2016-05-21
Violenrallyt
Official final
After SS 4
153 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 157 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD Skoda 13:06,6
1   Christer Johansson Flens MS Fabia WRC  
2:30,1 3:59,3 3:14,5 3:22,7 
 
2 156 Markus Theorin Skillingaryds MK 4 WD Mitsubishi 13:12,0 5,4 5,4 5,4
2   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Evo VII  
Entrant: Bergfors snickerifabrik 2:30,6 4:05,6 3:12,3 3:23,5 
 
3 159 Joakim Längberg Linköpings MS 4 WD Mitsubishi 13:32,3 25,7 25,7 20,3
3   Dennis Noren V:a Östergötland MK Evo 7  
2:33,5 4:05,9 3:26,9 3:26,0 
 
4 3 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 13:54,5 47,9 22,2
1   Kristoffer Nordlund Gnesta MK Golf  
2:38,4 4:16,0 3:22,7 3:37,4 
 
5 1 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 13:59,5 52,9 5,0 5,0
2   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
2:41,5 4:16,5 3:27,2 3:34,3 
 
6 204 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 13:59,9 53,3 5,4 0,4
3   Tommy Lindholm Munkfors MC 940  
Entrant: Kjellbergs AB 2:41,4 4:17,4 3:26,3 3:34,8 
 
7 8 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Opel 14:00,0 53,4 5,5 0,1
4   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra KitCar  
2:41,4 4:14,9 3:27,4 3:36,3 
 
8 201 Björn Jacobson Värmdö BK 4 WD Subaru 14:02,8 56,2 56,2 2,8
4   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555  
2:40,6 4:18,9 3:25,3 3:38,0 
 
9 12 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 wd Volvo 14:03,5 56,9 9,0 0,7
5   Andreas Johansson Östgöta BSF 240  
2:42,8 4:15,3 3:25,0 3:40,4 
 
10 164 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK 4 WD Mitsubishi 14:06,8 1:00,2 1:00,2 3,3
5   Jonas Wennberg Vallentuna MK Evo 6  
2:43,4 4:19,9 3:28,6 3:34,9 
 
11 46 Pontus Jakobsson SMK Nyköping B-förare 2 wd VW 14:06,9 1:00,3 0,1
1   Julia Svensson Gullabo RC Golf  
2:42,2 4:21,5 3:27,8 3:35,4 
 
12 10 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 14:15,3 1:08,7 20,8 8,4
6   Peter Hanhela Eskilstuna MK Golf III KitCar  
2:44,3 4:18,6 3:30,6 3:41,8 
 
13 2 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A-förare 2 wd Ford 14:15,8 1:09,2 21,3 0,5
7   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Fiesta R2 T 1.0  
Entrant: Ford Motor Company AB 2:43,0 4:21,8 3:30,0 3:41,0 
 
14 26 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd Opel 14:18,8 1:12,2 24,3 3,0
8   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B  
2:44,6 4:23,3 3:31,6 3:39,3 
 
15 5 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 wd Nissan 14:19,0 1:12,4 24,5 0,2
9   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:43,7 4:19,9 3:30,9 3:44,5 
 
16 25 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 14:20,2 1:13,6 25,7 1,2
10   Kristofer Dahlström Vallentuna MK 240  
2:46,5 4:23,7 3:29,2 3:40,8 
 
17 15 Mats Eriksson Haninge MK A-förare 2 wd Ford 14:22,8 1:16,2 28,3 2,6
11   Stefan Trygg Haninge MK Escort  
2:46,5 4:22,3 3:33,3 3:40,7 
 
18 163 Janne Pettersson SMK Nyköping 4 WD Audi 14:26,3 1:19,7 1:19,7 3,5
6   Lasse Andersson SMK Nyköping Quattro  
2:44,4 4:27,4 3:35,4 3:39,1 
 
19 215 Erik Wigren Gestrike RT C-förare 2 wd Volvo 14:28,1 1:21,5 1,8
1   Johan Strid Järbo MK 940  
2:45,8 4:28,1 3:33,1 3:41,1 
 
20 6 Niklas Karlsson Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 14:31,6 1:25,0 37,1 3,5
12   Mikael Ståhl Haninge MK 940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB 2:57,6 4:30,6 3:25,3 3:38,1 
 
20 19 Mattias Engvall Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 14:31,6 1:25,0 37,1
12   Robin Wallberg Skutskärs MS Civic Type R  
2:47,7 4:28,7 3:34,0 3:41,2 
 
22 37 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Ford 14:34,6 1:28,0 27,7 3,0
2   Jonas Magnér Gotlands MF BK Fiesta  
Entrant: System Edström Bilinredningar AB 2:47,9 4:33,0 3:32,6 3:41,1 
 
23 9 Mattias Hallberg Mälaröarnas MK A-förare 2 wd Volvo 14:35,4 1:28,8 40,9 0,8
14   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940  
Entrant: Örby Gummi 2:47,8 4:28,0 3:34,3 3:45,3 
 
24 18 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 14:38,4 1:31,8 43,9 3,0
15   Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se 2:48,6 4:26,1 3:36,8 3:46,9 
 
25 40 Andreas Jonsson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 14:39,9 1:33,3 33,0 1,5
3   Magnus Jonsson SMK Nyköping 242  
2:46,7 4:30,6 3:36,0 3:46,6 
 
26 47 Tobias Pettersson Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 14:41,1 1:34,5 34,2 1,2
4   Åke Kjellgren 240  
Entrant: Team KåCe Bilservice 2:50,4 4:30,0 3:34,6 3:46,1 
 
27 96 Emil Andersson MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 14:42,2 1:35,6 1,1
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
2:49,4 4:32,8 3:34,1 3:45,9 
 
28 75 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 14:42,7 1:36,1 0,5
1   Charlie Ekström Eskilstuna MK 940  
2:47,6 4:33,1 3:36,6 3:45,4 
 
29 95 Elias Lundberg SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 14:42,8 1:36,2 0,1 0,1
2   Pelle Wilén Strängnäs AMS 940  
2:47,0 4:37,3 3:33,2 3:45,3 
 
30 78 Tom Thomasson MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 14:43,6 1:37,0 0,9 0,8
3   Dan Levin MK Ratten 940  
2:45,6 4:27,5 3:45,9 3:44,6 
 
31 161 Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 14:47,5 1:40,9 1:40,9 3,9
7   Lukas Åkeson Gnesta MK Evo 9  
2:41,6 4:21,1 3:28,7 4:16,1 
 
32 44 Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2 wd BMW 14:48,4 1:41,8 41,5 0,9
5   Anton Berglin Skutskärs MS 325  
2:53,0 4:31,4 3:36,2 3:47,8 
 
33 21 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 wd VW 14:48,9 1:42,3 54,4 0,5
16   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK Golf  
2:54,2 4:28,8 3:41,1 3:44,8 
 
34 56 Lars Martin Stensbøl KNA Kongsvinger C-förare 2 wd Ford 14:49,9 1:43,3 21,8 1,0
2   Mads Ola Stensbøl KNA Kongsvinger Fiesta ST  
2:49,8 4:31,4 3:39,6 3:49,1 
 
35 137 Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K Porsche 14:50,1 1:43,5 0,2
1   Håkan Jacobsson Norbergs MC 911 RS  
2:48,9 4:35,5 3:35,8 3:49,9 
 
36 23 Björn Oskarsson Huddinge MK A-förare 2 wd Volvo 14:53,0 1:46,4 58,5 2,9
17   Patrik Johansson Växjö MS 240  
2:51,3 4:33,6 3:39,2 3:48,9 
 
37 27 Patrik Johansson Katrineholms MK A-förare 2 wd Toyota 14:53,7 1:47,1 59,2 0,7
18   Olle Erixon Katrineholms MK Corolla  
2:52,7 4:34,6 3:38,5 3:47,9 
 
38 77 Kim Nilsson Osby K A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 14:53,8 1:47,2 11,1 0,1
4   Peter T Modig Vara MK 940  
2:53,1 4:33,6 3:38,7 3:48,4 
 
39 72 Lars Ohlson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 14:57,5 1:50,9 14,8 3,7
5   Göran Widell SMK Vingåker 940  
2:52,5 4:36,0 3:40,8 3:48,2 
 
40 48 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 14:57,8 1:51,2 50,9 0,3
6   Kenta Johansson SMK Nyköping 242  
2:52,5 4:34,6 3:41,7 3:49,0 
 
40 81 Andreas Persson Simrishamns MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 14:57,8 1:51,2 15,1
6   Frida Olofsson Hässleholms MK 940  
Entrant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo 2:52,7 4:35,8 3:36,6 3:52,7 
 
42 30 Casper Uddberg Gnesta MK A-förare 2 wd Volvo 14:58,2 1:51,6 1:03,7 0,4
19   Daniel Suvola SMK Nyköping 242  
2:54,7 4:37,0 3:38,9 3:47,6 
 
43 35 Leif Nordh Mälaröarnas MK B-förare 2 wd Volvo 14:58,3 1:51,7 51,4 0,1
7   Toni Sundqvist Motala MK 940  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB 2:49,2 4:33,5 3:43,6 3:52,0 
 
43 53 Patrick Carlsson Eskilstuna MK C-förare 2 wd Volvo 14:58,3 1:51,7 30,2
3   Ingemar Carlsson Eskilstuna MK 740  
2:50,8 4:38,9 3:38,7 3:49,9 
 
45 36 Peter Ericsson Östhammars MK B-förare 2 wd VW 14:58,6 1:52,0 51,7 0,3
8   Ida Fredriksson Östhammars MK Golf 16v  
2:46,1 4:25,1 4:00,6 3:46,8 
 
46 38 Patrik Pettersson Falköpings MK B-förare 2 wd Opel 14:59,2 1:52,6 52,3 0,6
9   Martin Andersson Götene MK Kadett GSI  
2:53,0 4:36,2 3:43,6 3:46,4 
 
47 79 André Nygren MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 14:59,3 1:52,7 16,6 0,1
7   Emil Olsson MK Ratten 940  
2:47,5 4:35,2 3:43,8 3:52,8 
 
48 218 Kent Nordquist Vansbro MK A-förare 2 wd Volvo 14:59,6 1:53,0 1:05,1 0,3
20   Per-Erik Hellström 940  
2:50,7 4:30,7 3:41,1 3:57,1 
 
49 140 Anders Frisk SMK Sala Appendix K Volvo 15:00,2 1:53,6 10,1 0,6
2   Joakim Frisk MK Eskil 244  
2:49,2 4:33,9 3:43,1 3:54,0 
 
50 11 Antti Johannesson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Volvo 15:02,2 1:55,6 1:07,7 2,0
21   Jim Bergström SMK Södermanland 242  
2:51,1 4:35,1 3:40,5 3:55,5 
 
51 121 Thobias Svensson SMK Hörby Grupp E VW 15:03,7 1:57,1 1,5
1   Stefan Petersson Grimslövs MS Golf 4  
2:53,4 4:38,4 3:40,6 3:51,3 
 
52 169 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 15:04,9 1:58,3 1:58,3 1,2
8   Lucas Karlsson Gnesta MK Evo  
2:48,4 4:46,3 3:38,7 3:51,5 
 
53 168 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 WD Subaru 15:05,1 1:58,5 1:58,5 0,2
9   Kristoffer Gustafsson Katrineholms MK Impreza  
2:51,7 4:43,2 3:41,7 3:48,5 
 
54 83 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:05,6 1:59,0 22,9 0,5
8   Jesper Hellström SMK Vingåker 940  
2:47,2 4:40,8 3:36,4 4:01,2 
 
55 97 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:08,4 2:01,8 26,2 2,8
2   Martin Axelsson Västra Östergötlands MK 944  
2:57,4 4:37,7 3:41,9 3:51,4 
 
56 74 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:08,9 2:02,3 26,2 0,5
9   Mikael Schuster Hällefors MK 940  
2:55,9 4:34,9 3:42,4 3:55,7 
 
56 98 Ola Wördin MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:08,9 2:02,3 26,7
3   Caroline Magnusson MK Ratten 940  
2:55,7 4:35,4 3:40,1 3:57,7 
 
58 73 Joakim Larsson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:09,7 2:03,1 27,0 0,8
10   Linus Isaksson Laxå MK 940  
2:56,0 4:36,4 3:44,2 3:53,1 
 
59 80 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:09,9 2:03,3 27,2 0,2
11   Patrik Knöös Säffle MC 240  
2:51,8 4:43,6 3:41,2 3:53,3 
 
60 84 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:10,2 2:03,6 27,5 0,3
12   Patrick Larsson Eskilstuna MK 940  
2:51,0 4:43,6 3:43,8 3:51,8 
 
61 16 Peter Rådén Taxinge MK A-förare 2 wd Opel 15:11,6 2:05,0 1:17,1 1,4
22   Conny Rådén Taxinge MK Ascona B  
2:57,8 4:37,5 3:44,7 3:51,6 
 
61 63 Ola Wredh Örsundsbro MK C-förare 2 wd SEAT 15:11,6 2:05,0 43,5
4   Ida Eklund Örsundsbro MK Ibiza  
2:56,9 4:38,7 3:44,4 3:51,6 
 
61 70 Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:11,6 2:05,0 28,9
13   Linus Pichler MSK Hammaren 940  
2:54,5 4:38,9 3:42,9 3:55,3 
 
61 100 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:11,6 2:05,0 29,4
4   Linus Harling MK Team Westom 940  
2:57,3 4:40,5 3:42,7 3:51,1 
 
65 87 Lukas Andervang Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:12,1 2:05,5 29,4 0,5
14   Robin Norling SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:47,0 3:41,9 3:51,0 
 
66 214 Patrik Jonsson Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:12,6 2:06,0 29,9 0,5
15   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil 940  
2:56,7 4:39,7 3:45,7 3:50,5 
 
67 41 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 15:13,3 2:06,7 1:06,4 0,7
10   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
2:57,3 4:37,6 3:42,1 3:56,3 
 
67 136 Lars Davidsson Enköpings MK Appendix K Renault 15:13,3 2:06,7 23,2
3   Kjell Jansson Enköping MK Alpine  
2:55,0 4:39,1 3:46,0 3:53,2 
 
69 55 Johan Larsson Fredriksbergs MK C-förare 2 wd Opel 15:15,4 2:08,8 47,3 2,1
5   Lennart Larsson Fredriksbergs MK Corsa  
Entrant: DA Transprort AB Grängesberg 2:58,9 4:40,7 3:45,3 3:50,5 
 
70 24 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 15:15,8 2:09,2 1:21,3 0,4
23   Rebecca Engvall Skutskärs MS Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se 2:55,9 4:38,8 3:46,2 3:54,9 
 
70 202 Erik Corell SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:15,8 2:09,2 33,1
16   Emil Corell SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:50,3 3:40,2 3:53,1 
 
72 101 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:15,9 2:09,3 33,7 0,1
5   Daniel Garsten MK Team Westom 240  
2:54,7 4:42,5 3:45,5 3:53,2 
 
73 180 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 15:16,3 2:09,7 0,4
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
2:52,6 4:44,3 3:44,4 3:55,0 
 
74 99 Emelie Axelsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:16,9 2:10,3 34,7 0,6
6   Peter Johansson MK Team Treske 940  
2:53,5 4:41,3 3:51,8 3:50,3 
 
75 207 Christian Granfors Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 15:18,2 2:11,6 35,5 1,3
17   Felicia Grundtman Eskilstuna MK Swift  
2:54,1 4:44,7 3:46,5 3:52,9 
 
76 54 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 15:18,5 2:11,9 50,4 0,3
6   Lars Carlson 242  
2:59,2 4:34,0 3:55,5 3:49,8 
 
77 34 Pär Carlsson Flens MS A-förare 2 wd Citroen 15:18,7 2:12,1 1:24,2 0,2
24   Ellen Carlsson Flens MS Xsara  
2:55,2 4:45,6 3:49,8 3:48,1 
 
78 102 Viktor Johansson Vara MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:19,3 2:12,7 37,1 0,6
7   Rickard Johansson Vara MK 940  
2:56,8 4:42,3 3:45,3 3:54,9 
 
79 120 Andreas Olsson Kalmar MK Grupp E VW 15:21,4 2:14,8 17,7 2,1
2   Martin Olsson Gullabo RC Golf 4  
Entrant: Gullabo Rallydäck 0486-21851 2:59,8 4:42,1 3:44,9 3:54,6 
 
80 52 Stefan Andersson Västerås MS C-förare 2 wd Ford 15:21,9 2:15,3 53,8 0,5
7   Roger Lindholm Västerås MS Escort  
2:50,7 4:34,4 3:57,6 3:59,2 
 
81 115 Andreas Hultström SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:22,0 2:15,4 39,8 0,1
8   Amanda Hultström SMK Nyköping 940  
2:54,4 4:42,7 3:44,4 4:00,5 
 
82 60 Martin Alarik Örsundsbro MK C-förare 2 wd BMW 15:25,7 2:19,1 57,6 3,7
8   Niklas Landqvist SMK Uppsala 325  
2:59,8 4:45,1 3:45,8 3:55,0 
 
83 170 Fredrik Lundkvist Sigtuna RC 4 WD Subaru 15:26,3 2:19,7 2:19,7 0,6
10   Anders Lundkvist Sigtuna RC Impreza  
2:51,7 4:48,8 3:44,0 4:01,8 
 
84 89 Rickard Ekblom Värmdö BK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:26,7 2:20,1 44,0 0,4
18   Håkan Ehrsson Värmdö BK 940  
2:56,8 4:47,2 3:49,8 3:52,9 
 
85 50 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 wd Opel 15:27,3 2:20,7 1:20,4 0,6
11   Kenneth Stenberg SMK Vingåker Ascona B  
3:00,1 4:41,3 3:47,7 3:58,2 
 
85 104 Magnus Berlin SMK Uppsala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:27,3 2:20,7 45,1
9   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark 240  
2:57,7 4:45,1 3:46,5 3:58,0 
 
87 212 Daniel Frisk SMK Sala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:28,5 2:21,9 46,3 1,2
10   Björn Andersson SMK Sala 242  
2:59,6 4:43,1 3:48,3 3:57,5 
 
88 42 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 15:29,6 2:23,0 1:22,7 1,1
12   Hasse Lindström Kolsva MS 940  
2:56,4 5:00,5 3:39,0 3:53,7 
 
89 64 Robert Olsson SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 15:29,8 2:23,2 47,1 0,2
19   Andreas Brüdigam Västerås MS Swift GTI  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 2:58,6 4:42,3 3:50,5 3:58,4 
 
90 171 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 15:32,0 2:25,4 15,7 2,2
2   Tomas Johansson Kullings MS 940  
2:57,2 4:52,0 3:45,5 3:57,3 
 
91 94 Pär Johansson Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:32,1 2:25,5 49,4 0,1
20   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
2:53,8 4:54,2 3:48,1 3:56,0 
 
92 172 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 15:32,7 2:26,1 16,4 0,6
3   Peter Leander Säffle MC 940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Bästring/ind.la 2:54,5 4:52,4 3:49,9 3:55,9 
 
93 51 Gunnar Arestav Stockholms BK C-förare 2 wd Volvo 15:33,7 2:27,1 1:05,6 1,0
9   Bengt Springer Stockholms BK 940  
Entrant: Örby Gummi 3:02,2 4:43,8 3:49,5 3:58,2 
 
94 110 Henri Cedergren SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:34,2 2:27,6 52,0 0,5
11   Sebastian Cedergren SMK Nyköping 940  
3:02,6 4:46,9 3:45,9 3:58,8 
 
95 93 Simon Pettersson Skepptuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 15:35,1 2:28,5 52,4 0,9
21   Millan Kilman Skepptuna MK Swift Mk2  
2:53,6 4:55,0 3:54,8 3:51,7 
 
96 68 Jan Lingheimer VÖMK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:36,0 2:29,4 53,3 0,9
22   Peter Malmberg Åtvidabergs MK 240  
2:58,4 4:46,8 3:53,2 3:57,6 
 
97 90 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:37,2 2:30,6 54,5 1,2
23   Tobias Steen Gotlands MFBK 940  
2:56,6 4:56,0 3:49,0 3:55,6 
 
98 86 Roger Fransson Vännäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:37,3 2:30,7 54,6 0,1
24   Charlott Holmqvist Vännäs MK 940  
3:00,5 4:53,4 3:46,9 3:56,5 
 
99 65 Jonas Sjöman Flens MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:40,9 2:34,3 58,2 3,6
25   Thomas Johansson Katrineholms MK 940  
3:03,6 4:50,6 3:51,6 3:55,1 
 
100 125 Stefan Gustavsson Ludvika MS Grupp E VW 15:45,4 2:38,8 41,7 4,5
3   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS Golf  
2:55,7 4:53,9 3:45,5 4:10,3 
 
101 213 Robin Granfors Eskilstuna MK Grupp E VW 15:48,0 2:41,4 44,3 2,6
4   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Golf III  
2:59,3 4:54,1 3:50,1 4:04,5 
 
102 88 Niclas Lundgren Åmåls MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:48,9 2:42,3 1:06,2 0,9
26   Thorbjörn Tholander Toarps MK 940  
2:58,4 4:58,3 3:50,4 4:01,8 
 
103 112 Niklas Berglund Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:49,6 2:43,0 1:07,4 0,7
12   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
3:03,0 4:49,1 3:52,8 4:04,7 
 
104 69 Anders Wänn Borlänge MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:51,3 2:44,7 1:08,6 1,7
27   Monica Israelsson Borlänge MK 940  
3:02,8 4:51,1 3:57,0 4:00,4 
 
105 91 Jessica Larsson Rasbo MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:51,5 2:44,9 1:08,8 0,2
28   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
3:01,8 4:57,8 3:49,9 4:02,0 
 
106 67 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 15:53,0 2:46,4 1:10,3 1,5
29   Christina Holgersson V:a Östergötlands MK 240  
3:02,9 4:51,6 3:54,4 4:04,1 
 
107 31 Karl-Erik Forsman Botkyrka MK A-förare 2 wd Opel 15:56,0 2:49,4 2:01,5 3,0
25   Per-Erik Polsäter Manta B 2.0  
3:05,1 4:50,2 3:56,8 4:03,9 
 
108 127 Alexander Broberg SMK Nyköping Grupp E Opel 16:01,2 2:54,6 57,5 5,2
5   Rickard Broberg Värmdö MK Astra  
3:03,0 4:58,9 3:54,4 4:04,9 
 
109 175 David Dannevall Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 16:01,5 2:54,9 45,2 0,3
4   Fredrik Dannevall Värmdö BK 940  
2:57,3 4:57,7 3:58,1 4:08,4 
 
110 58 Göran Boström VÖMK C-förare 2 wd BMW 16:01,7 2:55,1 1:33,6 0,2
10   Stefan Johansson VÖMK E36  
3:02,8 5:03,1 3:49,5 4:06,3 
 
111 114 Magnus Alarik Örsundsbro MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:02,1 2:55,5 1:19,9 0,4
13   Tomas Strömberg Örsundsbro MK 940  
3:04,7 4:51,7 3:58,2 4:07,5 
 
112 205 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:04,1 2:57,5 1:21,9 2,0
14   Kathleen Bergström Östernärke RMC 244  
3:06,6 4:57,3 3:57,0 4:03,2 
 
113 173 Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally Volvo 16:04,8 2:58,2 48,5 0,7
5   Tom Kristensson SMK Hörby 940  
3:05,9 4:59,4 3:57,6 4:01,9 
 
114 61 Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2 wd Peugeot 16:07,7 3:01,1 1:39,6 2,9
11   Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 306  
3:10,3 4:56,6 3:57,2 4:03,6 
 
115 179 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 16:08,6 3:02,0 52,3 0,9
6   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
3:04,7 5:03,2 3:58,0 4:02,7 
 
116 22 Göran Huggare Kolsva MS A-förare 2 wd Opel 16:09,4 3:02,8 2:14,9 0,8
26   Sture Huggare Kolsva MS Kadett GSI  
3:02,3 4:49,2 4:14,2 4:03,7 
 
117 131 Peter Rydholm Eskilstuna MK Grupp E Audi 16:13,4 3:06,8 1:09,7 4,0
6   Urban Risberg Eskilstuna MK 80  
3:05,6 4:59,8 3:59,5 4:08,5 
 
118 111 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:13,7 3:07,1 1:31,5 0,3
15   Max Bäcker SMK Vingåker 240  
Entrant: bygg o schakt 3:02,8 5:03,7 3:59,2 4:08,0 
 
119 128 Jonna Olsson Katrineholms MK Grupp E VW 16:16,3 3:09,7 1:12,6 2,6
7   Patrik Johansson SMK Nyköping Golf 2  
3:14,3 4:56,0 3:58,8 4:07,2 
 
120 113 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:20,6 3:14,0 1:38,4 4,3
16   Peter Fritz Katrineholms MK 240  
3:09,8 4:59,6 4:01,9 4:09,3 
 
121 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:26,8 3:20,2 1:44,6 6,2
17   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro 940  
3:10,7 5:01,7 4:03,5 4:10,9 
 
122 160 Ronnie Jakobsson Kolsva MS 4 WD Mitsubishi 16:28,3 3:21,7 3:21,7 1,5
11   Ola Toven Kolsva MS Evo 6,5  
2:34,0 4:10,7 3:23,5 6:20,1 
 
123 177 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 16:28,9 3:22,3 1:12,6 0,6
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
3:04,9 5:08,2 4:02,3 4:13,5 
 
124 109 Henrik Johansson Va:östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:32,2 3:25,6 1:50,0 3,3
18   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
3:11,1 4:59,7 4:06,2 4:15,2 
 
125 49 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 16:33,3 3:26,7 2:26,4 1,1
13   Stefan Jansson Västerås MS 9-3  
3:19,4 4:58,1 4:05,4 4:10,4 
 
126 126 Mikael Molin MK Ramunder Grupp E Opel 16:36,1 3:29,5 1:32,4 2,8
8   Christer Molin MK Ramunder Astra G  
3:08,9 5:07,3 4:00,0 4:19,9 
 
127 141 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appendix K Ford 16:37,9 3:31,3 1:47,8 1,8
4   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint  
3:05,7 5:11,1 4:05,5 4:15,6 
 
128 133 Johan Karlsson Katrineholms MK Grupp E VW 16:39,1 3:32,5 1:35,4 1,2
9   Henrik Dahlgren Katrineholms MK Golf  
3:13,3 5:02,6 4:07,7 4:15,5 
 
129 106 Niklas Landin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:44,4 3:37,8 2:02,2 5,3
19   Håkan Lundqvist Katrineholms MK 240  
3:13,1 5:10,9 4:06,6 4:13,8 
 
130 132 Andreas Rosén SMK Vingåker Grupp E BMW 16:47,8 3:41,2 1:44,1 3,4
10   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318  
3:20,0 4:57,8 4:00,8 3:59,2 
 
131 59 Håkan Flod SMK Nyköping C-förare 2 wd Opel 16:48,1 3:41,5 2:20,0 0,3
12   Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK Manta B  
3:10,1 5:08,6 4:07,0 4:12,4 
 
132 176 Martin Broberg Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 16:53,0 3:46,4 1:36,7 4,9
8   Tobias Lis Värmdö MK 940  
3:13,8 5:12,2 4:07,6 4:19,4 
 
133 129 Nicklas Gustafsson SMK Nyköping Grupp E VW 16:54,1 3:47,5 1:50,4 1,1
11   Tomas Fredriksson SMK Nyköping Golf GT  
3:12,0 5:17,7 4:10,8 4:13,6 
 
134 130 Ricard Gelin Gnesta MK Grupp E Saab 16:54,9 3:48,3 1:51,2 0,8
12   Frans Hamrén-Söderbäck SMK Nyköping 90  
Entrant: Team Glenna Racing 3:11,9 5:16,5 4:10,1 4:16,4 
 
135 107 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 16:59,8 3:53,2 2:17,6 4,9
20   Kent-Ola Björklund MK Ratten 940  
3:18,6 5:11,4 4:07,5 4:22,3 
 
136 206 Håkan Grosch MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 17:01,3 3:54,7 2:18,6 1,5
30   Jimmy Grosch MK Ratten 240  
3:09,7 5:08,4 4:02,6 4:30,6 
 
137 62 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK C-förare 2 wd VW 17:05,4 3:58,8 2:37,3 4,1
13   Cajsa Carlsson Eskilstuna MK Golf I  
2:54,5 5:38,7 4:14,1 4:18,1 
 
138 57 Rasmus Bergström Haninge MK C-förare 2 wd Opel 17:06,6 4:00,0 2:38,5 1,2
14   Sandra Bergström Haninge MK Ascona B  
3:01,1 4:48,2 5:18,0 3:59,3 
 
139 116 Linda Sjölin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 17:23,3 4:16,7 2:41,1 16,7
21   Mikael Söderberg Enköpings MK 940  
Entrant: Ledin Motorsport 3:14,8 5:18,0 4:17,8 4:32,7 
 
140 124 Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E Opel 17:24,0 4:17,4 2:20,3 0,7
13   Maths Storm Katrineholms MK Ascona  
3:22,7 5:20,8 4:17,4 4:23,1 
 
141 33 Curt Åkerberg Flens MS A-förare 2 wd Volvo 17:36,1 4:29,5 3:41,6 12,1
27   Tommy Börjesson Flens MS 142  
3:25,5 5:18,5 4:19,2 4:32,9 
 
142 119 Anders Ellner SMK Södermanland Grupp E Opel 17:40,5 4:33,9 2:36,8 4,4
14   Catrine Ellner SMK Södermanland Ascona B  
3:21,1 5:24,3 4:20,1 4:35,0 
 
143 108 Michael Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 18:01,7 4:55,1 3:19,5 21,2
22   Pär Loden Mälaröarnas MK 244  
3:27,5 5:29,5 4:26,4 4:38,3 
 
144 153 Alex Nagy Huddinge MK Appendix K Volvo 18:18,1 5:11,5 3:28,0 16,4
5   Lennart Bohm Huddinge MK 142  
3:05,9 6:55,5 4:00,2 4:16,5 
 
145 123 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 18:52,1 5:45,5 3:48,4 34,0
15   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 2  
3:05,9 4:47,8 3:55,5 7:02,9 
 
146 154 Peter Thume Kolsva MS Appendix K Opel 18:58,3 5:51,7 4:08,2 6,2
6   Karin Danielsson Kolsva MS Kadett GTE  
3:27,6 6:01,9 4:29,3 4:39,5 
 
147 151 Lennart Stocker Värmdö BK Appendix K Opel 19:01,6 5:55,0 4:11,5 3,3
7   P O Einerfeldt Värmdö BK Ascona B  
3:05,9 7:52,4 3:57,9 4:05,4 
 
148 182 Josefine Björling Katrineholms MK Ungdomsrally Volvo 20:45,0 7:38,4 5:28,7 1:43,4
9   Robert Björling Katrineholms MK 740  
4:01,1 6:19,4 5:07,0 5:17,5 
 
149 149 Jan Andresson Filipststad MC Appendix K BMW 21:00,1 7:53,5 6:10,0 15,1
8   Lennart Karlsson Filipstads MC 2002  
3:22,2 8:31,4 4:23,9 4:42,6 
 
150 146 Gunnar Olsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 21:21,7 8:15,1 6:31,6 21,6
9   Gustav Olsson SMK Vingåker 142  
3:11,8 9:46,1 4:07,3 4:16,5 
 
151 117 Rolf Karlsson SMK Arboga C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 21:45,1 8:38,5 7:02,9 23,4
23   Åke Carlbom Eskilstuna MK 244  
Entrant: PRO Rally Team 3:56,8 6:38,0 5:10,6 5:49,7 
 
152 147 Anders Jansson Katrineholms MK Appendix K Saab 22:15,0 9:08,4 7:24,9 29,9
10   Åke Andersson Katrineholms MK 96 V4  
3:23,5 9:55,1 4:22,1 4:34,3 
 
153 45 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 1:10:20,7 57:14,1 56:13,8 48:05,7
14   Richard Karlsson SMK Nyköping Golf Mk II  
2:52,7 4:29,6 3:40,2 59:18,2