Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Magnus Mellquist | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 6:59 | |||||
1 | Erika Jansson | SMK Söderhamn | Lancer Etanol | ||||||||
Applicant: electrosystem | |||||||||||
2 | 3 | Ola Carlsson | Woxnadalens MK | A-förare 4wd | Toyota | 7:03 | 4 | 4 | 4 | ||
2 | Anders Eklund | Woxnadalens MK | Celica | ||||||||
3 | 2 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-förare 4wd | Toyota | 7:06 | 7 | 7 | 3 | ||
3 | Raymond Wessman | SMK Uppsala | Celica | ||||||||
4 | 7 | Mathias Waldegård | MK Rimo | A-förare 4wd | Mitsubishi | 7:10 | 11 | 11 | 4 | ||
4 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Lancer Evo VI | ||||||||
5 | 14 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd över 2000cc | Saab | 7:11 | 12 | 1 | |||
1 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | 9-3 Turbo Etanol | ||||||||
Applicant: Team Motorsport Sweden | |||||||||||
6 | 5 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4wd | Toyota | 7:15 | 16 | 16 | 4 | ||
5 | Conny Lindwall | Östhammars MK | Celica | ||||||||
7 | 13 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 7:16 | 17 | 5 | 1 | ||
2 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | Astra | ||||||||
8 | 38 | Roger Helén | Rasbo MK | A-förare 2wd under 2000cc | VW | 7:23 | 24 | 7 | |||
1 | Marcus Andersson | Rasbo MK | Golf III | ||||||||
9 | 68 | Daniel Falk | Haninge | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 7:24 | 25 | 1 | |||
1 | Daniel Jansson | SMK Södermanland | Corsa | ||||||||
10 | 16 | Simon Löfström | Östhammars MK | A-förare 2wd över 2000cc | Renault | 7:26 | 27 | 15 | 2 | ||
3 | Andreas Olsson | Rasbo MK | Clio Ragnotti | ||||||||
11 | 202 | Ronnie Österberg | Haninge MK | A-förare 4wd | Škoda | 7:27 | 28 | 28 | 1 | ||
6 | Petri Savela | Stockholms BK | Octavia | ||||||||
Applicant: Bildepån Haninge Nacka | |||||||||||
12 | 37 | Mikael Åhman | Almunge MK | A-förare 2wd under 2000cc | Opel | 7:28 | 29 | 5 | 1 | ||
2 | Micke Nilsson | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
13 | 49 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 7:31 | 32 | 3 | |||
1 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
14 | 26 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:33 | 34 | 22 | 2 | ||
4 | Niklas Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri | |||||||||||
15 | 6 | Mats Jonsson | SMK Uppsala | A-förare 4wd | Mitsubishi | 7:34 | 35 | 35 | 1 | ||
7 | Maria Lindwall | SMK Uppsala | Lancer Evo V | ||||||||
15 | 28 | Tommy Bryfelt | SMK Tierp | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:34 | 35 | 23 | |||
5 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
Applicant: Älvkarleby bildemontering | |||||||||||
17 | 48 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | B-förare 2wd över 2000cc | Toyota | 7:35 | 36 | 4 | 1 | ||
2 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
18 | 10 | Anders Wänn | Borlänge MK | A-förare 4wd | Subaru | 7:37 | 38 | 38 | 2 | ||
8 | Pär Näs | Borlänge MK | Legacy Rsr | ||||||||
19 | 22 | Martin Lind | Hedesunda MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:39 | 40 | 28 | 2 | ||
6 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
20 | 209 | Arne Göthe | SMK Gävle | A-förare 2wd över 2000cc | Peugeot | 7:40 | 41 | 29 | 1 | ||
7 | Jürgen Sperl | Skutskärs MS | 305 GTI | ||||||||
21 | 36 | Roine Larsson | Waxholms MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:41 | 42 | 30 | 1 | ||
8 | Carolin Larsson | Waxholms MK | 242 | ||||||||
22 | 46 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | B-förare 4wd | Mazda | 7:42 | 43 | 1 | |||
1 | Pär Näslund | Sandvikens MK | 323 C2h5oh | ||||||||
23 | 20 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd över 2000cc | Saab | 7:43 | 44 | 32 | 1 | ||
9 | Tomas Åhman | SMK Uppsala | 9:3 Turbo | ||||||||
23 | 50 | Mattias Kvick | Hofors MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 7:43 | 44 | 12 | |||
3 | Sverrir Mariusson | Hofors MS | Ascona B | ||||||||
25 | 27 | Hans-Åke Hojjen Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:45 | 46 | 34 | 2 | ||
10 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A.jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
25 | 39 | Per Eriksson | Flens MS | A-förare 2wd under 2000cc | VW | 7:45 | 46 | 22 | |||
3 | Anders Westerdahl | Katrineholms MK | Golf GTI | ||||||||
Applicant: T.Månsson Åkeri o trp AB | |||||||||||
25 | 62 | Michael Walther | SMK Hälsinge | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 7:45 | 46 | 21 | |||
2 | Tage Walther | SMK Hälsinge | Corsa | ||||||||
Applicant: Tallåsens Bil o Däckservice | |||||||||||
28 | 71 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd under 2000cc | Toyota | 7:47 | 48 | 23 | 2 | ||
3 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
29 | 17 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 7:49 | 50 | 38 | 2 | ||
11 | Sören Andersson | Films MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Modulbygg Motorsport | |||||||||||
29 | 23 | Robert Ferm | SMK Dala Falun | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 7:49 | 50 | 38 | |||
11 | Lars Lindh | Hofors MS | Golf Mk3 KitCar | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
29 | 30 | Lasse Drotz | Waxholms MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:49 | 50 | 38 | |||
11 | Claes Rundlöf | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: Hamnkrogen Waxholm | |||||||||||
32 | 33 | Arne Bäckström | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:52 | 53 | 41 | 3 | ||
14 | Björn Wessel | Karlstad MC Bil | 240 | ||||||||
33 | 11 | Allan Sundström | Vallentuna MK | A-förare 4wd | Lancia | 7:53 | 54 | 54 | 1 | ||
9 | Vesa Akola | Vallentuna MK | Delta HF Integrale | ||||||||
33 | 25 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:53 | 54 | 42 | |||
15 | Emil Forsberg | Bärke MK | 240 | ||||||||
35 | 29 | Tobias Olsson | Norrköpings MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:54 | 55 | 43 | 1 | ||
16 | Jörgen Carlsson | MSK Kvarnvingarna | 940 | ||||||||
35 | 32 | Thomas Strömé | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:54 | 55 | 43 | |||
16 | Calle Svennestam | Eskilstuna MK | 940 | ||||||||
37 | 34 | Lars Gradin | Skepptuna MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 7:56 | 57 | 45 | 2 | ||
18 | Magnus Brüdigam | VMS | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp racing | |||||||||||
37 | 35 | Krister Zotterman | Almunge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 7:56 | 57 | 45 | |||
18 | Håkan Örtby | Almunge MK | Kadett | ||||||||
39 | 42 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-förare 2wd Standard | Volvo | 7:57 | 58 | 1 | |||
1 | Kjell Andersson | Hofors MS | 940 | ||||||||
40 | 65 | Ralf Björklund | SMK Dala Falun | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 7:58 | 59 | 34 | 1 | ||
4 | Ukf Wårvik | Hofors MS | Golf Mk 1 | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
41 | 43 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | A-förare 2wd Standard | VW | 7:59 | 1:00 | 2 | 1 | ||
2 | Olov Bomark | Bollnäs MK | Golf GT | ||||||||
42 | 80 | Bengt Salåker | SMK Hedemora | C-förare 4wd | Lancia | 8:01 | 1:02 | 2 | |||
1 | Kenneth Larsson | MK Borlänge | Delta HF | ||||||||
43 | 74 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 8:02 | 1:03 | 1 | |||
1 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
44 | 66 | Johan Östlund | Flens MS | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 8:03 | 1:04 | 39 | 1 | ||
5 | Kent Fargo | Flens MS | Golf | ||||||||
44 | 67 | Dick Persson | Värmdö MK | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 8:03 | 1:04 | 39 | |||
5 | Tom Suneson-Hahne | Värmdö MK | Golf | ||||||||
46 | 9 | Kjell Larsson | Kilafors MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 8:04 | 1:05 | 1:05 | 1 | ||
10 | Peter Berqvist | Kilafors MK | Lancer Evo | ||||||||
46 | 53 | Pierre Keil | Rasbo MK | B-förare 2wd över 2000cc | Renault | 8:04 | 1:05 | 33 | |||
4 | Henrik Widegren | Rasbo MK | Clio | ||||||||
46 | 77 | Stefan Öhrn | Ljusdals MS | B-förare 2wd Standard | Volvo | 8:04 | 1:05 | 2 | |||
2 | Jörgen Vesterinen | Ljusdals MS | 240 | ||||||||
49 | 44 | Mattias Nordlund | Svärdsjö MK | A-förare 2wd Standard | VW | 8:05 | 1:06 | 8 | 1 | ||
3 | Göran Norberg | SMK Dala | Golf GT | ||||||||
49 | 47 | Kent Blomqvist | Hamrånge MK | B-förare 4wd | Subaru | 8:05 | 1:06 | 23 | |||
2 | Andreas Blomqvist | SMK Gävle | Leone RX | ||||||||
51 | 64 | Stefan Greis | Hofors MS | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 8:06 | 1:07 | 42 | 1 | ||
7 | Peter Härmatis | Sandvikens MK | Ascona B | ||||||||
52 | 12 | Alfred Kramer | 1.mrsc St.veit/glan | A-förare 4wd | Mitsubishi | 8:07 | 1:08 | 1:08 | 1 | ||
11 | Jürgen Rausch | 1.mrsc St.veit | Lancer | ||||||||
Applicant: 1.MRSC ST.VEIT/GLAN | |||||||||||
52 | 93 | Stefan Hägglöf | MK Orion | C-förare 2wd under 2000cc | Suzuki | 8:07 | 1:08 | ||||
1 | Mikael Jonsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
54 | 31 | Gunnar Jensen | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 8:08 | 1:09 | 57 | 1 | ||
20 | Linda Pettersson | SMK Södermanland | 940 | ||||||||
54 | 204 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-förare 2wd Standard | Volvo | 8:08 | 1:09 | 11 | |||
4 | Pekka Putto | SMK Gävle | 740 | ||||||||
54 | 70 | Thomas Åberg | Hofors MS | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 8:08 | 1:09 | 44 | |||
8 | Matti Johansson | Hofors MS | Golf | ||||||||
57 | 75 | Mikael Högberg | SMK Gävle | B-förare 2wd Standard | Volvo | 8:10 | 1:11 | 8 | 2 | ||
3 | Jörgen Mattson | SMK Gävle | 740 | ||||||||
58 | 102 | Fredrik Rönn | Hofors MS | C-förare 2wd Standard | Volvo | 8:18 | 1:19 | 8 | |||
1 | Markus Andersson | Hofors MS | 242 | ||||||||
58 | 203 | Fredrik Lord | Rasbo MK | C-förare 2wd Standard | VW | 8:18 | 1:19 | ||||
1 | Johan Stråby | Rasbo MK | Golf | ||||||||
60 | 40 | Christer Adolfsson | Haninge MK | A-förare 2wd under 2000cc | Opel | 8:19 | 1:20 | 56 | 1 | ||
4 | Göran Lönnmark | Flens MS | Ascona B | ||||||||
61 | 72 | Conny Sjöström | MK Orion | B-förare 2wd under 2000cc | Suzuki | 8:20 | 1:21 | 56 | 1 | ||
9 | Emma Olsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
62 | 208 | Fredrik Jonson | Strängnäs AMS | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 8:22 | 1:23 | 1:11 | 2 | ||
21 | Tommy Wallin | Eskilstuna MK | Golf III | ||||||||
Applicant: www.sormlandsenergi.se | |||||||||||
62 | 90 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 8:22 | 1:23 | 15 | |||
2 | Johan Holmqvist | Skutskärs MS | Golf | ||||||||
64 | 45 | N-O Bäckström | Sandvikens MK | A-förare 2wd Standard | Volvo | 8:23 | 1:24 | 26 | 1 | ||
5 | Jan Pettersson | Sandvikens MK | 240 | ||||||||
64 | 95 | Daniel Johansson | Värmdö MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 8:23 | 1:24 | 5 | |||
3 | Ulrik Fredrikson | Haninge MK | 240 | ||||||||
64 | 98 | Johan Pettersson | MK Orion | C-förare 2wd Standard | Volvo | 8:23 | 1:24 | 5 | |||
3 | Christine Sjöblom | MK Orion | 240 GT | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
67 | 89 | Jonas Fyhr | SMK Gävle | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 8:25 | 1:26 | 18 | 2 | ||
3 | Jimmy Holmkvist | Gestrike R.t | Golf | ||||||||
68 | 76 | Magnus Eliasson | Östhammars MK | B-förare 2wd Standard | VW | 8:30 | 1:31 | 28 | 5 | ||
4 | Andreas Sandin | Skutskärs MS | Golf Mk 2 | ||||||||
69 | 96 | Mikael Andersson | Rasbo MK | C-förare 2wd Standard | Honda | 8:33 | 1:34 | 15 | 3 | ||
5 | Fredrik Engvall | Rasbo MK | Civic | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
70 | 83 | Dick Larsson | Värmndö MK | C-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 8:34 | 1:35 | 1 | |||
1 | 940 | ||||||||||
70 | 97 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 8:34 | 1:35 | 16 | |||
6 | Janne Brinkemar | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: Team Hans Persson Motorsport | |||||||||||
72 | 91 | Henrik Ahrenius | SMK Sala | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 8:36 | 1:37 | 29 | 2 | ||
4 | Andreas Råberg | SMK Sala | Golf CL | ||||||||
Applicant: Gullvalla Rallyteam | |||||||||||
73 | 78 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | B-förare 2wd Standard | Saab | 8:39 | 1:40 | 37 | 3 | ||
5 | Jimmy Björk | Films MK | 99 | ||||||||
74 | 99 | Joel Wengström | Vallentuna MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 8:41 | 1:42 | 23 | 2 | ||
7 | Jozsy Wengström | Vallentuna MK | 244 GLT | ||||||||
75 | 92 | Metin Varli | Vaxholms MK | C-förare 2wd under 2000cc | Ford | 8:42 | 1:43 | 35 | 1 | ||
5 | Göran Nilsson | Vaxholm | RS 2000 | ||||||||
76 | 100 | Magnus Sundqvist | Hofors MS | C-förare 2wd Standard | Volvo | 8:48 | 1:49 | 30 | 6 | ||
8 | Fredrik Morell | Hofors MS | 242 | ||||||||
77 | 103 | Christer Gölin | Sandvikens MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 8:54 | 1:55 | 36 | 6 | ||
9 | Conny Rask | 240 | |||||||||
78 | 101 | Rickard Karlsson | SMK Uppsala | C-förare 2wd Standard | Volvo | 9:02 | 2:03 | 44 | 8 | ||
10 | Lars-Olov Olsson | SMK Uppsala | 242 | ||||||||
79 | 61 | Sven Hållen | SMK Söderhamn | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:05 | 2:06 | 1:34 | 3 | ||
5 | Anders Hållen | SMK Söderhamn | 240 | ||||||||
80 | 21 | Andreas Hovind | Enköpings MK | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:07 | 2:08 | 1:56 | 2 | ||
22 | Stefan Söderholm | Borlänge MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
81 | 205 | Emil Bengtsson | Malungs MK | C-förare 2wd Standard | Saab | 9:20 | 2:21 | 1:02 | 13 | ||
11 | Björn Albertsson | Malungs MK | 99 | ||||||||
82 | 201 | Andreas Engberg | Skutskärs MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:21 | 2:22 | 1:50 | 1 | ||
6 | Peter Enkranz | Skutskärs MS | Kadett GSI 16v | ||||||||
83 | 206 | Cindy Brüggeman | Tjust MK | Ungdomsrally | Volvo | 9:54 | 2:55 | 33 | |||
1 | Lars Larsson | Tjust MK | 240 | ||||||||
84 | 85 | Calle Lind | Hofors MS | C-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:03 | 3:04 | 1:29 | 9 | ||
2 | Johan Gripe | Nyhyttans RT | Ascona | ||||||||
85 | 60 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:19 | 3:20 | 2:48 | 16 | ||
7 | Jan Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2,4 | ||||||||
86 | 109 | Madelene Johansson | Fredriksbergs MK | Ungdomsrally | Saab | 10:37 | 3:38 | 43 | 18 | ||
2 | Åke Andersson | Vansbro MK | 99 | ||||||||
87 | 57 | Anton Samuelsson | Katrineholms MK | B-förare 2wd över 2000cc | VW | 12:12 | 5:13 | 4:41 | 1:35 | ||
8 | Robert Ardryd | Kopparbergs MK | Golf | ||||||||
88 | 94 | Viktor Plühm | Skutskärs MS | C-förare 2wd under 2000cc | Suzuki | 12:38 | 5:39 | 4:31 | 26 | ||
6 | Rikard Berglund | SMK Gävle | Swift | ||||||||
89 | 108 | Thomas Wallmo | MK Orion | Ungdomsrally | Volvo | 12:53 | 5:54 | 2:59 | 15 | ||
3 | Lennart Wallmo | SMK Gälve | 244 | ||||||||
90 | 56 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 13:10 | 6:11 | 5:39 | 17 | ||
9 | Christian Ohlsson | Almunge MK | 240 | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
91 | 55 | Ulf Pettersson | MK Rimo | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 14:08 | 7:09 | 6:37 | 58 | ||
10 | Kaj Sivertsson | MK Rimo | 940 | ||||||||
92 | 210 | Anders Nyberg | MK Orion | B-förare 2wd över 2000cc | Renault | 15:05 | 8:06 | 7:34 | 57 | ||
11 | Joakim Johannesson | MK Orion | Clio Ragnotti | ||||||||
93 | 54 | Reine Laestander | Skepptuna MK | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 16:16 | 9:17 | 8:45 | 1:11 | ||
12 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
94 | 104 | Henrik Svensson | Skutskär MS | C-förare 2wd Standard | Saab | 22:14 | 15:15 | 13:56 | 5:58 | ||
12 | Jonny Norling | Skutskär MS | 99 | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |