2013-10-26
Kåtmyraslaget
Official final
On SS 2
28 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 32 Stefan Öhrn Ljusdals MS 4WD A+B+C-förare Mitsubishi 1:33,6
1   Lars Wallberg Ljusdals MS   Evo 4  
 
2 31 Benny Persson Ljusdals MS 4WD A+B+C-förare Mitsubishi 1:35,6 2,0 2,0 2,0
2   Agnes Nilzon Ljusdals MS   Evo Vll  
 
3 30 Mattias Nyström Ludvika MS 4WD A+B+C-förare Subaru 1:37,9 4,3 4,3 2,3
3   Robert Nyström Ludvika MS   Impreza  
 
4 27 Mats Zetterman Ljusdals MS 2WD A+B-förare Ford 1:39,0 5,4 1,1
1   Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta  
 
5 29 Jari Liiten SMK Hälsinge 4WD A+B+C-förare Ford 1:40,1 6,5 6,5 1,1
4   Jan-Erik Liiten SMK Hälsinge   Escort Cosworth  
 
6 8 Jan-Erik Liiten SMK Hälsinge 4WD A+B+C-förare Ford 1:40,7 7,1 7,1 0,6
5   Jari Liiten SMK Hälsinge   Escort Cosworth  
 
7 5 Börje Westman SMK Hälsinge VOC Mekonomen+N1 A+B-förare Volvo 1:41,2 7,6 0,5
1   Tomas Bergman SMK Hälsinge   242  
 
8 7 Anders Hedström SMK Hälsinge 2WD A+B-förare Citroën 1:41,3 7,7 2,3 0,1
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Xsara Coupé  
 
9 13 Jocke Halvarsson Ljusdals MS Grupp E A+B-förare Opel 1:42,2 8,6 0,9
1   Kjell Halvarsson Ilsbo MK   Kadett  
 
10 19 Jonas Edlund Ilsbo MK VOC Mekonomen+N1 A+B-förare Volvo 1:42,4 8,8 1,2 0,2
2   Sara Strömberg Ilsbo MK   244  
 
11 24 Viktor Karlsson Bergs MK 2WD C-förare Volvo 1:42,5 8,9 0,1
1   Tobias Jansson Bergs MK   242  
 
12 28 Gustav Nilsson Ilsbo MK 2WD A+B-förare Citroën 1:42,6 9,0 3,6 0,1
3   Tommy Andersson SMK Hälsinge   Xsara  
 
13 21 Tomas Bergman SMK Hälsinge VOC Mekonomen+N1 A+B-förare Volvo 1:42,9 9,3 1,7 0,3
3   Börje Westman SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
14 2 Fredrik Basth SMK Hälsinge Grupp E C-förare VW 1:43,9 10,3 1,0
1   Jani Rantala SMK Hälsinge   Golf 2  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
14 4 Lars Andersson SMK Hälsinge VOC Mekonomen+N1 C-förare Volvo 1:43,9 10,3
1   Anders Roginder SMK Hälsinge   244  
 
16 6 Conny Zetterman Ljusdals MS 2WD C-förare Ford 1:44,4 10,8 0,5
2   Tomas Aftrett Ljusdals MS   Escort RS 2000  
 
17 18 Bengt Anders Rolin SMK Hälsinge VOC Mekonomen+N1 A+B-förare Volvo 1:45,3 11,7 4,1 0,9
4   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   240  
 
18 16 Rolf Pakka SMK Sundsvall VOC Mekonomen+N1 C-förare Volvo 1:45,7 12,1 1,8 0,4
2   Erika Engstrand Ljusdals MS   242  
 
19 12 Erika Söderman Mora MK Grupp E C-förare VW 1:46,3 12,7 2,4 0,6
2   Michelle Söderman Mora MK   Golf 2  
 
20 17 Fredrik Jonasson Krokoms MK VOC Mekonomen+N1 C-förare Volvo 1:46,5 12,9 2,6 0,2
3   Jimmy Nesterud Jämtlands MK   244  
 
21 10 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS Grupp E C-förare Saab 1:46,8 13,2 2,9 0,3
3   Henrik Hansen Ljusdals MS   99  
 
22 22 Andreas Frölander Gotlands MF BK VOC Mekonomen+N1 A+B-förare Volvo 1:48,0 14,4 6,8 1,2
5   Caroline Wexell Ilsbo MK   240  
 
23 11 Anders Bohjort Sandvikens MK Grupp E C-förare Opel 1:48,1 14,5 4,2 0,1
4   Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona B  
 
24 15 Oscar Nilsson Ilsbo MK VOC Mekonomen+N1 C-förare Volvo 1:50,4 16,8 2,3
4   Mikaela Westberg SMK Hälsinge   240  
 
25 23 Åsa Stonegård SMK Hälsinge 2WD C-förare Volvo 1:53,8 20,2 11,3 3,4
3   Pär Swedh SMK Hälsinge   240  
 
26 9 Annsofi Wikström Ljusdals MS Grupp E C-förare Opel 1:54,1 20,5 10,2 0,3
5   Jennie Olsson Bollnäs MK   Kadett  
 
27 3 Caroline Wexell Ilsbo MK VOC Mekonomen+N1 C-förare Volvo 1:56,5 22,9 12,6 2,4
5   Andreas Frölander Gotlands MF BK   240  
 
28 14 Elina Foander SMK Hälsinge VOC Mekonomen+N1 C-förare Volvo 1:56,6 23,0 12,7 0,1
6   Anders Roginder SMK Hälsinge   240