2016-05-21
Violenrallyt
Official final
On SS 5
145 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 157 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD Skoda 3:47,8
1   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
2 156 Markus Theorin Skillingaryds MK 4 WD Mitsubishi 3:48,5 0,7 0,7 0,7
2   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Evo VII  
Entrant: Bergfors snickerifabrik
 
3 159 Joakim Längberg Linköpings MS 4 WD Mitsubishi 3:51,3 3,5 3,5 2,8
3   Dennis Noren V:a Östergötland MK   Evo 7  
 
4 3 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 3:57,5 9,7 6,2
1   Kristoffer Nordlund Gnesta MK   Golf  
 
5 1 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 4:00,9 13,1 3,4 3,4
2   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3T  
 
6 8 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Opel 4:02,3 14,5 4,8 1,4
3   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Astra KitCar  
 
7 204 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 4:02,4 14,6 4,9 0,1
4   Tommy Lindholm Munkfors MC   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
8 2 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A-förare 2 wd Ford 4:05,3 17,5 7,8 2,9
5   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Fiesta R2 T 1.0  
Entrant: Ford Motor Company AB
 
9 201 Björn Jacobson Värmdö BK 4 WD Subaru 4:06,0 18,2 18,2 0,7
4   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555  
 
10 95 Elias Lundberg SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:07,0 19,2 1,0
1   Pelle Wilén Strängnäs AMS   940  
 
11 12 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 wd Volvo 4:08,4 20,6 10,9 1,4
6   Andreas Johansson Östgöta BSF   240  
 
12 25 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 4:09,0 21,2 11,5 0,6
7   Kristofer Dahlström Vallentuna MK   240  
 
13 46 Pontus Jakobsson SMK Nyköping B-förare 2 wd VW 4:09,6 21,8 0,6
1   Julia Svensson Gullabo RC   Golf  
 
14 6 Niklas Karlsson Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 4:10,4 22,6 12,9 0,8
8   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
15 5 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 wd Nissan 4:11,0 23,2 13,5 0,6
9   Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny  
 
15 10 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 4:11,0 23,2 13,5
9   Peter Hanhela Eskilstuna MK   Golf III KitCar  
 
15 163 Janne Pettersson SMK Nyköping 4 WD Audi 4:11,0 23,2 23,2
5   Lasse Andersson SMK Nyköping   Quattro  
 
18 19 Mattias Engvall Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 4:11,4 23,6 13,9 0,4
11   Robin Wallberg Skutskärs MS   Civic Type R  
 
19 78 Tom Thomasson MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:11,7 23,9 4,7 0,3
2   Dan Levin MK Ratten   940  
 
20 164 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK 4 WD Mitsubishi 4:11,9 24,1 24,1 0,2
6   Jonas Wennberg Vallentuna MK   Evo 6  
 
21 161 Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 4:12,6 24,8 24,8 0,7
7   Lukas Åkeson Gnesta MK   Evo 9  
 
22 37 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Ford 4:12,7 24,9 3,1 0,1
2   Jonas Magnér Gotlands MF BK   Fiesta  
Entrant: System Edström Bilinredningar AB
 
23 26 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd Opel 4:13,1 25,3 15,6 0,4
12   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Ascona B  
 
24 215 Erik Wigren Gestrike RT C-förare 2 wd Volvo 4:13,9 26,1 0,8
1   Johan Strid Järbo MK   940  
 
25 15 Mats Eriksson Haninge MK A-förare 2 wd Ford 4:14,0 26,2 16,5 0,1
13   Stefan Trygg Haninge MK   Escort  
 
26 9 Mattias Hallberg Mälaröarnas MK A-förare 2 wd Volvo 4:14,3 26,5 16,8 0,3
14   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Örby Gummi
 
27 168 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 WD Subaru 4:15,4 27,6 27,6 1,1
8   Kristoffer Gustafsson Katrineholms MK   Impreza  
 
28 36 Peter Ericsson Östhammars MK B-förare 2 wd VW 4:15,7 27,9 6,1 0,3
3   Ida Fredriksson Östhammars MK   Golf 16v  
 
29 137 Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K Porsche 4:16,4 28,6 0,7
1   Håkan Jacobsson Norbergs MC   911 RS  
 
30 202 Erik Corell SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:16,9 29,1 9,9 0,5
3   Emil Corell SMK Nyköping   940  
 
31 75 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:17,1 29,3 10,1 0,2
4   Charlie Ekström Eskilstuna MK   940  
 
32 77 Kim Nilsson Osby K A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:17,2 29,4 10,2 0,1
5   Peter T Modig Vara MK   940  
 
33 18 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 4:17,3 29,5 19,8 0,1
15   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
34 96 Emil Andersson MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:17,4 29,6 0,1
1   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
35 27 Patrik Johansson Katrineholms MK A-förare 2 wd Toyota 4:17,8 30,0 20,3 0,4
16   Olle Erixon Katrineholms MK   Corolla  
 
36 87 Lukas Andervang Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:17,9 30,1 10,9 0,1
6   Robin Norling SMK Nyköping   940  
 
37 56 Lars Martin Stensbøl KNA Kongsvinger C-förare 2 wd Ford 4:18,0 30,2 4,1 0,1
2   Mads Ola Stensbøl KNA Kongsvinger   Fiesta ST  
 
38 21 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 wd VW 4:18,1 30,3 20,6 0,1
17   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
39 72 Lars Ohlson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:18,8 31,0 11,8 0,7
7   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
39 80 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:18,8 31,0 11,8
7   Patrik Knöös Säffle MC   240  
 
41 81 Andreas Persson Simrishamns MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:19,2 31,4 12,2 0,4
9   Frida Olofsson Hässleholms MK   940  
Entrant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo
 
42 47 Tobias Pettersson Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 4:19,4 31,6 9,8 0,2
4   Åke Kjellgren   240  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
43 94 Pär Johansson Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:19,5 31,7 12,5 0,1
10   Niklas Andersson Eskilstuna MK   240  
 
44 97 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:19,6 31,8 2,2 0,1
2   Martin Axelsson Västra Östergötlands MK   944  
 
45 30 Casper Uddberg Gnesta MK A-förare 2 wd Volvo 4:19,8 32,0 22,3 0,2
18   Daniel Suvola SMK Nyköping   242  
 
46 48 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 4:19,9 32,1 10,3 0,1
5   Kenta Johansson SMK Nyköping   242  
 
47 23 Björn Oskarsson Huddinge MK A-förare 2 wd Volvo 4:20,2 32,4 22,7 0,3
19   Patrik Johansson Växjö MS   240  
 
47 79 André Nygren MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:20,2 32,4 13,2
11   Emil Olsson MK Ratten   940  
 
49 73 Joakim Larsson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:20,3 32,5 13,3 0,1
12   Linus Isaksson Laxå MK   940  
 
50 98 Ola Wördin MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:21,1 33,3 3,7 0,8
3   Caroline Magnusson MK Ratten   940  
 
51 207 Christian Granfors Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 4:21,2 33,4 14,2 0,1
13   Felicia Grundtman Eskilstuna MK   Swift  
 
52 84 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:21,7 33,9 14,7 0,5
14   Patrick Larsson Eskilstuna MK   940  
 
53 70 Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:21,9 34,1 14,9 0,2
15   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
 
53 74 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:21,9 34,1 14,9
15   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
 
55 99 Emelie Axelsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:22,1 34,3 4,7 0,2
4   Peter Johansson MK Team Treske   940  
 
56 44 Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2 wd BMW 4:22,5 34,7 12,9 0,4
6   Anton Berglin Skutskärs MS   325  
 
57 38 Patrik Pettersson Falköpings MK B-förare 2 wd Opel 4:22,6 34,8 13,0 0,1
7   Martin Andersson Götene MK   Kadett GSI  
 
58 100 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:22,7 34,9 5,3 0,1
5   Linus Harling MK Team Westom   940  
 
59 55 Johan Larsson Fredriksbergs MK C-förare 2 wd Opel 4:23,0 35,2 9,1 0,3
3   Lennart Larsson Fredriksbergs MK   Corsa  
Entrant: DA Transprort AB Grängesberg
 
60 83 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:24,2 36,4 17,2 1,2
17   Jesper Hellström SMK Vingåker   940  
 
61 214 Patrik Jonsson Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:24,3 36,5 17,3 0,1
18   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil   940  
 
62 101 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:24,4 36,6 7,0 0,1
6   Daniel Garsten MK Team Westom   240  
 
63 136 Lars Davidsson Enköpings MK Appendix K Renault 4:24,7 36,9 8,3 0,3
2   Kjell Jansson Enköping MK   Alpine  
 
64 218 Kent Nordquist Vansbro MK A-förare 2 wd Volvo 4:24,9 37,1 27,4 0,2
20   Per-Erik Hellström   940  
 
64 140 Anders Frisk SMK Sala Appendix K Volvo 4:24,9 37,1 8,5
3   Joakim Frisk MK Eskil   244  
 
66 171 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 4:25,0 37,2 0,1
1   Tomas Johansson Kullings MS   940  
 
67 121 Thobias Svensson SMK Hörby Grupp E VW 4:25,3 37,5 0,3
1   Stefan Petersson Grimslövs MS   Golf 4  
 
68 170 Fredrik Lundkvist Sigtuna RC 4 WD Subaru 4:26,1 38,3 38,3 0,8
9   Anders Lundkvist Sigtuna RC   Impreza  
 
69 42 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 4:26,3 38,5 16,7 0,2
8   Hasse Lindström Kolsva MS   940  
 
70 34 Pär Carlsson Flens MS A-förare 2 wd Citroen 4:26,4 38,6 28,9 0,1
21   Ellen Carlsson Flens MS   Xsara  
 
71 16 Peter Rådén Taxinge MK A-förare 2 wd Opel 4:27,1 39,3 29,6 0,7
22   Conny Rådén Taxinge MK   Ascona B  
 
72 24 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 4:27,2 39,4 29,7 0,1
23   Rebecca Engvall Skutskärs MS   Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se
 
73 11 Antti Johannesson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Volvo 4:27,3 39,5 29,8 0,1
24   Jim Bergström SMK Södermanland   242  
 
74 41 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 4:27,6 39,8 18,0 0,3
9   Mikael Brinck Katrineholms MK   240  
 
75 60 Martin Alarik Örsundsbro MK C-förare 2 wd BMW 4:27,8 40,0 13,9 0,2
4   Niklas Landqvist SMK Uppsala   325  
 
76 63 Ola Wredh Örsundsbro MK C-förare 2 wd SEAT 4:27,9 40,1 14,0 0,1
5   Ida Eklund Örsundsbro MK   Ibiza  
 
76 89 Rickard Ekblom Värmdö BK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:27,9 40,1 20,9
19   Håkan Ehrsson Värmdö BK   940  
 
78 35 Leif Nordh Mälaröarnas MK B-förare 2 wd Volvo 4:28,4 40,6 18,8 0,5
10   Toni Sundqvist Motala MK   940  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
 
79 104 Magnus Berlin SMK Uppsala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:28,5 40,7 11,1 0,1
7   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark   240  
 
79 212 Daniel Frisk SMK Sala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:28,5 40,7 11,1
7   Björn Andersson SMK Sala   242  
 
81 93 Simon Pettersson Skepptuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 4:28,6 40,8 21,6 0,1
20   Millan Kilman Skepptuna MK   Swift Mk2  
 
82 213 Robin Granfors Eskilstuna MK Grupp E VW 4:28,7 40,9 3,4 0,1
2   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Golf III  
 
83 86 Roger Fransson Vännäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:28,9 41,1 21,9 0,2
21   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
83 102 Viktor Johansson Vara MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:28,9 41,1 11,5
9   Rickard Johansson Vara MK   940  
 
85 180 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 4:29,3 41,5 4,3 0,4
2   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
 
86 50 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 wd Opel 4:29,8 42,0 20,2 0,5
11   Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B  
 
86 53 Patrick Carlsson Eskilstuna MK C-förare 2 wd Volvo 4:29,8 42,0 15,9
6   Ingemar Carlsson Eskilstuna MK   740  
 
86 88 Niclas Lundgren Åmåls MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:29,8 42,0 22,8
22   Thorbjörn Tholander Toarps MK   940  
 
89 110 Henri Cedergren SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:30,1 42,3 12,7 0,3
10   Sebastian Cedergren SMK Nyköping   940  
 
90 90 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:30,3 42,5 23,3 0,2
23   Tobias Steen Gotlands MFBK   940  
 
91 112 Niklas Berglund Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:30,4 42,6 13,0 0,1
11   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
92 54 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 4:31,3 43,5 17,4 0,9
7   Lars Carlson   242  
 
93 57 Rasmus Bergström Haninge MK C-förare 2 wd Opel 4:31,4 43,6 17,5 0,1
8   Sandra Bergström Haninge MK   Ascona B  
 
94 120 Andreas Olsson Kalmar MK Grupp E VW 4:31,7 43,9 6,4 0,3
3   Martin Olsson Gullabo RC   Golf 4  
Entrant: Gullabo Rallydäck 0486-21851
 
95 58 Göran Boström VÖMK C-förare 2 wd BMW 4:32,2 44,4 18,3 0,5
9   Stefan Johansson VÖMK   E36  
 
96 64 Robert Olsson SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 4:32,4 44,6 25,4 0,2
24   Andreas Brüdigam Västerås MS   Swift GTI  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
97 175 David Dannevall Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 4:32,9 45,1 7,9 0,5
3   Fredrik Dannevall Värmdö BK   940  
 
98 91 Jessica Larsson Rasbo MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:34,1 46,3 27,1 1,2
25   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
99 51 Gunnar Arestav Stockholms BK C-förare 2 wd Volvo 4:34,2 46,4 20,3 0,1
10   Bengt Springer Stockholms BK   940  
Entrant: Örby Gummi
 
100 179 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 4:35,3 47,5 10,3 1,1
4   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK   940  
 
101 173 Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally Volvo 4:35,5 47,7 10,5 0,2
5   Tom Kristensson SMK Hörby   940  
 
102 177 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 4:36,9 49,1 11,9 1,4
6   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
 
103 68 Jan Lingheimer VÖMK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:37,0 49,2 30,0 0,1
26   Peter Malmberg Åtvidabergs MK   240  
 
104 61 Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2 wd Peugeot 4:37,8 50,0 23,9 0,8
11   Andreas Abrahamsson Katrineholms MK   306  
 
105 109 Henrik Johansson Va:östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:38,8 51,0 21,4 1,0
12   Linnéa Flod SMK Nyköping   240  
 
106 131 Peter Rydholm Eskilstuna MK Grupp E Audi 4:39,2 51,4 13,9 0,4
4   Urban Risberg Eskilstuna MK   80  
 
107 111 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:40,0 52,2 22,6 0,8
13   Max Bäcker SMK Vingåker   240  
Entrant: bygg o schakt
 
108 114 Magnus Alarik Örsundsbro MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:40,3 52,5 22,9 0,3
14   Tomas Strömberg Örsundsbro MK   940  
 
109 205 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:40,8 53,0 23,4 0,5
15   Kathleen Bergström Östernärke RMC   244  
 
110 31 Karl-Erik Forsman Botkyrka MK A-förare 2 wd Opel 4:42,3 54,5 44,8 1,5
25   Per-Erik Polsäter   Manta B 2.0  
 
111 128 Jonna Olsson Katrineholms MK Grupp E VW 4:42,8 55,0 17,5 0,5
5   Patrik Johansson SMK Nyköping   Golf 2  
 
112 69 Anders Wänn Borlänge MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:43,3 55,5 36,3 0,5
27   Monica Israelsson Borlänge MK   940  
 
113 113 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:43,4 55,6 26,0 0,1
16   Peter Fritz Katrineholms MK   240  
 
114 127 Alexander Broberg SMK Nyköping Grupp E Opel 4:43,6 55,8 18,3 0,2
6   Rickard Broberg Värmdö MK   Astra  
 
115 59 Håkan Flod SMK Nyköping C-förare 2 wd Opel 4:44,0 56,2 30,1 0,4
12   Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK   Manta B  
 
115 133 Johan Karlsson Katrineholms MK Grupp E VW 4:44,0 56,2 18,7
7   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   Golf  
 
117 126 Mikael Molin MK Ramunder Grupp E Opel 4:44,2 56,4 18,9 0,2
8   Christer Molin MK Ramunder   Astra G  
 
118 132 Andreas Rosén SMK Vingåker Grupp E BMW 4:45,2 57,4 19,9 1,0
9   Linn Sjöberg SMK Vingåker   318  
 
118 141 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appendix K Ford 4:45,2 57,4 28,8
4   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon Sprint  
 
118 146 Gunnar Olsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 4:45,2 57,4 28,8
4   Gustav Olsson SMK Vingåker   142  
 
118 151 Lennart Stocker Värmdö BK Appendix K Opel 4:45,2 57,4 28,8
4   P O Einerfeldt Värmdö BK   Ascona B  
 
122 40 Andreas Jonsson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 4:45,9 58,1 36,3 0,7
12   Magnus Jonsson SMK Nyköping   242  
 
122 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:45,9 58,1 28,5
17   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro   940  
 
124 22 Göran Huggare Kolsva MS A-förare 2 wd Opel 4:46,2 58,4 48,7 0,3
26   Sture Huggare Kolsva MS   Kadett GSI  
 
125 153 Alex Nagy Huddinge MK Appendix K Volvo 4:47,3 59,5 30,9 1,1
7   Lennart Bohm Huddinge MK   142  
 
126 129 Nicklas Gustafsson SMK Nyköping Grupp E VW 4:47,5 59,7 22,2 0,2
10   Tomas Fredriksson SMK Nyköping   Golf GT  
 
127 67 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 4:49,2 1:01,4 42,2 1,7
28   Christina Holgersson V:a Östergötlands MK   240  
 
128 176 Martin Broberg Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 4:49,8 1:02,0 24,8 0,6
7   Tobias Lis Värmdö MK   940  
 
129 106 Niklas Landin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:50,6 1:02,8 33,2 0,8
18   Håkan Lundqvist Katrineholms MK   240  
 
130 49 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 4:51,2 1:03,4 41,6 0,6
13   Stefan Jansson Västerås MS   9-3  
 
131 107 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:52,1 1:04,3 34,7 0,9
19   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
132 123 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 4:53,5 1:05,7 28,2 1,4
11   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 2  
 
133 172 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 4:54,1 1:06,3 29,1 0,6
8   Peter Leander Säffle MC   940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Bästring/ind.la
 
134 116 Linda Sjölin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 4:55,4 1:07,6 38,0 1,3
20   Mikael Söderberg Enköpings MK   940  
Entrant: Ledin Motorsport
 
135 124 Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E Opel 4:58,3 1:10,5 33,0 2,9
12   Maths Storm Katrineholms MK   Ascona  
 
136 154 Peter Thume Kolsva MS Appendix K Opel 4:59,7 1:11,9 43,3 1,4
8   Karin Danielsson Kolsva MS   Kadett GTE  
 
137 130 Ricard Gelin Gnesta MK Grupp E Saab 4:59,8 1:12,0 34,5 0,1
13   Frans Hamrén-Söderbäck SMK Nyköping   90  
Entrant: Team Glenna Racing
 
138 115 Andreas Hultström SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 5:00,3 1:12,5 42,9 0,5
21   Amanda Hultström SMK Nyköping   940  
 
139 169 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 5:06,5 1:18,7 1:18,7 6,2
10   Lucas Karlsson Gnesta MK   Evo  
 
140 147 Anders Jansson Katrineholms MK Appendix K Saab 5:06,6 1:18,8 50,2 0,1
9   Åke Andersson Katrineholms MK   96 V4  
 
141 119 Anders Ellner SMK Södermanland Grupp E Opel 5:10,1 1:22,3 44,8 3,5
14   Catrine Ellner SMK Södermanland   Ascona B  
 
142 33 Curt Åkerberg Flens MS A-förare 2 wd Volvo 5:13,7 1:25,9 1:16,2 3,6
27   Tommy Börjesson Flens MS   142  
 
143 108 Michael Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 5:15,7 1:27,9 58,3 2,0
22   Pär Loden Mälaröarnas MK   244  
 
144 182 Josefine Björling Katrineholms MK Ungdomsrally Volvo 6:02,4 2:14,6 1:37,4 46,7
9   Robert Björling Katrineholms MK   740  
 
145 117 Rolf Karlsson SMK Arboga C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 6:09,7 2:21,9 1:52,3 7,3
23   Åke Carlbom Eskilstuna MK   244  
Entrant: PRO Rally Team