2012-10-20
Rikspokalen
Official final
On SS 1
152 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
12 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
A-förare 4 WD |
|
Lancia |
12:44,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Micael Eriksson |
Vännäs MK |
|
|
Integrale 16v |
|
|
|
16 |
|
Joachim Borg |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
12:50,3 |
6,2
|
6,2
|
6,2
|
2 |
|
|
Christian von Lindberg |
Rasbo MK |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
14 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:56,7 |
12,6
|
12,6
|
6,4
|
3 |
|
|
Anna Sjöberg |
Ljungby MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
30 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta Bilsportförening |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:00,4 |
16,3
|
16,3
|
3,7
|
4 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta Bilsportförening |
|
|
Lancer VI |
|
|
|
26 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:03,5 |
19,4
|
19,4
|
3,1
|
5 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
25 |
|
Nicklas Hjerpe |
Norrköpings MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:09,1 |
25,0
|
25,0
|
5,6
|
6 |
|
|
Mathias Gårdman |
Norrköpings MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
15 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:10,7 |
26,6
|
26,6
|
1,6
|
7 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
32 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
13:10,7 |
26,6
|
|
|
1 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen Rally Club |
|
|
Swift S1600 |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
27 |
|
Mikael Gustafsson |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:12,3 |
28,2
|
28,2
|
1,6
|
8 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
36 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
13:21,1 |
37,0
|
10,4
|
8,8
|
2 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
31 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:22,1 |
38,0
|
38,0
|
1,0
|
9 |
|
|
Niklas Lind |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
42 |
|
Magnus Johansson |
Östgöta Bsf |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:22,4 |
38,3
|
11,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Andreas Johansson |
Östgöta Bsf |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:23,5 |
39,4
|
12,8
|
1,1
|
4 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Bjorn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
13:25,7 |
41,6
|
41,6
|
2,2
|
10 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza STi 555 |
|
|
|
41 |
|
Peder Hadarson |
SMK Eksjö |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
13:27,7 |
43,6
|
17,0
|
2,0
|
5 |
|
|
Niklas Melin |
Nässjö MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
37 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
13:28,4 |
44,3
|
17,7
|
0,7
|
6 |
|
|
Carl Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
38 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
13:30,2 |
46,1
|
19,5
|
1,8
|
7 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
60 |
|
Tore Sandberg |
Vimmerby MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:32,5 |
48,4
|
21,8
|
2,3
|
8 |
|
|
Patrik Knutsson |
Nässjö MK |
|
|
244 |
|
|
|
24 |
|
Roger Gustafsson |
Östernärkes RMC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:32,8 |
48,7
|
48,7
|
0,3
|
11 |
|
|
Marie Andersson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
40 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:34,0 |
49,9
|
23,3
|
1,2
|
9 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
13:34,3 |
50,2
|
23,6
|
0,3
|
10 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
59 |
|
Peter Hellström |
MK Kopparberg |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
13:34,7 |
50,6
|
24,0
|
0,4
|
11 |
|
|
Rikard Eliasson |
SMK Arboga |
|
|
Corsa 1600 |
|
|
|
116 |
|
Joakim Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
13:35,3 |
51,2
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Kimmo Paavilainen |
Vallentuna MK |
|
|
206 |
|
|
|
34 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:36,5 |
52,4
|
25,8
|
1,2
|
12 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:39,8 |
55,7
|
29,1
|
3,3
|
13 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: PROMT AB |
|
|
58 |
|
Björn Pauli |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:41,4 |
57,3
|
30,7
|
1,6
|
14 |
|
|
Mattias Fransson |
Östergyllen RC |
|
|
242 |
|
|
|
74 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
13:43,4 |
59,3
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
113 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:43,5 |
59,4
|
8,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 GL |
|
|
Applicant: HL service Laxå |
|
|
53 |
|
Leif Wretman |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:45,2 |
1:01,1
|
34,5
|
1,7
|
15 |
|
|
Björn Andersen |
Haninge MK |
|
|
242 |
|
|
|
35 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
13:49,3 |
1:05,2
|
38,6
|
4,1
|
16 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
61 |
|
Tony Olsson |
SMK Karlskoga |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
13:50,2 |
1:06,1
|
39,5
|
0,9
|
17 |
|
|
Fredrik Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
|
Sunny |
|
|
|
106 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
13:51,0 |
1:06,9
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
117 |
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:52,8 |
1:08,7
|
17,5
|
1,8
|
3 |
|
|
Kent-Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
|
240 |
|
|
|
29 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:53,7 |
1:09,6
|
1:09,6
|
0,9
|
12 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
44 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:55,5 |
1:11,4
|
44,8
|
1,8
|
18 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: T.I.A i Vaxholm |
|
|
52 |
|
Christer Åkerlund |
Teknis MC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
13:58,5 |
1:14,4
|
47,8
|
3,0
|
19 |
|
|
Ted Nytting |
Nora MK |
|
|
Corsa 1600 |
|
|
|
112 |
|
Kimmo Frondelius |
Katrineholms MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:58,6 |
1:14,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineolms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
69 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
13:58,8 |
1:14,7
|
15,4
|
0,2
|
2 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
122 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:59,3 |
1:15,2
|
24,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Christan Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:01,8 |
1:17,7
|
3,2
|
2,5
|
2 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
49 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
14:03,1 |
1:19,0
|
52,4
|
1,3
|
20 |
|
|
Uffe Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
73 |
|
Morgan Olsson |
Vimmerby MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
14:03,5 |
1:19,4
|
20,1
|
0,4
|
3 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
740 |
|
|
|
71 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
VOC Elit A |
|
Volvo |
14:03,8 |
1:19,7
|
20,4
|
0,3
|
4 |
|
|
Oscar Almquist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Kent Nordquist |
Vansbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
14:04,3 |
1:20,2
|
53,6
|
0,5
|
21 |
|
|
Per-Erik Hellström |
Fredriksbergs MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
101 |
|
Henrik Boivie |
Almunge MK |
Appendix K |
|
Ford |
14:05,1 |
1:21,0
|
14,1
|
0,8
|
2 |
|
|
Micael Björklund |
Rasbo MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden |
|
|
47 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:05,6 |
1:21,5
|
54,9
|
0,5
|
22 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
45 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:07,3 |
1:23,2
|
56,6
|
1,7
|
23 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
62 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
14:07,4 |
1:23,3
|
56,7
|
0,1
|
24 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
77 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
14:07,4 |
1:23,3
|
24,0
|
|
5 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
147 |
|
Andreas Arwidson |
Falköpings MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:10,1 |
1:26,0
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköpings MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
110 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:10,3 |
1:26,2
|
11,7
|
0,2
|
3 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
66 |
|
Mats Eriksson |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
14:11,1 |
1:27,0
|
1:00,4
|
0,8
|
25 |
|
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
135 |
|
Alexander Cruse |
Kils MK Bil |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:12,0 |
1:27,9
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
240 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst |
|
|
132 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:13,3 |
1:29,2
|
38,0
|
1,3
|
5 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Bjuhrs Bil AB |
|
|
96 |
|
Ove Lundström |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
Opel |
14:19,0 |
1:34,9
|
28,0
|
5,7
|
3 |
|
|
Jacob Skoglund |
MK Kopparberg |
|
|
Ascona A |
|
|
|
140 |
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:20,2 |
1:36,1
|
8,2
|
1,2
|
2 |
|
|
Stefan Ohlson |
Teknis MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
111 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:20,3 |
1:36,2
|
21,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
148 |
|
Johan Åkeson |
Gnesta MK |
C-förare 4 WD |
|
Audi |
14:23,6 |
1:39,5
|
13,5
|
3,3
|
2 |
|
|
Mikael Rosvall |
Gnesta MK |
|
|
S2 Quattro |
|
|
|
43 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
14:26,0 |
1:41,9
|
1:15,3
|
2,4
|
26 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
125 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:26,2 |
1:42,1
|
50,9
|
0,2
|
6 |
|
|
Mikael Lönnström |
Nora MK |
|
|
242 |
|
|
|
70 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
VOC Elit A |
|
Volvo |
14:27,7 |
1:43,6
|
44,3
|
1,5
|
6 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
119 |
|
Pelle Berg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
14:28,6 |
1:44,5
|
53,3
|
0,9
|
7 |
|
|
Conny Isemo |
Munkfors MC |
|
|
Compact M3 |
|
|
|
54 |
|
Lars-Erik Andersson |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
14:28,9 |
1:44,8
|
1:18,2
|
0,3
|
27 |
|
|
Kjell-Åke Andersson |
Haninge MK |
|
|
Corsa GSI |
|
|
|
114 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:29,4 |
1:45,3
|
54,1
|
0,5
|
8 |
|
|
Jonas Holm |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
|
75 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
14:30,4 |
1:46,3
|
47,0
|
1,0
|
7 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
171 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC Cup |
|
Volvo |
14:32,2 |
1:48,1
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
155 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
14:33,5 |
1:49,4
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
94 |
|
Christoffer Söderberg |
Rasbo MK |
Appendix K |
|
Opel |
14:33,9 |
1:49,8
|
42,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Per Cristensen |
Almunge MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
152 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
14:36,0 |
1:51,9
|
2,5
|
2,1
|
2 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
80 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
Grupp E |
|
VW |
14:36,3 |
1:52,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
164 |
|
Micke Larsson |
Rönne MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
14:38,7 |
1:54,6
|
6,5
|
2,4
|
2 |
|
|
Mats Carlsson |
Rönne MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL SERVICE i LAXÅ |
|
|
65 |
|
Tony Cederfeldt |
Teknis MC |
VOC Elit A |
|
Suzuki |
14:38,9 |
1:54,8
|
55,5
|
0,2
|
8 |
|
|
Martin Holmdahl |
MK Ran Askersund |
|
|
Swift |
|
|
|
104 |
|
Sören Olsson |
Films MK |
Appendix K |
|
Volvo |
14:39,1 |
1:55,0
|
48,1
|
0,2
|
5 |
|
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
|
139 |
|
Dennis Askling |
Hallsbergs MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:41,5 |
1:57,4
|
29,5
|
2,4
|
3 |
|
|
Johan Elofsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:42,6 |
1:58,5
|
30,6
|
1,1
|
4 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
143 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:43,5 |
1:59,4
|
31,5
|
0,9
|
5 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: GUSTAVSSON MOTORSPORT |
|
|
138 |
|
Ola Wingren |
SMK Hörby |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:44,4 |
2:00,3
|
32,4
|
0,9
|
6 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
740 |
|
|
|
64 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
14:46,2 |
2:02,1
|
1:35,5
|
1,8
|
28 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
144 |
|
Johan Lundqvist |
SMK Trollhättan |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:48,2 |
2:04,1
|
36,2
|
2,0
|
7 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Mats Palmqvist |
Fagersta MK |
Grupp E |
|
Saab |
14:48,4 |
2:04,3
|
12,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Fredrik Segerström |
Fagersta MK |
|
|
99 |
|
|
|
93 |
|
Håkan Westlund |
Almunge MK |
Appendix K |
|
Opel |
14:49,6 |
2:05,5
|
58,6
|
1,2
|
6 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
165 |
|
Magnus Eriksson |
Laxå MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
14:49,8 |
2:05,7
|
17,6
|
0,2
|
3 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
123 |
|
P-A Hüllert |
Tidaholms MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:51,3 |
2:07,2
|
1:16,0
|
1,5
|
9 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
137 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
14:52,3 |
2:08,2
|
40,3
|
1,0
|
8 |
|
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
161 |
|
Jörgen Johansson |
Fredriksbergs MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
14:53,1 |
2:09,0
|
19,6
|
0,8
|
3 |
|
|
Robert Thunström |
Fredriksbergs MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
175 |
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
14:54,0 |
2:09,9
|
21,8
|
0,9
|
4 |
|
|
Peter Sedig |
Rönne MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
102 |
|
Hasse Alamaa |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
14:55,8 |
2:11,7
|
1:04,8
|
1,8
|
7 |
|
|
Peter Björlin |
Munkfors MC |
|
|
99 T |
|
|
|
127 |
|
Andreas Sandin |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:56,4 |
2:12,3
|
1:21,1
|
0,6
|
10 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
|
100 |
|
Mats Wassberg |
Säffle MC |
Appendix K |
|
Saab |
14:56,7 |
2:12,6
|
1:05,7
|
0,3
|
8 |
|
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
|
|
V4 |
|
|
|
120 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
14:57,5 |
2:13,4
|
1:22,2
|
0,8
|
11 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
177 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
14:58,6 |
2:14,5
|
26,4
|
1,1
|
5 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
76 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
14:59,2 |
2:15,1
|
1:15,8
|
0,6
|
9 |
|
|
Stefan Eklund |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
167 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
14:59,6 |
2:15,5
|
27,4
|
0,4
|
6 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
151 |
|
Emil Carneling |
Katrineholms MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
15:01,2 |
2:17,1
|
27,7
|
1,6
|
4 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
|
E36 325 |
|
|
|
133 |
|
David Westrin |
SMK Motala Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:03,9 |
2:19,8
|
1:28,6
|
2,7
|
12 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala Bil |
|
|
940 |
|
|
|
142 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
VOC Elit B |
|
Volvo |
15:05,2 |
2:21,1
|
53,2
|
1,3
|
9 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K |
|
Opel |
15:05,9 |
2:21,8
|
1:14,9
|
0,7
|
9 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
8 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:07,6 |
2:23,5
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Ove Österberg |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
|
126 |
|
Jörgen Andersson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
15:07,6 |
2:23,5
|
1:32,3
|
|
13 |
|
|
Björn Karlsson |
SMK Örebro |
|
|
Golf III |
|
|
|
158 |
|
Christian Granfors |
Kolsva MS |
C-förare 2 WD |
|
Suzuki |
15:08,5 |
2:24,4
|
35,0
|
0,9
|
5 |
|
|
Caroline Östmark |
Kolsva MS |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Östmarks Bildemo o service Ab |
|
|
141 |
|
Tommy Ohlsson |
Skepptuna MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
15:08,7 |
2:24,6
|
56,7
|
0,2
|
10 |
|
|
John Ohlsson |
Skepptuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
5 |
|
Erik Brodin |
Skutskärs MS |
Ungdomsrally |
|
Opel |
15:09,6 |
2:25,5
|
2,0
|
0,9
|
2 |
|
|
Erik Westin |
Skutskärs MS |
|
|
Kadett |
|
|
|
178 |
|
Kim Lönnström |
Nora MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:09,6 |
2:25,5
|
37,4
|
|
7 |
|
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
|
|
244 GLT |
|
|
|
89 |
|
Greger Hedin |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Ford |
15:10,1 |
2:26,0
|
1:19,1
|
0,5
|
10 |
|
|
Bo Liljeroos |
Västerås MS |
|
|
Cortina Lotus |
|
|
Applicant: Olsbergs MSE |
|
|
134 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
15:10,3 |
2:26,2
|
1:35,0
|
0,2
|
14 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
|
325i |
|
|
|
168 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:10,3 |
2:26,2
|
38,1
|
|
8 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
4 |
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:10,9 |
2:26,8
|
3,3
|
0,6
|
3 |
|
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
166 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:12,8 |
2:28,7
|
40,6
|
1,9
|
9 |
|
|
Per Markusson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
146 |
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
15:12,9 |
2:28,8
|
1:00,9
|
0,1
|
11 |
|
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
15:13,5 |
2:29,4
|
5,9
|
0,6
|
4 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
56 |
|
Hans Svedberg |
Karlskoga MF |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
15:14,1 |
2:30,0
|
2:03,4
|
0,6
|
29 |
|
|
Karl-Fredrik Westlund |
Degerfors RC |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
176 |
|
Anders Lönnström |
Nora MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:14,3 |
2:30,2
|
42,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Hanna Lönnström |
Nora MK |
|
|
244 |
|
|
|
57 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
15:14,6 |
2:30,5
|
2:03,9
|
0,3
|
30 |
|
|
Rolland Fållby |
|
|
|
Clio |
|
|
|
163 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:14,8 |
2:30,7
|
42,6
|
0,2
|
11 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Mats Adolfsson |
Nässjö MK |
Grupp E |
|
VW |
15:16,5 |
2:32,4
|
40,2
|
1,7
|
3 |
|
|
Roger Andersson |
Nässjö MK |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
99 |
|
Tomas Åkeson |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
15:17,7 |
2:33,6
|
1:26,7
|
1,2
|
11 |
|
|
Anders Fantenberg |
Teknis MC |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
85 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Grupp E |
|
Volvo |
15:18,3 |
2:34,2
|
42,0
|
0,6
|
4 |
|
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
|
|
740 |
|
|
|
173 |
|
Fredrik Fält |
Storfors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:19,8 |
2:35,7
|
47,6
|
1,5
|
12 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
170 |
|
Ronny Adolfsson |
Finspångs MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:20,8 |
2:36,7
|
48,6
|
1,0
|
13 |
|
|
Jimmy Aolfsson |
Finspångs MS |
|
|
240 |
|
|
|
95 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
Appendix K |
|
Volvo |
15:27,8 |
2:43,7
|
1:36,8
|
7,0
|
12 |
|
|
Kasper Kjär |
Falköpings MK |
|
|
142 |
|
|
|
2 |
|
Jim Johansson |
Skövde MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:28,0 |
2:43,9
|
20,4
|
0,2
|
5 |
|
|
Bruno Arvidsson |
Skövde MK |
|
|
244 |
|
|
|
136 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
15:34,3 |
2:50,2
|
1:22,3
|
6,3
|
12 |
|
|
John Falk |
SMK Örebro |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:39,1 |
2:55,0
|
31,5
|
4,8
|
6 |
|
|
Börje Engström |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
90 |
|
Karl-Bertil Ling |
Kolsva MS |
Appendix K |
|
Opel |
15:39,6 |
2:55,5
|
1:48,6
|
0,5
|
13 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Rekord Coupé 6:a |
|
|
|
169 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:41,0 |
2:56,9
|
1:08,8
|
1,4
|
14 |
|
|
Micael Eriksson |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
84 |
|
Erik Öberg |
Hofors MS |
Grupp E |
|
VW |
15:45,0 |
3:00,9
|
1:08,7
|
4,0
|
5 |
|
|
Pontus Dahlund |
AMF Årsunda |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
91 |
|
Svein Petter Silseth |
NAF Msp Asker o Bærum |
Appendix K |
|
Ford |
15:47,9 |
3:03,8
|
1:56,9
|
2,9
|
14 |
|
|
Petter Silseth |
NAF Msp Asker o Bærum |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
88 |
|
Bengt-Göran Jonsson |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
15:49,1 |
3:05,0
|
1:58,1
|
1,2
|
15 |
|
|
Henrik Mellstig |
Teknis MC |
|
|
Cortina |
|
|
|
179 |
|
Nils Larsson |
SMK Örebro |
VOC Cup |
|
Volvo |
15:59,6 |
3:15,5
|
1:27,4
|
10,5
|
15 |
|
|
Andreas Hjalmarsson |
SMK Örebro |
|
|
244 |
|
|
|
150 |
|
Calle Fincken |
Värmdö MK |
C-förare 2 WD |
|
Škoda |
16:23,3 |
3:39,2
|
1:49,8
|
23,7
|
6 |
|
|
Mario Fincken |
Värmdö MK |
|
|
Favorit |
|
|
|
82 |
|
Johan Engberg |
SMK Gävle |
Grupp E |
|
VW |
16:26,4 |
3:42,3
|
1:50,1
|
3,1
|
6 |
|
|
Leif-Göran Engberg |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
10 |
|
Markus Karlsson |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
16:36,4 |
3:52,3
|
1:28,8
|
10,0
|
7 |
|
|
Sven Karlsson |
Björkviks MC |
|
|
244 |
|
|
Applicant: hot rod hill racing |
|
|
83 |
|
John Hedlund |
Toarps MK |
Grupp E |
|
VW |
16:45,0 |
4:00,9
|
2:08,7
|
8,6
|
7 |
|
|
Peter Olsson |
Toarps MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
174 |
|
Leif Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
16:47,2 |
4:03,1
|
2:15,0
|
2,2
|
16 |
|
|
Micke Friberg |
Mälaröarnas MK |
|
|
244 |
|
|
|
87 |
|
Lars Larsson |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
VW |
16:49,2 |
4:05,1
|
2:58,2
|
2,0
|
16 |
|
|
Leif Logrell |
Östernärkes RMC |
|
|
1500 S |
|
|
|
9 |
|
Simon Andersson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
16:55,0 |
4:10,9
|
1:47,4
|
5,8
|
8 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
92 |
|
Sven Erick Fröling |
SMK Motala Bil |
Appendix K |
|
Volvo |
17:05,8 |
4:21,7
|
3:14,8
|
10,8
|
17 |
|
|
Lars Tendler |
SMK Motala Bil |
|
|
142 |
|
|
|
149 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
C-förare 4 WD |
|
Subaru |
17:08,5 |
4:24,4
|
2:58,4
|
2,7
|
3 |
|
|
Niklas Andersson |
08 MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
86 |
|
Eric Larsson |
MK Kopparberg |
Grupp E |
|
VW |
17:27,7 |
4:43,6
|
2:51,4
|
19,2
|
8 |
|
|
Per Livengård |
MK Kopparberg |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
105 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
17:58,4 |
5:14,3
|
4:07,4
|
30,7
|
18 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
81 |
|
Dennis Hartman |
Värmdö MK |
Grupp E |
|
Saab |
19:07,8 |
6:23,7
|
4:31,5
|
1:09,4
|
9 |
|
|
Rille Tillberg |
Värmdö MK |
|
|
99 |
|
|
|
145 |
|
Marcus Nilsson |
Ryds MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
19:25,0 |
6:40,9
|
5:13,0
|
17,2
|
13 |
|
|
Thomas Dahn |
Vetlanda RRC |
|
|
242 |
|
|
|
131 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:17,2 |
7:33,1
|
6:41,9
|
52,2
|
15 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp racing |
|
|
121 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:07,0 |
8:22,9
|
7:31,7
|
49,8
|
16 |
|
|
Magnus Jonsson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
107 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
Appendix K |
|
Volvo |
21:24,8 |
8:40,7
|
7:33,8
|
17,8
|
19 |
|
|
Hans-Erik Karning |
SMK Arboga |
|
|
144 |
|
|
Applicant: PRO Rallyteam |
|
|
50 |
|
Peter Rådén |
Taxinge MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
23:04,4 |
10:20,3
|
9:53,7
|
1:39,6
|
31 |
|
|
Conny Rådén |
Taxinge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
18 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
26:53,3 |
14:09,2
|
14:09,2
|
3:48,9
|
13 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Högdalens Bil o Skadecenter AB |
|
|
156 |
|
Krister Morén |
Kolsva MS |
C-förare 2 WD |
|
Suzuki |
28:49,2 |
16:05,1
|
14:15,7
|
1:55,9
|
7 |
|
|
Marcus Morén |
Kolsva MS |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
129 |
|
Jukka Latvasalo |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
41:20,0 |
28:35,9
|
27:44,7
|
12:30,8
|
17 |
|
|
Nikals Lundkvist |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.finess.se |
|
|
172 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
VOC Cup |
|
Volvo |
42:38,0 |
29:53,9
|
28:05,8
|
1:18,0
|
17 |
|
|
Tobias Fredriksson |
|
|
|
944 |
|
|
|
97 |
|
Göte Nygren |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
Saab |
52:07,2 |
39:23,1
|
38:16,2
|
9:29,2
|
20 |
|
|
Mikael Yliluoma |
Hällefors MK |
|
|
99 |
|
|
|
68 |
|
Elias Björkdahl |
Gotlands MF BK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:24:30,8 |
1:11:46,7
|
1:11:20,1
|
32:23,6
|
32 |
|
|
Lars-Erik Kirmo |
Vallentuna MK |
|
|
244 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|