2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
On SS 6
74 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 8 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD Mitsubishi 1:11,7
1   Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX  
 
2 11 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 1:12,6 0,9 0,9 0,9
2   Ida Bood MK Ratten   Evo 9  
 
3 12 Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 1:12,7 1,0 1,0 0,1
3   Henning Greek MK Ratten   Evo IX  
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK
 
4 25 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 WD Volvo 1:13,9 2,2 1,2
1   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
5 9 Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 1:14,9 3,2 3,2 1,0
4   Lars Andersson SMK Trollhättan   R5  
Entrant: O'Learys Racing
 
6 24 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD Volvo 1:15,4 3,7 1,5 0,5
2   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
 
6 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 1:15,4 3,7 1,5
2   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil   242  
 
8 101 Arne Rådström Östmark MFF A-förare 2 WD Volvo 1:15,7 4,0 1,8 0,3
4   Anders Olsson MK Ratten   242  
 
9 15 Oskar Sundell Sandviken MK A-förare 2 WD Volvo 1:15,8 4,1 1,9 0,1
5   Anders Liljedahl Sandviken MK   240  
 
10 21 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 1:16,0 4,3 2,1 0,2
6   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
11 36 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 1:16,2 4,5 0,2
1   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
12 102 Leif Persson Laxå MK A-förare 4 WD Mitsubishi 1:16,4 4,7 4,7 0,2
5   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Lancer  
 
13 43 Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD Volvo 1:16,6 4,9 0,4 0,2
2   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
 
13 45 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 1:16,6 4,9 0,4
2   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
15 59 Björn Compier MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 1:17,6 5,9 1,0
1   Max Nensén Gnesta MK   Evo 5  
 
15 67 Emil Överström Munkfors MC C-förare 2 WD VW 1:17,6 5,9
1   Per Överström Munkfors MC   Golf 2  
 
17 20 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD VW 1:18,5 6,8 4,6 0,9
7   Per Hansson Laxå MK   Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
17 38 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 1:18,5 6,8 2,3
4   Carl Örberg SMK Trollhättan   940  
 
19 65 Tommy Eliasson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 1:18,6 6,9 1,0 0,1
2   Kalle Olstam Nora MK   940  
 
20 64 Amund Skoglund MK Team Treske C-förare 2 WD Volvo 1:18,7 7,0 1,1 0,1
3   Torbjörn Danielsson MK Team Westom   242  
 
20 47 Elias Lundberg SMK Sala B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:18,7 7,0
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
 
22 37 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 1:18,9 7,2 2,7 0,2
5   Sebastian Lindholm Munkfors MK   240  
 
23 17 Lars Hedqvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 1:19,3 7,6 5,4 0,4
8   Joakim Gevert Fryksdalens MK   240  
 
24 56 Jonas Helgesson Älvbygdens MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:19,5 7,8 0,8 0,2
2   Marcus Karlsson Älvbygdens MK   240 GLT  
 
25 35 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:19,8 8,1 0,3
1   Marcus Jansson Storfors MK   940  
 
26 73 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:20,3 8,6 0,5
1   Emelie Axelsson Säffle MC   940  
 
27 31 Tom Thomasson MK Ratten A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:20,5 8,8 0,7 0,2
2   Dan Levin MK Ratten   940  
 
28 53 Fredrik Alin Åmåls MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:20,9 9,2 2,2 0,4
3   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
29 62 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 WD Volvo 1:21,4 9,7 3,8 0,5
4   Alfred Andersen Åmål MK   240  
Entrant: Spader Äzz Gruppen
 
29 81 Kim Mastad MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:21,4 9,7 1,1
2   Robin Bäckström Falköping MK   242  
 
31 28 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 1:21,7 10,0 7,8 0,3
9   Henrik Hedlund Örsundsbro MK   Clio  
 
31 74 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:21,7 10,0 1,4
3   Daniel Garsten MK Team Westom   240  
 
33 39 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD VW 1:21,8 10,1 5,6 0,1
6   Roger Johansson Munkfors MC   Golf 3  
 
34 54 Anders Lönnström Nora MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:21,9 10,2 3,2 0,1
4   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
35 32 Joakim Larsson Laxå MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:22,2 10,5 2,4 0,3
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
36 57 Kåre Moen MK Team Westom C-förare 4 WD Mitsubishi 1:22,3 10,6 4,7 0,1
2   Martin Elofsson MK Team Westom   Lncer  
 
36 49 Dan Rhodin SMK Trollhättan B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:22,3 10,6 3,6
5   Kent-Ola Björklund MK Ratten   244  
 
38 72 Linus Flodin Kils MK Bil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:22,4 10,7 2,1 0,1
4   Tobias Fredriksson Säffle MC   940  
 
39 40 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 1:22,5 10,8 6,3 0,1
7   Lars Olsson SMK Trollhättan   Golf II  
 
39 83 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:22,5 10,8 2,2
5   Linus Harling MK Team Westom   940  
 
41 76 Markus Ledin MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:23,0 11,3 2,7 0,5
6   Anders Larsson Kils MK Bil   244  
 
41 41 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 1:23,0 11,3 6,8
8   Jimmy Karlsson Storfors MK   940  
 
43 55 Dennis Persson Laxå MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:23,5 11,8 4,8 0,5
6   Mikeal Kjellgren Hjo MK   940  
 
43 48 Kenneth Kristiansen SMK Eda B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:23,5 11,8 4,8
6   Peter T Modig Vara MK   940  
 
45 85 Linus Isaksson Laxå MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E VW 1:23,6 11,9 3,3 0,1
7   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
45 52 Rikard Engström Storfors MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:23,6 11,9 4,9
8   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
47 2 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 1:23,7 12,0 0,1
1   Tomas Johansson Kullings MS   940  
 
48 23 Stefan Ryberg Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 1:23,8 12,1 9,9 0,1
10   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
49 51 Lukas Andervang Dals MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:24,4 12,7 5,7 0,6
9   Felicia Grundtman SMK Nyköping   940  
 
50 61 Per Hedskog SMK Trollhättan C-förare 2 WD Opel 1:24,7 13,0 7,1 0,3
5   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
51 30 Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Volvo 1:25,0 13,3 11,1 0,3
11   Patrik Fredriksson Munkfors MC   142  
 
52 82 Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:25,3 13,6 5,0 0,3
8   Erik Helgesson Munkfors MC   242  
 
53 84 Henrik Johansson Stenungsunds MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:25,4 13,7 5,1 0,1
9   Mikael Johansson Stenungsunds MS   244  
 
54 77 Robin Allwoodson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:25,7 14,0 5,4 0,3
10   Jessika Olsson Säffle MC   240  
 
55 79 Robin Nilsson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:26,0 14,3 5,7 0,3
11   Ulf Nilsson Fryksdalens MK   940  
 
55 78 Gunnar Odd MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:26,0 14,3 5,7
11   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
57 50 Daniel Torph Säffle MC B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:26,1 14,4 7,4 0,1
10   Björn Johansson Säffle MC   240  
 
58 71 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:26,2 14,5 5,9 0,1
13   Kathleen Bergström Östernärke RMC   244  
 
59 5 Andreas Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 1:26,3 14,6 2,6 0,1
2   Sandra Karlqvist MK Team Westom   240  
 
59 80 Kai Morten Myhre Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:26,3 14,6 6,0
14   Jim Hilmersson MK Ratten   940  
 
61 75 Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:26,9 15,2 6,6 0,6
15   Johan Holm SMK Trollhättan   240  
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB
 
62 34 Henry Nyberg Forshaga MC A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:27,0 15,3 7,2 0,1
4   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
63 3 Marcus Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 1:27,6 15,9 3,9 0,6
3   Robert Jonsson MK Team Westom   240  
 
64 7 Simon Eriksson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 1:28,5 16,8 4,8 0,9
4   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant: Ems Finnerödja AB
 
65 4 Heidi Ryrlén Kullings MS Ungdomsrally VW 1:28,6 16,9 4,9 0,1
5   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
66 6 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 1:29,5 17,8 5,8 0,9
6   Peter Leander Säffle MC   940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA
 
67 69 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:29,8 18,1 9,5 0,3
16   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
68 70 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:30,2 18,5 9,9 0,4
17   Louise Korkeamäki Östmark MFF   940  
 
69 66 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 WD BMW 1:30,6 18,9 13,0 0,4
6   Robin Kollfelt MK Ratten   2002  
 
70 58 Mikael Karlsson Munkfors MK C-förare 4 WD Lancia 1:32,4 20,7 14,8 1,8
3   Dan Fogderud SMK Eda   Delta HF Integrale  
 
71 87 Åke Dahlen MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E FIAT 1:35,8 24,1 15,5 3,4
18   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
72 88 Henrik Ågren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 1:36,2 24,5 15,9 0,4
19   Frank Ågren Säffle MC   242  
 
73 29 Gunnar Ståhlgren Karlstads MC Bil A-förare 2 WD Triumph 1:40,9 29,2 27,0 4,7
12   Erland Stigsson Fryksdalens MK   2,5 Pi  
 
74 10 Magnus Johansson Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 2:28,0 1:16,3 1:16,3 47,1
6   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII