2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
On SS 2
84 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 3:50,6
1   Ida Bood MK Ratten   Evo 9  
 
2 25 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 WD Volvo 3:55,0 4,4 4,4
1   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
3 8 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:58,5 7,9 7,9 3,5
2   Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX  
 
4 12 Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 3:58,7 8,1 8,1 0,2
3   Henning Greek MK Ratten   Evo IX  
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK
 
5 102 Leif Persson Laxå MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:58,8 8,2 8,2 0,1
4   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Lancer  
 
6 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 3:59,7 9,1 4,7 0,9
2   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil   242  
 
7 43 Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD Volvo 4:00,0 9,4 0,3
1   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
 
8 9 Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 4:02,2 11,6 11,6 2,2
5   Lars Andersson SMK Trollhättan   R5  
Entrant: O'Learys Racing
 
9 19 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 4:02,5 11,9 7,5 0,3
3   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
 
10 21 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 4:04,1 13,5 9,1 1,6
4   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
11 10 Magnus Johansson Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 4:04,4 13,8 13,8 0,3
6   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
 
12 23 Stefan Ryberg Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 4:05,0 14,4 10,0 0,6
5   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
13 15 Oskar Sundell Sandviken MK A-förare 2 WD Volvo 4:05,4 14,8 10,4 0,4
6   Anders Liljedahl Sandviken MK   240  
 
14 36 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 4:05,8 15,2 5,8 0,4
2   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
15 45 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 4:06,2 15,6 6,2 0,4
3   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
16 65 Tommy Eliasson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 4:07,2 16,6 1,0
1   Kalle Olstam Nora MK   940  
 
17 26 Lasse Ekström MK Ratten A-förare 2 WD Volvo 4:07,4 16,8 0,2
7   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940  
 
18 67 Emil Överström Munkfors MC C-förare 2 WD VW 4:07,6 17,0 0,4 0,2
2   Per Överström Munkfors MC   Golf 2  
 
19 101 Arne Rådström Östmark MFF A-förare 2 WD Volvo 4:08,1 17,5 13,1 0,5
8   Anders Olsson MK Ratten   242  
 
20 59 Björn Compier MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 4:09,1 18,5 1,0
1   Max Nensén Gnesta MK   Evo 5  
 
21 14 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD Volvo 4:11,3 20,7 16,3 2,2
9   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
22 47 Elias Lundberg SMK Sala B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:11,6 21,0 0,3
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
 
22 31 Tom Thomasson MK Ratten A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:11,6 21,0
1   Dan Levin MK Ratten   940  
 
24 24 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD Volvo 4:12,9 22,3 17,9 1,3
10   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
 
25 27 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2 WD Ford 4:14,2 23,6 19,2 1,3
11   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2  
 
26 38 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 4:15,2 24,6 15,2 1,0
4   Carl Örberg SMK Trollhättan   940  
 
27 35 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:15,4 24,8 3,8 0,2
2   Marcus Jansson Storfors MK   940  
 
28 44 Henrik Carlzon MK Kopparberg B-förare 2 WD Opel 4:15,5 24,9 15,5 0,1
5   Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport
 
29 50 Daniel Torph Säffle MC B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:16,1 25,5 4,5 0,6
2   Björn Johansson Säffle MC   240  
 
29 53 Fredrik Alin Åmåls MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:16,1 25,5 4,5
2   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
31 49 Dan Rhodin SMK Trollhättan B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:17,0 26,4 5,4 0,9
4   Kent-Ola Björklund MK Ratten   244  
 
32 64 Amund Skoglund MK Team Treske C-förare 2 WD Volvo 4:17,6 27,0 10,4 0,6
3   Torbjörn Danielsson MK Team Westom   242  
 
32 37 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 4:17,6 27,0 17,6
6   Sebastian Lindholm Munkfors MK   240  
 
34 62 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 WD Volvo 4:19,5 28,9 12,3 1,9
4   Alfred Andersen Åmål MK   240  
Entrant: Spader Äzz Gruppen
 
35 28 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 4:19,8 29,2 24,8 0,3
12   Henrik Hedlund Örsundsbro MK   Clio  
 
36 74 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:20,1 29,5 0,3
1   Daniel Garsten MK Team Westom   240  
 
37 13 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2 WD Volvo 4:20,2 29,6 25,2 0,1
13   Pierre Ellison Säffle MC   940  
 
38 51 Lukas Andervang Dals MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:20,5 29,9 8,9 0,3
5   Felicia Grundtman SMK Nyköping   940  
 
39 32 Joakim Larsson Laxå MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:20,8 30,2 9,2 0,3
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
40 17 Lars Hedqvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 4:21,0 30,4 26,0 0,2
14   Joakim Gevert Fryksdalens MK   240  
 
41 76 Markus Ledin MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:21,3 30,7 1,2 0,3
2   Anders Larsson Kils MK Bil   244  
 
42 54 Anders Lönnström Nora MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:21,9 31,3 10,3 0,6
6   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
42 61 Per Hedskog SMK Trollhättan C-förare 2 WD Opel 4:21,9 31,3 14,7
5   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
44 72 Linus Flodin Kils MK Bil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:22,0 31,4 1,9 0,1
3   Tobias Fredriksson Säffle MC   940  
 
45 20 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD VW 4:22,8 32,2 27,8 0,8
15   Per Hansson Laxå MK   Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
46 73 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:23,0 32,4 2,9 0,2
4   Emelie Axelsson Säffle MC   940  
 
46 30 Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Volvo 4:23,0 32,4 28,0
16   Patrik Fredriksson Munkfors MC   142  
 
48 56 Jonas Helgesson Älvbygdens MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:23,5 32,9 11,9 0,5
7   Marcus Karlsson Älvbygdens MK   240 GLT  
 
49 83 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:23,7 33,1 3,6 0,2
5   Linus Harling MK Team Westom   940  
 
50 42 Sven Hansen Karlstad MC Bil B-förare 2 WD Volvo 4:24,9 34,3 24,9 1,2
7   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil   242  
 
51 41 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 4:25,4 34,8 25,4 0,5
8   Jimmy Karlsson Storfors MK   940  
 
52 81 Kim Mastad MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:25,5 34,9 5,4 0,1
6   Robin Bäckström Falköping MK   242  
 
53 75 Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:26,0 35,4 5,9 0,5
7   Johan Holm SMK Trollhättan   240  
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB
 
54 52 Rikard Engström Storfors MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:26,1 35,5 14,5 0,1
8   Thomas Larsson Storfors MK   940  
 
55 2 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 4:27,5 36,9 1,4
1   Tomas Johansson Kullings MS   940  
 
56 82 Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:29,5 38,9 9,4 2,0
8   Erik Helgesson Munkfors MC   242  
 
57 57 Kåre Moen MK Team Westom C-förare 4 WD Mitsubishi 4:31,3 40,7 22,2 1,8
2   Martin Elofsson MK Team Westom   Lncer  
 
57 6 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 4:31,3 40,7 3,8
2   Peter Leander Säffle MC   940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA
 
59 40 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 4:31,6 41,0 31,6 0,3
9   Lars Olsson SMK Trollhättan   Golf II  
 
59 85 Linus Isaksson Laxå MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E VW 4:31,6 41,0 11,5
9   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
61 48 Kenneth Kristiansen SMK Eda B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:32,0 41,4 20,4 0,4
9   Peter T Modig Vara MK   940  
 
62 55 Dennis Persson Laxå MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:32,6 42,0 21,0 0,6
10   Mikeal Kjellgren Hjo MK   940  
 
63 39 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD VW 4:35,3 44,7 35,3 2,7
10   Roger Johansson Munkfors MC   Golf 3  
 
64 84 Henrik Johansson Stenungsunds MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:36,0 45,4 15,9 0,7
10   Mikael Johansson Stenungsunds MS   244  
 
65 78 Gunnar Odd MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:37,0 46,4 16,9 1,0
11   Magnus Johansson MK Ratten   940  
 
66 63 Marcus Grolander Älvbygdens MK C-förare 2 WD Volvo 4:39,7 49,1 32,5 2,7
6   Joacim Grolander Älvbygdens MK   240  
 
67 77 Robin Allwoodson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:40,6 50,0 20,5 0,9
12   Jessika Olsson Säffle MC   240  
 
68 86 Erik Wiklund Älvbygdens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:41,6 51,0 21,5 1,0
13   Marin Marin Älvbygdens MK   244  
 
69 71 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:43,4 52,8 23,3 1,8
14   Kathleen Bergström Östernärke RMC   244  
 
70 69 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:43,8 53,2 23,7 0,4
15   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
71 80 Kai Morten Myhre Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:44,5 53,9 24,4 0,7
16   Jim Hilmersson MK Ratten   940  
 
72 89 Kristoffer Olsson MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:47,1 56,5 27,0 2,6
17   Henrik Gren MK Team Treske   244  
 
73 34 Henry Nyberg Forshaga MC A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:47,8 57,2 36,2 0,7
4   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
74 7 Simon Eriksson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 4:49,1 58,5 21,6 1,3
3   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant: Ems Finnerödja AB
 
75 70 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 4:50,9 1:00,3 30,8 1,8
18   Louise Korkeamäki Östmark MFF   940  
 
76 3 Marcus Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 4:57,0 1:06,4 29,5 6,1
4   Robert Jonsson MK Team Westom   240  
 
77 4 Heidi Ryrlén Kullings MS Ungdomsrally VW 4:58,5 1:07,9 31,0 1,5
5   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
78 5 Andreas Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 5:01,5 1:10,9 34,0 3,0
6   Sandra Karlqvist MK Team Westom   240  
 
79 29 Gunnar Ståhlgren Karlstads MC Bil A-förare 2 WD Triumph 5:02,9 1:12,3 1:07,9 1,4
17   Erland Stigsson Fryksdalens MK   2,5 Pi  
 
80 79 Robin Nilsson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:03,3 1:12,7 43,2 0,4
19   Ulf Nilsson Fryksdalens MK   940  
 
81 58 Mikael Karlsson Munkfors MK C-förare 4 WD Lancia 5:05,4 1:14,8 56,3 2,1
3   Dan Fogderud SMK Eda   Delta HF Integrale  
 
82 66 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 WD BMW 5:07,3 1:16,7 1:00,1 1,9
7   Robin Kollfelt MK Ratten   2002  
 
83 87 Åke Dahlen MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E FIAT 5:13,0 1:22,4 52,9 5,7
20   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
84 88 Henrik Ågren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 5:31,1 1:40,5 1:11,0 18,1
21   Frank Ågren Säffle MC   242