2011-08-20
Hallsbergssprinten
Official final
On SS1
111 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
35 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:38,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Roger Andersson |
SMK Kungsör |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
34 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:39,7 |
1,0
|
1,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Björn Ånvedh |
Vänersborgs MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
37 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:41,7 |
3,0
|
3,0
|
2,0
|
3 |
|
|
Per Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
Applicant: JRM Racing |
|
|
38 |
|
Hans Flodin |
SMK Motala |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:41,9 |
3,2
|
3,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Thomas Augustsson |
|
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
41 |
|
Roger Gustafsson |
Östernärkes RMC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:43,7 |
5,0
|
5,0
|
1,8
|
5 |
|
|
Marie Andersson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
33 |
|
L-G Jansson |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:43,8 |
5,1
|
5,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Ulf Örnqvist |
Stenungsunds MS |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: Team maud sahlin motorsport |
|
|
40 |
|
Jari Häggman |
Skillingaryds MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:44,4 |
5,7
|
5,7
|
0,6
|
7 |
|
|
Jaana Häggman |
Skillingaryds MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
42 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:44,4 |
5,7
|
|
|
1 |
|
|
Lennart Karlsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:45,0 |
6,3
|
0,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Toyota |
1:45,2 |
6,5
|
0,8
|
0,2
|
3 |
|
|
Ronny Larsson |
|
|
|
Corolla |
|
|
|
58 |
|
Fredric Westerlund |
Kullings MS |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:45,3 |
6,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Helene Westerlund |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
77 |
|
Per Wilén |
Strängnäs AMS |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Saab |
1:45,9 |
7,2
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Sonny Holmberg |
|
|
|
9-3t Bio-power |
|
|
|
44 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Opel |
1:46,2 |
7,5
|
1,8
|
0,3
|
4 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
52 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Toyota |
1:46,7 |
8,0
|
2,3
|
0,5
|
5 |
|
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
47 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:46,9 |
8,2
|
2,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Sivert Svennson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
76 |
|
Jon Johansson |
Idkerbergets MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Ford |
1:47,2 |
8,5
|
1,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Dick Jansson |
|
|
|
Escort |
|
|
|
53 |
|
Tomas Pettersson |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Ford |
1:47,4 |
8,7
|
3,0
|
0,2
|
7 |
|
|
Bjarne Ivarjord |
Hallsbergs MK |
|
|
Escort |
|
|
|
78 |
|
Tobias Persson |
Storfors MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:47,4 |
8,7
|
1,5
|
|
3 |
|
|
Åse Nilsson |
Hallsberg |
|
|
940 |
|
|
|
96 |
|
Andreas Arwidson |
Falköping MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:47,5 |
8,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Jonas Fredriksson |
Falköping MK |
|
|
Evo |
|
|
|
64 |
|
Mikael Ljungström |
Laxå MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:47,8 |
9,1
|
1,9
|
0,3
|
4 |
|
|
Tord Vidlund |
|
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Mats Palmqvist |
Fagersta MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
VW |
1:48,0 |
9,3
|
2,1
|
0,2
|
5 |
|
|
Kalle Bernhardsson |
Fagersta MK |
|
|
Golf 16v |
|
|
|
101 |
|
Jimmy Eriksson |
Tjust MK |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:48,3 |
9,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Annica Larsson |
|
|
|
740 |
|
|
|
80 |
|
Mats Persson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:48,6 |
9,9
|
2,7
|
0,3
|
6 |
|
|
Jens Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
43 |
|
Christer Åkerlund |
Teknis MC |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Opel |
1:48,7 |
10,0
|
4,3
|
0,1
|
8 |
|
|
Fredrik Westman |
|
|
|
Corsa 1600 |
|
|
|
68 |
|
Lars-Eric Fredriksson |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:48,9 |
10,2
|
3,0
|
0,2
|
7 |
|
|
Kjell Karlsson |
Degerfors RC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
107 |
|
Kjell Karlsson |
SMK Karlskoga |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Saab |
1:49,1 |
10,4
|
0,8
|
0,2
|
2 |
|
|
Torgny Lennartsson |
Teknis MC |
|
|
99 |
|
|
|
110 |
|
Johan Vikström |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Ford |
1:49,2 |
10,5
|
0,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Marcus Trostek |
|
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
71 |
|
Rolf Andersson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:49,3 |
10,6
|
3,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Patrik Gustafsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
73 |
|
Fredric Johansson |
NMK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:49,4 |
10,7
|
3,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Mickael Jarl |
|
|
|
242 |
|
|
|
4 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:49,9 |
11,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Per Gustavsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Magnus Ericsson |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:50,4 |
11,7
|
4,5
|
0,5
|
10 |
|
|
Amanda Bernström |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
48 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
BMW |
1:50,6 |
11,9
|
6,2
|
0,2
|
9 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 I |
|
|
|
8 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:50,7 |
12,0
|
0,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Anders Vakkala |
|
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:50,8 |
12,1
|
12,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Legacy |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
13 |
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:51,1 |
12,4
|
1,2
|
0,3
|
3 |
|
|
Heike Björkman |
|
|
|
940 |
|
|
|
116 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
1:51,2 |
12,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Hampus Lindh |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
|
66 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:51,8 |
13,1
|
5,9
|
0,6
|
11 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
6 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:52,0 |
13,3
|
2,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Anna Arvil |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
106 |
|
Niklas Svensson |
Kullings MS |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Opel |
1:52,0 |
13,3
|
3,7
|
|
4 |
|
|
Ingvar Svensson |
|
|
|
Manta |
|
|
|
14 |
|
Lars-Olov Karlsson |
MK Team Westom |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:52,4 |
13,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Nina Fredriksson |
MK Team Westom |
|
|
240 |
|
|
|
7 |
|
Marcus Rutgerson |
Nora MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:52,6 |
13,9
|
2,7
|
0,2
|
5 |
|
|
Andreas Larsson |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: DÄCKVERKSTAN I NORA |
|
|
104 |
|
PO Andersson |
Fägre MK |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
VW |
1:52,8 |
14,1
|
4,5
|
0,2
|
5 |
|
|
Tobias Olofsson |
Fägre MK |
|
|
Golf |
|
|
|
25 |
|
Ronnie Ivarsson |
Storfors MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:52,9 |
14,2
|
0,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Victoria Andersson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Kaj Banck |
Nora MK |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:53,1 |
14,4
|
4,8
|
0,2
|
6 |
|
|
Richard Svensson |
Nora MK |
|
|
940 |
|
|
|
5 |
|
Torbjörn Karlsson |
SMK Karlskoga |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:53,2 |
14,5
|
3,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Linda Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
11 |
|
Mattias Andersson |
V:a Östergötlans MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:53,7 |
15,0
|
3,8
|
0,5
|
7 |
|
|
Mattias Fransson |
Östergyllen RC |
|
|
242 |
|
|
|
12 |
|
Jonas Arvidsson |
Laxå MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:53,7 |
15,0
|
3,8
|
|
7 |
|
|
Johan Arvidsson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: ARVIDSSON MOTORSPORT |
|
|
9 |
|
Peter Axelsson |
SMK Karlskoga |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:53,8 |
15,1
|
3,9
|
0,1
|
9 |
|
|
Jörgen Nilsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
24 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:53,8 |
15,1
|
1,4
|
|
3 |
|
|
Kenny Karlsson |
MK Ran |
|
|
940 |
|
|
Applicant: GUSTAVSSON MOTORSPORT |
|
|
102 |
|
Benny Johansson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Ford |
1:54,0 |
15,3
|
5,7
|
0,2
|
7 |
|
|
Pär Svensson |
Tjust MK |
|
|
Escort |
|
|
|
109 |
|
Anders Jensen |
Borlänge MK |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Toyota |
1:54,0 |
15,3
|
5,7
|
|
7 |
|
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
62 |
|
Sten-Åke Rendahl |
Norrahammars MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Ford |
1:54,2 |
15,5
|
8,3
|
0,2
|
12 |
|
|
Aki Eronen |
Skillingaryds MK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
49 |
|
Kent Karlsson |
Linköpings MS |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
VW |
1:54,3 |
15,6
|
9,9
|
0,1
|
10 |
|
|
Göran Ljungberg |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Golf |
|
|
|
63 |
|
Fredrik Stenbom |
Laxå MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:54,7 |
16,0
|
8,8
|
0,4
|
13 |
|
|
Claes Åhman |
Hallsbergs MK |
|
|
244 |
|
|
|
39 |
|
Jan Andréson |
Filipstads MC |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
1:54,9 |
16,2
|
16,2
|
0,2
|
9 |
|
|
Philipp Karlsson |
Filipstads MC |
|
|
Celica |
|
|
|
61 |
|
Björn Lövenhed |
Västra Östergötlands MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Opel |
1:54,9 |
16,2
|
9,0
|
|
14 |
|
|
Tommy Lövenhed |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
19 |
|
Pär Jonsson |
Teknis MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:55,1 |
16,4
|
2,7
|
0,2
|
4 |
|
|
Daniel Wadman |
Teknis MC |
|
|
240 |
|
|
|
22 |
|
Reino Orava |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:55,1 |
16,4
|
2,7
|
|
4 |
|
|
Jonatan Orava |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
69 |
|
Joakim Larsson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Ford |
1:55,1 |
16,4
|
9,2
|
|
15 |
|
|
Jonas Larsson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Escort |
|
|
|
70 |
|
Per-Ola Elg |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Saab |
1:55,1 |
16,4
|
9,2
|
|
15 |
|
|
Maria Åhs |
Hällefors MK |
|
|
900 |
|
|
|
60 |
|
Anders Eklund |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:55,4 |
16,7
|
9,5
|
0,3
|
17 |
|
|
Per Haglund |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
98 |
|
Mikael Hedman |
Ludvika MS |
C-förare Grupp A/N <1600 |
|
VW |
1:55,4 |
16,7
|
|
|
1 |
|
|
Rickard Johansson |
Ludvika MS |
|
|
Polo |
|
|
Applicant: M-Sport Rallyteam Sweden |
|
|
2 |
|
Rasmus Carlson |
Katrineholms MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:55,5 |
16,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Lars Carlson |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
100 |
|
Fritjof Wikström |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Peugeot |
1:55,6 |
16,9
|
7,3
|
0,1
|
9 |
|
|
Mikael Holtz |
MK Kopparberg |
|
|
205 GTI |
|
|
|
15 |
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:55,7 |
17,0
|
3,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Robin Karlsson |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
59 |
|
Jan Persson |
MK Kopparberg |
B-förare 4 WD |
|
Audi |
1:55,9 |
17,2
|
10,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Joakim Persson |
MK Kopparberg |
|
|
80 Quattro |
|
|
|
50 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
A-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:56,1 |
17,4
|
11,7
|
0,2
|
11 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
79 |
|
Jonny Nylin |
MK Ran Askersund |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
VW |
1:56,3 |
17,6
|
10,4
|
0,2
|
18 |
|
|
Tomas Johansson |
MK Ran |
|
|
Golf |
|
|
|
23 |
|
Björn Kallin |
Örebro RC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:56,5 |
17,8
|
4,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Isak Kungsberger |
Teknis MC |
|
|
240 |
|
|
|
31 |
|
Marcus Johnsson |
Katrineholms MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:56,5 |
17,8
|
4,1
|
|
7 |
|
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Jan Andreasson |
SMK Örebro |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:56,6 |
17,9
|
6,7
|
0,1
|
10 |
|
|
Christer Björnberg |
SMK Örebro |
|
|
940 |
|
|
|
30 |
|
Jani Haiju |
Storfors MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:57,0 |
18,3
|
4,6
|
0,4
|
9 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
740 |
|
|
|
112 |
|
Andreas Karlsson |
Värmlands KC |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
1:57,3 |
18,6
|
9,0
|
0,3
|
10 |
|
|
Patrik Karlsson |
Hallsberg MK |
|
|
940 |
|
|
|
89 |
|
Christer Ström |
Kolsva MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:58,2 |
19,5
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Richard Ström |
Kolsva MS |
|
|
Golf GT |
|
|
|
21 |
|
Peter Sundqvist |
SMK Lindesberg |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:58,4 |
19,7
|
6,0
|
0,2
|
10 |
|
|
Johan Sundqvist |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:58,6 |
19,9
|
0,4
|
0,2
|
2 |
|
|
Malin Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
Golf Mk II |
|
|
|
20 |
|
Ronny Adolfsson |
Finspångs MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:58,8 |
20,1
|
6,4
|
0,2
|
11 |
|
|
Jimmy Adolfsson |
Finspångs MS |
|
|
240 |
|
|
|
28 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:59,0 |
20,3
|
6,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
18 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:59,3 |
20,6
|
6,9
|
0,3
|
13 |
|
|
Emilia Pettersson |
Kils MK Bil |
|
|
244 |
|
|
|
26 |
|
Adrian Weststrand |
Storfors MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:59,4 |
20,7
|
7,0
|
0,1
|
14 |
|
|
Anders Wallin |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
88 |
|
Jennie Hartzell |
Norrköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:59,4 |
20,7
|
1,2
|
|
3 |
|
|
Madelaine Lundin |
MK Ramunder |
|
|
Golf |
|
|
|
97 |
|
Linus Lundberg |
Sunnansjö MK |
C-förare Grupp A/N <1600 |
|
VW |
1:59,4 |
20,7
|
4,0
|
|
2 |
|
|
Hanna Krainer |
Sunnansjö MK |
|
|
Polo |
|
|
Applicant: M-SPORT RALLYTEAM SWEDEN |
|
|
56 |
|
Mikael Ottosson |
Teknis MC |
B-förare Grupp E |
|
VW |
1:59,9 |
21,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Sebastian Ottosson |
Teknis MC |
|
|
Golf |
|
|
|
32 |
|
Richard Kungsberger |
Teknis MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
2:00,0 |
21,3
|
7,6
|
0,1
|
15 |
|
|
Carolina Karnberger |
Örebro Racingclub |
|
|
244 |
|
|
|
105 |
|
Olle Berg |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
BMW |
2:00,1 |
21,4
|
11,8
|
0,1
|
11 |
|
|
Pelle Berg |
Munkfors MC |
|
|
Compact |
|
|
|
3 |
|
Frida Forsgren |
Munkfors MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:00,9 |
22,2
|
5,4
|
0,8
|
2 |
|
|
Alf-Göran Hagelin |
Munkfors MC |
|
|
240 |
|
|
|
57 |
|
Janne Larsson |
Flens MS |
B-förare Grupp E |
|
VW |
2:01,1 |
22,4
|
1,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Tord Janssson |
SMK Södermanland |
|
|
Golf Mk3 |
|
|
|
111 |
|
Oscar Vöks |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
VW |
2:01,5 |
22,8
|
13,2
|
0,4
|
12 |
|
|
Anton Vöks |
MK Kopparberg |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
65 |
|
Fredrik Andersson |
SMK Linde |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Opel |
2:01,8 |
23,1
|
15,9
|
0,3
|
19 |
|
|
Jurgen Schramme |
SMK Linde |
|
|
Ascona |
|
|
|
16 |
|
Hanna Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
2:02,9 |
24,2
|
10,5
|
1,1
|
16 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
240 |
|
|
|
84 |
|
Jan Lundin |
Taxinge MK |
C-förare Grupp E |
|
Audi |
2:03,1 |
24,4
|
4,9
|
0,2
|
4 |
|
|
David Björk |
|
|
|
80 |
|
|
Applicant: PRO-RALLY TEAM |
|
|
95 |
|
Håkan Flod |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:03,2 |
24,5
|
5,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Alexander Marklund |
|
|
|
Golf |
|
|
|
115 |
|
K-F Westlund |
Degerfors RC |
Appendix K |
|
Saab |
2:03,3 |
24,6
|
12,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Andersilverhjelm |
Degerfors RC |
|
|
V4 |
|
|
|
72 |
|
Gunnar Johansson |
Skövde MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Renault |
2:03,6 |
24,9
|
17,7
|
0,3
|
20 |
|
|
Thomas Järnström |
Tibro MK |
|
|
Clio |
|
|
|
108 |
|
Tommy Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
Volvo |
2:03,7 |
25,0
|
15,4
|
0,1
|
13 |
|
|
Kaj Almgren |
|
|
|
242 |
|
|
|
85 |
|
Gerry Holm |
Linköpings MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:03,8 |
25,1
|
5,6
|
0,1
|
6 |
|
|
Bo Lind |
Östergyllen RC |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
99 |
|
Anders Fredriksson |
Ludvika M S |
C-förare Grupp A/N <1600 |
|
VW |
2:04,1 |
25,4
|
8,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Sara Fredriksson Björk |
Ludvika MS |
|
|
Polo |
|
|
Applicant: M-sport rallyteam Sweden |
|
|
90 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
2:04,4 |
25,7
|
6,2
|
0,3
|
7 |
|
|
Lars Alfredsson |
SMK Örebro |
|
|
99 |
|
|
|
83 |
|
Thomas Gustavsson |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
Audi |
2:04,6 |
25,9
|
6,4
|
0,2
|
8 |
|
|
Alexandra Gustavsson |
MK Kopparberg |
|
|
80 |
|
|
|
1 |
|
Tobias Wallin |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:04,9 |
26,2
|
9,4
|
0,3
|
3 |
|
|
Kenneth Wallin |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
17 |
|
Kristoffer Paulsson |
SMK Örebro |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
2:05,1 |
26,4
|
12,7
|
0,2
|
17 |
|
|
Lena Dahlkvist |
|
|
|
240 |
|
|
|
67 |
|
Cenny Wall |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD 1600-2000cc |
|
VW |
2:06,0 |
27,3
|
20,1
|
0,9
|
21 |
|
|
Ellinor Nilhed Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
55 |
|
Rolf Pettersson |
SMK Örebro |
B-förare Grupp E |
|
VW |
2:06,3 |
27,6
|
6,4
|
0,3
|
3 |
|
|
Lars Stenman |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
92 |
|
Daniel Torsson |
Göteborgs MF |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:07,1 |
28,4
|
8,9
|
0,8
|
9 |
|
|
Henrik Söderström |
Göteborgs MF |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
29 |
|
Maria Forsgren |
Munkfors MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
2:07,2 |
28,5
|
14,8
|
0,1
|
18 |
|
|
Sune Elofsson |
Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Fredrik Eriksson |
SMK Linde |
C-förare Grupp E |
|
Wv |
2:07,7 |
29,0
|
9,5
|
0,5
|
10 |
|
|
Jimmy Grans |
SMK Linde |
|
|
Golf I |
|
|
|
82 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
2:07,8 |
29,1
|
9,6
|
0,1
|
11 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
94 |
|
Linnea Flod |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:12,3 |
33,6
|
14,1
|
4,5
|
12 |
|
|
Moa Jonsson |
|
|
|
Golf |
|
|
|
93 |
|
Andreas Svensson |
Storfors MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:13,9 |
35,2
|
15,7
|
1,6
|
13 |
|
|
Jan Gudmunds |
Filipstad MS |
|
|
Golf |
|
|
|
27 |
|
Torsten Lundh |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
2:14,9 |
36,2
|
22,5
|
1,0
|
19 |
|
|
Petri Orava |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Henrik Söderström |
Göteborgs MF |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:17,3 |
38,6
|
19,1
|
2,4
|
14 |
|
|
Daniel Torsson |
Göteborgs MF |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|