2023-05-06
Götenerundan
Official final
After SS 1
202 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
17 |
|
Kalle Gustafsson |
Haninge MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
4:28,9 |
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
Fiesta Rally 2 |
|
|
Applicant: LG Bil & Motor AB |
|
|
2 |
18 |
|
Christoffer Haglund |
SMK Nyköping |
A/B/C - förare 4 WD |
|
VW |
4:29,6 |
0,7
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Lucas Karlsson |
SMK Nyköping |
|
Polo |
|
|
Applicant: GK DOOR TEAM SWEDEN |
|
|
3 |
7 |
|
David Nattsson |
Falköpings MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
4:30,8 |
1,9
|
1,9
|
1,2
|
3 |
|
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
|
Fabia Rally2 Evo |
|
|
Applicant: EMSTAD Motorsport |
|
|
4 |
13 |
|
Thomas Thunström |
Ludvika MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
4:35,2 |
6,3
|
6,3
|
4,4
|
4 |
|
|
Kevin Athley |
Wäxjö MS |
|
Fabia Evo2 |
|
|
|
|
|
4 |
14 |
|
Kenny Stavbom |
MK Speed |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Hyundai |
4:35,2 |
6,3
|
6,3
|
|
4 |
|
|
Mattias Andersson |
Säffle MC |
|
i20 |
|
|
|
|
|
6 |
15 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
4:35,7 |
6,8
|
6,8
|
0,5
|
6 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
Flesta R5 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
|
|
7 |
16 |
|
Stig Andervang |
MK Rimo |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
4:37,8 |
8,9
|
8,9
|
2,1
|
7 |
|
|
Robin Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
Fabia R5 Evo |
|
|
|
|
|
8 |
302 |
|
Arvid Johansson |
Lessebo MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
4:41,2 |
12,3
|
12,3
|
3,4
|
8 |
|
|
Roger Dahlberg |
Kristdala MS |
|
Fabia Evo2 |
|
|
Applicant: Tisse Racing AB |
|
|
9 |
67 |
|
Johan Lundqvist |
SMK Trollhättan |
A - förare 2 WD |
|
Citroën |
4:48,4 |
19,5
|
|
7,2
|
1 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
DS3 R3 Max |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
|
|
10 |
34 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
4:48,6 |
19,7
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
325 |
|
|
|
|
|
11 |
8 |
|
Mattias Olsson |
Stenungsunds MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
4:49,3 |
20,4
|
20,4
|
0,7
|
9 |
|
|
Erik Gustafsson |
SMK Linde |
|
Fabia Evo |
|
|
|
|
|
11 |
42 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:49,3 |
20,4
|
0,9
|
|
3 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Nerike Kugg & Mekan Motorsport |
|
|
13 |
305 |
|
Victor Karlsson |
Vimmerby MS |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
4:50,1 |
21,2
|
1,7
|
0,8
|
4 |
|
|
Jonas Magnér |
KAK Motorsport |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
14 |
300 |
|
Mattias Nyström |
Ludvika MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:50,3 |
21,4
|
21,4
|
0,2
|
10 |
|
|
Jonna Nyström |
Ludvika MS |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
|
|
15 |
21 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:50,4 |
21,5
|
21,5
|
0,1
|
11 |
|
|
Carin Nilsson |
MK Team Treske |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
16 |
37 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:50,6 |
21,7
|
2,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
17 |
306 |
|
Christopher Zeijlon |
Skillingaryds MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:51,6 |
22,7
|
3,2
|
1,0
|
6 |
|
|
Christofer Svensson |
Skillingaryds MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
17 |
131 |
|
Arne Rådström |
MK Ratten |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
4:51,6 |
22,7
|
|
|
1 |
|
|
Dennis Rådström |
KAK Motorsport |
|
262 |
|
|
|
|
|
19 |
19 |
|
Tomas Söderberg |
Falkenbergs MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
4:52,2 |
23,3
|
23,3
|
0,6
|
12 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Fryksdalens MK |
|
Fabia |
|
|
|
|
|
20 |
11 |
|
Kent Andersson |
Västerås MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
4:52,7 |
23,8
|
23,8
|
0,5
|
13 |
|
|
Johan Johansson |
MK Tierp |
|
Fiesta Rally 2 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
|
|
21 |
58 |
|
Jacob Johannesson |
Gullabo RC |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:53,0 |
24,1
|
4,6
|
0,3
|
7 |
|
|
Danny Holgersson |
Ryds MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
|
|
22 |
54 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A - förare 2 WD |
|
Nissan |
4:53,2 |
24,3
|
4,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Kim Johansson |
Asarums MS |
|
Sunny |
|
|
|
|
|
23 |
10 |
|
Christer Hedlund |
Lycksele MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
VW |
4:53,9 |
25,0
|
25,0
|
0,7
|
14 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands Mf:s BK |
|
Polo GTI R5 |
|
|
Applicant: GK Door Team Sweden |
|
|
24 |
51 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:54,4 |
25,5
|
6,0
|
0,5
|
9 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
25 |
46 |
|
Pontus Berglund |
SMK Hörby |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:54,6 |
25,7
|
6,2
|
0,2
|
10 |
|
|
Peter Berglund |
SMK Hörby |
|
940 |
|
|
|
|
|
26 |
57 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
4:54,7 |
25,8
|
6,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
M3 |
|
|
|
|
|
27 |
304 |
|
Christian Fors |
Kullings MS |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
4:54,8 |
25,9
|
6,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Peter Wester |
Kullings MS |
|
325 |
|
|
|
|
|
28 |
111 |
|
Joel Persson |
Ilsbo MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:55,1 |
26,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Tobias Sandmark |
Sandvikens MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Molanda Maskinservice |
|
|
29 |
98 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:56,1 |
27,2
|
1,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Philip Haag |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
30 |
60 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:56,4 |
27,5
|
8,0
|
0,3
|
13 |
|
|
Andreas Haraldsson |
Rönne MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
31 |
301 |
|
Mikael Gustafsson |
Ludvika MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:56,7 |
27,8
|
27,8
|
0,3
|
15 |
|
|
Lars Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
32 |
311 |
|
Henric Nilsson |
Asarums MS |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:57,4 |
28,5
|
2,3
|
0,7
|
3 |
|
|
Dennis Kullberg |
Asarums MS |
|
242 16v |
|
|
|
|
|
33 |
52 |
|
Rasmus Pettersson |
Katrineholms MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:57,5 |
28,6
|
9,1
|
0,1
|
14 |
|
|
Leif Fredriksson |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
34 |
56 |
|
Mattias Tyrbjörn |
Eskilstuna MK |
A - förare 2 WD |
|
Opel |
4:57,7 |
28,8
|
9,3
|
0,2
|
15 |
|
|
Stefan Bergström |
Björkviks MC |
|
Corsa B |
|
|
Applicant: Easyshift.se |
|
|
34 |
97 |
|
Alexander Alexandersson |
Vimmerby MS |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:57,7 |
28,8
|
2,6
|
|
4 |
|
|
Emil Pettersson |
Vimmerby MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
36 |
27 |
|
Kim Nydén |
SMK Linde |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:58,6 |
29,7
|
29,7
|
0,9
|
16 |
|
|
Jonas Sandin |
SMK Linde |
|
Mirage |
|
|
|
|
|
37 |
40 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:58,7 |
29,8
|
10,3
|
0,1
|
16 |
|
|
Fredrik Eklund |
SMK Valdemarsvik |
|
240 |
|
|
|
|
|
38 |
48 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:58,8 |
29,9
|
10,4
|
0,1
|
17 |
|
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
|
|
|
38 |
106 |
|
Joel Norqvist |
SMK Trollhättan |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:58,8 |
29,9
|
3,7
|
|
5 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
Applicant: Dalek Lås & Larm AB |
|
|
40 |
23 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:58,9 |
30,0
|
30,0
|
0,1
|
17 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
41 |
39 |
|
Emil Lennartsson |
MK Speed |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:59,0 |
30,1
|
10,6
|
0,1
|
18 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
940 |
|
|
|
|
|
42 |
36 |
|
Hampus Jakobsson |
SMK Nyköping |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
4:59,2 |
30,3
|
10,8
|
0,2
|
19 |
|
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
43 |
64 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Westom |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
4:59,9 |
31,0
|
11,5
|
0,7
|
20 |
|
|
Andreas Karlsson |
MK Team Westom |
|
242 |
|
|
|
|
|
44 |
49 |
|
Marcus Holm |
Tidaholms MK |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
5:00,4 |
31,5
|
12,0
|
0,5
|
21 |
|
|
Tim Hammarström |
Älmhults MK |
|
325 E36 |
|
|
|
|
|
45 |
95 |
|
Alexander Andersson |
MK Kinda |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:00,5 |
31,6
|
5,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
46 |
121 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Renault |
5:00,8 |
31,9
|
9,2
|
0,3
|
2 |
|
|
Peter Fransson |
Vimmerby MS |
|
A310 |
|
|
|
|
|
47 |
44 |
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
A - förare 2 WD |
|
Nissan |
5:00,9 |
32,0
|
12,5
|
0,1
|
22 |
|
|
Erika Ledin |
SMK Hörby |
|
Sunny |
|
|
|
|
|
48 |
50 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:01,0 |
32,1
|
12,6
|
0,1
|
23 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
|
|
|
48 |
66 |
|
Oscar Janson |
SMK Eda |
A - förare 2 WD |
|
VW |
5:01,0 |
32,1
|
12,6
|
|
23 |
|
|
Eric Janson |
SMK Eda |
|
Golf |
|
|
|
|
|
50 |
101 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:02,5 |
33,6
|
7,4
|
1,5
|
7 |
|
|
Christian Ohlsson |
Forshaga MC |
|
940 |
|
|
|
|
|
51 |
61 |
|
Frans Harrén-Söderbäck |
SMK Nyköping |
A - förare 2 WD |
|
VW |
5:03,2 |
34,3
|
14,8
|
0,7
|
25 |
|
|
Charlie Ekström |
SMK Nyköping |
|
Golf III |
|
|
|
|
|
52 |
93 |
|
Mathias Savela |
Stockholms BK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:03,4 |
34,5
|
8,3
|
0,2
|
8 |
|
|
Anton Persson |
Strängnäs AMS |
|
940 |
|
|
|
|
|
53 |
135 |
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:03,8 |
34,9
|
12,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Björn Ekenved |
Göteborgs MF |
|
240 |
|
|
|
|
|
54 |
24 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:04,2 |
35,3
|
35,3
|
0,4
|
18 |
|
|
Monica Israelsson |
Borlänge MK |
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: Oilcenter Solång Motorsport |
|
|
55 |
68 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
5:04,3 |
35,4
|
15,9
|
0,1
|
26 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
325 |
|
|
|
|
|
56 |
43 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
5:04,7 |
35,8
|
16,3
|
0,4
|
27 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
57 |
35 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A - förare 2 WD |
|
Renault |
5:04,9 |
36,0
|
16,5
|
0,2
|
28 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
Clio RS |
|
|
Applicant: Oilcenter Solång Motorsport |
|
|
57 |
41 |
|
Martin Broberg |
Värmdö BK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:04,9 |
36,0
|
16,5
|
|
28 |
|
|
Emil Eklund |
Sandvikens MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Trendab Motorsport |
|
|
59 |
47 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:05,2 |
36,3
|
16,8
|
0,3
|
30 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
60 |
168 |
|
Kevin Eriksson |
SMK Trollhättan |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:05,4 |
36,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
|
|
|
61 |
31 |
|
Mikael Hallqvist |
Finspångs MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:05,8 |
36,9
|
36,9
|
0,4
|
19 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
|
|
62 |
63 |
|
Emil Friman |
Vetlanda RRC |
A - förare 2 WD |
|
Toyota |
5:05,9 |
37,0
|
17,5
|
0,1
|
31 |
|
|
Tom Törngren |
Gränna MK |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
63 |
118 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
B - förare 2 WD |
|
BMW |
5:06,1 |
37,2
|
11,0
|
0,2
|
9 |
|
|
Thomas Svensson |
Strängnäs AMS |
|
325 |
|
|
|
|
|
64 |
32 |
|
Alexander Engwall |
Vetlanda RRC |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Škoda |
5:06,2 |
37,3
|
37,3
|
0,1
|
20 |
|
|
Anders Engwall |
Vetlanda RRC |
|
Octavia |
|
|
|
|
|
65 |
20 |
|
Hannah Jakobsson |
Kolsva MS |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
5:06,6 |
37,7
|
37,7
|
0,4
|
21 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
Fiesta R5 |
|
|
Applicant: Agentur Fastighetsförmedling |
|
|
66 |
128 |
|
Morgan Olsson |
Vimmerby MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:06,9 |
38,0
|
15,3
|
0,3
|
4 |
|
|
David Johansson |
MK Ramunder Söderköping |
|
240 |
|
|
|
|
|
67 |
127 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:07,8 |
38,9
|
16,2
|
0,9
|
5 |
|
|
Anders Daniel Jansson |
SMK Södermanland |
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
67 |
130 |
|
Mats Lindwall |
SMK Valdemarsvik |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:07,8 |
38,9
|
16,2
|
|
5 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Linde |
|
240 |
|
|
|
|
|
69 |
103 |
|
Kenneth Ringström |
Fjugesta MS |
B - förare 2 WD |
|
Toyota |
5:08,0 |
39,1
|
12,9
|
0,2
|
10 |
|
|
Håkan Berger |
Fjugesta MS |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Nerike Kugg & Mekan Motorsport |
|
|
70 |
78 |
|
Kent Larsson |
MK Team Westom |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Nissan |
5:08,1 |
39,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Johan Grönvall |
MK Team Westom |
|
Almera |
|
|
|
|
|
71 |
71 |
|
Daniel Suvala |
SMK Nyköping |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:08,3 |
39,4
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Patrik Johansson |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
|
|
72 |
92 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:08,4 |
39,5
|
13,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
240 |
|
|
Applicant: OPUSBILPROVNING.SE |
|
|
73 |
110 |
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
B - förare 2 WD |
|
VW |
5:08,5 |
39,6
|
13,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
Golf Mk 3 |
|
|
|
|
|
74 |
108 |
|
Joakim Wallin |
Norrköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:09,6 |
40,7
|
14,5
|
1,1
|
13 |
|
|
Jimmy Wallin |
Norrköpings MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Norrköpings Express |
|
|
75 |
96 |
|
Sixten Westman |
MK Tierp |
B - förare 2 WD |
|
Škoda |
5:09,9 |
41,0
|
14,8
|
0,3
|
14 |
|
|
Emil Persson |
Finnskoga MK |
|
Fabia |
|
|
|
|
|
76 |
65 |
|
Kalle Olstam |
Nora MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:10,1 |
41,2
|
21,7
|
0,2
|
32 |
|
|
Nathalie Wennerström |
Nora MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Geoservice AB |
|
|
77 |
94 |
|
Sven Hansen |
Fryksdalens MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:10,6 |
41,7
|
15,5
|
0,5
|
15 |
|
|
Niklas Haag |
Munkfors MC |
|
940 |
|
|
|
|
|
78 |
172 |
|
Rasmus Hansén |
NMS Boden |
C - förare 2 WD |
|
VW |
5:10,7 |
41,8
|
|
0,1
|
2 |
|
|
Oscar Westin |
NMS Boden |
|
Golf Mk 3 |
|
|
|
|
|
79 |
81 |
|
Oscar Östlund |
Hällefors MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:11,1 |
42,2
|
3,0
|
0,4
|
3 |
|
|
Daniel Andersson |
VÖMK |
|
240 |
|
|
|
|
|
80 |
62 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:11,3 |
42,4
|
22,9
|
0,2
|
33 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
940 16v |
|
|
|
|
|
80 |
126 |
|
Christer Karlsson |
VÖMK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:11,3 |
42,4
|
19,7
|
|
7 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
VÖMK |
|
242 |
|
|
|
|
|
82 |
75 |
|
Martin Lundqvist |
Fagersta MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:11,4 |
42,5
|
3,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Christian Segerström |
Fagersta MK |
|
S40 |
|
|
Applicant: RaceOffice.se |
|
|
82 |
119 |
|
Magnus Karlsson |
Dals MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:11,4 |
42,5
|
16,3
|
|
16 |
|
|
Leif Lindgren |
FMCK Borås |
|
940 |
|
|
|
|
|
84 |
70 |
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:12,0 |
43,1
|
3,9
|
0,6
|
5 |
|
|
Lisa Jonasson |
Filipstads MC |
|
940 |
|
|
Applicant: OPUSBILPROVNING.SE |
|
|
84 |
134 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:12,0 |
43,1
|
20,4
|
|
8 |
|
|
Curt Lundmark |
Västerås MS |
|
244 |
|
|
|
|
|
86 |
100 |
|
Wille Lennartsson |
MK Speed |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:12,1 |
43,2
|
17,0
|
0,1
|
17 |
|
|
Erika Lindgren |
Haninge MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
87 |
76 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:12,3 |
43,4
|
4,2
|
0,2
|
6 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
|
|
88 |
69 |
|
Charles Andersson |
Borlänge MK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:12,8 |
43,9
|
24,4
|
0,5
|
34 |
|
|
Lars Grip |
SMK Hälsinge |
|
940 |
|
|
|
|
|
89 |
174 |
|
Jonas Skoglund |
SMK Karlskoga |
C - förare 2 WD |
|
Opel |
5:13,0 |
44,1
|
7,6
|
0,2
|
3 |
|
|
Kenneth Andersson |
SMK Karlskoga |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
90 |
129 |
|
Ruben Davidsson |
VÖMK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:13,5 |
44,6
|
21,9
|
0,5
|
9 |
|
|
Torbjörn Olovsson |
Östergyllen RC |
|
240 |
|
|
|
|
|
91 |
123 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Porsche |
5:13,8 |
44,9
|
22,2
|
0,3
|
10 |
|
|
Håkan Jacobson |
KAK Motorsport |
|
911 RS |
|
|
|
|
|
92 |
72 |
|
Niklas Berglund |
Eskilstuna MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:13,9 |
45,0
|
5,8
|
0,1
|
7 |
|
|
Henrik Pedersen |
SMK Nyköping |
|
940 |
|
|
|
|
|
93 |
22 |
|
Roland Eliasson |
Norrköpings MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:14,1 |
45,2
|
45,2
|
0,2
|
22 |
|
|
Reine Lundqvist |
Norrköpings MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
|
|
93 |
307 |
|
Mikael Andersson |
Älmhults MK |
A - förare 2 WD |
|
BMW |
5:14,1 |
45,2
|
25,7
|
|
35 |
|
|
Michael Exenberger |
Ljungby MK |
|
Compakt S14 |
|
|
|
|
|
95 |
113 |
|
Jim Johansson |
Falköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:14,4 |
45,5
|
19,3
|
0,3
|
18 |
|
|
Catalina Floberg |
Falköpings MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
96 |
104 |
|
Filip Rosendahl |
Toarps MK Borås |
B - förare 2 WD |
|
BMW |
5:14,8 |
45,9
|
19,7
|
0,4
|
19 |
|
|
Mikael Rosendahl |
Toarps MK Borås |
|
E36 Compact |
|
|
|
|
|
97 |
165 |
|
Robin Gustafsson |
MK Team Westom |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:15,3 |
46,4
|
9,9
|
0,5
|
4 |
|
|
Erik Bergström |
MK Team Westom |
|
940 |
|
|
|
|
|
98 |
136 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:15,4 |
46,5
|
23,8
|
0,1
|
11 |
|
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
99 |
30 |
|
Erik Pettersson |
Fagersta MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Subaru |
5:15,7 |
46,8
|
46,8
|
0,3
|
23 |
|
|
Fredrik Segerström |
Fagersta MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
100 |
120 |
|
Stig Christensen |
Falköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
VW |
5:16,1 |
47,2
|
21,0
|
0,4
|
20 |
|
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
101 |
74 |
|
Jesper Jonasson |
Filipstads MC |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:16,3 |
47,4
|
8,2
|
0,2
|
8 |
|
|
Sara Ridde |
Laxå MK |
|
S70 |
|
|
|
|
|
101 |
77 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:16,3 |
47,4
|
8,2
|
|
8 |
|
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Cowboy |
|
|
103 |
9 |
|
Bengt Thorsell |
Skaraborgs Sportvagnsklubb |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Ford |
5:17,0 |
48,1
|
48,1
|
0,7
|
24 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
Fiesta R5 |
|
|
|
|
|
104 |
309 |
|
Elliot Sjögren |
VÖMK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:17,2 |
48,3
|
9,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Dennis Norén |
VÖMK |
|
940 |
|
|
|
|
|
105 |
80 |
|
Robin Wallón |
Kolsva MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:17,4 |
48,5
|
9,3
|
0,2
|
11 |
|
|
Tommy Sjölin |
Västerås MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
106 |
133 |
|
Jan Hagberg |
Toarps MK Borås |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:17,5 |
48,6
|
25,9
|
0,1
|
12 |
|
|
Pär Ekström |
Toarps MK Borås |
|
242 |
|
|
|
|
|
107 |
125 |
|
Roger Brenemark |
Haninge MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Ford |
5:17,8 |
48,9
|
26,2
|
0,3
|
13 |
|
|
Björn Larsson |
Hofors MS |
|
Escort |
|
|
|
|
|
108 |
308 |
|
Patrik Fredriksson |
Fryksdalens MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:17,9 |
49,0
|
9,8
|
0,1
|
12 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
|
|
109 |
53 |
|
Rasmus Lundh |
VÖMK |
A - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:18,2 |
49,3
|
29,8
|
0,3
|
36 |
|
|
Patrik Espenrud |
Tjust MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
110 |
33 |
|
Anton Malm |
Eskilstuna MK |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:18,4 |
49,5
|
49,5
|
0,2
|
25 |
|
|
John Lundh |
Eskilstuna MK |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
|
|
111 |
99 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B - förare 2 WD |
|
Toyta |
5:18,5 |
49,6
|
23,4
|
0,1
|
21 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
111 |
112 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
Citroën |
5:18,5 |
49,6
|
23,4
|
|
21 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
C2R2 |
|
|
|
|
|
113 |
79 |
|
Tim Palmqvist |
Degerfors RC |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:18,6 |
49,7
|
10,5
|
0,1
|
13 |
|
|
Robin Palmqvist |
Degerfors RC |
|
940 |
|
|
|
|
|
114 |
107 |
|
Mats Ollakka |
SMK Trollhättan |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:18,8 |
49,9
|
23,7
|
0,2
|
23 |
|
|
Peter T Modig |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
115 |
146 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Opel |
5:18,9 |
50,0
|
27,3
|
0,1
|
14 |
|
|
Anton Sundström |
Vara MK |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
116 |
122 |
|
Peter Johansson |
SMK Nyköping |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:19,5 |
50,6
|
27,9
|
0,6
|
15 |
|
|
Andreas Andersson |
VÖMK |
|
240 |
|
|
|
|
|
117 |
124 |
|
Eddie Hörbing |
SMK Karlskoga |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Ford |
5:20,0 |
51,1
|
28,4
|
0,5
|
16 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
Escort Mk II |
|
|
|
|
|
118 |
184 |
|
Jesper Sandgren |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
BMW |
5:20,8 |
51,9
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
320 E46 |
|
|
|
|
|
119 |
115 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B - förare 2 WD |
|
SEAT |
5:21,1 |
52,2
|
26,0
|
0,3
|
24 |
|
|
Kent Östlund |
Flens MS |
|
Ibiza |
|
|
|
|
|
120 |
28 |
|
Sören Svensson |
MK Ran |
A/B/C - förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:21,3 |
52,4
|
52,4
|
0,2
|
26 |
|
|
Rolf Karlsson |
MK Ran |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
121 |
83 |
|
Lucas Carlsson |
SMK Nyköping |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Suzuki |
5:22,0 |
53,1
|
13,9
|
0,7
|
14 |
|
|
Robin Norling |
SMK Nyköping |
|
Swift |
|
|
|
|
|
122 |
102 |
|
Kevin Möller |
Norrköpings MK |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:22,5 |
53,6
|
27,4
|
0,5
|
25 |
|
|
Malin Wall |
Norrköpings MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
123 |
310 |
|
Håkan Olsson |
Asarums MS |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:22,8 |
53,9
|
27,7
|
0,3
|
26 |
|
|
Linus Olsson |
Asarums MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
124 |
88 |
|
Willy Klarén |
Kullings MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:23,3 |
54,4
|
15,2
|
0,5
|
15 |
|
|
Nils Leijer |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
125 |
73 |
|
Roger Karlsson |
VÖMK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:23,7 |
54,8
|
15,6
|
0,4
|
16 |
|
|
Josefina Hellkvist |
VÖMK |
|
940 |
|
|
|
|
|
126 |
196 |
|
Oliver Sundström |
Vara MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:24,6 |
55,7
|
3,8
|
0,9
|
2 |
|
|
Anders Sundström |
Vara MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Allflytt-Tsv AB |
|
|
127 |
82 |
|
Gustaf Ekenved |
Göteborgs MF |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:25,2 |
56,3
|
17,1
|
0,6
|
17 |
|
|
Viktoria Johansson |
SMK Nyköping |
|
944 |
|
|
|
|
|
127 |
86 |
|
Alexander Zell |
Tibro MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:25,2 |
56,3
|
17,1
|
|
17 |
|
|
Kim Telin |
Skövde MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
129 |
163 |
|
Richard Jonsson |
Götene MK |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:25,5 |
56,6
|
20,1
|
0,3
|
5 |
|
|
Toni Andersson |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
130 |
2 |
|
Hugo Carlberg |
Fagersta MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:26,5 |
57,6
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Stefan Carlberg |
Fagersta MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
131 |
143 |
|
Per-Åke Forsman |
Dals MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Opel |
5:26,7 |
57,8
|
35,1
|
0,2
|
17 |
|
|
Sigge Flodin |
Dals MK |
|
Ascona A |
|
|
|
|
|
132 |
162 |
|
Linus Erixon |
Gotlands Mf:s BK |
A/B - förare Grupp E |
|
Volvo |
5:26,9 |
58,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Linus Funk |
Gotlands Mf:s BK |
|
940 |
|
|
|
|
|
133 |
114 |
|
Johan Jansson |
Fagersta MK |
B - förare 2 WD |
|
Opel |
5:27,2 |
58,3
|
32,1
|
0,3
|
27 |
|
|
Johan Andersson |
Fagersta MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
134 |
170 |
|
Pontus Persson |
SMK Trollhättan |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:27,3 |
58,4
|
21,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Alexander Mattsson |
SMK Trollhättan |
|
242 |
|
|
|
|
|
135 |
167 |
|
Robert Nyberg |
MK Ramunder |
C - förare 2 WD |
|
Opel |
5:27,6 |
58,7
|
22,2
|
0,3
|
7 |
|
|
Sebastian Östelius |
MK Ramunder |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
136 |
137 |
|
Anders Svensson |
VÖMK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:28,0 |
59,1
|
36,4
|
0,4
|
18 |
|
|
Tommy Andersson |
VÖMK |
|
240 |
|
|
|
|
|
137 |
105 |
|
Martin Häggman |
Bengtsfors MC |
B - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:29,6 |
1:00,7
|
34,5
|
1,6
|
28 |
|
|
Stefan Ottosson |
Bengtsfors MC |
|
940 |
|
|
|
|
|
138 |
84 |
|
Mikael Wallón |
Kolsva MS |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:29,8 |
1:00,9
|
21,7
|
0,2
|
19 |
|
|
Jimmy Wallón |
Kolsva MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
138 |
171 |
|
Tommy Gustafsson |
Kullings MS |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:29,8 |
1:00,9
|
24,4
|
|
8 |
|
|
Patrik Gustafsson |
Kullings MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
140 |
190 |
|
Jim Andersson |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:29,9 |
1:01,0
|
9,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
141 |
200 |
|
Erik Ljungberg |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:30,1 |
1:01,2
|
9,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Kim Gustafsson |
Falköpings MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
142 |
159 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
A/B - förare Grupp E |
|
Volvo |
5:30,2 |
1:01,3
|
3,3
|
0,1
|
2 |
|
|
Roger Lindholm |
MSK Hammaren |
|
S80 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
143 |
169 |
|
Fredrik Karlsson |
Nora MK |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:30,9 |
1:02,0
|
25,5
|
0,7
|
9 |
|
|
Ove Persson |
SMK Linde |
|
940 |
|
|
|
|
|
143 |
182 |
|
Hugo Kahnborg |
Linköpings MS |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Suzuki |
5:30,9 |
1:02,0
|
10,1
|
|
5 |
|
|
Oliver Höög |
Linköpings MS |
|
Swift GTI |
|
|
|
|
|
145 |
183 |
|
Pontus Westling |
Borlänge MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Peugeot |
5:31,5 |
1:02,6
|
10,7
|
0,6
|
6 |
|
|
Ulf Westling |
Borlänge MK |
|
206 GTI |
|
|
|
|
|
146 |
139 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:31,8 |
1:02,9
|
40,2
|
0,3
|
19 |
|
|
Tommie Stjern |
MK Trophy |
|
142 |
|
|
|
|
|
147 |
178 |
|
Carl-Magnus Zetterlund |
Hallsbergs MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:34,2 |
1:05,3
|
13,4
|
2,4
|
7 |
|
|
Rebecca Andersson |
Hällefors MK |
|
S70 |
|
|
|
|
|
148 |
187 |
|
David Sandström |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:34,3 |
1:05,4
|
13,5
|
0,1
|
8 |
|
|
Marcus Claesson |
Falköpings MK |
|
944 |
|
|
|
|
|
149 |
195 |
|
Samuel Elfstrand |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:35,3 |
1:06,4
|
14,5
|
1,0
|
9 |
|
|
Elin Cedergren |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
|
|
150 |
181 |
|
Lucas Axelsson |
MK Kopparberg |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Suzuki |
5:35,4 |
1:06,5
|
14,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Victor Larsson |
Nora MK |
|
Swift GTI |
|
|
|
|
|
151 |
164 |
|
Erik Hult |
Katrineholms MK |
C - förare 2 WD |
|
Ford |
5:37,0 |
1:08,1
|
31,6
|
1,6
|
10 |
|
|
Melker Lundin |
Katrineholms MK |
|
Fiesta ST |
|
|
|
|
|
152 |
158 |
|
Pär Henrik Andersson |
Eskilstuna MK |
A/B - förare Grupp E |
|
VW |
5:37,8 |
1:08,9
|
10,9
|
0,8
|
3 |
|
|
Susanne Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
|
|
153 |
157 |
|
Håkan Johansson |
Björkviks MC |
A/B - förare Grupp E |
|
VW |
5:38,0 |
1:09,1
|
11,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Andreas Ekström |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
154 |
140 |
|
Thomas Johansson |
SMK Trollhättan |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
BMW |
5:38,2 |
1:09,3
|
46,6
|
0,2
|
20 |
|
|
Juha Liimatainen |
SMK Trollhättan |
|
2002 |
|
|
|
|
|
154 |
185 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Alfa Romeo |
5:38,2 |
1:09,3
|
17,4
|
|
11 |
|
|
Thomas Brolin |
Vara MK |
|
156 |
|
|
Applicant: Skjutportsbeslag.se |
|
|
156 |
3 |
|
Linus Gustafsson Thor |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:39,0 |
1:10,1
|
12,5
|
0,8
|
2 |
|
|
Daniel Gustafsson |
Kullings MS |
|
944 |
|
|
|
|
|
157 |
176 |
|
Mikael Granath |
Vara MK |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
5:39,6 |
1:10,7
|
34,2
|
0,6
|
11 |
|
|
Filip Bengtsson |
Vara MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
158 |
147 |
|
Tommy Karlsson |
SMK Trollhättan |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Saab |
5:39,9 |
1:11,0
|
48,3
|
0,3
|
21 |
|
|
Katharina Magnusson |
SMK Trollhättan |
|
99 EMS 16v |
|
|
|
|
|
158 |
186 |
|
Wilmer Jonsson |
VÖMK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:39,9 |
1:11,0
|
19,1
|
|
12 |
|
|
Melvin Steffansson |
Älvbygdens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
160 |
90 |
|
Hans Bergman |
Degerfors RC |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
5:40,6 |
1:11,7
|
32,5
|
0,7
|
20 |
|
|
Henrik Bergström |
Christinehamns MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
161 |
188 |
|
Albin Ragnarsson |
Göteborgs MF |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:40,8 |
1:11,9
|
20,0
|
0,2
|
13 |
|
|
Anton Jansson |
Ulricehamns MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
162 |
179 |
|
Adam Martinsson |
VÖMK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:41,0 |
1:12,1
|
20,2
|
0,2
|
14 |
|
|
Max Johansson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
|
|
163 |
205 |
|
Eddie Nord |
Munkfors MC |
C - Grupp E |
|
VW |
5:41,3 |
1:12,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Lena Lindholm |
MSK Hammaren |
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
|
|
164 |
4 |
|
Emil Fällman |
SMK Vingåker |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:41,9 |
1:13,0
|
15,4
|
0,6
|
3 |
|
|
Tobias Lindström |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
165 |
161 |
|
Arne Nörager |
Norrköpings MK |
A/B - förare Grupp E |
|
M-B |
5:42,4 |
1:13,5
|
15,5
|
0,5
|
5 |
|
|
Johan Furensjö |
Östgöta BSF |
|
C180 |
|
|
|
|
|
166 |
1 |
|
Ville Larsson |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:42,6 |
1:13,7
|
16,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Ralf Larsson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
167 |
180 |
|
Tobias Bilfeldt |
SMK Valdemarsvik |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Suzuki |
5:43,5 |
1:14,6
|
22,7
|
0,9
|
15 |
|
|
Joakim Bilfeldt |
SMK Valdemarsvik |
|
Swift Mk 2 |
|
|
|
|
|
168 |
189 |
|
Christer Johansson |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:45,0 |
1:16,1
|
24,2
|
1,5
|
16 |
|
|
Anders Sääw |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
169 |
202 |
|
Andreas Lund |
Säffle MC |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:45,9 |
1:17,0
|
25,1
|
0,9
|
17 |
|
|
Robin Lund |
Säffle MC |
|
242 |
|
|
|
|
|
170 |
201 |
|
Rickard Strand |
Volvo MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:49,6 |
1:20,7
|
28,8
|
3,7
|
18 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
944 |
|
|
|
|
|
171 |
145 |
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:50,1 |
1:21,2
|
58,5
|
0,5
|
22 |
|
|
Ola Persson |
Finnskoga MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
172 |
203 |
|
Sebastian Jahnson |
SMK Nyköping |
C - Grupp E |
|
VW |
5:50,5 |
1:21,6
|
9,2
|
0,4
|
2 |
|
|
Sandra Lundberg |
Enköpings MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
|
|
173 |
5 |
|
Alexander Nordahl |
MK Gutarna |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:50,7 |
1:21,8
|
24,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Mattias Ahlström |
MK Gutarna |
|
Polo |
|
|
|
|
|
174 |
6 |
|
William Israels |
Lima MS |
Ungdomsrally |
|
Ford |
5:51,4 |
1:22,5
|
24,9
|
0,7
|
6 |
|
|
Camilla Holmquist |
MK Ran |
|
Focus |
|
|
|
|
|
175 |
204 |
|
Bruno Arvidsson |
Falköpings MK |
C - Grupp E |
|
Volvo |
5:51,8 |
1:22,9
|
10,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Fredrik Lans |
Falköpings MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
176 |
148 |
|
Anders Svensson |
Årjängs MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Ford |
5:52,5 |
1:23,6
|
1:00,9
|
0,7
|
23 |
|
|
Kenneth Axelsson |
Årjängs MK |
|
RS 1600 |
|
|
|
|
|
177 |
191 |
|
Simon Arvidsson |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:52,8 |
1:23,9
|
32,0
|
0,3
|
19 |
|
|
Jessica Svensson |
Falköpings MK |
|
740 |
|
|
|
|
|
178 |
198 |
|
Jakob Lod |
Falköpings MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:53,0 |
1:24,1
|
32,2
|
0,2
|
20 |
|
|
Santosh Berggren |
Falköpings MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
179 |
312 |
|
Robin Persson |
Munkfors MC |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:53,2 |
1:24,3
|
32,4
|
0,2
|
21 |
|
|
Johannes Lundbäck |
Kils MK Bil |
|
940 |
|
|
|
|
|
180 |
138 |
|
Öystein Solberg |
SMK Eda |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Opel |
5:53,5 |
1:24,6
|
1:01,9
|
0,3
|
24 |
|
|
Krister Hedman |
SMK Nyköping |
|
Kadett GTE |
|
|
|
|
|
181 |
177 |
|
Madicken Swärdh |
Katrineholms MK |
C - förare 2 WD |
|
Citroën |
5:53,8 |
1:24,9
|
48,4
|
0,3
|
12 |
|
|
Andreas Sigfridsson |
Wäxjö MS |
|
C2 Max |
|
|
Applicant: #FKKCANCER BY SUNNYSIDE/DRIVE VXO MOTORSPORT |
|
|
182 |
199 |
|
Niklas Terner |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:54,3 |
1:25,4
|
33,5
|
0,5
|
22 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
183 |
197 |
|
Anders Lindqvist |
Säffle MC |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:54,6 |
1:25,7
|
33,8
|
0,3
|
23 |
|
|
Mattias Lindqvist |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
|
|
184 |
166 |
|
Daniel Trygg |
SMK Nyköping |
C - förare 2 WD |
|
Peugeot |
5:56,1 |
1:27,2
|
50,7
|
1,5
|
13 |
|
|
Dan Trygg |
SMK Nyköping |
|
206 GTI |
|
|
|
|
|
185 |
152 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
5:57,8 |
1:28,9
|
1:06,2
|
1,7
|
25 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
186 |
193 |
|
Ivar Andersson |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
5:58,6 |
1:29,7
|
37,8
|
0,8
|
24 |
|
|
Per Andersson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
187 |
85 |
|
Ludwig Nilsson |
Norrköpings MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Peugeot |
6:01,1 |
1:32,2
|
53,0
|
2,5
|
21 |
|
|
Albin Pettersson |
SMK Linde |
|
206 |
|
|
|
|
|
188 |
175 |
|
Max Johansson |
Idkerbergets MK |
C - förare 2 WD |
|
Volvo |
6:01,6 |
1:32,7
|
56,2
|
0,5
|
14 |
|
|
Henning Fammé |
Idkerbergets MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Oilcenter Solång Motorsport |
|
|
189 |
206 |
|
Mikael Andersson |
Vänersborgs MK |
C - Grupp E |
|
Opel |
6:05,6 |
1:36,7
|
24,3
|
4,0
|
4 |
|
|
Vincent Lidre Andersson |
Vänersborgs MK |
|
Astra |
|
|
|
|
|
190 |
149 |
|
Anders Höjman |
Forshaga MC |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
VW |
6:05,9 |
1:37,0
|
1:14,3
|
0,3
|
26 |
|
|
Thomas Ahlin |
Forshaga MC |
|
Golf I |
|
|
|
|
|
191 |
160 |
|
Martin Bromark |
MK Tierp |
A/B - förare Grupp E |
|
Toyota |
6:06,1 |
1:37,2
|
39,2
|
0,2
|
6 |
|
|
Johan Uppman |
MK Tierp |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Joons Motorsport AB |
|
|
192 |
153 |
|
Fredrik Zettervall |
Falköpings MK |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
6:13,7 |
1:44,8
|
1:22,1
|
7,6
|
27 |
|
|
Peter Dalefalk |
Falköpings MK |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
193 |
154 |
|
Christer Johansson |
Kullings MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Saab |
6:14,3 |
1:45,4
|
1:22,7
|
0,6
|
28 |
|
|
Magnus Hedström |
Kullings MS |
|
V4 |
|
|
|
|
|
194 |
192 |
|
Joakim Rönnbäck |
Vaxholms MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
Volvo |
6:15,8 |
1:46,9
|
55,0
|
1,5
|
25 |
|
|
Tobias Bragd |
Götene MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
195 |
194 |
|
Thomas Dahlström |
Dals MK |
C - förare VOC , Gr F, Gr N<1600 |
|
VW |
6:16,3 |
1:47,4
|
55,5
|
0,5
|
26 |
|
|
Gunilla Rydin |
Dals MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
196 |
132 |
|
Peter Friberg |
Ludvika MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Saab |
6:17,5 |
1:48,6
|
1:25,9
|
1,2
|
29 |
|
|
Stefan Gustafsson |
Ludvika MS |
|
99 |
|
|
|
|
|
197 |
89 |
|
Jonas Karlsson |
Åmåls MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
6:21,5 |
1:52,6
|
1:13,4
|
4,0
|
22 |
|
|
Johan Svensson |
Åmåls MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
198 |
156 |
|
Ingvar Svensson |
Toarps MK Borås |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
6:23,2 |
1:54,3
|
1:31,6
|
1,7
|
30 |
|
|
Jan Gotting |
Toarps MK Borås |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
199 |
87 |
|
Filip Sjögren |
VÖMK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Volvo |
6:26,0 |
1:57,1
|
1:17,9
|
2,8
|
23 |
|
|
Maja Björnell |
VÖMK |
|
950 |
|
|
|
|
|
200 |
151 |
|
Tage Johansson |
Kullings MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
Volvo |
6:36,5 |
2:07,6
|
1:44,9
|
10,5
|
31 |
|
|
Martin Engman |
Kullings MS |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
201 |
91 |
|
Ulf Österlund |
Haninge MK |
VOC / Grupp F / Grupp N<1600 |
|
Suzuki |
6:48,2 |
2:19,3
|
1:40,1
|
11,7
|
24 |
|
|
Stephen Undin |
Haninge MK |
|
Ignis |
|
|
|
|
|
202 |
155 |
|
Risto Vainio |
Kullings MS |
A/B/C - förare App K 2WD -1981 |
|
VW |
6:53,6 |
2:24,7
|
2:02,0
|
5,4
|
32 |
|
|
Roger Hallgren |
Kullings MS |
|
1303 S |
|
|
|
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|