2017-10-07
Föneracet
Official final
After SS 2
35 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 35 Mats Zetterman Ljusdals MS B - 2WD Ford 4:24,1
1   Robert Bergvik Ljusdals MS Fiesta ST  
2:49,7 1:34,4 
 
2 36 Fredrik Persson Ljusdals MS B - 2WD VW 4:26,6 2,5 2,5 2,5
2   Lasse Grip SMK Hälsinge Golf III  
2:51,5 1:35,1 
 
3 34 Magnus Proos Härjedalens AK B - 2WD Saab 4:29,1 5,0 5,0 2,5
3   Malte Proos Härjedalens AK 9-3  
Entrant: Mobergs Glas Sveg 2:53,9 1:35,2 
 
4 32 Peter Schylberg Härjedalens AK B - 2WD Opel 4:32,9 8,8 3,8
4   Håkan Eriksson Härjedalens AK Ascona B  
Entrant: Mobergs Glas Sveg 2:57,0 1:35,9 
 
5 30 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2WD Citroën 4:34,9 10,8 10,8 2,0
5   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
2:56,0 1:38,9 
 
6 10 Anders Wimark SMK Söderhamn AB - Grupp E Honda 4:35,0 10,9 0,1
1   Mikael Wimark SMK Söderhamn Civic  
2:54,9 1:40,1 
 
7 39 Pär-Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2WD Volvo 4:36,3 12,2 1,3
1   Peter Östlund SMK Söderhamn 940  
2:58,7 1:37,6 
 
8 19 Jocke Halvarsson Ljusdals MS AB - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 4:37,8 13,7 1,5
1   Henrik Hamberg Mora MK 940  
3:00,2 1:37,6 
 
9 28 Andreas Åsblom Järbo MK C - 2WD Volvo 4:37,9 13,8 0,1
1   Niklas Forslöf 240  
Entrant: Åsblom Engineering 3:00,6 1:37,3 
 
10 23 Kent Årne Films MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 4:39,6 15,5 1,7
1   Erik Årne Films MK 240  
3:00,6 1:39,0 
 
11 8 Jessica Persson Hede MK C - Grupp E VW 4:41,1 17,0 1,5
1   Annsofi Wikström Ljusdals MS Golf  
Entrant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad 3:01,9 1:39,2 
 
12 15 Thomas Viksten Jämtlands MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 4:43,4 19,3 2,3
1   Alexandra Viksten MK Speed 940  
3:02,9 1:40,5 
 
13 26 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2WD Opel 4:44,2 20,1 6,3 0,8
2   Evelina Olofsson Sandvikens MK Kadett GSI  
3:03,8 1:40,4 
 
14 22 Bengt Gustavson Örsundsbro MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 4:46,4 22,3 6,8 2,2
2   Catarina Gustavson Örsundsbro MK 544  
3:05,1 1:41,3 
 
15 6 Robin Schelin SMK Söderhamn C - Grupp E BMW 4:46,6 22,5 5,5 0,2
2   Stefan Schelin SMK Söderhamn 318i  
3:05,0 1:41,6 
 
16 7 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C - Grupp E VW 4:47,0 22,9 5,9 0,4
3   Mattias Söderström SMK Hälsinge Golf 2  
3:05,3 1:41,7 
 
17 4 Emelie Mattsson Sandvikens MK C - Grupp E Toyota 4:51,9 27,8 10,8 4,9
4   Malin Thydin Sandvikens MK Corolla  
3:10,3 1:41,6 
 
18 29 Sune Edblad Ragundadalens RC B - 2WD VW 4:53,8 29,7 29,7 1,9
6   Filip Borg SMK Hälsinge Golf  
3:11,4 1:42,4 
 
19 5 Niklas Palm Ilsbo MK C - Grupp E SEAT 4:54,0 29,9 12,9 0,2
5   Ida Wiberg Cordoba  
3:09,2 1:44,8 
 
20 9 Håkan Borgh Strängnäs AMS AB - Grupp E Opel 4:54,7 30,6 19,7 0,7
2   Ethel Svantesson Jämtlands MK Astra  
3:06,5 1:48,2 
 
21 21 Micke Gälliner Jämtlands MK Appendix K + (Grupp H -1974) Opel 4:58,0 33,9 18,4 3,3
3   Sofia Gälliner Jämtlands MK Ascona A  
3:14,5 1:43,5 
 
22 101 Per Fagerström SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 4:59,5 35,4 19,9 1,5
4   Tommy Andersson SMK Hälsinge 142  
3:16,3 1:43,2 
 
23 14 Bengt Sundberg Timrå MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 4:59,6 35,5 16,2 0,1
2   Eva Sundberg Timrå MK 940  
3:15,2 1:44,4 
 
24 33 Andreas Grip Järbo MK B - 2WD Volvo 5:00,5 36,4 36,4 0,9
7   Christoffer Wikström Järbo MK 940  
3:21,3 1:39,2 
 
25 20 Bengt Johansson Ljusdals MS Appendix K + (Grupp H -1974) VW 5:03,8 39,7 24,2 3,3
5   Robert Persson Golf  
3:20,1 1:43,7 
 
26 17 Jonas Edlund Ilsbo MK AB - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 5:07,1 43,0 29,3 3,3
2   Sara Strömberg Ilsbo MK 244  
3:29,4 1:37,7 
 
27 13 Pär Westlund SMK Sundsvall C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 5:12,1 48,0 28,7 5,0
3   Glenn Holmgren SMK Sundsvall 240  
3:23,5 1:48,6 
 
28 3 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C - Grupp E Saab 5:13,6 49,5 32,5 1,5
6   Per Gunnar Jönsson Ljusdals MS 99  
3:27,3 1:46,3 
 
29 1 Urban Larsson SMK Hälsinge C - Grupp E Renault 5:17,3 53,2 36,2 3,7
7   Rose Manuel SMK Hälsinge Clio  
3:25,0 1:52,3 
 
30 25 Åke Berglin SMK Hälsinge C - 2WD Opel 5:19,5 55,4 41,6 2,2
3   Lars Selin SMK Hälsinge Ascona B  
3:32,4 1:47,1 
 
31 11 Åke Nordin Ljusdals MS C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 VW 5:27,3 1:03,2 43,9 7,8
4   Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI  
3:17,3 2:10,0 
 
32 38 Dan Axelsson Härjedalens AK A - 2WD Ford 5:29,8 1:05,7 53,5 2,5
2   Erika Wiklander Escort Mk2  
Entrant: Mobergs Glas 3:10,8 2:19,0 
 
33 12 Hans Åkerström Jämtlands MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 5:33,1 1:09,0 3,3
5   Per Nauman Jämtlands MK 244  
3:37,2 1:55,9 
 
34 16 Patrik Lundberg Ilsbo MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 6:25,5 2:01,4 1:42,1 52,4
6   Johnny Lundberg Ilsbo MK 940  
4:45,0 1:40,5 
 
35 27 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C - 2WD Renault 7:22,1 2:58,0 2:44,2 56,6
4   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK Clio Sport  
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB 5:43,4 1:38,7