2012-06-16
ESAB Rallyt
Official final
On SS 4
134 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
28 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:29,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Lindesberg |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Torv o Maskin Entreprenad AB |
|
|
27 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:35,0 |
5,2
|
5,2
|
5,2
|
2 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
35 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:35,3 |
5,5
|
5,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
Impreza |
|
|
|
34 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:37,2 |
7,4
|
7,4
|
1,9
|
4 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarens RC |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
29 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
4:37,3 |
7,5
|
7,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
32 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:39,9 |
10,1
|
10,1
|
2,6
|
6 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Laxå MK |
|
|
Lancer Evo 6.5 |
|
|
|
59 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:43,7 |
13,9
|
|
3,8
|
1 |
|
|
Pekka Svensson |
Wäxjö MK |
|
|
240 |
|
|
|
31 |
|
Martin Berglund |
SMK Gävle |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:45,3 |
15,5
|
15,5
|
1,6
|
7 |
|
|
Joakim Gevert |
Kils MK Bil |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: Yokohama Motorsport Sweden |
|
|
58 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:45,9 |
16,1
|
2,2
|
0,6
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:46,4 |
16,6
|
2,7
|
0,5
|
3 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
63 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:47,7 |
17,9
|
4,0
|
1,3
|
4 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
45 |
|
Roger Brenemark |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:49,0 |
19,2
|
19,2
|
1,3
|
8 |
|
|
Björn Larsson |
Haninge MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
101 |
|
Henrik Gustavsson |
Östgöta Bilsportförening |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:49,8 |
20,0
|
6,1
|
0,8
|
5 |
|
|
Johan Johansson |
|
|
|
940 |
|
|
|
30 |
|
Jocke Nyman |
Jämtlands MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:51,7 |
21,9
|
21,9
|
1,9
|
9 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: Eljasmotorsport AB |
|
|
73 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
4:55,2 |
25,4
|
11,5
|
3,5
|
6 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
25 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
4:55,5 |
25,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
69 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:56,1 |
26,3
|
12,4
|
0,6
|
7 |
|
|
Martin Holmdahl |
MK Ran |
|
|
Corolla |
|
|
|
106 |
|
Niclas Karlsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:58,7 |
28,9
|
15,0
|
2,6
|
8 |
|
|
Linn Karlsson |
Ydre MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: DEKALTRIM.NU |
|
|
74 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:00,1 |
30,3
|
16,4
|
1,4
|
9 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
82 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:00,3 |
30,5
|
16,6
|
0,2
|
10 |
|
|
Terje Plomén |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
149 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:01,2 |
31,4
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
62 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:01,5 |
31,7
|
17,8
|
0,3
|
11 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
Corolla |
|
|
|
26 |
|
Janne Westlund |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
Volvo |
5:02,1 |
32,3
|
6,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Thomas Johansson |
Forshaga MC |
|
|
240 |
|
|
|
71 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:02,3 |
32,5
|
18,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
24 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Volvo |
5:04,1 |
34,3
|
8,6
|
1,8
|
3 |
|
|
Patrik Sällström |
Västerås MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Axelssons Turisttrafik AB |
|
|
96 |
|
Jan Onkamo |
MSK Hammaren |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:04,3 |
34,5
|
20,6
|
0,2
|
13 |
|
|
Ola Kilestad |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
60 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
5:04,9 |
35,1
|
21,2
|
0,6
|
14 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen RC |
|
|
Swift S1600 |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
92 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:05,2 |
35,4
|
21,5
|
0,3
|
15 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: T.I.A I VAXHOLM |
|
|
104 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
5:06,0 |
36,2
|
22,3
|
0,8
|
16 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
|
Clio Sport |
|
|
|
159 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:06,7 |
36,9
|
5,5
|
0,7
|
2 |
|
|
Johan Lund |
Gnesta MK |
|
|
242 |
|
|
|
75 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
5:07,1 |
37,3
|
23,4
|
0,4
|
17 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 |
|
|
|
23 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:07,5 |
37,7
|
12,0
|
0,4
|
4 |
|
|
Gustav Wind |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
90 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:08,9 |
39,1
|
25,2
|
1,4
|
18 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
155 |
|
Calle Svennestam |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:10,3 |
40,5
|
9,1
|
1,4
|
3 |
|
|
Mikael Westling |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
65 |
|
Johan Karlsson |
Tjust MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:10,4 |
40,6
|
26,7
|
0,1
|
19 |
|
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
165 |
|
Fredrik Stenbom |
Rönne MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:10,7 |
40,9
|
9,5
|
0,3
|
4 |
|
|
Tommy Svallin |
Rönne MK |
|
|
240 |
|
|
|
121 |
|
Johan Gunnarsson |
Tjust MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:10,8 |
41,0
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Martin Axelsson |
Östergyllen RC |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Peter Hermansson |
Vallentuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:10,9 |
41,1
|
41,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Jonas Wennberg |
Vallentuna MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
151 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:10,9 |
41,1
|
9,7
|
|
5 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungsör |
|
|
240 |
|
|
|
64 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:12,0 |
42,2
|
28,3
|
1,1
|
20 |
|
|
Conny Erixon |
|
|
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
157 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:12,0 |
42,2
|
10,8
|
|
6 |
|
|
Kristofer Dahlström |
|
|
|
240 |
|
|
|
118 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:12,6 |
42,8
|
1,8
|
0,6
|
2 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
202 |
|
Per Göthberg |
Eskilstuna MK |
Appendix K |
|
Porsche |
5:13,1 |
43,3
|
17,6
|
0,5
|
5 |
|
|
Niclas Bratterud |
Eskilstuna MK |
|
|
911 Carrera |
|
|
|
83 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:13,5 |
43,7
|
29,8
|
0,4
|
21 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: PROMT AB |
|
|
84 |
|
Tony Karlsson |
Flens MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:13,6 |
43,8
|
29,9
|
0,1
|
22 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: ingemars garage ab |
|
|
94 |
|
Nils Strömgren |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
5:13,6 |
43,8
|
29,9
|
|
22 |
|
|
Magnus Lindkvist |
Laxå MK |
|
|
Escort |
|
|
|
152 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:14,1 |
44,3
|
12,9
|
0,5
|
7 |
|
|
Martin Berggren |
Linköpings MS |
|
|
242 |
|
|
|
41 |
|
Nicklas Hjerpe |
Norrköpings MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:14,2 |
44,4
|
44,4
|
0,1
|
11 |
|
|
Mathias Gårdman |
Norrköpings MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
81 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:14,9 |
45,1
|
31,2
|
0,7
|
24 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
5:15,1 |
45,3
|
31,4
|
0,2
|
25 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
154 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:16,2 |
46,4
|
15,0
|
1,1
|
8 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
93 |
|
Patrik Olsson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:16,6 |
46,8
|
32,9
|
0,4
|
26 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Henning Jansson Emballage AB |
|
|
99 |
|
Johan Andersson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:16,6 |
46,8
|
32,9
|
|
26 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
115 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:16,8 |
47,0
|
6,0
|
0,2
|
3 |
|
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
86 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:16,9 |
47,1
|
33,2
|
0,1
|
28 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
91 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:17,3 |
47,5
|
33,6
|
0,4
|
29 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
95 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:17,3 |
47,5
|
33,6
|
|
29 |
|
|
Peter Hanhela |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
9 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:17,8 |
48,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
68 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:18,8 |
49,0
|
35,1
|
1,0
|
31 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
7 |
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:19,5 |
49,7
|
1,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Mikael Lönnström |
Nora MK |
|
|
744 |
|
|
|
205 |
|
Dennis Askling |
|
VOC Elit |
|
Volvo |
5:20,0 |
50,2
|
9,2
|
0,5
|
4 |
|
|
Peter Sedig |
|
|
|
940 |
|
|
|
20 |
|
Lars Petersson |
MK Kinda |
Appendix K |
|
Opel |
5:20,9 |
51,1
|
25,4
|
0,9
|
6 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
158 |
|
Lars-Eric Fredriksson |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:21,0 |
51,2
|
19,8
|
0,1
|
9 |
|
|
Håkan Carlsson |
Degerfors RC |
|
|
242 |
|
|
|
201 |
|
Dick Larsson |
Nollåtta MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:23,7 |
53,9
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Jesper Elfven |
Värmdö MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
109 |
|
Bengt Karlsson |
Götene MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:23,8 |
54,0
|
40,1
|
0,1
|
32 |
|
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
114 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:24,0 |
54,2
|
13,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
6 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:24,3 |
54,5
|
6,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Christoffer Johnsson Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:24,6 |
54,8
|
6,8
|
0,3
|
4 |
|
|
John Wärnelius |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
40 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:24,6 |
54,8
|
54,8
|
|
12 |
|
|
Marie Abrahamsson |
SMK Dala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
123 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:25,2 |
55,4
|
14,4
|
0,6
|
6 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: GUSTAVSSON MOTORSPORT |
|
|
21 |
|
Tom Axelsson |
Almunge MK |
Appendix K |
|
Ford |
5:25,3 |
55,5
|
29,8
|
0,1
|
7 |
|
|
Göran Lönnmark |
Flens MS |
|
|
Escort BDG |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rally Team Sweden |
|
|
8 |
|
Victor Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:27,0 |
57,2
|
9,2
|
1,7
|
5 |
|
|
Hans Gustafsen |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HG-Trafik AB |
|
|
166 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:27,2 |
57,4
|
26,0
|
0,2
|
10 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
|
19 |
|
Hans Gustafsson |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Ford |
5:27,6 |
57,8
|
32,1
|
0,4
|
8 |
|
|
Tommy Sjölin |
SMK Kungsör |
|
|
Escort |
|
|
Applicant: Harmonidörrar |
|
|
156 |
|
Rasmus Pettersson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:27,9 |
58,1
|
26,7
|
0,3
|
11 |
|
|
Ellinor Grönfors |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
10 |
|
Nils Bergquist |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Volvo |
5:28,5 |
58,7
|
33,0
|
0,6
|
9 |
|
|
Karl-Erik Magnusson |
Västerås MS |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
203 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
Appendix K |
|
Porsche |
5:29,4 |
59,6
|
33,9
|
0,9
|
10 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
|
911 Carrera RS |
|
|
|
129 |
|
Magnus Eriksson |
Laxå MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:30,2 |
1:00,4
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ems finnerödja Ab |
|
|
170 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
5:30,3 |
1:00,5
|
29,1
|
0,1
|
12 |
|
|
Janne Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
116 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:30,7 |
1:00,9
|
19,9
|
0,4
|
7 |
|
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
143 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:30,7 |
1:00,9
|
7,0
|
|
2 |
|
|
Mikael Söderberg |
Västerås MS |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
|
|
162 |
|
Jonny Hederstedt |
Gotlands Motorförening BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
5:31,3 |
1:01,5
|
30,1
|
0,6
|
13 |
|
|
Andreas Norström |
Linköpings MS |
|
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
128 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:31,6 |
1:01,8
|
1,4
|
0,3
|
2 |
|
|
Rickard Gustafsson |
Södermanlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
124 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:31,7 |
1:01,9
|
20,9
|
0,1
|
8 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
147 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:31,7 |
1:01,9
|
8,0
|
|
3 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
11 |
|
Gunnar Asplund |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:31,8 |
1:02,0
|
36,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Olle Asplund |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
2 |
|
Gustav Thorsell |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
5:32,0 |
1:02,2
|
14,2
|
0,2
|
6 |
|
|
Barbro Kulling Thorsell |
Rasbo MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
119 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:32,5 |
1:02,7
|
21,7
|
0,5
|
9 |
|
|
Martin Kempe |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
5 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:32,8 |
1:03,0
|
15,0
|
0,3
|
7 |
|
|
Börje Engström |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
112 |
|
Michael Lindsmyr |
Ydre MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:33,1 |
1:03,3
|
22,3
|
0,3
|
10 |
|
|
Michael Holm |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
|
48 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
Grupp E Elit |
|
VW |
5:33,3 |
1:03,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
172 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
5:33,4 |
1:03,6
|
32,2
|
0,1
|
14 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
|
325 |
|
|
|
160 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:34,0 |
1:04,2
|
32,8
|
0,6
|
15 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
Grupp E Elit |
|
VW |
5:34,9 |
1:05,1
|
1,6
|
0,9
|
2 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
122 |
|
Johan Jonsson |
Munkfors MC |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:35,0 |
1:05,2
|
24,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Daniel Larsson |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
3 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:35,4 |
1:05,6
|
17,6
|
0,4
|
8 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
12 |
|
Håkan Westlund |
Almunge MK |
Appendix K |
|
Opel |
5:35,7 |
1:05,9
|
40,2
|
0,3
|
12 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
171 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:35,8 |
1:06,0
|
34,6
|
0,1
|
16 |
|
|
Håkan Engelbrektsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
138 |
|
Pontus Nilsson |
SMK Nyköping |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:37,4 |
1:07,6
|
7,2
|
1,6
|
3 |
|
|
Mathias Cederstam |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
142 |
|
Gabriel Savela |
Sthlm BK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:38,4 |
1:08,6
|
14,7
|
1,0
|
4 |
|
|
Mikael Savela |
Sthlm BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
43 |
|
Jennie-Lee Hermansson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:39,2 |
1:09,4
|
1:09,4
|
0,8
|
13 |
|
|
Ida Hegge |
Vara MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
134 |
|
Peter Granqvist |
Hällefors MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:39,6 |
1:09,8
|
9,4
|
0,4
|
4 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
164 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:40,6 |
1:10,8
|
39,4
|
1,0
|
17 |
|
|
Stig Åhlgren |
SMK Karlskoga |
|
|
242 |
|
|
Applicant: BJUHRS BIL AB |
|
|
108 |
|
Robert Almevik |
Linköpings MS |
A-förare 2 WD |
|
Honda |
5:41,2 |
1:11,4
|
57,5
|
0,6
|
33 |
|
|
Daniel Lindh |
Linköpings MS |
|
|
Civic Type R |
|
|
|
180 |
|
Mårten Egertz |
Vallentuna MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
5:41,2 |
1:11,4
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Hellqvist |
Vallentuna MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
125 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:42,4 |
1:12,6
|
12,2
|
1,2
|
5 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
146 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:43,3 |
1:13,5
|
19,6
|
0,9
|
5 |
|
|
Sara Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
137 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:43,8 |
1:14,0
|
13,6
|
0,5
|
6 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Fredrik Jonsson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:44,1 |
1:14,3
|
13,9
|
0,3
|
7 |
|
|
Carina Plomén |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
175 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:44,2 |
1:14,4
|
3,0
|
0,1
|
2 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
135 |
|
Jesper Forssell |
Kolsva MS |
VOC Elit |
|
Volvo |
5:44,7 |
1:14,9
|
33,9
|
0,5
|
12 |
|
|
Peter Hultberg |
Björnjägarns RC |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:48,3 |
1:18,5
|
30,5
|
3,6
|
9 |
|
|
Mats Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Golf |
|
|
|
47 |
|
Johan Eklund |
MSK Hammaren |
Grupp E Elit |
|
Opel |
5:48,9 |
1:19,1
|
15,6
|
0,6
|
3 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
44 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:53,9 |
1:24,1
|
1:24,1
|
5,0
|
14 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
Evo |
|
|
|
53 |
|
Ingmar Lund |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:56,1 |
1:26,3
|
|
2,2
|
1 |
|
|
Karl-Henrik Borhammar |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
50 |
|
Tomas Wärn |
Norrköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:58,1 |
1:28,3
|
2,0
|
2,0
|
2 |
|
|
Lars Karlsson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
46 |
|
Carl Magnus Ivarsson |
Vara MK |
Grupp E Elit |
|
Saab |
5:58,8 |
1:29,0
|
25,5
|
0,7
|
4 |
|
|
Joakim Eklund |
Lidköpings MSF |
|
|
9000 |
|
|
|
130 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:59,6 |
1:29,8
|
29,4
|
0,8
|
8 |
|
|
Patrik Nyman |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
132 |
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:59,6 |
1:29,8
|
29,4
|
|
8 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
13 |
|
Håkan Stålberg |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:05,1 |
1:35,3
|
1:09,6
|
5,5
|
13 |
|
|
Anton Stålberg |
Waxholms MK |
|
|
142 |
|
|
|
141 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
6:09,7 |
1:39,9
|
39,5
|
4,6
|
10 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
57 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:11,7 |
1:41,9
|
15,6
|
2,0
|
3 |
|
|
Kim Andersson |
|
|
|
Golf |
|
|
|
52 |
|
Andreas Bohlin |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:11,8 |
1:42,0
|
15,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
Golf 2 1.8i |
|
|
|
139 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
6:13,5 |
1:43,7
|
43,3
|
1,7
|
11 |
|
|
Jörgen Sundström |
Vara MK |
|
|
240 |
|
|
|
136 |
|
Rasmus Eriksson |
Gnesta MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
6:15,4 |
1:45,6
|
45,2
|
1,9
|
12 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Peri Orava |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:19,2 |
1:49,4
|
23,1
|
3,8
|
5 |
|
|
Jonatan Orava |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
18 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:19,8 |
1:50,0
|
1:24,3
|
0,6
|
14 |
|
|
Claes Rundlöf |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: T.I.A. I Vaxholm |
|
|
140 |
|
Antti Johannesson |
Eskilstuna MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
6:24,4 |
1:54,6
|
54,2
|
4,6
|
13 |
|
|
Magnus Jensen |
Eskilstuna MK |
|
|
242 |
|
|
|
182 |
|
Niclas Fransson |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
6:27,0 |
1:57,2
|
45,8
|
2,6
|
3 |
|
|
Eine Larsson |
Tibro MK |
|
|
99 |
|
|
|
15 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K |
|
Opel |
6:37,8 |
2:08,0
|
1:42,3
|
10,8
|
15 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
181 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
7:06,5 |
2:36,7
|
1:25,3
|
28,7
|
4 |
|
|
Ricardo Hillesjö |
|
|
|
309 |
|
|
|
72 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
7:20,4 |
2:50,6
|
2:36,7
|
13,9
|
34 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
145 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
8:24,2 |
3:54,4
|
3:00,5
|
1:03,8
|
6 |
|
|
Mattias Erixon |
Nässjö MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
54 |
|
Robin Tenselius |
Linköpings MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
8:45,1 |
4:15,3
|
2:49,0
|
20,9
|
6 |
|
|
Fredrik Levstad |
Linköpings MS |
|
|
99 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|