2016-10-02
Eriknäsbosprinten
Official final
On SS 3
44 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
43 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
ABC-förare 4WD |
|
Toyota |
1:30,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Anton Larsson |
|
|
|
Celica |
|
|
Applicant: Häggs Bildemontering AB |
|
|
42 |
|
Jan Wikström |
Skutskärs MS |
ABC-förare 4WD |
|
Toyota |
1:31,2 |
0,7
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Mattias Kågström |
Skutskärs MS |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
41 |
|
Jocke Halvarsson |
Ljusdals MS |
ABC-förare 4WD |
|
Mitsubishi |
1:33,7 |
3,2
|
3,2
|
2,5
|
3 |
|
|
Rickard Wikström |
Ljusdals MS |
|
|
Evo 7 |
|
|
Applicant: Runes Last & Schakt |
|
|
74 |
|
Stefan Hedström |
SMK Hälsinge |
A-förare 2WD |
|
Citroën |
1:35,7 |
5,2
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Jesper Jonsson |
SMK Hälsinge |
|
|
DS3 |
|
|
|
72 |
|
Erik Wigren |
Järbo MK |
C-förare 2WD |
|
Volvo |
1:36,7 |
6,2
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Tommy Olsson |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
73 |
|
Benjamin From |
Järbo MK |
A-förare 2WD |
|
Opel |
1:37,0 |
6,5
|
1,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Johan Åkerlund |
Järbo MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
75 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
ABC-förare 4WD |
|
Audi |
1:37,2 |
6,7
|
6,7
|
0,2
|
4 |
|
|
Matthias Sundström |
|
|
|
90 Quattro |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
30 |
|
Andreas Grip |
Järbo MK |
B-förare 2WD |
|
Volvo |
1:37,7 |
7,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Eva Eriksson |
|
|
|
940 |
|
|
|
39 |
|
Tommy Ström |
Härnösands MK |
A-förare 2WD |
|
Toyota |
1:37,7 |
7,2
|
2,0
|
|
3 |
|
|
Roland Fritzell |
Härnösands MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
40 |
|
Mattias Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 2WD |
|
Toyota |
1:38,0 |
7,5
|
2,3
|
0,3
|
4 |
|
|
Nora Hägg |
SMK Hälsinge |
|
|
Corolla 16v |
|
|
Applicant: Häggs Bildemontering AB |
|
|
38 |
|
Jari Liiten |
SMK Hälsinge |
A-förare 2WD |
|
Ford |
1:38,5 |
8,0
|
2,8
|
0,5
|
5 |
|
|
Kristoffer Svensson |
|
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
36 |
|
Robert Färm |
SMK Dala Falun |
A-förare 2WD |
|
VW |
1:39,8 |
9,3
|
4,1
|
1,3
|
6 |
|
|
Kristina Wiberg |
SMK Dala Falun |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
70 |
|
Janne Zetterman |
Ljusdals MS |
C-förare 2WD |
|
Ford |
1:40,2 |
9,7
|
3,5
|
0,4
|
2 |
|
|
Tage Walther |
SMK Hälsinge |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: Team Tokåker |
|
|
76 |
|
Micke Gälliner |
Jämtlands MK |
ABC-förare 4WD |
|
Audi |
1:40,8 |
10,3
|
10,3
|
0,6
|
5 |
|
|
Henrik Persson |
Bollnäs MK |
|
|
90 Quattro |
|
|
|
33 |
|
Mats Zetterman |
Ljusdals MS |
B-förare 2WD |
|
Ford |
1:41,1 |
10,6
|
3,4
|
0,3
|
2 |
|
|
Robert Bergvik |
Ljusdals MS |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
28 |
|
Tommy Andersson |
SMK Hälsinge |
B-förare 2WD |
|
Toyota |
1:41,9 |
11,4
|
4,2
|
0,8
|
3 |
|
|
Daniel Jonsson |
SMK Hälsinge |
|
|
Corolla |
|
|
|
31 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
B-förare 2WD |
|
BMW |
1:42,3 |
11,8
|
4,6
|
0,4
|
4 |
|
|
Alexandra Grönberg |
Skutskärs MS |
|
|
325 |
|
|
|
37 |
|
Pär Åke Wernerson |
SMK Söderhamn |
A-förare 2WD |
|
Volvo |
1:42,5 |
12,0
|
6,8
|
0,2
|
7 |
|
|
Peter Östlund |
SMK Söderhamn |
|
|
242 |
|
|
|
71 |
|
Martin Holmgren |
Borlänge MK |
C-förare 2WD |
|
Ford |
1:42,9 |
12,4
|
6,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Nadja Holmgren |
Borlänge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
22 |
|
Fredrik L'Estrade |
SMK Sundsvall |
AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:43,1 |
12,6
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Jenny Bakéus |
|
|
|
940 |
|
|
|
21 |
|
Dag Lundqvist |
Sandvikens MK |
AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:43,3 |
12,8
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Hans Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team lumek motorsport |
|
|
20 |
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:43,4 |
12,9
|
0,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Lina Björklund |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Tommy Sjödin |
SHRA Sundsvall |
Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) |
|
Volvo |
1:43,7 |
13,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Otto Jagebo |
SMK Sundsvall |
|
|
PV |
|
|
|
26 |
|
Markus Andersson |
SMK Hälsinge |
C-förare 2WD |
|
VW |
1:43,7 |
13,2
|
7,0
|
|
4 |
|
|
Madelene Mattsson |
|
|
|
Golf 1800 |
|
|
|
35 |
|
Bo Almgren |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2WD |
|
VW |
1:43,7 |
13,2
|
8,0
|
|
8 |
|
|
Mattias Svedberg |
Bollnäs MK |
|
|
Golf 16v |
|
|
|
23 |
|
Jonas Edlund |
Ilsbo MK |
AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:44,1 |
13,6
|
1,0
|
0,4
|
4 |
|
|
Sara Strömberg |
Ilsbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
34 |
|
Roger Eriksson |
SMK Dala Falun |
A-förare 2WD |
|
Opel |
1:44,5 |
14,0
|
8,8
|
0,4
|
9 |
|
|
Patrik Wikström |
SMK Dala Falun |
|
|
Ascona B |
|
|
|
14 |
|
Fredrik Basth |
SMK Hälsinge |
AB-förare Grupp E |
|
VW |
1:44,6 |
14,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Johanna Basth |
|
|
|
Golf 4 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
19 |
|
Magnus Westman |
SMK Hälsinge |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:45,2 |
14,7
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Michael Andersson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
1 |
|
Börje Westman |
SMK Hälsinge |
AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:46,0 |
15,5
|
2,9
|
0,8
|
5 |
|
|
Mikael Andersson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
24 |
|
Åke Berglin |
SMK Hälsinge |
Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) |
|
Opel |
1:46,0 |
15,5
|
2,3
|
|
2 |
|
|
Lars Selin |
SMK Hälsinge |
|
|
Ascona A |
|
|
|
17 |
|
Andreas Selin |
SMK Sundsvall |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:48,0 |
17,5
|
2,8
|
2,0
|
2 |
|
|
Sandra Söderström |
|
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Tobias Nilsson |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:49,0 |
18,5
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Mattias Söderström |
|
|
|
Golf 2 |
|
|
|
13 |
|
Håkan Borgh |
Strängnäs AMS |
AB-förare Grupp E |
|
Opel |
1:49,9 |
19,4
|
5,3
|
0,9
|
2 |
|
|
Peter Ärfström |
|
|
|
Astra |
|
|
|
9 |
|
Emelie Mattsson |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:50,3 |
19,8
|
1,3
|
0,4
|
2 |
|
|
Håkan Mattsson |
Sandvikens MK |
|
|
Astra |
|
|
|
7 |
|
Anders Bohjort |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:50,6 |
20,1
|
1,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Nicklas Bohjort |
Sandvikens MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
18 |
|
Karl Swing |
Bollnäs MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi |
|
Volvo |
1:51,3 |
20,8
|
6,1
|
0,7
|
3 |
|
|
Ola Sving |
Bollnäs MK |
|
|
242 |
|
|
|
11 |
|
Jessica Persson |
Hede MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:51,8 |
21,3
|
2,8
|
0,5
|
4 |
|
|
Annsofi Wikström |
Ljusdals MS |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad |
|
|
12 |
|
Per Eriksson |
Järbo MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:53,1 |
22,6
|
4,1
|
1,3
|
5 |
|
|
Johan Eriksson |
Järbo MK |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
4 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:53,3 |
22,8
|
4,3
|
0,2
|
6 |
|
|
Henrik Hansen |
Ljusdals MS |
|
|
99 |
|
|
|
8 |
|
Glenn Holmgren |
SMK Sundsvall |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:53,9 |
23,4
|
4,9
|
0,6
|
7 |
|
|
Joakim Olsson |
SMK Sundsvall |
|
|
Kadett |
|
|
|
2 |
|
Johan Eriksson |
Järbo MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:55,3 |
24,8
|
6,3
|
1,4
|
8 |
|
|
Per Eriksson |
Järbo MK |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
3 |
|
Mats Vallström |
Gestrike RT |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:56,3 |
25,8
|
7,3
|
1,0
|
9 |
|
|
Bosse Eriksson Glad |
Sandvikens MK |
|
|
99 |
|
|
|
5 |
|
Janne Vikman |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
Audi |
2:05,2 |
34,7
|
16,2
|
8,9
|
10 |
|
|
Annika Wikman |
Sandvikens MK |
|
|
A3 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|