2008-07-26
Kullingstrofén
Official final
On SS 5
151 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
132 |
|
Henrik Persson |
Kullings MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
6:37,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
125 |
|
Tobias Gustafsson |
SMK Östgöta |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
6:42,6 |
5,4
|
5,4
|
5,4
|
2 |
|
|
Fredrik Leierth |
SMK Östgöta |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
129 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
6:42,9 |
5,7
|
5,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Evo 6,5 |
|
|
|
391 |
|
Niclas Melin |
Nässjö MK |
B-förare 2wd |
|
VW |
6:44,9 |
7,7
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Hans Melin |
Nässjö MK |
|
|
Golf |
|
|
|
137 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
6:45,7 |
8,5
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Jörgen Lindahl |
Ryds MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
131 |
|
Hans-Erik Weng |
Säffle MC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
6:46,9 |
9,7
|
9,7
|
1,2
|
4 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
133 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
6:53,4 |
16,2
|
16,2
|
6,5
|
5 |
|
|
Lars Blondell |
Mantorps MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
167 |
|
Fredric Westerlund |
Värmdö MK |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
6:53,5 |
16,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Helene Westerlund |
Alingsås MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
136 |
|
Patrik Johansson |
Wäxjö MS |
A-förare 2wd |
|
Ford |
6:53,7 |
16,5
|
8,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Jesper Johansson |
Ryds MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
122 |
|
Ramona Karlsson |
Falköpings MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
6:54,1 |
16,9
|
16,9
|
0,4
|
6 |
|
|
Miriam Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
Impreza WRX STi N14 |
|
|
Applicant: Subaru Swedish Dealer Team |
|
|
123 |
|
Christian Johansson |
Vara MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
6:54,1 |
16,9
|
16,9
|
|
6 |
|
|
Ida Olsson |
Vara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
128 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
6:55,5 |
18,3
|
18,3
|
1,4
|
8 |
|
|
Marie Andersson |
Teknis MC |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
121 |
|
Hans Inge |
Vara MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
6:56,7 |
19,5
|
19,5
|
1,2
|
9 |
|
|
Michael Inge |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
124 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 4wd |
|
Ford |
6:56,9 |
19,7
|
19,7
|
0,2
|
10 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
134 |
|
Andreas Magnusson |
Skillingaryds MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
7:01,5 |
24,3
|
24,3
|
4,6
|
11 |
|
|
Henrik Hulterskog |
Skillingaryds MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
143 |
|
Mats Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 2wd |
|
Ford |
7:02,5 |
25,3
|
16,8
|
1,0
|
3 |
|
|
Peter Kurtén |
Älvbygdens MK |
|
|
Fiesta ST 150 |
|
|
|
135 |
|
Fredrik Menck |
SMK Motala |
A-förare 2wd |
|
Renault |
7:04,9 |
27,7
|
19,2
|
2,4
|
4 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
150 |
|
Daniel Johansson |
Kullings MS |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
7:05,7 |
28,5
|
20,0
|
0,8
|
5 |
|
|
Daniel Westlund |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
191 |
|
Fredrik Hårte |
Kullings MS |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
7:07,3 |
30,1
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Daniel Larsson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
141 |
|
Stefan Wass |
Vara MK |
A-förare 2wd |
|
Opel |
7:07,7 |
30,5
|
22,0
|
0,4
|
6 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
168 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
7:08,0 |
30,8
|
23,1
|
0,3
|
2 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
140 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
7:08,5 |
31,3
|
22,8
|
0,5
|
7 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 JB |
|
|
|
130 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
7:09,6 |
32,4
|
32,4
|
1,1
|
12 |
|
|
Mattias Hallqvist |
Vara MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
42 |
|
Nils Fransson |
Vännäs MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:13,0 |
35,8
|
|
3,4
|
1 |
|
|
Fredrik Andren |
Umeå AK |
|
|
940 |
|
|
|
170 |
|
Magnus Gustavsson |
Kullings MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
7:13,6 |
36,4
|
28,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Svante Stridh |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
148 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2wd |
|
VW |
7:14,1 |
36,9
|
28,4
|
0,5
|
8 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
Golf III |
|
|
|
43 |
|
Niklas Lundberg |
Wäxjö MS |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:15,9 |
38,7
|
2,9
|
1,8
|
2 |
|
|
Åke Lundberg |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Carl Naumer |
Kullings MS |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:16,3 |
39,1
|
3,3
|
0,4
|
3 |
|
|
Stefan Bäckström |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
149 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
7:17,0 |
39,8
|
31,3
|
0,7
|
9 |
|
|
Christoffer Johnsson |
Laxå MK |
|
|
940 JB |
|
|
|
45 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:18,3 |
41,1
|
5,3
|
1,3
|
4 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
|
52 |
|
Rickie Borgström |
Olofströms MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:18,4 |
41,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Henke Bäck |
Karlskrona AK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kräbbleboda Rallyteam |
|
|
38 |
|
Samuel Linddahl |
Norrahammars MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:18,5 |
41,3
|
5,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Magnus Lundgren |
Norrahammars MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bergfors Snickerifabrik AB |
|
|
26 |
|
Henrik Levin |
SMK Hörby |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:19,1 |
41,9
|
6,1
|
0,6
|
6 |
|
|
Ida Isaksson |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
|
47 |
|
Magnus Johansson |
Älmhults MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:19,4 |
42,2
|
6,4
|
0,3
|
7 |
|
|
Jonas Bergman |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
|
159 |
|
Lasse Storm |
Stenungsunds MS |
A-förare 2wd |
|
Renault |
7:21,2 |
44,0
|
35,5
|
1,8
|
10 |
|
|
Ulf Storm |
Stenungsunds MS |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
154 |
|
Anders Persson |
Göteborgs MF |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
7:21,5 |
44,3
|
35,8
|
0,3
|
11 |
|
|
Tobias Tobiasson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:22,0 |
44,8
|
9,0
|
0,5
|
8 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
7:23,7 |
46,5
|
46,5
|
1,7
|
13 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
Evo V |
|
|
|
60 |
|
Ola Schönström |
Arlövs MC |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:23,8 |
46,6
|
5,4
|
0,1
|
2 |
|
|
Fredrik Albertz |
Arlövs MC |
|
|
740 |
|
|
|
44 |
|
Samuel Brander |
Lycksele MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:24,0 |
46,8
|
11,0
|
0,2
|
9 |
|
|
Samuel Jonsson |
Lycksele MK |
|
|
940 |
|
|
|
62 |
|
Johan Ydrefalk |
Laxå MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:25,0 |
47,8
|
6,6
|
1,0
|
3 |
|
|
Sandra Karlsson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
35 |
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:26,0 |
48,8
|
13,0
|
1,0
|
10 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
173 |
|
Tommy Häljeskog |
MK Kopparberg |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
7:26,5 |
49,3
|
41,6
|
0,5
|
4 |
|
|
Per-Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
242 JB |
|
|
|
178 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
7:26,6 |
49,4
|
41,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Johan Lund |
Flens MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Hagens Byggservice |
|
|
55 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:26,7 |
49,5
|
8,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Erland Stigsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
119 |
|
Gert Blomquist |
Vetlanda RRC |
Grupp H 66-74/App. K |
|
Peugeot |
7:27,4 |
50,2
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Jan Svanström |
Säffle MC |
|
|
504 Coupe V6 |
|
|
Applicant: PEUGEOT SPORT SVERIGE |
|
|
65 |
|
Daniel Andersson |
MSK Kvarnvingarna |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:27,5 |
50,3
|
9,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Ida Lidebjer-Granberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
180 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
B-förare 2wd |
|
Ford |
7:28,1 |
50,9
|
|
0,6
|
6 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
27 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:28,3 |
51,1
|
15,3
|
0,2
|
11 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
240 VOC |
|
|
|
56 |
|
Kristoffer Karlsson |
Dals MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:28,4 |
51,2
|
10,0
|
0,1
|
6 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
740 |
|
|
|
194 |
|
Jonathan Emanuelsson |
SMK Trollhättan |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
7:29,0 |
51,8
|
21,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Tommy von Brömsen |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
31 |
|
Anders Strömbeck |
Kristianstads MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:29,2 |
52,0
|
16,2
|
0,2
|
12 |
|
|
Björn Larsson |
Kristianstads MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Noteriet |
|
|
32 |
|
Peter Karlsson |
SMK Motala Bil |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:29,5 |
52,3
|
16,5
|
0,3
|
13 |
|
|
Kristian Karlsson |
SMK Motala Bil |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Andreas Rådström |
Östmarks MFF |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:29,7 |
52,5
|
11,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Din Rallyboutique |
|
|
76 |
|
Christopher Zeijlon |
Anderstorps RC |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:29,7 |
52,5
|
|
|
1 |
|
|
Henrik Andersson |
Gislaveds MK |
|
|
240 |
|
|
|
99 |
|
Markus Andersson |
MK Team Treske |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:30,2 |
53,0
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
740 |
|
|
|
75 |
|
Emil Fransson |
Vännäs MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:30,9 |
53,7
|
1,2
|
0,7
|
3 |
|
|
Tom Eriksson |
Vännäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
61 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:31,1 |
53,9
|
12,7
|
0,2
|
8 |
|
|
Tommy Svallin |
Hallsberg MK |
|
|
940 |
|
|
|
160 |
|
Mats Norss |
Vetlanda RRC |
A-förare 2wd |
|
BMW |
7:31,3 |
54,1
|
45,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Joakim Storm |
Vetlanda RRC |
|
|
E36 Coupé |
|
|
Applicant: Norss Motorsport.se |
|
|
49 |
|
Magnus Larsson |
SMK Hörby |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:31,5 |
54,3
|
13,1
|
0,2
|
9 |
|
|
Per Nilsson |
Eslövs MK |
|
|
940 |
|
|
|
71 |
|
Fredrik Karlander |
Kinds MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:31,5 |
54,3
|
1,8
|
|
4 |
|
|
Mikael Bielinski |
Kinds MK |
|
|
244 GLT |
|
|
|
157 |
|
Bengt Karlsson |
Götene MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
7:32,6 |
55,4
|
46,9
|
1,1
|
13 |
|
|
Marcus Strand |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
64 |
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:33,1 |
55,9
|
14,7
|
0,5
|
10 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Calix AB, Bilvärme |
|
|
82 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:33,1 |
55,9
|
3,4
|
|
5 |
|
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
158 |
|
Klas-Göran Ryrlèn |
Vänersborgs MK |
A-förare 2wd |
|
Ford |
7:33,4 |
56,2
|
47,7
|
0,3
|
14 |
|
|
Peter Hansson |
Vänersborgs MK |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
169 |
|
Johan Jonsson |
Munkfors MC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
7:33,8 |
56,6
|
48,9
|
0,4
|
7 |
|
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: NOTERIET |
|
|
156 |
|
Mats Karlsson |
SMK Eksjö |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
7:34,8 |
57,6
|
49,1
|
1,0
|
15 |
|
|
Mattias Gustafsson |
Vetlanda RRC |
|
|
242 |
|
|
|
81 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:35,2 |
58,0
|
5,5
|
0,4
|
6 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
944 |
|
|
|
101 |
|
Anders Karlsson |
MK Team Westom |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:35,2 |
58,0
|
5,5
|
|
6 |
|
|
Susanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
740 |
|
|
|
70 |
|
Peter Fager |
Kinds MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:35,3 |
58,1
|
16,9
|
0,1
|
11 |
|
|
Ulrik Gustavsson |
Norrahammars MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Bojan Racing |
|
|
118 |
|
Sven-Åke Angerd |
Norrahammars MK |
Grupp H 66-74/App. K |
|
Ford |
7:36,2 |
59,0
|
8,8
|
0,9
|
2 |
|
|
Timo Hihnala |
Kinds MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
190 |
|
Jens Erik Eriksen |
KNA Indre Ytre Østfold |
C-förare 2wd |
|
Renault |
7:36,6 |
59,4
|
29,3
|
0,4
|
3 |
|
|
Tor Åge Ebeltoft |
NAF Sarpsborg |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
33 |
|
Holger Knöbel |
MSC Wiedenbrück |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:36,7 |
59,5
|
23,7
|
0,1
|
14 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
SFG Lippe |
|
|
740 |
|
|
Applicant: SFG Lippe |
|
|
30 |
|
Marcus Rutgerson |
Nora MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:36,9 |
59,7
|
23,9
|
0,2
|
15 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
66 |
|
Tony Larsson |
Kinds MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:36,9 |
59,7
|
18,5
|
|
12 |
|
|
Thomas Thorén |
Borås MK |
|
|
244 |
|
|
|
171 |
|
Christian Larsson |
Tjust MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
7:37,1 |
59,9
|
52,2
|
0,2
|
8 |
|
|
Cindy Brüggemann |
Tjust MK |
|
|
940 Evo |
|
|
|
97 |
|
Joakim Andersson |
V:a Östergötlands MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:38,1 |
1:00,9
|
8,4
|
1,0
|
8 |
|
|
Rolf G Ericson |
Finspång MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
39 |
|
Fredrik Nordin |
Härnösands MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:38,4 |
1:01,2
|
25,4
|
0,3
|
16 |
|
|
Fredrik Söderlund |
Härnösands MK |
|
|
240 |
|
|
|
8 |
|
Santosh Berggren |
Falköpings MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
7:38,6 |
1:01,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Viktor Larsson |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
94 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:39,1 |
1:01,9
|
9,4
|
0,5
|
9 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
240 |
|
|
|
50 |
|
Fredrik Hellman |
Hästveda FRC |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:41,0 |
1:03,8
|
22,6
|
1,9
|
13 |
|
|
Fredrik Strömberg |
Hästveda FRC |
|
|
242 |
|
|
|
59 |
|
Jocke Björnsson |
Kolsva MS |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:41,3 |
1:04,1
|
22,9
|
0,3
|
14 |
|
|
Andreas Peters |
Enköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM HANS PERSSON MOTORSPORT |
|
|
6 |
|
Stefan Ottosson |
Vetlanda RRC |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
7:42,0 |
1:04,8
|
3,4
|
0,7
|
2 |
|
|
Janne Rydh |
Arlövs MC |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
83 |
|
Joakim Nilsson |
Åtvidabergs MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:42,3 |
1:05,1
|
12,6
|
0,3
|
10 |
|
|
Thomas Tholander |
Åtvidabergs MK |
|
|
242 |
|
|
|
87 |
|
Nicklas Hjerpe |
Norrköpings MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:42,9 |
1:05,7
|
13,2
|
0,6
|
11 |
|
|
Roine Nilson |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
161 |
|
Anders Kärnede |
Älvbygdens MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
7:42,9 |
1:05,7
|
57,2
|
|
16 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
193 |
|
Maria Andersson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare 2wd |
|
Peugeot |
7:43,2 |
1:06,0
|
35,9
|
0,3
|
4 |
|
|
Göran Andersson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
306 |
|
|
|
51 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:43,4 |
1:06,2
|
25,0
|
0,2
|
15 |
|
|
Erik Larsson |
Härnösands MK |
|
|
740 Gunsan |
|
|
|
69 |
|
Claes-Erik Eriksson |
Kinds MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:43,4 |
1:06,2
|
25,0
|
|
15 |
|
|
Erik Åhman |
Kinds MK |
|
|
244a |
|
|
|
74 |
|
Per-Jörgen Svensson |
Kullings MS |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:43,7 |
1:06,5
|
14,0
|
0,3
|
12 |
|
|
Stefan Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Tim Fraas |
Fama |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:43,8 |
1:06,6
|
14,1
|
0,1
|
13 |
|
|
Mick Fraas |
Fama |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
63 |
|
Tobias Johansson |
Kullings MS |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:44,3 |
1:07,1
|
25,9
|
0,5
|
17 |
|
|
Henrik Rydén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
188 |
|
Niklas Svensson |
Kullings MS |
C-förare 2wd |
|
SEAT |
7:45,5 |
1:08,3
|
38,2
|
1,2
|
5 |
|
|
Eric Hult |
Kullings MS |
|
|
Ibiza |
|
|
|
93 |
|
Pär Johansson |
Laxå MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:46,2 |
1:09,0
|
16,5
|
0,7
|
14 |
|
|
Pär Edrell |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
79 |
|
Markus Asplind |
Finspångs MS |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:46,6 |
1:09,4
|
16,9
|
0,4
|
15 |
|
|
Jörgen Petterson |
Katerineholms MK |
|
|
244 |
|
|
|
116 |
|
Jerry Andersson |
Laxå MK |
Grupp H 66-74/App. K |
|
Volvo |
7:46,6 |
1:09,4
|
19,2
|
|
3 |
|
|
Göran Svensson |
SHRA Mantorp |
|
|
164 |
|
|
|
172 |
|
Joakim Nilsson |
SMK Hörby |
B-förare 2wd |
|
Opel |
7:46,8 |
1:09,6
|
1:01,9
|
0,2
|
9 |
|
|
Tomas Gustafsson |
Kristianstads MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
68 |
|
Ari Jussila |
Norrköpings MK |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:47,4 |
1:10,2
|
29,0
|
0,6
|
18 |
|
|
Jonas Sandberg |
Tjust MK |
|
|
244 |
|
|
|
16 |
|
Claes Engwall |
Vetlanda RRC |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
7:48,7 |
1:11,5
|
10,1
|
1,3
|
3 |
|
|
Anders Engwall |
Vetlanda RRC |
|
|
Golf |
|
|
|
90 |
|
Johan Nyman |
SMK Trollhättan |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:48,7 |
1:11,5
|
19,0
|
|
16 |
|
|
Klas Ivarsson |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
17 |
|
Thomas Hegge |
Anderstorp RC |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
7:49,3 |
1:12,1
|
10,7
|
0,6
|
4 |
|
|
Per-Arne Jörlid |
Borås MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
88 |
|
Johan Pettersson |
Mariestads MS |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:49,5 |
1:12,3
|
19,8
|
0,2
|
17 |
|
|
Johan Ohlsson |
Mariestads MS |
|
|
244 |
|
|
|
176 |
|
Johan Andersson |
Kullings MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
7:52,5 |
1:15,3
|
1:07,6
|
3,0
|
10 |
|
|
Erica Svensson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
102 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:52,7 |
1:15,5
|
23,0
|
0,2
|
18 |
|
|
Eric Holgersson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
104 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:53,1 |
1:15,9
|
23,4
|
0,4
|
19 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
1 |
|
Ulf Berggren |
Kils MK Bil |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
7:55,2 |
1:18,0
|
16,6
|
2,1
|
5 |
|
|
Lennart Hedlund |
Kils MK Bil |
|
|
Golf |
|
|
|
2 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
7:56,4 |
1:19,2
|
17,8
|
1,2
|
6 |
|
|
Anneli Johnzon |
Varbergs MK |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: www.danielmolin.se |
|
|
113 |
|
Bernt Bengtsson |
Älvbygdens MK |
Grupp H 66-74/App. K |
|
Saab |
7:56,4 |
1:19,2
|
29,0
|
|
4 |
|
|
Bengt Lindqvist |
Älvbygdens MK |
|
|
V4 |
|
|
|
198 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:57,4 |
1:20,2
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Per Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA |
|
|
3 |
|
Mikael Lindholm |
Munkfors MC |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Volvo |
7:57,8 |
1:20,6
|
19,2
|
0,4
|
7 |
|
|
Conny Johansson |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
13 |
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Honda |
7:58,5 |
1:21,3
|
19,9
|
0,7
|
8 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
Civic |
|
|
|
53 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
B-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:58,6 |
1:21,4
|
40,2
|
0,1
|
19 |
|
|
Erik Ekenberg |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ugil.se |
|
|
9 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Volvo |
7:59,2 |
1:22,0
|
20,6
|
0,6
|
9 |
|
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
36 |
|
Anders Spjuth |
Mälaröarnas MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
7:59,5 |
1:22,3
|
46,5
|
0,3
|
17 |
|
|
Bo Klerne |
SMK Örebro |
|
|
940 |
|
|
|
195 |
|
Mattias Adielsson |
Göteborgs MF |
Ungdomsrally |
|
VW |
8:00,1 |
1:22,9
|
2,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Peter Olofsson |
|
|
|
Polo GTI 1.4 |
|
|
|
77 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:00,9 |
1:23,7
|
31,2
|
0,8
|
20 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
91 |
|
Markus Johnzon |
Varbergs MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:03,1 |
1:25,9
|
33,4
|
2,2
|
21 |
|
|
Peter Dahlsund |
Varbergs MK |
|
|
244 |
|
|
|
37 |
|
Emanuel Karlborg |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:06,8 |
1:29,6
|
|
3,7
|
18 |
|
|
Staffan Leufvèn |
Team Skogsåkarna |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Oskar Magnusson |
Götene MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:08,4 |
1:31,2
|
38,7
|
1,6
|
22 |
|
|
David Andersson |
Götene MK |
|
|
242 |
|
|
|
12 |
|
Fredrik Johansson |
Vara MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Volvo |
8:08,7 |
1:31,5
|
30,1
|
0,3
|
10 |
|
|
Ronny Johansson |
Vara MK |
|
|
244 |
|
|
|
432 |
|
Mårten Nilsson |
Simrishamns MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
8:09,0 |
1:31,8
|
1:01,7
|
0,3
|
6 |
|
|
Stefan Pettersson |
Grimslövs MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
105 |
|
Erik Karlsson |
Tyskland |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:09,3 |
1:32,1
|
39,6
|
0,3
|
23 |
|
|
Thomas Juchmes |
Msc Wiedenbrück |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Mentomedia |
|
|
18 |
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Ford |
8:10,2 |
1:33,0
|
31,6
|
0,9
|
11 |
|
|
Anders Persson |
SMK Karlskoga |
|
|
Sierra |
|
|
|
86 |
|
Bo Holmdahl |
Hallsbergs MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:10,2 |
1:33,0
|
40,5
|
|
24 |
|
|
Peter Elefelt |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
200 |
|
Robin Adolfsson |
Wäxjö MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
8:11,0 |
1:33,8
|
13,6
|
0,8
|
3 |
|
|
Göran Adolfsson |
Wäxjö MS |
|
|
240 |
|
|
|
10 |
|
Martin Skärin |
Skillingaryds MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Mitsubishi |
8:13,0 |
1:35,8
|
34,4
|
2,0
|
12 |
|
|
Nicklas Petersson |
Skillingaryds MK |
|
|
Galant |
|
|
|
192 |
|
Roy Skaug |
KNA Indre/Ytre Østfold |
C-förare 2wd |
|
Ford |
8:13,5 |
1:36,3
|
1:06,2
|
0,5
|
7 |
|
|
Marie Cecilie Skaug |
KNA Indre/Ytre Østfold |
|
|
Escort Mk II |
|
|
|
96 |
|
Jimmie Walfridsson |
MK Ratten |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:14,4 |
1:37,2
|
44,7
|
0,9
|
25 |
|
|
Carl-Johan Sahlström |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Helmia |
|
|
114 |
|
Gunnar Johansson |
Stenungsunds MS |
Grupp H 66-74/App. K |
|
Saab |
8:14,6 |
1:37,4
|
47,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Inge Ivarsson |
Stenungsunds MS |
|
|
V4 |
|
|
|
22 |
|
Carl-Magnus Ivarsson |
Lidköpings MSF |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
8:15,3 |
1:38,1
|
36,7
|
0,7
|
13 |
|
|
Mattias Kihlström |
Lidköpings MSF |
|
|
Golf II |
|
|
|
4 |
|
Mikael Andersson |
Kullings MS |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Opel |
8:16,5 |
1:39,3
|
37,9
|
1,2
|
14 |
|
|
Magnus Andersson |
Kullings MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
108 |
|
Mathias Lewandowski |
MC Klosterfelde Im Admv |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:18,5 |
1:41,3
|
48,8
|
2,0
|
26 |
|
|
Dirk Schnelle |
Amc Oerlinghausen Im Adac |
|
|
244 |
|
|
|
107 |
|
Cor Yntema |
Voch Holland |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:18,8 |
1:41,6
|
49,1
|
0,3
|
27 |
|
|
Henk Keitz |
Voch Holland |
|
|
940 |
|
|
|
20 |
|
Nils-Åke Petersson |
Vara MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Volvo |
8:19,4 |
1:42,2
|
40,8
|
0,6
|
15 |
|
|
Joakim Widell |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
85 |
|
Lena Ekström Tungfelt |
Östernärkes RMC |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:19,4 |
1:42,2
|
49,7
|
|
28 |
|
|
Eje Bernström |
Degerfors RC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
95 |
|
Jonas Kolbert |
Vara MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:24,0 |
1:46,8
|
54,3
|
4,6
|
29 |
|
|
Alexander Kolbert |
|
|
|
244 |
|
|
|
111 |
|
Anja C. Frese |
MSG Sulingen |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:25,8 |
1:48,6
|
56,1
|
1,8
|
30 |
|
|
Jochen Kohrs |
|
|
|
244 |
|
|
|
11 |
|
Cristofer Claesson |
Arlövs MC |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
8:27,0 |
1:49,8
|
48,4
|
1,2
|
16 |
|
|
Martin Claesson |
Arlövs MC |
|
|
Golf |
|
|
|
115 |
|
Roland Åkeson |
Skövde MK |
Grupp H 66-74/App. K |
|
Volvo |
8:27,1 |
1:49,9
|
59,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Gunnar Johansson |
Skövde MK |
|
|
142 |
|
|
|
197 |
|
Erik Telehagen |
Växjö MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
8:27,8 |
1:50,6
|
30,4
|
0,7
|
4 |
|
|
Peo Telehagen |
Ryds MK |
|
|
240 VOC |
|
|
|
14 |
|
Thomas Bäck |
Mariestads MS |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
8:28,6 |
1:51,4
|
50,0
|
0,8
|
17 |
|
|
Karl Rosengren |
Mariestads MS |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
103 |
|
Andreas Nilsén |
Vara MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:36,3 |
1:59,1
|
1:06,6
|
7,7
|
31 |
|
|
Anders Nordlander |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
21 |
|
Lars-Erik Rydqvist |
Mariestads MS |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Toyota |
8:36,4 |
1:59,2
|
57,8
|
0,1
|
18 |
|
|
Barbro Bohman |
Mariestads MS |
|
|
Starlet |
|
|
|
106 |
|
Erik Larsen |
Hedeland MK |
C-förare Volvo Original |
|
Volvo |
8:38,3 |
2:01,1
|
1:08,6
|
1,9
|
32 |
|
|
Morten Larsen |
Hedeland MK |
|
|
244 GLE |
|
|
|
24 |
|
Bertil Andersson |
Älvbygdens MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
8:42,0 |
2:04,8
|
1:03,4
|
3,7
|
19 |
|
|
Janne Söderman |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf |
|
|
|
19 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
8:43,1 |
2:05,9
|
1:04,5
|
1,1
|
20 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf 1 |
|
|
|
199 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
8:47,1 |
2:09,9
|
49,7
|
4,0
|
5 |
|
|
Christer Karlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
15 |
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
Opel |
8:57,2 |
2:20,0
|
1:18,6
|
10,1
|
21 |
|
|
Bo Strandling |
Fjärås MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
196 |
|
Sebastian Johansson |
Mariestads MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:16,3 |
2:39,1
|
1:18,9
|
19,1
|
6 |
|
|
Bengt Sannerfors |
Mariestads MS |
|
|
244 |
|
|
|
23 |
|
Carola Aronsson |
Kullings MS |
Västra BF´s Grupp E Cup |
|
VW |
9:29,1 |
2:51,9
|
1:50,5
|
12,8
|
22 |
|
|
Veronica Forsberg |
Kullings MS |
|
|
Golf |
|
|
|
153 |
|
Lars Lindholm |
Skepptuna MK |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
15:22,5 |
8:45,3
|
8:36,8
|
5:53,4
|
17 |
|
|
Jonas Jaresved |
Skepptuna MK |
|
|
Corolla 1600 GT |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|