2023-05-06
Götenerundan
Official final
After SS 3
171 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
17 |
|
Kalle Gustafsson |
Haninge MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
15:37,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
Fiesta Rally 2 |
|
|
Applicant: LG Bil & Motor AB |
4:28,9 | 6:28,7 | 4:39,8 |
|
2 |
18 |
|
Christoffer Haglund |
SMK Nyköping |
A/B/C - förare 4 WD |
|
VW |
15:41,0 |
3,6
|
3,6
|
3,6
|
2 |
|
|
Lucas Karlsson |
SMK Nyköping |
|
Polo |
|
|
Applicant: GK DOOR TEAM SWEDEN |
4:29,6 | 6:29,1 | 4:42,3 |
|
3 |
7 |
|
David Nattsson |
Falköpings MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
15:49,7 |
12,3
|
12,3
|
8,7
|
3 |
|
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
|
Fabia Rally2 Evo |
|
|
Applicant: EMSTAD Motorsport |
4:30,8 | 6:31,9 | 4:47,0 |
|
4 |
13 |
|
Thomas Thunström |
Ludvika MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
15:57,0 |
19,6
|
19,6
|
7,3
|
4 |
|
|
Kevin Athley |
Wäxjö MS |
|
Fabia Evo2 |
|
|
|
4:35,2 | 6:35,4 | 4:46,4 |
|
5 |
14 |
|
Kenny Stavbom |
MK Speed |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Hyundai |
16:05,0 |
27,6
|
27,6
|
8,0
|
5 |
|
|
Mattias Andersson |
Säffle MC |
|
i20 |
|
|
|
4:35,2 | 6:38,9 | 4:50,9 |
|
6 |
16 |
|
Stig Andervang |
MK Rimo |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
16:15,4 |
38,0
|
38,0
|
10,4
|
6 |
|
|
Robin Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
Fabia R5 Evo |
|
|
|
4:37,8 | 6:44,9 | 4:52,7 |
|
7 |
15 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
16:19,4 |
42,0
|
42,0
|
4,0
|
7 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
Flesta R5 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
4:35,7 | 6:41,4 | 5:02,3 |
|
8 |
34 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
16:39,0 |
1:01,6
|
|
19,6
|
1 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
325 |
|
|
|
4:48,6 | 6:49,7 | 5:00,7 |
|
9 |
302 |
|
Arvid Johansson |
Lessebo MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
16:41,6 |
1:04,2
|
1:04,2
|
2,6
|
8 |
|
|
Roger Dahlberg |
Kristdala MS |
|
Fabia Evo2 |
|
|
Applicant: Tisse Racing AB |
4:41,2 | 6:53,5 | 5:06,9 |
|
9 |
305 |
|
Victor Karlsson |
Vimmerby MS |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
16:41,6 |
1:04,2
|
2,6
|
|
2 |
|
|
Jonas Magnér |
KAK Motorsport |
|
Corolla |
|
|
|
4:50,1 | 6:50,6 | 5:00,9 |
|
11 |
8 |
|
Mattias Olsson |
Stenungsunds MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
16:44,1 |
1:06,7
|
1:06,7
|
2,5
|
9 |
|
|
Erik Gustafsson |
SMK Linde |
|
Fabia Evo |
|
|
|
4:49,3 | 6:52,4 | 5:02,4 |
|
12 |
67 |
|
Johan Lundqvist |
SMK Trollhättan |
A - förare 2 WD |
|
Citroën |
16:46,9 |
1:09,5
|
7,9
|
2,8
|
3 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
DS3 R3 Max |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
4:48,4 | 6:55,4 | 5:03,1 |
|
13 |
306 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
16:50,6 |
1:13,2
|
11,6
|
3,7
|
4 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
242 |
|
|
|
4:51,6 | 6:56,6 | 5:02,4 |
|
14 |
300 |
|
Mattias Nyström |
Ludvika MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
16:51,9 |
1:14,5
|
1:14,5
|
1,3
|
10 |
|
|
Jonna Nyström |
Ludvika MS |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
4:50,3 | 6:51,4 | 5:10,2 |
|
15 |
42 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
16:55,0 |
1:17,6
|
16,0
|
3,1
|
5 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Nerike Kugg & Mekan Motorsport |
4:49,3 | 7:00,9 | 5:04,8 |
|
16 |
48 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
16:55,4 |
1:18,0
|
16,4
|
0,4
|
6 |
|
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
|
4:58,8 | 6:52,5 | 5:04,1 |
|
17 |
46 |
|
Pontus Berglund |
SMK Hörby |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
16:59,0 |
1:21,6
|
20,0
|
3,6
|
7 |
|
|
Peter Berglund |
SMK Hörby |
|
940 |
|
|
|
4:54,6 | 6:58,2 | 5:06,2 |
|
18 |
21 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:00,7 |
1:23,3
|
1:23,3
|
1,7
|
11 |
|
|
Carin Nilsson |
MK Team Treske |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
4:50,4 | 7:00,5 | 5:09,8 |
|
19 |
36 |
|
Hampus Jakobsson |
SMK Nyköping |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
17:06,9 |
1:29,5
|
27,9
|
6,2
|
8 |
|
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
Corolla |
|
|
|
4:59,2 | 7:02,9 | 5:04,8 |
|
20 |
54 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A - förare 2 WD |
|
Nissan |
17:11,4 |
1:34,0
|
32,4
|
4,5
|
9 |
|
|
Kim Johansson |
Asarums MS |
|
Sunny |
|
|
|
4:53,2 | 7:04,3 | 5:13,9 |
|
21 |
51 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:11,7 |
1:34,3
|
32,7
|
0,3
|
10 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
4:54,4 | 7:03,2 | 5:14,1 |
|
22 |
19 |
|
Tomas Söderberg |
Falkenbergs MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
17:11,9 |
1:34,5
|
1:34,5
|
0,2
|
12 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Fryksdalens MK |
|
Fabia |
|
|
|
4:52,2 | 6:58,4 | 5:21,3 |
|
23 |
11 |
|
Kent Andersson |
Västerås MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
17:14,2 |
1:36,8
|
1:36,8
|
2,3
|
13 |
|
|
Johan Johansson |
MK Tierp |
|
Fiesta Rally 2 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
4:52,7 | 7:09,1 | 5:12,4 |
|
24 |
49 |
|
Marcus Holm |
Tidaholms MK |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
17:14,7 |
1:37,3
|
35,7
|
0,5
|
11 |
|
|
Tim Hammarström |
Älmhults MK |
|
325 E36 |
|
|
|
5:00,4 | 7:01,8 | 5:12,5 |
|
25 |
301 |
|
Mikael Gustafsson |
Ludvika MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:14,9 |
1:37,5
|
1:37,5
|
0,2
|
14 |
|
|
Lars Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
4:56,7 | 7:02,1 | 5:16,1 |
|
26 |
27 |
|
Kim Nydén |
SMK Linde |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:16,1 |
1:38,7
|
1:38,7
|
1,2
|
15 |
|
|
Jonas Sandin |
SMK Linde |
|
Mirage |
|
|
|
4:58,6 | 7:09,5 | 5:08,0 |
|
27 |
58 |
|
Jacob Johannesson |
Gullabo RC |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:17,4 |
1:40,0
|
38,4
|
1,3
|
12 |
|
|
Danny Holgersson |
Ryds MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
4:53,0 | 7:14,6 | 5:09,8 |
|
28 |
311 |
|
Henric Nilsson |
Asarums MS |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:18,5 |
1:41,1
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Dennis Kullberg |
Asarums MS |
|
242 16v |
|
|
|
4:57,4 | 7:06,9 | 5:14,2 |
|
29 |
61 |
|
Frans Harrén-Söderbäck |
SMK Nyköping |
A - förare 2 WD |
|
VW |
17:19,6 |
1:42,2
|
40,6
|
1,1
|
13 |
|
|
Charlie Ekström |
SMK Nyköping |
|
Golf III |
|
|
|
5:03,2 | 7:03,7 | 5:12,7 |
|
30 |
63 |
|
Emil Friman |
Vetlanda RRC |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
17:20,1 |
1:42,7
|
41,1
|
0,5
|
14 |
|
|
Tom Törngren |
Gränna MK |
|
Corolla |
|
|
|
5:05,9 | 7:02,9 | 5:11,3 |
|
30 |
98 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:20,1 |
1:42,7
|
1,6
|
|
2 |
|
|
Philip Haag |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
4:56,1 | 7:08,5 | 5:15,5 |
|
32 |
93 |
|
Mathias Savela |
Stockholms BK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:20,3 |
1:42,9
|
1,8
|
0,2
|
3 |
|
|
Anton Persson |
Strängnäs AMS |
|
940 |
|
|
|
5:03,4 | 7:04,7 | 5:12,2 |
|
33 |
66 |
|
Oscar Janson |
SMK Eda |
A - förare 2 WD |
|
VW |
17:21,1 |
1:43,7
|
42,1
|
0,8
|
15 |
|
|
Eric Janson |
SMK Eda |
|
Golf |
|
|
|
5:01,0 | 7:06,6 | 5:13,5 |
|
34 |
44 |
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
A - förare 2 WD |
|
Nissan |
17:21,2 |
1:43,8
|
42,2
|
0,1
|
16 |
|
|
Erika Ledin |
SMK Hörby |
|
Sunny |
|
|
|
5:00,9 | 7:05,8 | 5:14,5 |
|
35 |
95 |
|
Alexander Andersson |
MK Kinda |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:22,2 |
1:44,8
|
3,7
|
1,0
|
4 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
940 |
|
|
|
5:00,5 | 7:06,9 | 5:14,8 |
|
36 |
50 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:22,8 |
1:45,4
|
43,8
|
0,6
|
17 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
|
5:01,0 | 7:07,6 | 5:14,2 |
|
37 |
10 |
|
Christer Hedlund |
Lycksele MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
VW |
17:23,2 |
1:45,8
|
1:45,8
|
0,4
|
16 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands Mf:s BK |
|
Polo GTI R5 |
|
|
Applicant: GK Door Team Sweden |
4:53,9 | 7:11,9 | 5:17,4 |
|
38 |
23 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:24,0 |
1:46,6
|
1:46,6
|
0,8
|
17 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
4:58,9 | 7:09,5 | 5:15,6 |
|
39 |
47 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:25,1 |
1:47,7
|
46,1
|
1,1
|
18 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
5:05,2 | 7:05,5 | 5:14,4 |
|
40 |
121 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Renault |
17:28,2 |
1:50,8
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Peter Fransson |
Vimmerby MS |
|
A310 |
|
|
|
5:00,8 | 7:11,1 | 5:16,3 |
|
41 |
40 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:28,6 |
1:51,2
|
49,6
|
0,4
|
19 |
|
|
Fredrik Eklund |
SMK Valdemarsvik |
|
240 |
|
|
|
4:58,7 | 7:15,1 | 5:14,8 |
|
42 |
304 |
|
Christian Fors |
Kullings MS |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
17:29,0 |
1:51,6
|
50,0
|
0,4
|
20 |
|
|
Peter Wester |
Kullings MS |
|
325 |
|
|
|
4:54,8 | 7:19,3 | 5:14,9 |
|
43 |
39 |
|
Emil Lennartsson |
MK Speed |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:29,5 |
1:52,1
|
50,5
|
0,5
|
21 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
940 |
|
|
|
4:59,0 | 7:15,0 | 5:15,5 |
|
44 |
96 |
|
Sixten Westman |
MK Tierp |
B - förare 2 WD |
|
Škoda |
17:29,6 |
1:52,2
|
11,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Emil Persson |
Finnskoga MK |
|
Fabia |
|
|
|
5:09,9 | 7:06,8 | 5:12,9 |
|
45 |
35 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A - förare 2 WD |
|
Renault |
17:30,9 |
1:53,5
|
51,9
|
1,3
|
22 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
Clio RS |
|
|
Applicant: Oilcenter Solång Motorsport |
5:04,9 | 7:09,3 | 5:16,7 |
|
46 |
60 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:31,9 |
1:54,5
|
52,9
|
1,0
|
23 |
|
|
Andreas Haraldsson |
Rönne MK |
|
244 |
|
|
|
4:56,4 | 7:15,2 | 5:20,3 |
|
47 |
101 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:32,6 |
1:55,2
|
14,1
|
0,7
|
6 |
|
|
Christian Ohlsson |
Forshaga MC |
|
940 |
|
|
|
5:02,5 | 7:13,4 | 5:16,7 |
|
48 |
110 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
B - förare 2 WD |
|
VW |
17:33,9 |
1:56,5
|
15,4
|
1,3
|
7 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
Golf Mk 3 |
|
|
|
5:08,5 | 7:08,4 | 5:17,0 |
|
49 |
128 |
|
Morgan Olsson |
Vimmerby MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
17:35,5 |
1:58,1
|
7,3
|
1,6
|
2 |
|
|
David Johansson |
MK Ramunder Söderköping |
|
240 |
|
|
|
5:06,9 | 7:11,3 | 5:17,3 |
|
50 |
62 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:38,5 |
2:01,1
|
59,5
|
3,0
|
24 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
940 16v |
|
|
|
5:11,3 | 7:11,1 | 5:16,1 |
|
51 |
111 |
|
Joel Persson |
Ilsbo MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:39,1 |
2:01,7
|
20,6
|
0,6
|
8 |
|
|
Tobias Sandmark |
Sandvikens MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Molanda Maskinservice |
4:55,1 | 7:14,7 | 5:29,3 |
|
52 |
43 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
17:40,1 |
2:02,7
|
1:01,1
|
1,0
|
25 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
Corolla |
|
|
|
5:04,7 | 7:17,5 | 5:17,9 |
|
53 |
68 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
17:40,5 |
2:03,1
|
1:01,5
|
0,4
|
26 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
325 |
|
|
|
5:04,3 | 7:17,4 | 5:18,8 |
|
54 |
32 |
|
Alexander Engwall |
Vetlanda RRC |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
17:41,4 |
2:04,0
|
2:04,0
|
0,9
|
18 |
|
|
Anders Engwall |
Vetlanda RRC |
|
Octavia |
|
|
|
5:06,2 | 7:14,6 | 5:20,6 |
|
55 |
135 |
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
17:42,7 |
2:05,3
|
14,5
|
1,3
|
3 |
|
|
Björn Ekenved |
Göteborgs MF |
|
240 |
|
|
|
5:03,8 | 7:15,0 | 5:23,9 |
|
56 |
118 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
B - förare 2 WD |
|
BMW |
17:44,3 |
2:06,9
|
25,8
|
1,6
|
9 |
|
|
Thomas Svensson |
Strängnäs AMS |
|
325 |
|
|
|
5:06,1 | 7:19,0 | 5:19,2 |
|
57 |
78 |
|
Kent Larsson |
MK Team Westom |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Nissan |
17:46,3 |
2:08,9
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Johan Grönvall |
MK Team Westom |
|
Almera |
|
|
|
5:08,1 | 7:16,1 | 5:22,1 |
|
58 |
70 |
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
17:47,1 |
2:09,7
|
0,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Lisa Jonasson |
Filipstads MC |
|
940 |
|
|
Applicant: OPUSBILPROVNING.SE |
5:12,0 | 7:17,9 | 5:17,2 |
|
59 |
71 |
|
Daniel Suvala |
SMK Nyköping |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
17:48,0 |
2:10,6
|
1,7
|
0,9
|
3 |
|
|
Patrik Johansson |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
5:08,3 | 7:20,1 | 5:19,6 |
|
60 |
75 |
|
Martin Lundqvist |
Fagersta MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
17:49,6 |
2:12,2
|
3,3
|
1,6
|
4 |
|
|
Christian Segerström |
Fagersta MK |
|
S40 |
|
|
Applicant: RaceOffice.se |
5:11,4 | 7:20,3 | 5:17,9 |
|
61 |
81 |
|
Oscar Östlund |
Hällefors MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
17:51,1 |
2:13,7
|
4,8
|
1,5
|
5 |
|
|
Daniel Andersson |
VÖMK |
|
240 |
|
|
|
5:11,1 | 7:20,2 | 5:19,8 |
|
62 |
41 |
|
Martin Broberg |
Värmdö BK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
17:51,4 |
2:14,0
|
1:12,4
|
0,3
|
27 |
|
|
Emil Eklund |
Sandvikens MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Trendab Motorsport |
5:04,9 | 7:21,3 | 5:25,2 |
|
63 |
112 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
Citroën |
17:51,7 |
2:14,3
|
33,2
|
0,3
|
10 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
C2R2 |
|
|
|
5:18,5 | 7:16,3 | 5:16,9 |
|
64 |
30 |
|
Erik Pettersson |
Fagersta MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Subaru |
17:54,2 |
2:16,8
|
2:16,8
|
2,5
|
19 |
|
|
Fredrik Segerström |
Fagersta MK |
|
Impreza |
|
|
|
5:15,7 | 7:15,5 | 5:23,0 |
|
65 |
127 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
17:55,6 |
2:18,2
|
27,4
|
1,4
|
4 |
|
|
Anders Daniel Jansson |
SMK Södermanland |
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
5:07,8 | 7:19,7 | 5:28,1 |
|
66 |
103 |
|
Kenneth Ringström |
Fjugesta MS |
B - förare 2 WD |
|
Toyota |
17:58,9 |
2:21,5
|
40,4
|
3,3
|
11 |
|
|
Håkan Berger |
Fjugesta MS |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Nerike Kugg & Mekan Motorsport |
5:08,0 | 7:19,2 | 5:31,7 |
|
67 |
77 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:00,8 |
2:23,4
|
14,5
|
1,9
|
6 |
|
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
5:16,3 | 7:19,3 | 5:25,2 |
|
68 |
72 |
|
Niklas Berglund |
Eskilstuna MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:02,7 |
2:25,3
|
16,4
|
1,9
|
7 |
|
|
Henrik Pedersen |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
5:13,9 | 7:27,9 | 5:20,9 |
|
69 |
92 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:03,0 |
2:25,6
|
44,5
|
0,3
|
12 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
240 |
|
|
Applicant: OPUSBILPROVNING.SE |
5:08,4 | 7:25,8 | 5:28,8 |
|
70 |
172 |
|
Rasmus Hansén |
NMS Boden |
C - förare 2 WD |
|
VW |
18:06,0 |
2:28,6
|
|
3,0
|
1 |
|
|
Oscar Westin |
NMS Boden |
|
Golf Mk 3 |
|
|
|
5:10,7 | 7:24,6 | 5:30,7 |
|
71 |
76 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:06,7 |
2:29,3
|
20,4
|
0,7
|
8 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
5:12,3 | 7:30,0 | 5:24,4 |
|
71 |
80 |
|
Robin Wallón |
Kolsva MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:06,7 |
2:29,3
|
20,4
|
|
8 |
|
|
Tommy Sjölin |
Västerås MS |
|
940 |
|
|
|
5:17,4 | 7:23,8 | 5:25,5 |
|
73 |
126 |
|
Christer Karlsson |
VÖMK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
18:07,9 |
2:30,5
|
39,7
|
1,2
|
5 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
VÖMK |
|
242 |
|
|
|
5:11,3 | 7:22,5 | 5:34,1 |
|
74 |
33 |
|
Anton Malm |
Eskilstuna MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
18:08,0 |
2:30,6
|
2:30,6
|
0,1
|
20 |
|
|
John Lundh |
Eskilstuna MK |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
5:18,4 | 7:30,2 | 5:19,4 |
|
75 |
104 |
|
Filip Rosendahl |
Toarps MK Borås |
B - förare 2 WD |
|
BMW |
18:08,5 |
2:31,1
|
50,0
|
0,5
|
13 |
|
|
Mikael Rosendahl |
Toarps MK Borås |
|
E36 Compact |
|
|
|
5:14,8 | 7:30,2 | 5:23,5 |
|
76 |
308 |
|
Patrik Fredriksson |
Fryksdalens MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:09,3 |
2:31,9
|
23,0
|
0,8
|
10 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
5:17,9 | 7:26,3 | 5:25,1 |
|
76 |
309 |
|
Elliot Sjögren |
VÖMK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:09,3 |
2:31,9
|
23,0
|
|
10 |
|
|
Dennis Norén |
VÖMK |
|
940 |
|
|
|
5:17,2 | 7:26,5 | 5:25,6 |
|
78 |
123 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Porsche |
18:09,8 |
2:32,4
|
41,6
|
0,5
|
6 |
|
|
Håkan Jacobson |
KAK Motorsport |
|
911 RS |
|
|
|
5:13,8 | 7:27,7 | 5:28,3 |
|
79 |
125 |
|
Roger Brenemark |
Haninge MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Ford |
18:12,7 |
2:35,3
|
44,5
|
2,9
|
7 |
|
|
Björn Larsson |
Hofors MS |
|
Escort |
|
|
|
5:17,8 | 7:29,2 | 5:25,7 |
|
80 |
168 |
|
Kevin Eriksson |
SMK Trollhättan |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:14,8 |
2:37,4
|
8,8
|
2,1
|
2 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
|
5:05,4 | 7:29,1 | 5:20,3 |
|
81 |
134 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
18:15,7 |
2:38,3
|
47,5
|
0,9
|
8 |
|
|
Curt Lundmark |
Västerås MS |
|
244 |
|
|
|
5:12,0 | 7:26,4 | 5:37,3 |
|
82 |
108 |
|
Joakim Wallin |
Norrköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:16,4 |
2:39,0
|
57,9
|
0,7
|
14 |
|
|
Jimmy Wallin |
Norrköpings MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Norrköpings Express |
5:09,6 | 7:30,3 | 5:36,5 |
|
83 |
146 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Opel |
18:18,0 |
2:40,6
|
49,8
|
1,6
|
9 |
|
|
Anton Sundström |
Vara MK |
|
Ascona |
|
|
|
5:18,9 | 7:23,7 | 5:35,4 |
|
84 |
129 |
|
Ruben Davidsson |
VÖMK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
18:18,9 |
2:41,5
|
50,7
|
0,9
|
10 |
|
|
Torbjörn Olovsson |
Östergyllen RC |
|
240 |
|
|
|
5:13,5 | 7:29,6 | 5:35,8 |
|
85 |
119 |
|
Magnus Karlsson |
Dals MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:20,1 |
2:42,7
|
1:01,6
|
1,2
|
15 |
|
|
Leif Lindgren |
FMCK Borås |
|
940 |
|
|
|
5:11,4 | 7:32,1 | 5:36,6 |
|
86 |
106 |
|
Joel Norqvist |
SMK Trollhättan |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:20,5 |
2:43,1
|
1:02,0
|
0,4
|
16 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
Applicant: Dalek Lås & Larm AB |
4:58,8 | 8:07,0 | 5:14,7 |
|
87 |
107 |
|
Mats Ollakka |
SMK Trollhättan |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:20,9 |
2:43,5
|
1:02,4
|
0,4
|
17 |
|
|
Peter T Modig |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
5:18,8 | 7:23,9 | 5:38,2 |
|
88 |
83 |
|
Lucas Carlsson |
SMK Nyköping |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Suzuki |
18:21,1 |
2:43,7
|
34,8
|
0,2
|
12 |
|
|
Robin Norling |
SMK Nyköping |
|
Swift |
|
|
|
5:22,0 | 7:29,2 | 5:29,9 |
|
89 |
133 |
|
Jan Hagberg |
Toarps MK Borås |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
18:23,0 |
2:45,6
|
54,8
|
1,9
|
11 |
|
|
Pär Ekström |
Toarps MK Borås |
|
242 |
|
|
|
5:17,5 | 7:27,5 | 5:38,0 |
|
90 |
74 |
|
Jesper Jonasson |
Filipstads MC |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:24,8 |
2:47,4
|
38,5
|
1,8
|
13 |
|
|
Sara Ridde |
Laxå MK |
|
S70 |
|
|
|
5:16,3 | 7:38,6 | 5:29,9 |
|
91 |
169 |
|
Fredrik Karlsson |
Nora MK |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:24,9 |
2:47,5
|
18,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Ove Persson |
SMK Linde |
|
940 |
|
|
|
5:30,9 | 7:24,1 | 5:29,9 |
|
92 |
20 |
|
Hannah Jakobsson |
Kolsva MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
18:25,8 |
2:48,4
|
2:48,4
|
0,9
|
21 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
Fiesta R5 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
5:06,6 | 7:37,3 | 5:41,9 |
|
93 |
122 |
|
Peter Johansson |
SMK Nyköping |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
18:26,3 |
2:48,9
|
58,1
|
0,5
|
12 |
|
|
Andreas Andersson |
VÖMK |
|
240 |
|
|
|
5:19,5 | 7:38,1 | 5:28,7 |
|
94 |
307 |
|
Mikael Andersson |
Älmhults MK |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
18:26,5 |
2:49,1
|
1:47,5
|
0,2
|
28 |
|
|
Michael Exenberger |
Ljungby MK |
|
Compakt S14 |
|
|
|
5:14,1 | 7:36,1 | 5:36,3 |
|
95 |
136 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
18:26,7 |
2:49,3
|
58,5
|
0,2
|
13 |
|
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
|
244 |
|
|
|
5:15,4 | 7:31,0 | 5:40,3 |
|
96 |
184 |
|
Jesper Sandgren |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
BMW |
18:27,0 |
2:49,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
320 E46 |
|
|
|
5:20,8 | 7:35,2 | 5:31,0 |
|
97 |
165 |
|
Robin Gustafsson |
MK Team Westom |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:27,1 |
2:49,7
|
21,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Erik Bergström |
MK Team Westom |
|
940 |
|
|
|
5:15,3 | 7:34,9 | 5:36,9 |
|
98 |
86 |
|
Alexander Zell |
Tibro MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:27,2 |
2:49,8
|
40,9
|
0,1
|
14 |
|
|
Kim Telin |
Skövde MK |
|
940 |
|
|
|
5:25,2 | 7:31,3 | 5:30,7 |
|
99 |
22 |
|
Roland Eliasson |
Norrköpings MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
18:27,9 |
2:50,5
|
2:50,5
|
0,7
|
22 |
|
|
Reine Lundqvist |
Norrköpings MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
5:14,1 | 7:37,6 | 5:36,2 |
|
100 |
73 |
|
Roger Karlsson |
VÖMK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:28,6 |
2:51,2
|
42,3
|
0,7
|
15 |
|
|
Josefina Hellkvist |
VÖMK |
|
940 |
|
|
|
5:23,7 | 7:35,2 | 5:29,7 |
|
101 |
94 |
|
Sven Hansen |
Fryksdalens MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:31,8 |
2:54,4
|
1:13,3
|
3,2
|
18 |
|
|
Niklas Haag |
Munkfors MC |
|
940 |
|
|
|
5:10,6 | 7:35,5 | 5:45,7 |
|
102 |
99 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B - förare 2 WD |
|
Toyta |
18:32,2 |
2:54,8
|
1:13,7
|
0,4
|
19 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
Corolla |
|
|
|
5:18,5 | 7:29,0 | 5:44,7 |
|
103 |
174 |
|
Jonas Skoglund |
SMK Karlskoga |
C - förare 2 WD |
|
Opel |
18:32,6 |
2:55,2
|
26,6
|
0,4
|
5 |
|
|
Kenneth Andersson |
SMK Karlskoga |
|
Ascona |
|
|
|
5:13,0 | 7:42,4 | 5:37,2 |
|
104 |
82 |
|
Gustaf Ekenved |
Göteborgs MF |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:34,4 |
2:57,0
|
48,1
|
1,8
|
16 |
|
|
Viktoria Johansson |
SMK Nyköping |
|
944 |
|
|
|
5:25,2 | 7:36,5 | 5:32,7 |
|
105 |
88 |
|
Willy Klarén |
Kullings MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:35,9 |
2:58,5
|
49,6
|
1,5
|
17 |
|
|
Nils Leijer |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
5:23,3 | 7:40,1 | 5:32,5 |
|
106 |
190 |
|
Jim Andersson |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
18:37,5 |
3:00,1
|
10,5
|
1,6
|
2 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
5:29,9 | 7:35,8 | 5:31,8 |
|
107 |
102 |
|
Kevin Möller |
Norrköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:38,5 |
3:01,1
|
1:20,0
|
1,0
|
20 |
|
|
Malin Wall |
Norrköpings MK |
|
940 |
|
|
|
5:22,5 | 7:42,4 | 5:33,6 |
|
108 |
28 |
|
Sören Svensson |
MK Ran |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
18:38,6 |
3:01,2
|
3:01,2
|
0,1
|
23 |
|
|
Rolf Karlsson |
MK Ran |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
5:21,3 | 7:40,5 | 5:36,8 |
|
109 |
2 |
|
Hugo Carlberg |
Fagersta MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
18:40,2 |
3:02,8
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Stefan Carlberg |
Fagersta MK |
|
940 |
|
|
|
5:26,5 | 7:35,7 | 5:38,0 |
|
110 |
310 |
|
Håkan Olsson |
Asarums MS |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:43,6 |
3:06,2
|
1:25,1
|
3,4
|
21 |
|
|
Linus Olsson |
Asarums MS |
|
940 |
|
|
|
5:22,8 | 7:36,2 | 5:44,6 |
|
111 |
162 |
|
Linus Erixon |
Gotlands Mf:s BK |
A/B - förare Grupp E |
|
Volvo |
18:48,2 |
3:10,8
|
|
4,6
|
1 |
|
|
Linus Funk |
Gotlands Mf:s BK |
|
940 |
|
|
|
5:26,9 | 7:37,7 | 5:43,6 |
|
112 |
163 |
|
Richard Jonsson |
Götene MK |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
18:50,4 |
3:13,0
|
44,4
|
2,2
|
6 |
|
|
Toni Andersson |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
5:25,5 | 7:52,7 | 5:32,2 |
|
113 |
9 |
|
Bengt Thorsell |
Skaraborgs Sportvagnsklubb |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
18:52,4 |
3:15,0
|
3:15,0
|
2,0
|
24 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
Fiesta R5 |
|
|
|
5:17,0 | 7:36,0 | 5:59,4 |
|
113 |
182 |
|
Hugo Kahnborg |
Linköpings MS |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Suzuki |
18:52,4 |
3:15,0
|
25,4
|
|
3 |
|
|
Oliver Höög |
Linköpings MS |
|
Swift GTI |
|
|
|
5:30,9 | 7:39,6 | 5:41,9 |
|
115 |
115 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B - förare 2 WD |
|
SEAT |
18:52,7 |
3:15,3
|
1:34,2
|
0,3
|
22 |
|
|
Kent Östlund |
Flens MS |
|
Ibiza |
|
|
|
5:21,1 | 7:44,3 | 5:47,3 |
|
116 |
120 |
|
Stig Christensen |
Falköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
VW |
18:57,4 |
3:20,0
|
1:38,9
|
4,7
|
23 |
|
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
|
Golf |
|
|
|
5:16,1 | 7:47,0 | 5:54,3 |
|
117 |
84 |
|
Mikael Wallón |
Kolsva MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
18:58,5 |
3:21,1
|
1:12,2
|
1,1
|
18 |
|
|
Jimmy Wallón |
Kolsva MS |
|
940 |
|
|
|
5:29,8 | 7:48,0 | 5:40,7 |
|
118 |
143 |
|
Per-Åke Forsman |
Dals MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Opel |
19:04,2 |
3:26,8
|
1:36,0
|
5,7
|
14 |
|
|
Sigge Flodin |
Dals MK |
|
Ascona A |
|
|
|
5:26,7 | 7:45,6 | 5:51,9 |
|
119 |
114 |
|
Johan Jansson |
Fagersta MK |
B - förare 2 WD |
|
Opel |
19:04,5 |
3:27,1
|
1:46,0
|
0,3
|
24 |
|
|
Johan Andersson |
Fagersta MK |
|
Ascona B |
|
|
|
5:27,2 | 7:54,4 | 5:42,9 |
|
120 |
164 |
|
Erik Hult |
Katrineholms MK |
C - förare 2 WD |
|
Ford |
19:05,2 |
3:27,8
|
59,2
|
0,7
|
7 |
|
|
Melker Lundin |
Katrineholms MK |
|
Fiesta ST |
|
|
|
5:37,0 | 7:50,2 | 5:38,0 |
|
121 |
159 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
A/B - förare Grupp E |
|
Volvo |
19:05,5 |
3:28,1
|
17,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Roger Lindholm |
MSK Hammaren |
|
S80 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
5:30,2 | 7:48,2 | 5:47,1 |
|
122 |
157 |
|
Håkan Johansson |
Björkviks MC |
A/B - förare Grupp E |
|
VW |
19:08,9 |
3:31,5
|
20,7
|
3,4
|
3 |
|
|
Andreas Ekström |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
5:38,0 | 7:44,0 | 5:46,9 |
|
123 |
187 |
|
David Sandström |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:11,1 |
3:33,7
|
44,1
|
2,2
|
4 |
|
|
Marcus Claesson |
Falköpings MK |
|
944 |
|
|
|
5:34,3 | 7:52,2 | 5:44,6 |
|
124 |
4 |
|
Emil Fällman |
SMK Vingåker |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
19:11,6 |
3:34,2
|
31,4
|
0,5
|
2 |
|
|
Tobias Lindström |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
5:41,9 | 7:45,3 | 5:44,4 |
|
125 |
183 |
|
Pontus Westling |
Borlänge MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Peugeot |
19:12,8 |
3:35,4
|
45,8
|
1,2
|
5 |
|
|
Ulf Westling |
Borlänge MK |
|
206 GTI |
|
|
|
5:31,5 | 7:54,5 | 5:46,8 |
|
126 |
181 |
|
Lucas Axelsson |
MK Kopparberg |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Suzuki |
19:13,1 |
3:35,7
|
46,1
|
0,3
|
6 |
|
|
Victor Larsson |
Nora MK |
|
Swift GTI |
|
|
|
5:35,4 | 7:49,0 | 5:48,7 |
|
127 |
167 |
|
Robert Nyberg |
MK Ramunder |
C - förare 2 WD |
|
Opel |
19:15,2 |
3:37,8
|
1:09,2
|
2,1
|
8 |
|
|
Sebastian Östelius |
MK Ramunder |
|
Ascona B |
|
|
|
5:27,6 | 7:49,4 | 5:58,2 |
|
128 |
186 |
|
Wilmer Jonsson |
VÖMK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:26,4 |
3:49,0
|
59,4
|
11,2
|
7 |
|
|
Melvin Steffansson |
Älvbygdens MK |
|
940 |
|
|
|
5:39,9 | 7:49,6 | 5:56,9 |
|
129 |
178 |
|
Carl-Magnus Zetterlund |
Hallsbergs MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:27,4 |
3:50,0
|
1:00,4
|
1,0
|
8 |
|
|
Rebecca Andersson |
Hällefors MK |
|
S70 |
|
|
|
5:34,2 | 8:00,5 | 5:52,7 |
|
130 |
158 |
|
Pär Henrik Andersson |
Eskilstuna MK |
A/B - förare Grupp E |
|
VW |
19:28,5 |
3:51,1
|
40,3
|
1,1
|
4 |
|
|
Susanne Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
5:37,8 | 7:58,2 | 5:52,5 |
|
131 |
171 |
|
Tommy Gustafsson |
Kullings MS |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
19:30,1 |
3:52,7
|
1:24,1
|
1,6
|
9 |
|
|
Patrik Gustafsson |
Kullings MS |
|
242 |
|
|
|
5:29,8 | 7:59,6 | 5:40,7 |
|
132 |
196 |
|
Oliver Sundström |
Vara MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:33,0 |
3:55,6
|
1:06,0
|
2,9
|
9 |
|
|
Anders Sundström |
Vara MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Allflytt-Tsv AB |
5:24,6 | 8:23,1 | 5:45,3 |
|
133 |
85 |
|
Ludwig Nilsson |
Norrköpings MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Peugeot |
19:33,9 |
3:56,5
|
1:47,6
|
0,9
|
19 |
|
|
Albin Pettersson |
SMK Linde |
|
206 |
|
|
|
6:01,1 | 7:56,0 | 5:36,8 |
|
134 |
6 |
|
William Israels |
Lima MS |
Ungdomsrally |
|
Ford |
19:34,0 |
3:56,6
|
53,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Camilla Holmquist |
MK Ran |
|
Focus |
|
|
|
5:51,4 | 7:53,3 | 5:49,3 |
|
135 |
5 |
|
Alexander Nordahl |
MK Gutarna |
Ungdomsrally |
|
VW |
19:34,2 |
3:56,8
|
54,0
|
0,2
|
4 |
|
|
Mattias Ahlström |
MK Gutarna |
|
Polo |
|
|
|
5:50,7 | 7:54,8 | 5:48,7 |
|
136 |
87 |
|
Filip Sjögren |
VÖMK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
19:35,0 |
3:57,6
|
1:48,7
|
0,8
|
20 |
|
|
Maja Björnell |
VÖMK |
|
950 |
|
|
|
6:26,0 | 7:34,5 | 5:34,5 |
|
137 |
139 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
19:35,1 |
3:57,7
|
2:06,9
|
0,1
|
15 |
|
|
Tommie Stjern |
MK Trophy |
|
142 |
|
|
|
5:31,8 | 8:07,8 | 5:55,5 |
|
138 |
188 |
|
Albin Ragnarsson |
Göteborgs MF |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:36,7 |
3:59,3
|
1:09,7
|
1,6
|
10 |
|
|
Anton Jansson |
Ulricehamns MK |
|
940 |
|
|
|
5:40,8 | 7:58,2 | 5:57,7 |
|
139 |
180 |
|
Tobias Bilfeldt |
SMK Valdemarsvik |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Suzuki |
19:37,2 |
3:59,8
|
1:10,2
|
0,5
|
11 |
|
|
Joakim Bilfeldt |
SMK Valdemarsvik |
|
Swift Mk 2 |
|
|
|
5:43,5 | 8:01,8 | 5:51,9 |
|
140 |
1 |
|
Ville Larsson |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
19:38,5 |
4:01,1
|
58,3
|
1,3
|
5 |
|
|
Ralf Larsson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
5:42,6 | 8:02,5 | 5:53,4 |
|
141 |
185 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Alfa Romeo |
19:41,5 |
4:04,1
|
1:14,5
|
3,0
|
12 |
|
|
Thomas Brolin |
Vara MK |
|
156 |
|
|
Applicant: Skjutportsbeslag.se |
5:38,2 | 8:03,8 | 5:59,5 |
|
142 |
161 |
|
Arne Nörager |
Norrköpings MK |
A/B - förare Grupp E |
|
M-B |
19:43,2 |
4:05,8
|
55,0
|
1,7
|
5 |
|
|
Johan Furensjö |
Östgöta BSF |
|
C180 |
|
|
|
5:42,4 | 8:02,9 | 5:57,9 |
|
143 |
140 |
|
Thomas Johansson |
SMK Trollhättan |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
BMW |
19:44,0 |
4:06,6
|
2:15,8
|
0,8
|
16 |
|
|
Juha Liimatainen |
SMK Trollhättan |
|
2002 |
|
|
|
5:38,2 | 8:06,8 | 5:59,0 |
|
144 |
147 |
|
Tommy Karlsson |
SMK Trollhättan |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Saab |
19:47,4 |
4:10,0
|
2:19,2
|
3,4
|
17 |
|
|
Katharina Magnusson |
SMK Trollhättan |
|
99 EMS 16v |
|
|
|
5:39,9 | 8:04,1 | 6:03,4 |
|
145 |
202 |
|
Andreas Lund |
Säffle MC |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:48,7 |
4:11,3
|
1:21,7
|
1,3
|
13 |
|
|
Robin Lund |
Säffle MC |
|
242 |
|
|
|
5:45,9 | 8:12,8 | 5:50,0 |
|
146 |
204 |
|
Bruno Arvidsson |
Falköpings MK |
C - Grupp E |
|
Volvo |
19:49,1 |
4:11,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Fredrik Lans |
Falköpings MK |
|
244 |
|
|
|
5:51,8 | 8:03,5 | 5:53,8 |
|
147 |
203 |
|
Sebastian Jahnson |
SMK Nyköping |
C - Grupp E |
|
VW |
19:50,3 |
4:12,9
|
1,2
|
1,2
|
2 |
|
|
Sandra Lundberg |
Enköpings MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
5:50,5 | 8:03,5 | 5:56,3 |
|
148 |
3 |
|
Linus Gustafsson Thor |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
19:50,9 |
4:13,5
|
1:10,7
|
0,6
|
6 |
|
|
Daniel Gustafsson |
Kullings MS |
|
944 |
|
|
|
5:39,0 | 7:49,4 | 6:22,5 |
|
149 |
312 |
|
Robin Persson |
Munkfors MC |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:52,1 |
4:14,7
|
1:25,1
|
1,2
|
14 |
|
|
Johannes Lundbäck |
Kils MK Bil |
|
940 |
|
|
|
5:53,2 | 7:58,7 | 6:00,2 |
|
150 |
189 |
|
Christer Johansson |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
19:56,4 |
4:19,0
|
1:29,4
|
4,3
|
15 |
|
|
Anders Sääw |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
5:45,0 | 8:11,9 | 5:59,5 |
|
151 |
90 |
|
Hans Bergman |
Degerfors RC |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
19:59,6 |
4:22,2
|
2:13,3
|
3,2
|
21 |
|
|
Henrik Bergström |
Christinehamns MK |
|
940 |
|
|
|
5:40,6 | 8:14,3 | 6:04,7 |
|
152 |
191 |
|
Simon Arvidsson |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
20:02,1 |
4:24,7
|
1:35,1
|
2,5
|
16 |
|
|
Jessica Svensson |
Falköpings MK |
|
740 |
|
|
|
5:52,8 | 8:00,4 | 6:08,9 |
|
153 |
177 |
|
Madicken Swärdh |
Katrineholms MK |
C - förare 2 WD |
|
Citroën |
20:03,0 |
4:25,6
|
1:57,0
|
0,9
|
10 |
|
|
Andreas Sigfridsson |
Wäxjö MS |
|
C2 Max |
|
|
Applicant: #FKKCANCER BY SUNNYSIDE/DRIVE VXO MOTORSPORT |
5:53,8 | 8:07,9 | 6:01,3 |
|
154 |
138 |
|
Öystein Solberg |
SMK Eda |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Opel |
20:04,0 |
4:26,6
|
2:35,8
|
1,0
|
18 |
|
|
Krister Hedman |
SMK Nyköping |
|
Kadett GTE |
|
|
|
5:53,5 | 8:09,8 | 6:00,7 |
|
155 |
148 |
|
Anders Svensson |
Årjängs MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Ford |
20:04,8 |
4:27,4
|
2:36,6
|
0,8
|
19 |
|
|
Kenneth Axelsson |
Årjängs MK |
|
RS 1600 |
|
|
|
5:52,5 | 8:03,4 | 6:08,9 |
|
156 |
199 |
|
Niklas Terner |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
20:18,8 |
4:41,4
|
1:51,8
|
14,0
|
17 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
5:54,3 | 8:22,7 | 6:01,8 |
|
157 |
201 |
|
Rickard Strand |
Volvo MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
20:20,4 |
4:43,0
|
1:53,4
|
1,6
|
18 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
944 |
|
|
|
5:49,6 | 7:59,4 | 6:01,4 |
|
158 |
166 |
|
Daniel Trygg |
SMK Nyköping |
C - förare 2 WD |
|
Peugeot |
20:33,5 |
4:56,1
|
2:27,5
|
13,1
|
11 |
|
|
Dan Trygg |
SMK Nyköping |
|
206 GTI |
|
|
|
5:56,1 | 8:28,5 | 6:08,9 |
|
159 |
193 |
|
Ivar Andersson |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
20:38,3 |
5:00,9
|
2:11,3
|
4,8
|
19 |
|
|
Per Andersson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
5:58,6 | 8:24,6 | 6:15,1 |
|
160 |
152 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
20:46,5 |
5:09,1
|
3:18,3
|
8,2
|
20 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
Amazon |
|
|
|
5:57,8 | 8:31,8 | 6:16,9 |
|
161 |
160 |
|
Martin Bromark |
MK Tierp |
A/B - förare Grupp E |
|
Toyota |
20:52,0 |
5:14,6
|
2:03,8
|
5,5
|
6 |
|
|
Johan Uppman |
MK Tierp |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Joons Motorsport AB |
6:06,1 | 8:15,6 | 6:30,3 |
|
162 |
206 |
|
Mikael Andersson |
Vänersborgs MK |
C - Grupp E |
|
Opel |
20:56,1 |
5:18,7
|
1:07,0
|
4,1
|
3 |
|
|
Vincent Lidre Andersson |
Vänersborgs MK |
|
Astra |
|
|
|
6:05,6 | 8:30,8 | 6:19,7 |
|
163 |
149 |
|
Anders Höjman |
Forshaga MC |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
VW |
21:11,1 |
5:33,7
|
3:42,9
|
15,0
|
21 |
|
|
Thomas Ahlin |
Forshaga MC |
|
Golf I |
|
|
|
6:05,9 | 8:37,7 | 6:27,5 |
|
164 |
192 |
|
Joakim Rönnbäck |
Vaxholms MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
21:12,1 |
5:34,7
|
2:45,1
|
1,0
|
20 |
|
|
Tobias Bragd |
Götene MK |
|
244 |
|
|
|
6:15,8 | 8:27,8 | 6:28,5 |
|
165 |
153 |
|
Fredrik Zettervall |
Falköpings MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
21:31,7 |
5:54,3
|
4:03,5
|
19,6
|
22 |
|
|
Peter Dalefalk |
Falköpings MK |
|
Amazon |
|
|
|
6:13,7 | 8:37,7 | 6:40,3 |
|
166 |
156 |
|
Ingvar Svensson |
Toarps MK Borås |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
22:07,3 |
6:29,9
|
4:39,1
|
35,6
|
23 |
|
|
Jan Gotting |
Toarps MK Borås |
|
Amazon |
|
|
|
6:23,2 | 9:04,2 | 6:39,9 |
|
167 |
154 |
|
Christer Johansson |
Kullings MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Saab |
22:27,3 |
6:49,9
|
4:59,1
|
20,0
|
24 |
|
|
Magnus Hedström |
Kullings MS |
|
V4 |
|
|
|
6:14,3 | 9:41,5 | 6:31,5 |
|
168 |
79 |
|
Tim Palmqvist |
Degerfors RC |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
22:58,3 |
7:20,9
|
5:12,0
|
31,0
|
22 |
|
|
Robin Palmqvist |
Degerfors RC |
|
940 |
|
|
|
5:18,6 | 7:34,6 | 10:05,1 |
|
169 |
151 |
|
Tage Johansson |
Kullings MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
23:04,8 |
7:27,4
|
5:36,6
|
6,5
|
25 |
|
|
Martin Engman |
Kullings MS |
|
Amazon |
|
|
|
6:36,5 | 9:06,1 | 7:02,2 |
|
170 |
155 |
|
Risto Vainio |
Kullings MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
VW |
24:26,8 |
8:49,4
|
6:58,6
|
1:22,0
|
26 |
|
|
Roger Hallgren |
Kullings MS |
|
1303 S |
|
|
|
6:53,6 | 9:30,9 | 7:12,3 |
|
171 |
131 |
|
Arne Rådström |
MK Ratten |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
32:53,8 |
17:16,4
|
15:25,6
|
8:27,0
|
27 |
|
|
Dennis Rådström |
KAK Motorsport |
|
262 |
|
|
|
4:51,6 | 7:15,9 | 20:46,3 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|