2016-01-16
Finnskogsvalsen/Safeexplosives Rallyt
Official final
On SS 6
65 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
78 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:21,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Jörgen Norman |
Gullabo RC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
52 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
17:43,8 |
22,3
|
|
22,3
|
1 |
|
|
Henric Persson |
MK Ratten |
|
|
Corolla |
|
|
|
53 |
|
Oskar Sundell |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:48,1 |
26,6
|
4,3
|
4,3
|
2 |
|
|
Anders Liljedahl |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
58 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
17:49,2 |
27,7
|
5,4
|
1,1
|
3 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
63 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
18:23,8 |
1:02,3
|
40,0
|
34,6
|
4 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
Golf |
|
|
|
60 |
|
Daniel Wall |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:29,9 |
1:08,4
|
46,1
|
6,1
|
5 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
84 |
|
Peter Hedström |
Finnskoga MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
18:34,6 |
1:13,1
|
|
4,7
|
1 |
|
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
55 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:37,3 |
1:15,8
|
53,5
|
2,7
|
6 |
|
|
Carin Nilsson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
|
302 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare Appendix K |
|
Ford |
18:59,7 |
1:38,2
|
|
22,4
|
1 |
|
|
Björn Wessel |
Karlstads MC Bil |
|
|
Escort |
|
|
|
54 |
|
Lasse Ekström |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:01,9 |
1:40,4
|
1:18,1
|
2,2
|
7 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
21 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:03,0 |
1:41,5
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Kim Mastad |
MK Team Treske |
|
|
242 |
|
|
|
71 |
|
Marcus Nordström |
Likenäs MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
19:03,0 |
1:41,5
|
|
|
1 |
|
|
Daniel Frykemo |
Likenäs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
19 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:09,1 |
1:47,6
|
6,1
|
6,1
|
2 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:10,3 |
1:48,8
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
64 |
|
Anton Bernats Hager |
Örsundsbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
19:11,6 |
1:50,1
|
1:27,8
|
1,3
|
8 |
|
|
Fredrik Wesslén |
Örsundsbro MK |
|
|
Clio |
|
|
|
27 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:11,7 |
1:50,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
|
10 |
|
Kim Nilsson |
Osby MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:22,6 |
2:01,1
|
12,3
|
10,9
|
2 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
20 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:24,0 |
2:02,5
|
21,0
|
1,4
|
3 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
3 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:25,7 |
2:04,2
|
15,4
|
1,7
|
3 |
|
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
5 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:28,8 |
2:07,3
|
18,5
|
3,1
|
4 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:31,1 |
2:09,6
|
20,8
|
2,3
|
5 |
|
|
Kristina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
301 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:33,8 |
2:12,3
|
30,8
|
2,7
|
4 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
85 |
|
Per-Anders Högsäter |
SMK Eda |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
19:34,2 |
2:12,7
|
34,5
|
0,4
|
2 |
|
|
David Mård |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
74 |
|
Torstein Raaen Pröis |
MK Ratten |
C-förare 2 WD |
|
SEAT |
19:34,4 |
2:12,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Elin Rindberg |
MK Ratten |
|
|
Ibiza |
|
|
|
38 |
|
Patrik Fredriksson |
Munkfors MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:39,9 |
2:18,4
|
28,2
|
5,5
|
2 |
|
|
Peter Holmqvist |
Finnskoga MK |
|
|
240 |
|
|
|
44 |
|
Mikael Jirvelius |
Fjugesta MS |
A-förare Grupp E |
|
VW |
19:47,1 |
2:25,6
|
|
7,2
|
1 |
|
|
Sophia Karlsson |
Taxinge MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
11 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:48,7 |
2:27,2
|
38,4
|
1,6
|
6 |
|
|
Alexander Glavsjö Holm |
Karlstad MC Bil |
|
|
940 |
|
|
|
39 |
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:51,1 |
2:29,6
|
39,4
|
2,4
|
3 |
|
|
Johnny Bäckström |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
203 |
|
Linus Leander |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
19:52,2 |
2:30,7
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:53,2 |
2:31,7
|
41,5
|
1,0
|
4 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Robert Jacobsson |
Östhammars MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:54,0 |
2:32,5
|
42,3
|
0,8
|
5 |
|
|
Janne Holmberg |
Östhammars MK |
|
|
940 |
|
|
|
303 |
|
Tom Axelsson |
Almunge MK |
A-förare Appendix K |
|
Audi |
19:56,9 |
2:35,4
|
57,2
|
2,9
|
3 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
Quattro A2 |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
32 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
19:57,8 |
2:36,3
|
46,1
|
0,9
|
6 |
|
|
Daniel Garsten |
MK Team Westom |
|
|
240 |
|
|
|
68 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
20:00,2 |
2:38,7
|
57,2
|
2,4
|
2 |
|
|
Felicia Grundtman |
Eskilstuna MK |
|
|
325 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
28 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:04,5 |
2:43,0
|
52,8
|
4,3
|
7 |
|
|
Caroline Magnusson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:06,0 |
2:44,5
|
55,7
|
1,5
|
7 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
20:10,9 |
2:49,4
|
18,7
|
4,9
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Oskar Larsson |
SMK Vingåker |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:11,8 |
2:50,3
|
1:08,8
|
0,9
|
5 |
|
|
Jesper Hellström |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:13,3 |
2:51,8
|
1:10,3
|
1,5
|
6 |
|
|
Sebastian Holmgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Jonas Björk |
MK Team Westom |
C-förare 2 WD |
|
VW |
20:15,4 |
2:53,9
|
41,0
|
2,1
|
2 |
|
|
Lars Persson |
MK Team Westom |
|
|
Golf II |
|
|
|
23 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:16,0 |
2:54,5
|
1:13,0
|
0,6
|
7 |
|
|
Alexander Alin |
Åmål MK |
|
|
240 |
|
|
|
87 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
C-förare Appendix K |
|
BMW |
20:26,8 |
3:05,3
|
|
10,8
|
1 |
|
|
Robin Kollfelt |
MK Ratten |
|
|
2002 TI |
|
|
|
76 |
|
Rickard Hellström |
Strängnäs AMS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:29,9 |
3:08,4
|
55,5
|
3,1
|
3 |
|
|
Thomas Svensson |
Strängnäs AMS |
|
|
242 |
|
|
|
36 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:30,8 |
3:09,3
|
1:19,1
|
0,9
|
8 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:31,5 |
3:10,0
|
1:19,8
|
0,7
|
9 |
|
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
14 |
|
Mattias Erelt |
Wäxjö MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:32,3 |
3:10,8
|
1:29,3
|
0,8
|
8 |
|
|
Åke Lundberg |
Wäxjö MS |
|
|
740 |
|
|
|
18 |
|
Erik Corell |
SMK Nyköping |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:40,9 |
3:19,4
|
1:37,9
|
8,6
|
9 |
|
|
Emil Corell |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Peter Fredrikson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:46,2 |
3:24,7
|
3:02,4
|
5,3
|
9 |
|
|
Lars-Ove Larsson |
Fryksdalens MK |
|
|
142 |
|
|
|
9 |
|
Siegfried Mayr |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:46,8 |
3:25,3
|
1:36,5
|
0,6
|
8 |
|
|
Renate Mayr |
VOC Germany |
|
|
240 |
|
|
|
41 |
|
Per-Anders Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:46,8 |
3:25,3
|
1:35,1
|
|
10 |
|
|
Jan-Åke Persson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Joachim Borg |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
20:54,8 |
3:33,3
|
3:33,3
|
8,0
|
2 |
|
|
Magnus Olsson |
08 MK |
|
|
Octavia WRC |
|
|
|
15 |
|
Tommy Ohlsson |
Sigtuna RC |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
20:59,9 |
3:38,4
|
1:56,9
|
5,1
|
10 |
|
|
Christer Carlström |
Sigtuna RC |
|
|
940 |
|
|
|
205 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:10,1 |
3:48,6
|
1:17,9
|
10,2
|
3 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Westom |
|
|
240 |
|
|
|
49 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
21:20,5 |
3:59,0
|
|
10,4
|
1 |
|
|
Marcus Marin |
Älvbygdens MK |
|
|
244 |
|
|
|
207 |
|
Pontus Florin |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
21:23,3 |
4:01,8
|
1:31,1
|
2,8
|
4 |
|
|
Björn Andersson |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
6 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
21:26,9 |
4:05,4
|
2:16,6
|
3,6
|
9 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Andreas Persson |
Simrishamns MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
21:28,6 |
4:07,1
|
2:25,6
|
1,7
|
11 |
|
|
Frida Olofsson |
Hässleholms MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo |
|
|
208 |
|
Emil Johansson |
Likenäs MK |
Ungdomsrally |
|
Ford |
21:34,7 |
4:13,2
|
1:42,5
|
6,1
|
5 |
|
|
Anders Johansson |
Likenäs MK |
|
|
Escort |
|
|
|
34 |
|
Kenneth Persson |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
21:51,2 |
4:29,7
|
2:39,5
|
16,5
|
11 |
|
|
Andreas Arvidsson |
Östmarks MFF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Din Rallyboutique |
|
|
43 |
|
Per Westerberg |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
21:52,7 |
4:31,2
|
2:41,0
|
1,5
|
12 |
|
|
Pär Johansson |
Likenäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
206 |
|
Marcus Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
22:23,1 |
5:01,6
|
2:30,9
|
30,4
|
6 |
|
|
Dan Wennerstrand |
SMK Eda |
|
|
240 |
|
|
|
1 |
|
Werner Löseke |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
22:41,4 |
5:19,9
|
3:31,1
|
18,3
|
10 |
|
|
Paul Tenberge |
VOC Germany |
|
|
940 |
|
|
|
204 |
|
Rasmus Palm |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
23:19,9 |
5:58,4
|
3:27,7
|
38,5
|
7 |
|
|
Robin Lundin |
Eskilstuna MK |
|
|
944 |
|
|
Applicant: NJ ELINSTALLATION |
|
|
33 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:31,3 |
6:09,8
|
4:19,6
|
11,4
|
13 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
47 |
|
Philippe Hugla |
Hässleholms MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
23:34,4 |
6:12,9
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Pauzat |
|
|
|
Manta |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|