2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
On SS 5
74 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 3:44,7
1   Ida Bood MK Ratten   Evo 9  
 
2 25 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 WD Volvo 3:50,7 6,0 6,0
1   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
3 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 3:51,3 6,6 0,6 0,6
2   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil   242  
 
4 8 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:51,9 7,2 7,2 0,6
2   Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX  
 
5 21 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 3:52,6 7,9 1,9 0,7
3   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
6 36 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 3:52,7 8,0 0,1
1   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
7 12 Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 3:54,0 9,3 9,3 1,3
3   Henning Greek MK Ratten   Evo IX  
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK
 
8 9 Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 3:54,8 10,1 10,1 0,8
4   Lars Andersson SMK Trollhättan   R5  
Entrant: O'Learys Racing
 
9 24 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD Volvo 3:55,1 10,4 4,4 0,3
4   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
 
10 23 Stefan Ryberg Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 3:55,5 10,8 4,8 0,4
5   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
11 43 Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD Volvo 3:57,7 13,0 5,0 2,2
2   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
 
12 15 Oskar Sundell Sandviken MK A-förare 2 WD Volvo 3:58,1 13,4 7,4 0,4
6   Anders Liljedahl Sandviken MK   240  
 
12 45 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 3:58,1 13,4 5,4
3   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
14 101 Arne Rådström Östmark MFF A-förare 2 WD Volvo 3:59,8 15,1 9,1 1,7
7   Anders Olsson MK Ratten   242  
 
14 65 Tommy Eliasson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 3:59,8 15,1
1   Kalle Olstam Nora MK   940  
 
16 10 Magnus Johansson Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:00,0 15,3 15,3 0,2
5   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
17 102 Leif Persson Laxå MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:00,2 15,5 15,5 0,2
6   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Lancer  
 
18 67 Emil Överström Munkfors MC C-förare 2 WD VW 4:00,6 15,9 0,8 0,4
2   Per Överström Munkfors MC   Golf 2  
 
19 17 Lars Hedqvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 4:01,4 16,7 10,7 0,8
8   Joakim Gevert Fryksdalens MK   240  
 
20 38 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 4:03,1 18,4 10,4 1,7
4   Carl Örberg SMK Trollhättan   940  
 
21 20 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD VW 4:05,0 20,3 14,3 1,9
9   Per Hansson Laxå MK   Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
22 47 Elias Lundberg SMK Sala B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:05,9 21,2 0,9
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
 
23 64 Amund Skoglund MK Team Treske C-förare 2 WD Volvo 4:06,1 21,4 6,3 0,2
3   Torbjörn Danielsson MK Team Westom   242  
 
24 31 Tom Thomasson MK Ratten A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:06,2 21,5 0,1
1   Dan Levin MK Ratten   940  
 
25 35 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:07,6 22,9 1,4 1,4
2   Marcus Jansson Storfors MK   940  
 
26 59 Björn Compier MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 4:10,3 25,6 2,7
1   Max Nensén Gnesta MK   Evo 5  
 
26 53 Fredrik Alin Åmåls MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:10,3 25,6 4,4
2   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
28 37 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 4:10,4 25,7 17,7 0,1
5   Sebastian Lindholm Munkfors MK   240  
 
29 56 Jonas Helgesson Älvbygdens MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:11,0 26,3 5,1 0,6
3   Marcus Karlsson Älvbygdens MK   240 GLT  
 
30 28 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 4:11,8 27,1 21,1 0,8
10   Henrik Hedlund Örsundsbro MK   Clio  
 
31 50 Daniel Torph Säffle MC B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:12,7 28,0 6,8 0,9
4   Björn Johansson Säffle MC   240  
 
32 49 Dan Rhodin SMK Trollhättan B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:13,9 29,2 8,0 1,2
5   Kent-Ola Björklund MK Ratten   244  
 
33 62 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 WD Volvo 4:14,6 29,9 14,8 0,7
4   Alfred Andersen Åmål MK   240  
Entrant: Spader Äzz Gruppen
 
34 81 Kim Mastad MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:15,1 30,4 0,5
1   Robin Bäckström Falköping MK   242  
 
35 73 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:15,5 30,8 0,4 0,4
2   Emelie Axelsson Säffle MC   940  
 
36 32 Joakim Larsson Laxå MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:15,6 30,9 9,4 0,1
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
37 83 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:16,8 32,1 1,7 1,2
3   Linus Harling MK Team Westom   940  
 
38 51 Lukas Andervang Dals MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:17,3 32,6 11,4 0,5
6   Felicia Grundtman SMK Nyköping   940  
 
38 54 Anders Lönnström Nora MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:17,3 32,6 11,4
6   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
40 41 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 4:17,4 32,7 24,7 0,1
6   Jimmy Karlsson Storfors MK   940  
 
41 74 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:18,0 33,3 2,9 0,6
4   Daniel Garsten MK Team Westom   240  
 
41 72 Linus Flodin Kils MK Bil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:18,0 33,3 2,9
4   Tobias Fredriksson Säffle MC   940  
 
43 76 Markus Ledin MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:18,1 33,4 3,0 0,1
6   Anders Larsson Kils MK Bil   244  
 
44 2 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 4:18,6 33,9 0,5
1   Tomas Johansson Kullings MS   940  
 
45 39 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD VW 4:19,9 35,2 27,2 1,3
7   Roger Johansson Munkfors MC   Golf 3  
 
46 40 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 4:20,5 35,8 27,8 0,6
8   Lars Olsson SMK Trollhättan   Golf II  
 
47 6 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 4:20,6 35,9 2,0 0,1
2   Peter Leander Säffle MC   940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA
 
48 30 Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Volvo 4:20,7 36,0 30,0 0,1
11   Patrik Fredriksson Munkfors MC   142  
 
49 57 Kåre Moen MK Team Westom C-förare 4 WD Mitsubishi 4:21,8 37,1 11,5 1,1
2   Martin Elofsson MK Team Westom   Lncer  
 
50 52 Rikard Engström Storfors MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:22,2 37,5 16,3 0,4
8   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
51 61 Per Hedskog SMK Trollhättan C-förare 2 WD Opel 4:22,6 37,9 22,8 0,4
5   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
52 55 Dennis Persson Laxå MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:24,4 39,7 18,5 1,8
9   Mikeal Kjellgren Hjo MK   940  
 
53 48 Kenneth Kristiansen SMK Eda B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:25,5 40,8 19,6 1,1
10   Peter T Modig Vara MK   940  
 
54 84 Henrik Johansson Stenungsunds MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:27,9 43,2 12,8 2,4
7   Mikael Johansson Stenungsunds MS   244  
 
55 82 Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:29,0 44,3 13,9 1,1
8   Erik Helgesson Munkfors MC   242  
 
56 85 Linus Isaksson Laxå MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E VW 4:29,9 45,2 14,8 0,9
9   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
57 5 Andreas Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 4:31,7 47,0 13,1 1,8
3   Sandra Karlqvist MK Team Westom   240  
 
58 77 Robin Allwoodson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:32,6 47,9 17,5 0,9
10   Jessika Olsson Säffle MC   240  
 
59 78 Gunnar Odd MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:34,9 50,2 19,8 2,3
11   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
60 71 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:35,5 50,8 20,4 0,6
12   Kathleen Bergström Östernärke RMC   244  
 
61 34 Henry Nyberg Forshaga MC A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:36,0 51,3 29,8 0,5
4   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
62 80 Kai Morten Myhre Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:36,3 51,6 21,2 0,3
13   Jim Hilmersson MK Ratten   940  
 
63 75 Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:37,2 52,5 22,1 0,9
14   Johan Holm SMK Trollhättan   240  
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB
 
64 7 Simon Eriksson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 4:38,3 53,6 19,7 1,1
4   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant: Ems Finnerödja AB
 
65 4 Heidi Ryrlén Kullings MS Ungdomsrally VW 4:41,1 56,4 22,5 2,8
5   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
66 79 Robin Nilsson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:41,3 56,6 26,2 0,2
15   Ulf Nilsson Fryksdalens MK   940  
 
67 69 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:41,4 56,7 26,3 0,1
16   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
68 3 Marcus Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 4:44,7 1:00,0 26,1 3,3
6   Robert Jonsson MK Team Westom   240  
 
69 70 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:45,4 1:00,7 30,3 0,7
17   Louise Korkeamäki Östmark MFF   940  
 
70 66 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 WD BMW 4:48,3 1:03,6 48,5 2,9
6   Robin Kollfelt MK Ratten   2002  
 
71 58 Mikael Karlsson Munkfors MK C-förare 4 WD Lancia 5:00,2 1:15,5 49,9 11,9
3   Dan Fogderud SMK Eda   Delta HF Integrale  
 
72 29 Gunnar Ståhlgren Karlstads MC Bil A-förare 2 WD Triumph 5:02,7 1:18,0 1:12,0 2,5
12   Erland Stigsson Fryksdalens MK   2,5 Pi  
 
73 87 Åke Dahlen MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E FIAT 5:07,3 1:22,6 52,2 4,6
18   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
74 88 Henrik Ågren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:16,5 1:31,8 1:01,4 9,2
19   Frank Ågren Säffle MC   242