2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
On SS 4
83 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 5:03,2
1   Ida Bood MK Ratten   Evo 9  
 
2 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 5:06,3 3,1 3,1
1   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil   242  
 
3 19 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 5:09,8 6,6 3,5 3,5
2   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
 
4 25 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 WD Volvo 5:12,9 9,7 6,6 3,1
3   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
5 8 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD Mitsubishi 5:13,8 10,6 10,6 0,9
2   Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX  
 
6 17 Lars Hedqvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 5:14,9 11,7 8,6 1,1
4   Joakim Gevert Fryksdalens MK   240  
 
7 9 Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 5:15,5 12,3 12,3 0,6
3   Lars Andersson SMK Trollhättan   R5  
Entrant: O'Learys Racing
 
8 43 Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD Volvo 5:15,7 12,5 0,2
1   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
 
9 65 Tommy Eliasson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 5:16,4 13,2 0,7
1   Kalle Olstam Nora MK   940  
 
10 12 Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 5:16,5 13,3 13,3 0,1
4   Henning Greek MK Ratten   Evo IX  
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK
 
11 21 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 5:17,1 13,9 10,8 0,6
5   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
12 101 Arne Rådström Östmark MFF A-förare 2 WD Volvo 5:18,8 15,6 12,5 1,7
6   Anders Olsson MK Ratten   242  
 
13 24 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD Volvo 5:19,2 16,0 12,9 0,4
7   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
 
14 45 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 5:21,1 17,9 5,4 1,9
2   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
15 10 Magnus Johansson Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 5:21,8 18,6 18,6 0,7
5   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
16 23 Stefan Ryberg Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 5:22,6 19,4 16,3 0,8
8   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
17 15 Oskar Sundell Sandviken MK A-förare 2 WD Volvo 5:23,7 20,5 17,4 1,1
9   Anders Liljedahl Sandviken MK   240  
 
18 102 Leif Persson Laxå MK A-förare 4 WD Mitsubishi 5:24,0 20,8 20,8 0,3
6   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Lancer  
 
19 47 Elias Lundberg SMK Sala B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:24,2 21,0 0,2
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
 
20 36 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 5:25,4 22,2 9,7 1,2
3   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
21 14 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD Volvo 5:26,8 23,6 20,5 1,4
10   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
22 67 Emil Överström Munkfors MC C-förare 2 WD VW 5:26,9 23,7 10,5 0,1
2   Per Överström Munkfors MC   Golf 2  
 
23 59 Björn Compier MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 5:27,0 23,8 0,1
1   Max Nensén Gnesta MK   Evo 5  
 
24 31 Tom Thomasson MK Ratten A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:27,3 24,1 0,3
1   Dan Levin MK Ratten   940  
 
25 26 Lasse Ekström MK Ratten A-förare 2 WD Volvo 5:28,8 25,6 1,5
11   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940  
 
26 35 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:28,9 25,7 1,6 0,1
2   Marcus Jansson Storfors MK   940  
 
27 20 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD VW 5:29,5 26,3 23,2 0,6
12   Per Hansson Laxå MK   Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
28 38 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 5:32,5 29,3 16,8 3,0
4   Carl Örberg SMK Trollhättan   940  
 
29 50 Daniel Torph Säffle MC B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:33,4 30,2 9,2 0,9
2   Björn Johansson Säffle MC   240  
 
30 37 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 5:33,7 30,5 18,0 0,3
5   Sebastian Lindholm Munkfors MK   240  
 
31 28 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 5:35,4 32,2 29,1 1,7
13   Henrik Hedlund Örsundsbro MK   Clio  
 
32 83 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:36,0 32,8 0,6
1   Linus Harling MK Team Westom   940  
 
33 64 Amund Skoglund MK Team Treske C-förare 2 WD Volvo 5:36,4 33,2 20,0 0,4
3   Torbjörn Danielsson MK Team Westom   242  
 
34 49 Dan Rhodin SMK Trollhättan B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:36,6 33,4 12,4 0,2
3   Kent-Ola Björklund MK Ratten   244  
 
35 32 Joakim Larsson Laxå MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:38,1 34,9 10,8 1,5
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
36 56 Jonas Helgesson Älvbygdens MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:38,4 35,2 14,2 0,3
4   Marcus Karlsson Älvbygdens MK   240 GLT  
 
37 72 Linus Flodin Kils MK Bil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:38,5 35,3 2,5 0,1
2   Tobias Fredriksson Säffle MC   940  
 
38 53 Fredrik Alin Åmåls MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:39,6 36,4 15,4 1,1
5   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
39 62 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 WD Volvo 5:40,8 37,6 24,4 1,2
4   Alfred Andersen Åmål MK   240  
Entrant: Spader Äzz Gruppen
 
40 44 Henrik Carlzon MK Kopparberg B-förare 2 WD Opel 5:42,0 38,8 26,3 1,2
6   Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport
 
41 51 Lukas Andervang Dals MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:42,9 39,7 18,7 0,9
6   Felicia Grundtman SMK Nyköping   940  
 
42 54 Anders Lönnström Nora MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:44,2 41,0 20,0 1,3
7   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
43 81 Kim Mastad MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:44,4 41,2 8,4 0,2
3   Robin Bäckström Falköping MK   242  
 
44 2 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 5:45,1 41,9 0,7
1   Tomas Johansson Kullings MS   940  
 
45 73 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:45,3 42,1 9,3 0,2
4   Emelie Axelsson Säffle MC   940  
 
46 74 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:46,7 43,5 10,7 1,4
5   Daniel Garsten MK Team Westom   240  
 
47 76 Markus Ledin MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:46,8 43,6 10,8 0,1
6   Anders Larsson Kils MK Bil   244  
 
47 13 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2 WD Volvo 5:46,8 43,6 40,5
14   Pierre Ellison Säffle MC   940  
 
49 27 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2 WD Ford 5:47,3 44,1 41,0 0,5
15   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2  
 
50 41 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 5:47,5 44,3 31,8 0,2
7   Jimmy Karlsson Storfors MK   940  
 
51 6 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 5:47,7 44,5 2,6 0,2
2   Peter Leander Säffle MC   940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA
 
52 52 Rikard Engström Storfors MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:49,2 46,0 25,0 1,5
8   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
53 85 Linus Isaksson Laxå MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E VW 5:50,1 46,9 14,1 0,9
7   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
54 55 Dennis Persson Laxå MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:50,3 47,1 26,1 0,2
9   Mikeal Kjellgren Hjo MK   940  
 
55 40 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 5:50,7 47,5 35,0 0,4
8   Lars Olsson SMK Trollhättan   Golf II  
 
56 61 Per Hedskog SMK Trollhättan C-förare 2 WD Opel 5:51,8 48,6 35,4 1,1
5   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
57 5 Andreas Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 5:53,7 50,5 8,6 1,9
3   Sandra Karlqvist MK Team Westom   240  
 
58 39 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD VW 5:53,9 50,7 38,2 0,2
9   Roger Johansson Munkfors MC   Golf 3  
 
59 82 Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:54,1 50,9 18,1 0,2
8   Erik Helgesson Munkfors MC   242  
 
60 78 Gunnar Odd MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:54,8 51,6 18,8 0,7
9   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
61 57 Kåre Moen MK Team Westom C-förare 4 WD Mitsubishi 5:54,9 51,7 27,9 0,1
2   Martin Elofsson MK Team Westom   Lncer  
 
62 30 Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Volvo 5:57,7 54,5 51,4 2,8
16   Patrik Fredriksson Munkfors MC   142  
 
63 48 Kenneth Kristiansen SMK Eda B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:58,1 54,9 33,9 0,4
10   Peter T Modig Vara MK   940  
 
64 84 Henrik Johansson Stenungsunds MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:58,9 55,7 22,9 0,8
10   Mikael Johansson Stenungsunds MS   244  
 
65 7 Simon Eriksson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 6:04,7 1:01,5 19,6 5,8
4   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant: Ems Finnerödja AB
 
66 71 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:05,4 1:02,2 29,4 0,7
11   Kathleen Bergström Östernärke RMC   244  
 
67 77 Robin Allwoodson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:05,5 1:02,3 29,5 0,1
12   Jessika Olsson Säffle MC   240  
 
68 34 Henry Nyberg Forshaga MC A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:08,2 1:05,0 40,9 2,7
4   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
69 75 Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:09,8 1:06,6 33,8 1,6
13   Johan Holm SMK Trollhättan   240  
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB
 
70 79 Robin Nilsson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:10,1 1:06,9 34,1 0,3
14   Ulf Nilsson Fryksdalens MK   940  
 
71 89 Kristoffer Olsson MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:12,0 1:08,8 36,0 1,9
15   Henrik Gren MK Team Treske   244  
 
71 63 Marcus Grolander Älvbygdens MK C-förare 2 WD Volvo 6:12,0 1:08,8 55,6
6   Joacim Grolander Älvbygdens MK   240  
 
73 80 Kai Morten Myhre Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:13,5 1:10,3 37,5 1,5
16   Jim Hilmersson MK Ratten   940  
 
74 3 Marcus Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 6:17,6 1:14,4 32,5 4,1
5   Robert Jonsson MK Team Westom   240  
 
75 69 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:20,5 1:17,3 44,5 2,9
17   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
76 4 Heidi Ryrlén Kullings MS Ungdomsrally VW 6:20,6 1:17,4 35,5 0,1
6   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
77 66 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 WD BMW 6:24,2 1:21,0 1:07,8 3,6
7   Robin Kollfelt MK Ratten   2002  
 
78 58 Mikael Karlsson Munkfors MK C-förare 4 WD Lancia 6:24,6 1:21,4 57,6 0,4
3   Dan Fogderud SMK Eda   Delta HF Integrale  
 
79 70 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:25,0 1:21,8 49,0 0,4
18   Louise Korkeamäki Östmark MFF   940  
 
80 29 Gunnar Ståhlgren Karlstads MC Bil A-förare 2 WD Triumph 6:45,9 1:42,7 1:39,6 20,9
17   Erland Stigsson Fryksdalens MK   2,5 Pi  
 
81 88 Henrik Ågren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 6:47,1 1:43,9 1:11,1 1,2
19   Frank Ågren Säffle MC   242  
 
82 87 Åke Dahlen MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E FIAT 6:47,5 1:44,3 1:11,5 0,4
20   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
83 86 Erik Wiklund Älvbygdens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 127:05:56,0 127:00:52,8 127:00:20,0 126:59:08,5
21   Marin Marin Älvbygdens MK   244