Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
42 | Dick Larsson | Rasbo MK | 4 wd | Toyota | 3:53 | ||||||
1 | Jessica Larsson | Rasbo MK | Celica | ||||||||
39 | Pelle Eriksson | SMK Sala | 4 wd | Subaru | 4:00 | 7 | 7 | 7 | |||
2 | Björn Hallgren | Sala MK | Impreza | ||||||||
41 | Johan Nyberg | SMK Arboga | 4 wd | Mazda | 4:01 | 8 | 8 | 1 | |||
3 | Daniel Gillberg | SMK Arboga | 323 4wd | ||||||||
9 | Fredrik Andersson | Ludvika MS | A-förare 2wd | Renault | 4:12 | 19 | 11 | ||||
1 | Kjell Hellqvist | Fredriksbergs MK | 19 Kit Car | ||||||||
Applicant: JN Teknik o Motorsport | |||||||||||
13 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 4:12 | 19 | |||||
1 | Anders Karlsson | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
11 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:13 | 20 | 1 | 1 | |||
2 | Niklas Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri AB | |||||||||||
40 | Magnus Karlsson | Enköpings MK | 4 wd | Mazda | 4:14 | 21 | 21 | 1 | |||
4 | Marianne Karlsson | Enköpings MK | 323 1,6 | ||||||||
Applicant: BÅLSTA HJUL o BILSERVICE | |||||||||||
5 | Lars Gradin | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:18 | 25 | 6 | 4 | |||
3 | Tobias Rindegren | SMK Sala | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
10 | Lars Davidsson | Enköpings MK | A-förare 2wd | Renault | 4:19 | 26 | 7 | 1 | |||
4 | Jimmy Läppemäki | Enköpings MK | Megane | ||||||||
12 | Johan Olsson | SMK Sala | B-förare 2wd | SEAT | 4:20 | 27 | 8 | 1 | |||
2 | Robert Olsson | SMK Sala | Ibiza | ||||||||
Applicant: gullvalla rallyteam | |||||||||||
15 | Daniel Nilsson | SMK Köping | B-förare 2wd | VW | 4:20 | 27 | 8 | ||||
2 | Magnus Johansson | SMK Köping | Golf Mk 2 | ||||||||
103 | Michael Holmgren | Gnesta MK | B-förare 2wd | Opel | 4:20 | 27 | 8 | ||||
2 | Lukas Åkeson | Gnesta MK | Ascona | ||||||||
17 | Reine Laestander | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 4:21 | 28 | 9 | 1 | |||
5 | 240 | ||||||||||
27 | Niklas Andersson | SMK Sala | C-förare 2wd | SEAT | 4:21 | 28 | |||||
1 | Johan Andersson | SMK Sala | Ibiza | ||||||||
Applicant: gullvalla rallyteam | |||||||||||
6 | Owe Holmgren | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 4:24 | 31 | 12 | 3 | |||
5 | Danny Mattsson | Rasbo MK | Manta | ||||||||
7 | Anders Ellner | SMK Kungsör | A-förare 2wd | Opel | 4:25 | 32 | 13 | 1 | |||
6 | Johan Landberg | SMK Kungsör | Ascona | ||||||||
Applicant: PRO-Rally Team | |||||||||||
14 | Bengt Gustavson | Örsundsbro MK | B-förare 2wd | Opel | 4:28 | 35 | 16 | 3 | |||
6 | Örjan Gustavson | Örsundsbro MK | Ascona B | ||||||||
26 | Björn Andersson | Eskilstuna MK | C-förare 2wd | SEAT | 4:28 | 35 | 7 | ||||
2 | Kristian Graff | Eskilstuna MK | Ibiza GTI | ||||||||
18 | Björn Lindberg | Skutskärs MS | C-förare 2wd | Opel | 4:29 | 36 | 8 | 1 | |||
3 | Mikael Pettersson | SMK Gävle | Opel GSI | ||||||||
29 | Calle Trainor | Katrineholms MK | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | Suzuki | 4:29 | 36 | |||||
1 | Gustav Holmdahl | Hallsbergs MK | Swift | ||||||||
Applicant: CALIX BILVÄRME AB | |||||||||||
16 | Joakim Lindell | Almunge MK | B-förare 2wd | Volvo | 4:30 | 37 | 18 | 1 | |||
7 | Erik Ahlund | Almunge MK | 244gl | ||||||||
21 | Mikael Högback | Västerås MS | C-förare 2wd | Volvo | 4:30 | 37 | 9 | ||||
4 | Per Andersson | Västerås MS | 240 | ||||||||
20 | Jonas Mylläri | Norbergs MC | C-förare 2wd | VW | 4:33 | 40 | 12 | 3 | |||
5 | Stefan Lindqvist | Kolsva MS | Golf III | ||||||||
25 | Leif Andersson | Taxinge MK | C-förare 2wd | Opel | 4:35 | 42 | 14 | 2 | |||
6 | Jan Lundin | Taxinge MK | Ascona B | ||||||||
31 | Sören Elofsson | Västerås MS | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | Volvo | 4:35 | 42 | 6 | ||||
2 | Mikael Elofsson | Västerås MS | 240 | ||||||||
Applicant: TEAM HANS PERSSON MOTORSPORT | |||||||||||
4 | Stefan Nilsson | MSK Hammaren | A-förare 2wd | Volvo | 4:36 | 43 | 24 | 1 | |||
7 | Ann-Louise Forslund | MSK Hammaren | 142 S | ||||||||
Applicant: Team hans Persson Motorsport | |||||||||||
8 | Torbjörn Karlsson | Taxinge MK | A-förare 2wd | Toyota | 4:39 | 46 | 27 | 3 | |||
8 | Robert Lerneryd | Stockholms BK | Starlet | ||||||||
Applicant: Vendelsö Parkett | |||||||||||
23 | Mattias Lundqvist | Gnesta MK | C-förare 2wd | Volvo | 4:39 | 46 | 18 | ||||
7 | Dan Martinsson | Gnesta MK | 240 | ||||||||
3 | Anton Suontausta | Kolsva MS | Ungdomsrally | Citroën | 4:40 | 47 | 1 | ||||
1 | Tero Suontausta | Kolsva MS | AX Sport | ||||||||
22 | Lars Jansson | Fagersta MK | C-förare 2wd | Opel | 4:42 | 49 | 21 | 2 | |||
8 | Orvar Bildås | Fagersta MK | Ascona B | ||||||||
101 | Mikael Barkstedt | Enköpings MK | C-förare 2wd | Opel | 4:42 | 49 | 21 | ||||
8 | Lennart Andersson | Enköpings MK | Ascona | ||||||||
102 | Andreas Scherp | Gnesta MK | C-förare 2wd | Opel | 4:42 | 49 | 21 | ||||
8 | Magnus Aurén | Gnesta MK | Ascona | ||||||||
35 | Pär Berge | Mälaröarnas MK | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | VW | 4:44 | 51 | 15 | 2 | |||
3 | Oscar Berg | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
33 | Patrik Jonsson | Nora MK | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | Volvo | 4:45 | 52 | 16 | 1 | |||
4 | Hanna Jonsson | Nora MK | 244 | ||||||||
28 | Ola Kilestad | MSK Hammaren | C-förare 2wd | Volvo | 4:48 | 55 | 27 | 3 | |||
11 | Jimmie Eriksson | MSK Hammaren | 240 | ||||||||
32 | Tapani Tyynelä | Kolsva MS | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | Volvo | 4:50 | 57 | 21 | 2 | |||
5 | Ingvar Christiansson | Kolsva MS | 242 | ||||||||
Applicant: TEAM Hans Persson Motorsport | |||||||||||
37 | Joakim Öhman | Fagesta MK | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | VW | 4:54 | 1:01 | 25 | 4 | |||
6 | Niklas Pettersson | Fagersta MK | Golf Mk I | ||||||||
38 | Staffan Jansson | Västerås MS | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | Volvo | 4:54 | 1:01 | 25 | ||||
6 | Stefan Jansson | Västerås MS | 240 | ||||||||
Applicant: Hans Persson Motorsport | |||||||||||
30 | Herman Looström | Värmdö MK | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | Volvo | 5:01 | 1:08 | 32 | 7 | |||
8 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | 240 | ||||||||
36 | Jonas Larsson | MK Ran Askersund | Grp. E / Grp. N <1400 / VOC | Volvo | 5:03 | 1:10 | 34 | 2 | |||
9 | Rickard Johansson | MK Ran Askersund | 244 | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |