Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | Magnus Mellquist | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 9:42 | ||||||
1 | Erika Jansson | SMK Söderhamn | Lancer Etanol | ||||||||
Applicant: electrosystem | |||||||||||
2 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-förare 4wd | Toyota | 9:48 | 6 | 6 | 6 | |||
2 | Raymond Wessman | SMK Uppsala | Celica | ||||||||
3 | Ola Carlsson | Woxnadalens MK | A-förare 4wd | Toyota | 9:51 | 9 | 9 | 3 | |||
3 | Anders Eklund | Woxnadalens MK | Celica | ||||||||
5 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4wd | Toyota | 10:03 | 21 | 21 | 12 | |||
4 | Conny Lindwall | Östhammars MK | Celica | ||||||||
7 | Mathias Waldegård | MK Rimo | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:04 | 22 | 22 | 1 | |||
5 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Lancer Evo VI | ||||||||
13 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:04 | 22 | |||||
1 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | Astra | ||||||||
9 | Kjell Larsson | Kilafors MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:21 | 39 | 39 | 17 | |||
6 | Peter Berqvist | Kilafors MK | Lancer Evo | ||||||||
16 | Simon Löfström | Östhammars MK | A-förare 2wd över 2000cc | Renault | 10:27 | 45 | 23 | 6 | |||
2 | Andreas Olsson | Rasbo MK | Clio Ragnotti | ||||||||
37 | Mikael Åhman | Almunge MK | A-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:27 | 45 | |||||
1 | Micke Nilsson | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
49 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:27 | 45 | |||||
1 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
6 | Mats Jonsson | SMK Uppsala | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:29 | 47 | 47 | 2 | |||
7 | Maria Lindwall | SMK Uppsala | Lancer Evo V | ||||||||
68 | Daniel Falk | Haninge | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:32 | 50 | 3 | ||||
1 | Daniel Jansson | SMK Södermanland | Corsa | ||||||||
28 | Tommy Bryfelt | SMK Tierp | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:34 | 52 | 30 | 2 | |||
3 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
Applicant: Älvkarleby bildemontering | |||||||||||
46 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | B-förare 4wd | Mazda | 10:35 | 53 | 1 | ||||
1 | Pär Näslund | Sandvikens MK | 323 C2h5oh | ||||||||
33 | Arne Bäckström | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:39 | 57 | 35 | 4 | |||
4 | Björn Wessel | Karlstad MC Bil | 240 | ||||||||
22 | Martin Lind | Hedesunda MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:42 | 1:00 | 38 | 3 | |||
5 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
54 | Reine Laestander | Skepptuna MK | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:42 | 1:00 | 15 | ||||
2 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
62 | Michael Walther | SMK Hälsinge | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:45 | 1:03 | 13 | 3 | |||
2 | Tage Walther | SMK Hälsinge | Corsa | ||||||||
Applicant: Tallåsens Bil o Däckservice | |||||||||||
25 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:48 | 1:06 | 44 | 3 | |||
6 | Emil Forsberg | Bärke MK | 240 | ||||||||
30 | Lasse Drotz | Waxholms MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:49 | 1:07 | 45 | 1 | |||
7 | Claes Rundlöf | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: Hamnkrogen Waxholm | |||||||||||
32 | Thomas Strömé | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:49 | 1:07 | 45 | ||||
7 | Calle Svennestam | Eskilstuna MK | 940 | ||||||||
34 | Lars Gradin | Skepptuna MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:50 | 1:08 | 46 | 1 | |||
9 | Magnus Brüdigam | VMS | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp racing | |||||||||||
53 | Pierre Keil | Rasbo MK | B-förare 2wd över 2000cc | Renault | 10:50 | 1:08 | 23 | ||||
3 | Henrik Widegren | Rasbo MK | Clio | ||||||||
29 | Tobias Olsson | Norrköpings MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:53 | 1:11 | 49 | 3 | |||
10 | Jörgen Carlsson | MSK Kvarnvingarna | 940 | ||||||||
35 | Krister Zotterman | Almunge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:57 | 1:15 | 53 | 4 | |||
11 | Håkan Örtby | Almunge MK | Kadett | ||||||||
27 | Hans-Åke Hojjen Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 11:00 | 1:18 | 56 | 3 | |||
12 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A.jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
39 | Per Eriksson | Flens MS | A-förare 2wd under 2000cc | VW | 11:00 | 1:18 | 33 | ||||
2 | Anders Westerdahl | Katrineholms MK | Golf GTI | ||||||||
Applicant: T.Månsson Åkeri o trp AB | |||||||||||
201 | Andreas Engberg | Skutskärs MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 11:01 | 1:19 | 34 | 1 | |||
4 | Peter Enkranz | Skutskärs MS | Kadett GSI 16v | ||||||||
42 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-förare 2wd Standard | Volvo | 11:02 | 1:20 | 1 | ||||
1 | Kjell Andersson | Hofors MS | 940 | ||||||||
12 | Alfred Kramer | 1.mrsc St.veit/glan | A-förare 4wd | Mitsubishi | 11:05 | 1:23 | 1:23 | 3 | |||
8 | Jürgen Rausch | 1.mrsc St.veit | Lancer | ||||||||
Applicant: 1.MRSC ST.VEIT/GLAN | |||||||||||
14 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd över 2000cc | Saab | 11:05 | 1:23 | 1:01 | ||||
13 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | 9-3 Turbo Etanol | ||||||||
Applicant: Team Motorsport Sweden | |||||||||||
56 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 11:05 | 1:23 | 38 | ||||
5 | Christian Ohlsson | Almunge MK | 240 | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
23 | Robert Ferm | SMK Dala Falun | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 11:09 | 1:27 | 1:05 | 4 | |||
14 | Lars Lindh | Hofors MS | Golf Mk3 KitCar | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
31 | Gunnar Jensen | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 11:11 | 1:29 | 1:07 | 2 | |||
15 | Linda Pettersson | SMK Södermanland | 940 | ||||||||
75 | Mikael Högberg | SMK Gävle | B-förare 2wd Standard | Volvo | 11:11 | 1:29 | |||||
1 | Jörgen Mattson | SMK Gävle | 740 | ||||||||
44 | Mattias Nordlund | Svärdsjö MK | A-förare 2wd Standard | VW | 11:12 | 1:30 | 10 | 1 | |||
2 | Göran Norberg | SMK Dala | Golf GT | ||||||||
74 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 11:12 | 1:30 | 1 | ||||
2 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
204 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-förare 2wd Standard | Volvo | 11:14 | 1:32 | 12 | 2 | |||
3 | Pekka Putto | SMK Gävle | 740 | ||||||||
71 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd under 2000cc | Toyota | 11:14 | 1:32 | 42 | ||||
3 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
50 | Mattias Kvick | Hofors MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 11:15 | 1:33 | 48 | 1 | |||
6 | Sverrir Mariusson | Hofors MS | Ascona B | ||||||||
43 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | A-förare 2wd Standard | VW | 11:20 | 1:38 | 18 | 5 | |||
4 | Olov Bomark | Bollnäs MK | Golf GT | ||||||||
80 | Bengt Salåker | SMK Hedemora | C-förare 4wd | Lancia | 11:20 | 1:38 | |||||
1 | Kenneth Larsson | MK Borlänge | Delta HF | ||||||||
55 | Ulf Pettersson | MK Rimo | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 11:25 | 1:43 | 58 | 5 | |||
7 | Kaj Sivertsson | MK Rimo | 940 | ||||||||
60 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 11:26 | 1:44 | 59 | 1 | |||
8 | Jan Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2,4 | ||||||||
70 | Thomas Åberg | Hofors MS | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 11:28 | 1:46 | 56 | 2 | |||
4 | Matti Johansson | Hofors MS | Golf | ||||||||
47 | Kent Blomqvist | Hamrånge MK | B-förare 4wd | Subaru | 11:29 | 1:47 | 54 | 1 | |||
2 | Andreas Blomqvist | SMK Gävle | Leone RX | ||||||||
64 | Stefan Greis | Hofors MS | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 11:29 | 1:47 | 57 | ||||
5 | Peter Härmatis | Sandvikens MK | Ascona B | ||||||||
89 | Jonas Fyhr | SMK Gävle | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 11:29 | 1:47 | |||||
1 | Jimmy Holmkvist | Gestrike R.t | Golf | ||||||||
203 | Fredrik Lord | Rasbo MK | C-förare 2wd Standard | VW | 11:32 | 1:50 | 3 | ||||
1 | Johan Stråby | Rasbo MK | Golf | ||||||||
45 | N-O Bäckström | Sandvikens MK | A-förare 2wd Standard | Volvo | 11:37 | 1:55 | 35 | 5 | |||
5 | Jan Pettersson | Sandvikens MK | 240 | ||||||||
65 | Ralf Björklund | SMK Dala Falun | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 11:37 | 1:55 | 1:05 | ||||
6 | Ukf Wårvik | Hofors MS | Golf Mk 1 | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
57 | Anton Samuelsson | Katrineholms MK | B-förare 2wd över 2000cc | VW | 11:38 | 1:56 | 1:11 | 1 | |||
9 | Robert Ardryd | Kopparbergs MK | Golf | ||||||||
77 | Stefan Öhrn | Ljusdals MS | B-förare 2wd Standard | Volvo | 11:39 | 1:57 | 28 | 1 | |||
3 | Jörgen Vesterinen | Ljusdals MS | 240 | ||||||||
93 | Stefan Hägglöf | MK Orion | C-förare 2wd under 2000cc | Suzuki | 11:45 | 2:03 | 16 | 6 | |||
2 | Mikael Jonsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
98 | Johan Pettersson | MK Orion | C-förare 2wd Standard | Volvo | 11:49 | 2:07 | 17 | 4 | |||
2 | Christine Sjöblom | MK Orion | 240 GT | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
92 | Metin Varli | Vaxholms MK | C-förare 2wd under 2000cc | Ford | 11:50 | 2:08 | 21 | 1 | |||
3 | Göran Nilsson | Vaxholm | RS 2000 | ||||||||
85 | Calle Lind | Hofors MS | C-förare 2wd över 2000cc | Opel | 11:51 | 2:09 | 1 | ||||
1 | Johan Gripe | Nyhyttans RT | Ascona | ||||||||
96 | Mikael Andersson | Rasbo MK | C-förare 2wd Standard | Honda | 11:53 | 2:11 | 21 | 2 | |||
3 | Fredrik Engvall | Rasbo MK | Civic | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
99 | Joel Wengström | Vallentuna MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 11:53 | 2:11 | 21 | ||||
3 | Jozsy Wengström | Vallentuna MK | 244 GLT | ||||||||
94 | Viktor Plühm | Skutskärs MS | C-förare 2wd under 2000cc | Suzuki | 11:57 | 2:15 | 28 | 4 | |||
4 | Rikard Berglund | SMK Gävle | Swift | ||||||||
76 | Magnus Eliasson | Östhammars MK | B-förare 2wd Standard | VW | 11:58 | 2:16 | 47 | 1 | |||
4 | Andreas Sandin | Skutskärs MS | Golf Mk 2 | ||||||||
78 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | B-förare 2wd Standard | Saab | 11:59 | 2:17 | 48 | 1 | |||
5 | Jimmy Björk | Films MK | 99 | ||||||||
100 | Magnus Sundqvist | Hofors MS | C-förare 2wd Standard | Volvo | 12:01 | 2:19 | 29 | 2 | |||
5 | Fredrik Morell | Hofors MS | 242 | ||||||||
102 | Fredrik Rönn | Hofors MS | C-förare 2wd Standard | Volvo | 12:09 | 2:27 | 37 | 8 | |||
6 | Markus Andersson | Hofors MS | 242 | ||||||||
97 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 12:11 | 2:29 | 39 | 2 | |||
7 | Janne Brinkemar | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: Team Hans Persson Motorsport | |||||||||||
61 | Sven Hållen | SMK Söderhamn | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 12:13 | 2:31 | 1:46 | 2 | |||
10 | Anders Hållen | SMK Söderhamn | 240 | ||||||||
205 | Emil Bengtsson | Malungs MK | C-förare 2wd Standard | Saab | 12:21 | 2:39 | 49 | 8 | |||
8 | Björn Albertsson | Malungs MK | 99 | ||||||||
95 | Daniel Johansson | Värmdö MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 12:26 | 2:44 | 54 | 5 | |||
9 | Ulrik Fredrikson | Haninge MK | 240 | ||||||||
103 | Christer Gölin | Sandvikens MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 12:30 | 2:48 | 58 | 4 | |||
10 | Conny Rask | 240 | |||||||||
108 | Thomas Wallmo | MK Orion | Ungdomsrally | Volvo | 13:03 | 3:21 | 33 | ||||
1 | Lennart Wallmo | SMK Gälve | 244 | ||||||||
91 | Henrik Ahrenius | SMK Sala | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 13:22 | 3:40 | 1:53 | 19 | |||
5 | Andreas Råberg | SMK Sala | Golf CL | ||||||||
Applicant: Gullvalla Rallyteam | |||||||||||
206 | Cindy Brüggeman | Tjust MK | Ungdomsrally | Volvo | 13:45 | 4:03 | 42 | 23 | |||
2 | Lars Larsson | Tjust MK | 240 | ||||||||
109 | Madelene Johansson | Fredriksbergs MK | Ungdomsrally | Saab | 13:55 | 4:13 | 52 | 10 | |||
3 | Åke Andersson | Vansbro MK | 99 | ||||||||
36 | Roine Larsson | Waxholms MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 14:37 | 4:55 | 4:33 | 42 | |||
16 | Carolin Larsson | Waxholms MK | 242 | ||||||||
67 | Dick Persson | Värmdö MK | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 23:20 | 13:38 | 12:48 | 8:43 | |||
7 | Tom Suneson-Hahne | Värmdö MK | Golf | ||||||||
48 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | B-förare 2wd över 2000cc | Toyota | 26:23 | 16:41 | 15:56 | 3:03 | |||
11 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
17 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 45:03 | 35:21 | 34:59 | 18:40 | |||
17 | Sören Andersson | Films MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Modulbygg Motorsport | |||||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |