2016-05-21
Violenrallyt
Official final
After SS 5
145 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 157 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD Skoda 16:54,4
1   Christer Johansson Flens MS Fabia WRC  
2:30,1 3:59,3 3:14,5 3:22,7 3:47,8 
 
2 156 Markus Theorin Skillingaryds MK 4 WD Mitsubishi 17:00,5 6,1 6,1 6,1
2   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Evo VII  
Entrant: Bergfors snickerifabrik 2:30,6 4:05,6 3:12,3 3:23,5 3:48,5 
 
3 159 Joakim Längberg Linköpings MS 4 WD Mitsubishi 17:23,6 29,2 29,2 23,1
3   Dennis Noren V:a Östergötland MK Evo 7  
2:33,5 4:05,9 3:26,9 3:26,0 3:51,3 
 
4 3 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 17:52,0 57,6 28,4
1   Kristoffer Nordlund Gnesta MK Golf  
2:38,4 4:16,0 3:22,7 3:37,4 3:57,5 
 
5 1 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 18:00,4 1:06,0 8,4 8,4
2   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
2:41,5 4:16,5 3:27,2 3:34,3 4:00,9 
 
6 8 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Opel 18:02,3 1:07,9 10,3 1,9
3   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra KitCar  
2:41,4 4:14,9 3:27,4 3:36,3 4:02,3 
 
6 204 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 18:02,3 1:07,9 10,3
3   Tommy Lindholm Munkfors MC 940  
Entrant: Kjellbergs AB 2:41,4 4:17,4 3:26,3 3:34,8 4:02,4 
 
8 201 Björn Jacobson Värmdö BK 4 WD Subaru 18:08,8 1:14,4 1:14,4 6,5
4   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555  
2:40,6 4:18,9 3:25,3 3:38,0 4:06,0 
 
9 12 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 wd Volvo 18:11,9 1:17,5 19,9 3,1
5   Andreas Johansson Östgöta BSF 240  
2:42,8 4:15,3 3:25,0 3:40,4 4:08,4 
 
10 46 Pontus Jakobsson SMK Nyköping B-förare 2 wd VW 18:16,5 1:22,1 4,6
1   Julia Svensson Gullabo RC Golf  
2:42,2 4:21,5 3:27,8 3:35,4 4:09,6 
 
11 164 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK 4 WD Mitsubishi 18:18,7 1:24,3 1:24,3 2,2
5   Jonas Wennberg Vallentuna MK Evo 6  
2:43,4 4:19,9 3:28,6 3:34,9 4:11,9 
 
12 2 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A-förare 2 wd Ford 18:21,1 1:26,7 29,1 2,4
6   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Fiesta R2 T 1.0  
Entrant: Ford Motor Company AB 2:43,0 4:21,8 3:30,0 3:41,0 4:05,3 
 
13 10 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 18:26,3 1:31,9 34,3 5,2
7   Peter Hanhela Eskilstuna MK Golf III KitCar  
2:44,3 4:18,6 3:30,6 3:41,8 4:11,0 
 
14 25 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 18:29,2 1:34,8 37,2 2,9
8   Kristofer Dahlström Vallentuna MK 240  
2:46,5 4:23,7 3:29,2 3:40,8 4:09,0 
 
15 5 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 wd Nissan 18:30,0 1:35,6 38,0 0,8
9   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:43,7 4:19,9 3:30,9 3:44,5 4:11,0 
 
16 26 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd Opel 18:31,9 1:37,5 39,9 1,9
10   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B  
2:44,6 4:23,3 3:31,6 3:39,3 4:13,1 
 
17 15 Mats Eriksson Haninge MK A-förare 2 wd Ford 18:36,8 1:42,4 44,8 4,9
11   Stefan Trygg Haninge MK Escort  
2:46,5 4:22,3 3:33,3 3:40,7 4:14,0 
 
18 163 Janne Pettersson SMK Nyköping 4 WD Audi 18:37,3 1:42,9 1:42,9 0,5
6   Lasse Andersson SMK Nyköping Quattro  
2:44,4 4:27,4 3:35,4 3:39,1 4:11,0 
 
19 6 Niklas Karlsson Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 18:42,0 1:47,6 50,0 4,7
12   Mikael Ståhl Haninge MK 940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB 2:57,6 4:30,6 3:25,3 3:38,1 4:10,4 
 
19 215 Erik Wigren Gestrike RT C-förare 2 wd Volvo 18:42,0 1:47,6
1   Johan Strid Järbo MK 940  
2:45,8 4:28,1 3:33,1 3:41,1 4:13,9 
 
21 19 Mattias Engvall Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 18:43,0 1:48,6 51,0 1,0
13   Robin Wallberg Skutskärs MS Civic Type R  
2:47,7 4:28,7 3:34,0 3:41,2 4:11,4 
 
22 37 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Ford 18:47,3 1:52,9 30,8 4,3
2   Jonas Magnér Gotlands MF BK Fiesta  
Entrant: System Edström Bilinredningar AB 2:47,9 4:33,0 3:32,6 3:41,1 4:12,7 
 
23 9 Mattias Hallberg Mälaröarnas MK A-förare 2 wd Volvo 18:49,7 1:55,3 57,7 2,4
14   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940  
Entrant: Örby Gummi 2:47,8 4:28,0 3:34,3 3:45,3 4:14,3 
 
24 95 Elias Lundberg SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 18:49,8 1:55,4 0,1
1   Pelle Wilén Strängnäs AMS 940  
2:47,0 4:37,3 3:33,2 3:45,3 4:07,0 
 
25 78 Tom Thomasson MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 18:55,3 2:00,9 5,5 5,5
2   Dan Levin MK Ratten 940  
2:45,6 4:27,5 3:45,9 3:44,6 4:11,7 
 
26 18 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 18:55,7 2:01,3 1:03,7 0,4
15   Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se 2:48,6 4:26,1 3:36,8 3:46,9 4:17,3 
 
27 96 Emil Andersson MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 18:59,6 2:05,2 3,9
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
2:49,4 4:32,8 3:34,1 3:45,9 4:17,4 
 
28 75 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 18:59,8 2:05,4 10,0 0,2
3   Charlie Ekström Eskilstuna MK 940  
2:47,6 4:33,1 3:36,6 3:45,4 4:17,1 
 
29 161 Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 19:00,1 2:05,7 2:05,7 0,3
7   Lukas Åkeson Gnesta MK Evo 9  
2:41,6 4:21,1 3:28,7 4:16,1 4:12,6 
 
30 47 Tobias Pettersson Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 19:00,5 2:06,1 44,0 0,4
3   Åke Kjellgren 240  
Entrant: Team KåCe Bilservice 2:50,4 4:30,0 3:34,6 3:46,1 4:19,4 
 
31 137 Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K Porsche 19:06,5 2:12,1 6,0
1   Håkan Jacobsson Norbergs MC 911 RS  
2:48,9 4:35,5 3:35,8 3:49,9 4:16,4 
 
32 21 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 wd VW 19:07,0 2:12,6 1:15,0 0,5
16   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK Golf  
2:54,2 4:28,8 3:41,1 3:44,8 4:18,1 
 
33 56 Lars Martin Stensbøl KNA Kongsvinger C-förare 2 wd Ford 19:07,9 2:13,5 25,9 0,9
2   Mads Ola Stensbøl KNA Kongsvinger Fiesta ST  
2:49,8 4:31,4 3:39,6 3:49,1 4:18,0 
 
34 44 Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2 wd BMW 19:10,9 2:16,5 54,4 3,0
4   Anton Berglin Skutskärs MS 325  
2:53,0 4:31,4 3:36,2 3:47,8 4:22,5 
 
35 77 Kim Nilsson Osby K A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:11,0 2:16,6 21,2 0,1
4   Peter T Modig Vara MK 940  
2:53,1 4:33,6 3:38,7 3:48,4 4:17,2 
 
36 27 Patrik Johansson Katrineholms MK A-förare 2 wd Toyota 19:11,5 2:17,1 1:19,5 0,5
17   Olle Erixon Katrineholms MK Corolla  
2:52,7 4:34,6 3:38,5 3:47,9 4:17,8 
 
37 23 Björn Oskarsson Huddinge MK A-förare 2 wd Volvo 19:13,2 2:18,8 1:21,2 1,7
18   Patrik Johansson Växjö MS 240  
2:51,3 4:33,6 3:39,2 3:48,9 4:20,2 
 
38 36 Peter Ericsson Östhammars MK B-förare 2 wd VW 19:14,3 2:19,9 57,8 1,1
5   Ida Fredriksson Östhammars MK Golf 16v  
2:46,1 4:25,1 4:00,6 3:46,8 4:15,7 
 
39 72 Lars Ohlson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:16,3 2:21,9 26,5 2,0
5   Göran Widell SMK Vingåker 940  
2:52,5 4:36,0 3:40,8 3:48,2 4:18,8 
 
40 81 Andreas Persson Simrishamns MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:17,0 2:22,6 27,2 0,7
6   Frida Olofsson Hässleholms MK 940  
Entrant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo 2:52,7 4:35,8 3:36,6 3:52,7 4:19,2 
 
41 48 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 19:17,7 2:23,3 1:01,2 0,7
6   Kenta Johansson SMK Nyköping 242  
2:52,5 4:34,6 3:41,7 3:49,0 4:19,9 
 
42 30 Casper Uddberg Gnesta MK A-förare 2 wd Volvo 19:18,0 2:23,6 1:26,0 0,3
19   Daniel Suvola SMK Nyköping 242  
2:54,7 4:37,0 3:38,9 3:47,6 4:19,8 
 
43 79 André Nygren MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:19,5 2:25,1 29,7 1,5
7   Emil Olsson MK Ratten 940  
2:47,5 4:35,2 3:43,8 3:52,8 4:20,2 
 
44 168 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 WD Subaru 19:20,5 2:26,1 2:26,1 1,0
8   Kristoffer Gustafsson Katrineholms MK Impreza  
2:51,7 4:43,2 3:41,7 3:48,5 4:15,4 
 
45 38 Patrik Pettersson Falköpings MK B-förare 2 wd Opel 19:21,8 2:27,4 1:05,3 1,3
7   Martin Andersson Götene MK Kadett GSI  
2:53,0 4:36,2 3:43,6 3:46,4 4:22,6 
 
46 218 Kent Nordquist Vansbro MK A-förare 2 wd Volvo 19:24,5 2:30,1 1:32,5 2,7
20   Per-Erik Hellström 940  
2:50,7 4:30,7 3:41,1 3:57,1 4:24,9 
 
47 140 Anders Frisk SMK Sala Appendix K Volvo 19:25,1 2:30,7 18,6 0,6
2   Joakim Frisk MK Eskil 244  
2:49,2 4:33,9 3:43,1 3:54,0 4:24,9 
 
48 40 Andreas Jonsson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 19:25,8 2:31,4 1:09,3 0,7
8   Magnus Jonsson SMK Nyköping 242  
2:46,7 4:30,6 3:36,0 3:46,6 4:45,9 
 
49 35 Leif Nordh Mälaröarnas MK B-förare 2 wd Volvo 19:26,7 2:32,3 1:10,2 0,9
9   Toni Sundqvist Motala MK 940  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB 2:49,2 4:33,5 3:43,6 3:52,0 4:28,4 
 
50 97 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:28,0 2:33,6 28,4 1,3
2   Martin Axelsson Västra Östergötlands MK 944  
2:57,4 4:37,7 3:41,9 3:51,4 4:19,6 
 
51 53 Patrick Carlsson Eskilstuna MK C-förare 2 wd Volvo 19:28,1 2:33,7 46,1 0,1
3   Ingemar Carlsson Eskilstuna MK 740  
2:50,8 4:38,9 3:38,7 3:49,9 4:29,8 
 
52 80 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:28,7 2:34,3 38,9 0,6
8   Patrik Knöös Säffle MC 240  
2:51,8 4:43,6 3:41,2 3:53,3 4:18,8 
 
53 121 Thobias Svensson SMK Hörby Grupp E VW 19:29,0 2:34,6 0,3
1   Stefan Petersson Grimslövs MS Golf 4  
2:53,4 4:38,4 3:40,6 3:51,3 4:25,3 
 
54 11 Antti Johannesson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Volvo 19:29,5 2:35,1 1:37,5 0,5
21   Jim Bergström SMK Södermanland 242  
2:51,1 4:35,1 3:40,5 3:55,5 4:27,3 
 
55 83 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:29,8 2:35,4 40,0 0,3
9   Jesper Hellström SMK Vingåker 940  
2:47,2 4:40,8 3:36,4 4:01,2 4:24,2 
 
56 73 Joakim Larsson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:30,0 2:35,6 40,2 0,2
10   Linus Isaksson Laxå MK 940  
2:56,0 4:36,4 3:44,2 3:53,1 4:20,3 
 
56 87 Lukas Andervang Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:30,0 2:35,6 40,2
10   Robin Norling SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:47,0 3:41,9 3:51,0 4:17,9 
 
56 98 Ola Wördin MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:30,0 2:35,6 30,4
3   Caroline Magnusson MK Ratten 940  
2:55,7 4:35,4 3:40,1 3:57,7 4:21,1 
 
59 74 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:30,8 2:36,4 41,0 0,8
12   Mikael Schuster Hällefors MK 940  
2:55,9 4:34,9 3:42,4 3:55,7 4:21,9 
 
60 84 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:31,9 2:37,5 42,1 1,1
13   Patrick Larsson Eskilstuna MK 940  
2:51,0 4:43,6 3:43,8 3:51,8 4:21,7 
 
61 202 Erik Corell SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:32,7 2:38,3 42,9 0,8
14   Emil Corell SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:50,3 3:40,2 3:53,1 4:16,9 
 
62 70 Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:33,5 2:39,1 43,7 0,8
15   Linus Pichler MSK Hammaren 940  
2:54,5 4:38,9 3:42,9 3:55,3 4:21,9 
 
63 100 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:34,3 2:39,9 34,7 0,8
4   Linus Harling MK Team Westom 940  
2:57,3 4:40,5 3:42,7 3:51,1 4:22,7 
 
64 214 Patrik Jonsson Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:36,9 2:42,5 47,1 2,6
16   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil 940  
2:56,7 4:39,7 3:45,7 3:50,5 4:24,3 
 
65 136 Lars Davidsson Enköpings MK Appendix K Renault 19:38,0 2:43,6 31,5 1,1
3   Kjell Jansson Enköping MK Alpine  
2:55,0 4:39,1 3:46,0 3:53,2 4:24,7 
 
66 55 Johan Larsson Fredriksbergs MK C-förare 2 wd Opel 19:38,4 2:44,0 56,4 0,4
4   Lennart Larsson Fredriksbergs MK Corsa  
Entrant: DA Transprort AB Grängesberg 2:58,9 4:40,7 3:45,3 3:50,5 4:23,0 
 
67 16 Peter Rådén Taxinge MK A-förare 2 wd Opel 19:38,7 2:44,3 1:46,7 0,3
22   Conny Rådén Taxinge MK Ascona B  
2:57,8 4:37,5 3:44,7 3:51,6 4:27,1 
 
68 99 Emelie Axelsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:39,0 2:44,6 39,4 0,3
5   Peter Johansson MK Team Treske 940  
2:53,5 4:41,3 3:51,8 3:50,3 4:22,1 
 
69 207 Christian Granfors Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 19:39,4 2:45,0 49,6 0,4
17   Felicia Grundtman Eskilstuna MK Swift  
2:54,1 4:44,7 3:46,5 3:52,9 4:21,2 
 
70 63 Ola Wredh Örsundsbro MK C-förare 2 wd SEAT 19:39,5 2:45,1 57,5 0,1
5   Ida Eklund Örsundsbro MK Ibiza  
2:56,9 4:38,7 3:44,4 3:51,6 4:27,9 
 
71 101 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:40,3 2:45,9 40,7 0,8
6   Daniel Garsten MK Team Westom 240  
2:54,7 4:42,5 3:45,5 3:53,2 4:24,4 
 
72 41 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 19:40,9 2:46,5 1:24,4 0,6
10   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
2:57,3 4:37,6 3:42,1 3:56,3 4:27,6 
 
73 24 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 19:43,0 2:48,6 1:51,0 2,1
23   Rebecca Engvall Skutskärs MS Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se 2:55,9 4:38,8 3:46,2 3:54,9 4:27,2 
 
74 34 Pär Carlsson Flens MS A-förare 2 wd Citroen 19:45,1 2:50,7 1:53,1 2,1
24   Ellen Carlsson Flens MS Xsara  
2:55,2 4:45,6 3:49,8 3:48,1 4:26,4 
 
75 180 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 19:45,6 2:51,2 0,5
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
2:52,6 4:44,3 3:44,4 3:55,0 4:29,3 
 
76 102 Viktor Johansson Vara MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:48,2 2:53,8 48,6 2,6
7   Rickard Johansson Vara MK 940  
2:56,8 4:42,3 3:45,3 3:54,9 4:28,9 
 
77 54 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 19:49,8 2:55,4 1:07,8 1,6
6   Lars Carlson 242  
2:59,2 4:34,0 3:55,5 3:49,8 4:31,3 
 
78 94 Pär Johansson Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:51,6 2:57,2 1:01,8 1,8
18   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
2:53,8 4:54,2 3:48,1 3:56,0 4:19,5 
 
79 170 Fredrik Lundkvist Sigtuna RC 4 WD Subaru 19:52,4 2:58,0 2:58,0 0,8
9   Anders Lundkvist Sigtuna RC Impreza  
2:51,7 4:48,8 3:44,0 4:01,8 4:26,1 
 
80 120 Andreas Olsson Kalmar MK Grupp E VW 19:53,1 2:58,7 24,1 0,7
2   Martin Olsson Gullabo RC Golf 4  
Entrant: Gullabo Rallydäck 0486-21851 2:59,8 4:42,1 3:44,9 3:54,6 4:31,7 
 
81 60 Martin Alarik Örsundsbro MK C-förare 2 wd BMW 19:53,5 2:59,1 1:11,5 0,4
7   Niklas Landqvist SMK Uppsala 325  
2:59,8 4:45,1 3:45,8 3:55,0 4:27,8 
 
82 89 Rickard Ekblom Värmdö BK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 19:54,6 3:00,2 1:04,8 1,1
19   Håkan Ehrsson Värmdö BK 940  
2:56,8 4:47,2 3:49,8 3:52,9 4:27,9 
 
83 104 Magnus Berlin SMK Uppsala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:55,8 3:01,4 56,2 1,2
8   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark 240  
2:57,7 4:45,1 3:46,5 3:58,0 4:28,5 
 
84 42 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 19:55,9 3:01,5 1:39,4 0,1
11   Hasse Lindström Kolsva MS 940  
2:56,4 5:00,5 3:39,0 3:53,7 4:26,3 
 
85 212 Daniel Frisk SMK Sala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 19:57,0 3:02,6 57,4 1,1
9   Björn Andersson SMK Sala 242  
2:59,6 4:43,1 3:48,3 3:57,5 4:28,5 
 
85 171 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 19:57,0 3:02,6 11,4
2   Tomas Johansson Kullings MS 940  
2:57,2 4:52,0 3:45,5 3:57,3 4:25,0 
 
87 50 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 wd Opel 19:57,1 3:02,7 1:40,6 0,1
12   Kenneth Stenberg SMK Vingåker Ascona B  
3:00,1 4:41,3 3:47,7 3:58,2 4:29,8 
 
88 64 Robert Olsson SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 20:02,2 3:07,8 1:12,4 5,1
20   Andreas Brüdigam Västerås MS Swift GTI  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 2:58,6 4:42,3 3:50,5 3:58,4 4:32,4 
 
89 93 Simon Pettersson Skepptuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 20:03,7 3:09,3 1:13,9 1,5
21   Millan Kilman Skepptuna MK Swift Mk2  
2:53,6 4:55,0 3:54,8 3:51,7 4:28,6 
 
90 110 Henri Cedergren SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 20:04,3 3:09,9 1:04,7 0,6
10   Sebastian Cedergren SMK Nyköping 940  
3:02,6 4:46,9 3:45,9 3:58,8 4:30,1 
 
91 86 Roger Fransson Vännäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 20:06,2 3:11,8 1:16,4 1,9
22   Charlott Holmqvist Vännäs MK 940  
3:00,5 4:53,4 3:46,9 3:56,5 4:28,9 
 
92 90 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 20:07,5 3:13,1 1:17,7 1,3
23   Tobias Steen Gotlands MFBK 940  
2:56,6 4:56,0 3:49,0 3:55,6 4:30,3 
 
93 51 Gunnar Arestav Stockholms BK C-förare 2 wd Volvo 20:07,9 3:13,5 1:25,9 0,4
8   Bengt Springer Stockholms BK 940  
Entrant: Örby Gummi 3:02,2 4:43,8 3:49,5 3:58,2 4:34,2 
 
94 169 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 20:11,4 3:17,0 3:17,0 3,5
10   Lucas Karlsson Gnesta MK Evo  
2:48,4 4:46,3 3:38,7 3:51,5 5:06,5 
 
95 68 Jan Lingheimer VÖMK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 20:13,0 3:18,6 1:23,2 1,6
24   Peter Malmberg Åtvidabergs MK 240  
2:58,4 4:46,8 3:53,2 3:57,6 4:37,0 
 
96 213 Robin Granfors Eskilstuna MK Grupp E VW 20:16,7 3:22,3 47,7 3,7
3   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Golf III  
2:59,3 4:54,1 3:50,1 4:04,5 4:28,7 
 
97 88 Niclas Lundgren Åmåls MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 20:18,7 3:24,3 1:28,9 2,0
25   Thorbjörn Tholander Toarps MK 940  
2:58,4 4:58,3 3:50,4 4:01,8 4:29,8 
 
98 112 Niklas Berglund Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 20:20,0 3:25,6 1:20,4 1,3
11   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
3:03,0 4:49,1 3:52,8 4:04,7 4:30,4 
 
99 115 Andreas Hultström SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 20:22,3 3:27,9 1:22,7 2,3
12   Amanda Hultström SMK Nyköping 940  
2:54,4 4:42,7 3:44,4 4:00,5 5:00,3 
 
100 91 Jessica Larsson Rasbo MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 20:25,6 3:31,2 1:35,8 3,3
26   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
3:01,8 4:57,8 3:49,9 4:02,0 4:34,1 
 
101 172 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 20:26,8 3:32,4 41,2 1,2
3   Peter Leander Säffle MC 940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Bästring/ind.la 2:54,5 4:52,4 3:49,9 3:55,9 4:54,1 
 
102 58 Göran Boström VÖMK C-förare 2 wd BMW 20:33,9 3:39,5 1:51,9 7,1
9   Stefan Johansson VÖMK E36  
3:02,8 5:03,1 3:49,5 4:06,3 4:32,2 
 
103 175 David Dannevall Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 20:34,4 3:40,0 48,8 0,5
4   Fredrik Dannevall Värmdö BK 940  
2:57,3 4:57,7 3:58,1 4:08,4 4:32,9 
 
104 69 Anders Wänn Borlänge MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 20:34,6 3:40,2 1:44,8 0,2
27   Monica Israelsson Borlänge MK 940  
3:02,8 4:51,1 3:57,0 4:00,4 4:43,3 
 
105 31 Karl-Erik Forsman Botkyrka MK A-förare 2 wd Opel 20:38,3 3:43,9 2:46,3 3,7
25   Per-Erik Polsäter Manta B 2.0  
3:05,1 4:50,2 3:56,8 4:03,9 4:42,3 
 
106 173 Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally Volvo 20:40,3 3:45,9 54,7 2,0
5   Tom Kristensson SMK Hörby 940  
3:05,9 4:59,4 3:57,6 4:01,9 4:35,5 
 
107 67 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 20:42,2 3:47,8 1:52,4 1,9
28   Christina Holgersson V:a Östergötlands MK 240  
3:02,9 4:51,6 3:54,4 4:04,1 4:49,2 
 
108 114 Magnus Alarik Örsundsbro MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 20:42,4 3:48,0 1:42,8 0,2
13   Tomas Strömberg Örsundsbro MK 940  
3:04,7 4:51,7 3:58,2 4:07,5 4:40,3 
 
109 179 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 20:43,9 3:49,5 58,3 1,5
6   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
3:04,7 5:03,2 3:58,0 4:02,7 4:35,3 
 
110 127 Alexander Broberg SMK Nyköping Grupp E Opel 20:44,8 3:50,4 1:15,8 0,9
4   Rickard Broberg Värmdö MK Astra  
3:03,0 4:58,9 3:54,4 4:04,9 4:43,6 
 
111 205 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 20:44,9 3:50,5 1:45,3 0,1
14   Kathleen Bergström Östernärke RMC 244  
3:06,6 4:57,3 3:57,0 4:03,2 4:40,8 
 
112 61 Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2 wd Peugeot 20:45,5 3:51,1 2:03,5 0,6
10   Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 306  
3:10,3 4:56,6 3:57,2 4:03,6 4:37,8 
 
113 131 Peter Rydholm Eskilstuna MK Grupp E Audi 20:52,6 3:58,2 1:23,6 7,1
5   Urban Risberg Eskilstuna MK 80  
3:05,6 4:59,8 3:59,5 4:08,5 4:39,2 
 
114 111 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 20:53,7 3:59,3 1:54,1 1,1
15   Max Bäcker SMK Vingåker 240  
Entrant: bygg o schakt 3:02,8 5:03,7 3:59,2 4:08,0 4:40,0 
 
115 22 Göran Huggare Kolsva MS A-förare 2 wd Opel 20:55,6 4:01,2 3:03,6 1,9
26   Sture Huggare Kolsva MS Kadett GSI  
3:02,3 4:49,2 4:14,2 4:03,7 4:46,2 
 
116 128 Jonna Olsson Katrineholms MK Grupp E VW 20:59,1 4:04,7 1:30,1 3,5
6   Patrik Johansson SMK Nyköping Golf 2  
3:14,3 4:56,0 3:58,8 4:07,2 4:42,8 
 
117 113 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 21:04,0 4:09,6 2:04,4 4,9
16   Peter Fritz Katrineholms MK 240  
3:09,8 4:59,6 4:01,9 4:09,3 4:43,4 
 
118 177 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 21:05,8 4:11,4 1:20,2 1,8
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
3:04,9 5:08,2 4:02,3 4:13,5 4:36,9 
 
119 109 Henrik Johansson Va:östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 21:11,0 4:16,6 2:11,4 5,2
17   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
3:11,1 4:59,7 4:06,2 4:15,2 4:38,8 
 
120 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 21:12,7 4:18,3 2:13,1 1,7
18   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro 940  
3:10,7 5:01,7 4:03,5 4:10,9 4:45,9 
 
121 126 Mikael Molin MK Ramunder Grupp E Opel 21:20,3 4:25,9 1:51,3 7,6
7   Christer Molin MK Ramunder Astra G  
3:08,9 5:07,3 4:00,0 4:19,9 4:44,2 
 
122 133 Johan Karlsson Katrineholms MK Grupp E VW 21:23,1 4:28,7 1:54,1 2,8
8   Henrik Dahlgren Katrineholms MK Golf  
3:13,3 5:02,6 4:07,7 4:15,5 4:44,0 
 
122 141 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appendix K Ford 21:23,1 4:28,7 2:16,6
4   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint  
3:05,7 5:11,1 4:05,5 4:15,6 4:45,2 
 
124 49 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 21:24,5 4:30,1 3:08,0 1,4
13   Stefan Jansson Västerås MS 9-3  
3:19,4 4:58,1 4:05,4 4:10,4 4:51,2 
 
125 59 Håkan Flod SMK Nyköping C-förare 2 wd Opel 21:32,1 4:37,7 2:50,1 7,6
11   Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK Manta B  
3:10,1 5:08,6 4:07,0 4:12,4 4:44,0 
 
126 132 Andreas Rosén SMK Vingåker Grupp E BMW 21:33,0 4:38,6 2:04,0 0,9
9   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318  
3:20,0 4:57,8 4:00,8 3:59,2 4:45,2 
 
127 106 Niklas Landin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 21:35,0 4:40,6 2:35,4 2,0
19   Håkan Lundqvist Katrineholms MK 240  
3:13,1 5:10,9 4:06,6 4:13,8 4:50,6 
 
128 57 Rasmus Bergström Haninge MK C-förare 2 wd Opel 21:38,0 4:43,6 2:56,0 3,0
12   Sandra Bergström Haninge MK Ascona B  
3:01,1 4:48,2 5:18,0 3:59,3 4:31,4 
 
129 129 Nicklas Gustafsson SMK Nyköping Grupp E VW 21:41,6 4:47,2 2:12,6 3,6
10   Tomas Fredriksson SMK Nyköping Golf GT  
3:12,0 5:17,7 4:10,8 4:13,6 4:47,5 
 
130 176 Martin Broberg Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 21:42,8 4:48,4 1:57,2 1,2
8   Tobias Lis Värmdö MK 940  
3:13,8 5:12,2 4:07,6 4:19,4 4:49,8 
 
131 107 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 21:51,9 4:57,5 2:52,3 9,1
20   Kent-Ola Björklund MK Ratten 940  
3:18,6 5:11,4 4:07,5 4:22,3 4:52,1 
 
132 130 Ricard Gelin Gnesta MK Grupp E Saab 21:54,7 5:00,3 2:25,7 2,8
11   Frans Hamrén-Söderbäck SMK Nyköping 90  
Entrant: Team Glenna Racing 3:11,9 5:16,5 4:10,1 4:16,4 4:59,8 
 
133 116 Linda Sjölin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 22:18,7 5:24,3 3:19,1 24,0
21   Mikael Söderberg Enköpings MK 940  
Entrant: Ledin Motorsport 3:14,8 5:18,0 4:17,8 4:32,7 4:55,4 
 
134 124 Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E Opel 22:22,3 5:27,9 2:53,3 3,6
12   Maths Storm Katrineholms MK Ascona  
3:22,7 5:20,8 4:17,4 4:23,1 4:58,3 
 
135 33 Curt Åkerberg Flens MS A-förare 2 wd Volvo 22:49,8 5:55,4 4:57,8 27,5
27   Tommy Börjesson Flens MS 142  
3:25,5 5:18,5 4:19,2 4:32,9 5:13,7 
 
136 119 Anders Ellner SMK Södermanland Grupp E Opel 22:50,6 5:56,2 3:21,6 0,8
13   Catrine Ellner SMK Södermanland Ascona B  
3:21,1 5:24,3 4:20,1 4:35,0 5:10,1 
 
137 153 Alex Nagy Huddinge MK Appendix K Volvo 23:05,4 6:11,0 3:58,9 14,8
5   Lennart Bohm Huddinge MK 142  
3:05,9 6:55,5 4:00,2 4:16,5 4:47,3 
 
138 108 Michael Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 23:17,4 6:23,0 4:17,8 12,0
22   Pär Loden Mälaröarnas MK 244  
3:27,5 5:29,5 4:26,4 4:38,3 5:15,7 
 
139 123 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 23:45,6 6:51,2 4:16,6 28,2
14   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 2  
3:05,9 4:47,8 3:55,5 7:02,9 4:53,5 
 
140 151 Lennart Stocker Värmdö BK Appendix K Opel 23:46,8 6:52,4 4:40,3 1,2
6   P O Einerfeldt Värmdö BK Ascona B  
3:05,9 7:52,4 3:57,9 4:05,4 4:45,2 
 
141 154 Peter Thume Kolsva MS Appendix K Opel 23:58,0 7:03,6 4:51,5 11,2
7   Karin Danielsson Kolsva MS Kadett GTE  
3:27,6 6:01,9 4:29,3 4:39,5 4:59,7 
 
142 146 Gunnar Olsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 26:06,9 9:12,5 7:00,4 2:08,9
8   Gustav Olsson SMK Vingåker 142  
3:11,8 9:46,1 4:07,3 4:16,5 4:45,2 
 
143 182 Josefine Björling Katrineholms MK Ungdomsrally Volvo 26:47,4 9:53,0 7:01,8 40,5
9   Robert Björling Katrineholms MK 740  
4:01,1 6:19,4 5:07,0 5:17,5 6:02,4 
 
144 147 Anders Jansson Katrineholms MK Appendix K Saab 27:21,6 10:27,2 8:15,1 34,2
9   Åke Andersson Katrineholms MK 96 V4  
3:23,5 9:55,1 4:22,1 4:34,3 5:06,6 
 
145 117 Rolf Karlsson SMK Arboga C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 27:54,8 11:00,4 8:55,2 33,2
23   Åke Carlbom Eskilstuna MK 244  
Entrant: PRO Rally Team 3:56,8 6:38,0 5:10,6 5:49,7 6:09,7