2015-05-09
Totalreklamsprinten
Official final
After SS 1
77 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
14 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:33,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
Evo VII |
|
|
|
|
|
2 |
17 |
|
Sveinung Mitseim |
NAF Msp Asker og Bærum |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:33,9 |
0,2
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Ronny Christensen |
NAF Msp Asker og Bærum |
|
WRX STi |
|
|
|
|
|
3 |
12 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
1:34,2 |
0,5
|
0,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Linda Röksund |
|
|
Fabia S2000 |
|
|
|
|
|
4 |
18 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
|
1:34,8 |
1,1
|
1,1
|
0,6
|
4 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
13 |
|
Jari Häggman |
Skillingaryds MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:35,0 |
1,3
|
1,3
|
0,2
|
5 |
|
|
Håkan Nilsson |
Borås MRK |
|
Lancer Evo |
|
|
|
|
|
6 |
15 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:35,2 |
1,5
|
1,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
7 |
16 |
|
Lasse Storm |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:35,8 |
2,1
|
2,1
|
0,6
|
7 |
|
|
Sofia Westergren |
Stenungsunds MS |
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Team SOLAB |
|
|
8 |
37 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:37,1 |
3,4
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Thomas Ivarsson |
Stenugnsund MS |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
9 |
19 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:38,4 |
4,7
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Rickard Hedström |
Kinds MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
10 |
40 |
|
Tage Lundgren |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:38,7 |
5,0
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Lars Hansen |
|
|
242 |
|
|
|
|
|
11 |
11 |
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:38,9 |
5,2
|
5,2
|
0,2
|
8 |
|
|
Emmelie Lavén |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
|
|
12 |
42 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:39,2 |
5,5
|
0,5
|
0,3
|
2 |
|
|
Peter Milén |
|
|
242 |
|
|
|
|
|
13 |
2 |
|
Enar Viktorsson |
MK Trophy |
Appendix K -81 |
|
Ford |
1:39,9 |
6,2
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Jessie Karlsson |
|
|
Escort |
|
|
|
|
|
13 |
202 |
|
Mattias Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
1:39,9 |
6,2
|
1,5
|
|
2 |
|
|
Fredrik Skanselid |
|
|
208 R2 |
|
|
|
|
|
15 |
24 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:41,4 |
7,7
|
3,0
|
1,5
|
3 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
16 |
22 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:41,5 |
7,8
|
3,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Raimo Ratiikainen |
Skene MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
17 |
1 |
|
Jan Larsson |
Dals MK |
Appendix K -81 |
|
Volvo |
1:41,6 |
7,9
|
1,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
18 |
30 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:42,7 |
9,0
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Adam Samuelssom |
|
|
940 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr: 1 Racing Store |
|
|
19 |
27 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:43,0 |
9,3
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Trollhättan |
|
244 |
|
|
|
|
|
20 |
38 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:43,5 |
9,8
|
6,4
|
0,5
|
2 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
21 |
23 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
1:43,8 |
10,1
|
5,4
|
0,3
|
5 |
|
|
Lars Pettersson |
Toarps MK |
|
M3 |
|
|
|
|
|
22 |
8 |
|
Anders Olsson |
Vänersborgs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,1 |
10,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Lennart Johansson |
|
|
240 |
|
|
|
|
|
23 |
35 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,2 |
10,5
|
1,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Linneá Johansson |
Tjörns MF |
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
24 |
28 |
|
Robert Johanson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,6 |
10,9
|
1,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
|
|
25 |
25 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,7 |
11,0
|
2,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Reneé Andersson |
Fjärås MK |
|
850 |
|
|
Applicant: TEAM MPRE MOTORSPORT |
|
|
26 |
41 |
|
Manne Hermansson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
1:45,4 |
11,7
|
6,7
|
0,7
|
3 |
|
|
Håkan Dragemark |
|
|
Fiesta |
|
|
|
|
|
26 |
45 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
1:45,4 |
11,7
|
6,7
|
|
3 |
|
|
Tobias Holmström |
Dals MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
28 |
10 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:45,8 |
12,1
|
1,7
|
0,4
|
2 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
28 |
29 |
|
Jesper Simonsson |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:45,8 |
12,1
|
3,1
|
|
6 |
|
|
Ulf Simonsson |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
|
|
|
30 |
58 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:46,5 |
12,8
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Marcus Grolander |
Älvbygdens MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
31 |
32 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:46,8 |
13,1
|
4,1
|
0,3
|
7 |
|
|
Johan Stenberg |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
32 |
70 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:47,0 |
13,3
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
33 |
34 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:47,1 |
13,4
|
4,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Thomas Larsson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
33 |
74 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:47,1 |
13,4
|
0,1
|
|
2 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
325 |
|
|
|
|
|
35 |
76 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:47,2 |
13,5
|
0,2
|
0,1
|
3 |
|
|
Eric Martinsson |
|
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr:1 Racing Store |
|
|
36 |
57 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:47,3 |
13,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Christoffer Isaksson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
37 |
5 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K -81 |
|
Saab |
1:47,4 |
13,7
|
7,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Bengt Lindqvist |
SMK Trollhättan |
|
V4 |
|
|
|
|
|
37 |
9 |
|
Magnus Lagerstam |
Kullings MS |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:47,4 |
13,7
|
3,3
|
|
3 |
|
|
Tim Lagerstam |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
39 |
7 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
Appendix K -81 |
|
Opel |
1:47,8 |
14,1
|
7,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Ulrika Hjelm |
Vara MK |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
40 |
50 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:48,5 |
14,8
|
1,2
|
0,7
|
2 |
|
|
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
|
|
41 |
3 |
|
Matts Eriksson |
Mariestads MS |
Appendix K -81 |
|
Saab |
1:48,7 |
15,0
|
8,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Peter Forslund |
Mariestads MS |
|
V4 |
|
|
|
|
|
42 |
36 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
B-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:49,3 |
15,6
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Bengt-Arne Molin |
Skene MS |
|
740 |
|
|
|
|
|
43 |
72 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:49,4 |
15,7
|
2,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Leif Gustavsson |
Älvbygdens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
44 |
33 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:49,5 |
15,8
|
6,8
|
0,1
|
9 |
|
|
Albin Berg |
|
|
940 |
|
|
|
|
|
45 |
73 |
|
Olof Jangström |
Göteborgs MF |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:50,1 |
16,4
|
3,1
|
0,6
|
5 |
|
|
Leif Jonasson |
Göteborgs MF |
|
940 |
|
|
|
|
|
46 |
20 |
|
Ingemar Johnzon |
Varbergs MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
1:50,2 |
16,5
|
11,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Alf Johnzon |
Varbergs MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
47 |
78 |
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:50,5 |
16,8
|
3,5
|
0,3
|
6 |
|
|
Jan-Olof Pettersson |
Mariestads MS |
|
142 |
|
|
|
|
|
48 |
6 |
|
Mikael Granath |
Vara MK |
Appendix K -81 |
|
Volvo |
1:50,6 |
16,9
|
10,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Anton Sandström |
|
|
142 |
|
|
|
|
|
49 |
56 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:50,7 |
17,0
|
3,4
|
0,1
|
3 |
|
|
Erik Ström |
Östmarks MFF |
|
242 |
|
|
|
|
|
50 |
69 |
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:50,9 |
17,2
|
4,4
|
0,2
|
2 |
|
|
Joacim Grolander |
Älvbygden MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
50 |
75 |
|
Harri Mourujärvi |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
1:50,9 |
17,2
|
3,9
|
|
7 |
|
|
Teuvo Majava |
Älvbygdens MK |
|
Golf II GTI |
|
|
|
|
|
52 |
201 |
|
Bo Axelsson |
Dals MK |
Appendix K -81 |
|
Ford |
1:51,1 |
17,4
|
11,2
|
0,2
|
7 |
|
|
|
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
|
|
52 |
71 |
|
Ulf Storm |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:51,1 |
17,4
|
4,1
|
|
8 |
|
|
Ditte Olavsson |
Stenungsunds MS |
|
325 Coupé |
|
|
Applicant: Team SOLAB |
|
|
54 |
52 |
|
Malin Andersson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:51,5 |
17,8
|
4,2
|
0,4
|
4 |
|
|
Johan Anersson |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Motorevents.se |
|
|
54 |
77 |
|
Krister Dahlberg |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:51,5 |
17,8
|
4,5
|
|
9 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
325i Coupé |
|
|
|
|
|
56 |
79 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:52,3 |
18,6
|
5,3
|
0,8
|
10 |
|
|
Kevin Lärke |
|
|
325 |
|
|
|
|
|
57 |
26 |
|
Fredrik Dehlin |
Hässleholms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:52,5 |
18,8
|
9,8
|
0,2
|
10 |
|
|
Gustav Lindfors |
Hässleholms MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Racepart Sweden |
|
|
58 |
53 |
|
Fredrik Olsson |
Sotenäs MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:52,9 |
19,2
|
5,6
|
0,4
|
5 |
|
|
Mikael Olsson |
Sotenäs MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
59 |
47 |
|
Robert Hjalmarsson |
Fjärås MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:53,2 |
19,5
|
5,9
|
0,3
|
6 |
|
|
Robert Dichter |
Fjärås MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
60 |
62 |
|
Roy Karlsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:53,5 |
19,8
|
7,0
|
0,3
|
3 |
|
|
Fredrik Bottermark |
|
|
Golf I |
|
|
|
|
|
61 |
80 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:53,6 |
19,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Kent Johansson |
Falköpings MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
62 |
21 |
|
Jan-Inge Carlsson |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
1:54,6 |
20,9
|
16,2
|
1,0
|
7 |
|
|
Carina Lerneryd |
Göteborgs MF |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
63 |
51 |
|
Fredrik Häggman |
Skillingaryds MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:54,8 |
21,1
|
7,5
|
0,2
|
7 |
|
|
Daniel Josefsson |
|
|
244 |
|
|
|
|
|
64 |
46 |
|
Kjell Ivar Åmfelt |
NAF Msp Asker og Bærum |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:55,1 |
21,4
|
7,8
|
0,3
|
8 |
|
|
Christine L.k. Åmfelt |
NAF Msp Asker og Bærum |
|
244 |
|
|
|
|
|
65 |
63 |
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:55,3 |
21,6
|
8,8
|
0,2
|
4 |
|
|
Oskar Andersson |
Fjärås MK |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Spader Äzz gruppen Blästring/Ind.lack |
|
|
66 |
48 |
|
Martin Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:56,9 |
23,2
|
9,6
|
1,6
|
9 |
|
|
Linda Vallittu |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
|
|
67 |
54 |
|
Glenn Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:57,2 |
23,5
|
9,9
|
0,3
|
10 |
|
|
Lukas Johansson |
Stenungsungs MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
68 |
64 |
|
Anneli Johnzon |
Varbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:57,6 |
23,9
|
11,1
|
0,4
|
5 |
|
|
Markus Johnzon |
Varbergs MK |
|
Golf II |
|
|
|
|
|
69 |
61 |
|
Johan Mäsak |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:57,7 |
24,0
|
11,2
|
0,1
|
6 |
|
|
Ida Mäsak |
Stenungsunds MS |
|
99 |
|
|
|
|
|
70 |
49 |
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:58,7 |
25,0
|
11,4
|
1,0
|
11 |
|
|
Magnus Nygårdh |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
|
|
71 |
66 |
|
Jim Davidsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:58,9 |
25,2
|
12,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Daniel Gustavsson |
Älvbygdens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
72 |
59 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:59,9 |
26,2
|
13,4
|
1,0
|
8 |
|
|
Lena Johnsson |
MK Trophy |
|
940 |
|
|
|
|
|
73 |
60 |
|
Bertil Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:03,1 |
29,4
|
16,6
|
3,2
|
9 |
|
|
Jimmie Jonsson |
|
|
Golf III |
|
|
|
|
|
73 |
68 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:03,1 |
29,4
|
16,6
|
|
9 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
Golf II |
|
|
|
|
|
75 |
55 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
2:04,8 |
31,1
|
17,5
|
1,7
|
12 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
|
|
76 |
65 |
|
Viktor Edling |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
2:08,0 |
34,3
|
21,5
|
3,2
|
11 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
740 |
|
|
|
|
|
77 |
67 |
|
Sven Börjesson |
Fjärås MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
2:18,9 |
45,2
|
32,4
|
10,9
|
12 |
|
|
Stig-Åke Börjesson |
Fjärås MK |
|
900i |
|
|
|
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|