2017-10-07
Föneracet
Official final
After SS 3
33 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Persson Ljusdals MS B - 2WD VW 7:04,3
1   Lasse Grip SMK Hälsinge Golf III  
2:51,5 1:35,1 2:37,7 
 
2 35 Mats Zetterman Ljusdals MS B - 2WD Ford 7:11,1 6,8 6,8 6,8
2   Robert Bergvik Ljusdals MS Fiesta ST  
2:49,7 1:34,4 2:47,0 
 
3 34 Magnus Proos Härjedalens AK B - 2WD Saab 7:16,2 11,9 11,9 5,1
3   Malte Proos Härjedalens AK 9-3  
Entrant: Mobergs Glas Sveg 2:53,9 1:35,2 2:47,1 
 
4 39 Pär-Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2WD Volvo 7:27,2 22,9 11,0
1   Peter Östlund SMK Söderhamn 940  
2:58,7 1:37,6 2:50,9 
 
5 28 Andreas Åsblom Järbo MK C - 2WD Volvo 7:30,0 25,7 2,8
1   Niklas Forslöf 240  
Entrant: Åsblom Engineering 3:00,6 1:37,3 2:52,1 
 
6 30 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2WD Citroën 7:30,4 26,1 26,1 0,4
4   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
2:56,0 1:38,9 2:55,5 
 
7 10 Anders Wimark SMK Söderhamn AB - Grupp E Honda 7:31,2 26,9 0,8
1   Mikael Wimark SMK Söderhamn Civic  
2:54,9 1:40,1 2:56,2 
 
8 23 Kent Årne Films MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 7:35,3 31,0 4,1
1   Erik Årne Films MK 240  
3:00,6 1:39,0 2:55,7 
 
9 19 Jocke Halvarsson Ljusdals MS AB - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:38,2 33,9 2,9
1   Henrik Hamberg Mora MK 940  
3:00,2 1:37,6 3:00,4 
 
10 8 Jessica Persson Hede MK C - Grupp E VW 7:42,0 37,7 3,8
1   Annsofi Wikström Ljusdals MS Golf  
Entrant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad 3:01,9 1:39,2 3:00,9 
 
11 26 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2WD Opel 7:42,5 38,2 12,5 0,5
2   Evelina Olofsson Sandvikens MK Kadett GSI  
3:03,8 1:40,4 2:58,3 
 
12 22 Bengt Gustavson Örsundsbro MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 7:46,2 41,9 10,9 3,7
2   Catarina Gustavson Örsundsbro MK 544  
3:05,1 1:41,3 2:59,8 
 
13 7 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C - Grupp E VW 7:48,4 44,1 6,4 2,2
2   Mattias Söderström SMK Hälsinge Golf 2  
3:05,3 1:41,7 3:01,4 
 
14 6 Robin Schelin SMK Söderhamn C - Grupp E BMW 7:50,7 46,4 8,7 2,3
3   Stefan Schelin SMK Söderhamn 318i  
3:05,0 1:41,6 3:04,1 
 
15 33 Andreas Grip Järbo MK B - 2WD Volvo 7:51,0 46,7 46,7 0,3
5   Christoffer Wikström Järbo MK 940  
3:21,3 1:39,2 2:50,5 
 
16 15 Thomas Viksten Jämtlands MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 7:52,1 47,8 1,1
1   Alexandra Viksten MK Speed 940  
3:02,9 1:40,5 3:08,7 
 
17 29 Sune Edblad Ragundadalens RC B - 2WD VW 7:54,8 50,5 50,5 2,7
6   Filip Borg SMK Hälsinge Golf  
3:11,4 1:42,4 3:01,0 
 
18 17 Jonas Edlund Ilsbo MK AB - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 8:03,7 59,4 25,5 8,9
2   Sara Strömberg Ilsbo MK 244  
3:29,4 1:37,7 2:56,6 
 
19 101 Per Fagerström SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 8:04,1 59,8 28,8 0,4
3   Tommy Andersson SMK Hälsinge 142  
3:16,3 1:43,2 3:04,6 
 
20 9 Håkan Borgh Strängnäs AMS AB - Grupp E Opel 8:05,3 1:01,0 34,1 1,2
2   Ethel Svantesson Jämtlands MK Astra  
3:06,5 1:48,2 3:10,6 
 
21 21 Micke Gälliner Jämtlands MK Appendix K + (Grupp H -1974) Opel 8:10,7 1:06,4 35,4 5,4
4   Sofia Gälliner Jämtlands MK Ascona A  
3:14,5 1:43,5 3:12,7 
 
22 4 Emelie Mattsson Sandvikens MK C - Grupp E Toyota 8:11,5 1:07,2 29,5 0,8
4   Malin Thydin Sandvikens MK Corolla  
3:10,3 1:41,6 3:19,6 
 
23 20 Bengt Johansson Ljusdals MS Appendix K + (Grupp H -1974) VW 8:14,3 1:10,0 39,0 2,8
5   Robert Persson Golf  
3:20,1 1:43,7 3:10,5 
 
24 14 Bengt Sundberg Timrå MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 8:16,7 1:12,4 24,6 2,4
2   Eva Sundberg Timrå MK 940  
3:15,2 1:44,4 3:17,1 
 
25 5 Niklas Palm Ilsbo MK C - Grupp E SEAT 8:27,1 1:22,8 45,1 10,4
5   Ida Wiberg Cordoba  
3:09,2 1:44,8 3:33,1 
 
26 38 Dan Axelsson Härjedalens AK A - 2WD Ford 8:31,7 1:27,4 1:04,5 4,6
2   Erika Wiklander Escort Mk2  
Entrant: Mobergs Glas 3:10,8 2:19,0 3:01,9 
 
27 13 Pär Westlund SMK Sundsvall C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 8:36,4 1:32,1 44,3 4,7
3   Glenn Holmgren SMK Sundsvall 240  
3:23,5 1:48,6 3:24,3 
 
28 11 Åke Nordin Ljusdals MS C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 VW 8:45,3 1:41,0 53,2 8,9
4   Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI  
3:17,3 2:10,0 3:18,0 
 
29 25 Åke Berglin SMK Hälsinge C - 2WD Opel 8:46,5 1:42,2 1:16,5 1,2
3   Lars Selin SMK Hälsinge Ascona B  
3:32,4 1:47,1 3:27,0 
 
30 3 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C - Grupp E Saab 8:47,6 1:43,3 1:05,6 1,1
6   Per Gunnar Jönsson Ljusdals MS 99  
3:27,3 1:46,3 3:34,0 
 
31 1 Urban Larsson SMK Hälsinge C - Grupp E Renault 8:48,3 1:44,0 1:06,3 0,7
7   Rose Manuel SMK Hälsinge Clio  
3:25,0 1:52,3 3:31,0 
 
32 16 Patrik Lundberg Ilsbo MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 9:21,7 2:17,4 1:29,6 33,4
5   Johnny Lundberg Ilsbo MK 940  
4:45,0 1:40,5 2:56,2 
 
33 27 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C - 2WD Renault 10:43,5 3:39,2 3:13,5 1:21,8
4   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK Clio Sport  
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB 5:43,4 1:38,7 3:21,4