2016-05-28
Jubileumsrundan
Officiell slutlig
Efter SS 7
73 startande
Plac |
Nr |
|
Förare/CO-Driver |
Klubb |
Tävlingsklass |
|
Bilm./Modell |
Tid |
Diff T |
Diff K |
Diff F |
1 |
11 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
20:47,0 |
|
|
|
1 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
Evo 9 |
|
|
|
32,4 | 3:50,6 | 1:14,6 | 5:03,2 | 3:44,7 | 1:12,6 | 5:08,9 |
|
2 |
22 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:07,3 |
20,3
|
|
20,3
|
1 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Karlstad MC Bil |
|
242 |
|
|
|
36,1 | 3:59,7 | 1:17,7 | 5:06,3 | 3:51,3 | 1:15,4 | 5:00,8 |
|
3 |
25 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:08,5 |
21,5
|
1,2
|
1,2
|
2 |
|
|
Carin Nilsson |
MK Team Treske |
|
940 |
|
|
|
34,6 | 3:55,0 | 1:16,7 | 5:12,9 | 3:50,7 | 1:13,9 | 5:04,7 |
|
4 |
8 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
21:13,8 |
26,8
|
26,8
|
5,3
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
35,3 | 3:58,5 | 1:15,7 | 5:13,8 | 3:51,9 | 1:11,7 | 5:06,9 |
|
5 |
12 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
21:19,2 |
32,2
|
32,2
|
5,4
|
3 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
Evo IX |
|
|
Anmälare: TEAM JC RACE TEKNIK |
33,0 | 3:58,7 | 1:15,1 | 5:16,5 | 3:54,0 | 1:12,7 | 5:09,2 |
|
6 |
21 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:30,6 |
43,6
|
23,3
|
11,4
|
3 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
34,4 | 4:04,1 | 1:18,7 | 5:17,1 | 3:52,6 | 1:16,0 | 5:07,7 |
|
7 |
9 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
21:31,1 |
44,1
|
44,1
|
0,5
|
4 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Trollhättan |
|
R5 |
|
|
Anmälare: O'Learys Racing |
32,9 | 4:02,2 | 1:18,9 | 5:15,5 | 3:54,8 | 1:14,9 | 5:11,9 |
|
8 |
43 |
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:44,7 |
57,7
|
|
13,6
|
1 |
|
|
Göran Bergsten |
Forshaga MC |
|
240 |
|
|
|
35,0 | 4:00,0 | 1:19,2 | 5:15,7 | 3:57,7 | 1:16,6 | 5:20,5 |
|
9 |
102 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
21:44,8 |
57,8
|
57,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
Lancer |
|
|
|
35,6 | 3:58,8 | 1:18,2 | 5:24,0 | 4:00,2 | 1:16,4 | 5:11,6 |
|
10 |
45 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:51,0 |
1:04,0
|
6,3
|
6,2
|
2 |
|
|
Arne Johansson |
SMK Karlskoga |
|
242 |
|
|
|
35,7 | 4:06,2 | 1:18,7 | 5:21,1 | 3:58,1 | 1:16,6 | 5:14,6 |
|
11 |
15 |
|
Oskar Sundell |
Sandviken MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:51,1 |
1:04,1
|
43,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Anders Liljedahl |
Sandviken MK |
|
240 |
|
|
|
34,1 | 4:05,4 | 1:18,0 | 5:23,7 | 3:58,1 | 1:15,8 | 5:16,0 |
|
12 |
24 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:51,5 |
1:04,5
|
44,2
|
0,4
|
5 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
944 |
|
|
|
35,5 | 4:12,9 | 1:18,6 | 5:19,2 | 3:55,1 | 1:15,4 | 5:14,8 |
|
13 |
36 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:53,7 |
1:06,7
|
9,0
|
2,2
|
3 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
|
35,0 | 4:05,8 | 1:20,7 | 5:25,4 | 3:52,7 | 1:16,2 | 5:17,9 |
|
14 |
101 |
|
Arne Rådström |
Östmark MFF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:58,3 |
1:11,3
|
51,0
|
4,6
|
6 |
|
|
Anders Olsson |
MK Ratten |
|
242 |
|
|
|
34,1 | 4:08,1 | 1:19,4 | 5:18,8 | 3:59,8 | 1:15,7 | 5:12,4 |
|
15 |
65 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:58,5 |
1:11,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Kalle Olstam |
Nora MK |
|
940 |
|
|
|
37,5 | 4:07,2 | 1:19,7 | 5:16,4 | 3:59,8 | 1:18,6 | 5:19,3 |
|
16 |
23 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
21:59,3 |
1:12,3
|
52,0
|
0,8
|
7 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils Mk-bil |
|
940 |
|
|
|
36,5 | 4:05,0 | 1:19,2 | 5:22,6 | 3:55,5 | 1:23,8 | 5:16,7 |
|
17 |
17 |
|
Lars Hedqvist |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
22:00,8 |
1:13,8
|
53,5
|
1,5
|
8 |
|
|
Joakim Gevert |
Fryksdalens MK |
|
240 |
|
|
|
36,4 | 4:21,0 | 1:16,5 | 5:14,9 | 4:01,4 | 1:19,3 | 5:11,3 |
|
18 |
47 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
22:15,3 |
1:28,3
|
|
14,5
|
1 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
940 |
|
|
|
35,6 | 4:11,6 | 1:20,1 | 5:24,2 | 4:05,9 | 1:18,7 | 5:19,2 |
|
19 |
67 |
|
Emil Överström |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
VW |
22:16,6 |
1:29,6
|
18,1
|
1,3
|
2 |
|
|
Per Överström |
Munkfors MC |
|
Golf 2 |
|
|
|
38,0 | 4:07,6 | 1:20,8 | 5:26,9 | 4:00,6 | 1:17,6 | 5:25,1 |
|
20 |
31 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
22:22,1 |
1:35,1
|
|
5,5
|
1 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
35,6 | 4:11,6 | 1:21,5 | 5:27,3 | 4:06,2 | 1:20,5 | 5:19,4 |
|
21 |
20 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
22:27,4 |
1:40,4
|
1:20,1
|
5,3
|
9 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
Golf 3 |
|
|
Anmälare: EMS Finnerödja AB |
37,8 | 4:22,8 | 1:20,6 | 5:29,5 | 4:05,0 | 1:18,5 | 5:13,2 |
|
22 |
59 |
|
Björn Compier |
MK Rimo |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
22:29,8 |
1:42,8
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
|
Evo 5 |
|
|
|
41,7 | 4:09,1 | 1:18,7 | 5:27,0 | 4:10,3 | 1:17,6 | 5:25,4 |
|
23 |
35 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
22:31,9 |
1:44,9
|
9,8
|
2,1
|
2 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
37,0 | 4:15,4 | 1:22,1 | 5:28,9 | 4:07,6 | 1:19,8 | 5:21,1 |
|
24 |
38 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
22:38,7 |
1:51,7
|
54,0
|
6,8
|
4 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
|
37,8 | 4:15,2 | 1:21,6 | 5:32,5 | 4:03,1 | 1:18,5 | 5:30,0 |
|
25 |
64 |
|
Amund Skoglund |
MK Team Treske |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
22:46,4 |
1:59,4
|
47,9
|
7,7
|
3 |
|
|
Torbjörn Danielsson |
MK Team Westom |
|
242 |
|
|
|
35,6 | 4:17,6 | 1:19,6 | 5:36,4 | 4:06,1 | 1:18,7 | 5:32,4 |
|
26 |
37 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
22:52,2 |
2:05,2
|
1:07,5
|
5,8
|
5 |
|
|
Sebastian Lindholm |
Munkfors MK |
|
240 |
|
|
|
37,0 | 4:17,6 | 1:23,5 | 5:33,7 | 4:10,4 | 1:18,9 | 5:31,1 |
|
27 |
50 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
22:54,2 |
2:07,2
|
38,9
|
2,0
|
2 |
|
|
Björn Johansson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
36,5 | 4:16,1 | 1:23,4 | 5:33,4 | 4:12,7 | 1:26,1 | 5:26,0 |
|
28 |
53 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
22:58,5 |
2:11,5
|
43,2
|
4,3
|
3 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
240 |
|
|
|
36,6 | 4:16,1 | 1:22,7 | 5:39,6 | 4:10,3 | 1:20,9 | 5:32,3 |
|
29 |
56 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:01,3 |
2:14,3
|
46,0
|
2,8
|
4 |
|
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
|
240 GLT |
|
|
|
37,7 | 4:23,5 | 1:22,8 | 5:38,4 | 4:11,0 | 1:19,5 | 5:28,4 |
|
30 |
49 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:03,5 |
2:16,5
|
48,2
|
2,2
|
5 |
|
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
|
244 |
|
|
|
37,8 | 4:17,0 | 1:22,2 | 5:36,6 | 4:13,9 | 1:22,3 | 5:33,7 |
|
31 |
28 |
|
Anton Hager Bernats |
Örsundsbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
23:04,0 |
2:17,0
|
1:56,7
|
0,5
|
10 |
|
|
Henrik Hedlund |
Örsundsbro MK |
|
Clio |
|
|
|
39,2 | 4:19,8 | 1:22,9 | 5:35,4 | 4:11,8 | 1:21,7 | 5:33,2 |
|
32 |
32 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:13,0 |
2:26,0
|
50,9
|
9,0
|
3 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
|
36,2 | 4:20,8 | 1:23,6 | 5:38,1 | 4:15,6 | 1:22,2 | 5:36,5 |
|
32 |
83 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:13,0 |
2:26,0
|
|
|
1 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
940 |
|
|
|
37,9 | 4:23,7 | 1:23,5 | 5:36,0 | 4:16,8 | 1:22,5 | 5:32,6 |
|
34 |
72 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:17,5 |
2:30,5
|
4,5
|
4,5
|
2 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
37,8 | 4:22,0 | 1:23,1 | 5:38,5 | 4:18,0 | 1:22,4 | 5:35,7 |
|
35 |
73 |
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:22,8 |
2:35,8
|
9,8
|
5,3
|
3 |
|
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
37,7 | 4:23,0 | 1:25,1 | 5:45,3 | 4:15,5 | 1:20,3 | 5:35,9 |
|
36 |
74 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:24,4 |
2:37,4
|
11,4
|
1,6
|
4 |
|
|
Daniel Garsten |
MK Team Westom |
|
240 |
|
|
|
37,3 | 4:20,1 | 1:24,0 | 5:46,7 | 4:18,0 | 1:21,7 | 5:36,6 |
|
37 |
81 |
|
Kim Mastad |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:24,6 |
2:37,6
|
11,6
|
0,2
|
5 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköping MK |
|
242 |
|
|
|
35,6 | 4:25,5 | 1:22,9 | 5:44,4 | 4:15,1 | 1:21,4 | 5:39,7 |
|
38 |
51 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:24,8 |
2:37,8
|
1:09,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Felicia Grundtman |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
35,0 | 4:20,5 | 1:27,3 | 5:42,9 | 4:17,3 | 1:24,4 | 5:37,4 |
|
39 |
54 |
|
Anders Lönnström |
Nora MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:26,9 |
2:39,9
|
1:11,6
|
2,1
|
7 |
|
|
Hanna Lönnström |
Nora MK |
|
244 |
|
|
|
37,6 | 4:21,9 | 1:23,5 | 5:44,2 | 4:17,3 | 1:21,9 | 5:40,5 |
|
40 |
62 |
|
Michael Johansson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
23:29,2 |
2:42,2
|
1:30,7
|
2,3
|
4 |
|
|
Alfred Andersen |
Åmål MK |
|
240 |
|
|
Anmälare: Spader Äzz Gruppen |
37,1 | 4:19,5 | 1:22,1 | 5:40,8 | 4:14,6 | 1:21,4 | 5:53,7 |
|
41 |
2 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
23:35,8 |
2:48,8
|
|
6,6
|
1 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
39,5 | 4:27,5 | 1:23,9 | 5:45,1 | 4:18,6 | 1:23,7 | 5:37,5 |
|
42 |
76 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:35,9 |
2:48,9
|
22,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK Bil |
|
244 |
|
|
|
35,5 | 4:21,3 | 1:24,0 | 5:46,8 | 4:18,1 | 1:23,0 | 5:47,2 |
|
43 |
41 |
|
Rolf Andersson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
23:38,4 |
2:51,4
|
1:53,7
|
2,5
|
6 |
|
|
Jimmy Karlsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
40,4 | 4:25,4 | 1:25,0 | 5:47,5 | 4:17,4 | 1:23,0 | 5:39,7 |
|
44 |
52 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:46,1 |
2:59,1
|
1:30,8
|
7,7
|
8 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
38,1 | 4:26,1 | 1:25,6 | 5:49,2 | 4:22,2 | 1:23,6 | 5:41,3 |
|
45 |
6 |
|
Linus Leander |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
23:52,0 |
3:05,0
|
16,2
|
5,9
|
2 |
|
|
Peter Leander |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
Anmälare: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA |
38,2 | 4:31,3 | 1:23,9 | 5:47,7 | 4:20,6 | 1:29,5 | 5:40,8 |
|
46 |
61 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
23:52,4 |
3:05,4
|
1:53,9
|
0,4
|
5 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
Ascona |
|
|
|
37,4 | 4:21,9 | 1:24,4 | 5:51,8 | 4:22,6 | 1:24,7 | 5:49,6 |
|
47 |
85 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
VW |
23:53,4 |
3:06,4
|
40,4
|
1,0
|
7 |
|
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
|
Golf 2 |
|
|
Anmälare: EMS Finnerödja AB |
37,4 | 4:31,6 | 1:24,5 | 5:50,1 | 4:29,9 | 1:23,6 | 5:36,3 |
|
48 |
55 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
23:54,9 |
3:07,9
|
1:39,6
|
1,5
|
9 |
|
|
Mikeal Kjellgren |
Hjo MK |
|
940 |
|
|
|
37,9 | 4:32,6 | 1:25,3 | 5:50,3 | 4:24,4 | 1:23,5 | 5:40,9 |
|
49 |
39 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
23:55,6 |
3:08,6
|
2:10,9
|
0,7
|
7 |
|
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
|
Golf 3 |
|
|
|
36,7 | 4:35,3 | 1:24,3 | 5:53,9 | 4:19,9 | 1:21,8 | 5:43,7 |
|
50 |
40 |
|
Reine Vitikainen |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
VW |
23:55,8 |
3:08,8
|
2:11,1
|
0,2
|
8 |
|
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
|
Golf II |
|
|
|
36,8 | 4:31,6 | 1:25,0 | 5:50,7 | 4:20,5 | 1:22,5 | 5:48,7 |
|
51 |
57 |
|
Kåre Moen |
MK Team Westom |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
23:56,6 |
3:09,6
|
1:26,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Martin Elofsson |
MK Team Westom |
|
Lncer |
|
|
|
39,0 | 4:31,3 | 1:23,9 | 5:54,9 | 4:21,8 | 1:22,3 | 5:43,4 |
|
52 |
30 |
|
Peter Fredrikson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
24:03,3 |
3:16,3
|
2:56,0
|
6,7
|
11 |
|
|
Patrik Fredriksson |
Munkfors MC |
|
142 |
|
|
|
36,5 | 4:23,0 | 1:24,0 | 5:57,7 | 4:20,7 | 1:25,0 | 5:56,4 |
|
53 |
48 |
|
Kenneth Kristiansen |
SMK Eda |
B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
24:12,6 |
3:25,6
|
1:57,3
|
9,3
|
10 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
36,5 | 4:32,0 | 1:26,3 | 5:58,1 | 4:25,5 | 1:23,5 | 5:50,7 |
|
54 |
82 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
24:17,4 |
3:30,4
|
1:04,4
|
4,8
|
8 |
|
|
Erik Helgesson |
Munkfors MC |
|
242 |
|
|
|
36,5 | 4:29,5 | 1:27,3 | 5:54,1 | 4:29,0 | 1:25,3 | 5:55,7 |
|
55 |
84 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
24:26,4 |
3:39,4
|
1:13,4
|
9,0
|
9 |
|
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
|
244 |
|
|
|
37,8 | 4:36,0 | 1:26,9 | 5:58,9 | 4:27,9 | 1:25,4 | 5:53,5 |
|
56 |
78 |
|
Gunnar Odd |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
24:27,5 |
3:40,5
|
1:14,5
|
1,1
|
10 |
|
|
Magnus Johansson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
38,6 | 4:37,0 | 1:29,6 | 5:54,8 | 4:34,9 | 1:26,0 | 5:46,6 |
|
57 |
77 |
|
Robin Allwoodson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
24:46,4 |
3:59,4
|
1:33,4
|
18,9
|
11 |
|
|
Jessika Olsson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
40,5 | 4:40,6 | 1:28,1 | 6:05,5 | 4:32,6 | 1:25,7 | 5:53,4 |
|
58 |
75 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
24:53,6 |
4:06,6
|
1:40,6
|
7,2
|
12 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
Anmälare: CH BYGG&MONTAGE AB |
40,3 | 4:26,0 | 1:28,1 | 6:09,8 | 4:37,2 | 1:26,9 | 6:05,3 |
|
59 |
71 |
|
Per Carlsson |
Nora MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
25:01,0 |
4:14,0
|
1:48,0
|
7,4
|
13 |
|
|
Kathleen Bergström |
Östernärke RMC |
|
244 |
|
|
|
38,6 | 4:43,4 | 1:28,0 | 6:05,4 | 4:35,5 | 1:26,2 | 6:03,9 |
|
60 |
7 |
|
Simon Eriksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
25:03,9 |
4:16,9
|
1:28,1
|
2,9
|
3 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
Anmälare: Ems Finnerödja AB |
40,0 | 4:49,1 | 1:28,3 | 6:04,7 | 4:38,3 | 1:28,5 | 5:55,0 |
|
61 |
5 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
25:08,8 |
4:21,8
|
1:33,0
|
4,9
|
4 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Westom |
|
240 |
|
|
|
43,3 | 5:01,5 | 1:29,9 | 5:53,7 | 4:31,7 | 1:26,3 | 5:52,4 |
|
62 |
80 |
|
Kai Morten Myhre |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
25:10,5 |
4:23,5
|
1:57,5
|
1,7
|
14 |
|
|
Jim Hilmersson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
39,8 | 4:44,5 | 1:29,9 | 6:13,5 | 4:36,3 | 1:26,3 | 6:00,2 |
|
63 |
34 |
|
Henry Nyberg |
Forshaga MC |
A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
25:14,7 |
4:27,7
|
2:52,6
|
4,2
|
4 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
40,8 | 4:47,8 | 1:31,8 | 6:08,2 | 4:36,0 | 1:27,0 | 6:03,1 |
|
64 |
79 |
|
Robin Nilsson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
25:32,4 |
4:45,4
|
2:19,4
|
17,7
|
15 |
|
|
Ulf Nilsson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
41,0 | 5:03,3 | 1:31,5 | 6:10,1 | 4:41,3 | 1:26,0 | 5:59,2 |
|
65 |
69 |
|
Anders Thorsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
25:42,9 |
4:55,9
|
2:29,9
|
10,5
|
16 |
|
|
Fredrik Ericson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
43,1 | 4:43,8 | 1:30,6 | 6:20,5 | 4:41,4 | 1:29,8 | 6:13,7 |
|
66 |
4 |
|
Heidi Ryrlén |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
25:50,3 |
5:03,3
|
2:14,5
|
7,4
|
5 |
|
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
|
Polo GTI |
|
|
|
39,3 | 4:58,5 | 1:31,7 | 6:20,6 | 4:41,1 | 1:28,6 | 6:10,5 |
|
67 |
3 |
|
Marcus Karlqvist |
MK Team Westom |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
25:51,4 |
5:04,4
|
2:15,6
|
1,1
|
6 |
|
|
Robert Jonsson |
MK Team Westom |
|
240 |
|
|
|
44,8 | 4:57,0 | 1:32,3 | 6:17,6 | 4:44,7 | 1:27,6 | 6:07,4 |
|
68 |
70 |
|
Marcus Jardler |
Östmark MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
25:56,3 |
5:09,3
|
2:43,3
|
4,9
|
17 |
|
|
Louise Korkeamäki |
Östmark MFF |
|
940 |
|
|
|
42,2 | 4:50,9 | 1:30,8 | 6:25,0 | 4:45,4 | 1:30,2 | 6:11,8 |
|
69 |
66 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
26:22,9 |
5:35,9
|
4:24,4
|
26,6
|
6 |
|
|
Robin Kollfelt |
MK Ratten |
|
2002 |
|
|
|
38,7 | 5:07,3 | 1:31,9 | 6:24,2 | 4:48,3 | 1:30,6 | 6:21,9 |
|
70 |
58 |
|
Mikael Karlsson |
Munkfors MK |
C-förare 4 WD |
|
Lancia |
26:43,6 |
5:56,6
|
4:13,8
|
20,7
|
3 |
|
|
Dan Fogderud |
SMK Eda |
|
Delta HF Integrale |
|
|
|
45,7 | 5:05,4 | 1:35,3 | 6:24,6 | 5:00,2 | 1:32,4 | 6:20,0 |
|
71 |
87 |
|
Åke Dahlen |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
FIAT |
27:48,2 |
7:01,2
|
4:35,2
|
1:04,6
|
18 |
|
|
Kenneth Wåhlin |
MK Team Treske |
|
Brava 1,6 SX |
|
|
|
40,7 | 5:13,0 | 1:36,3 | 6:47,5 | 5:07,3 | 1:35,8 | 6:47,6 |
|
72 |
29 |
|
Gunnar Ståhlgren |
Karlstads MC Bil |
A-förare 2 WD |
|
Triumph |
27:51,7 |
7:04,7
|
6:44,4
|
3,5
|
12 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
2,5 Pi |
|
|
|
43,9 | 5:02,9 | 1:39,0 | 6:45,9 | 5:02,7 | 1:40,9 | 6:56,4 |
|
73 |
88 |
|
Henrik Ågren |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E |
|
Volvo |
32:50,3 |
12:03,3
|
9:37,3
|
4:58,6
|
19 |
|
|
Frank Ågren |
Säffle MC |
|
242 |
|
|
|
42,3 | 5:31,1 | 1:37,8 | 6:47,1 | 5:16,5 | 1:36,2 | 6:49,3 |
|
* = tilldelad tid,
? = under utredning
|