2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
After SS 5
74 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 14:25,5
1   Ida Bood MK Ratten Evo 9  
32,4 3:50,6 1:14,6 5:03,2 3:44,7 
 
2 25 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 WD Volvo 14:49,9 24,4 24,4
1   Carin Nilsson MK Team Treske 940  
34,6 3:55,0 1:16,7 5:12,9 3:50,7 
 
3 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 14:51,1 25,6 1,2 1,2
2   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil 242  
36,1 3:59,7 1:17,7 5:06,3 3:51,3 
 
4 8 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD Mitsubishi 14:55,2 29,7 29,7 4,1
2   Conny Sundqvist Storfors MK Lancer Evo IX  
35,3 3:58,5 1:15,7 5:13,8 3:51,9 
 
5 12 Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 14:57,3 31,8 31,8 2,1
3   Henning Greek MK Ratten Evo IX  
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK 33,0 3:58,7 1:15,1 5:16,5 3:54,0 
 
6 9 Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 15:04,3 38,8 38,8 7,0
4   Lars Andersson SMK Trollhättan R5  
Entrant: O'Learys Racing 32,9 4:02,2 1:18,9 5:15,5 3:54,8 
 
7 21 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 15:06,9 41,4 17,0 2,6
3   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940  
34,4 4:04,1 1:18,7 5:17,1 3:52,6 
 
8 43 Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD Volvo 15:07,6 42,1 0,7
1   Göran Bergsten Forshaga MC 240  
35,0 4:00,0 1:19,2 5:15,7 3:57,7 
 
9 102 Leif Persson Laxå MK A-förare 4 WD Mitsubishi 15:16,8 51,3 51,3 9,2
5   Fredrik Rudmalm Laxå MK Lancer  
35,6 3:58,8 1:18,2 5:24,0 4:00,2 
 
10 10 Magnus Johansson Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 15:18,7 53,2 53,2 1,9
6   Roger Lindblad Älvbygdens MK Evo VII  
34,3 4:04,4 1:18,2 5:21,8 4:00,0 
 
11 23 Stefan Ryberg Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 15:18,8 53,3 28,9 0,1
4   Christian Ohlsson Kils Mk-bil 940  
36,5 4:05,0 1:19,2 5:22,6 3:55,5 
 
12 15 Oskar Sundell Sandviken MK A-förare 2 WD Volvo 15:19,3 53,8 29,4 0,5
5   Anders Liljedahl Sandviken MK 240  
34,1 4:05,4 1:18,0 5:23,7 3:58,1 
 
13 36 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 15:19,6 54,1 12,0 0,3
2   Weine Larsson SMK Karlskoga 940  
35,0 4:05,8 1:20,7 5:25,4 3:52,7 
 
14 45 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 15:19,8 54,3 12,2 0,2
3   Arne Johansson SMK Karlskoga 242  
35,7 4:06,2 1:18,7 5:21,1 3:58,1 
 
15 101 Arne Rådström Östmark MFF A-förare 2 WD Volvo 15:20,2 54,7 30,3 0,4
6   Anders Olsson MK Ratten 242  
34,1 4:08,1 1:19,4 5:18,8 3:59,8 
 
16 65 Tommy Eliasson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 15:20,6 55,1 0,4
1   Kalle Olstam Nora MK 940  
37,5 4:07,2 1:19,7 5:16,4 3:59,8 
 
17 24 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD Volvo 15:21,3 55,8 31,4 0,7
7   Erik Gustavsson SMK Linde 944  
35,5 4:12,9 1:18,6 5:19,2 3:55,1 
 
18 17 Lars Hedqvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 15:30,2 1:04,7 40,3 8,9
8   Joakim Gevert Fryksdalens MK 240  
36,4 4:21,0 1:16,5 5:14,9 4:01,4 
 
19 67 Emil Överström Munkfors MC C-förare 2 WD VW 15:33,9 1:08,4 13,3 3,7
2   Per Överström Munkfors MC Golf 2  
38,0 4:07,6 1:20,8 5:26,9 4:00,6 
 
20 47 Elias Lundberg SMK Sala B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 15:37,4 1:11,9 3,5
1   Jim Hjerpe Säters MK 940  
35,6 4:11,6 1:20,1 5:24,2 4:05,9 
 
21 31 Tom Thomasson MK Ratten A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 15:42,2 1:16,7 4,8
1   Dan Levin MK Ratten 940  
35,6 4:11,6 1:21,5 5:27,3 4:06,2 
 
22 59 Björn Compier MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 15:46,8 1:21,3 4,6
1   Max Nensén Gnesta MK Evo 5  
41,7 4:09,1 1:18,7 5:27,0 4:10,3 
 
23 38 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 15:50,2 1:24,7 42,6 3,4
4   Carl Örberg SMK Trollhättan 940  
37,8 4:15,2 1:21,6 5:32,5 4:03,1 
 
24 35 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 15:51,0 1:25,5 8,8 0,8
2   Marcus Jansson Storfors MK 940  
37,0 4:15,4 1:22,1 5:28,9 4:07,6 
 
25 64 Amund Skoglund MK Team Treske C-förare 2 WD Volvo 15:55,3 1:29,8 34,7 4,3
3   Torbjörn Danielsson MK Team Westom 242  
35,6 4:17,6 1:19,6 5:36,4 4:06,1 
 
26 20 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD VW 15:55,7 1:30,2 1:05,8 0,4
9   Per Hansson Laxå MK Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB 37,8 4:22,8 1:20,6 5:29,5 4:05,0 
 
27 50 Daniel Torph Säffle MC B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:02,1 1:36,6 24,7 6,4
2   Björn Johansson Säffle MC 240  
36,5 4:16,1 1:23,4 5:33,4 4:12,7 
 
28 37 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 16:02,2 1:36,7 54,6 0,1
5   Sebastian Lindholm Munkfors MK 240  
37,0 4:17,6 1:23,5 5:33,7 4:10,4 
 
29 53 Fredrik Alin Åmåls MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:05,3 1:39,8 27,9 3,1
3   Alexander Alin Åmåls MK 240  
36,6 4:16,1 1:22,7 5:39,6 4:10,3 
 
30 49 Dan Rhodin SMK Trollhättan B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:07,5 1:42,0 30,1 2,2
4   Kent-Ola Björklund MK Ratten 244  
37,8 4:17,0 1:22,2 5:36,6 4:13,9 
 
31 28 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 16:09,1 1:43,6 1:19,2 1,6
10   Henrik Hedlund Örsundsbro MK Clio  
39,2 4:19,8 1:22,9 5:35,4 4:11,8 
 
32 56 Jonas Helgesson Älvbygdens MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:13,4 1:47,9 36,0 4,3
5   Marcus Karlsson Älvbygdens MK 240 GLT  
37,7 4:23,5 1:22,8 5:38,4 4:11,0 
 
33 62 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 WD Volvo 16:14,1 1:48,6 53,5 0,7
4   Alfred Andersen Åmål MK 240  
Entrant: Spader Äzz Gruppen 37,1 4:19,5 1:22,1 5:40,8 4:14,6 
 
34 32 Joakim Larsson Laxå MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:14,3 1:48,8 32,1 0,2
3   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
36,2 4:20,8 1:23,6 5:38,1 4:15,6 
 
35 83 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:17,9 1:52,4 3,6
1   Linus Harling MK Team Westom 940  
37,9 4:23,7 1:23,5 5:36,0 4:16,8 
 
36 72 Linus Flodin Kils MK Bil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:19,4 1:53,9 1,5 1,5
2   Tobias Fredriksson Säffle MC 940  
37,8 4:22,0 1:23,1 5:38,5 4:18,0 
 
37 51 Lukas Andervang Dals MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:23,0 1:57,5 45,6 3,6
6   Felicia Grundtman SMK Nyköping 940  
35,0 4:20,5 1:27,3 5:42,9 4:17,3 
 
38 81 Kim Mastad MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:23,5 1:58,0 5,6 0,5
3   Robin Bäckström Falköping MK 242  
35,6 4:25,5 1:22,9 5:44,4 4:15,1 
 
39 54 Anders Lönnström Nora MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:24,5 1:59,0 47,1 1,0
7   Hanna Lönnström Nora MK 244  
37,6 4:21,9 1:23,5 5:44,2 4:17,3 
 
40 76 Markus Ledin MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:25,7 2:00,2 7,8 1,2
4   Anders Larsson Kils MK Bil 244  
35,5 4:21,3 1:24,0 5:46,8 4:18,1 
 
41 74 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:26,1 2:00,6 8,2 0,4
5   Daniel Garsten MK Team Westom 240  
37,3 4:20,1 1:24,0 5:46,7 4:18,0 
 
42 73 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:26,6 2:01,1 8,7 0,5
6   Emelie Axelsson Säffle MC 940  
37,7 4:23,0 1:25,1 5:45,3 4:15,5 
 
43 2 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 16:34,6 2:09,1 8,0
1   Tomas Johansson Kullings MS 940  
39,5 4:27,5 1:23,9 5:45,1 4:18,6 
 
44 41 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 16:35,7 2:10,2 1:28,1 1,1
6   Jimmy Karlsson Storfors MK 940  
40,4 4:25,4 1:25,0 5:47,5 4:17,4 
 
45 61 Per Hedskog SMK Trollhättan C-förare 2 WD Opel 16:38,1 2:12,6 1:17,5 2,4
5   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan Ascona  
37,4 4:21,9 1:24,4 5:51,8 4:22,6 
 
46 52 Rikard Engström Storfors MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:41,2 2:15,7 1:03,8 3,1
8   Thomas Larsson Storfors MK 940  
38,1 4:26,1 1:25,6 5:49,2 4:22,2 
 
47 6 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 16:41,7 2:16,2 7,1 0,5
2   Peter Leander Säffle MC 940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA 38,2 4:31,3 1:23,9 5:47,7 4:20,6 
 
48 30 Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Volvo 16:41,9 2:16,4 1:52,0 0,2
11   Patrik Fredriksson Munkfors MC 142  
36,5 4:23,0 1:24,0 5:57,7 4:20,7 
 
49 40 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 16:44,6 2:19,1 1:37,0 2,7
7   Lars Olsson SMK Trollhättan Golf II  
36,8 4:31,6 1:25,0 5:50,7 4:20,5 
 
50 39 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD VW 16:50,1 2:24,6 1:42,5 5,5
8   Roger Johansson Munkfors MC Golf 3  
36,7 4:35,3 1:24,3 5:53,9 4:19,9 
 
51 55 Dennis Persson Laxå MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:50,5 2:25,0 1:13,1 0,4
9   Mikeal Kjellgren Hjo MK 940  
37,9 4:32,6 1:25,3 5:50,3 4:24,4 
 
52 57 Kåre Moen MK Team Westom C-förare 4 WD Mitsubishi 16:50,9 2:25,4 1:04,1 0,4
2   Martin Elofsson MK Team Westom Lncer  
39,0 4:31,3 1:23,9 5:54,9 4:21,8 
 
53 85 Linus Isaksson Laxå MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E VW 16:53,5 2:28,0 35,6 2,6
7   Ronny Filipsson Laxå MK Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB 37,4 4:31,6 1:24,5 5:50,1 4:29,9 
 
54 82 Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:56,4 2:30,9 38,5 2,9
8   Erik Helgesson Munkfors MC 242  
36,5 4:29,5 1:27,3 5:54,1 4:29,0 
 
55 48 Kenneth Kristiansen SMK Eda B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 16:58,4 2:32,9 1:21,0 2,0
10   Peter T Modig Vara MK 940  
36,5 4:32,0 1:26,3 5:58,1 4:25,5 
 
56 84 Henrik Johansson Stenungsunds MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:07,5 2:42,0 49,6 9,1
9   Mikael Johansson Stenungsunds MS 244  
37,8 4:36,0 1:26,9 5:58,9 4:27,9 
 
57 78 Gunnar Odd MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:14,9 2:49,4 57,0 7,4
10   Magnus Johansson MK Ratten 940  
38,6 4:37,0 1:29,6 5:54,8 4:34,9 
 
58 75 Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:21,4 2:55,9 1:03,5 6,5
11   Johan Holm SMK Trollhättan 240  
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB 40,3 4:26,0 1:28,1 6:09,8 4:37,2 
 
59 77 Robin Allwoodson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:27,3 3:01,8 1:09,4 5,9
12   Jessika Olsson Säffle MC 240  
40,5 4:40,6 1:28,1 6:05,5 4:32,6 
 
60 71 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:30,9 3:05,4 1:13,0 3,6
13   Kathleen Bergström Östernärke RMC 244  
38,6 4:43,4 1:28,0 6:05,4 4:35,5 
 
61 7 Simon Eriksson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 17:40,4 3:14,9 1:05,8 9,5
3   Morgan Eriksson Laxå MK 940  
Entrant: Ems Finnerödja AB 40,0 4:49,1 1:28,3 6:04,7 4:38,3 
 
62 80 Kai Morten Myhre Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:44,0 3:18,5 1:26,1 3,6
14   Jim Hilmersson MK Ratten 940  
39,8 4:44,5 1:29,9 6:13,5 4:36,3 
 
63 34 Henry Nyberg Forshaga MC A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:44,6 3:19,1 2:02,4 0,6
4   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
40,8 4:47,8 1:31,8 6:08,2 4:36,0 
 
64 5 Andreas Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 17:50,1 3:24,6 1:15,5 5,5
4   Sandra Karlqvist MK Team Westom 240  
43,3 5:01,5 1:29,9 5:53,7 4:31,7 
 
65 69 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 17:59,4 3:33,9 1:41,5 9,3
15   Fredrik Ericson MK Ratten 940  
43,1 4:43,8 1:30,6 6:20,5 4:41,4 
 
66 79 Robin Nilsson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 18:07,2 3:41,7 1:49,3 7,8
16   Ulf Nilsson Fryksdalens MK 940  
41,0 5:03,3 1:31,5 6:10,1 4:41,3 
 
67 4 Heidi Ryrlén Kullings MS Ungdomsrally VW 18:11,2 3:45,7 1:36,6 4,0
5   Joakim Rydholm Dals MK Polo GTI  
39,3 4:58,5 1:31,7 6:20,6 4:41,1 
 
68 70 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 18:14,3 3:48,8 1:56,4 3,1
17   Louise Korkeamäki Östmark MFF 940  
42,2 4:50,9 1:30,8 6:25,0 4:45,4 
 
69 3 Marcus Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 18:16,4 3:50,9 1:41,8 2,1
6   Robert Jonsson MK Team Westom 240  
44,8 4:57,0 1:32,3 6:17,6 4:44,7 
 
70 66 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 WD BMW 18:30,4 4:04,9 3:09,8 14,0
6   Robin Kollfelt MK Ratten 2002  
38,7 5:07,3 1:31,9 6:24,2 4:48,3 
 
71 58 Mikael Karlsson Munkfors MK C-förare 4 WD Lancia 18:51,2 4:25,7 3:04,4 20,8
3   Dan Fogderud SMK Eda Delta HF Integrale  
45,7 5:05,4 1:35,3 6:24,6 5:00,2 
 
72 29 Gunnar Ståhlgren Karlstads MC Bil A-förare 2 WD Triumph 19:14,4 4:48,9 4:24,5 23,2
12   Erland Stigsson Fryksdalens MK 2,5 Pi  
43,9 5:02,9 1:39,0 6:45,9 5:02,7 
 
73 87 Åke Dahlen MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E FIAT 19:24,8 4:59,3 3:06,9 10,4
18   Kenneth Wåhlin MK Team Treske Brava 1,6 SX  
40,7 5:13,0 1:36,3 6:47,5 5:07,3 
 
74 88 Henrik Ågren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 24:24,8 9:59,3 8:06,9 5:00,0
19   Frank Ågren Säffle MC 242  
42,3 5:31,1 1:37,8 6:47,1 5:16,5