2018-09-02
EVB-Sprinten
Official final
On SS 3
67 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 23 Jan Wikström Skutskärs MS Klass 1 : 4 WD Toyota 2:07,7
1   Mattias Kågström Skutskärs MS   Corolla WRC  
 
2 22 Stig Andervang Almunge MK Klass 1 : 4 WD Mitsubishi 2:08,4 0,7 0,7 0,7
2   Jonny Eriksson SMK Valdemarsvik   Evo 10  
 
3 80 Joakim Suld Östhammars MC Klass 1 : 4 WD Mitsubihi 2:10,0 2,3 2,3 1,6
3   Magnus Gustavsson Rasbo MK   Evo 8  
 
3 17 David Dannevall Värmdö Bilklubb Klass 1 : 4 WD Mitsubishi 2:10,0 2,3 2,3
3   Josefine Brandelius Värmdö Bilklubb   Evo 7  
 
5 19 Per-Arne Eriksson MK Rimo Klass 1 : 4 WD Subaru 2:10,9 3,2 3,2 0,9
5   Bernt Kilen MK Rimo   Impreza  
 
6 79 Nils Jensen Haninge MK Klass 1 : 4 WD Skoda 2:12,6 4,9 4,9 1,7
6   Natthalie Wennerström Nora MK   Octavia  
 
7 57 Pontus Westman Films MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:13,0 5,3 0,4
1   Jani Rautio Rasbo MK   240  
 
8 55 Tommy Högström MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 2:13,1 5,4 0,1 0,1
2   Tom Damberg Vaxholms MK   Corsa B  
 
9 21 Martin Holmgren Films MK Klass 1 : 4 WD Mazda 2:14,9 7,2 7,2 1,8
7   Lina Holmgren Films MK   323  
 
10 54 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:15,2 7,5 2,2 0,3
3   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
 
11 78 Claes Åström Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Renault 2:15,6 7,9 2,6 0,4
4   Lina Bergstedt Films MK   19  
 
11 34 Patrik Åhman Almunge MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 2:15,6 7,9 2,6
4   Mikael Åhman Almunge MK   Corsa A1600  
 
13 74 Tomas Pettersson Grandgärde RRC Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Ford 2:15,9 8,2 2,9 0,3
6   Emil Karlsson Hällefors   Escort  
 
14 49 Martin Lindberg Skutskärs MS Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:16,1 8,4 3,1 0,2
7   Andreas Jansson Films MK   240  
 
15 56 Niklas Karlsson Vallentuna MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:16,2 8,5 3,2 0,1
8   Max Landqvist   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
16 53 Johnny Björk Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Ford 2:17,5 9,8 4,5 1,3
9   Christoffer Graff Rasbo MK   Fiesta R2  
 
17 77 Gunnar Ullén MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:18,0 10,3 5,0 0,5
10   Johan Ullen MK Rimo   940  
 
17 37 Petter Palmqvist SMK Gävle Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Peugeot 2:18,0 10,3 5,0
10   Robin Bryngelsson Rasbo MK   208  
 
19 24 Lars Eriksson Östhammars MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:18,8 11,1 5,8 0,8
12   Johan Engström Östhammars MK   Golf  
 
20 32 Jimmy Eriksson Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:18,9 11,2 5,9 0,1
13   Kristofer Sveijer Rasbo MK   Golf II  
 
21 76 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:19,1 11,4 6,1 0,2
14   Andreas Hjalmarsson Films MK   940  
 
22 75 Hans Jansson MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 940 2:19,3 11,6 6,3 0,2
15   Marcus Engberg   940  
 
22 27 Leo Betcke Sigtuna Rally Club Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Toyota 2:19,3 11,6 6,3
15   Johan Klaar Sigtuna Rally Club   Corolla  
 
24 35 Tim Joons Skutskärs MS Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 BMW 2:19,5 11,8 6,5 0,2
17   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
 
25 52 Erik Wallin Almunge MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:20,7 13,0 7,7 1,2
18   Tobias Johansson Films MK   242  
 
26 51 Magnus Berlin Örsundsbro MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:20,9 13,2 7,9 0,2
19   Tommy Lydin Films MK   242  
 
27 50 Magnus Alarik Örsundsbro MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:22,2 14,5 9,2 1,3
20   Sara Carlsson Kolsva MS   240  
 
28 43 Lucas Branteström Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 2:22,6 14,9 9,6 0,4
21   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
 
29 20 Louis Birath SMK Uppsala Klass 1 : 4 WD Ford 2:22,8 15,1 15,1 0,2
8   Alexander Eriksson Östhammars MK   Escort  
 
30 15 Fredrik Kindberg Films MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Saab 2:23,3 15,6 0,5
1   Emil Niskakoski Films MK   99  
 
30 29 Robert Forsberg Films MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:23,3 15,6 10,3
22   Andreas Jansson Films MK   Golf II  
 
32 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:23,7 16,0 0,4 0,4
2   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
Entrant: Järlåsa Rally Team
 
33 4 Christer Norling Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:24,1 16,4 0,8 0,4
3   Mikael Waxel Rasbo MK   Ascona A  
Entrant: Järlåsa Rally Team
 
34 62 Rickard Frisk SMK Sala Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:24,8 17,1 0,7
1   Sannah Halvarsson Rasbo MK   240  
 
35 41 Marcus Savela Tua Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Citroén 2:25,0 17,3 12,0 0,2
23   Petri Savela Tua   C2  
 
35 16 Dick Larsson Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Volvo 2:25,0 17,3 1,7
4   Jessica Larsson Rasbo MK   240  
 
37 12 Patrik Karlsson Films MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:25,9 18,2 2,6 0,9
5   Mikael Åhman Films MK   Ascona B  
 
38 58 Daniel Frisk SMK Sala Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:26,1 18,4 1,3 0,2
2   Björn Andersson SMK Sala   242  
 
38 63 Mathias Savela Stockholms BK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:26,1 18,4 1,3
2   Jan Räikkönen Rasbo MK   740  
 
40 2 Göran Westman Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Ford 2:26,2 18,5 2,9 0,1
6   Emil Eriksson Rasbo MK   Escort  
Entrant: BEVELKO HISTORIC RALLYTEAM SWEDEN
 
41 44 Lars Wikman Sandvikens MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Citroën 2:26,9 19,2 13,9 0,7
24   Nils Anders Johansson SMK Gävle   C2 R2  
 
42 48 Niklas Karlsson MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Skoda 2:27,1 19,4 14,1 0,2
25   Jan Ramsell Almunge MK   Fabia  
 
42 68 Jonas Jansson Rasbo MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:27,1 19,4 2,3
4   My Holmberg Rasbo MK   240  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
44 33 Henrik Löthman Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 SEAT 2:27,4 19,7 14,4 0,3
26   Linnea Lund Rasbo MK   Ibiza  
Entrant: Lundqvist EL i Uppsala AB
 
44 38 Thomas Nordström Films MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:27,4 19,7 14,4
26   Peter Nordström Films MK   242  
 
46 7 Krister Wennman Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD VW 2:27,6 19,9 4,3 0,2
7   Patric Söderlund Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
47 9 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:27,7 20,0 4,4 0,1
8   Johannes Hillgren Films MK   Ascona  
 
48 73 Christoffer Örneholm Örsundsbro MK Klass 4 Grupp E VW 2:29,4 21,7 1,7
1   Roger Örneholm Örsundsbro MK   Golf IV  
 
49 59 Anton Haanpää Films MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:30,2 22,5 5,4 0,8
5   Joakim Axell Rasbo MK   940  
 
50 45 Tommy Malmström Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:31,9 24,2 18,9 1,7
28   Torbjörn Nordenström Rasbo MK   242  
 
50 67 Kent Nilsson Almunge MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:31,9 24,2 7,1
6   Leif Svensson Almunge MK   240  
 
52 64 Mats Engvall Skutskärs MS Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 VW 2:33,3 25,6 8,5 1,4
7   Maria Eriksson Skutskärs MS   Golf GTI 16 V  
 
53 61 Tobias Åström Rasbo MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:34,1 26,4 9,3 0,8
8   Stefan Larsson Films MK   940  
 
54 71 Fredrik Wistedt Skutskärs MS Klass 4 Grupp E Volvo 2:34,3 26,6 4,9 0,2
2   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
55 30 Håkan Jansson Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:34,7 27,0 21,7 0,4
29   Fredrik Lundqvist Rasbo MK   142  
 
56 70 Kjell Ekström Sigtuna Rally Club Klass 4 Grupp E VW 2:34,8 27,1 5,4 0,1
3   Peter Hellman Almunge MK   Golf  
 
57 5 Per Andersson Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:35,0 27,3 11,7 0,2
9   Thomas Söderlund MK Orion   Ascona A  
 
58 66 Roger Andresson Films MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:35,4 27,7 10,6 0,4
9   Christer Åkerman Films MK   242  
 
59 47 Urban Karlsson Sandvikens MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Suzuki 2:35,5 27,8 22,5 0,1
30   Raino Mattsson Sandvikens MK   Swift  
 
60 39 Kjell Mattson Östhammars MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Peugeot 2:36,3 28,6 23,3 0,8
31   Jan Fredriksson MK Rimo   206RC  
 
61 18 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK Klass 1 : 4 WD Subaru 2:37,1 29,4 29,4 0,8
9   Ingrid Heghammar Vaxholms MK   555 Inpresa  
Entrant: Gjörkmans entrepnad
 
62 28 Johan Engberg SMK Gävle Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:37,5 29,8 24,5 0,4
32   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   Golf  
 
63 72 Hans Herlovson Films MK Klass 4 Grupp E Volvo 2:38,6 30,9 9,2 1,1
4   Annelie Herlovson Films MK   940  
 
64 65 Pär Lodèn Vallentuna MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:38,9 31,2 14,1 0,3
10   Jessica Lundahl Skepptuna MK   940  
 
64 13 Ulf Wikland Örsundsbro MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Volvo 2:38,9 31,2 15,6
10   Margareta Andersson Almunge MK   Amazon 122 S  
Entrant: Järlåsa Rally Team
 
66 69 Sarah Nilsson Rasbo MK Klass 4 Grupp E VW 2:45,0 37,3 15,6 6,1
5   Julia Nilsson Rasbo MK   Golf  
 
67 31 Gunnar Karlsson SMK Uppsala Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 2:48,7 41,0 35,7 3,7
33   Bo Johansson Rasbo MK   Manta