2021-07-16
Mästarmötet
Official final
Results
Total list
53 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 55 R Dennis Rådström KAK Motorsport Internationella 4 wd I4WD VW 3:25,8 3:24,3
1 Johan Johansson KAK Motorsport Polo 2:15,4 9:05,5
 
2 56 A Christoffer Haglund SMK Nyköping Internationella 4 wd I4WD Škoda 3:32,4 3:28,9 12,9
2 Mathias Bengtsson Älmhults MK Fabia R5 2:17,1 9:18,4 12,9
Entrant: Team NYBE
 
3 57 A Jonas Åkesson Karlskrona AK Internationella 4 wd I4WD Ford 3:30,7 3:29,8 13,4
3 Henrik Bäck Karlskrona AK Fiesta R5 2:18,4 9:18,9 13,4
Entrant: Team Nybe
 
4 15 A Calle Carlberg Nässjö MK Internationella 2 wd I2WD Ford 3:49,1 3:44,7
1 Maja Bengtsson Älmhults MK Fiesta Rally4 2:30,1 10:03,9 58,4
 
5 54 A Robin Adolfsson Växjö MS Internationella 4 wd I4WD Ford 3:38,0 3:34,9 1:02,0
4 Roger Dahlberg Emådalens MK Fiesta 2:54,6 10:07,5 1:02,0
Entrant: DRIVE VXO
 
6 51 A Mats Jonsson Forshaga MC Nationella 4 wd N4WD Škoda 3:52,1 3:47,8
1 Jon Magnusson SMK Linde Octavia WRC 2:30,5 10:10,4 1:04,9
 
7 16 A Isac Nordström Kullings MS Internationella 2 wd I2WD Peugeot 3:52,8 3:48,1 8,4
2 Karl-Johan Borhammar Kullings MS 208 2:31,4 10:12,3 1:06,8
Entrant: RALLYONLINE.SE
 
8 52 A Patrik Siljemark Älmhults MK Internationella 4 wd I4WD Škoda 3:55,8 3:47,6 1:07,1
5 Erik Lindfors Hässleholms MK Fabia R5 2:29,2 10:12,6 1:07,1
 
9 48 B Håkan Rönnebring Karlskrona AK Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 3:53,1 3:49,3 3,4
2 Anette Pettersson Gullabo RC Evo 9 2:31,4 10:13,8 1:08,3
 
10 14 A Andreas Johansson Hovind Enköpings MK Internationella 2 wd I2WD Ford 3:55,0 3:52,9 16,0
3 Anders Johansson Enköpings MK Fiesta R2 2:32,0 10:19,9 1:14,4
 
11 17 R Victor Hansen SMK Hörby Internationella 2 wd I2WD Ford 4:00,2 3:49,8 18,4
4 Victor Johansson Ryds MK Fiesta Rally4 2:32,3 10:22,3 1:16,8
Entrant: Team Nybe
 
12 33 A Tobias Pettersson Gränna MK Nationella 2 wd N2WD VW 3:56,7 3:52,0
1 Åke Kjellgren Gränna MK Golf 3 2:34,8 10:23,5 1:18,0
 
13 50 A Andraes Pettersson Norrköpings MK Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 3:56,9 3:52,7 13,6
3 Tobias Olsson Norrköpings MK Evo 6 2:34,4 10:24,0 1:18,5
 
14 32 A Andreas Axelsson Grimslövs MS Nationella 2 wd N2WD VW 3:59,5 3:52,8 2,3
2 Timmy Berntsson Wäxjö MS Golf 2:33,5 10:25,8 1:20,3
 
15 23 C Gustav Hartzell Norrköpings MK Nationella 2 wd N2WD Toyota 4:01,1 3:51,4 2,6
3 Viktor Fredriksson Katrineholms MK Corolla 2:33,6 10:26,1 1:20,6
Entrant: RH AUTORIKT AB
 
16 38 A Pontus Berglund SMK Hörby Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:59,0 3:53,9 4,5
4 Nellie Karlsson Skillingaryds MK 940 2:35,1 10:28,0 1:22,5
Entrant: TPT Rallyteam
 
17 47 A Kristian Johansson Borås MK Nationella 2 wd N2WD Nissan 3:56,6 3:54,9 6,9
5 Fredrik Livh Laxå MK Sunny 2:38,9 10:30,4 1:24,9
Entrant: GNM Sweden AB
 
18 42 A Magnus Karlsson Norrköpings MK Nationella 2 wd N2WD Saab 3:52,2 3:48,0 8,0
6 Mikael Karlsson Norrköpings MK 9-3 SE 2:51,3 10:31,5 1:26,0
 
19 34 A Stefan Åhsberg MK Team Westom Nationella 2 wd N2WD Opel 3:59,5 3:56,8 9,5
7 Sune Elofsson MK Team Westom Astra 2:36,7 10:33,0 1:27,5
 
20 31 A Anders Johansson Kullings MS Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:01,3 3:55,5 10,0
8 Peter Andersson Kullings MS 940 16v 2:36,7 10:33,5 1:28,0
 
21 45 A Joacim Kristiansson SMK Hörby Nationella 2 wd N2WD Toyota 3:55,2 4:04,5 11,3
9 Roger Clausson SMK Hörby Corolla 2:35,1 10:34,8 1:29,3
 
22 37 A Mikael Andersson Älmhults MK Nationella 2 wd N2WD Toyota 4:01,9 3:57,1 11,8
10 Michael Exenberger Ljungby MK Corolla 2:36,3 10:35,3 1:29,8
 
23 28 B Henric Nilsson Asarums MS Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:03,9 3:56,3 14,4
11 Henrik Braun Asarums MS 242 2:37,7 10:37,9 1:32,4
 
24 29 B Erik Stenberg Kullings MS Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:02,5 3:56,9 14,8
12 Julia Thulin 940 2:38,9 10:38,3 1:32,8
 
25 36 A Tommy Nilsson SMK Hörby Nationella 2 wd N2WD Honda 4:06,1 3:57,1 18,1
13 Peter Berglund SMK Hörby Civic 2:38,4 10:41,6 1:36,1
Entrant: TPT Rallyteam
 
26 13 B Elias Lörd Hässleholms MK Internationella 2 wd I2WD Ford 4:05,5 4:01,6 41,0
5 Magnus Lörd Hässleholms MK Fiesta 2:37,8 10:44,9 1:39,4
 
27 30 B Tim Liljegren Karlskrona AK Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:10,6 4:00,9 23,1
14 Julia Svensson Gullabo RC 240 2:35,1 10:46,6 1:41,1
 
28 25 B Oscar Arvidsson Gullabo RC Nationella 2 wd N2WD VW 4:17,3 3:54,6 24,9
15 Anton Johansson Wäxjö MS Golf 2:36,5 10:48,4 1:42,9
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
29 10 A Niklas Ledin MK Kopparberg Standard ST Saab 4:03,5 4:04,0
1 Jonna Olsson Katrineholms MK 900 V6 2:41,2 10:48,7 1:43,2
Entrant: Ledin Motorsport
 
30 7 B Simon Johansson Älmhults MK Standard ST Volvo 4:09,1 4:02,6 6,4
2 Sofia Johansson Älmhults MK 940 2:43,4 10:55,1 1:49,6
 
31 6 C Lucas Helin Tibro MK Standard ST Opel 4:10,3 4:06,3 10,4
3 Annie Seel KAK Motorsport Astra Bertone 2:42,5 10:59,1 1:53,6
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
32 9 A Johan Holm SMK Trollhättan Standard ST Volvo 4:07,3 4:05,8 12,1
4 Christer Holm SMK Trollhättan 940 2:47,7 11:00,8 1:55,3
 
33 49 A Bengt Thorsell Skaraborgs Sportvagnsklubb Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 4:13,7 4:04,6 52,2
4 Philip Haag Vara MK Evo 9 2:44,3 11:02,6 1:57,1
 
34 20 C Arvid Johansson Lessebo MK Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:14,7 4:09,7 44,1
16 Henrik Sjöberg Ljungby MK 940 2:43,2 11:07,6 2:02,1
 
35 27 B Hans Bååth Wäxjö MS Nationella 2 wd N2WD BMW 4:13,9 4:12,3 48,1
17 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS M3 2:45,4 11:11,6 2:06,1
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
36 18 C Bo Karlsson Älmhults MK Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:17,6 4:08,8 51,7
18 Janne Kristiansson Växjö MS 940 2:48,8 11:15,2 2:09,7
 
37 4 C Christian Tranström SMK Hörby Standard ST VW 4:18,4 4:13,4 30,8
5 Andreas Håkansson SMK Hörby Golf 2:47,7 11:19,5 2:14,0
 
38 5 C Agne Josefsson Skillingaryds MK Standard ST VW 4:24,0 4:10,0 34,3
6 Kjell Gustavsson Skillingaryds MK Golf GTI 16 2:49,0 11:23,0 2:17,5
 
39 22 C Tomas Erik Söderberg Falkenbergs MK Nationella 2 wd N2WD BMW 4:13,9 4:34,8 1:12,8
19 Tobias Petersson Wäxjö MS 325 2:47,6 11:36,3 2:30,8
Entrant: DRIVE VXO MOTORSPORT
 
40 3 C Carl-Magnus Zetterlund Hallsbergs MK Standard ST Volvo 4:39,6 4:32,8 1:25,0
7 Mattias Jansson Hällefors MK S70 3:01,3 12:13,7 3:08,2
 
41 8 A Ronny Johansson Vara MK Standard ST Peugeot 4:38,7 4:34,0 1:27,5
8 Magnus Johansson Vara MK 206 3:03,5 12:16,2 3:10,7
 
42 11 C Jennyh Persson Norrköpings MK Internationella 2 wd I2WD Renault 4:46,8 4:35,3 2:24,1
6 Pierre Carlsson Åtvidabergs MK Clio 3:05,9 12:28,0 3:22,5
 
26 B Håkan Nilsson Ragundadalens RC Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:07,2 3:54,9
Alexander Glavsjö Fryksdalens MK 940 Retired
Entrant: Nilsson Motorsport
 
44 A Daniel Wall MSK Kvarnvingarna Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:17,7 3:46,5
Kevin Ahtley Wäxjö MS 240 Retired
 
24 B Thomas Johansson MK Team Westom Nationella 2 wd N2WD Volvo 4:19,9 4:27,5 10:00
Nicklas Karlsson MK Team Westom 240 Retired
 
12 C Lucas Carlsson SMK Nyköping Internationella 2 wd I2WD Peugeot 4:01,2
Daniel Suvala SMK Nyköping 208 R2 Retired
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
19 C Torbjörn Karlsson Älmhults MK Nationella 2 wd N2WD BMW 13:36,5
Stefan Petersson Grimslöv MS 325i Retired
 
21 C Marcus Persson SMK Trollhättan Nationella 2 wd N2WD VW
Lars Andersson SMK Trollhättan Golf III Retired
Entrant: Bilfocus i Trollhättan
 
39 A Jacob Johannesson Gullabo RC Nationella 2 wd N2WD Volvo
Danny Holgersson Ryds MK 940 Retired
 
35 A Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Nationella 2 wd N2WD VW 4:02,6 10:00,0
Ulf Björnvad Mälaröarnas MK Golf Exluded
 
46 A Daniel Röjsel SMK Dala Falun Nationella 2 wd N2WD Opel 3:47,2
Mikael Johansson Ludvika MS Corsa Exluded
Entrant: artimastaket.se
 
1 C Isak Arvidsson Gullabo RC Standard ST Volvo 9:01,0
Victor Svensson Ryds MK 940 Exluded
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
2 C Andreas Magnusson MK Team Westom Standard ST Volvo 10:00,1
Ella Ramström MK Team Westom 850 Exluded
 
()= not reached end yet