2012-07-28
Kullingstrofén
Official final
On SS 4
185 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
66 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:12,0 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Lindesberg |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Torv o Maskin Entreprenad AB |
|
|
56 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
11:19,0 |
7,0
|
7,0
|
7,0
|
2 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
Impreza |
|
|
|
57 |
|
Mats Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:19,5 |
7,5
|
7,5
|
0,5
|
3 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
64 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:22,1 |
10,1
|
10,1
|
2,6
|
4 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
68 |
|
Jocke Nyman |
Jämtlands MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:27,6 |
15,6
|
15,6
|
5,5
|
5 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: Eljas Motorsport AB |
|
|
65 |
|
Björn Adolfsson |
KAK Motorsport |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
11:37,3 |
25,3
|
25,3
|
9,7
|
6 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
60 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:39,5 |
27,5
|
27,5
|
2,2
|
7 |
|
|
Mikael Johansson |
Vansbro MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
61 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:43,5 |
31,5
|
31,5
|
4,0
|
8 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
Evo VII |
|
|
|
59 |
|
Niklas Karlsson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:44,9 |
32,9
|
32,9
|
1,4
|
9 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
Evo IX |
|
|
Applicant: JRM Racing AB |
|
|
67 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:44,9 |
32,9
|
32,9
|
|
9 |
|
|
Anders Olsson |
Asarums MS |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
53 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:47,0 |
35,0
|
35,0
|
2,1
|
11 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarens MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
77 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
11:48,3 |
36,3
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
75 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:49,1 |
37,1
|
0,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
82 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:52,4 |
40,4
|
4,1
|
3,3
|
3 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:53,1 |
41,1
|
4,8
|
0,7
|
4 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
307 |
|
Jan Kåre Wilsberg |
KNA Kongsvinger |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:54,7 |
42,7
|
6,4
|
1,6
|
5 |
|
|
Tina Jeanette Olsen |
KNA Kongsvinger |
|
|
940 Evo |
|
|
|
71 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:56,2 |
44,2
|
7,9
|
1,5
|
6 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
73 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
11:57,2 |
45,2
|
8,9
|
1,0
|
7 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
Golf III KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
170 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:02,2 |
50,2
|
|
5,0
|
1 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
70 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
12:02,4 |
50,4
|
14,1
|
0,2
|
8 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
Corolla |
|
|
|
46 |
|
Algot Öberg |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:02,6 |
50,6
|
50,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB |
|
|
105 |
|
Magnus Carlsson |
Wäxjö MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:03,2 |
51,2
|
14,9
|
0,6
|
9 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:03,7 |
51,7
|
15,4
|
0,5
|
10 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
89 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
12:04,2 |
52,2
|
15,9
|
0,5
|
11 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
72 |
|
Henrik Lennartsson |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:05,5 |
53,5
|
17,2
|
1,3
|
12 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 Evo |
|
|
Applicant: ASSISTANSKÅREN 020-912912 |
|
|
87 |
|
Johan Karlsson |
Tjust MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:05,6 |
53,6
|
17,3
|
0,1
|
13 |
|
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
78 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
12:06,4 |
54,4
|
18,1
|
0,8
|
14 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen RC |
|
|
Swift S1600 |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
182 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:06,5 |
54,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
99 |
|
Per Johansson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:07,1 |
55,1
|
18,8
|
0,6
|
15 |
|
|
Tony Carlsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
93 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:07,4 |
55,4
|
19,1
|
0,3
|
16 |
|
|
Tomas Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Escort Maxi |
|
|
Applicant: RAMIRENT AB |
|
|
95 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:07,5 |
55,5
|
19,2
|
0,1
|
17 |
|
|
Per Magnus Eriksson |
MK Ran |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
63 |
|
Carina Hermansson |
SMK Uppsala |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:08,0 |
56,0
|
56,0
|
0,5
|
13 |
|
|
Staffan Lindberg |
Sigtuna RC |
|
|
WRX |
|
|
|
47 |
|
Roger Brenemark |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:10,4 |
58,4
|
58,4
|
2,4
|
14 |
|
|
Björn Larsson |
Haninge MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
109 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:10,9 |
58,9
|
22,6
|
0,5
|
18 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
181 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:11,4 |
59,4
|
4,9
|
0,5
|
2 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungdör |
|
|
240 |
|
|
|
79 |
|
Thord Johansson |
SMK Hörby |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:11,6 |
59,6
|
23,3
|
0,2
|
19 |
|
|
Emil Månsson |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Konditori Boulevard Kristianstad |
|
|
104 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
12:13,8 |
1:01,8
|
25,5
|
2,2
|
20 |
|
|
Jens Thapper |
SMK Motala |
|
|
Clio R3 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA |
|
|
90 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:13,9 |
1:01,9
|
25,6
|
0,1
|
21 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
84 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:14,6 |
1:02,6
|
26,3
|
0,7
|
22 |
|
|
Terje Plomén |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 Evo |
|
|
|
173 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:15,3 |
1:03,3
|
13,1
|
0,7
|
2 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
88 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
12:15,8 |
1:03,8
|
27,5
|
0,5
|
23 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 |
|
|
|
116 |
|
Patrick Arvidsson |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:16,0 |
1:04,0
|
27,7
|
0,2
|
24 |
|
|
Ronnie Berglund |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Nordh's Lastmaskiner |
|
|
92 |
|
Niclas Karlsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:16,6 |
1:04,6
|
28,3
|
0,6
|
25 |
|
|
Linn Karlsson |
Ydre MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: DEKALTRIM.NU |
|
|
98 |
|
Thomas Blåder |
Filipstad MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:19,2 |
1:07,2
|
30,9
|
2,6
|
26 |
|
|
Tommy Magnsson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:20,6 |
1:08,6
|
1:08,6
|
1,4
|
15 |
|
|
Joakim Svan |
Borlänge MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
308 |
|
David Pettersson |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:20,9 |
1:08,9
|
32,6
|
0,3
|
27 |
|
|
Karl-Johan Nattsson |
Falköpings MK |
|
|
Fiesta ST 150 |
|
|
Applicant: CEJN AB |
|
|
115 |
|
Tony Karlsson |
Flens MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:21,5 |
1:09,5
|
33,2
|
0,6
|
28 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: INGEMARS GARAGE AB |
|
|
184 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:21,8 |
1:09,8
|
15,3
|
0,3
|
3 |
|
|
Martin Berggren |
Linköpings MS |
|
|
242 |
|
|
|
183 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:22,0 |
1:10,0
|
15,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
106 |
|
Jörgen Hägglund |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:22,1 |
1:10,1
|
33,8
|
0,1
|
29 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: 76 MOTOR OIL |
|
|
175 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:22,3 |
1:10,3
|
20,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Evo VI |
|
|
|
83 |
|
Jan Onkamo |
MSK Hammaren |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:23,2 |
1:11,2
|
34,9
|
0,9
|
30 |
|
|
Ola Kilestad |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
186 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:23,6 |
1:11,6
|
17,1
|
0,4
|
5 |
|
|
Johan Lund |
Gnesta MK |
|
|
242 |
|
|
|
102 |
|
Ulrik Ossiansson |
Götene MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:30,5 |
1:18,5
|
42,2
|
6,9
|
31 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
96 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:31,1 |
1:19,1
|
42,8
|
0,6
|
32 |
|
|
Jan-Åke Heimer |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
48 |
|
Osborn Eklundh |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:32,2 |
1:20,2
|
1:20,2
|
1,1
|
16 |
|
|
Anders Wallbom |
KAK Motorsport |
|
|
Impreza WRX STi N14 |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
80 |
|
Torbjörn Gustafsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:33,4 |
1:21,4
|
45,1
|
1,2
|
33 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
Björkviks MC |
|
|
242 |
|
|
|
110 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:34,6 |
1:22,6
|
46,3
|
1,2
|
34 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
176 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:36,9 |
1:24,9
|
34,7
|
2,3
|
4 |
|
|
Dyre Erling Fredriksen |
KNA Oslo |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
111 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:37,4 |
1:25,4
|
49,1
|
0,5
|
35 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
112 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:37,4 |
1:25,4
|
49,1
|
|
35 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
190 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:38,1 |
1:26,1
|
31,6
|
0,7
|
6 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
185 |
|
Joakim Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
12:39,1 |
1:27,1
|
32,6
|
1,0
|
7 |
|
|
Mats Jägerhult |
Vallentuna MK |
|
|
206 |
|
|
|
108 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:41,7 |
1:29,7
|
53,4
|
2,6
|
37 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
197 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:42,0 |
1:30,0
|
35,5
|
0,3
|
8 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
125 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
12:44,6 |
1:32,6
|
|
2,6
|
1 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
174 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:45,1 |
1:33,1
|
42,9
|
0,5
|
5 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
94 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:46,0 |
1:34,0
|
57,7
|
0,9
|
38 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Golf |
|
|
|
51 |
|
L-G Jansson |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
12:46,7 |
1:34,7
|
1:34,7
|
0,7
|
17 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Celica 205 GT4 |
|
|
Applicant: Team Maud Sahlin Motorsport |
|
|
85 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
12:47,6 |
1:35,6
|
59,3
|
0,9
|
39 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
142 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
12:48,4 |
1:36,4
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
136 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
12:49,1 |
1:37,1
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
316 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
12:51,0 |
1:39,0
|
|
1,9
|
1 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Koskela Golv o Bygg |
|
|
180 |
|
Lars-Eric Fredriksson |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:52,6 |
1:40,6
|
46,1
|
1,6
|
9 |
|
|
Håkan Carlsson |
Degerfors RC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
310 |
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:53,4 |
1:41,4
|
1:05,1
|
0,8
|
40 |
|
|
Daniel Gustavsson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
120 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
12:53,5 |
1:41,5
|
8,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Oscar Almkvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
122 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
12:53,6 |
1:41,6
|
9,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Pierre Håkansson |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
25 |
|
Janne Westlund |
MK Kopparberg |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
12:55,4 |
1:43,4
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Thomas Johansson |
Forshaga MC |
|
|
240 |
|
|
|
86 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:57,6 |
1:45,6
|
1:09,3
|
2,2
|
41 |
|
|
Uffe Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
22 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
12:59,5 |
1:47,5
|
4,1
|
1,9
|
2 |
|
|
Peter Karlsson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
147 |
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:01,8 |
1:49,8
|
10,8
|
2,3
|
2 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
134 |
|
Daniel Brorson |
Wäxjö MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:06,0 |
1:54,0
|
17,6
|
4,2
|
3 |
|
|
Jan Brorson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
20 |
|
Jan Larsson |
Dals MK |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
13:06,8 |
1:54,8
|
11,4
|
0,8
|
3 |
|
|
Linus Larsson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
315 |
|
Marcus Nilsson |
Ryds MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:07,9 |
1:55,9
|
19,5
|
1,1
|
4 |
|
|
Thomas Dahn |
Vetlanda RRC |
|
|
242 |
|
|
|
166 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:08,9 |
1:56,9
|
17,9
|
1,0
|
3 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
152 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:10,0 |
1:58,0
|
19,0
|
1,1
|
4 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: BRAÅS ÅKERI AB |
|
|
146 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:10,5 |
1:58,5
|
19,5
|
0,5
|
5 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
124 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
13:10,8 |
1:58,8
|
26,2
|
0,3
|
4 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
131 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:11,0 |
1:59,0
|
22,6
|
0,2
|
5 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
154 |
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:12,9 |
2:00,9
|
21,9
|
1,9
|
6 |
|
|
Christian Larsson |
Tjust MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
141 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:14,7 |
2:02,7
|
26,3
|
1,8
|
6 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
178 |
|
Conny Rolfsson |
Laxå MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:14,7 |
2:02,7
|
1:12,5
|
|
6 |
|
|
Mikael Rolfsson |
Laxå MK |
|
|
Evo V |
|
|
|
23 |
|
Lars Pettersson |
MK Kinda |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
13:15,5 |
2:03,5
|
20,1
|
0,8
|
4 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service |
|
|
191 |
|
Mikael Wallon |
SMK Kungsör |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:16,4 |
2:04,4
|
1:09,9
|
0,9
|
10 |
|
|
Robin Hallman |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
192 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
13:18,3 |
2:06,3
|
1:11,8
|
1,9
|
11 |
|
|
Janne Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
138 |
|
Emil Kåberg |
Laxå MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:18,5 |
2:06,5
|
30,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
149 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:19,2 |
2:07,2
|
28,2
|
0,7
|
7 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
24 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
13:19,4 |
2:07,4
|
24,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Per-Mikael Ekström |
Borås MK |
|
|
242 |
|
|
|
45 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
A-förare 4 WD |
|
Lancia |
13:21,4 |
2:09,4
|
2:09,4
|
2,0
|
18 |
|
|
Mikael Eriksson |
Vännäs MK |
|
|
Integrale HF 16v |
|
|
|
194 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:22,5 |
2:10,5
|
1:16,0
|
1,1
|
12 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
321 |
|
Klas-Göran Ryrlén |
Vänersborgs MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
13:23,0 |
2:11,0
|
1:34,7
|
0,5
|
42 |
|
|
Peter Hansson |
Vänersborgs MK |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
2 |
|
Carolina Jurå |
SMK Uppsala |
Tjej-RM |
|
Opel |
13:23,4 |
2:11,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
118 |
|
Bengt Karlsson |
Götene MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:24,3 |
2:12,3
|
1:36,0
|
0,9
|
43 |
|
|
Thomas Gustavsson |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
151 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:25,0 |
2:13,0
|
34,0
|
0,7
|
8 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
13:26,1 |
2:14,1
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Claes Rundlöf |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: T.I.A. I Vaxholm |
|
|
14 |
|
Sven-Åke Angerd |
Norrahammars MK |
HRB 1966-1975 |
|
Ford |
13:26,4 |
2:14,4
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Niklas Johansson |
Anderstorps RC |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
130 |
|
Lars Markusson |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:26,5 |
2:14,5
|
38,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Per Markusson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
140 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:32,0 |
2:20,0
|
43,6
|
5,5
|
9 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
189 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:32,9 |
2:20,9
|
1:26,4
|
0,9
|
13 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
145 |
|
Pontus Nilsson |
SMK Nyköping |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:33,9 |
2:21,9
|
42,9
|
1,0
|
9 |
|
|
Mathias Cederstam |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
153 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:34,3 |
2:22,3
|
43,3
|
0,4
|
10 |
|
|
Gustav Björkqvist |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
196 |
|
Tomi Juntunen |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
VW |
13:34,8 |
2:22,8
|
1:28,3
|
0,5
|
14 |
|
|
Patrik Nyman |
Dals MK |
|
|
Golf |
|
|
|
128 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:35,1 |
2:23,1
|
46,7
|
0,3
|
10 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gustavsson Motorsport |
|
|
157 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:35,9 |
2:23,9
|
44,9
|
0,8
|
11 |
|
|
Andreas Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
129 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:37,5 |
2:25,5
|
49,1
|
1,6
|
11 |
|
|
Annette Andre |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
156 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:39,3 |
2:27,3
|
48,3
|
1,8
|
12 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
1 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
Tjej-RM |
|
Volvo |
13:43,7 |
2:31,7
|
20,3
|
4,4
|
2 |
|
|
Erik Sandelius |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: R Sandelius Bil AB |
|
|
21 |
|
Christer Nilsson |
SMK Trollhättan |
HRB 1976-1981 |
|
Opel |
13:43,8 |
2:31,8
|
48,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Lars Dahlberg |
SMK Trollhättan |
|
|
Kadett |
|
|
|
177 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
13:44,7 |
2:32,7
|
1:42,5
|
0,9
|
7 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
132 |
|
Nicklas Gillberg |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
13:46,8 |
2:34,8
|
58,4
|
2,1
|
12 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
121 |
|
Peter Elg |
Säffle MC |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
13:47,4 |
2:35,4
|
1:02,8
|
0,6
|
5 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 |
|
|
117 |
|
Krister Johnsson |
Broby MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:48,7 |
2:36,7
|
2:00,4
|
1,3
|
44 |
|
|
Emma Persson |
Broby MK |
|
|
240 |
|
|
|
33 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
Grupp E |
|
VW |
13:57,4 |
2:45,4
|
|
8,7
|
1 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
4 |
|
Petra Nordquist |
MK Kopparberg |
Tjej-RM |
|
Opel |
14:02,1 |
2:50,1
|
38,7
|
4,7
|
3 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
Kadett |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
155 |
|
Jimmy Karlsson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:04,2 |
2:52,2
|
1:13,2
|
2,1
|
13 |
|
|
Mikael Karlsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
318 |
|
Jonas Enderlein |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:04,5 |
2:52,5
|
1:58,0
|
0,3
|
15 |
|
|
Jonas Holm |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
|
119 |
|
Pär Karlsson |
Lidköpings MSF |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
14:05,3 |
2:53,3
|
1:20,7
|
0,8
|
6 |
|
|
Ulf Axelsson |
Lidköpings MSF |
|
|
940 |
|
|
|
9 |
|
Nils Bergquist |
Västerås MS |
KRC -1965 >1300 |
|
Volvo |
14:06,4 |
2:54,4
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Karl-Erik Magnusson |
Västerås MS |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
32 |
|
Carl Magnus Ivarsson |
Vara MK |
Grupp E |
|
Saab |
14:07,4 |
2:55,4
|
10,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Joakim Eklund |
Lidköpings MSF |
|
|
9000 |
|
|
|
165 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:07,5 |
2:55,5
|
1:16,5
|
0,1
|
14 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
313 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:08,6 |
2:56,6
|
1:17,6
|
1,1
|
15 |
|
|
Lars Hansen |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
|
216 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
14:11,2 |
2:59,2
|
|
2,6
|
1 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
10 |
|
Thomas Theorin |
Anderstorp RC |
KRC -1965 >1300 |
|
Volvo |
14:11,4 |
2:59,4
|
5,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Thomas Waltersson |
Anderstorp RC |
|
|
Amazon Sport |
|
|
|
301 |
|
Rune Nilsson |
SMK Hörby |
HRB 1966-1975 |
|
Opel |
14:11,4 |
2:59,4
|
|
|
|
|
|
Nicklas Ohlsson |
Karlskrona AK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
16 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
14:11,4 |
2:59,4
|
45,3
|
|
3 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
311 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:12,3 |
3:00,3
|
1:21,3
|
0,9
|
16 |
|
|
Tommy Stjern |
MK Trophy |
|
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport |
|
|
220 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:13,2 |
3:01,2
|
|
0,9
|
1 |
|
|
John Wärnelius |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service |
|
|
18 |
|
Håkan Stålberg |
Waxholms MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
14:14,0 |
3:02,0
|
47,9
|
0,8
|
5 |
|
|
Anton Stålberg |
Waxhols MK |
|
|
142 |
|
|
|
164 |
|
Christian Johansson |
SMK Trollhättan |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:14,2 |
3:02,2
|
1:23,2
|
0,2
|
17 |
|
|
Kim Granlund |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
19 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
14:16,5 |
3:04,5
|
50,4
|
2,3
|
6 |
|
|
Jonas Fredriksson |
Falköpings MK |
|
|
142 |
|
|
|
302 |
|
Christian Svensson |
Anderstorps RC |
Grupp E |
|
Volvo |
14:16,5 |
3:04,5
|
19,1
|
|
3 |
|
|
Emelie Mortensen |
Skillingaryds MK |
|
|
740 |
|
|
|
34 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
VW |
14:20,2 |
3:08,2
|
22,8
|
3,7
|
4 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
126 |
|
Pierre Andersson |
V:a Östergötlands MK |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Suzuki |
14:22,0 |
3:10,0
|
1:37,4
|
1,8
|
7 |
|
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Swift |
|
|
|
158 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:24,2 |
3:12,2
|
1:33,2
|
2,2
|
18 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
162 |
|
Joakim Johansson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:31,5 |
3:19,5
|
1:40,5
|
7,3
|
19 |
|
|
Philip Gusafsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Hans Nilsson |
Hyllinge MS |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
14:34,0 |
3:22,0
|
1:07,9
|
2,5
|
7 |
|
|
Rolf Rodahl |
Hyllinge MS |
|
|
142 |
|
|
|
217 |
|
Marcus Johnsson |
Katrineholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
14:34,4 |
3:22,4
|
23,2
|
0,4
|
2 |
|
|
Mathias Johnsson |
Katrineholms MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
26 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
HRB 1976-1981 |
|
Opel |
14:36,0 |
3:24,0
|
1:40,6
|
1,6
|
7 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
7 |
|
Frida Axelsson |
Skillingaryds MK |
Tjej-RM |
|
VW |
14:38,3 |
3:26,3
|
1:14,9
|
2,3
|
4 |
|
|
Per Uddesson |
Södra Sunnerbos MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
213 |
|
Christian Gabrielsson |
SMK Nyköping |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:41,6 |
3:29,6
|
30,4
|
3,3
|
3 |
|
|
Jonas Eriksson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
167 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:43,4 |
3:31,4
|
1:52,4
|
1,8
|
20 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
212 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:48,0 |
3:36,0
|
36,8
|
4,6
|
4 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
163 |
|
Pär-Olof Stahlgård |
Stenungsunds MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:48,4 |
3:36,4
|
1:57,4
|
0,4
|
21 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
144 |
|
Lars-Gunnar Gustavsson |
Hällevadsholms MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
14:48,5 |
3:36,5
|
2:00,1
|
0,1
|
13 |
|
|
Jan-Åke Bill |
Hällevadsholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
3 |
|
Evelina Olofsson |
Hofors MS |
Tjej-RM |
|
Opel |
14:50,9 |
3:38,9
|
1:27,5
|
2,4
|
5 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Corsa A |
|
|
Applicant: Hofors Autoservice ab |
|
|
221 |
|
Gustav Thorsell |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
14:52,4 |
3:40,4
|
39,2
|
1,5
|
2 |
|
|
Barbro Kulling Thorsell |
Rasbo MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
225 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
14:54,1 |
3:42,1
|
40,9
|
1,7
|
3 |
|
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
188 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:55,8 |
3:43,8
|
2:49,3
|
1,7
|
16 |
|
|
Inge Petersson |
Skillingaryds MK |
|
|
242 |
|
|
|
35 |
|
Simon Komulainen |
Wäxjö MS |
Grupp E |
|
SEAT |
14:58,9 |
3:46,9
|
1:01,5
|
3,1
|
5 |
|
|
Andreas Sigfridsson |
Wäxjö MS |
|
|
Ibiza |
|
|
|
38 |
|
Cerry Olsson |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
Volvo |
15:10,8 |
3:58,8
|
1:13,4
|
11,9
|
6 |
|
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
Tjej-RM |
|
Opel |
15:15,8 |
4:03,8
|
1:52,4
|
5,0
|
6 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
39 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
Grupp E |
|
Volvo |
15:16,8 |
4:04,8
|
1:19,4
|
1,0
|
7 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
211 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:18,1 |
4:06,1
|
1:06,9
|
1,3
|
5 |
|
|
Ulf Örnqvist |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
219 |
|
Tage Lundgren |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:21,2 |
4:09,2
|
1:10,0
|
3,1
|
6 |
|
|
Stefan Larsson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
6 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
Tjej-RM |
|
VW |
15:21,8 |
4:09,8
|
1:58,4
|
0,6
|
7 |
|
|
Josefina Hellkvist |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf Mk3 |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
42 |
|
Bengt Johansson |
Toarps MK |
Grupp E |
|
VW |
15:25,4 |
4:13,4
|
1:28,0
|
3,6
|
8 |
|
|
Rickard Holtemark |
Toarps MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
223 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:31,4 |
4:19,4
|
1:18,2
|
6,0
|
4 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
319 |
|
Martin Karlsson |
Alingsås MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
15:33,1 |
4:21,1
|
3:26,6
|
1,7
|
17 |
|
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
209 |
|
Mikael Lindwall |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:33,4 |
4:21,4
|
3:26,9
|
0,3
|
18 |
|
|
Magnus Jemsö |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
227 |
|
Jim Johansson |
Skövde MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:33,4 |
4:21,4
|
1:20,2
|
|
5 |
|
|
Bruno Arvidsson |
Skövde MK |
|
|
244 |
|
|
|
37 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
VW |
15:36,6 |
4:24,6
|
1:39,2
|
3,2
|
9 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
43 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
Grupp E |
|
VW |
15:54,7 |
4:42,7
|
1:57,3
|
18,1
|
10 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Jetta |
|
|
|
210 |
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
15:58,1 |
4:46,1
|
1:46,9
|
3,4
|
7 |
|
|
Simon Andersson |
Dals MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
17 |
|
Martin Miles |
Götene MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
15:58,5 |
4:46,5
|
2:32,4
|
0,4
|
8 |
|
|
Lennart Gustavsson |
Skillingaryds MK |
|
|
142 |
|
|
|
41 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
16:03,1 |
4:51,1
|
2:05,7
|
4,6
|
11 |
|
|
Rolf Johansson |
Tibro MK |
|
|
Golf |
|
|
|
5 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
Tjej-RM |
|
Peugeot |
16:25,6 |
5:13,6
|
3:02,2
|
22,5
|
8 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
309 |
|
|
|
303 |
|
Stefan Ivarsson |
Tjörns MF |
Grupp E |
|
Saab |
16:35,1 |
5:23,1
|
2:37,7
|
9,5
|
12 |
|
|
Camilla Andersson |
Tjörns MF |
|
|
99 |
|
|
|
204 |
|
Daniel Johansson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
16:44,9 |
5:32,9
|
4:38,4
|
9,8
|
19 |
|
|
Tomas Bryngelsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
222 |
|
Victor Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
17:06,2 |
5:54,2
|
2:53,0
|
21,3
|
6 |
|
|
Hans Gustafson |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HG-Trafik AB |
|
|
207 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
17:21,1 |
6:09,1
|
5:14,6
|
14,9
|
20 |
|
|
Rolf Isaksson |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
203 |
|
Richard Hartzell |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
17:22,0 |
6:10,0
|
5:15,5
|
0,9
|
21 |
|
|
Mikael Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
36 |
|
Lars Engkvist |
Lidköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
17:57,1 |
6:45,1
|
3:59,7
|
35,1
|
13 |
|
|
Lina Glaning |
Lidköpings MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
127 |
|
Jesper Ödberg |
Falköpings MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Suzuki |
20:33,4 |
9:21,4
|
7:45,0
|
2:36,3
|
14 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Swift |
|
|
|
228 |
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:16,4 |
10:04,4
|
7:03,2
|
43,0
|
7 |
|
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
208 |
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
23:46,2 |
12:34,2
|
11:39,7
|
2:29,8
|
22 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
Golf II |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|