2021-06-19
DRIVE VXO Asfalt
Official final
Results
Total list
75 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 70 A PG Andersson Årjängs MK Internationella 4 wd I4WD Ford 3:19,2 3:15,9
1 Anders Fredriksson Årjängs MK Fiesta 3:30,8 3:30,1 13:36,0
Entrant: GNM
 
2 69 A Mattias Adielsson Göteborgs MF Internationella 4 wd I4WD Ford 3:19,2 3:16,3 2,1
2 Andreas Johansson Eskilstuna MK Fiesta Rally2 3:32,0 3:30,6 13:38,1 2,1
Entrant: M-Sport Ford WRT
 
3 72 R Lars Stugemo Gotlands MF BK Internationella 4 wd I4WD Škoda 3:24,2 3:20,8 21,7
3 Karl Olof Lexe Ryds MK Fabia R5 Evo 2 3:37,1 3:35,6 13:57,7 21,7
 
4 63 C Stefan Kristensson Tomelilla MK Nationella 4 wd N4WD Ford 3:25,2 3:20,2
1 Rickard Nilsson Simrishamns MK Fiesta WRC 16 3:37,7 3:36,6 13:59,7 23,7
Entrant: GNM Sweden
 
5 73 A Mattias Olsson Stenugnsunds MS Internationella 4 wd I4WD Škoda 3:23,4 3:20,3 27,6
4 Joakim Johannesson Dals MK Fabia 3:45,0 3:34,9 14:03,6 27,6
Entrant: Orust Schakt AB
 
6 103 A Jan Petersen 089 Kjellerup Motorklub Internationella 4 wd I4WD Peugeot 3:34,0 3:28,9 1:01,8
5 Isabella Kvick Kom R5 3:49,5 3:45,4 14:37,8 1:01,8
 
7 71 A Håkan Oddshammar Lunds AC Internationella 4 wd I4WD Ford 3:34,8 3:34,3 1:03,1
6 Pamela Oddshammar Lunds AC Fiesta R5 3:45,9 3:44,1 14:39,1 1:03,1
 
8 18 B Lukas Hägg Trelleborgs MK Internationella 2 wd I2WD Ford 3:37,7 3:30,5
1 Daniel Borgqvist Olofströms MK Fiesta Rally4 3:48,6 3:44,1 14:40,9 1:04,9
Entrant: GNM Sweden AB
 
9 16 C Simon Andersson Eslövs MK Internationella 2 wd I2WD Opel 3:36,6 3:34,4 5,3
2 Jörgen Jönsson SMK Hörby Adam R2 3:49,2 3:46,0 14:46,2 1:10,2
Entrant: AM Elteknik
 
10 59 A Joacim Kristiansson SMK Hörby Nationella 2 wd N2WD Opel 3:35,5 3:28,6
1 Maya Ragntoft SMK Hörby Corsa B 3:47,1 3:56,9 14:48,1 1:12,1
 
11 22 A Emrik Smedberg Wäxjö MS Internationella 2 wd I2WD Ford 3:37,2 3:34,7 9,7
3 Carl Eriksson Skillingaryds MK Fiesta R2T 3:50,5 3:48,2 14:50,6 1:14,6
Entrant: DRIVE VXO Motorsport
 
12 60 A Kristian Johansson Toarps MK Nationella 2 wd N2WD Ford 3:40,9 3:33,1 7,8
2 Fredrik Livh Laxå MK Puma 3:49,3 3:52,6 14:55,9 1:19,9
Entrant: GNM Sweden AB
 
13 48 A Jonas Olsson Hässleholms MK Nationella 2 wd N2WD Ford 3:40,8 3:35,2 9,5
3 Jörgen Hildingsson Kristianstads MK Puma KitCar 3:52,7 3:48,9 14:57,6 1:21,6
 
14 55 A Anders Karlsson Eslövs MK Nationella 2 wd N2WD Ford 3:40,8 3:34,8 13,7
4 Jan Erik Jönsson Eslövs MK Escort 3:54,2 3:52,0 15:01,8 1:25,8
 
15 64 B Håkan Rönnebring Karlskrona AK Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 3:41,5 3:35,6 1:03,0
2 Anette Pettersson Gullabo RC Evo 9 3:53,4 3:52,2 15:02,7 1:26,7
 
16 57 A Peter Holgersson Ryds MK Nationella 2 wd N2WD Ford 3:42,1 3:38,0 14,7
5 Danny Holgersson Ryds MK Escort Mk 2 3:53,8 3:48,9 15:02,8 1:26,8
 
17 19 A Isac Nordström Kullings MS Internationella 2 wd I2WD Peugeot 3:44,9 3:35,5 23,7
4 Karl-Johan Borhammar Kullings MS 208 3:53,9 3:50,3 15:04,6 1:28,6
Entrant: RALLYONLINE.SE
 
18 58 A Magnus Karlsson Norrköpings MK Nationella 2 wd N2WD Saab 3:41,2 3:36,8 21,0
6 Mikael Karlsson Norrköpings MK 93 3:56,4 3:54,7 15:09,1 1:33,1
 
19 46 A Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS Nationella 2 wd N2WD BMW 3:44,7 3:38,5 22,3
7 Heidi Ryrlen Vänersborgs MK M3 3:53,0 3:54,2 15:10,4 1:34,4
 
20 56 A Tobias Pettersson Gränna MK Nationella 2 wd N2WD VW 3:44,2 3:38,8 25,0
8 Åke Kjellgren Gränna MK Golf 3 3:56,1 3:54,0 15:13,1 1:37,1
 
21 33 B Mickael Håkansson Eslöv MK Nationella 2 wd N2WD SEAT 3:46,9 3:39,0 29,2
9 Per Nilsson Eslöv MK Ibiza 3:58,7 3:52,7 15:17,3 1:41,3
 
22 38 B Skawomir Bronk Lunds AC Nationella 2 wd N2WD BMW 3:45,5 3:40,6 30,2
10 Michel Helgason Lunds AC 323 Compact 3:58,2 3:54,0 15:18,3 1:42,3
 
23 20 A Andreas Johansson Hovind Enköpings MK Internationella 2 wd I2WD Ford 3:43,5 3:39,5 37,8
5 Anders Johansson Enköpings MK Fiesta R2 3:59,0 3:56,7 15:18,7 1:42,7
 
24 24 C Marcus Lindström SMK Hörby Nationella 2 wd N2WD Ford 3:44,8 3:42,4 30,8
11 Jonas Hansson SMK Hörby Escort Mk 2 3:58,0 3:53,7 15:18,9 1:42,9
Entrant: Lundells Motorsport
 
25 52 A Mikael Simon Ljungby MK Nationella 2 wd N2WD Ford 3:54,0 3:38,9 32,5
12 Adam Simon Ljungby MK Escort Mk 2 3:56,0 3:51,7 15:20,6 1:44,6
 
26 42 A Göran Andersson Tjust MK Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:50,0 3:42,6 46,7
13 Ulf Andersson Tjust MK 740 4:03,1 3:59,1 15:34,8 1:58,8
 
27 50 A Peter Börjesson SMK Trollhättan Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:48,2 3:42,6 48,2
14 Mikael Johansson Stenungsunds MS 242 4:04,5 4:01,0 15:36,3 2:00,3
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
 
28 23 C Peter Karlsson Dals MK Nationella 2 wd N2WD Ford 3:51,1 3:45,2 51,7
15 Måns Karlsson Dals MK Escort 4:03,0 4:00,5 15:39,8 2:03,8
 
29 29 C Arne Oddshammar Lunds AC Nationella 2 wd N2WD BMW 3:49,5 3:43,9 52,0
16 Jacob Norden Lunds AC 330i 4:06,6 4:00,1 15:40,1 2:04,1
 
30 35 B Alf Fougstedt Eslövs MK Nationella 2 wd N2WD Ford 3:47,4 3:41,2 53,6
17 Malin Fougstedt Eslövs MK Escort 4:13,1 4:00,0 15:41,7 2:05,7
 
31 15 C Oscar Karlsson Eslövs MK Internationella 2 wd I2WD Ford 3:53,5 3:44,0 1:01,5
6 Kristoffer Roth Nielsen Eslövs MK Fiesta R2 4:03,1 4:01,8 15:42,4 2:06,4
 
32 67 A Mattias Lindberg Vänersborgs MK Nationella 4 wd N4WD Subaru 3:57,9 3:44,6 1:42,8
3 Marcus Bengtsson Vänersborgs MK Impreza N14 4:01,4 3:58,6 15:42,5 2:06,5
 
33 51 A Tommy Andersson SMK Hörby Nationella 2 wd N2WD BMW 4:07,9 3:41,9 55,7
18 Marcus Ekdahl Lunds AC M3 E46 3:57,8 3:56,2 15:43,8 2:07,8
 
34 31 B Stefan Grönberg Dals MK Nationella 2 wd N2WD Opel 3:50,0 3:45,4 58,7
19 Ulf Örnqvist Stenungsunds MS Ascona B 4:07,1 4:04,3 15:46,8 2:10,8
 
35 30 B Andreas Elfver Gränna MK Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:50,9 3:47,4 1:00,0
20 Sofie Elfver Gränna MK 240 4:06,7 4:03,1 15:48,1 2:12,1
 
36 39 A Tommy Nilsson Karlstad MC Bil Nationella 2 wd N2WD Toyota 3:56,9 3:52,3 1:15,0
21 Henrick Johansson Fryksdalens MK Starlet 4:09,9 4:04,0 16:03,1 2:27,1
 
37 45 A Anders Johansson Kullings MS Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:57,6 3:51,5 1:16,8
22 Peter Andersson Kullings MS 940 16v 4:10,4 4:05,4 16:04,9 2:28,9
 
38 14 A Johan Holm SMK Trollhättan Standard ST Volvo 3:58,1 3:52,1
1 Christer Holm SMK Trollhättan 940 4:11,7 4:10,2 16:12,1 2:36,1
 
39 41 A Kalle Olstam Nora MK Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:53,3 3:49,5 1:24,2
23 Ove Persson SMK Linde 940 4:21,6 4:07,9 16:12,3 2:36,3
Entrant: EC Svenska AB
 
40 36 B Ingvar Hansson Eslövs MK Nationella 2 wd N2WD BMW 3:57,7 3:57,1 1:31,4
24 Magnus Persson Eslövs MK 325 4:13,9 4:10,8 16:19,5 2:43,5
 
41 65 B Urban Andersson Stenungsunds MS Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 3:59,3 4:02,8 2:21,6
4 Christer Andersson Stenungsunds MS Evo 4 4:10,3 4:08,9 16:21,3 2:45,3
Entrant: Bucklakungen AB
 
42 66 A Sune Larsson SMK Hörby Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 3:57,8 3:50,8 2:22,3
5 Linus Persson Eslövs MK Evo 8 4:11,2 4:22,2 16:22,0 2:46,0
 
43 28 C Tony Schäfer Gullabo RC Nationella 2 wd N2WD BMW 4:08,0 3:56,5 1:39,1
25 Tommy Karlsson Gullabo RC 330 4:12,1 4:10,6 16:27,2 2:51,2
 
44 9 B Per Erik Jonsson SMK Trollhättan Standard ST Volvo 4:01,8 3:56,3 19,1
2 Erling Jonsson SMK Trollhättan 940 4:19,5 4:13,6 16:31,2 2:55,2
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
45 104 A Tim Liljegren Karlskrona AK Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:53,8 3:49,4 1:45,3
26 Julia Svensson Gullabo RC 240 4:10,1 4:40,1 16:33,4 2:57,4
 
46 5 C Christian Tranström SMK Hörby Standard ST VW 4:07,6 3:58,3 25,0
3 Ellinor Tranström Zaar SMK Hörby Golf 4:19,0 4:12,2 16:37,1 3:01,1
 
47 8 B Joakim Strömberg Bengtsfors MC Standard ST Renault 4:07,2 4:01,5 27,3
4 Mikael Eriksson Bengtsfors MC Megane 4:17,0 4:13,7 16:39,4 3:03,4
 
48 26 C Bo Karlsson Älmhults MK Nationella 2 wd N2WD BMW 4:06,8 4:01,0 1:54,6
27 Janne Kristiansson Växjö MS 325 4:19,2 4:15,7 16:42,7 3:06,7
 
49 62 C Sofia Sörensson SMK Hörby Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 4:07,9 3:56,9 2:44,3
6 Ola Sandberg Hässleholms MK Evo IX 4:23,9 4:15,3 16:44,0 3:08,0
Entrant: Sörenssons Bilservice
 
50 11 A Filip Svensson Eslövs MK Standard ST Volvo 4:07,8 4:02,8 42,9
5 Per-Ivar Hellberg Osby MK 940 4:25,1 4:19,3 16:55,0 3:19,0
 
51 6 C Agne Josefsson Skillingaryds MK Standard ST VW 4:12,8 4:03,1 1:02,1
6 Kjell Gustavsson Skillingaryds MK Golf GTI 16 4:32,0 4:26,3 17:14,2 3:38,2
 
52 25 C Tonny Frostensson Olofströms MK Nationella 2 wd N2WD Toyota 4:24,0 4:06,3 2:31,4
28 Anders Frostensson Olofströms MK Starlet 4:27,4 4:21,8 17:19,5 3:43,5
 
53 12 A Jörgen Persson Hässleholm MK Standard ST VW 4:20,7 4:10,7 1:11,6
7 Mats Andersson Hässleholm MK Golf 4:28,6 4:23,7 17:23,7 3:47,7
 
54 3 C Mats Larsson Varbergs MK Standard ST Volvo 4:15,3 4:10,5 1:12,9
8 Peter Dahlsund Varbergs MK 850 4:32,6 4:26,6 17:25,0 3:49,0
 
55 4 C Johan Mäsak Orust BK Standard ST Saab 4:26,8 4:24,1 1:47,0
9 Ida Mäsak Orust BK 900 4:37,9 4:30,3 17:59,1 4:23,1
 
56 61 C Christer Ahlberg Simrishamns MK Nationella 4 wd N4WD Mitsubishi 4:44,4 4:25,1 4:56,8
7 Steinar Bakkland Hässleholms MK Evo7 5:04,9 4:42,1 18:56,5 5:20,5
Entrant: C Ahlberg Consulting AB
 
21 A Calle Carlberg Nässjö MK Internationella 2 wd I2WD Ford 3:41,5 3:36,6
Torbjörn Carlberg Nässjö MK Fiesta R2 3:54,9 Retired
 
37 B Robert Jacobsson Dals MK Nationella 2 wd N2WD Opel 3:52,2 3:44,4
Emma Karlsson Tjörns MF Ascona 4:41,7 Retired
 
40 A Ebbe Nilsson Hässleholms MK Nationella 2 wd N2WD VW 3:53,1 3:46,5
Andreas Axelsson Grimslövs MS Golf 4 Retired
 
49 A Anders Palmquist SMK Hörby Nationella 2 wd N2WD Peugeot 4:00,2 4:24,0
Anna Palmquist SMK Hörby 106 Maxi Retired
 
17 B Tim Hammarström Älmhults MK Internationella 2 wd I2WD Ford 4:00,1
Ditte Hammarström Älmhults MK Fiesta ST Retired
Entrant: TPT Rallyteam
 
2 C Isak Arvidsson Gullabo RC Standard ST Volvo 4:00,3
Victor Svensson Ryds MK 940 Retired
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
1 C Patrik Tallåker Skillingaryds MK Standard ST Volvo
Emilia Sjöberg Skillingaryds MK 940 Retired
 
10 B Björn Lövenhed VÖMK Standard ST Volvo
Sven Erik Svensson VÖMK 940 Retired
Entrant: team företag pf motorsport för barn med cancer
 
44 A Fredrik Andersson Fredriksbergs MK Nationella 2 wd N2WD Renault
Miriam Walfridsson MK Ratten Maxi Megane Retired
 
75 A Robin Svensson SMK Hörby Internationella 4 wd I4WD Ford
Henrik Appelskog Östergyllen RC Fiesta R5 Retired
 
54 R Mats Andersson Eslövs MK Nationella 2 wd N2WD Opel 3:37,9 3:31,5
Erik Harrysson SMK Hörby Astra 3:49,5 10:00,0 Exluded
Entrant: AM Elteknik
 
53 A Mikael Lundberg SMK Gävle Nationella 2 wd N2WD VW 3:38,0 3:34,4
Anders Lundberg SMK Gävle Golf 3:49,9 10:00,0 Exluded
 
32 B Hans Perbjörs Lima MS Nationella 2 wd N2WD VW 3:52,3 3:47,2
Ida Lidebjer Granberg Asarums MS Golf GTI 16v 4:02,9 10:00,0 Exluded
 
13 A Niklas Ledin MK Kopparberg Standard ST Saab 10:00,0 3:53,5
Jonna Olsson Katrineholms MK 900 V6 4:07,6 4:08,3 Exluded
Entrant: Ledin Motorsport
 
7 C Lucas Helin Tibro MK Standard ST Opel 10:00,0 4:00,5
Annie Seel KAK Astra Bertone 4:16,9 4:13,6 Exluded
Entrant: HELINS MOTORSPORT
 
34 B Oscar Arvidsson Gullabo RC Nationella 2 wd N2WD VW 3:51,6 3:46,5
Anton Johansson Wäxjö MS Golf 10:00,0 10:00,0 Exluded
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
74 A Rolf Grybb Hässleholms MK Internationella 4 wd I4WD Citroën 3:22,5 4:32,3
Tobias Grybb Hässleholms MK DS3 R5 10:00,0 10:00,0 Exluded
 
101 C Per Johansson Kinds MK Standard ST VW 4:18,5 4:14,6
Tobias Wingårdh Toarps MK Golf 10:00,0 10:00,0 Exluded
 
47 A Anders Hedström MK Ratten Nationella 2 wd N2WD Volvo 3:46,8 10:00,0
Dan Levin MK Ratten 240 10:00,0 10:00,0 Exluded
Entrant: Hedströms Motorsport
 
()= not reached end yet