2012-07-28
Kullingstrofén
Official final
On SS 2
209 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
66 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:03,9 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Lindesberg |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Torv o Maskin Entreprenad AB |
|
|
56 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:05,2 |
1,3
|
1,3
|
1,3
|
2 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
Impreza |
|
|
|
57 |
|
Mats Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:06,2 |
2,3
|
2,3
|
1,0
|
3 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
64 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:06,9 |
3,0
|
3,0
|
0,7
|
4 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
67 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:07,0 |
3,1
|
3,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Anders Olsson |
Asarums MS |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
65 |
|
Björn Adolfsson |
KAK Motorsport |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
2:07,4 |
3,5
|
3,5
|
0,4
|
6 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
59 |
|
Niklas Karlsson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:07,7 |
3,8
|
3,8
|
0,3
|
7 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
Evo IX |
|
|
Applicant: JRM Racing AB |
|
|
60 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:08,1 |
4,2
|
4,2
|
0,4
|
8 |
|
|
Mikael Johansson |
Vansbro MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
55 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:08,2 |
4,3
|
4,3
|
0,1
|
9 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Laxå MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
68 |
|
Jocke Nyman |
Jämtlands MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:08,5 |
4,6
|
4,6
|
0,3
|
10 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: Eljas Motorsport AB |
|
|
45 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
A-förare 4 WD |
|
Lancia |
2:09,0 |
5,1
|
5,1
|
0,5
|
11 |
|
|
Mikael Eriksson |
Vännäs MK |
|
|
Integrale HF 16v |
|
|
|
52 |
|
Christian Johansson |
Vara MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:09,7 |
5,8
|
5,8
|
0,7
|
12 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
Impreza |
|
|
|
61 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:10,4 |
6,5
|
6,5
|
0,7
|
13 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
Evo VII |
|
|
|
46 |
|
Algot Öberg |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:10,5 |
6,6
|
6,6
|
0,1
|
14 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB |
|
|
54 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:10,6 |
6,7
|
6,7
|
0,1
|
15 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Evo X / R4 |
|
|
Applicant: Sandå Sverige |
|
|
48 |
|
Osborn Eklundh |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:11,5 |
7,6
|
7,6
|
0,9
|
16 |
|
|
Anders Wallbom |
KAK Motorsport |
|
|
Impreza WRX STi N14 |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
62 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:11,6 |
7,7
|
7,7
|
0,1
|
17 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Evo |
|
|
Applicant: Eljas motorsport |
|
|
74 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:11,8 |
7,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
75 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:12,0 |
8,1
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
73 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:12,1 |
8,2
|
0,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
Golf III KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
175 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:12,2 |
8,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Evo VI |
|
|
|
70 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
2:12,8 |
8,9
|
1,0
|
0,6
|
4 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
Corolla |
|
|
|
71 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:13,0 |
9,1
|
1,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
173 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:13,3 |
9,4
|
1,1
|
0,3
|
2 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
50 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:13,6 |
9,7
|
9,7
|
0,3
|
18 |
|
|
Joakim Svan |
Borlänge MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
170 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:14,0 |
10,1
|
1,8
|
0,4
|
3 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
183 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:14,5 |
10,6
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
63 |
|
Carina Hermansson |
SMK Uppsala |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:14,6 |
10,7
|
10,7
|
0,1
|
19 |
|
|
Staffan Lindberg |
Sigtuna RC |
|
|
WRX |
|
|
|
51 |
|
L-G Jansson |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
2:14,7 |
10,8
|
10,8
|
0,1
|
20 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Celica 205 GT4 |
|
|
Applicant: Team Maud Sahlin Motorsport |
|
|
77 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
2:15,0 |
11,1
|
3,2
|
0,3
|
6 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
176 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:15,0 |
11,1
|
2,8
|
|
4 |
|
|
Dyre Erling Fredriksen |
KNA Oslo |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
76 |
|
Leif Peterson |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
2:15,9 |
12,0
|
4,1
|
0,9
|
7 |
|
|
Toni Sundkvist |
SMK Motala Bil |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: TRACTIVE |
|
|
306 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:16,0 |
12,1
|
12,1
|
0,1
|
21 |
|
|
Ida Hegge |
Vara MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
72 |
|
Henrik Lennartsson |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:16,2 |
12,3
|
4,4
|
0,2
|
8 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 Evo |
|
|
Applicant: ASSISTANSKÅREN 020-912912 |
|
|
78 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
2:16,5 |
12,6
|
4,7
|
0,3
|
9 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen RC |
|
|
Swift S1600 |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
93 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:16,5 |
12,6
|
4,7
|
|
9 |
|
|
Tomas Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Escort Maxi |
|
|
Applicant: RAMIRENT AB |
|
|
186 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:16,8 |
12,9
|
2,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Johan Lund |
Gnesta MK |
|
|
242 |
|
|
|
111 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:17,1 |
13,2
|
5,3
|
0,3
|
11 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
89 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
2:17,2 |
13,3
|
5,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
307 |
|
Jan Kåre Wilsberg |
KNA Kongsvinger |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:17,3 |
13,4
|
5,5
|
0,1
|
13 |
|
|
Tina Jeanette Olsen |
KNA Kongsvinger |
|
|
940 Evo |
|
|
|
190 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:17,4 |
13,5
|
2,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
177 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:17,5 |
13,6
|
5,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
53 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:17,9 |
14,0
|
14,0
|
0,4
|
22 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarens MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
83 |
|
Jan Onkamo |
MSK Hammaren |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:18,2 |
14,3
|
6,4
|
0,3
|
14 |
|
|
Ola Kilestad |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Magnus Carlsson |
Wäxjö MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:18,3 |
14,4
|
6,5
|
0,1
|
15 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
188 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:18,6 |
14,7
|
4,1
|
0,3
|
4 |
|
|
Inge Petersson |
Skillingaryds MK |
|
|
242 |
|
|
|
185 |
|
Joakim Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
2:18,8 |
14,9
|
4,3
|
0,2
|
5 |
|
|
Mats Jägerhult |
Vallentuna MK |
|
|
206 |
|
|
|
184 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:19,2 |
15,3
|
4,7
|
0,4
|
6 |
|
|
Martin Berggren |
Linköpings MS |
|
|
242 |
|
|
|
95 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:19,6 |
15,7
|
7,8
|
0,4
|
16 |
|
|
Per Magnus Eriksson |
MK Ran |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
189 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:19,6 |
15,7
|
5,1
|
|
7 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
209 |
|
Mikael Lindwall |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:19,6 |
15,7
|
5,1
|
|
7 |
|
|
Magnus Jemsö |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
23 |
|
Lars Pettersson |
MK Kinda |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
2:19,8 |
15,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service |
|
|
99 |
|
Per Johansson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:19,8 |
15,9
|
8,0
|
|
17 |
|
|
Tony Carlsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
90 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:19,9 |
16,0
|
8,1
|
0,1
|
18 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
106 |
|
Jörgen Hägglund |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:19,9 |
16,0
|
8,1
|
|
18 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: 76 MOTOR OIL |
|
|
79 |
|
Thord Johansson |
SMK Hörby |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,0 |
16,1
|
8,2
|
0,1
|
20 |
|
|
Emil Månsson |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Konditori Boulevard Kristianstad |
|
|
205 |
|
Kent Johansson |
Skövde MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,0 |
16,1
|
5,5
|
|
9 |
|
|
Andreas Karlsson |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
180 |
|
Lars-Eric Fredriksson |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,1 |
16,2
|
5,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Håkan Carlsson |
Degerfors RC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
308 |
|
David Pettersson |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:20,2 |
16,3
|
8,4
|
0,1
|
21 |
|
|
Karl-Johan Nattsson |
Falköpings MK |
|
|
Fiesta ST 150 |
|
|
Applicant: CEJN AB |
|
|
4 |
|
Petra Nordquist |
MK Kopparberg |
Tjej-RM |
|
Opel |
2:20,3 |
16,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
Kadett |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
87 |
|
Johan Karlsson |
Tjust MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,3 |
16,4
|
8,5
|
|
22 |
|
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
112 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
2:20,3 |
16,4
|
8,5
|
|
22 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
213 |
|
Christian Gabrielsson |
SMK Nyköping |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,3 |
16,4
|
|
|
1 |
|
|
Jonas Eriksson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
214 |
|
Anders Elofsson |
Laxå MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,3 |
16,4
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
|
92 |
|
Niclas Karlsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,4 |
16,5
|
8,6
|
0,1
|
24 |
|
|
Linn Karlsson |
Ydre MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: DEKALTRIM.NU |
|
|
181 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,5 |
16,6
|
6,0
|
0,1
|
11 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungdör |
|
|
240 |
|
|
|
212 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,5 |
16,6
|
0,2
|
|
3 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,7 |
16,8
|
8,9
|
0,2
|
25 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:20,7 |
16,8
|
8,9
|
|
25 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
102 |
|
Ulrik Ossiansson |
Götene MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:20,7 |
16,8
|
8,9
|
|
25 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
80 |
|
Torbjörn Gustafsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:21,1 |
17,2
|
9,3
|
0,4
|
28 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
Björkviks MC |
|
|
242 |
|
|
|
199 |
|
Robert Scholander |
SMK Eksjö |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
2:21,1 |
17,2
|
6,6
|
|
12 |
|
|
Patrik Knutsson |
Nässjö MK |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
|
103 |
|
Anders Lindström |
Kristianstads MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:21,4 |
17,5
|
9,6
|
0,3
|
29 |
|
|
Roger Andersson |
Kristianstads MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: GUNNARS MOTORSPORT |
|
|
182 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:21,6 |
17,7
|
7,1
|
0,2
|
13 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
316 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:21,7 |
17,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Koskela Golv o Bygg |
|
|
136 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:21,8 |
17,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
208 |
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:21,8 |
17,9
|
7,3
|
|
14 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
98 |
|
Thomas Blåder |
Filipstad MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:21,9 |
18,0
|
10,1
|
0,1
|
30 |
|
|
Tommy Magnsson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
115 |
|
Tony Karlsson |
Flens MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:21,9 |
18,0
|
10,1
|
|
30 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: INGEMARS GARAGE AB |
|
|
88 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
2:22,0 |
18,1
|
10,2
|
0,1
|
32 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 |
|
|
|
319 |
|
Martin Karlsson |
Alingsås MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:22,0 |
18,1
|
7,5
|
|
15 |
|
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
82 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:22,1 |
18,2
|
10,3
|
0,1
|
33 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
174 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:22,2 |
18,3
|
10,0
|
0,1
|
6 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
196 |
|
Tomi Juntunen |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:22,2 |
18,3
|
7,7
|
|
16 |
|
|
Patrik Nyman |
Dals MK |
|
|
Golf |
|
|
|
122 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
2:22,6 |
18,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Pierre Håkansson |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
96 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:22,7 |
18,8
|
10,9
|
0,1
|
34 |
|
|
Jan-Åke Heimer |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
110 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:22,7 |
18,8
|
10,9
|
|
34 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
202 |
|
Oskar Nilsson |
Wäxjö MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:22,7 |
18,8
|
8,2
|
|
17 |
|
|
Daniel Wieslander |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
220 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:22,7 |
18,8
|
|
|
1 |
|
|
John Wärnelius |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service |
|
|
125 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
2:22,8 |
18,9
|
0,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
191 |
|
Mikael Wallon |
SMK Kungsör |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:22,8 |
18,9
|
8,3
|
|
18 |
|
|
Robin Hallman |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
142 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:22,9 |
19,0
|
1,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
2:23,1 |
19,2
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Claes Rundlöf |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: T.I.A. I Vaxholm |
|
|
25 |
|
Janne Westlund |
MK Kopparberg |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
2:23,1 |
19,2
|
3,3
|
|
2 |
|
|
Thomas Johansson |
Forshaga MC |
|
|
240 |
|
|
|
194 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:23,1 |
19,2
|
8,6
|
|
19 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
84 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:23,3 |
19,4
|
11,5
|
0,2
|
36 |
|
|
Terje Plomén |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 Evo |
|
|
|
147 |
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:23,3 |
19,4
|
1,6
|
|
2 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
192 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:23,3 |
19,4
|
8,8
|
|
20 |
|
|
Janne Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
85 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
2:23,5 |
19,6
|
11,7
|
0,2
|
37 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
146 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:23,6 |
19,7
|
1,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
14 |
|
Sven-Åke Angerd |
Norrahammars MK |
HRB 1966-1975 |
|
Ford |
2:23,8 |
19,9
|
0,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Niklas Johansson |
Anderstorps RC |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
166 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:23,8 |
19,9
|
2,1
|
|
4 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
204 |
|
Daniel Johansson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:24,0 |
20,1
|
9,5
|
0,2
|
21 |
|
|
Tomas Bryngelsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
121 |
|
Peter Elg |
Säffle MC |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
2:24,1 |
20,2
|
1,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 |
|
|
108 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:24,2 |
20,3
|
12,4
|
0,1
|
38 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
22 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
2:24,9 |
21,0
|
5,1
|
0,7
|
3 |
|
|
Peter Karlsson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
120 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
2:25,1 |
21,2
|
2,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Oscar Almkvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
Claes Alfredsson |
Stenungsunds MS |
HRB 1976-1981 |
|
Opel |
2:25,3 |
21,4
|
5,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Monica Alfredsson |
Stenungsunds MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
149 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:25,5 |
21,6
|
3,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
86 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:25,6 |
21,7
|
13,8
|
0,1
|
39 |
|
|
Uffe Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
21 |
|
Christer Nilsson |
SMK Trollhättan |
HRB 1976-1981 |
|
Opel |
2:25,9 |
22,0
|
6,1
|
0,3
|
5 |
|
|
Lars Dahlberg |
SMK Trollhättan |
|
|
Kadett |
|
|
|
20 |
|
Jan Larsson |
Dals MK |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
2:26,0 |
22,1
|
6,2
|
0,1
|
6 |
|
|
Linus Larsson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
10 |
|
Thomas Theorin |
Anderstorp RC |
KRC -1965 >1300 |
|
Volvo |
2:26,1 |
22,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Thomas Waltersson |
Anderstorp RC |
|
|
Amazon Sport |
|
|
|
118 |
|
Bengt Karlsson |
Götene MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:26,1 |
22,2
|
14,3
|
|
40 |
|
|
Thomas Gustavsson |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
197 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:26,3 |
22,4
|
11,8
|
0,2
|
22 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
315 |
|
Marcus Nilsson |
Ryds MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:26,6 |
22,7
|
4,8
|
0,3
|
3 |
|
|
Thomas Dahn |
Vetlanda RRC |
|
|
242 |
|
|
|
216 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
2:26,7 |
22,8
|
6,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
2 |
|
Carolina Jurå |
SMK Uppsala |
Tjej-RM |
|
Opel |
2:26,8 |
22,9
|
6,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
104 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
2:27,0 |
23,1
|
15,2
|
0,2
|
41 |
|
|
Jens Thapper |
SMK Motala |
|
|
Clio R3 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA |
|
|
145 |
|
Pontus Nilsson |
SMK Nyköping |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:27,1 |
23,2
|
5,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Mathias Cederstam |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
313 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:27,1 |
23,2
|
5,4
|
|
6 |
|
|
Lars Hansen |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
|
217 |
|
Marcus Johnsson |
Katrineholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
2:27,3 |
23,4
|
7,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Mathias Johnsson |
Katrineholms MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
13 |
|
Bosse Wallman |
Karlskrona AK |
HRB 1966-1975 |
|
Opel |
2:27,4 |
23,5
|
4,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Bengt Paulsson |
Gullabo RC |
|
|
Ascona |
|
|
|
3 |
|
Evelina Olofsson |
Hofors MS |
Tjej-RM |
|
Opel |
2:27,5 |
23,6
|
7,2
|
0,1
|
3 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Corsa A |
|
|
Applicant: Hofors Autoservice ab |
|
|
321 |
|
Klas-Göran Ryrlén |
Vänersborgs MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:27,5 |
23,6
|
15,7
|
|
42 |
|
|
Peter Hansson |
Vänersborgs MK |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
9 |
|
Nils Bergquist |
Västerås MS |
KRC -1965 >1300 |
|
Volvo |
2:27,8 |
23,9
|
1,7
|
0,3
|
2 |
|
|
Karl-Erik Magnusson |
Västerås MS |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
211 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:27,8 |
23,9
|
7,5
|
|
6 |
|
|
Ulf Örnqvist |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
130 |
|
Lars Markusson |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:27,9 |
24,0
|
6,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Per Markusson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
156 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:27,9 |
24,0
|
6,2
|
|
8 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
94 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:28,0 |
24,1
|
16,2
|
0,1
|
43 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Golf |
|
|
|
134 |
|
Daniel Brorson |
Wäxjö MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:28,0 |
24,1
|
6,2
|
|
5 |
|
|
Jan Brorson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
138 |
|
Emil Kåberg |
Laxå MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:28,0 |
24,1
|
6,2
|
|
5 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
210 |
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
2:28,2 |
24,3
|
7,9
|
0,2
|
7 |
|
|
Simon Andersson |
Dals MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
16 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
2:28,5 |
24,6
|
5,4
|
0,3
|
4 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
140 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:28,5 |
24,6
|
6,7
|
|
7 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
154 |
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:28,9 |
25,0
|
7,2
|
0,4
|
9 |
|
|
Christian Larsson |
Tjust MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
219 |
|
Tage Lundgren |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:29,2 |
25,3
|
8,9
|
0,3
|
8 |
|
|
Stefan Larsson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
1 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
Tjej-RM |
|
Volvo |
2:29,3 |
25,4
|
9,0
|
0,1
|
4 |
|
|
Erik Sandelius |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: R Sandelius Bil AB |
|
|
141 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:29,3 |
25,4
|
7,5
|
|
8 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
135 |
|
Johan Gunnarsson |
Tjust MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:29,4 |
25,5
|
7,6
|
0,1
|
9 |
|
|
Martin Axelsson |
Östergyllen RC |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
VW |
2:29,5 |
25,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
222 |
|
Victor Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:29,5 |
25,6
|
6,8
|
|
2 |
|
|
Hans Gustafson |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HG-Trafik AB |
|
|
215 |
|
Thomas Dahlström |
Dals MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
2:29,6 |
25,7
|
9,3
|
0,1
|
9 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
Golf III |
|
|
|
7 |
|
Frida Axelsson |
Skillingaryds MK |
Tjej-RM |
|
VW |
2:30,0 |
26,1
|
9,7
|
0,4
|
5 |
|
|
Per Uddesson |
Södra Sunnerbos MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
117 |
|
Krister Johnsson |
Broby MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:30,1 |
26,2
|
18,3
|
0,1
|
44 |
|
|
Emma Persson |
Broby MK |
|
|
240 |
|
|
|
157 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:30,3 |
26,4
|
8,6
|
0,2
|
10 |
|
|
Andreas Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
207 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:30,3 |
26,4
|
15,8
|
|
23 |
|
|
Rolf Isaksson |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
132 |
|
Nicklas Gillberg |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:30,5 |
26,6
|
8,7
|
0,2
|
10 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
32 |
|
Carl Magnus Ivarsson |
Vara MK |
Grupp E |
|
Saab |
2:30,6 |
26,7
|
1,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Joakim Eklund |
Lidköpings MSF |
|
|
9000 |
|
|
|
203 |
|
Richard Hartzell |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
2:30,6 |
26,7
|
16,1
|
|
24 |
|
|
Mikael Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
318 |
|
Jonas Enderlein |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:30,8 |
26,9
|
16,3
|
0,2
|
25 |
|
|
Jonas Holm |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
|
12 |
|
Hans Nilsson |
Hyllinge MS |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
2:30,9 |
27,0
|
7,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Rolf Rodahl |
Hyllinge MS |
|
|
142 |
|
|
|
33 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
Grupp E |
|
VW |
2:30,9 |
27,0
|
1,4
|
|
3 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
151 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:31,6 |
27,7
|
9,9
|
0,7
|
11 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
119 |
|
Pär Karlsson |
Lidköpings MSF |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
2:31,8 |
27,9
|
9,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Ulf Axelsson |
Lidköpings MSF |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Jesper Ödberg |
Falköpings MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Suzuki |
2:32,0 |
28,1
|
10,2
|
0,2
|
11 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Swift |
|
|
|
310 |
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:32,1 |
28,2
|
20,3
|
0,1
|
45 |
|
|
Daniel Gustavsson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
311 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:32,4 |
28,5
|
10,7
|
0,3
|
12 |
|
|
Tommy Stjern |
MK Trophy |
|
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport |
|
|
129 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:32,6 |
28,7
|
10,8
|
0,2
|
12 |
|
|
Annette Andre |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
131 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:33,0 |
29,1
|
11,2
|
0,4
|
13 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
152 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:33,2 |
29,3
|
11,5
|
0,2
|
13 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: BRAÅS ÅKERI AB |
|
|
223 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:33,9 |
30,0
|
11,2
|
0,7
|
3 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
26 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
HRB 1976-1981 |
|
Opel |
2:34,2 |
30,3
|
14,4
|
0,3
|
7 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
143 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:34,6 |
30,7
|
12,8
|
0,4
|
14 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
165 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:34,6 |
30,7
|
12,9
|
|
14 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
126 |
|
Pierre Andersson |
V:a Östergötlands MK |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Suzuki |
2:34,7 |
30,8
|
12,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Swift |
|
|
|
302 |
|
Christian Svensson |
Anderstorps RC |
Grupp E |
|
Volvo |
2:34,8 |
30,9
|
5,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Emelie Mortensen |
Skillingaryds MK |
|
|
740 |
|
|
|
47 |
|
Roger Brenemark |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:34,8 |
30,9
|
30,9
|
|
23 |
|
|
Björn Larsson |
Haninge MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
224 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
2:34,8 |
30,9
|
12,1
|
|
4 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
38 |
|
Cerry Olsson |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
Volvo |
2:35,1 |
31,2
|
5,6
|
0,3
|
5 |
|
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
158 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:35,1 |
31,2
|
13,4
|
|
15 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
163 |
|
Pär-Olof Stahlgård |
Stenungsunds MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:35,5 |
31,6
|
13,8
|
0,4
|
16 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
226 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:35,8 |
31,9
|
13,1
|
0,3
|
5 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
164 |
|
Christian Johansson |
SMK Trollhättan |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:35,9 |
32,0
|
14,2
|
0,1
|
17 |
|
|
Kim Granlund |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
221 |
|
Gustav Thorsell |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
2:36,0 |
32,1
|
13,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Barbro Kulling Thorsell |
Rasbo MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
35 |
|
Simon Komulainen |
Wäxjö MS |
Grupp E |
|
SEAT |
2:36,2 |
32,3
|
6,7
|
0,2
|
6 |
|
|
Andreas Sigfridsson |
Wäxjö MS |
|
|
Ibiza |
|
|
|
116 |
|
Patrick Arvidsson |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:36,5 |
32,6
|
24,7
|
0,3
|
46 |
|
|
Ronnie Berglund |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Nordh's Lastmaskiner |
|
|
155 |
|
Jimmy Karlsson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:36,6 |
32,7
|
14,9
|
0,1
|
18 |
|
|
Mikael Karlsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
128 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:36,7 |
32,8
|
14,9
|
0,1
|
15 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gustavsson Motorsport |
|
|
18 |
|
Håkan Stålberg |
Waxholms MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
2:37,0 |
33,1
|
13,9
|
0,3
|
6 |
|
|
Anton Stålberg |
Waxhols MK |
|
|
142 |
|
|
|
218 |
|
Roland Begtsson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
2:37,1 |
33,2
|
|
0,1
|
10 |
|
|
Karin Bengtsson |
Stenungsunds MS |
|
|
Ascona |
|
|
|
227 |
|
Jim Johansson |
Skövde MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:37,1 |
33,2
|
14,4
|
|
7 |
|
|
Bruno Arvidsson |
Skövde MK |
|
|
244 |
|
|
|
150 |
|
Magnus Eriksson |
Laxå MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:37,4 |
33,5
|
15,7
|
0,3
|
19 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
148 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:37,5 |
33,6
|
15,8
|
0,1
|
20 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
6 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
Tjej-RM |
|
VW |
2:37,8 |
33,9
|
17,5
|
0,3
|
6 |
|
|
Josefina Hellkvist |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf Mk3 |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
160 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:38,0 |
34,1
|
16,3
|
0,2
|
21 |
|
|
Christine Sager |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
|
153 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:38,4 |
34,5
|
16,7
|
0,4
|
22 |
|
|
Gustav Björkqvist |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
312 |
|
Christoffer Gunnarsson |
Fägre MK |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:38,5 |
34,6
|
16,8
|
0,1
|
23 |
|
|
Mattias Olsson |
Fägre MK |
|
|
244 |
|
|
|
144 |
|
Lars-Gunnar Gustavsson |
Hällevadsholms MK |
B-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:38,8 |
34,9
|
17,0
|
0,3
|
16 |
|
|
Jan-Åke Bill |
Hällevadsholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
42 |
|
Bengt Johansson |
Toarps MK |
Grupp E |
|
VW |
2:38,9 |
35,0
|
9,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Rickard Holtemark |
Toarps MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
178 |
|
Conny Rolfsson |
Laxå MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:39,9 |
36,0
|
27,7
|
1,0
|
7 |
|
|
Mikael Rolfsson |
Laxå MK |
|
|
Evo V |
|
|
|
167 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:40,3 |
36,4
|
18,6
|
0,4
|
24 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
162 |
|
Joakim Johansson |
Kullings MS |
C-förare VO / N1 / R1A |
|
Volvo |
2:40,5 |
36,6
|
18,8
|
0,2
|
25 |
|
|
Philip Gusafsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
Tjej-RM |
|
Opel |
2:41,5 |
37,6
|
21,2
|
1,0
|
7 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
41 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
2:41,5 |
37,6
|
12,0
|
|
8 |
|
|
Rolf Johansson |
Tibro MK |
|
|
Golf |
|
|
|
37 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
VW |
2:41,9 |
38,0
|
12,4
|
0,4
|
9 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
39 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
Grupp E |
|
Volvo |
2:42,1 |
38,2
|
12,6
|
0,2
|
10 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
225 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
2:43,7 |
39,8
|
21,0
|
1,6
|
8 |
|
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
43 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
Grupp E |
|
VW |
2:45,6 |
41,7
|
16,1
|
1,9
|
11 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Jetta |
|
|
|
19 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
2:47,3 |
43,4
|
24,2
|
1,7
|
7 |
|
|
Jonas Fredriksson |
Falköpings MK |
|
|
142 |
|
|
|
17 |
|
Martin Miles |
Götene MK |
HRB 1966-1975 |
|
Volvo |
2:47,6 |
43,7
|
24,5
|
0,3
|
8 |
|
|
Lennart Gustavsson |
Skillingaryds MK |
|
|
142 |
|
|
|
228 |
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:51,2 |
47,3
|
28,5
|
3,6
|
9 |
|
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
303 |
|
Stefan Ivarsson |
Tjörns MF |
Grupp E |
|
Saab |
2:52,5 |
48,6
|
23,0
|
1,3
|
12 |
|
|
Camilla Andersson |
Tjörns MF |
|
|
99 |
|
|
|
5 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
Tjej-RM |
|
Peugeot |
2:53,6 |
49,7
|
33,3
|
1,1
|
8 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
309 |
|
|
|
36 |
|
Lars Engkvist |
Lidköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
2:59,9 |
56,0
|
30,4
|
6,3
|
13 |
|
|
Lina Glaning |
Lidköpings MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
230 |
|
Mattias Rutgersson |
Stenungsunds MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:06,5 |
1:02,6
|
43,8
|
6,6
|
10 |
|
|
Bjarne Rutgersson |
Stenungsunds MS |
|
|
262 |
|
|
|
27 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
3:25,3 |
1:21,4
|
1:05,5
|
18,8
|
8 |
|
|
Anette Åhman |
Almunge MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
24 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
HRB 1976-1981 |
|
Volvo |
3:52,4 |
1:48,5
|
1:32,6
|
27,1
|
9 |
|
|
Per-Mikael Ekström |
Borås MK |
|
|
242 |
|
|
|
124 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
A-förare VO / N1/ R1A |
|
Volvo |
3:53,4 |
1:49,5
|
1:30,8
|
1,0
|
7 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|