2016-05-21
Violenrallyt
Official final
Results
Total list
191 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 157 A Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD 4 Skoda 2:30,1 3:59,3 3:14,5
1 Christer Johansson Flens MS Fabia WRC 3:22,7 3:47,8 16:54,4
 
2 156 A Markus Theorin Skillingaryds MK 4 WD 4 Mitsubishi 2:30,6 4:05,6 3:12,3 6,1
2 Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Evo VII 3:23,5 3:48,5 17:00,5 6,1
Entrant: Bergfors snickerifabrik
 
3 159 A Joakim Längberg Linköpings MS 4 WD 4 Mitsubishi 2:33,5 4:05,9 3:26,9 29,2
3 Dennis Noren V:a Östergötland MK Evo 7 3:26,0 3:51,3 17:23,6 29,2
 
4 3 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd A2 VW 2:38,4 4:16,0 3:22,7
1 Kristoffer Nordlund Gnesta MK Golf 3:37,4 3:57,5 17:52,0 57,6
 
5 1 A Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd A2 Citroën 2:41,5 4:16,5 3:27,2 8,4
2 Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T 3:34,3 4:00,9 18:00,4 1:06,0
 
6 8 A Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 wd A2 Opel 2:41,4 4:14,9 3:27,4 10,3
3 Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra KitCar 3:36,3 4:02,3 18:02,3 1:07,9
 
7 204 A Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:41,4 4:17,4 3:26,3 10,3
3 Tommy Lindholm Munkfors MC 940 3:34,8 4:02,4 18:02,3 1:07,9
Entrant: Kjellbergs AB
 
8 201 A Björn Jacobson Värmdö BK 4 WD 4 Subaru 2:40,6 4:18,9 3:25,3 1:14,4
4 Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555 3:38,0 4:06,0 18:08,8 1:14,4
 
9 12 A Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 wd A2 Volvo 2:42,8 4:15,3 3:25,0 19,9
5 Andreas Johansson Östgöta BSF 240 3:40,4 4:08,4 18:11,9 1:17,5
 
10 46 B Pontus Jakobsson SMK Nyköping B-förare 2 wd B2 VW 2:42,2 4:21,5 3:27,8
1 Julia Svensson Gullabo RC Golf 3:35,4 4:09,6 18:16,5 1:22,1
 
11 164 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK 4 WD 4 Mitsubishi 2:43,4 4:19,9 3:28,6 1:24,3
5 Jonas Wennberg Vallentuna MK Evo 6 3:34,9 4:11,9 18:18,7 1:24,3
 
12 2 A Daniel Röjsel SMK Dala Falun A-förare 2 wd A2 Ford 2:43,0 4:21,8 3:30,0 29,1
6 Nicklas Edvardsson Taxinge MK Fiesta R2 T 1.0 3:41,0 4:05,3 18:21,1 1:26,7
Entrant: Ford Motor Company AB
 
13 10 A Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 wd A2 VW 2:44,3 4:18,6 3:30,6 34,3
7 Peter Hanhela Eskilstuna MK Golf III KitCar 3:41,8 4:11,0 18:26,3 1:31,9
 
14 25 A Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:46,5 4:23,7 3:29,2 37,2
8 Kristofer Dahlström Vallentuna MK 240 3:40,8 4:09,0 18:29,2 1:34,8
 
15 5 A Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 wd A2 Nissan 2:43,7 4:19,9 3:30,9 38,0
9 Andreas Olsson Rasbo MK Sunny 3:44,5 4:11,0 18:30,0 1:35,6
 
16 26 A Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd A2 Opel 2:44,6 4:23,3 3:31,6 39,9
10 Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B 3:39,3 4:13,1 18:31,9 1:37,5
 
17 15 A Mats Eriksson Haninge MK A-förare 2 wd A2 Ford 2:46,5 4:22,3 3:33,3 44,8
11 Stefan Trygg Haninge MK Escort 3:40,7 4:14,0 18:36,8 1:42,4
 
18 163 A Janne Pettersson SMK Nyköping 4 WD 4 Audi 2:44,4 4:27,4 3:35,4 1:42,9
6 Lasse Andersson SMK Nyköping Quattro 3:39,1 4:11,0 18:37,3 1:42,9
 
19 215 C Erik Wigren Gestrike RT C-förare 2 wd C2 Volvo 2:45,8 4:28,1 3:33,1
1 Johan Strid Järbo MK 940 3:41,1 4:13,9 18:42,0 1:47,6
 
20 6 A Niklas Karlsson Vallentuna MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:57,6 4:30,6 3:25,3 50,0
12 Mikael Ståhl Haninge MK 940 3:38,1 4:10,4 18:42,0 1:47,6
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
21 19 A Mattias Engvall Skutskärs MS A-förare 2 wd A2 Honda 2:47,7 4:28,7 3:34,0 51,0
13 Robin Wallberg Skutskärs MS Civic Type R 3:41,2 4:11,4 18:43,0 1:48,6
 
22 37 B Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd B2 Ford 2:47,9 4:33,0 3:32,6 30,8
2 Jonas Magnér Gotlands MF BK Fiesta 3:41,1 4:12,7 18:47,3 1:52,9
Entrant: System Edström Bilinredningar AB
 
23 9 A Mattias Hallberg Mälaröarnas MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:47,8 4:28,0 3:34,3 57,7
14 Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940 3:45,3 4:14,3 18:49,7 1:55,3
Entrant: Örby Gummi
 
24 95 B Elias Lundberg SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:47,0 4:37,3 3:33,2
1 Pelle Wilén Strängnäs AMS 940 3:45,3 4:07,0 18:49,8 1:55,4
 
25 78 A Tom Thomasson MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:45,6 4:27,5 3:45,9 5,5
2 Dan Levin MK Ratten 940 3:44,6 4:11,7 18:55,3 2:00,9
 
26 18 A Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 wd A2 VW 2:48,6 4:26,1 3:36,8 1:03,7
15 Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2 3:46,9 4:17,3 18:55,7 2:01,3
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
27 96 C Emil Andersson MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:49,4 4:32,8 3:34,1
1 Kim Rauséus MK Team Westom 244 3:45,9 4:17,4 18:59,6 2:05,2
 
28 75 A Frederik Eckhardt Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:47,6 4:33,1 3:36,6 10,0
3 Charlie Ekström Eskilstuna MK 940 3:45,4 4:17,1 18:59,8 2:05,4
 
29 161 A Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD 4 Mitsubishi 2:41,6 4:21,1 3:28,7 2:05,7
7 Lukas Åkeson Gnesta MK Evo 9 4:16,1 4:12,6 19:00,1 2:05,7
 
30 47 B Tobias Pettersson Gränna MK B-förare 2 wd B2 Volvo 2:50,4 4:30,0 3:34,6 44,0
3 Åke Kjellgren 240 3:46,1 4:19,4 19:00,5 2:06,1
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
31 137 A Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K AppK Porsche 2:48,9 4:35,5 3:35,8
1 Håkan Jacobsson Norbergs MC 911 RS 3:49,9 4:16,4 19:06,5 2:12,1
 
32 21 A Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 wd A2 VW 2:54,2 4:28,8 3:41,1 1:15,0
16 Ulf Björnvad Mälaröarnas MK Golf 3:44,8 4:18,1 19:07,0 2:12,6
 
33 56 C Lars Martin Stensbøl KNA Kongsvinger C-förare 2 wd C2 Ford 2:49,8 4:31,4 3:39,6 25,9
2 Mads Ola Stensbøl KNA Kongsvinger Fiesta ST 3:49,1 4:18,0 19:07,9 2:13,5
 
34 44 B Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2 wd B2 BMW 2:53,0 4:31,4 3:36,2 54,4
4 Anton Berglin Skutskärs MS 325 3:47,8 4:22,5 19:10,9 2:16,5
 
35 77 A Kim Nilsson Osby K A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:53,1 4:33,6 3:38,7 21,2
4 Peter T Modig Vara MK 940 3:48,4 4:17,2 19:11,0 2:16,6
 
36 27 A Patrik Johansson Katrineholms MK A-förare 2 wd A2 Toyota 2:52,7 4:34,6 3:38,5 1:19,5
17 Olle Erixon Katrineholms MK Corolla 3:47,9 4:17,8 19:11,5 2:17,1
 
37 23 A Björn Oskarsson Huddinge MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:51,3 4:33,6 3:39,2 1:21,2
18 Patrik Johansson Växjö MS 240 3:48,9 4:20,2 19:13,2 2:18,8
 
38 36 B Peter Ericsson Östhammars MK B-förare 2 wd B2 VW 2:46,1 4:25,1 4:00,6 57,8
5 Ida Fredriksson Östhammars MK Golf 16v 3:46,8 4:15,7 19:14,3 2:19,9
 
39 72 A Lars Ohlson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:52,5 4:36,0 3:40,8 26,5
5 Göran Widell SMK Vingåker 940 3:48,2 4:18,8 19:16,3 2:21,9
 
40 81 B Andreas Persson Simrishamns MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:52,7 4:35,8 3:36,6 27,2
6 Frida Olofsson Hässleholms MK 940 3:52,7 4:19,2 19:17,0 2:22,6
Entrant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo
 
41 48 B Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 wd B2 Volvo 2:52,5 4:34,6 3:41,7 1:01,2
6 Kenta Johansson SMK Nyköping 242 3:49,0 4:19,9 19:17,7 2:23,3
 
42 30 A Casper Uddberg Gnesta MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:54,7 4:37,0 3:38,9 1:26,0
19 Daniel Suvola SMK Nyköping 242 3:47,6 4:19,8 19:18,0 2:23,6
 
43 79 B André Nygren MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:47,5 4:35,2 3:43,8 29,7
7 Emil Olsson MK Ratten 940 3:52,8 4:20,2 19:19,5 2:25,1
 
44 168 B Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 WD 4 Subaru 2:51,7 4:43,2 3:41,7 2:26,1
8 Kristoffer Gustafsson Katrineholms MK Impreza 3:48,5 4:15,4 19:20,5 2:26,1
 
45 38 B Patrik Pettersson Falköpings MK B-förare 2 wd B2 Opel 2:53,0 4:36,2 3:43,6 1:05,3
7 Martin Andersson Götene MK Kadett GSI 3:46,4 4:22,6 19:21,8 2:27,4
 
46 218 A Kent Nordquist Vansbro MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:50,7 4:30,7 3:41,1 1:32,5
20 Per-Erik Hellström 940 3:57,1 4:24,9 19:24,5 2:30,1
 
47 140 A Anders Frisk SMK Sala Appendix K AppK Volvo 2:49,2 4:33,9 3:43,1 18,6
2 Joakim Frisk MK Eskil 244 3:54,0 4:24,9 19:25,1 2:30,7
 
48 40 B Andreas Jonsson SMK Nyköping B-förare 2 wd B2 Volvo 2:46,7 4:30,6 3:36,0 1:09,3
8 Magnus Jonsson SMK Nyköping 242 3:46,6 4:45,9 19:25,8 2:31,4
 
49 35 B Leif Nordh Mälaröarnas MK B-förare 2 wd B2 Volvo 2:49,2 4:33,5 3:43,6 1:10,2
9 Toni Sundqvist Motala MK 940 3:52,0 4:28,4 19:26,7 2:32,3
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
 
50 97 C Lukas Kindgren Åtvidabergs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:57,4 4:37,7 3:41,9 28,4
2 Martin Axelsson Västra Östergötlands MK 944 3:51,4 4:19,6 19:28,0 2:33,6
 
51 53 C Patrick Carlsson Eskilstuna MK C-förare 2 wd C2 Volvo 2:50,8 4:38,9 3:38,7 46,1
3 Ingemar Carlsson Eskilstuna MK 740 3:49,9 4:29,8 19:28,1 2:33,7
 
52 80 B Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:51,8 4:43,6 3:41,2 38,9
8 Patrik Knöös Säffle MC 240 3:53,3 4:18,8 19:28,7 2:34,3
 
53 121 A Thobias Svensson SMK Hörby Grupp E E VW 2:53,4 4:38,4 3:40,6
1 Stefan Petersson Grimslövs MS Golf 4 3:51,3 4:25,3 19:29,0 2:34,6
 
54 11 A Antti Johannesson Eskilstuna MK A-förare 2 wd A2 Volvo 2:51,1 4:35,1 3:40,5 1:37,5
21 Jim Bergström SMK Södermanland 242 3:55,5 4:27,3 19:29,5 2:35,1
 
55 83 B Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:47,2 4:40,8 3:36,4 40,0
9 Jesper Hellström SMK Vingåker 940 4:01,2 4:24,2 19:29,8 2:35,4
 
56 87 B Lukas Andervang Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:52,2 4:47,0 3:41,9 40,2
10 Robin Norling SMK Nyköping 940 3:51,0 4:17,9 19:30,0 2:35,6
 
57 98 C Ola Wördin MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:55,7 4:35,4 3:40,1 30,4
3 Caroline Magnusson MK Ratten 940 3:57,7 4:21,1 19:30,0 2:35,6
 
58 73 A Joakim Larsson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:56,0 4:36,4 3:44,2 40,2
10 Linus Isaksson Laxå MK 940 3:53,1 4:20,3 19:30,0 2:35,6
 
59 74 A Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:55,9 4:34,9 3:42,4 41,0
12 Mikael Schuster Hällefors MK 940 3:55,7 4:21,9 19:30,8 2:36,4
 
60 84 B Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:51,0 4:43,6 3:43,8 42,1
13 Patrick Larsson Eskilstuna MK 940 3:51,8 4:21,7 19:31,9 2:37,5
 
61 202 B Erik Corell SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:52,2 4:50,3 3:40,2 42,9
14 Emil Corell SMK Nyköping 940 3:53,1 4:16,9 19:32,7 2:38,3
 
62 70 A Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:54,5 4:38,9 3:42,9 43,7
15 Linus Pichler MSK Hammaren 940 3:55,3 4:21,9 19:33,5 2:39,1
 
63 100 C Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:57,3 4:40,5 3:42,7 34,7
4 Linus Harling MK Team Westom 940 3:51,1 4:22,7 19:34,3 2:39,9
 
64 214 A Patrik Jonsson Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:56,7 4:39,7 3:45,7 47,1
16 Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil 940 3:50,5 4:24,3 19:36,9 2:42,5
 
65 136 A Lars Davidsson Enköpings MK Appendix K AppK Renault 2:55,0 4:39,1 3:46,0 31,5
3 Kjell Jansson Enköping MK Alpine 3:53,2 4:24,7 19:38,0 2:43,6
 
66 55 C Johan Larsson Fredriksbergs MK C-förare 2 wd C2 Opel 2:58,9 4:40,7 3:45,3 56,4
4 Lennart Larsson Fredriksbergs MK Corsa 3:50,5 4:23,0 19:38,4 2:44,0
Entrant: DA Transprort AB Grängesberg
 
67 16 A Peter Rådén Taxinge MK A-förare 2 wd A2 Opel 2:57,8 4:37,5 3:44,7 1:46,7
22 Conny Rådén Taxinge MK Ascona B 3:51,6 4:27,1 19:38,7 2:44,3
 
68 99 C Emelie Axelsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:53,5 4:41,3 3:51,8 39,4
5 Peter Johansson MK Team Treske 940 3:50,3 4:22,1 19:39,0 2:44,6
 
69 207 A Christian Granfors Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Suzuki 2:54,1 4:44,7 3:46,5 49,6
17 Felicia Grundtman Eskilstuna MK Swift 3:52,9 4:21,2 19:39,4 2:45,0
 
70 63 C Ola Wredh Örsundsbro MK C-förare 2 wd C2 SEAT 2:56,9 4:38,7 3:44,4 57,5
5 Ida Eklund Örsundsbro MK Ibiza 3:51,6 4:27,9 19:39,5 2:45,1
 
71 101 C Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:54,7 4:42,5 3:45,5 40,7
6 Daniel Garsten MK Team Westom 240 3:53,2 4:24,4 19:40,3 2:45,9
 
72 41 B Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd B2 Volvo 2:57,3 4:37,6 3:42,1 1:24,4
10 Mikael Brinck Katrineholms MK 240 3:56,3 4:27,6 19:40,9 2:46,5
 
73 24 A Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2 wd A2 Honda 2:55,9 4:38,8 3:46,2 1:51,0
23 Rebecca Engvall Skutskärs MS Civic Type-R 3:54,9 4:27,2 19:43,0 2:48,6
Entrant: Team RallyShop.se
 
74 34 A Pär Carlsson Flens MS A-förare 2 wd A2 Citroen 2:55,2 4:45,6 3:49,8 1:53,1
24 Ellen Carlsson Flens MS Xsara 3:48,1 4:26,4 19:45,1 2:50,7
 
75 180 J Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally J Volvo 2:52,6 4:44,3 3:44,4
1 Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940 3:55,0 4:29,3 19:45,6 2:51,2
 
76 102 C Viktor Johansson Vara MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:56,8 4:42,3 3:45,3 48,6
7 Rickard Johansson Vara MK 940 3:54,9 4:28,9 19:48,2 2:53,8
 
77 54 C Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd C2 Volvo 2:59,2 4:34,0 3:55,5 1:07,8
6 Lars Carlson 242 3:49,8 4:31,3 19:49,8 2:55,4
 
78 94 B Pär Johansson Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:53,8 4:54,2 3:48,1 1:01,8
18 Niklas Andersson Eskilstuna MK 240 3:56,0 4:19,5 19:51,6 2:57,2
 
79 170 C Fredrik Lundkvist Sigtuna RC 4 WD 4 Subaru 2:51,7 4:48,8 3:44,0 2:58,0
9 Anders Lundkvist Sigtuna RC Impreza 4:01,8 4:26,1 19:52,4 2:58,0
 
80 120 A Andreas Olsson Kalmar MK Grupp E E VW 2:59,8 4:42,1 3:44,9 24,1
2 Martin Olsson Gullabo RC Golf 4 3:54,6 4:31,7 19:53,1 2:58,7
Entrant: Gullabo Rallydäck 0486-21851
 
81 60 C Martin Alarik Örsundsbro MK C-förare 2 wd C2 BMW 2:59,8 4:45,1 3:45,8 1:11,5
7 Niklas Landqvist SMK Uppsala 325 3:55,0 4:27,8 19:53,5 2:59,1
 
82 89 B Rickard Ekblom Värmdö BK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:56,8 4:47,2 3:49,8 1:04,8
19 Håkan Ehrsson Värmdö BK 940 3:52,9 4:27,9 19:54,6 3:00,2
 
83 104 C Magnus Berlin SMK Uppsala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:57,7 4:45,1 3:46,5 56,2
8 Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark 240 3:58,0 4:28,5 19:55,8 3:01,4
 
84 42 B Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd B2 Volvo 2:56,4 5:00,5 3:39,0 1:39,4
11 Hasse Lindström Kolsva MS 940 3:53,7 4:26,3 19:55,9 3:01,5
 
85 171 J Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally J Volvo 2:57,2 4:52,0 3:45,5 11,4
2 Tomas Johansson Kullings MS 940 3:57,3 4:25,0 19:57,0 3:02,6
 
86 212 C Daniel Frisk SMK Sala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:59,6 4:43,1 3:48,3 57,4
9 Björn Andersson SMK Sala 242 3:57,5 4:28,5 19:57,0 3:02,6
 
87 50 B Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 wd B2 Opel 3:00,1 4:41,3 3:47,7 1:40,6
12 Kenneth Stenberg SMK Vingåker Ascona B 3:58,2 4:29,8 19:57,1 3:02,7
 
88 64 A Robert Olsson SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Suzuki 2:58,6 4:42,3 3:50,5 1:12,4
20 Andreas Brüdigam Västerås MS Swift GTI 3:58,4 4:32,4 20:02,2 3:07,8
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
89 93 B Simon Pettersson Skepptuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Suzuki 2:53,6 4:55,0 3:54,8 1:13,9
21 Millan Kilman Skepptuna MK Swift Mk2 3:51,7 4:28,6 20:03,7 3:09,3
 
90 110 C Henri Cedergren SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:02,6 4:46,9 3:45,9 1:04,7
10 Sebastian Cedergren SMK Nyköping 940 3:58,8 4:30,1 20:04,3 3:09,9
 
91 86 B Roger Fransson Vännäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 3:00,5 4:53,4 3:46,9 1:16,4
22 Charlott Holmqvist Vännäs MK 940 3:56,5 4:28,9 20:06,2 3:11,8
 
92 90 B Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:56,6 4:56,0 3:49,0 1:17,7
23 Tobias Steen Gotlands MFBK 940 3:55,6 4:30,3 20:07,5 3:13,1
 
93 51 C Gunnar Arestav Stockholms BK C-förare 2 wd C2 Volvo 3:02,2 4:43,8 3:49,5 1:25,9
8 Bengt Springer Stockholms BK 940 3:58,2 4:34,2 20:07,9 3:13,5
Entrant: Örby Gummi
 
94 169 B Mats Attlebrant Gnesta MK 4 WD 4 Mitsubishi 2:48,4 4:46,3 3:38,7 3:17,0
10 Lucas Karlsson Gnesta MK Evo 3:51,5 5:06,5 20:11,4 3:17,0
 
95 68 A Jan Lingheimer VÖMK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:58,4 4:46,8 3:53,2 1:23,2
24 Peter Malmberg Åtvidabergs MK 240 3:57,6 4:37,0 20:13,0 3:18,6
 
96 213 C Robin Granfors Eskilstuna MK Grupp E E VW 2:59,3 4:54,1 3:50,1 47,7
3 Andreas Nilsson Eskilstuna MK Golf III 4:04,5 4:28,7 20:16,7 3:22,3
 
97 88 B Niclas Lundgren Åmåls MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:58,4 4:58,3 3:50,4 1:28,9
25 Thorbjörn Tholander Toarps MK 940 4:01,8 4:29,8 20:18,7 3:24,3
 
98 112 C Niklas Berglund Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:03,0 4:49,1 3:52,8 1:20,4
11 Andreas Svensson Eskilstuna MK 940 4:04,7 4:30,4 20:20,0 3:25,6
 
99 115 C Andreas Hultström SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 2:54,4 4:42,7 3:44,4 1:22,7
12 Amanda Hultström SMK Nyköping 940 4:00,5 5:00,3 20:22,3 3:27,9
 
100 91 B Jessica Larsson Rasbo MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 3:01,8 4:57,8 3:49,9 1:35,8
26 Magnus Hermansson Hällefors MK 940 4:02,0 4:34,1 20:25,6 3:31,2
 
101 172 J Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally J Volvo 2:54,5 4:52,4 3:49,9 41,2
3 Peter Leander Säffle MC 940 3:55,9 4:54,1 20:26,8 3:32,4
Entrant: Spader Äzz Gruppen Bästring/ind.la
 
102 58 C Göran Boström VÖMK C-förare 2 wd C2 BMW 3:02,8 5:03,1 3:49,5 1:51,9
9 Stefan Johansson VÖMK E36 4:06,3 4:32,2 20:33,9 3:39,5
 
103 175 J David Dannevall Värmdö BK Ungdomsrally J Volvo 2:57,3 4:57,7 3:58,1 48,8
4 Fredrik Dannevall Värmdö BK 940 4:08,4 4:32,9 20:34,4 3:40,0
 
104 69 A Anders Wänn Borlänge MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 3:02,8 4:51,1 3:57,0 1:44,8
27 Monica Israelsson Borlänge MK 940 4:00,4 4:43,3 20:34,6 3:40,2
 
105 31 A Karl-Erik Forsman Botkyrka MK A-förare 2 wd A2 Opel 3:05,1 4:50,2 3:56,8 2:46,3
25 Per-Erik Polsäter Manta B 2.0 4:03,9 4:42,3 20:38,3 3:43,9
 
106 173 J Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally J Volvo 3:05,9 4:59,4 3:57,6 54,7
5 Tom Kristensson SMK Hörby 940 4:01,9 4:35,5 20:40,3 3:45,9
 
107 67 A Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 3:02,9 4:51,6 3:54,4 1:52,4
28 Christina Holgersson V:a Östergötlands MK 240 4:04,1 4:49,2 20:42,2 3:47,8
 
108 114 C Magnus Alarik Örsundsbro MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:04,7 4:51,7 3:58,2 1:42,8
13 Tomas Strömberg Örsundsbro MK 940 4:07,5 4:40,3 20:42,4 3:48,0
 
109 179 J Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally J Volvo 3:04,7 5:03,2 3:58,0 58,3
6 Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940 4:02,7 4:35,3 20:43,9 3:49,5
 
110 127 C Alexander Broberg SMK Nyköping Grupp E E Opel 3:03,0 4:58,9 3:54,4 1:15,8
4 Rickard Broberg Värmdö MK Astra 4:04,9 4:43,6 20:44,8 3:50,4
 
111 205 C Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:06,6 4:57,3 3:57,0 1:45,3
14 Kathleen Bergström Östernärke RMC 244 4:03,2 4:40,8 20:44,9 3:50,5
 
112 61 C Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2 wd C2 Peugeot 3:10,3 4:56,6 3:57,2 2:03,5
10 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 306 4:03,6 4:37,8 20:45,5 3:51,1
 
113 131 C Peter Rydholm Eskilstuna MK Grupp E E Audi 3:05,6 4:59,8 3:59,5 1:23,6
5 Urban Risberg Eskilstuna MK 80 4:08,5 4:39,2 20:52,6 3:58,2
 
114 111 C Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:02,8 5:03,7 3:59,2 1:54,1
15 Max Bäcker SMK Vingåker 240 4:08,0 4:40,0 20:53,7 3:59,3
Entrant: bygg o schakt
 
115 22 A Göran Huggare Kolsva MS A-förare 2 wd A2 Opel 3:02,3 4:49,2 4:14,2 3:03,6
26 Sture Huggare Kolsva MS Kadett GSI 4:03,7 4:46,2 20:55,6 4:01,2
 
116 128 C Jonna Olsson Katrineholms MK Grupp E E VW 3:14,3 4:56,0 3:58,8 1:30,1
6 Patrik Johansson SMK Nyköping Golf 2 4:07,2 4:42,8 20:59,1 4:04,7
 
117 113 C Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:09,8 4:59,6 4:01,9 2:04,4
16 Peter Fritz Katrineholms MK 240 4:09,3 4:43,4 21:04,0 4:09,6
 
118 177 J Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally J Volvo 3:04,9 5:08,2 4:02,3 1:20,2
7 Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244 4:13,5 4:36,9 21:05,8 4:11,4
 
119 109 C Henrik Johansson Va:östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:11,1 4:59,7 4:06,2 2:11,4
17 Linnéa Flod SMK Nyköping 240 4:15,2 4:38,8 21:11,0 4:16,6
 
120 105 C Mikael Sundqvist SMK Örebro C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:10,7 5:01,7 4:03,5 2:13,1
18 Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro 940 4:10,9 4:45,9 21:12,7 4:18,3
 
121 126 C Mikael Molin MK Ramunder Grupp E E Opel 3:08,9 5:07,3 4:00,0 1:51,3
7 Christer Molin MK Ramunder Astra G 4:19,9 4:44,2 21:20,3 4:25,9
 
122 141 A Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appendix K AppK Ford 3:05,7 5:11,1 4:05,5 2:16,6
4 Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint 4:15,6 4:45,2 21:23,1 4:28,7
 
123 133 C Johan Karlsson Katrineholms MK Grupp E E VW 3:13,3 5:02,6 4:07,7 1:54,1
8 Henrik Dahlgren Katrineholms MK Golf 4:15,5 4:44,0 21:23,1 4:28,7
 
124 49 B Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd B2 Saab 3:19,4 4:58,1 4:05,4 3:08,0
13 Stefan Jansson Västerås MS 9-3 4:10,4 4:51,2 21:24,5 4:30,1
 
125 59 C Håkan Flod SMK Nyköping C-förare 2 wd C2 Opel 3:10,1 5:08,6 4:07,0 10 2:50,1
11 Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK Manta B 4:12,4 4:44,0 21:32,1 4:37,7
 
126 132 C Andreas Rosén SMK Vingåker Grupp E E BMW 3:20,0 4:57,8 4:00,8 30 2:04,0
9 Linn Sjöberg SMK Vingåker 318 3:59,2 4:45,2 21:33,0 4:38,6
 
127 106 C Niklas Landin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:13,1 5:10,9 4:06,6 2:35,4
19 Håkan Lundqvist Katrineholms MK 240 4:13,8 4:50,6 21:35,0 4:40,6
 
128 57 C Rasmus Bergström Haninge MK C-förare 2 wd C2 Opel 3:01,1 4:48,2 5:18,0 2:56,0
12 Sandra Bergström Haninge MK Ascona B 3:59,3 4:31,4 21:38,0 4:43,6
 
129 129 C Nicklas Gustafsson SMK Nyköping Grupp E E VW 3:12,0 5:17,7 4:10,8 2:12,6
10 Tomas Fredriksson SMK Nyköping Golf GT 4:13,6 4:47,5 21:41,6 4:47,2
 
130 176 J Martin Broberg Värmdö BK Ungdomsrally J Volvo 3:13,8 5:12,2 4:07,6 1:57,2
8 Tobias Lis Värmdö MK 940 4:19,4 4:49,8 21:42,8 4:48,4
 
131 107 C Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:18,6 5:11,4 4:07,5 2:52,3
20 Kent-Ola Björklund MK Ratten 940 4:22,3 4:52,1 21:51,9 4:57,5
 
132 130 C Ricard Gelin Gnesta MK Grupp E E Saab 3:11,9 5:16,5 4:10,1 2:25,7
11 Frans Hamrén-Söderbäck SMK Nyköping 90 4:16,4 4:59,8 21:54,7 5:00,3
Entrant: Team Glenna Racing
 
133 116 C Linda Sjölin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:14,8 5:18,0 4:17,8 3:19,1
21 Mikael Söderberg Enköpings MK 940 4:32,7 4:55,4 22:18,7 5:24,3
Entrant: Ledin Motorsport
 
134 124 B Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E E Opel 3:22,7 5:20,8 4:17,4 2:53,3
12 Maths Storm Katrineholms MK Ascona 4:23,1 4:58,3 22:22,3 5:27,9
 
135 33 A Curt Åkerberg Flens MS A-förare 2 wd A2 Volvo 3:25,5 5:18,5 4:19,2 4:57,8
27 Tommy Börjesson Flens MS 142 4:32,9 5:13,7 22:49,8 5:55,4
 
136 119 A Anders Ellner SMK Södermanland Grupp E E Opel 3:21,1 5:24,3 4:20,1 3:21,6
13 Catrine Ellner SMK Södermanland Ascona B 4:35,0 5:10,1 22:50,6 5:56,2
 
137 153 C Alex Nagy Huddinge MK Appendix K AppK Volvo 3:05,9 6:55,5 4:00,2 3:58,9
5 Lennart Bohm Huddinge MK 142 4:16,5 4:47,3 23:05,4 6:11,0
 
138 108 C Michael Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:27,5 5:29,5 4:26,4 4:17,8
22 Pär Loden Mälaröarnas MK 244 4:38,3 5:15,7 23:17,4 6:23,0
 
139 123 B David Roos Gnesta MK Grupp E E VW 3:05,9 4:47,8 3:55,5 4:16,6
14 Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 2 7:02,9 4:53,5 23:45,6 6:51,2
 
140 151 B Lennart Stocker Värmdö BK Appendix K AppK Opel 3:05,9 7:52,4 3:57,9 4:40,3
6 P O Einerfeldt Värmdö BK Ascona B 4:05,4 4:45,2 23:46,8 6:52,4
 
141 154 C Peter Thume Kolsva MS Appendix K AppK Opel 3:27,6 6:01,9 4:29,3 20 4:51,5
7 Karin Danielsson Kolsva MS Kadett GTE 4:39,5 4:59,7 23:58,0 7:03,6
 
142 146 A Gunnar Olsson SMK Vingåker Appendix K AppK Volvo 3:11,8 9:46,1 4:07,3 7:00,4
8 Gustav Olsson SMK Vingåker 142 4:16,5 4:45,2 26:06,9 9:12,5
 
143 182 J Josefine Björling Katrineholms MK Ungdomsrally J Volvo 4:01,1 6:19,4 5:07,0 7:01,8
9 Robert Björling Katrineholms MK 740 5:17,5 6:02,4 26:47,4 9:53,0
 
144 147 A Anders Jansson Katrineholms MK Appendix K AppK Saab 3:23,5 9:55,1 4:22,1 8:15,1
9 Åke Andersson Katrineholms MK 96 V4 4:34,3 5:06,6 27:21,6 10:27,2
 
145 117 C Rolf Karlsson SMK Arboga C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 3:56,8 6:38,0 5:10,6 10 8:55,2
23 Åke Carlbom Eskilstuna MK 244 5:49,7 6:09,7 27:54,8 11:00,4
Entrant: PRO Rally Team
 
52 C Stefan Andersson Västerås MS C-förare 2 wd C2 Ford 2:50,7 4:34,4 3:57,6
Roger Lindholm Västerås MS Escort 3:59,2 Retired
 
65 A Jonas Sjöman Flens MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 3:03,6 4:50,6 3:51,6
Thomas Johansson Katrineholms MK 940 3:55,1 Retired
 
125 C Stefan Gustavsson Ludvika MS Grupp E E VW 2:55,7 4:53,9 3:45,5
Lars-Erik Kronberg Ludvika MS Golf 4:10,3 Retired
 
160 A Ronnie Jakobsson Kolsva MS 4 WD 4 Mitsubishi 2:34,0 4:10,7 3:23,5
Ola Toven Kolsva MS Evo 6,5 6:20,1 Retired
 
206 B Håkan Grosch MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 3:09,7 5:08,4 4:02,6 10
Jimmy Grosch MK Ratten 240 4:30,6 Retired
 
62 C Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK C-förare 2 wd C2 VW 2:54,5 5:38,7 4:14,1 10
Cajsa Carlsson Eskilstuna MK Golf I 4:18,1 Retired
 
149 A Jan Andresson Filipststad MC Appendix K AppK BMW 3:22,2 8:31,4 4:23,9
Lennart Karlsson Filipstads MC 2002 4:42,6 Retired
 
45 B Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd B2 VW 2:52,7 4:29,6 3:40,2
Richard Karlsson SMK Nyköping Golf Mk II 59:18,2 Retired
 
39 B Andreas Dahl Värmdö MK B-förare 2 wd B2 Renault 2:52,4 4:36,6 3:43,3
Mikael Ence Haninge MK Clio 2.0 16v Retired
 
203 B Johan Carlsson Eskilstuna MK B-förare 2 wd B2 VW 2:57,4 4:40,3 3:40,4
Stefan Packalén Eskilstuna MK Golf Retired
 
32 A Peter Hålling Norrköpings MK A-förare 2 wd A2 Opel 2:49,5 4:29,4 6:58,8
Björn Svensson Östgöta BF Ascona B Retired
 
208 A Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd A2 Volvo 2:39,2 4:16,9 30:19,7
Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940 Retired
 
166 B Martin Jakobsson Kolsva MS 4 WD 4 Mitsubishi 2:43,7 4:29,6
Melina Toven Kolsva MS Evo VII Retired
 
135 A Kjell Sandberg Haninge MK Appendix K AppK Opel 2:47,2 4:37,4
Göran Lönnmark Flens MS Ascona 400 Retired
 
211 C Oscar Ljung Simrishamns MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo 240 2:52,4 4:36,0
Mårten Nilsson Simrishamns MK 240 Retired
 
138 A Roger Clefberg Västerås MS Appendix K AppK Ford 3:05,3 4:42,4
Rune Eriksson Västerås MS Escort RS 2000 Retired
 
92 B Robert Bertilsson Vetlanda RRC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo 2:54,7 5:58,9
Palle Palmberg Vetlanda RRC 850 Retired
 
143 A Kenth Widén Enköpings MK Appendix K AppK Saab 3:25,1 5:29,6
Crister Boman Enköpings MK V4 Retired
 
178 J Freddi Jacobsson Eskilstuna MK Ungdomsrally J Volvo 4:14,3 4:49,3
Nicklas Jacobsson Eskilstuna MK 940 Retired
Entrant: NJ ELINSTALLATION
 
162 A Peter Encrantz Skutskärs MS 4 WD 4 Subaru 2:43,3 16:28,9
Sara Encrantz Skutskärs MS Impreza Retired
 
155 A Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 WD 4 Peugeot 2:38,6
Mikael Johansson Ludvika MS 208 R5 Retired
 
209 C Fritjof Vikström MK Kopparberg C-förare 2 wd C2 Ford 2:46,6
David Abrahamsson Idkebergets MK Fiesta ST Retired
 
144 A Göran Waller Hedesunda MK Appendix K AppK VW 2:54,4
Pecka Putto SMK Gävle Golf Retired
 
217 A Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K AppK Opel 2:58,5
Anders Hellman Films MK Kadett GTE Retired
 
28 A Calle Trainor Katrineholms MK A-förare 2 wd A2 Renault 2:58,6
Erik Thollén Katrineholms MK Clio Retired
 
14 A Lars Lindholm Vallentuna MK A-förare 2 wd A2 Toyota 2:59,3
Jon Rutqvist Vallentuna MK Corolla 1600 Retired
 
145 A Christer Adolfsson Haninge MK Appendix K AppK Opel 2:55,2 10
Daniel Ellison Säffle MC Ascona A Retired
 
165 A Anders Söderberg Botkyrka MK 4 WD 4 Audi 3:05,3
Lars Blondell SMK Motala 90 Quattro Retired
 
150 B Ove Lundström MK Kopparberg Appendix K AppK Opel 3:01,4 10
Lars-Erik Lundström MK Kopparberg Ascona A Retired
 
174 J Adam Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally J Volvo 3:14,8
Anders Carlsson SMK Nyköping 940 Retired
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
134 C Lasse Hasselgren Kolsva MS Grupp E E Saab 3:18,6 10
Kent Gustafsson Kolsva MS 900 Retired
 
17 A Göran Andersson SMK Vingåker A-förare 2 wd A2 Opel 32:10,9 5:00
Gunnar Fältskog Flens MS Ascona Retired
 
20 A Hans Johansson Fredriksbergs MK A-förare 2 wd A2 Volvo
Max Nensén Gnesta MK 242 Retired
Entrant: Åhls Bildelar
 
43 B Robin Nyberg Mälaröarnas MK B-förare 2 wd B2 Ford
Christer Carlström Sigtuna RC Fiesta Retired
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
71 A Fredrik Spångberg Mälaröarnas MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo
Madelene Spångberg Mälaröarnas MK 242 Retired
 
76 A Mattias Andersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo
Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK 940 Retired
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
82 B Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Volvo
Sebastian Holmgren V:a Östergötlands MK 940 Retired
 
103 C Tord Sahlström MSK Hammaren C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 CVFN1 Volvo
Niklas Karlsson MSK Hammaren 244 Retired
 
118 A Niklas Ledin MK Kopparberg Grupp E E Volvo
Jimmy Persson MK Kopparberg S60 Retired
Entrant: Ledin Motorsport
 
142 A Mats Svenson SMK Märsta Appendix K AppK Opel
Gunnar Envang Djurholms MK Kadett Retired
 
210 A Stig Andervang Almunge MK 4 WD 4 Ford
Erika Söderman Mora MK Escort Cosworth Retired
 
158 A Joachim Grahn Simrishamns MK 4 WD 4 Ford
Rickard Nilsson Simrishamns MK Fiesta R5 Retired
 
181 J Pontus Florin Eskilstuna MK Ungdomsrally J Suzuki
Björn Andersson Eskilstuna MK Swift GTI Retired
 
66 A Kenneth Rikardsen Kolsva MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 ABVFN1 Suzuki 20
Thomas Binbach Kolsva MS GTI 1 Retired
Entrant: Dekaltrim
 
148 A Hans-Åke Persson Grangärde RRC Appendix K AppK Opel
Tommy Halvarsson Grangärde RRC Ascona A Exluded
 
167 B Johnny Struwe SMK Sala 4 WD 4 Mitsubishi
Mikael Kjellgren Hjo MK Evo X Exluded
 
()= not reached end yet