Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
102 | Johan Rudengren | Eskilstuna MK | 4 wd | Mitsubishi | 12:28 | ||||||
1 | Fredrik Jensen | Eskilstuna MK | Lancer Evo VI | ||||||||
Applicant: Kumlins Måleri AB | |||||||||||
10 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd >2000 | Opel | 12:56 | 28 | 28 | ||||
1 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | Astra | ||||||||
9 | Christer Nilsson | Sandvikens MK | A-förare 2wd >2000 | Opel | 13:01 | 33 | 5 | 5 | |||
2 | Peter Sörensen | Sandvikens MK | Ascona B | ||||||||
12 | Dick Larsson | Kilafors MK | A-förare 2wd >2000 | Opel | 13:02 | 34 | 6 | 1 | |||
3 | Ulf Lennartson | Kilafors MK | Kadett | ||||||||
2 | Petri Väätänen | Haninge MK | 4 wd | Subaru | 13:04 | 36 | 36 | 2 | |||
2 | Lasse Väätänen | Haninge MK | Impreza 555 | ||||||||
Applicant: Tommys Transport AB | |||||||||||
8 | Pär Hedlöf | SMK Dala Falun | A-förare 2wd >2000 | Opel | 13:07 | 39 | 11 | 3 | |||
4 | Åke Eriksson | Bärke MK | Ascona | ||||||||
Applicant: Katalysatoråtervinning AB | |||||||||||
23 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2wd <2000 | VW | 13:09 | 41 | 2 | ||||
1 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | Golf II | ||||||||
11 | Benjamin From | Järbo MK | A-förare 2wd >2000 | Opel | 13:10 | 42 | 14 | 1 | |||
5 | Anders Liljedahl | Sandvikens MK | |||||||||
5 | Göran Nyström | SMK Söderhamn | 4 wd | Mitsubishi | 13:14 | 46 | 46 | 4 | |||
3 | Sten-Ove Olsson | SMK Söderhamn | Evo 7 | ||||||||
24 | Kjell Larsson | Kilafors MK | A-förare 2wd <2000 | Opel | 13:14 | 46 | 5 | ||||
2 | Peter Bergqvist | Kilafors MK | Kadett GSI | ||||||||
51 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | B-förare 2wd >2000 | Opel | 13:18 | 50 | 4 | ||||
1 | Thomas Åkelid | Kadett 16v | |||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
53 | Christer Hagström | Järbo MK | B-förare 2wd >2000 | Opel | 13:20 | 52 | 2 | 2 | |||
2 | Lars Olof Persson | Järbo MK | Ascona B | ||||||||
4 | Anders Wänn | Borlänge MK | 4 wd | Mitsubishi | 13:22 | 54 | 54 | 2 | |||
4 | Pär Näs | Borlänge MK | Lancer Evi VII | ||||||||
103 | Stefan Trygg | Haninge MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 13:25 | 57 | 29 | 3 | |||
6 | Daniel Jansson | SMK Södermanland | 940 | ||||||||
Applicant: Trygg Rörservice AB | |||||||||||
14 | Jan Åhlander | Hedesunda MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 13:27 | 59 | 31 | 2 | |||
7 | Tomas Östling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
52 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd >2000 | Opel | 13:35 | 1:07 | 17 | 8 | |||
3 | Mattias Sandström | Kadett 16v | |||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
13 | Tony Karlsson | Grangärde RRC | A-förare 2wd >2000 | Opel | 13:38 | 1:10 | 42 | 3 | |||
8 | Daniel Stall | Grangärde RRC | Kadett GSI 16v | ||||||||
20 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 13:40 | 1:12 | 44 | 2 | |||
9 | Roine Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR | |||||||||||
25 | Jörgen Lingvall | Sandviken MK | A-förare 2wd <2000 | Škoda | 13:40 | 1:12 | 31 | ||||
3 | Kjell Andersson | Hofors MS | Felicia Kit Car | ||||||||
107 | Tony Berglund | Taxinge MK | B-förare 2wd <2000 | Volvo | 13:40 | 1:12 | |||||
1 | Benny Tholin | Taxinge MK | Amazon | ||||||||
7 | Conny Nyström | SMK Söderhamn | 4 wd | Mazda | 13:43 | 1:15 | 1:15 | 3 | |||
5 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | 323 Turbo | ||||||||
19 | Magnus Ståhl | Haninge MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 13:43 | 1:15 | 47 | ||||
10 | Ronnie Berglund | Haninge MK | 240 | ||||||||
Applicant: KRETSteknik Motorsport | |||||||||||
21 | Björn Oskarsson | Huddinge MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 13:50 | 1:22 | 54 | 7 | |||
11 | Micke Jakopsson | SMK Nyköping | 240 | ||||||||
108 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | C-förare 2wd >2000 | Opel | 13:50 | 1:22 | |||||
1 | Kristofer Olsson | SMK Söderhamn | Ascona | ||||||||
59 | Hans Wittenström | Ludvika MS | B-förare 2wd <2000 | VW | 13:53 | 1:25 | 13 | 3 | |||
2 | Mats Wittenström | Ludvika MS | Golf | ||||||||
106 | Peter Holmberg | Films MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 13:54 | 1:26 | 58 | 1 | |||
12 | Ronie Andersson | 940 | |||||||||
110 | Rickard Moberg | Sams | A-förare 2wd >2000 | SEAT | 13:55 | 1:27 | 59 | 1 | |||
13 | Orvar Pettersson | Ibiza | |||||||||
104 | Hasse Kjellström | Bollnäs MK | 4 wd | Mazda | 13:57 | 1:29 | 1:29 | 2 | |||
6 | Lars-Erik Olhem | SMK Söderhamn | GTR | ||||||||
55 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd >2000 | Opel | 14:06 | 1:38 | 48 | 9 | |||
4 | Jan-Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2.4 | ||||||||
66 | Andreas Gustafsson | SMK Gävle | C-förare 2wd <2000 | Opel | 14:07 | 1:39 | 1 | ||||
1 | Mikael Gustavsson | SMK Gävle | Ascona | ||||||||
6 | Johan Nyman | MK Orion | 4 wd | Subaru | 14:09 | 1:41 | 1:41 | 2 | |||
7 | Peter Encrantz | Skutskärs MS | Impreza | ||||||||
32 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 14:12 | 1:44 | 3 | ||||
1 | Patrik Oläsligt | SMK Gävle | 740 | ||||||||
28 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | Volvo Original | Volvo | 14:14 | 1:46 | 2 | 2 | |||
2 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 242 | ||||||||
16 | Stefan Norberg | Horndals MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 14:17 | 1:49 | 1:21 | 3 | |||
14 | Mickael Eklind | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: Vev o Kamaxelspecialisten i Åmot | |||||||||||
101 | Andreas Abrahamsson | Katrineholms MK | A-förare 2wd >2000 | Peugeot | 14:20 | 1:52 | 1:24 | 3 | |||
15 | Magnus Johansson | Katrineholms MK | 306 | ||||||||
36 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | Volvo Original | Volvo | 14:24 | 1:56 | 12 | 4 | |||
3 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
38 | Reine Laestander | Skepptuna MK | Volvo Original | Volvo | 14:25 | 1:57 | 13 | 1 | |||
4 | Håkan Suld | Östhammar MK | 242 Evo | ||||||||
18 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd >2000 | Volvo | 14:27 | 1:59 | 1:31 | 2 | |||
16 | Leif Nordlund | Fagersta MK | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri AB | |||||||||||
62 | Henrik Joelsson | Skutskär MS | C-förare 2wd >2000 | Opel | 14:30 | 2:02 | 40 | 3 | |||
2 | Jonas Edvardsson | Gestrike RT | Kadett GSI | ||||||||
Applicant: ERIKSSON BILTEAM I GÄVLE | |||||||||||
47 | Johan Olsson | Fagersta MK | Grupp E | VW | 14:31 | 2:03 | 1 | ||||
1 | Dan Olsson | SMK Gävle | Golf Mk2 | ||||||||
35 | Martin Lindberg | Skutskärs MS | Volvo Original | Volvo | 14:33 | 2:05 | 21 | 2 | |||
5 | Veronica Lindberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
64 | David Floberg | Sandvikens MK | C-förare 2wd <2000 | VW | 14:33 | 2:05 | 26 | ||||
2 | Per-Erik Larsson | Sandvikens MK | Golf Mk II | ||||||||
63 | Lars Björnmyr | Järbo MK | C-förare 2wd <2000 | VW | 14:34 | 2:06 | 27 | 1 | |||
3 | Anders Björnmyr | Järbo MK | Golf Mk 2 | ||||||||
31 | Per-Henrik Hedberg | SMK Söderhamn | Volvo Original | Volvo | 14:35 | 2:07 | 23 | 1 | |||
6 | Lena Olhem | SMK Söderhamn | 940 | ||||||||
40 | Daniel Larsson | Järbo MK | Volvo Original | Volvo | 14:44 | 2:16 | 32 | 9 | |||
7 | Sandra Wall | Järbo MK | 242 GT | ||||||||
37 | Mikael Högberg | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 14:51 | 2:23 | 39 | 7 | |||
8 | Jörgen Mattsson | 240 | |||||||||
45 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | Grupp E | VW | 14:53 | 2:25 | 22 | 2 | |||
2 | Åsa Lindberg | Bollnäs MK | Golf GT | ||||||||
34 | Nils-Olov Bäckström | Sandvikens MK | Volvo Original | Volvo | 14:58 | 2:30 | 46 | 5 | |||
9 | Jan Pettersson | Sandvikens MK | 242 | ||||||||
1 | Fredrik Grahn | SMK Linde | 4 wd | Mitsubishi | 15:07 | 2:39 | 2:39 | 9 | |||
8 | Stefan Olsson | Teknis MC | Lancer | ||||||||
44 | Leif Gölin | Sandvikens MK | Volvo Original | Volvo | 15:13 | 2:45 | 1:01 | 6 | |||
10 | Christer Gölin | Sandvikens MK | 240 | ||||||||
43 | Stefan Frank | Hedesunda MK | Volvo Original | Volvo | 15:24 | 2:56 | 1:12 | 11 | |||
11 | Mattias Jansson | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
48 | Kjell Söderberg | MK Orion | Grupp E | Opel | 15:40 | 3:12 | 1:09 | 16 | |||
3 | Emil Söderberg | MK Orion | Caravan | ||||||||
41 | Johan Pettersson | MK Orion | Volvo Original | Volvo | 15:50 | 3:22 | 1:38 | 10 | |||
12 | Linda Pettersson | SMK Södermanland | 240 GT | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
33 | Lennart Wallmo | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 16:14 | 3:46 | 2:02 | 24 | |||
13 | Ola Wallmo | MK Orion | 244 | ||||||||
39 | Rickard Karlsson | SMK Uppsala | Volvo Original | Volvo | 16:37 | 4:09 | 23 | ||||
14 | Lars-Olov Olsson | 242 | |||||||||
54 | Henrik Nyberg | Säters MK | B-förare 2wd >2000 | Volvo | 16:48 | 4:20 | 3:30 | 11 | |||
5 | Rose-Marie Lindh | Säters MK | 240h | ||||||||
50 | Benneth Karlsson | Hofors MK | Grupp E | VW | 16:58 | 4:30 | 2:27 | 10 | |||
4 | Mikael Norgren | Hofors MK | Golf Mk1 | ||||||||
27 | Mats Hammarström | SMK Gävle | Volvo Original | Volvo | 17:33 | 5:05 | 3:21 | 35 | |||
15 | Christer Göransson | SMK Gävle | 244 | ||||||||
30 | Fredrik Menck | SMK Motala | Volvo Original | Volvo | 18:15 | 5:47 | 4:03 | 42 | |||
16 | Kim Göransson | SMK Motala | 940 | ||||||||
Applicant: Tornby Bilteknik | |||||||||||
49 | Magnus Eliasson | Skutskärs MS | Grupp E | VW | 18:41 | 6:13 | 4:10 | 26 | |||
5 | Andreas Sandin | Skutskärs MS | Golf | ||||||||
58 | Andreas Sjölander | SMK Gävle | B-förare 2wd <2000 | Opel | 29:36 | 17:08 | 15:56 | 10:55 | |||
3 | Stellan Karlsson | Skutskärs MS | Corsa | ||||||||
46 | Mattias Nordlund | Svärdsjö MK | Grupp E | VW | 31:52 | 19:24 | 17:21 | 2:16 | |||
6 | Göran Norberg | SMK Dala | Golf GT | ||||||||
Applicant: Plåtleverantören AB | |||||||||||
3 | Björn Ask | Taxinge MK | 4 wd | Toyota | 1:48:02 | 1:35:34 | 1:35:34 | 1:16:10 | |||
9 | Tomas Jonsson | Taxinge MK | Celica | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |