2014-10-05
Eriknäsbosprinten
Official final
On SS 2
49 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
47 |
|
Jan Wikström |
Skutskärs MS |
4 WD |
|
Toyota |
1:41,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Matias Kågström |
Skutskärs MS |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
46 |
|
Benny Persson |
Ljusdals MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:44,1 |
2,9
|
2,9
|
2,9
|
2 |
|
|
Lars Grip |
SMK Söderhamn |
|
|
Lancer Evo Vll |
|
|
|
45 |
|
Fredrik Persson |
SMK Hälsinge |
4 WD |
|
Mazda |
1:46,7 |
5,5
|
5,5
|
2,6
|
3 |
|
|
Jan-Erik Englund |
SMK Hälsinge |
|
|
323 4wd Turbo |
|
|
|
44 |
|
Oskar Sundell |
Sandvikens MK |
2 WD A-förare |
|
BMW |
1:48,5 |
7,3
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Lars-Erik Nilsson |
SMK Gävle |
|
|
M3 |
|
|
|
43 |
|
Martin Lindh |
Hedesunda MK |
2 WD A-förare |
|
Volvo |
1:49,6 |
8,4
|
1,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Erik Simonsson |
Bollnäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Christer Nilsson |
Sandvikens MK |
2 WD A-förare |
|
Opel |
1:50,2 |
9,0
|
1,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Peo Berglund |
Sandvikens MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
41 |
|
Göran Kanerva |
Svärdsjö MK |
2 WD A-förare |
|
Volvo |
1:51,5 |
10,3
|
3,0
|
1,3
|
4 |
|
|
Evalott Kanerva |
|
|
|
242 |
|
|
|
38 |
|
Dan Axelsson |
Härjedalens AK |
2 WD A-förare |
|
Ford |
1:51,9 |
10,7
|
3,4
|
0,4
|
5 |
|
|
L-G Östlund |
Härjedalens AK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas |
|
|
40 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
2 WD A-förare |
|
VW |
1:51,9 |
10,7
|
3,4
|
|
5 |
|
|
Kristoffer Danell |
Bollnäs MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
35 |
|
Daniel Edman |
Sandvikens MK |
2 WD B-förare |
|
Volvo |
1:52,4 |
11,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Stefan Edman |
|
|
|
242 |
|
|
|
34 |
|
Jocke Halvarsson |
Ljusdals MS |
2 WD B-förare |
|
Ford |
1:52,6 |
11,4
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Rickard Wikström |
Ljusdals MS |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
87 |
|
Tommy Ström |
Härnösands MK |
2 WD A-förare |
|
Toyota |
1:52,7 |
11,5
|
4,2
|
0,1
|
7 |
|
|
Hans Nilsson |
Härnösands MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
17 |
|
Mattias Svedberg |
Bollnäs MK |
Grupp E AB-förare |
|
VW |
1:53,2 |
12,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Åsa Svedberg |
Bollnäs MK |
|
|
Golf Mk II |
|
|
|
42 |
|
Anders Olsson |
Waxholms MK |
2 WD A-förare |
|
Volvo |
1:53,5 |
12,3
|
5,0
|
0,3
|
8 |
|
|
Gunilla Carlqvist-Olsson |
Waxholms MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Edsbacka Bistro Sollentuna-Strängnäs |
|
|
1 |
|
Sven-Erik Söderman |
Mora MK |
Grupp E C-förare |
|
Opel |
1:53,7 |
12,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
|
Astra |
|
|
|
28 |
|
Joel Persson |
Ilsbo MK |
VOC/GrpF/N1 AB-förare |
|
Volvo |
1:54,2 |
13,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Beatrice Nordin |
|
|
|
240 |
|
|
|
99 |
|
Magnus Westman |
SMK Hälsinge |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
1:54,6 |
13,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Börje Westman |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
2 |
|
Roger Andersson |
Ludvika MS |
Grupp E C-förare |
|
Ford |
1:54,7 |
13,5
|
1,0
|
0,1
|
2 |
|
|
Ann-Christin Andersson |
Ludvika MS |
|
|
Escort |
|
|
|
27 |
|
Fredrik Lestrade |
SMK Sundsvall |
VOC/GrpF/N1 AB-förare |
|
Volvo |
1:54,7 |
13,5
|
0,5
|
|
2 |
|
|
Linnea Bryngelsson |
Bollnäs MK |
|
|
940 VOC |
|
|
|
36 |
|
Bengt Johansson |
Ljusdals MS |
2 WD A-förare |
|
VW |
1:55,3 |
14,1
|
6,8
|
0,6
|
9 |
|
|
Lars Grip |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
15 |
|
Kristoffer Andersson |
Ludvika MS |
Grupp E C-förare |
|
Ford |
1:55,4 |
14,2
|
1,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Andreas Almqvist |
Ludvika MS |
|
|
Escort |
|
|
|
26 |
|
Jonas Edlund |
Ilsbo MK |
VOC/GrpF/N1 AB-förare |
|
Volvo |
1:55,8 |
14,6
|
1,6
|
0,4
|
3 |
|
|
Sara Strömberg |
Ilsbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Lars Svensson |
SMK Hälsinge |
VOC/GrpF/N1 AB-förare |
|
Volvo |
1:56,3 |
15,1
|
2,1
|
0,5
|
4 |
|
|
Jenny Högström |
Ilsbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Magnus Lövgren |
Sandvikens MK |
Grupp E AB-förare |
|
Toyota |
1:56,4 |
15,2
|
3,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Henrik Karlberg |
Sandvikens MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
13 |
|
Niklas Thyr |
SMK Hälsinge |
Grupp E C-förare |
|
VW |
1:56,5 |
15,3
|
2,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Tobias Palm |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
37 |
|
Tommy Sjödin |
SHRA Sundsvall |
2 WD A-förare |
|
Volvo |
1:57,0 |
15,8
|
8,5
|
0,5
|
10 |
|
|
Jim Eriksson |
|
|
|
142 |
|
|
|
22 |
|
Lars Andersson |
SMK Hälsinge |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
1:57,1 |
15,9
|
2,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Anders Roginder |
SMK Hälsinge |
|
|
244 |
|
|
|
29 |
|
Ola Wredh |
Örsundsbro MK |
2 WD C-förare |
|
SEAT |
1:57,4 |
16,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Ida Eklund |
Örsundsbro MK |
|
|
Ibiza |
|
|
Applicant: Uppsala Rörteam AB Tel: 018-107002 |
|
|
14 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
Grupp E C-förare |
|
Opel |
1:57,5 |
16,3
|
3,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
|
Astra |
|
|
|
18 |
|
Håkan Svelander |
SMK Dala Falun |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
1:57,8 |
16,6
|
3,2
|
0,3
|
3 |
|
|
Roger Eriksson |
SMK Dala Falun |
|
|
244 |
|
|
|
30 |
|
Mikael Persson |
SMK Sundsvall |
2 WD C-förare |
|
Opel |
1:57,9 |
16,7
|
0,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Henrik Hedström |
SMK Sundsvall |
|
|
Ascona B |
|
|
|
5 |
|
Stig-Ola Henriksson |
Järbo MK |
2 WD B-förare |
|
Opel |
1:58,3 |
17,1
|
5,9
|
0,4
|
3 |
|
|
Jenny Björkman |
Bollnäs MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
24 |
|
Börje Westman |
SMK Hälsinge |
VOC/GrpF/N1 AB-förare |
|
Volvo |
1:58,3 |
17,1
|
4,1
|
|
5 |
|
|
Magnus Westman |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
32 |
|
Anders Ståhl |
Järbo MK |
2 WD B-förare |
|
Ford |
1:58,4 |
17,2
|
6,0
|
0,1
|
4 |
|
|
Håkan Jonsson |
Järbo MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
6 |
|
Linus Granlund |
Järbo MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:59,0 |
17,8
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Lars Olsson |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Anders Bohjort |
Sandvikens MK |
Grupp E C-förare |
|
Opel |
1:59,1 |
17,9
|
5,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Bo Eriksson Glad |
Sandvikens MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
23 |
|
Janne Gullinder |
SMK Sundsvall |
VOC/GrpF/N1 AB-förare |
|
Volvo |
1:59,8 |
18,6
|
5,6
|
0,7
|
6 |
|
|
Caj Svensson |
SMK Sundsvall |
|
|
244 |
|
|
|
3 |
|
Elina Foander |
SMK Hälsinge |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
2:00,8 |
19,6
|
6,2
|
1,0
|
4 |
|
|
Anders Roginder |
SMK Hälsinge |
|
|
244 |
|
|
|
10 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
Grupp E C-förare |
|
Saab |
2:01,2 |
20,0
|
7,5
|
0,4
|
7 |
|
|
Per Gunnar Jönsson |
Ljusdals MS |
|
|
99 |
|
|
|
20 |
|
Rolf Pakka |
SMK Sundsvall |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
2:01,3 |
20,1
|
6,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Erika Engstrand |
Bollnäs MK |
|
|
242 VOC |
|
|
|
31 |
|
Mattias Henriksson |
Järbo MK |
2 WD B-förare |
|
Opel |
2:01,8 |
20,6
|
9,4
|
0,5
|
5 |
|
|
Madeleine Holm |
Gestrike RT |
|
|
Ascona B |
|
|
|
21 |
|
Markus Andersson |
SMK Hälsinge |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
2:02,7 |
21,5
|
8,1
|
0,9
|
6 |
|
|
Anders Öhlén |
|
|
|
240 |
|
|
|
11 |
|
Oscar Nilsson |
Ilsbo MK |
Grupp E C-förare |
|
BMW |
2:03,6 |
22,4
|
9,9
|
0,9
|
8 |
|
|
Olof Vedin |
SMK Hälsinge |
|
|
318 |
|
|
|
88 |
|
Per Fagerström |
SHRA Sundsvall |
2 WD C-förare |
|
Volvo |
2:03,7 |
22,5
|
6,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Emil Jonsson |
Bollnäs MK |
|
|
142 |
|
|
|
4 |
|
Michael Lindh |
SMK Hälsinge |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
2:04,3 |
23,1
|
9,7
|
0,6
|
7 |
|
|
Lars Selin |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
77 |
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
VOC/GrpF/N1 C-förare |
|
Volvo |
2:06,2 |
25,0
|
11,6
|
1,9
|
8 |
|
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Emelie Mattsson |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
2:07,2 |
26,0
|
8,2
|
1,0
|
2 |
|
|
Anneli Mattsson |
Bollnäs MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
9 |
|
Annsofi Wikström |
Ljusdals MS |
Grupp E C-förare |
|
Opel |
2:08,4 |
27,2
|
14,7
|
1,2
|
9 |
|
|
Jennie Olsson |
Bollnäs MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
8 |
|
Hanna Tolstrup |
Södertälje KRC |
Grupp E C-förare |
|
Renault |
2:12,7 |
31,5
|
19,0
|
4,3
|
10 |
|
|
Susanne Tolstrup |
Södertälje KRC |
|
|
Clio |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|