2016-05-28
Jubileumsrundan
Official final
After SS 4
83 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 11 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 10:40,8
1   Ida Bood MK Ratten Evo 9  
32,4 3:50,6 1:14,6 5:03,2 
 
2 25 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 WD Volvo 10:59,2 18,4 18,4
1   Carin Nilsson MK Team Treske 940  
34,6 3:55,0 1:16,7 5:12,9 
 
3 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 10:59,8 19,0 0,6 0,6
2   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil 242  
36,1 3:59,7 1:17,7 5:06,3 
 
4 8 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 4 WD Mitsubishi 11:03,3 22,5 22,5 3,5
2   Conny Sundqvist Storfors MK Lancer Evo IX  
35,3 3:58,5 1:15,7 5:13,8 
 
4 12 Pär Nordahl MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 11:03,3 22,5 22,5
2   Henning Greek MK Ratten Evo IX  
Entrant: TEAM JC RACE TEKNIK 33,0 3:58,7 1:15,1 5:16,5 
 
6 19 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 11:05,3 24,5 6,1 2,0
3   Reine Nyberg Forshaga MC 242  
35,7 4:02,5 1:17,3 5:09,8 
 
7 9 Robert Blomberg SMK Trollhättan A-förare 4 WD Mitsubishi 11:09,5 28,7 28,7 4,2
4   Lars Andersson SMK Trollhättan R5  
Entrant: O'Learys Racing 32,9 4:02,2 1:18,9 5:15,5 
 
8 43 Björn Engström Borlänge MK B-förare 2 WD Volvo 11:09,9 29,1 0,4
1   Göran Bergsten Forshaga MC 240  
35,0 4:00,0 1:19,2 5:15,7 
 
9 21 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 11:14,3 33,5 15,1 4,4
4   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940  
34,4 4:04,1 1:18,7 5:17,1 
 
10 102 Leif Persson Laxå MK A-förare 4 WD Mitsubishi 11:16,6 35,8 35,8 2,3
5   Fredrik Rudmalm Laxå MK Lancer  
35,6 3:58,8 1:18,2 5:24,0 
 
11 10 Magnus Johansson Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 11:18,7 37,9 37,9 2,1
6   Roger Lindblad Älvbygdens MK Evo VII  
34,3 4:04,4 1:18,2 5:21,8 
 
12 101 Arne Rådström Östmark MFF A-förare 2 WD Volvo 11:20,4 39,6 21,2 1,7
5   Anders Olsson MK Ratten 242  
34,1 4:08,1 1:19,4 5:18,8 
 
13 65 Tommy Eliasson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 11:20,8 40,0 0,4
1   Kalle Olstam Nora MK 940  
37,5 4:07,2 1:19,7 5:16,4 
 
14 15 Oskar Sundell Sandviken MK A-förare 2 WD Volvo 11:21,2 40,4 22,0 0,4
6   Anders Liljedahl Sandviken MK 240  
34,1 4:05,4 1:18,0 5:23,7 
 
15 45 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 11:21,7 40,9 11,8 0,5
2   Arne Johansson SMK Karlskoga 242  
35,7 4:06,2 1:18,7 5:21,1 
 
16 23 Stefan Ryberg Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 11:23,3 42,5 24,1 1,6
7   Christian Ohlsson Kils Mk-bil 940  
36,5 4:05,0 1:19,2 5:22,6 
 
17 24 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 WD Volvo 11:26,2 45,4 27,0 2,9
8   Erik Gustavsson SMK Linde 944  
35,5 4:12,9 1:18,6 5:19,2 
 
18 36 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 11:26,9 46,1 17,0 0,7
3   Weine Larsson SMK Karlskoga 940  
35,0 4:05,8 1:20,7 5:25,4 
 
19 17 Lars Hedqvist Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 11:28,8 48,0 29,6 1,9
9   Joakim Gevert Fryksdalens MK 240  
36,4 4:21,0 1:16,5 5:14,9 
 
20 26 Lasse Ekström MK Ratten A-förare 2 WD Volvo 11:31,1 50,3 2,3
10   Thomas Waldenström Fryksdalens MK 940  
35,3 4:07,4 1:19,6 5:28,8 
 
21 14 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD Volvo 11:31,2 50,4 32,0 0,1
11   Urban Fröjd Falköpings MK 940  
34,0 4:11,3 1:19,1 5:26,8 
 
22 47 Elias Lundberg SMK Sala B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 11:31,5 50,7 0,3
1   Jim Hjerpe Säters MK 940  
35,6 4:11,6 1:20,1 5:24,2 
 
23 67 Emil Överström Munkfors MC C-förare 2 WD VW 11:33,3 52,5 12,5 1,8
2   Per Överström Munkfors MC Golf 2  
38,0 4:07,6 1:20,8 5:26,9 
 
24 31 Tom Thomasson MK Ratten A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 11:36,0 55,2 2,7
1   Dan Levin MK Ratten 940  
35,6 4:11,6 1:21,5 5:27,3 
 
25 59 Björn Compier MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 11:36,5 55,7 0,5
1   Max Nensén Gnesta MK Evo 5  
41,7 4:09,1 1:18,7 5:27,0 
 
26 35 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 11:43,4 1:02,6 7,4 6,9
2   Marcus Jansson Storfors MK 940  
37,0 4:15,4 1:22,1 5:28,9 
 
27 38 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 11:47,1 1:06,3 37,2 3,7
4   Carl Örberg SMK Trollhättan 940  
37,8 4:15,2 1:21,6 5:32,5 
 
28 64 Amund Skoglund MK Team Treske C-förare 2 WD Volvo 11:49,2 1:08,4 28,4 2,1
3   Torbjörn Danielsson MK Team Westom 242  
35,6 4:17,6 1:19,6 5:36,4 
 
29 50 Daniel Torph Säffle MC B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 11:49,4 1:08,6 17,9 0,2
2   Björn Johansson Säffle MC 240  
36,5 4:16,1 1:23,4 5:33,4 
 
30 20 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 WD VW 11:50,7 1:09,9 51,5 1,3
12   Per Hansson Laxå MK Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB 37,8 4:22,8 1:20,6 5:29,5 
 
31 37 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 11:51,8 1:11,0 41,9 1,1
5   Sebastian Lindholm Munkfors MK 240  
37,0 4:17,6 1:23,5 5:33,7 
 
32 49 Dan Rhodin SMK Trollhättan B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 11:53,6 1:12,8 22,1 1,8
3   Kent-Ola Björklund MK Ratten 244  
37,8 4:17,0 1:22,2 5:36,6 
 
33 53 Fredrik Alin Åmåls MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 11:55,0 1:14,2 23,5 1,4
4   Alexander Alin Åmåls MK 240  
36,6 4:16,1 1:22,7 5:39,6 
 
34 44 Henrik Carlzon MK Kopparberg B-förare 2 WD Opel 11:55,8 1:15,0 45,9 0,8
6   Håkan Eliasson MK Kopparberg Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport 35,8 4:15,5 1:22,5 5:42,0 
 
35 28 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 11:57,3 1:16,5 58,1 1,5
13   Henrik Hedlund Örsundsbro MK Clio  
39,2 4:19,8 1:22,9 5:35,4 
 
36 32 Joakim Larsson Laxå MK A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 11:58,7 1:17,9 22,7 1,4
3   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
36,2 4:20,8 1:23,6 5:38,1 
 
37 62 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 WD Volvo 11:59,5 1:18,7 38,7 0,8
4   Alfred Andersen Åmål MK 240  
Entrant: Spader Äzz Gruppen 37,1 4:19,5 1:22,1 5:40,8 
 
38 83 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:01,1 1:20,3 1,6
1   Linus Harling MK Team Westom 940  
37,9 4:23,7 1:23,5 5:36,0 
 
39 72 Linus Flodin Kils MK Bil C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:01,4 1:20,6 0,3 0,3
2   Tobias Fredriksson Säffle MC 940  
37,8 4:22,0 1:23,1 5:38,5 
 
40 56 Jonas Helgesson Älvbygdens MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:02,4 1:21,6 30,9 1,0
5   Marcus Karlsson Älvbygdens MK 240 GLT  
37,7 4:23,5 1:22,8 5:38,4 
 
41 27 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2 WD Ford 12:02,7 1:21,9 1:03,5 0,3
14   Kjell Persson Åmåls MK Escort Mk 2  
36,1 4:14,2 1:25,1 5:47,3 
 
42 51 Lukas Andervang Dals MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:05,7 1:24,9 34,2 3,0
6   Felicia Grundtman SMK Nyköping 940  
35,0 4:20,5 1:27,3 5:42,9 
 
43 54 Anders Lönnström Nora MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:07,2 1:26,4 35,7 1,5
7   Hanna Lönnström Nora MK 244  
37,6 4:21,9 1:23,5 5:44,2 
 
44 76 Markus Ledin MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:07,6 1:26,8 6,5 0,4
3   Anders Larsson Kils MK Bil 244  
35,5 4:21,3 1:24,0 5:46,8 
 
45 74 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:08,1 1:27,3 7,0 0,5
4   Daniel Garsten MK Team Westom 240  
37,3 4:20,1 1:24,0 5:46,7 
 
46 81 Kim Mastad MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:08,4 1:27,6 7,3 0,3
5   Robin Bäckström Falköping MK 242  
35,6 4:25,5 1:22,9 5:44,4 
 
47 73 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:11,1 1:30,3 10,0 2,7
6   Emelie Axelsson Säffle MC 940  
37,7 4:23,0 1:25,1 5:45,3 
 
48 61 Per Hedskog SMK Trollhättan C-förare 2 WD Opel 12:15,5 1:34,7 54,7 4,4
5   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan Ascona  
37,4 4:21,9 1:24,4 5:51,8 
 
49 2 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 12:16,0 1:35,2 0,5
1   Tomas Johansson Kullings MS 940  
39,5 4:27,5 1:23,9 5:45,1 
 
50 41 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 12:18,3 1:37,5 1:08,4 2,3
7   Jimmy Karlsson Storfors MK 940  
40,4 4:25,4 1:25,0 5:47,5 
 
51 52 Rikard Engström Storfors MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:19,0 1:38,2 47,5 0,7
8   Thomas Larsson Storfors MK 940  
38,1 4:26,1 1:25,6 5:49,2 
 
52 13 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2 WD Volvo 12:19,8 1:39,0 1:20,6 0,8
15   Pierre Ellison Säffle MC 940  
35,0 4:20,2 1:17,8 5:46,8 
 
53 6 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 12:21,1 1:40,3 5,1 1,3
2   Peter Leander Säffle MC 940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Blästring/Ind.LA 38,2 4:31,3 1:23,9 5:47,7 
 
54 30 Peter Fredrikson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Volvo 12:21,2 1:40,4 1:22,0 0,1
16   Patrik Fredriksson Munkfors MC 142  
36,5 4:23,0 1:24,0 5:57,7 
 
55 85 Linus Isaksson Laxå MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E VW 12:23,6 1:42,8 22,5 2,4
7   Ronny Filipsson Laxå MK Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB 37,4 4:31,6 1:24,5 5:50,1 
 
56 40 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 12:24,1 1:43,3 1:14,2 0,5
8   Lars Olsson SMK Trollhättan Golf II  
36,8 4:31,6 1:25,0 5:50,7 
 
57 55 Dennis Persson Laxå MK B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:26,1 1:45,3 54,6 2,0
9   Mikeal Kjellgren Hjo MK 940  
37,9 4:32,6 1:25,3 5:50,3 
 
58 82 Johan Vedin Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:27,4 1:46,6 26,3 1,3
8   Erik Helgesson Munkfors MC 242  
36,5 4:29,5 1:27,3 5:54,1 
 
59 57 Kåre Moen MK Team Westom C-förare 4 WD Mitsubishi 12:29,1 1:48,3 52,6 1,7
2   Martin Elofsson MK Team Westom Lncer  
39,0 4:31,3 1:23,9 5:54,9 
 
60 39 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 WD VW 12:30,2 1:49,4 1:20,3 1,1
9   Roger Johansson Munkfors MC Golf 3  
36,7 4:35,3 1:24,3 5:53,9 
 
61 48 Kenneth Kristiansen SMK Eda B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:32,9 1:52,1 1:01,4 2,7
10   Peter T Modig Vara MK 940  
36,5 4:32,0 1:26,3 5:58,1 
 
62 84 Henrik Johansson Stenungsunds MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:39,6 1:58,8 38,5 6,7
9   Mikael Johansson Stenungsunds MS 244  
37,8 4:36,0 1:26,9 5:58,9 
 
63 78 Gunnar Odd MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:40,0 1:59,2 38,9 0,4
10   Magnus Johansson MK Ratten 940  
38,6 4:37,0 1:29,6 5:54,8 
 
64 75 Mattias Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:44,2 2:03,4 43,1 4,2
11   Johan Holm SMK Trollhättan 240  
Entrant: CH BYGG&MONTAGE AB 40,3 4:26,0 1:28,1 6:09,8 
 
65 77 Robin Allwoodson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:54,7 2:13,9 53,6 10,5
12   Jessika Olsson Säffle MC 240  
40,5 4:40,6 1:28,1 6:05,5 
 
66 63 Marcus Grolander Älvbygdens MK C-förare 2 WD Volvo 12:55,4 2:14,6 1:34,6 0,7
6   Joacim Grolander Älvbygdens MK 240  
36,7 4:39,7 1:27,0 6:12,0 
 
66 71 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 12:55,4 2:14,6 54,3
13   Kathleen Bergström Östernärke RMC 244  
38,6 4:43,4 1:28,0 6:05,4 
 
68 7 Simon Eriksson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 13:02,1 2:21,3 46,1 6,7
3   Morgan Eriksson Laxå MK 940  
Entrant: Ems Finnerödja AB 40,0 4:49,1 1:28,3 6:04,7 
 
69 89 Kristoffer Olsson MK Team Treske C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 13:05,8 2:25,0 1:04,7 3,7
14   Henrik Gren MK Team Treske 244  
39,1 4:47,1 1:27,6 6:12,0 
 
70 80 Kai Morten Myhre Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 13:07,7 2:26,9 1:06,6 1,9
15   Jim Hilmersson MK Ratten 940  
39,8 4:44,5 1:29,9 6:13,5 
 
71 34 Henry Nyberg Forshaga MC A-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 13:08,6 2:27,8 1:32,6 0,9
4   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
40,8 4:47,8 1:31,8 6:08,2 
 
72 69 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 13:18,0 2:37,2 1:16,9 9,4
16   Fredrik Ericson MK Ratten 940  
43,1 4:43,8 1:30,6 6:20,5 
 
73 5 Andreas Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 13:18,4 2:37,6 1:02,4 0,4
4   Sandra Karlqvist MK Team Westom 240  
43,3 5:01,5 1:29,9 5:53,7 
 
74 79 Robin Nilsson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 13:25,9 2:45,1 1:24,8 7,5
17   Ulf Nilsson Fryksdalens MK 940  
41,0 5:03,3 1:31,5 6:10,1 
 
75 70 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 13:28,9 2:48,1 1:27,8 3,0
18   Louise Korkeamäki Östmark MFF 940  
42,2 4:50,9 1:30,8 6:25,0 
 
76 4 Heidi Ryrlén Kullings MS Ungdomsrally VW 13:30,1 2:49,3 1:14,1 1,2
5   Joakim Rydholm Dals MK Polo GTI  
39,3 4:58,5 1:31,7 6:20,6 
 
77 3 Marcus Karlqvist MK Team Westom Ungdomsrally Volvo 13:31,7 2:50,9 1:15,7 1,6
6   Robert Jonsson MK Team Westom 240  
44,8 4:57,0 1:32,3 6:17,6 
 
78 66 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 WD BMW 13:42,1 3:01,3 2:21,3 10,4
7   Robin Kollfelt MK Ratten 2002  
38,7 5:07,3 1:31,9 6:24,2 
 
79 58 Mikael Karlsson Munkfors MK C-förare 4 WD Lancia 13:51,0 3:10,2 2:14,5 8,9
3   Dan Fogderud SMK Eda Delta HF Integrale  
45,7 5:05,4 1:35,3 6:24,6 
 
80 29 Gunnar Ståhlgren Karlstads MC Bil A-förare 2 WD Triumph 14:11,7 3:30,9 3:12,5 20,7
17   Erland Stigsson Fryksdalens MK 2,5 Pi  
43,9 5:02,9 1:39,0 6:45,9 
 
81 87 Åke Dahlen MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E FIAT 14:17,5 3:36,7 2:16,4 5,8
19   Kenneth Wåhlin MK Team Treske Brava 1,6 SX  
40,7 5:13,0 1:36,3 6:47,5 
 
82 88 Henrik Ågren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 14:38,3 3:57,5 2:37,2 20,8
20   Frank Ågren Säffle MC 242  
42,3 5:31,1 1:37,8 6:47,1 
 
83 86 Erik Wiklund Älvbygdens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. E Volvo 127:12:45,0 127:02:04,2 127:00:43,9 126:58:06,7
21   Marin Marin Älvbygdens MK 244  
39,3 4:41,6 1:28,1 127:05:56,0