2017-10-22
Lundhs sprinten
Official final
After SS 3
49 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 58 Patrik Pettersson Falköpings MK 4 wd Mitsubishi 6:01,5
1   Bo Johansson Evo 7  
2:01,6 2:00,8 1:59,1 
 
2 57 Leif Persson Laxå MK 4 wd Mitsubishi 6:04,4 2,9 2,9 2,9
2   Anders Johansson Rönne MK Evo 7  
2:03,4 2:02,3 1:58,7 
 
3 59 Janne Andreasson SMK Örebro 4 wd Mitsubishi 6:09,4 7,9 7,9 5,0
3   Christer Björnberg SMK Örebro Evo  
2:03,6 2:02,7 2:03,1 
 
4 51 Mikael Ekman Oskarshamns RRC A - 2 wd SEAT 6:13,8 12,3 4,4
1   Kenneth Ekman Oskarshamns RRC Ibiza  
2:06,0 2:03,9 2:03,9 
 
5 56 Bengt Thorsell Skaraborgs Sporvagnsklubb 4 wd Mitsubishi 6:15,1 13,6 13,6 1,3
4   Mikael Kjellgren Hjo MK Evo 9  
2:06,3 2:04,6 2:04,2 
 
6 52 Daniel Hoffmann SMK Linde A - 2 wd Opel 6:21,6 20,1 7,8 6,5
2   Astra  
2:08,1 2:06,0 2:07,5 
 
7 45 Richard Herbertsson Kullings MS B - 2 wd Renault 6:24,5 23,0 2,9
1   Andreas Williamsson Megane Cupe  
2:09,4 2:07,6 2:07,5 
 
8 46 Jonas Sandgren Falköpings MK A - 2 wd Volvo 6:26,1 24,6 12,3 1,6
3   Johanna Sandgren Falköpings MK 940  
2:10,1 2:08,1 2:07,9 
 
9 50 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd Volvo 6:27,2 25,7 13,4 1,1
4   Johan Wendel SMK Karlskoga 242  
2:09,5 2:09,4 2:08,3 
 
10 22 Håkan Larsson Laxå MK Appendix K Ford 6:27,6 26,1 0,4
1   Hans Olsson Laxå MK Escort RS 1800  
2:09,7 2:08,9 2:09,0 
 
11 55 Jan Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd Nissan 6:28,6 27,1 14,8 1,0
5   Sunny  
Entrant: Spader ÄZZ Rally 2:09,5 2:10,3 2:08,8 
 
12 34 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 6:33,4 31,9 4,8
1   Johan Sonnbring Astra  
2:12,0 2:11,1 2:10,3 
 
13 39 Mikael Ljungström Laxå MK B - 2 wd Opel 6:33,7 32,2 9,2 0,3
2   Linda Christenson Skillingaryds MK Ascona B  
2:10,8 2:11,3 2:11,6 
 
14 1 Linus Isaksson Laxå MK Grupp E VW 6:34,6 33,1 0,9
1   Ida Blückert Golf  
2:12,2 2:11,4 2:11,0 
 
14 54 Johan Oscarsson SMK Södermanland A - 2 wd Ford 6:34,6 33,1 20,8
6   Oliver Granfors Eskilstuna MK Escort RS 2.3  
2:12,8 2:11,1 2:10,7 
 
16 10 Bjarne Sools Filipstads MC A/B - VOC Mekonomen Rally Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:38,5 37,0 3,9
1   Conny Johansson Munkfors MC 940  
2:12,9 2:11,3 2:14,3 
 
17 41 Joakim Jansson Fjugesta MS B - 2 wd Volvo 6:38,7 37,2 14,2 0,2
3   240  
Entrant: Nerike Kugg & Mekan Motorsport 2:14,8 2:13,4 2:10,5 
 
18 42 Jani Haiju Storfors MK B - 2 wd Opel 6:39,0 37,5 14,5 0,3
4   Fredrik Rudmalm Laxå MK Manta  
2:13,6 2:13,3 2:12,1 
 
19 44 Jonny Nylin MK Ran Askersund B - 2 wd Peuget 6:39,3 37,8 14,8 0,3
5   Klara Fina Gulleborg MK Ran 205  
2:12,6 2:12,6 2:09,1 
 
20 48 Mats Larsson Nora MK A - 2 wd Volvo 6:39,7 38,2 25,9 0,4
7   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora 2:14,3 2:12,7 2:12,7 
 
21 14 Dan Rhodin SMK Trollhättan A/B - VOC Mekonomen Rally Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:41,5 40,0 3,0 1,8
2   Christer Karlsson SMK Trollhättan 244  
2:14,5 2:13,0 2:14,0 
 
22 13 Dennis Persson Laxå MK A/B - VOC Mekonomen Rally Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:42,3 40,8 3,8 0,8
3   940  
2:15,0 2:15,2 2:12,1 
 
23 11 Joakim Persson Tidaholms MK A/B - VOC Mekonomen Rally Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:43,6 42,1 5,1 1,3
4   Patrik Ekblom Tidaholms MK 940  
Entrant: RemButiken Motorsport 2:15,4 2:14,1 2:14,1 
 
24 40 Mattias Fransson Östergyllen RC B - 2 wd Volvo 6:44,0 42,5 19,5 0,4
6   940  
2:16,5 2:14,5 2:13,0 
 
25 7 Martin Nilsson MK Ratten Grupp E VW 6:44,7 43,2 10,1 0,7
2   Ove Johannesson Golf 3  
2:15,9 2:14,8 2:14,0 
 
26 12 Björn Vincent Ydre MK A/B - VOC Mekonomen Rally Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:45,8 44,3 7,3 1,1
5   Lars Johansson Ydre MK 242  
2:14,7 2:15,7 2:15,4 
 
27 20 Fredrik Pettersson Falköping MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:48,3 46,8 2,5
1   Mattias Olsson Falköpings MK 940  
2:19,0 2:15,1 2:14,2 
 
28 6 Patric Sundström Göteborgs MF Grupp E VW 6:48,5 47,0 13,9 0,2
3   Robert Selin Golf 2 GT  
2:17,0 2:16,2 2:15,3 
 
29 8 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga A/B - VOC Mekonomen Rally Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:49,2 47,7 10,7 0,7
6   Ellen Bergenheim 940  
2:16,1 2:17,7 2:15,4 
 
30 9 Frank Hoffmann SMK Linde A/B - VOC Mekonomen Rally Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:49,6 48,1 11,1 0,4
7   Oscar Östlund Hällefors MK 240  
2:16,6 2:16,4 2:16,6 
 
30 43 Rolf Andersson Laxä MK B - 2 wd Volvo 6:49,6 48,1 25,1
7   940  
2:17,6 2:16,2 2:15,8 
 
32 16 Simon Garmenius Laxå MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:49,8 48,3 1,5 0,2
2   Andreas Posth 940  
Entrant: Ems Finnerödja AB 2:17,4 2:17,0 2:15,4 
 
33 17 Magnus Lindqvist Laxå MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 6:52,2 50,7 3,9 2,4
3   Emma Rudmalm Laxå MK 244  
2:19,7 2:16,3 2:16,2 
 
34 3 Hans Bergman Degerfors RC Grupp E Volvo 6:54,0 52,5 19,4 1,8
4   Hans Stridh Degerforsrc 944  
2:17,5 2:18,3 2:18,2 
 
35 32 Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd Volvo 6:59,3 57,8 25,9 5,3
2   Lars Johansson Vara MK 940  
2:19,2 2:16,0 2:24,1 
 
36 28 Crister Johansson Laxå MK C - 2 wd Volvo 7:01,9 1:00,4 28,5 2,6
3   Rasmus Strömberg Laxå MK 940  
2:24,0 2:23,1 2:14,8 
 
37 25 Matts Eriksson Mariestads MS Appendix K Saab 7:02,9 1:01,4 35,3 1,0
2   Peter Forslund V4  
2:20,0 2:20,7 2:22,2 
 
38 5 Robert Andersson SMK Linde Grupp E VW 7:03,7 1:02,2 29,1 0,8
5   Anders Andersson SMK Linde Golf 1  
2:21,5 2:19,9 2:22,3 
 
39 53 Janne Gustafson Teknis M C A - 2 wd Volvo 7:04,5 1:03,0 50,7 0,8
8   940  
2:16,5 2:32,1 2:15,9 
 
40 21 Per Carlsson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 7:05,8 1:04,3 17,5 1,3
4   Alexander Glavsjö Holm 244  
2:20,6 2:20,3 2:24,9 
 
41 30 Fredrik Sjöberg Falköpings MK C - 2 wd Opel 7:07,4 1:05,9 34,0 1,6
4   Ascona B  
2:21,6 2:19,2 2:26,6 
 
42 35 Bo Holmdahl Hallsbergs MK C - 2 wd Volvo 7:07,6 1:06,1 34,2 0,2
5   940  
2:24,3 2:22,2 2:21,1 
 
43 31 PO Andersson Fägre MK C - 2 wd VW 7:10,3 1:08,8 36,9 2,7
6   PO Ekberg Fägre MK Golf  
2:35,7 2:17,5 2:17,1 
 
44 29 Emil Fröberg Mariestads MS C - 2 wd BMW 7:10,5 1:09,0 37,1 0,2
7   Emma Jonsson Fägre MK Compact  
Entrant: Nowén Motorsport 2:27,9 2:21,6 2:21,0 
 
45 18 Niklas Ridde Storfors MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 7:10,8 1:09,3 22,5 0,3
5   Fredrik Muhrer Storfors MK 242  
2:25,6 2:22,0 2:23,2 
 
46 19 Henrick Lundqvist Storfors MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 Volvo 7:11,5 1:10,0 23,2 0,7
6   Per-Olof Einerfeldt Värmdö BK 242  
2:23,6 2:23,7 2:24,2 
 
47 2 Lennart Göransson SMK Örebro Grupp E VW 7:15,7 1:14,2 41,1 4,2
6   Viktor Foderus SMK Örebro Golf 2  
Entrant: TEAM HÖRMANN PORTAR 2:25,8 2:25,4 2:24,5 
 
48 36 Erik Eriksson Hällefors MK C - 2 wd Volvo 7:17,1 1:15,6 43,7 1,4
8   Rikard Eriksson Hällefors MK 242  
2:16,8 2:48,7 2:11,6 
 
49 4 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E Toyoa 7:28,7 1:27,2 54,1 11,6
7   Tomas Hilse Mariestads MS Starlet  
2:23,2 2:31,8 2:33,7