2023-08-05
Kullingstrofén
Official final
On SS 3
157 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
5 |
|
David Nattsson |
Falköpings MK |
4 wd |
|
Mitsubishi |
3:03,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: EMSTAD Motorsport |
|
|
7 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
4 wd |
|
Ford |
3:04,6 |
1,5
|
1,5
|
1,5
|
2 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
|
|
10 |
|
Mikael Hallqvist |
Finspångs MS |
4 wd |
|
Mitsubishi |
3:08,0 |
4,9
|
4,9
|
3,4
|
3 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
28 |
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
3:08,9 |
5,8
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Carl Eriksson |
Skillingaryds MK |
|
|
208 R2 |
|
|
Applicant: Skjutportsbeslag.se |
|
|
21 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:09,3 |
6,2
|
0,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Roger Dahlberg |
Kristdala MS |
|
|
940 |
|
|
|
97 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:10,3 |
7,2
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Philip Haag |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
308 |
|
Fredrik Grahn |
SMK Örebro |
4 wd |
|
Škoda |
3:10,4 |
7,3
|
7,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Ida Lidebjer Granberg |
Asarums MS |
|
|
Fabia |
|
|
|
8 |
|
Kim Nydén |
SMK Linde |
4 wd |
|
Mitsubishi |
3:10,5 |
7,4
|
7,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Jonas Sandin |
SMK Linde |
|
|
Mirage |
|
|
|
107 |
|
Joel Norqvist |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:11,3 |
8,2
|
1,0
|
0,8
|
2 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Dalek Lås & Larm AB |
|
|
15 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:11,6 |
8,5
|
2,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
|
242 |
|
|
|
12 |
|
Filip Karlström |
Gullabo RC |
4 wd |
|
Mitsubishi |
3:11,8 |
8,7
|
8,7
|
0,2
|
6 |
|
|
Tomas Norrstrand |
Taxinge MK |
|
|
Mirage |
|
|
|
32 |
|
Thomas Lennstrand |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:11,8 |
8,7
|
2,9
|
|
4 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
160 |
|
Robin Gustafsson |
MK Team Westom |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:12,2 |
9,1
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Erik Bergström |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
94 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:12,3 |
9,2
|
2,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Christian Ohlsson |
Forshaga MC |
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Mattias Lindberg |
Dals MK |
4 wd |
|
Subaru |
3:12,8 |
9,7
|
9,7
|
0,5
|
7 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Dals MK |
|
|
Impreza N14 |
|
|
|
40 |
|
Mattias Monelius |
SMK Örebro |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:12,8 |
9,7
|
3,9
|
|
5 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
93 |
|
Alexander Andersson |
MK Kinda |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:12,8 |
9,7
|
2,5
|
|
4 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
|
940 |
|
|
|
95 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:13,4 |
10,3
|
3,1
|
0,6
|
5 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
|
Golf |
|
|
|
105 |
|
Rasmus Carlson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:13,4 |
10,3
|
3,1
|
|
5 |
|
|
Sam Karlsson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
|
337 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:14,3 |
11,2
|
4,0
|
0,9
|
7 |
|
|
Marcus Marin |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
16 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:14,4 |
11,3
|
5,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Fredrik Eklund |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
25 |
|
Rasmus Pettersson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:14,5 |
11,4
|
5,6
|
0,1
|
7 |
|
|
Leif Fredriksson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
App K 2 WD -1981 |
|
Renault |
3:15,2 |
12,1
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Peter Fransson |
Vimmerby MS |
|
|
Alpine A310 |
|
|
|
17 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
3:16,2 |
13,1
|
7,3
|
1,0
|
8 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
34 |
|
Emil Lennartsson |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:16,4 |
13,3
|
7,5
|
0,2
|
9 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Stavboms Motor |
|
|
46 |
|
Oscar Östlund |
Hällefors MK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:16,7 |
13,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Daniel Andersson |
VÖMK |
|
|
240 |
|
|
|
96 |
|
Joel Persson |
Ilsbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:16,8 |
13,7
|
6,5
|
0,1
|
8 |
|
|
Tobias Sandmark |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Molanda Maskinservice |
|
|
62 |
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:16,9 |
13,8
|
1,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Björn Ekenved |
Göteborgs MF |
|
|
240 |
|
|
|
162 |
|
Erik Hult |
Katrineholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
3:17,2 |
14,1
|
5,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Melker Lundin |
Katrineholms MK |
|
|
Flesta ST |
|
|
|
330 |
|
Antti Johannesson |
Eskilstuna MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:18,1 |
15,0
|
2,9
|
0,9
|
3 |
|
|
Anton Persson |
Strängnäs AMS |
|
|
242 |
|
|
|
163 |
|
Kevin Eriksson |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:18,1 |
15,0
|
5,9
|
|
3 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bra i Gasen (BIG) |
|
|
102 |
|
Hans Johansson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:18,2 |
15,1
|
7,9
|
0,1
|
9 |
|
|
Magnus Lindwall |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
19 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
3:18,4 |
15,3
|
9,5
|
0,2
|
10 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
|
Clio RS |
|
|
Applicant: Oilcenter Solång Motorsport |
|
|
38 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:18,4 |
15,3
|
9,5
|
|
10 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: Nerike Kugg & Mekan Motorsport |
|
|
115 |
|
Filip Ekenved |
Göteborgs MF |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:18,6 |
15,5
|
8,3
|
0,2
|
10 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
31 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:18,7 |
15,6
|
9,8
|
0,1
|
12 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Eddie Hörbing |
SMK Karlskoga |
App K 2 WD -1981 |
|
Ford |
3:18,7 |
15,6
|
3,5
|
|
4 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
100 |
|
Wille Lennartsson |
MK Speed |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:18,7 |
15,6
|
8,4
|
|
11 |
|
|
Erika Lindgren |
Haninge MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Stavboms Motor |
|
|
29 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:19,5 |
16,4
|
10,6
|
0,8
|
13 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
161 |
|
Fredrik Karlsson |
Nora MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:19,6 |
16,5
|
7,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
2 |
|
Ingvar Andersson |
Hässleholms MK |
4 wd |
|
Subaru |
3:19,8 |
16,7
|
16,7
|
0,2
|
8 |
|
|
Adam Andersson |
Hässleholms MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
69 |
|
Rune Karlsson |
Kullings MS |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:19,8 |
16,7
|
4,6
|
|
5 |
|
|
Mattias Löfman |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
22 |
|
Emil Friman |
Vetlanda RRC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
3:19,9 |
16,8
|
11,0
|
0,1
|
14 |
|
|
Tom Törngren |
Gränna MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
99 |
|
Kenneth Ringström |
Fjugesta MS |
B-förare 2 WD |
|
Toyota |
3:20,9 |
17,8
|
10,6
|
1,0
|
12 |
|
|
Håkan Berger |
Fjugesta MS |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Nerike Kugg & Mekan Motorsport |
|
|
44 |
|
Daniel Suvala |
SMK Nyköping |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:21,3 |
18,2
|
4,6
|
0,4
|
2 |
|
|
Patrik Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Magnus Lindqvist |
Laxå MK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:21,3 |
18,2
|
4,6
|
|
2 |
|
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
59 |
|
Peter Johansson |
SMK Nyköping |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:21,3 |
18,2
|
6,1
|
|
6 |
|
|
Hasse Pettersson |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
|
119 |
|
Filip Rosendahl |
Toarps MK Borås |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
3:21,8 |
18,7
|
11,5
|
0,5
|
13 |
|
|
Mikael Rosendahl |
Toarps MK Borås |
|
|
Compact |
|
|
|
118 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:21,9 |
18,8
|
11,6
|
0,1
|
14 |
|
|
Rikard Jakobsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
98 |
|
Alexander Alexandersson |
Vimmerby MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:22,6 |
19,5
|
12,3
|
0,7
|
15 |
|
|
Jonas Frejd |
Vimmerby MS |
|
|
940 |
|
|
|
6 |
|
Mattias Nyström |
Ludvika MS |
4 wd |
|
Mitsubishi |
3:22,7 |
19,6
|
19,6
|
0,1
|
9 |
|
|
Jonna Nyström |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
101 |
|
Sven Hansen |
Fryksdalens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:22,9 |
19,8
|
12,6
|
0,2
|
16 |
|
|
Niklas Haag |
Munkfors MC |
|
|
944 |
|
|
|
110 |
|
Jim Johansson |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:23,1 |
20,0
|
12,8
|
0,2
|
17 |
|
|
Pontus Johansson |
Falköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
114 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
3:23,1 |
20,0
|
12,8
|
|
17 |
|
|
Johanna Hallqvist |
Vara MK |
|
|
C2R2 |
|
|
|
41 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
3:23,3 |
20,2
|
14,4
|
0,2
|
15 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 |
|
|
|
9 |
|
Hannah Jakobsson |
Kolsva MS |
4 wd |
|
Ford |
3:23,4 |
20,3
|
20,3
|
0,1
|
10 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
|
|
39 |
|
Lars-Ove Biffen Olsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:23,4 |
20,3
|
14,5
|
|
16 |
|
|
Torbjörn Jönsson |
Forshaga MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
53 |
|
Tim Palmqvist |
Degerfors RC |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:23,4 |
20,3
|
6,7
|
|
4 |
|
|
Robin Palmqvist |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Robin Svensson |
MK Ramunder Söderköping |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:23,4 |
20,3
|
13,1
|
|
19 |
|
|
Carita Holmberg |
Norrköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
117 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:23,6 |
20,5
|
13,3
|
0,2
|
20 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
124 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:23,7 |
20,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
|
|
172 |
|
Hugo Carlberg |
Fagersta MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:23,9 |
20,8
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Stefan Carlberg |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
125 |
|
Jim Andersson |
Dals MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:24,2 |
21,1
|
0,5
|
0,3
|
2 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
173 |
|
Emil Fällman |
SMK Vingåker |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:24,3 |
21,2
|
0,4
|
0,1
|
2 |
|
|
Tobias Lindström |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
52 |
|
Willy Klarén |
Kullings MS |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:24,4 |
21,3
|
7,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
169 |
|
Pontus Persson |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:24,4 |
21,3
|
12,2
|
|
5 |
|
|
Alexander Mattsson |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
|
104 |
|
Kevin Möller |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:24,9 |
21,8
|
14,6
|
0,5
|
21 |
|
|
Malin Wall |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Stein Frederic Akre |
Finnskoga MK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:25,3 |
22,2
|
8,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Eivind Akre |
Finnskoga MK |
|
|
240 |
|
|
|
168 |
|
Robbin Dahlgren |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:25,3 |
22,2
|
13,1
|
|
6 |
|
|
Niklas Höög |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
|
166 |
|
Jesper Sandgren |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:25,6 |
22,5
|
13,4
|
0,3
|
7 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
325 |
|
|
|
57 |
|
Anders Olsson |
Vänersborgs MK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:25,8 |
22,7
|
9,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Sven Olsson |
Vänersborgs MK |
|
|
240 |
|
|
|
63 |
|
Jan Hagberg |
Toarps MK Borås |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:25,8 |
22,7
|
10,6
|
|
7 |
|
|
Per Mikael Ekström |
Toarps MK Borås |
|
|
242 |
|
|
|
68 |
|
Peter Dahlsund |
Varbergs MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:25,8 |
22,7
|
10,6
|
|
7 |
|
|
Carina Larsson |
Varbergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
51 |
|
Gustaf Ekenved |
Göteborgs MF |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:25,9 |
22,8
|
9,2
|
0,1
|
8 |
|
|
Viktoria Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
944 |
|
|
|
18 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:26,3 |
23,2
|
17,4
|
0,4
|
17 |
|
|
Elina Svensson |
Strängnäs AMS |
|
|
Polo |
|
|
Applicant: Easyshift.se |
|
|
113 |
|
Martin Häggman |
Bengtsfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:26,7 |
23,6
|
16,4
|
0,4
|
22 |
|
|
Stefan Ottosson |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:28,2 |
25,1
|
19,3
|
1,5
|
18 |
|
|
Nathalie Arvidsson |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Roger Karlsson |
VÖMK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:28,5 |
25,4
|
11,8
|
0,3
|
9 |
|
|
Josefina Hellkvist |
VÖMK |
|
|
940 |
|
|
|
48 |
|
Ludwig Nilsson |
Norrköpings MK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Peugeot |
3:28,6 |
25,5
|
11,9
|
0,1
|
10 |
|
|
Albin Pettersson |
SMK Linde |
|
|
206 |
|
|
|
128 |
|
Lucas Axelsson |
MK Kopparberg |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Suzuki |
3:28,6 |
25,5
|
4,9
|
|
3 |
|
|
Victor Larsson |
Nora MK |
|
|
Swift GTI Mk 2 |
|
|
|
174 |
|
Ville Larsson |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:28,6 |
25,5
|
4,7
|
|
3 |
|
|
Ralf Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Anders Svensson |
VÖMK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:28,8 |
25,7
|
13,6
|
0,2
|
9 |
|
|
Tommy Andersson |
VÖMK |
|
|
242 |
|
|
|
354 |
|
Oskar Andersson |
Vimmerby MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:29,0 |
25,9
|
16,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
121 |
|
Stig Christensen |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:29,4 |
26,3
|
19,1
|
0,4
|
23 |
|
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
86 |
|
Jonas Lindfors |
Eskilstuna MK |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
VW |
3:29,7 |
26,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Erik Lindfors |
Hässleholms MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: MEMO Polymer Components |
|
|
30 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
3:29,8 |
26,7
|
20,9
|
0,1
|
19 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
M3 |
|
|
|
83 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
Volvo |
3:29,8 |
26,7
|
0,1
|
|
2 |
|
|
Rickard Broberg |
Värmdö BK |
|
|
S80 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
122 |
|
Tobias Bilfeldt |
SMK Valdemarsvik |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Suzuki |
3:30,0 |
26,9
|
6,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Joakim Bilfeldt |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Swift Mk 2 |
|
|
|
4 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
4 wd |
|
Mitsubishi |
3:30,4 |
27,3
|
27,3
|
0,4
|
11 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
33 |
|
Christoffer Jacobsson |
Gotlands Mf:s BK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:30,7 |
27,6
|
21,8
|
0,3
|
20 |
|
|
Toni Sundqvist |
SMK Motala Bil |
|
|
Fiesta |
|
|
Applicant: JR Motorsport AB |
|
|
27 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:30,8 |
27,7
|
21,9
|
0,1
|
21 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
Polo 6R |
|
|
|
131 |
|
Albin Ragnarsson |
Göteborgs MF |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:30,8 |
27,7
|
7,1
|
|
5 |
|
|
Anton Jansson |
Ulricehamns MK |
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Stefan Ottosson |
Nässjö MK |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
VW |
3:31,3 |
28,2
|
1,6
|
0,5
|
3 |
|
|
Sofie Adolfsson |
Nässjö MK |
|
|
Golf 4 |
|
|
|
47 |
|
Niklas Berglund |
Eskilstuna MK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:31,4 |
28,3
|
14,7
|
0,1
|
11 |
|
|
Henrik Pedersen |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
164 |
|
Richard Jonsson |
Götene MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:31,4 |
28,3
|
19,2
|
|
9 |
|
|
Toni Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
177 |
|
Emil Karlsson |
Södra Sunnerbos MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:31,4 |
28,3
|
7,5
|
|
4 |
|
|
Patrik Berglund |
Södra Sunnerbos MK |
|
|
240 |
|
|
|
165 |
|
Madicken Swärdh |
Katrineholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Citroën |
3:31,5 |
28,4
|
19,3
|
0,1
|
10 |
|
|
Martin Heggblad |
Norrköpings MK |
|
|
C2 Max |
|
|
Applicant: #FKKCANCER BY SUNNYSIDE |
|
|
149 |
|
Felix Nordenfors |
SMK Trollhättan |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:31,8 |
28,7
|
8,1
|
0,3
|
6 |
|
|
Max Fredlund |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
103 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Toyota |
3:32,2 |
29,1
|
21,9
|
0,4
|
24 |
|
|
Mattias Hallqvist |
Vara MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
138 |
|
John Magnusson |
Dals MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
BMW |
3:32,8 |
29,7
|
9,1
|
0,6
|
7 |
|
|
Emma Magnusson |
Dals MK |
|
|
320 E36 |
|
|
|
61 |
|
Ruben Davidsson |
VÖMK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:33,3 |
30,2
|
18,1
|
0,5
|
10 |
|
|
Andreas Andersson |
VÖMK |
|
|
240 |
|
|
|
84 |
|
Håkan Johansson |
Katrineholms MK |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
VW |
3:33,4 |
30,3
|
3,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
123 |
|
Wilmer Jonsson |
VÖMK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:33,5 |
30,4
|
9,8
|
0,1
|
8 |
|
|
Melvin Steffansson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Mattias Jakobsson |
Dals MK |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:33,6 |
30,5
|
16,9
|
0,1
|
12 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
136 |
|
Samuel Elfstrand |
Falköpings MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:33,7 |
30,6
|
10,0
|
0,1
|
9 |
|
|
Elin Cedergren |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
148 |
|
Albin Esaiasson |
Ryds MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:33,8 |
30,7
|
10,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Mattis Lundström |
Ryds MK |
|
|
240 |
|
|
|
175 |
|
William Israels |
Lima MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:33,8 |
30,7
|
9,9
|
|
5 |
|
|
Camilla Holmquist |
MK Ran |
|
|
Polo |
|
|
|
64 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:34,0 |
30,9
|
18,8
|
0,2
|
11 |
|
|
Tommie Stjern |
MK Trophy |
|
|
142 |
|
|
|
65 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:34,1 |
31,0
|
18,9
|
0,1
|
12 |
|
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
|
|
244 |
|
|
|
70 |
|
Thomas Johansson |
SMK Trollhättan |
App K 2 WD -1981 |
|
BMW |
3:34,1 |
31,0
|
18,9
|
|
12 |
|
|
Anders Birath |
SMK Trollhättan |
|
|
2002 |
|
|
|
143 |
|
Simon Arvidsson |
Falköpings MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:34,1 |
31,0
|
10,4
|
|
11 |
|
|
Jessica Svensson |
Falköpings MK |
|
|
740 |
|
|
|
127 |
|
David Sandström |
Falköpings MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:34,4 |
31,3
|
10,7
|
0,3
|
12 |
|
|
Marcus Claesson |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Kent Larsson |
MK Team Westom |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Nissan |
3:34,7 |
31,6
|
18,0
|
0,3
|
13 |
|
|
Caroline Gassner |
MK Team Westom |
|
|
Almera |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
|
|
74 |
|
Jocke Petersson |
Tjust MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Opel |
3:34,7 |
31,6
|
19,5
|
|
14 |
|
|
Fredrik Strömberg |
Tjust MK |
|
|
Kadett 2.0 |
|
|
|
176 |
|
Linus Gustafsson Thor |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:34,9 |
31,8
|
11,0
|
0,2
|
6 |
|
|
Daniel Gustafsson |
Kullings MS |
|
|
944 |
|
|
|
140 |
|
Mattias Ekberg |
SMK Trollhättan |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:35,1 |
32,0
|
11,4
|
0,2
|
13 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
126 |
|
Hugo Kahnborg |
Linköpings MS |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Suzuki |
3:35,2 |
32,1
|
11,5
|
0,1
|
14 |
|
|
Oliver Höög |
Linköpings MS |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
85 |
|
Pär Henrik Andersson |
Eskilstuna MK |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
VW |
3:36,1 |
33,0
|
6,4
|
0,9
|
5 |
|
|
Susanne Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
37 |
|
Charles Andersson |
Borlänge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:36,9 |
33,8
|
28,0
|
0,8
|
22 |
|
|
Lars Grip |
SMK Hälsinge |
|
|
940 |
|
|
|
90 |
|
Patrik Lund |
Målilla MK |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
Toyota |
3:37,0 |
33,9
|
7,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Johan Karlsson |
Vimmerby MS |
|
|
Corolla |
|
|
|
135 |
|
Christer Johansson |
Dals MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:37,6 |
34,5
|
13,9
|
0,6
|
15 |
|
|
Anders Sääw |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
108 |
|
Johan Andreasson |
Vara MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:38,0 |
34,9
|
27,7
|
0,4
|
25 |
|
|
Christian Andreasson |
Vara MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
109 |
|
Mats Ollakka |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:38,8 |
35,7
|
28,5
|
0,8
|
26 |
|
|
Peter T Modig |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
3:39,2 |
36,1
|
30,3
|
0,4
|
23 |
|
|
Johan Svensson |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
152 |
|
Bruno Arvidsson |
Falköpings MK |
C-förare Gr E, R1A |
|
Volvo |
3:39,2 |
36,1
|
|
|
1 |
|
|
Fredrik Lans |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
73 |
|
Anders Svensson |
Årjängs MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Ford |
3:39,4 |
36,3
|
24,2
|
0,2
|
15 |
|
|
Kenneth Axelsson |
Årjängs MK |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
54 |
|
Bo Fransson |
Wäxjö MS |
A/B-förare Gr F, VOC Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:39,7 |
36,6
|
23,0
|
0,3
|
14 |
|
|
Jannika Fransson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
92 |
|
Philip Ahlstrand |
Götene MK |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
VW |
3:40,0 |
36,9
|
10,3
|
0,3
|
7 |
|
|
Filip Bengtsson |
Vara MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
142 |
|
Tobias Pettersson Nordwall |
Laxå MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:40,1 |
37,0
|
16,4
|
0,1
|
16 |
|
|
Peter Nordwall |
Christinehamns MK |
|
|
244 |
|
|
|
137 |
|
Stefan Andersson |
Dals MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:41,1 |
38,0
|
17,4
|
1,0
|
17 |
|
|
Göran Thell |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
134 |
|
Peter Müller |
Kullings MS |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:42,3 |
39,2
|
18,6
|
1,2
|
18 |
|
|
Carina Modig |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
157 |
|
Albin Karlsson |
Dals MK |
C-förare Gr E, R1A |
|
Volvo |
3:42,6 |
39,5
|
3,4
|
0,3
|
2 |
|
|
Katharina Magnusson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
133 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Alfa Romeo |
3:42,9 |
39,8
|
19,2
|
0,3
|
19 |
|
|
Thomas Brolin |
Vara MK |
|
|
156 |
|
|
Applicant: Skjutportsbeslag.se |
|
|
129 |
|
Carl-Magnus Zetterlund |
Hallsbergs MK |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:43,6 |
40,5
|
19,9
|
0,7
|
20 |
|
|
Mattias Jansson |
Hällefors MK |
|
|
S70 |
|
|
|
159 |
|
Jakob Sandberg |
Norrahammars MK |
C-förare Gr E, R1A |
|
VW |
3:44,5 |
41,4
|
5,3
|
0,9
|
3 |
|
|
Petra Sandberg |
Norrahammars MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
171 |
|
Mikael Wigholm |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
3:44,7 |
41,6
|
32,5
|
0,2
|
11 |
|
|
Sven-Ove Wigholm |
Falköpings MK |
|
|
900 T |
|
|
|
91 |
|
Håkan Bauer |
Östergyllen RC |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
Volvo |
3:44,9 |
41,8
|
15,2
|
0,2
|
8 |
|
|
Marika Eng |
Östergyllen RC |
|
|
S60 |
|
|
|
80 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
App K 2 WD -1981 |
|
Saab |
3:46,3 |
43,2
|
31,1
|
1,4
|
16 |
|
|
Mikael Kullberg |
SMK Trollhättan |
|
|
V4 |
|
|
|
155 |
|
Mikael Andersson |
Vänersborgs MK |
C-förare Gr E, R1A |
|
Opel |
3:47,8 |
44,7
|
8,6
|
1,5
|
4 |
|
|
Vincent Lidre Andersson |
Vänersborgs MK |
|
|
Astra |
|
|
|
170 |
|
Emil Sonesson |
Bengtsfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:47,8 |
44,7
|
35,6
|
|
12 |
|
|
Christer Sonesson |
Bengtsfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
76 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:50,9 |
47,8
|
35,7
|
3,1
|
17 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
154 |
|
Sebastian Jahnson |
SMK Nyköping |
C-förare Gr E, R1A |
|
Opel |
3:51,2 |
48,1
|
12,0
|
0,3
|
5 |
|
|
Sandra Lundberg |
Enköpings MK |
|
|
Astra F |
|
|
|
144 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:51,7 |
48,6
|
28,0
|
0,5
|
21 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
147 |
|
Linus Sköld |
Kullings MS |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:52,4 |
49,3
|
28,7
|
0,7
|
22 |
|
|
Jimmy Sköld |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
77 |
|
Fredrik Zettervall |
Falköpings MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:54,2 |
51,1
|
39,0
|
1,8
|
18 |
|
|
Peter Dalefalk |
Falköpings MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
153 |
|
Adam Johansson |
Munkfors MC |
C-förare Gr E, R1A |
|
Toyota |
3:55,0 |
51,9
|
15,8
|
0,8
|
6 |
|
|
Marcus Höglund |
Munkfors MC |
|
|
Corolla |
|
|
|
145 |
|
Nils Leijer |
Kullings MS |
C-förare Gr F, VOC, Gr N<1600, R1B |
|
Volvo |
3:56,2 |
53,1
|
32,5
|
1,2
|
23 |
|
|
Hanna Breman |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Johny Abrahamsson |
Ulricehamns MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Saab |
3:56,5 |
53,4
|
41,3
|
0,3
|
19 |
|
|
Celso Goncalves |
Ulricehamns MK |
|
|
V4 |
|
|
|
78 |
|
Ingvar Svensson |
Toarps MK Borås |
App K 2 WD -1981 |
|
Volvo |
3:56,8 |
53,7
|
41,6
|
0,3
|
20 |
|
|
Jan Gotting |
Toarps MK Borås |
|
|
Amazon |
|
|
|
88 |
|
Tomas Östermyr |
Kullings MS |
A/B-förare Gr E, R1A |
|
Toyota |
3:57,7 |
54,6
|
28,0
|
0,9
|
9 |
|
|
Gunnar Larsson |
Kullings MS |
|
|
Corolla |
|
|
|
156 |
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
C-förare Gr E, R1A |
|
VW |
4:03,4 |
1:00,3
|
24,2
|
5,7
|
7 |
|
|
Jonas Kolbert |
Götene MK |
|
|
Golf IV |
|
|
|
43 |
|
Jerry Nordén |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Saab |
4:07,0 |
1:03,9
|
58,1
|
3,6
|
24 |
|
|
Lars Anders Sandborg |
Falköpings MK |
|
|
96 |
|
|
|
81 |
|
Risto Vainio |
Kullings MS |
App K 2 WD -1981 |
|
VW |
4:17,6 |
1:14,5
|
1:02,4
|
10,6
|
21 |
|
|
Roger Hallgren |
Kullings MS |
|
|
1303 S |
|
|
|
158 |
|
Per Tangsjö |
Norrahammars MK |
C-förare Gr E, R1A |
|
Toyota |
4:17,8 |
1:14,7
|
38,6
|
0,2
|
8 |
|
|
Magnus Alexandersson |
Norrahammars MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
71 |
|
Per-Åke Forsman |
Dals MK |
App K 2 WD -1981 |
|
Opel |
4:26,4 |
1:23,3
|
1:11,2
|
8,6
|
22 |
|
|
Sigge Flodin |
Dals MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
111 |
|
Mikael Carlsson |
Norrahammars MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:51,9 |
1:48,8
|
1:41,6
|
25,5
|
27 |
|
|
Karl Johan Ekvall |
Jönköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
13 |
|
Alexander Engwall |
Vetlanda RRC |
4 wd |
|
Škoda |
4:56,8 |
1:53,7
|
1:53,7
|
4,9
|
12 |
|
|
Anders Engwall |
Vetlanda RRC |
|
|
Octavia |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|