2017-10-07
Föneracet
Official final
After SS 1
38 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 35 Mats Zetterman Ljusdals MS B - 2WD Ford 2:49,7
1   Robert Bergvik Ljusdals MS Fiesta ST  
 
2 36 Fredrik Persson Ljusdals MS B - 2WD VW 2:51,5 1,8 1,8 1,8
2   Lasse Grip SMK Hälsinge Golf III  
 
3 34 Magnus Proos Härjedalens AK B - 2WD Saab 2:53,9 4,2 4,2 2,4
3   Malte Proos Härjedalens AK 9-3  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
4 10 Anders Wimark SMK Söderhamn AB - Grupp E Honda 2:54,9 5,2 1,0
1   Mikael Wimark SMK Söderhamn Civic  
 
5 30 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2WD Citroën 2:56,0 6,3 6,3 1,1
4   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
 
6 32 Peter Schylberg Härjedalens AK B - 2WD Opel 2:57,0 7,3 1,0
5   Håkan Eriksson Härjedalens AK Ascona B  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
7 39 Pär-Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2WD Volvo 2:58,7 9,0 1,7
1   Peter Östlund SMK Söderhamn 940  
 
8 19 Jocke Halvarsson Ljusdals MS AB - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:00,2 10,5 1,5
1   Henrik Hamberg Mora MK 940  
 
9 28 Andreas Åsblom Järbo MK C - 2WD Volvo 3:00,6 10,9 0,4
1   Niklas Forslöf 240  
Entrant: Åsblom Engineering
 
9 23 Kent Årne Films MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 3:00,6 10,9
1   Erik Årne Films MK 240  
 
11 8 Jessica Persson Hede MK C - Grupp E VW 3:01,9 12,2 1,3
1   Annsofi Wikström Ljusdals MS Golf  
Entrant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
12 15 Thomas Viksten Jämtlands MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:02,9 13,2 1,0
1   Alexandra Viksten MK Speed 940  
 
13 26 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2WD Opel 3:03,8 14,1 3,2 0,9
2   Evelina Olofsson Sandvikens MK Kadett GSI  
 
14 6 Robin Schelin SMK Söderhamn C - Grupp E BMW 3:05,0 15,3 3,1 1,2
2   Stefan Schelin SMK Söderhamn 318i  
 
15 22 Bengt Gustavson Örsundsbro MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 3:05,1 15,4 4,5 0,1
2   Catarina Gustavson Örsundsbro MK 544  
 
16 7 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C - Grupp E VW 3:05,3 15,6 3,4 0,2
3   Mattias Söderström SMK Hälsinge Golf 2  
 
17 9 Håkan Borgh Strängnäs AMS AB - Grupp E Opel 3:06,5 16,8 11,6 1,2
2   Ethel Svantesson Jämtlands MK Astra  
 
18 5 Niklas Palm Ilsbo MK C - Grupp E SEAT 3:09,2 19,5 7,3 2,7
4   Ida Wiberg Cordoba  
 
19 4 Emelie Mattsson Sandvikens MK C - Grupp E Toyota 3:10,3 20,6 8,4 1,1
5   Malin Thydin Sandvikens MK Corolla  
 
20 38 Dan Axelsson Härjedalens AK A - 2WD Ford 3:10,8 21,1 12,1 0,5
2   Erika Wiklander Escort Mk2  
Entrant: Mobergs Glas
 
21 29 Sune Edblad Ragundadalens RC B - 2WD VW 3:11,4 21,7 21,7 0,6
6   Filip Borg SMK Hälsinge Golf  
 
22 21 Micke Gälliner Jämtlands MK Appendix K + (Grupp H -1974) Opel 3:14,5 24,8 13,9 3,1
3   Sofia Gälliner Jämtlands MK Ascona A  
 
23 14 Bengt Sundberg Timrå MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:15,2 25,5 12,3 0,7
2   Eva Sundberg Timrå MK 940  
 
24 101 Per Fagerström SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 3:16,3 26,6 15,7 1,1
4   Tommy Andersson SMK Hälsinge 142  
 
25 11 Åke Nordin Ljusdals MS C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 VW 3:17,3 27,6 14,4 1,0
3   Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI  
 
26 24 Jukka Haanpää Films MK Appendix K + (Grupp H -1974) Opel 3:19,4 29,7 2,1
5   Leif Westin Manta A GTE  
 
27 20 Bengt Johansson Ljusdals MS Appendix K + (Grupp H -1974) VW 3:20,1 30,4 19,5 0,7
6   Robert Persson Golf  
 
28 33 Andreas Grip Järbo MK B - 2WD Volvo 3:21,3 31,6 31,6 1,2
7   Christoffer Wikström Järbo MK 940  
 
29 13 Pär Westlund SMK Sundsvall C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:23,5 33,8 20,6 2,2
4   Glenn Holmgren SMK Sundsvall 240  
 
30 1 Urban Larsson SMK Hälsinge C - Grupp E Renault 3:25,0 35,3 23,1 1,5
6   Rose Manuel SMK Hälsinge Clio  
 
31 3 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C - Grupp E Saab 3:27,3 37,6 25,4 2,3
7   Per Gunnar Jönsson Ljusdals MS 99  
 
32 17 Jonas Edlund Ilsbo MK AB - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:29,4 39,7 29,2 2,1
2   Sara Strömberg Ilsbo MK 244  
 
33 25 Åke Berglin SMK Hälsinge C - 2WD Opel 3:32,4 42,7 31,8 3,0
3   Lars Selin SMK Hälsinge Ascona B  
 
34 12 Hans Åkerström Jämtlands MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 3:37,2 47,5 4,8
5   Per Nauman Jämtlands MK 244  
 
35 37 Anders Sundström Ljusdals MS A - 2WD Ford 3:38,5 48,8 1,3
3   Charlotte Sundström Fiesta  
 
36 16 Patrik Lundberg Ilsbo MK C - VOC / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 4:45,0 1:55,3 1:42,1 1:06,5
6   Johnny Lundberg Ilsbo MK 940  
 
37 27 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C - 2WD Renault 5:43,4 2:53,7 2:42,8 58,4
4   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK Clio Sport  
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB
 
38 2 Anders Bohjort Sandvikens MK C - Grupp E Saab 8:37,4 5:47,7 2:54,0
8   Bosse Ericksson Glad Sandvikens MK 99