2016-07-30
Kullingstrofén
Official final
On SS 5
143 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
9 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:20,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
R5 |
|
|
|
13 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Peugeot |
12:21,5 |
1,2
|
1,2
|
1,2
|
2 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
208 R5 |
|
|
|
6 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
12:23,7 |
3,4
|
3,4
|
2,2
|
3 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC 05 |
|
|
|
5 |
|
Ronnie Jakobsson |
Kolsva MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:30,0 |
9,7
|
9,7
|
6,3
|
4 |
|
|
Ola Toven |
Kolsva MS |
|
|
Lancer Evo 6,5 |
|
|
|
4 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:32,8 |
12,5
|
12,5
|
2,8
|
5 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
18 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:37,2 |
16,9
|
|
4,4
|
1 |
|
|
Terje Plomén |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
27 |
|
Tomas L. Pettersson |
Grangärde RRC |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:42,5 |
22,2
|
5,3
|
5,3
|
2 |
|
|
Toni Sundkvist |
SMK Motala Bil |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: TRACTIVE AB |
|
|
15 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:43,9 |
23,6
|
6,7
|
1,4
|
3 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
14 |
|
Daniel Wall |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:44,1 |
23,8
|
6,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
7 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta BSF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:44,4 |
24,1
|
24,1
|
0,3
|
6 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta BSF |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
2 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:47,4 |
27,1
|
27,1
|
3,0
|
7 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
23 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:47,5 |
27,2
|
10,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Johanssons Bilverkstad i Borås |
|
|
16 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
12:48,6 |
28,3
|
11,4
|
1,1
|
6 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Sunny GTI |
|
|
Applicant: ABevelko |
|
|
24 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:48,8 |
28,5
|
11,6
|
0,2
|
7 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:50,4 |
30,1
|
13,2
|
1,6
|
8 |
|
|
Gunnar Flodén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:52,0 |
31,7
|
31,7
|
1,6
|
8 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Trollhättan |
|
|
R5 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
155 |
|
Erik Wigren |
Gestrike RT |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:52,5 |
32,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Johan Strid |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
86 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:52,8 |
32,5
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
13:00,0 |
39,7
|
22,8
|
7,2
|
9 |
|
|
Tobias Steen |
Gotlands MFBK |
|
|
E36 |
|
|
|
28 |
|
Jonatan Johannesson |
Gullabo RC |
A-förare 2 WD |
|
VW |
13:01,5 |
41,2
|
24,3
|
1,5
|
10 |
|
|
Julia Svensson |
Gullabo RC |
|
|
Golf 3 8v |
|
|
Applicant: JG Mark |
|
|
87 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:02,1 |
41,8
|
9,3
|
0,6
|
2 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Sebastian Johansson |
Gotlands MF BK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
13:02,5 |
42,2
|
25,3
|
0,4
|
11 |
|
|
Jonas Magnér |
Gotlands MF BK |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
42 |
|
Anton Janson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:03,8 |
43,5
|
26,6
|
1,3
|
12 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Pontus Berglund |
SMK Hörby |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:05,0 |
44,7
|
27,8
|
1,2
|
13 |
|
|
Tom Törngren |
Nässjö MK |
|
|
940 |
|
|
|
41 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:05,0 |
44,7
|
27,8
|
|
13 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
159 |
|
Victor Bergsander |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:05,7 |
45,4
|
13,2
|
0,7
|
2 |
|
|
Jonas Eriksson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
26 |
|
Philip Haag |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
13:06,5 |
46,2
|
29,3
|
0,8
|
15 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
DS3 R3 |
|
|
|
31 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:08,4 |
48,1
|
31,2
|
1,9
|
16 |
|
|
Ida Lidebjer-Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Håkan Ståhl |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
13:08,4 |
48,1
|
31,2
|
|
16 |
|
|
Peter Ståhl |
Skillingaryds MK |
|
|
206 |
|
|
|
51 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:11,6 |
51,3
|
|
3,2
|
1 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
81 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:13,5 |
53,2
|
|
1,9
|
1 |
|
|
Melina Toven |
Kolsva MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
97 |
|
Anton Claesson |
Grimslövs MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:16,9 |
56,6
|
24,1
|
3,4
|
3 |
|
|
Pär Claesson |
Grimslövs MS |
|
|
242 |
|
|
|
79 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
13:18,9 |
58,6
|
5,4
|
2,0
|
2 |
|
|
Martin Kempe |
Kullings MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
61 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:19,8 |
59,5
|
8,2
|
0,9
|
2 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
13:20,2 |
59,9
|
43,0
|
0,4
|
18 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona |
|
|
|
167 |
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:21,5 |
1:01,2
|
29,0
|
1,3
|
3 |
|
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
|
|
940 GL |
|
|
Applicant: TA Schkt & Maskin AB |
|
|
95 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:21,6 |
1:01,3
|
28,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Andreas Fransson |
Nora MK |
|
|
940 |
|
|
|
115 |
|
Jimmy Eriksson |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
13:23,7 |
1:03,4
|
30,9
|
2,1
|
5 |
|
|
Kristofer Sveijer |
Rasbo MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
103 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:25,0 |
1:04,7
|
32,2
|
1,3
|
6 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
165 |
|
Lars Martin Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
13:25,1 |
1:04,8
|
32,6
|
0,1
|
4 |
|
|
Mads Ola Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
80 |
|
Björn Compier |
MK Rimo |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:28,3 |
1:08,0
|
14,8
|
3,2
|
3 |
|
|
Mikael Lindgren |
MK Rimo |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
20 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:29,1 |
1:08,8
|
51,9
|
0,8
|
19 |
|
|
Tommy Magnusson |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
13:32,1 |
1:11,8
|
54,9
|
3,0
|
20 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
Golf |
|
|
|
158 |
|
Joakim Jansson |
Fjugesta MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:32,5 |
1:12,2
|
40,0
|
0,4
|
5 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
|
240 |
|
|
|
96 |
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:34,1 |
1:13,8
|
41,3
|
1,6
|
7 |
|
|
Emelie Andersson |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
124 |
|
Jesper Forssell |
Kolsva MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:35,9 |
1:15,6
|
43,1
|
1,8
|
8 |
|
|
Tommy Sävevik |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Tobias Pettersson |
Gränna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:36,6 |
1:16,3
|
43,8
|
0,7
|
9 |
|
|
Åke Kjellgren |
Gränna MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
99 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:37,9 |
1:17,6
|
45,1
|
1,3
|
10 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
90 |
|
Freddie Gustavsson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:38,0 |
1:17,7
|
45,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
21 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
Honda |
13:38,1 |
1:17,8
|
1:00,9
|
0,1
|
21 |
|
|
Rebecca Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Civic Type-R |
|
|
Applicant: Team RallyShop.se |
|
|
58 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:38,2 |
1:17,9
|
26,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
|
71 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:38,4 |
1:18,1
|
26,8
|
0,2
|
4 |
|
|
Lucas Karlssson |
Gnesta MK |
|
|
940 |
|
|
|
44 |
|
Benny Erixon |
Sigtuna RC |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
13:38,9 |
1:18,6
|
1:01,7
|
0,5
|
22 |
|
|
Staffan Lindberg |
Sigtuna RC |
|
|
Ignis Super 1600 |
|
|
|
107 |
|
Thomas Bönnemark |
SMK Nyköping |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:42,7 |
1:22,4
|
49,9
|
3,8
|
12 |
|
|
Kent Johansson |
BMW SC |
|
|
940 |
|
|
|
108 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
13:44,4 |
1:24,1
|
51,6
|
1,7
|
13 |
|
|
Anton Berglin |
Skutskärs MS |
|
|
325 |
|
|
|
54 |
|
Dennis Askling |
Hallsberg MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:46,1 |
1:25,8
|
34,5
|
1,7
|
5 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Karlstad MC Bil |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Peder Eliasson |
Skene |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:46,5 |
1:26,2
|
1:09,3
|
0,4
|
23 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
52 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:47,4 |
1:27,1
|
35,8
|
0,9
|
6 |
|
|
Johannes Brolin |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
84 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:48,0 |
1:27,7
|
34,5
|
0,6
|
4 |
|
|
Fredrik Wängqvist |
Falköpings MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
88 |
|
Emil Johansson |
SMK Motala Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:48,6 |
1:28,3
|
55,8
|
0,6
|
14 |
|
|
Andreas Andersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
242 |
|
|
|
69 |
|
Oskar Larsson |
SMK Vingåker |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:48,8 |
1:28,5
|
37,2
|
0,2
|
7 |
|
|
Jesper Hellström |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Patrik Werner |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:49,3 |
1:29,0
|
56,5
|
0,5
|
15 |
|
|
Kalle Lindskog |
Storfors MK |
|
|
242 Turbo |
|
|
|
53 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:50,0 |
1:29,7
|
38,4
|
0,7
|
8 |
|
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
181 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:50,2 |
1:29,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
|
64 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:51,3 |
1:31,0
|
39,7
|
1,1
|
9 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
116 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:51,8 |
1:31,5
|
59,0
|
0,5
|
16 |
|
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Robin Bäckström |
Botkyrka MK |
B-förare 2 WD |
|
Škoda |
13:53,7 |
1:33,4
|
1:00,9
|
1,9
|
17 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
Fabia R2 |
|
|
Applicant: BÄCKSTRÖM RALLY TEAM |
|
|
39 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:55,5 |
1:35,2
|
1:18,3
|
1,8
|
24 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
110 |
|
Andreas Sandin |
Flens MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
13:56,2 |
1:35,9
|
1:03,4
|
0,7
|
18 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
Golf |
|
|
|
169 |
|
Lars Arvidsson |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:57,9 |
1:37,6
|
1:05,4
|
1,7
|
6 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:58,4 |
1:38,1
|
46,8
|
0,5
|
10 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
98 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:58,9 |
1:38,6
|
1:06,1
|
0,5
|
19 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
185 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
13:59,2 |
1:38,9
|
9,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
85 |
|
Hampus Classon |
Gullabo RC |
B/C-förare 4 WD |
|
Mazda |
13:59,4 |
1:39,1
|
45,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Tobias Karlsson |
Gullabo RC |
|
|
323 |
|
|
|
67 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:00,3 |
1:40,0
|
48,7
|
0,9
|
11 |
|
|
Viktoria Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 S |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
117 |
|
Peter Lövgren |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:00,3 |
1:40,0
|
1:07,5
|
|
20 |
|
|
Ulrika Johansson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
119 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
14:04,3 |
1:44,0
|
1:11,5
|
4,0
|
21 |
|
|
Sebastian Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
Golf |
|
|
|
175 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:05,8 |
1:45,5
|
15,6
|
1,5
|
3 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:06,4 |
1:46,1
|
54,8
|
0,6
|
12 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
174 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:07,5 |
1:47,2
|
17,3
|
1,1
|
4 |
|
|
Martin Hugosson |
Tjust MK |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Niclas Lundgren |
Åmåls MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:12,9 |
1:52,6
|
1:01,3
|
5,4
|
13 |
|
|
Patrik Lindberg |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
|
114 |
|
Henrik Oscarson |
MSK Hammaren |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
14:13,9 |
1:53,6
|
1:21,1
|
1,0
|
22 |
|
|
Carl Eriksson |
Skillingaryds MK |
|
|
9-3 |
|
|
|
111 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:16,0 |
1:55,7
|
1:23,2
|
2,1
|
23 |
|
|
Raymon Nilsson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin AB |
|
|
205 |
|
Albin Nordh |
Ydre MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
14:18,0 |
1:57,7
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Fredric Nordh |
Ydre MK |
|
|
Astra |
|
|
|
63 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:21,7 |
2:01,4
|
1:10,1
|
3,7
|
14 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
Applicant: MA Motorsport NR:1Racing Store |
|
|
68 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:22,6 |
2:02,3
|
1:11,0
|
0,9
|
15 |
|
|
Reneé Andersson |
Fjärås MK |
|
|
S70 |
|
|
Applicant: MPRE MOTORSPORT |
|
|
163 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
14:22,7 |
2:02,4
|
1:30,2
|
0,1
|
7 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
201 |
|
Adrian Ring |
Linköpings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:22,8 |
2:02,5
|
4,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Per-Åke Ring |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
200 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:24,6 |
2:04,3
|
6,6
|
1,8
|
3 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
178 |
|
Arvid Tobiazon |
Ryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:28,3 |
2:08,0
|
38,1
|
3,7
|
5 |
|
|
Carl Tobiazon |
Ryds MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Jerrys Motorsport |
|
|
184 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:28,8 |
2:08,5
|
38,6
|
0,5
|
6 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
118 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
14:30,1 |
2:09,8
|
1:37,3
|
1,3
|
24 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
325 |
|
|
|
72 |
|
Alexander Kolbert |
Götene MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:30,3 |
2:10,0
|
1:18,7
|
0,2
|
16 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
190 |
|
Mikael Ingemansson |
Hästveda FRC |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:30,3 |
2:10,0
|
40,1
|
|
7 |
|
|
Björn Bergstrand |
Osby MK |
|
|
244 |
|
|
|
166 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:31,4 |
2:11,1
|
1:38,9
|
1,1
|
8 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: KAREV |
|
|
140 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
14:34,8 |
2:14,5
|
|
3,4
|
1 |
|
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
171 |
|
Jonas Björk |
MK Team Westom |
C-förare 2 WD |
|
VW |
14:35,7 |
2:15,4
|
1:43,2
|
0,9
|
9 |
|
|
Lars Persson |
MK Team Westom |
|
|
Golf |
|
|
|
176 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:36,1 |
2:15,8
|
45,9
|
0,4
|
8 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Peter Holgersson |
V:a Östergötlands MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:36,3 |
2:16,0
|
1:24,7
|
0,2
|
17 |
|
|
Christina Holgersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
76 |
|
Hampus Larsson |
Kristianstads MK |
A/B-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Toyota |
14:36,8 |
2:16,5
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Anna Larsson |
Kristianstads MK |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Larsson Rally |
|
|
74 |
|
Anders Ericson |
Toarps MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:39,3 |
2:19,0
|
1:27,7
|
2,5
|
18 |
|
|
Rickard Hedström |
Kinds MK |
|
|
850 |
|
|
Applicant: MPRE Motorsport |
|
|
62 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:40,0 |
2:19,7
|
1:28,4
|
0,7
|
19 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
160 |
|
Göran Boström |
V:a Östergötlands MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
14:45,4 |
2:25,1
|
1:52,9
|
5,4
|
10 |
|
|
Christian Rosén |
Åtvidabergs MK |
|
|
E36 |
|
|
|
106 |
|
Roy Skaug |
NMK Trøgstad |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:48,5 |
2:28,2
|
1:55,7
|
3,1
|
25 |
|
|
Svein Petter Silseth |
NAF Msp Asker Bærum |
|
|
242 |
|
|
|
156 |
|
Richard Börjeson |
BMW SC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
14:48,5 |
2:28,2
|
1:56,0
|
|
11 |
|
|
Johan Svensson |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
206 |
|
Tim Lagerstam |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:53,1 |
2:32,8
|
35,1
|
4,6
|
4 |
|
|
Magnus Lagerstam |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
183 |
|
Linus Andersson |
Ryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
14:58,0 |
2:37,7
|
1:07,8
|
4,9
|
9 |
|
|
Jonathan Johansson |
Älmhults MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Jerrys Motorsport |
|
|
207 |
|
Heidi Ryrlén |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
15:01,3 |
2:41,0
|
43,3
|
3,3
|
5 |
|
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
112 |
|
Jonas Wiklund |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:01,4 |
2:41,1
|
2:08,6
|
0,1
|
26 |
|
|
Line Kastberg |
|
|
|
242 |
|
|
|
143 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Opel |
15:02,5 |
2:42,2
|
27,7
|
1,1
|
2 |
|
|
Rickard Broberg |
Värmdö MK |
|
|
Astra |
|
|
|
203 |
|
David Dannevall |
Värmdö BK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:03,1 |
2:42,8
|
45,1
|
0,6
|
6 |
|
|
Fredrik Dannevall |
Värmdö BK |
|
|
940 |
|
|
|
138 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K |
|
Saab |
15:03,3 |
2:43,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Bengt Lindqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
V4 |
|
|
|
139 |
|
Mattias Olofsson |
Bengtsfors MC |
Appendix K |
|
Volvo |
15:03,8 |
2:43,5
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Peter Gabrielsson |
Bengtsfors MC |
|
|
142 |
|
|
|
149 |
|
Andreas Rosén |
SMK Vingåker |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
BMW |
15:09,7 |
2:49,4
|
34,9
|
5,9
|
3 |
|
|
Linn Sjöberg |
SMK Vingåker |
|
|
318 |
|
|
|
142 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Volvo |
15:12,2 |
2:51,9
|
37,4
|
2,5
|
4 |
|
|
Jim Johansson |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
128 |
|
Reidar Moland |
NMK Sandefjord |
Appendix K |
|
Ford |
15:13,8 |
2:53,5
|
10,5
|
1,6
|
3 |
|
|
Tormod Schau |
NMK Sandefjord |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
194 |
|
Johannes Josefsson |
Skillingaryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
15:16,2 |
2:55,9
|
1:26,0
|
2,4
|
10 |
|
|
Kevin Landin |
|
|
|
940 |
|
|
|
145 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Saab |
15:16,3 |
2:56,0
|
41,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
132 |
|
Thomas Johansson |
Bengtsfors MC |
Appendix K |
|
Volvo |
15:16,5 |
2:56,2
|
13,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Hugo Johansson |
Bengtsfors MC |
|
|
Amazon |
|
|
|
195 |
|
Andreas Petersson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
15:21,6 |
3:01,3
|
1:31,4
|
5,1
|
11 |
|
|
Lotta Strand |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
198 |
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
15:24,0 |
3:03,7
|
1:33,8
|
2,4
|
12 |
|
|
Lars Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
141 |
|
Martin Åberg |
Hofors MS |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
15:24,4 |
3:04,1
|
49,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Rebecka Jörgensen |
Hofors MS |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
130 |
|
Karl-Olov Ölmin |
Skepptuna MK |
Appendix K |
|
Volvo |
15:30,9 |
3:10,6
|
27,6
|
6,5
|
5 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
142 |
|
|
|
73 |
|
Mikael Persson |
SMK Trollhättan |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
15:42,9 |
3:22,6
|
2:31,3
|
12,0
|
20 |
|
|
Marcus Persson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
146 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
15:42,9 |
3:22,6
|
1:08,1
|
|
7 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
199 |
|
Daniel Lindau |
Göteborgs MF |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
15:46,5 |
3:26,2
|
1:56,3
|
3,6
|
13 |
|
|
Dan Lindau |
Göteborgs MF |
|
|
740 |
|
|
|
147 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
15:46,7 |
3:26,4
|
1:11,9
|
0,2
|
8 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
Golf |
|
|
|
152 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
15:47,1 |
3:26,8
|
1:12,3
|
0,4
|
9 |
|
|
Robert Mellegård |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
180 |
|
Rasmus Hyttinen |
SHRA Borås |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
15:47,5 |
3:27,2
|
1:57,3
|
0,4
|
14 |
|
|
Markku Hyttinen |
SHRA Borås |
|
|
240 |
|
|
|
188 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
16:01,0 |
3:40,7
|
2:10,8
|
13,5
|
15 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
189 |
|
Stefan Andersson |
SMK Trollhättan |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
16:25,9 |
4:05,6
|
2:35,7
|
24,9
|
16 |
|
|
Göran Tell |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
154 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Volvo |
16:40,4 |
4:20,1
|
2:05,6
|
14,5
|
10 |
|
|
Malin Larsson |
Orust BSK |
|
|
940 |
|
|
|
179 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
16:42,7 |
4:22,4
|
2:52,5
|
2,3
|
17 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
129 |
|
Morgan Björn |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
16:51,8 |
4:31,5
|
1:48,5
|
9,1
|
6 |
|
|
Anders Ekström |
Munkfors MC |
|
|
V4 |
|
|
|
137 |
|
Bengt E Andersson |
Kullings MS |
Appendix K |
|
Saab |
16:58,0 |
4:37,7
|
1:54,7
|
6,2
|
7 |
|
|
Bengt Johansson |
|
|
|
V4 |
|
|
|
134 |
|
Martin Miles |
Götene MK |
Appendix K |
|
Volvo |
17:10,5 |
4:50,2
|
2:07,2
|
12,5
|
8 |
|
|
Lars-Erik Rydqvist |
Mariestads MS |
|
|
142 |
|
|
|
136 |
|
Ingvar Svensson |
Kullings MS |
Appendix K |
|
Volvo |
17:23,0 |
5:02,7
|
2:19,7
|
12,5
|
9 |
|
|
Tobias Wingård |
Toarps MK |
|
|
Amazon 122 S |
|
|
|
151 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
18:01,8 |
5:41,5
|
3:27,0
|
38,8
|
11 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
150 |
|
Jan Johansson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
18:59,6 |
6:39,3
|
4:24,8
|
57,8
|
12 |
|
|
Rikard Jakobsson |
Kullings MS |
|
|
Golf III |
|
|
|
133 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
Appendix K |
|
Opel |
19:26,8 |
7:06,5
|
4:23,5
|
27,2
|
10 |
|
|
Anton Sundström |
Vara MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
196 |
|
Andreas Elfver |
Gränna MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
20:03,1 |
7:42,8
|
6:12,9
|
36,3
|
18 |
|
|
Sofie Elfver |
Gränna MK |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Jesper Larsson |
Kristianstads MK |
A/B-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Toyota |
21:36,9 |
9:16,6
|
7:00,1
|
1:33,8
|
2 |
|
|
Erika Ledin |
SMK Hörby |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Larsson Rally |
|
|
162 |
|
Emil Huss |
SMK Örebro |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
27:11,7 |
14:51,4
|
|
5:34,8
|
12 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
E36 325i |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|