2009-06-06
Lars-Erik Torphs Memorial
Official final
On SS 1
138 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
33 |
|
Henrik Persson |
Kullings MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:33,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Christoffer Johnsson |
Laxå Motorklubb |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
32 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
4:37,7 |
3,9
|
3,9
|
3,9
|
2 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Torv o Maskin AB |
|
|
34 |
|
Lars-Ove'Biffen' Olsson |
Forshaga MC |
A-förare 4wd |
|
Mazda |
4:52,6 |
18,8
|
18,8
|
14,9
|
3 |
|
|
Jan Svanström |
|
|
|
GTR |
|
|
|
31 |
|
Kent Persson |
Säffle MC |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
4:53,1 |
19,3
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Lars Inge Björlin |
Säffle MC |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: MP Maskin o Motor AB |
|
|
28 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
4:54,0 |
20,2
|
0,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
A-förare 2wd |
|
Ford |
4:55,9 |
22,1
|
2,8
|
1,9
|
3 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Fiesta |
|
|
Applicant: Lejtorp racing |
|
|
35 |
|
Jennie-Lee Hermansson |
KAK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:56,5 |
22,7
|
22,7
|
0,6
|
4 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
20 |
|
Niklas Sääw |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
4:57,3 |
23,5
|
4,2
|
0,8
|
4 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
5:00,0 |
26,2
|
6,9
|
2,7
|
5 |
|
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
|
|
940 |
|
|
|
130 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
5:00,5 |
26,7
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
944 GL |
|
|
|
13 |
|
Mickael Jirvelius |
Fjugesta MS |
A-förare 2wd |
|
Ford |
5:00,8 |
27,0
|
7,7
|
0,3
|
6 |
|
|
Anders Wallbom |
|
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Lejtorp Raicing |
|
|
140 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
B-förare 2wd |
|
Renault |
5:02,5 |
28,7
|
2,0
|
1,7
|
2 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
21 |
|
Thomas Johansson |
Bengtsfors MC |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
5:02,8 |
29,0
|
9,7
|
0,3
|
7 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
240 |
|
|
|
25 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare 2wd |
|
Opel |
5:03,1 |
29,3
|
10,0
|
0,3
|
8 |
|
|
Anders Guldbrandsson |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
67 |
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:03,3 |
29,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Valbo Alltjänst AB |
|
|
129 |
|
Krister Nordlund |
Skepptuna MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
5:04,1 |
30,3
|
3,6
|
0,8
|
3 |
|
|
Lasse Savander |
Skepptuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
26 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
5:07,2 |
33,4
|
14,1
|
3,1
|
9 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Sune Rickardsson |
Lima MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:07,2 |
33,4
|
33,4
|
|
5 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
14 |
|
Simon Johansson |
Hagfors MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
5:07,8 |
34,0
|
14,7
|
0,6
|
10 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
|
143 |
|
Mats Persson |
Laxå MK |
B-förare 2wd |
|
Opel |
5:08,7 |
34,9
|
8,2
|
0,9
|
4 |
|
|
Ingrid Mitakidou |
Teknis MK |
|
|
Ascona |
|
|
Applicant: Leijtorp Racing |
|
|
132 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
B-förare 2wd |
|
Peugeot |
5:09,6 |
35,8
|
9,1
|
0,9
|
5 |
|
|
Therese Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
60 |
|
Magnus Johansson |
Älmhults MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:10,7 |
36,9
|
7,4
|
1,1
|
2 |
|
|
Jonas Bergman |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Carl Naumer |
Kullings MS |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:11,3 |
37,5
|
8,0
|
0,6
|
3 |
|
|
Stefan Bäckström |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
138 |
|
Fredrik Johansson |
Säffle MC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
5:11,7 |
37,9
|
11,2
|
0,4
|
6 |
|
|
Mikael Magnusson |
Säffle MC |
|
|
242 Bandit Power |
|
|
|
29 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2wd |
|
Opel |
5:12,1 |
38,3
|
19,0
|
0,4
|
11 |
|
|
Per-Magnus Eriksson |
MK Ran Askersund |
|
|
Corsa |
|
|
|
63 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:12,1 |
38,3
|
8,8
|
|
4 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
64 |
|
Samuel Linddahl |
Norrahammars MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:13,5 |
39,7
|
10,2
|
1,4
|
5 |
|
|
Fredrik Hulterskog |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors Snickerifabrik AB |
|
|
69 |
|
Patrik Dybeck |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:13,5 |
39,7
|
|
|
1 |
|
|
Rikard Berglund |
SMK Gävle |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Valbo Alltjänst AB |
|
|
23 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2wd |
|
Opel |
5:13,9 |
40,1
|
20,8
|
0,4
|
12 |
|
|
Christoffer Svensson |
Jönköpings MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
57 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:14,2 |
40,4
|
10,9
|
0,3
|
6 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Macon Motorsport |
|
|
80 |
|
Kristoffer Karlsson |
Dals MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:15,1 |
41,3
|
1,6
|
0,9
|
2 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
133 |
|
Daniel Johansson |
Hagfors MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
5:15,5 |
41,7
|
15,0
|
0,4
|
7 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
75 |
|
Andreas Rådström |
Östmark MFF |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:15,6 |
41,8
|
2,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Din Rallyboutique |
|
|
88 |
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:15,6 |
41,8
|
2,1
|
|
3 |
|
|
Johan Karlsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Daniel Larsson |
Järbo MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:15,8 |
42,0
|
12,5
|
0,2
|
7 |
|
|
Håkan Hessel |
Sandvikens MK |
|
|
740 |
|
|
|
71 |
|
Fredrik Karlander |
Kinds MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:16,4 |
42,6
|
2,9
|
0,6
|
5 |
|
|
Therece Karlander |
Kinds MK |
|
|
940 |
|
|
|
59 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:16,6 |
42,8
|
13,3
|
0,2
|
8 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
|
142 |
|
Johan Jonsson |
Munkfors MC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
5:17,2 |
43,4
|
16,7
|
0,6
|
8 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors ;c |
|
|
242 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
74 |
|
Tobias Johansson |
Kullings MS |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:18,0 |
44,2
|
4,5
|
0,8
|
6 |
|
|
Henrik Rydén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Anders Hjälmeby |
Skillingaryds MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:18,5 |
44,7
|
5,0
|
0,5
|
7 |
|
|
Roger Sixtensson |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:19,3 |
45,5
|
5,8
|
0,8
|
8 |
|
|
Fredrik Cednert |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:20,1 |
46,3
|
6,6
|
0,8
|
9 |
|
|
Lars Johansson |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
58 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:20,9 |
47,1
|
17,6
|
0,8
|
9 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
144 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:21,1 |
47,3
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Tove Andresen |
KNA Varna |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
62 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:21,5 |
47,7
|
18,2
|
0,4
|
10 |
|
|
Mikael Johansson |
Älmhult MK |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Christer Johansson |
Årjängs MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:21,8 |
48,0
|
18,5
|
0,3
|
11 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
940 |
|
|
|
95 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:22,7 |
48,9
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
|
|
944 |
|
|
|
79 |
|
Christopher Zeijlon |
Anderstorps RC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:23,1 |
49,3
|
9,6
|
0,4
|
10 |
|
|
Henrik Andersson |
Anderstorps RC |
|
|
940 |
|
|
|
141 |
|
Jonas Enderlein |
Stenungsunds MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
5:24,4 |
50,6
|
23,9
|
1,3
|
9 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
242 |
|
|
|
116 |
|
Martin Adolfsson |
Säffle MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:24,5 |
50,7
|
1,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Alfred Andersen |
Åmåls MK |
|
|
244 |
|
|
|
65 |
|
Ingemar Thelander |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:24,6 |
50,8
|
21,3
|
0,1
|
12 |
|
|
Jörgen Mattsson |
SMK Gävle |
|
|
940 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst AB |
|
|
145 |
|
Jonathan Emanuelsson |
SMK Trollhättan |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
5:24,8 |
51,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Carl Öhrberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
148 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
5:24,8 |
51,0
|
|
|
1 |
|
|
Johan Pettersson |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
54 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:24,9 |
51,1
|
21,6
|
0,1
|
13 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
240 |
|
|
|
131 |
|
Tommy Häljeskog |
MK Kopparberg |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
5:25,0 |
51,2
|
24,5
|
0,1
|
10 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
242 JB |
|
|
|
97 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:25,9 |
52,1
|
3,2
|
0,9
|
3 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
86 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:26,0 |
52,2
|
12,5
|
0,1
|
11 |
|
|
Thomas Larsson |
Kullings MS |
|
|
244 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
149 |
|
Lars-Eric Fredriksson |
Degerfors RC |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
5:26,1 |
52,3
|
1,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Håkan Carlsson |
Degerfors RC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
150 |
|
Maria Andersson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare 2wd |
|
Peugeot |
5:26,5 |
52,7
|
1,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Göran Andersson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
306 GTI |
|
|
|
85 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:26,6 |
52,8
|
13,1
|
0,1
|
12 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Robert Nordin |
MK Rimo |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:27,0 |
53,2
|
13,5
|
0,4
|
13 |
|
|
Johnnie Fredriksson |
Östhammars MK |
|
|
940 |
|
|
|
94 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:27,2 |
53,4
|
4,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA |
|
|
90 |
|
Jörgen Sundström |
Vara MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:27,3 |
53,5
|
13,8
|
0,1
|
14 |
|
|
Håkan Engelbrektsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
77 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:27,6 |
53,8
|
14,1
|
0,3
|
15 |
|
|
Johan Gustavsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB |
|
|
11 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
5:27,9 |
54,1
|
34,8
|
0,3
|
13 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:28,5 |
54,7
|
25,2
|
0,6
|
14 |
|
|
Tommy Schmidt |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
84 |
|
Ola Wingren |
SMK Hörby |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:28,8 |
55,0
|
15,3
|
0,3
|
16 |
|
|
Daniel Särbring |
SMK Hörby |
|
|
740 |
|
|
|
73 |
|
Daniel Andersson |
Team Skogsåkarna |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:29,3 |
55,5
|
15,8
|
0,5
|
17 |
|
|
Ida Lidebjer-Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
151 |
|
Marcus Nilsson |
Ryds MK |
C-förare 2wd |
|
Toyota |
5:29,4 |
55,6
|
4,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Starlet |
|
|
|
89 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:30,7 |
56,9
|
17,2
|
1,3
|
18 |
|
|
Tommy Svallin |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ge´s bil å plåt |
|
|
52 |
|
Henrik Andersson |
Säffle MC |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:31,2 |
57,4
|
27,9
|
0,5
|
15 |
|
|
Christer Sonesson |
Värmlands Kc |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:31,3 |
57,5
|
28,0
|
0,1
|
16 |
|
|
Amund Skoglund |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Emil Fransson |
Vännäs MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:31,3 |
57,5
|
17,8
|
|
19 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
96 |
|
Simon Erlandsson |
Vännäs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:31,4 |
57,6
|
8,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Cristoffer Erlandsson |
Vännäs MK |
|
|
242 |
|
|
|
61 |
|
Fredrik Nordin |
Härnösands MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:34,5 |
1:00,7
|
31,2
|
3,1
|
17 |
|
|
Fredrik Söderlund |
Härnösands MK |
|
|
240 |
|
|
|
158 |
|
Tobias Nordwall |
Storfors MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
5:35,1 |
1:01,3
|
10,3
|
0,6
|
6 |
|
|
Peter Nordwall |
Storfors MK |
|
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
102 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:35,2 |
1:01,4
|
12,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Carl-Johan Sahlström |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hemlia Motorsport |
|
|
152 |
|
Mattias Adielsson |
Göteborgs MF |
C-förare 2wd |
|
Ford |
5:35,9 |
1:02,1
|
11,1
|
0,7
|
7 |
|
|
Peter Kurtén |
Älvbygdens MK |
|
|
Fiesta ST 150 |
|
|
|
83 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:36,1 |
1:02,3
|
22,6
|
0,2
|
20 |
|
|
Ragnar Sandelius |
Gbg MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ugil.se |
|
|
92 |
|
Pär Johansson |
Laxå MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:36,1 |
1:02,3
|
22,6
|
|
20 |
|
|
Pär Edrell |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
127 |
|
Esko Junttila |
SMK Hedemora |
Appendix K |
|
Saab |
5:36,2 |
1:02,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Lars Lindgren |
Bärke MK |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: ABS Motorsport |
|
|
76 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:36,8 |
1:03,0
|
23,3
|
0,6
|
22 |
|
|
Erik Larsson |
Härnösands MK |
|
|
740 The Gunner |
|
|
|
103 |
|
Johan Granholm |
SMK Motala Bil |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:37,0 |
1:03,2
|
14,3
|
0,2
|
7 |
|
|
David Westrin |
SMK Motala Bil |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:37,5 |
1:03,7
|
14,8
|
0,5
|
8 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
101 |
|
Monica Bäckström |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:37,7 |
1:03,9
|
15,0
|
0,2
|
9 |
|
|
Johnny Bäckström |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
98 |
|
Lars Appelfeldt |
Vännäs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:37,8 |
1:04,0
|
15,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Urban Erlandsson |
Vännäs MK |
|
|
740 |
|
|
|
146 |
|
Magnus Undin |
Haninge MK |
C-förare 2wd |
|
Toyota |
5:37,9 |
1:04,1
|
13,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Stephen Undin |
Haninge MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
200 |
|
Gert Blomqvist |
Vetlanda RRC |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:38,2 |
1:04,4
|
34,9
|
0,3
|
18 |
|
|
Carleric Johansson |
SMK Söderhamn |
|
|
940 |
|
|
|
126 |
|
Christer Johansson |
Bengtsfors MC |
Appendix K |
|
Volvo |
5:39,3 |
1:05,5
|
3,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Krister Gladh |
Bengtsfors MC |
|
|
142 |
|
|
|
100 |
|
Martin Eriksson |
Stuguns MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:39,4 |
1:05,6
|
16,7
|
0,1
|
11 |
|
|
Johan Garli |
Stuguns MK |
|
|
244 |
|
|
|
154 |
|
Peter Hultberg |
Björnjägarns RC |
C-förare 2wd |
|
SEAT |
5:40,4 |
1:06,6
|
15,6
|
1,0
|
9 |
|
|
Oscar Vöks |
MK Kopparberg |
|
|
Ibiza |
|
|
|
114 |
|
Anders Karlsson |
MK Team Westom |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:40,7 |
1:06,9
|
18,0
|
0,3
|
12 |
|
|
Joakim Sundfeldt |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
125 |
|
Tomas Lindström |
Säffle MC |
Appendix K |
|
Volvo |
5:40,9 |
1:07,1
|
4,7
|
0,2
|
3 |
|
|
Mikael Olsson |
Åmåls MK |
|
|
142 |
|
|
|
9 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:41,7 |
1:07,9
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Roland Andersson |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
110 |
|
Joel Bergkvist |
Katrineholms MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:42,5 |
1:08,7
|
19,8
|
0,8
|
13 |
|
|
Håkan Järnström |
Katrineholms MK |
|
|
944 |
|
|
|
115 |
|
Johan Nyman |
SMK Trollhättan |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:42,5 |
1:08,7
|
19,8
|
|
13 |
|
|
Klas Ivarsson |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
104 |
|
Fredrik Magnell |
Norrköpings MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:42,6 |
1:08,8
|
19,9
|
0,1
|
15 |
|
|
Johan Lindbratt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
David Pettersson |
Falköping MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:42,9 |
1:09,1
|
1,2
|
0,3
|
2 |
|
|
Patrik Pettersson |
Skövde MK |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
109 |
|
Börje Hermansson |
Årjängs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:43,1 |
1:09,3
|
20,4
|
0,2
|
16 |
|
|
Karl-Erik Gustavsson |
Årjängs MK |
|
|
740 |
|
|
|
40 |
|
Thomas Hegge |
Anderstorp RC |
Grupp E |
|
VW |
5:43,3 |
1:09,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Stefan Larsson |
Kullings MS |
|
|
Golf |
|
|
|
153 |
|
Adam Johansson |
Kils MK Bil |
C-förare 2wd |
|
Renault |
5:44,6 |
1:10,8
|
19,8
|
1,3
|
10 |
|
|
Johan Eriksson |
Kils MK Bil |
|
|
Megane |
|
|
|
156 |
|
Fredrik Olsson |
MK Trophy |
C-förare 2wd |
|
Opel |
5:44,9 |
1:11,1
|
20,1
|
0,3
|
11 |
|
|
Markus Björklund |
MK Trophy |
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Tommy Möller |
Säffle MC |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:45,4 |
1:11,6
|
42,1
|
0,5
|
19 |
|
|
Robert Anderson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
105 |
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:45,6 |
1:11,8
|
22,9
|
0,2
|
17 |
|
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
5:46,7 |
1:12,9
|
5,0
|
1,1
|
3 |
|
|
Tryggve Johansson |
SMK Arboga |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
99 |
|
Per-Jörgen Svensson |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:47,0 |
1:13,2
|
24,3
|
0,3
|
18 |
|
|
Magnus Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
82 |
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
5:47,2 |
1:13,4
|
33,7
|
0,2
|
23 |
|
|
Bo Lindgren |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Carl Magnus Ivarsson |
Vara MK |
Grupp E |
|
VW |
5:47,5 |
1:13,7
|
4,2
|
0,3
|
2 |
|
|
Mattias Kihlström |
|
|
|
Golf |
|
|
|
4 |
|
Pontus Sevius |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:47,6 |
1:13,8
|
5,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Kim Sevius |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
134 |
|
Roy Skaug |
NMK Trøgstad |
B-förare 2wd |
|
Ford |
5:47,7 |
1:13,9
|
47,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Marie Cecilie Skaug |
NMK Trøgstad |
|
|
Escort Mk II |
|
|
|
18 |
|
Knut Boberg |
KNA Oslo |
A-förare 2wd |
|
VW |
5:48,7 |
1:14,9
|
55,6
|
1,0
|
14 |
|
|
Marius Hegle |
NMK Hadeland |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
51 |
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
5:49,9 |
1:16,1
|
46,6
|
1,2
|
20 |
|
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
128 |
|
Frank Mårdh |
Norrköpings MK |
Appendix K |
|
Opel |
5:51,1 |
1:17,3
|
14,9
|
1,2
|
4 |
|
|
Bertil Lantz |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Opel Rallyteam Sweden |
|
|
117 |
|
Ingemar Högberg |
Munkfors MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:51,3 |
1:17,5
|
28,6
|
0,2
|
19 |
|
|
Martina Sundqvist |
Munkfors MC |
|
|
244 |
|
|
|
8 |
|
Niklas Karlsson |
Värmdö MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:52,3 |
1:18,5
|
10,6
|
1,0
|
5 |
|
|
Håkan Stålberg |
Waxholm MK |
|
|
740 |
|
|
|
119 |
|
Pelle Persson |
Fryksdalens MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:52,4 |
1:18,6
|
29,7
|
0,1
|
20 |
|
|
Sven-Erik Persson |
Fryksdalens MK |
|
|
240 |
|
|
|
122 |
|
Morgan Andersson |
Årjängs MK |
Appendix K |
|
Opel |
5:52,6 |
1:18,8
|
16,4
|
0,2
|
5 |
|
|
PG Andersson |
Årjängs MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
113 |
|
Mikael Daggert |
Karlstad MC Bil |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:56,8 |
1:23,0
|
34,1
|
4,2
|
21 |
|
|
Thomas Sjöqvist |
Kils MK Bil |
|
|
240 |
|
|
|
108 |
|
Michael Bonnen Larsson |
MK Ran |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:56,9 |
1:23,1
|
34,2
|
0,1
|
22 |
|
|
Alex Wilcrist |
Laxå Motorklubb |
|
|
240 |
|
|
|
38 |
|
Tomas Walfridsson |
MK Ratten |
Grupp E |
|
VW |
5:57,0 |
1:23,2
|
13,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Ida Walfridsson |
Mk-ratten |
|
|
Golf |
|
|
|
118 |
|
Jessica Hägg |
Stenungsunds MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:58,6 |
1:24,8
|
35,9
|
1,6
|
23 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
46 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
Volvo |
5:58,7 |
1:24,9
|
15,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Dennis Mård |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
47 |
|
Martin Jansson |
Kils MK Bil |
Grupp E |
|
Volvo |
5:59,2 |
1:25,4
|
15,9
|
0,5
|
5 |
|
|
Kenth Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
10 |
|
Pontus Hennström |
Vännäs MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:00,4 |
1:26,6
|
18,7
|
1,2
|
6 |
|
|
André Hennström |
Vännäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
111 |
|
Thomas Ribbing |
MK Team Treske |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
6:00,6 |
1:26,8
|
37,9
|
0,2
|
24 |
|
|
Joakim Bengtsson |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
124 |
|
Björn Engblom |
Skepptuna MK |
Appendix K |
|
Volvo |
6:01,6 |
1:27,8
|
25,4
|
1,0
|
6 |
|
|
Jörgen Mattsson |
|
|
|
142 |
|
|
|
39 |
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
Volvo |
6:03,2 |
1:29,4
|
19,9
|
1,6
|
6 |
|
|
Cerry Olsson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
107 |
|
Marcus Johnsson |
Katrineholms MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
6:06,7 |
1:32,9
|
44,0
|
3,5
|
25 |
|
|
Emil Carlsson |
SMK Vingåker |
|
|
242 |
|
|
|
106 |
|
Börje Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
6:07,0 |
1:33,2
|
44,3
|
0,3
|
26 |
|
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:08,9 |
1:35,1
|
27,2
|
1,9
|
7 |
|
|
Anders Andersson |
Falköping MK |
|
|
244 |
|
|
|
43 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
VW |
6:10,2 |
1:36,4
|
26,9
|
1,3
|
7 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
120 |
|
Christian Bruce |
Säffle MC |
Grupp H 66-74 |
|
Saab |
6:12,0 |
1:38,2
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Leif Bruce |
Säffle MC |
|
|
V4 |
|
|
|
157 |
|
Morgan Ernstsson |
Bengtsfors MC |
C-förare 2wd |
|
Saab |
6:15,9 |
1:42,1
|
51,1
|
3,9
|
12 |
|
|
Lucas Ernstsson |
Bengtsfors MC |
|
|
99 R |
|
|
|
44 |
|
Kristoffer Karlsson |
Säffle MC |
Grupp E |
|
Opel |
6:20,0 |
1:46,2
|
36,7
|
4,1
|
8 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
Ascona |
|
|
|
2 |
|
Emil Överström |
Munkfors MC |
Ungdomsrally |
|
Saab |
6:25,5 |
1:51,7
|
43,8
|
5,5
|
8 |
|
|
Per Överström |
Munkfors MC |
|
|
9000 |
|
|
|
41 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
Grupp E |
|
Ford |
6:33,8 |
2:00,0
|
50,5
|
8,3
|
9 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
Escort |
|
|
|
3 |
|
Mickey Ericsson |
MK Ratten |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:46,8 |
2:13,0
|
1:05,1
|
13,0
|
9 |
|
|
Rune Gustavsson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
45 |
|
Carola Aronsson |
Kullings MS |
Grupp E |
|
VW |
7:10,5 |
2:36,7
|
1:27,2
|
23,7
|
10 |
|
|
Helena Andersson |
Kullings MS |
|
|
Golf |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|