2018-09-02
EVB-Sprinten
Official final
On SS 1
71 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 17 David Dannevall Värmdö Bilklubb Klass 1 : 4 WD Mitsubishi 2:12,5
1   Josefine Brandelius Värmdö Bilklubb   Evo 7  
 
2 22 Stig Andervang Almunge MK Klass 1 : 4 WD Mitsubishi 2:12,7 0,2 0,2 0,2
2   Jonny Eriksson SMK Valdemarsvik   Evo 10  
 
3 23 Jan Wikström Skutskärs MS Klass 1 : 4 WD Toyota 2:14,9 2,4 2,4 2,2
3   Mattias Kågström Skutskärs MS   Corolla WRC  
 
4 55 Tommy Högström MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 2:16,5 4,0 1,6
1   Tom Damberg Vaxholms MK   Corsa B  
 
5 57 Pontus Westman Films MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:18,2 5,7 1,7 1,7
2   Jani Rautio Rasbo MK   240  
 
6 19 Per-Arne Eriksson MK Rimo Klass 1 : 4 WD Subaru 2:18,5 6,0 6,0 0,3
4   Bernt Kilen MK Rimo   Impreza  
 
7 21 Martin Holmgren Films MK Klass 1 : 4 WD Mazda 2:18,8 6,3 6,3 0,3
5   Lina Holmgren Films MK   323  
 
7 54 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:18,8 6,3 2,3
3   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
 
9 80 Joakim Suld Östhammars MC Klass 1 : 4 WD Mitsubihi 2:19,0 6,5 6,5 0,2
6   Magnus Gustavsson Rasbo MK   Evo 8  
 
10 74 Tomas Pettersson Grandgärde RRC Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Ford 2:19,4 6,9 2,9 0,4
4   Emil Karlsson Hällefors   Escort  
 
11 56 Niklas Karlsson Vallentuna MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:21,1 8,6 4,6 1,7
5   Max Landqvist   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
12 78 Claes Åström Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Renault 2:22,2 9,7 5,7 1,1
6   Lina Bergstedt Films MK   19  
 
13 34 Patrik Åhman Almunge MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 2:22,8 10,3 6,3 0,6
7   Mikael Åhman Almunge MK   Corsa A1600  
 
14 53 Johnny Björk Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Ford 2:23,3 10,8 6,8 0,5
8   Christoffer Graff Rasbo MK   Fiesta R2  
 
15 32 Jimmy Eriksson Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:24,5 12,0 8,0 1,2
9   Kristofer Sveijer Rasbo MK   Golf II  
 
15 38 Thomas Nordström Films MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:24,5 12,0 8,0
9   Peter Nordström Films MK   242  
 
17 77 Gunnar Ullén MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:25,0 12,5 8,5 0,5
11   Johan Ullen MK Rimo   940  
 
18 20 Louis Birath SMK Uppsala Klass 1 : 4 WD Ford 2:25,1 12,6 12,6 0,1
7   Alexander Eriksson Östhammars MK   Escort  
 
19 75 Hans Jansson MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 940 2:25,3 12,8 8,8 0,2
12   Marcus Engberg   940  
 
19 37 Petter Palmqvist SMK Gävle Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Peugeot 2:25,3 12,8 8,8
12   Robin Bryngelsson Rasbo MK   208  
 
21 52 Erik Wallin Almunge MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:25,6 13,1 9,1 0,3
14   Tobias Johansson Films MK   242  
 
22 29 Robert Forsberg Films MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:25,7 13,2 9,2 0,1
15   Andreas Jansson Films MK   Golf II  
 
23 79 Nils Jensen Haninge MK Klass 1 : 4 WD Skoda 2:26,0 13,5 13,5 0,3
8   Natthalie Wennerström Nora MK   Octavia  
 
24 24 Lars Eriksson Östhammars MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:26,3 13,8 9,8 0,3
16   Johan Engström Östhammars MK   Golf  
 
25 76 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:26,5 14,0 10,0 0,2
17   Andreas Hjalmarsson Films MK   940  
 
26 42 Thomas Aronsson Vallentuna MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:28,1 15,6 11,6 1,6
18   Camilla Bodin Vallentuna MK   Golf 2  
 
27 35 Tim Joons Skutskärs MS Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 BMW 2:28,4 15,9 11,9 0,3
19   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
 
27 58 Daniel Frisk SMK Sala Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:28,4 15,9
1   Björn Andersson SMK Sala   242  
 
29 50 Magnus Alarik Örsundsbro MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:28,8 16,3 12,3 0,4
20   Sara Carlsson Kolsva MS   240  
 
30 16 Dick Larsson Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Volvo 2:29,2 16,7 0,4
1   Jessica Larsson Rasbo MK   240  
 
31 27 Leo Betcke Sigtuna Rally Club Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Toyota 2:29,4 16,9 12,9 0,2
21   Johan Klaar Sigtuna Rally Club   Corolla  
 
32 48 Niklas Karlsson MK Rimo Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Skoda 2:29,8 17,3 13,3 0,4
22   Jan Ramsell Almunge MK   Fabia  
 
33 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:30,2 17,7 1,0 0,4
2   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
Entrant: Järlåsa Rally Team
 
34 63 Mathias Savela Stockholms BK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:30,4 17,9 2,0 0,2
2   Jan Räikkönen Rasbo MK   740  
 
35 44 Lars Wikman Sandvikens MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Citroën 2:30,6 18,1 14,1 0,2
23   Nils Anders Johansson SMK Gävle   C2 R2  
 
36 43 Lucas Branteström Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 2:30,7 18,2 14,2 0,1
24   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
 
37 4 Christer Norling Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:31,3 18,8 2,1 0,6
3   Mikael Waxel Rasbo MK   Ascona A  
Entrant: Järlåsa Rally Team
 
37 41 Marcus Savela Tua Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Citroén 2:31,3 18,8 14,8
25   Petri Savela Tua   C2  
 
39 62 Rickard Frisk SMK Sala Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:32,1 19,6 3,7 0,8
3   Sannah Halvarsson Rasbo MK   240  
 
40 51 Magnus Berlin Örsundsbro MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:32,4 19,9 15,9 0,3
26   Tommy Lydin Films MK   242  
 
40 12 Patrik Karlsson Films MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:32,4 19,9 3,2
4   Mikael Åhman Films MK   Ascona B  
 
42 33 Henrik Löthman Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 SEAT 2:32,5 20,0 16,0 0,1
27   Linnea Lund Rasbo MK   Ibiza  
Entrant: Lundqvist EL i Uppsala AB
 
43 36 Andreas Sandqvist Films MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:32,7 20,2 16,2 0,2
28   Thomas Sandqvist Films MK   Golf  
 
44 9 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:33,2 20,7 4,0 0,5
5   Johannes Hillgren Films MK   Ascona  
 
45 7 Krister Wennman Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD VW 2:33,8 21,3 4,6 0,6
6   Patric Söderlund Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
46 18 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK Klass 1 : 4 WD Subaru 2:34,3 21,8 21,8 0,5
9   Ingrid Heghammar Vaxholms MK   555 Inpresa  
Entrant: Gjörkmans entrepnad
 
47 26 Conny Sjöström MK Orion Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:34,5 22,0 18,0 0,2
29   Karl-Uno Sjöström MK Orion   Golf III  
 
47 2 Göran Westman Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Ford 2:34,5 22,0 5,3
7   Emil Eriksson Rasbo MK   Escort  
Entrant: BEVELKO HISTORIC RALLYTEAM SWEDEN
 
49 11 Kent Årne Films MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Volvo 2:34,6 22,1 5,4 0,1
8   Viktor Årne Films MK   240  
 
50 73 Christoffer Örneholm Örsundsbro MK Klass 4 Grupp E VW 2:34,7 22,2 0,1
1   Roger Örneholm Örsundsbro MK   Golf IV  
 
51 45 Tommy Malmström Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:34,8 22,3 18,3 0,1
30   Torbjörn Nordenström Rasbo MK   242  
 
51 67 Kent Nilsson Almunge MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:34,8 22,3 6,4
4   Leif Svensson Almunge MK   240  
 
53 64 Mats Engvall Skutskärs MS Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 VW 2:35,2 22,7 6,8 0,4
5   Maria Eriksson Skutskärs MS   Golf GTI 16 V  
 
54 71 Fredrik Wistedt Skutskärs MS Klass 4 Grupp E Volvo 2:35,4 22,9 0,7 0,2
2   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
55 59 Anton Haanpää Films MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:36,5 24,0 8,1 1,1
6   Joakim Axell Rasbo MK   940  
 
56 70 Kjell Ekström Sigtuna Rally Club Klass 4 Grupp E VW 2:38,3 25,8 3,6 1,8
3   Peter Hellman Almunge MK   Golf  
 
57 66 Roger Andresson Films MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:38,5 26,0 10,1 0,2
7   Christer Åkerman Films MK   242  
 
58 72 Hans Herlovson Films MK Klass 4 Grupp E Volvo 2:39,6 27,1 4,9 1,1
4   Annelie Herlovson Films MK   940  
 
59 13 Ulf Wikland Örsundsbro MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Volvo 2:40,0 27,5 10,8 0,4
9   Margareta Andersson Almunge MK   Amazon 122 S  
Entrant: Järlåsa Rally Team
 
60 39 Kjell Mattson Östhammars MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Peugeot 2:40,2 27,7 23,7 0,2
31   Jan Fredriksson MK Rimo   206RC  
 
61 15 Fredrik Kindberg Films MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Saab 2:40,3 27,8 11,1 0,1
10   Emil Niskakoski Films MK   99  
 
62 61 Tobias Åström Rasbo MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:40,6 28,1 12,2 0,3
8   Stefan Larsson Films MK   940  
 
63 47 Urban Karlsson Sandvikens MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Suzuki 2:42,2 29,7 25,7 1,6
32   Raino Mattsson Sandvikens MK   Swift  
 
63 30 Håkan Jansson Rasbo MK Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:42,2 29,7 25,7
32   Fredrik Lundqvist Rasbo MK   142  
 
65 28 Johan Engberg SMK Gävle Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 VW 2:42,7 30,2 26,2 0,5
34   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   Golf  
 
66 65 Pär Lodèn Vallentuna MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 2:47,0 34,5 18,6 4,3
9   Jessica Lundahl Skepptuna MK   940  
 
67 49 Martin Lindberg Skutskärs MS Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Volvo 2:51,1 38,6 34,6 4,1
35   Andreas Jansson Films MK   240  
 
68 5 Per Andersson Rasbo MK Klass 5 : FIA App K homologerade bilar tom årsmodell 1981. Ej 4WD Opel 2:52,8 40,3 23,6 1,7
11   Thomas Söderlund MK Orion   Ascona A  
 
69 69 Sarah Nilsson Rasbo MK Klass 4 Grupp E VW 3:01,0 48,5 26,3 8,2
5   Julia Nilsson Rasbo MK   Golf  
 
70 68 Jonas Jansson Rasbo MK Klass 3 : Grupp F RWD + Grupp N <1600 cm3 Volvo 3:07,0 54,5 38,6 6,0
10   My Holmberg Rasbo MK   240  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
 
71 31 Gunnar Karlsson SMK Uppsala Klass 2 : 2WD, exkl. bilar i Klass 3 Opel 3:19,7 1:07,2 1:03,2 12,7
36   Bo Johansson Rasbo MK   Manta