2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
On SS 7
73 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 5:00,8
1   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil   242  
 
2 25 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 WD Volvo 5:04,7 3,9 3,9 3,9
2   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
3 8 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD Mitsubishi 5:06,9 6,1 2,2
1   Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX  
 
4 21 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 5:07,7 6,9 6,9 0,8
3   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
5 11 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 5:08,9 8,1 2,0 1,2
2   Ida Bood MK Ratten   Evo 9  
 
6 12 Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 5:09,2 8,4 2,3 0,3
3   Henning Greek MK Ratten   Evo IX  
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK
 
7 17 Lars Hedqvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 5:11,3 10,5 10,5 2,1
4   Joakim Gevert Fryksdalens MK   240  
 
8 102 Leif Persson Laxå MK A-förare 4 WD Mitsubishi 5:11,6 10,8 4,7 0,3
4   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Lancer  
 
9 9 Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 5:11,9 11,1 5,0 0,3
5   Lars Andersson SMK Trollhättan   R5  
Entrant: O'Learys Racing
 
10 101 Arne Rådström Östmark MFF A-förare 2 WD Volvo 5:12,4 11,6 11,6 0,5
5   Anders Olsson MK Ratten   242  
 
11 20 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD VW 5:13,2 12,4 12,4 0,8
6   Per Hansson Laxå MK   Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
12 45 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 5:14,6 13,8 1,4
1   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
13 24 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD Volvo 5:14,8 14,0 14,0 0,2
7   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
 
14 15 Oskar Sundell Sandviken MK A-förare 2 WD Volvo 5:16,0 15,2 15,2 1,2
8   Anders Liljedahl Sandviken MK   240  
 
15 23 Stefan Ryberg Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 5:16,7 15,9 15,9 0,7
9   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
16 36 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 5:17,9 17,1 3,3 1,2
2   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
17 47 Elias Lundberg SMK Sala B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:19,2 18,4 1,3
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
 
18 65 Tommy Eliasson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 5:19,3 18,5 0,1
1   Kalle Olstam Nora MK   940  
 
19 31 Tom Thomasson MK Ratten A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:19,4 18,6 0,1
1   Dan Levin MK Ratten   940  
 
20 43 Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD Volvo 5:20,5 19,7 5,9 1,1
3   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
 
21 35 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:21,1 20,3 1,7 0,6
2   Marcus Jansson Storfors MK   940  
 
22 67 Emil Överström Munkfors MC C-förare 2 WD VW 5:25,1 24,3 5,8 4,0
2   Per Överström Munkfors MC   Golf 2  
 
23 59 Björn Compier MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 5:25,4 24,6 0,3
1   Max Nensén Gnesta MK   Evo 5  
 
24 50 Daniel Torph Säffle MC B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:26,0 25,2 6,8 0,6
2   Björn Johansson Säffle MC   240  
 
25 56 Jonas Helgesson Älvbygdens MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:28,4 27,6 9,2 2,4
3   Marcus Karlsson Älvbygdens MK   240 GLT  
 
26 38 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 5:30,0 29,2 15,4 1,6
4   Carl Örberg SMK Trollhättan   940  
 
27 37 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 5:31,1 30,3 16,5 1,1
5   Sebastian Lindholm Munkfors MK   240  
 
28 53 Fredrik Alin Åmåls MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:32,3 31,5 13,1 1,2
4   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
29 64 Amund Skoglund MK Team Treske C-förare 2 WD Volvo 5:32,4 31,6 13,1 0,1
3   Torbjörn Danielsson MK Team Westom   242  
 
30 83 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:32,6 31,8 0,2
1   Linus Harling MK Team Westom   940  
 
31 28 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 5:33,2 32,4 32,4 0,6
10   Henrik Hedlund Örsundsbro MK   Clio  
 
32 49 Dan Rhodin SMK Trollhättan B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:33,7 32,9 14,5 0,5
5   Kent-Ola Björklund MK Ratten   244  
 
33 72 Linus Flodin Kils MK Bil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:35,7 34,9 3,1 2,0
2   Tobias Fredriksson Säffle MC   940  
 
34 73 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:35,9 35,1 3,3 0,2
3   Emelie Axelsson Säffle MC   940  
 
35 85 Linus Isaksson Laxå MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E VW 5:36,3 35,5 3,7 0,4
4   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
36 32 Joakim Larsson Laxå MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:36,5 35,7 17,1 0,2
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
37 74 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:36,6 35,8 4,0 0,1
5   Daniel Garsten MK Team Westom   240  
 
38 51 Lukas Andervang Dals MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:37,4 36,6 18,2 0,8
6   Felicia Grundtman SMK Nyköping   940  
 
39 2 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 5:37,5 36,7 0,1
1   Tomas Johansson Kullings MS   940  
 
40 81 Kim Mastad MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:39,7 38,9 7,1 2,2
6   Robin Bäckström Falköping MK   242  
 
40 41 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 5:39,7 38,9 25,1
6   Jimmy Karlsson Storfors MK   940  
 
42 54 Anders Lönnström Nora MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:40,5 39,7 21,3 0,8
7   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
43 6 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 5:40,8 40,0 3,3 0,3
2   Peter Leander Säffle MC   940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA
 
44 55 Dennis Persson Laxå MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:40,9 40,1 21,7 0,1
8   Mikeal Kjellgren Hjo MK   940  
 
45 52 Rikard Engström Storfors MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:41,3 40,5 22,1 0,4
9   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
46 57 Kåre Moen MK Team Westom C-förare 4 WD Mitsubishi 5:43,4 42,6 18,0 2,1
2   Martin Elofsson MK Team Westom   Lncer  
 
47 39 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD VW 5:43,7 42,9 29,1 0,3
7   Roger Johansson Munkfors MC   Golf 3  
 
48 78 Gunnar Odd MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:46,6 45,8 14,0 2,9
7   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
49 76 Markus Ledin MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:47,2 46,4 14,6 0,6
8   Anders Larsson Kils MK Bil   244  
 
50 40 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 5:48,7 47,9 34,1 1,5
8   Lars Olsson SMK Trollhättan   Golf II  
 
51 61 Per Hedskog SMK Trollhättan C-förare 2 WD Opel 5:49,6 48,8 30,3 0,9
4   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
52 48 Kenneth Kristiansen SMK Eda B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:50,7 49,9 31,5 1,1
10   Peter T Modig Vara MK   940  
 
53 5 Andreas Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 5:52,4 51,6 14,9 1,7
3   Sandra Karlqvist MK Team Westom   240  
 
54 77 Robin Allwoodson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:53,4 52,6 20,8 1,0
9   Jessika Olsson Säffle MC   240  
 
55 84 Henrik Johansson Stenungsunds MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:53,5 52,7 20,9 0,1
10   Mikael Johansson Stenungsunds MS   244  
 
56 62 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 WD Volvo 5:53,7 52,9 34,4 0,2
5   Alfred Andersen Åmål MK   240  
Entrant: Spader Äzz Gruppen
 
57 7 Simon Eriksson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 5:55,0 54,2 17,5 1,3
4   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant: Ems Finnerödja AB
 
58 82 Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:55,7 54,9 23,1 0,7
11   Erik Helgesson Munkfors MC   242  
 
59 30 Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Volvo 5:56,4 55,6 55,6 0,7
11   Patrik Fredriksson Munkfors MC   142  
 
60 79 Robin Nilsson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:59,2 58,4 26,6 2,8
12   Ulf Nilsson Fryksdalens MK   940  
 
61 80 Kai Morten Myhre Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:00,2 59,4 27,6 1,0
13   Jim Hilmersson MK Ratten   940  
 
62 34 Henry Nyberg Forshaga MC A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:03,1 1:02,3 43,7 2,9
4   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
63 71 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:03,9 1:03,1 31,3 0,8
14   Kathleen Bergström Östernärke RMC   244  
 
64 75 Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:05,3 1:04,5 32,7 1,4
15   Johan Holm SMK Trollhättan   240  
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB
 
65 3 Marcus Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 6:07,4 1:06,6 29,9 2,1
5   Robert Jonsson MK Team Westom   240  
 
66 4 Heidi Ryrlén Kullings MS Ungdomsrally VW 6:10,5 1:09,7 33,0 3,1
6   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
67 70 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:11,8 1:11,0 39,2 1,3
16   Louise Korkeamäki Östmark MFF   940  
 
68 69 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:13,7 1:12,9 41,1 1,9
17   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
69 58 Mikael Karlsson Munkfors MK C-förare 4 WD Lancia 6:20,0 1:19,2 54,6 6,3
3   Dan Fogderud SMK Eda   Delta HF Integrale  
 
70 66 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 WD BMW 6:21,9 1:21,1 1:02,6 1,9
6   Robin Kollfelt MK Ratten   2002  
 
71 87 Åke Dahlen MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E FIAT 6:47,6 1:46,8 1:15,0 25,7
18   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
72 88 Henrik Ågren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:49,3 1:48,5 1:16,7 1,7
19   Frank Ågren Säffle MC   242  
 
73 29 Gunnar Ståhlgren Karlstads MC Bil A-förare 2 WD Triumph 6:56,4 1:55,6 1:55,6 7,1
12   Erland Stigsson Fryksdalens MK   2,5 Pi