2016-05-21
Violenrallyt
Official final
After SS 3
157 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 157 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD Skoda 9:43,9
1   Christer Johansson Flens MS Fabia WRC  
2:30,1 3:59,3 3:14,5 
 
2 156 Markus Theorin Skillingaryds MK 4 WD Mitsubishi 9:48,5 4,6 4,6 4,6
2   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Evo VII  
Entrant: Bergfors snickerifabrik 2:30,6 4:05,6 3:12,3 
 
3 159 Joakim Längberg Linköpings MS 4 WD Mitsubishi 10:06,3 22,4 22,4 17,8
3   Dennis Noren V:a Östergötland MK Evo 7  
2:33,5 4:05,9 3:26,9 
 
4 160 Ronnie Jakobsson Kolsva MS 4 WD Mitsubishi 10:08,2 24,3 24,3 1,9
4   Ola Toven Kolsva MS Evo 6,5  
2:34,0 4:10,7 3:23,5 
 
5 3 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 10:17,1 33,2 8,9
1   Kristoffer Nordlund Gnesta MK Golf  
2:38,4 4:16,0 3:22,7 
 
6 12 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 wd Volvo 10:23,1 39,2 6,0 6,0
2   Andreas Johansson Östgöta BSF 240  
2:42,8 4:15,3 3:25,0 
 
7 8 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Opel 10:23,7 39,8 6,6 0,6
3   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra KitCar  
2:41,4 4:14,9 3:27,4 
 
8 201 Björn Jacobson Värmdö BK 4 WD Subaru 10:24,8 40,9 40,9 1,1
5   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555  
2:40,6 4:18,9 3:25,3 
 
9 204 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 10:25,1 41,2 8,0 0,3
4   Tommy Lindholm Munkfors MC 940  
Entrant: Kjellbergs AB 2:41,4 4:17,4 3:26,3 
 
10 1 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 10:25,2 41,3 8,1 0,1
5   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
2:41,5 4:16,5 3:27,2 
 
11 161 Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 10:31,4 47,5 47,5 6,2
6   Lukas Åkeson Gnesta MK Evo 9  
2:41,6 4:21,1 3:28,7 
 
12 46 Pontus Jakobsson SMK Nyköping B-förare 2 wd VW 10:31,5 47,6 0,1
1   Julia Svensson Gullabo RC Golf  
2:42,2 4:21,5 3:27,8 
 
13 164 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK 4 WD Mitsubishi 10:31,9 48,0 48,0 0,4
7   Jonas Wennberg Vallentuna MK Evo 6  
2:43,4 4:19,9 3:28,6 
 
14 10 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 10:33,5 49,6 16,4 1,6
6   Peter Hanhela Eskilstuna MK Golf III KitCar  
2:44,3 4:18,6 3:30,6 
 
15 5 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 wd Nissan 10:34,5 50,6 17,4 1,0
7   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:43,7 4:19,9 3:30,9 
 
16 2 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A-förare 2 wd Ford 10:34,8 50,9 17,7 0,3
8   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Fiesta R2 T 1.0  
Entrant: Ford Motor Company AB 2:43,0 4:21,8 3:30,0 
 
17 25 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 10:39,4 55,5 22,3 4,6
9   Kristofer Dahlström Vallentuna MK 240  
2:46,5 4:23,7 3:29,2 
 
18 26 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd Opel 10:39,5 55,6 22,4 0,1
10   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B  
2:44,6 4:23,3 3:31,6 
 
19 15 Mats Eriksson Haninge MK A-förare 2 wd Ford 10:42,1 58,2 25,0 2,6
11   Stefan Trygg Haninge MK Escort  
2:46,5 4:22,3 3:33,3 
 
20 215 Erik Wigren Gestrike RT C-förare 2 wd Volvo 10:47,0 1:03,1 4,9
1   Johan Strid Järbo MK 940  
2:45,8 4:28,1 3:33,1 
 
21 163 Janne Pettersson SMK Nyköping 4 WD Audi 10:47,2 1:03,3 1:03,3 0,2
8   Lasse Andersson SMK Nyköping Quattro  
2:44,4 4:27,4 3:35,4 
 
22 9 Mattias Hallberg Mälaröarnas MK A-förare 2 wd Volvo 10:50,1 1:06,2 33,0 2,9
12   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940  
Entrant: Örby Gummi 2:47,8 4:28,0 3:34,3 
 
23 19 Mattias Engvall Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 10:50,4 1:06,5 33,3 0,3
13   Robin Wallberg Skutskärs MS Civic Type R  
2:47,7 4:28,7 3:34,0 
 
24 18 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 10:51,5 1:07,6 34,4 1,1
14   Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se 2:48,6 4:26,1 3:36,8 
 
25 40 Andreas Jonsson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 10:53,3 1:09,4 21,8 1,8
2   Magnus Jonsson SMK Nyköping 242  
2:46,7 4:30,6 3:36,0 
 
26 6 Niklas Karlsson Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 10:53,5 1:09,6 36,4 0,2
15   Mikael Ståhl Haninge MK 940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB 2:57,6 4:30,6 3:25,3 
 
26 37 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Ford 10:53,5 1:09,6 22,0
3   Jonas Magnér Gotlands MF BK Fiesta  
Entrant: System Edström Bilinredningar AB 2:47,9 4:33,0 3:32,6 
 
28 47 Tobias Pettersson Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 10:55,0 1:11,1 23,5 1,5
4   Åke Kjellgren 240  
Entrant: Team KåCe Bilservice 2:50,4 4:30,0 3:34,6 
 
29 96 Emil Andersson MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 10:56,3 1:12,4 1,3
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
2:49,4 4:32,8 3:34,1 
 
30 75 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 10:57,3 1:13,4 1,0
1   Charlie Ekström Eskilstuna MK 940  
2:47,6 4:33,1 3:36,6 
 
31 95 Elias Lundberg SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 10:57,5 1:13,6 0,2 0,2
2   Pelle Wilén Strängnäs AMS 940  
2:47,0 4:37,3 3:33,2 
 
32 78 Tom Thomasson MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 10:59,0 1:15,1 1,7 1,5
3   Dan Levin MK Ratten 940  
2:45,6 4:27,5 3:45,9 
 
33 137 Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K Porsche 11:00,2 1:16,3 1,2
1   Håkan Jacobsson Norbergs MC 911 RS  
2:48,9 4:35,5 3:35,8 
 
34 44 Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2 wd BMW 11:00,6 1:16,7 29,1 0,4
5   Anton Berglin Skutskärs MS 325  
2:53,0 4:31,4 3:36,2 
 
35 56 Lars Martin Stensbøl KNA Kongsvinger C-förare 2 wd Ford 11:00,8 1:16,9 13,8 0,2
2   Mads Ola Stensbøl KNA Kongsvinger Fiesta ST  
2:49,8 4:31,4 3:39,6 
 
36 218 Kent Nordquist Vansbro MK A-förare 2 wd Volvo 11:02,5 1:18,6 45,4 1,7
16   Per-Erik Hellström 940  
2:50,7 4:30,7 3:41,1 
 
36 45 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 11:02,5 1:18,6 31,0
6   Richard Karlsson SMK Nyköping Golf Mk II  
2:52,7 4:29,6 3:40,2 
 
38 21 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 wd VW 11:04,1 1:20,2 47,0 1,6
17   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK Golf  
2:54,2 4:28,8 3:41,1 
 
38 23 Björn Oskarsson Huddinge MK A-förare 2 wd Volvo 11:04,1 1:20,2 47,0
17   Patrik Johansson Växjö MS 240  
2:51,3 4:33,6 3:39,2 
 
40 83 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:04,4 1:20,5 7,1 0,3
4   Jesper Hellström SMK Vingåker 940  
2:47,2 4:40,8 3:36,4 
 
41 81 Andreas Persson Simrishamns MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:05,1 1:21,2 7,8 0,7
5   Frida Olofsson Hässleholms MK 940  
Entrant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo 2:52,7 4:35,8 3:36,6 
 
42 77 Kim Nilsson Osby K A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:05,4 1:21,5 8,1 0,3
6   Peter T Modig Vara MK 940  
2:53,1 4:33,6 3:38,7 
 
43 27 Patrik Johansson Katrineholms MK A-förare 2 wd Toyota 11:05,8 1:21,9 48,7 0,4
19   Olle Erixon Katrineholms MK Corolla  
2:52,7 4:34,6 3:38,5 
 
44 140 Anders Frisk SMK Sala Appendix K Volvo 11:06,2 1:22,3 6,0 0,4
2   Joakim Frisk MK Eskil 244  
2:49,2 4:33,9 3:43,1 
 
45 35 Leif Nordh Mälaröarnas MK B-förare 2 wd Volvo 11:06,3 1:22,4 34,8 0,1
7   Toni Sundqvist Motala MK 940  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB 2:49,2 4:33,5 3:43,6 
 
46 79 André Nygren MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:06,5 1:22,6 9,2 0,2
7   Emil Olsson MK Ratten 940  
2:47,5 4:35,2 3:43,8 
 
47 11 Antti Johannesson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Volvo 11:06,7 1:22,8 49,6 0,2
20   Jim Bergström SMK Södermanland 242  
2:51,1 4:35,1 3:40,5 
 
48 53 Patrick Carlsson Eskilstuna MK C-förare 2 wd Volvo 11:08,4 1:24,5 21,4 1,7
3   Ingemar Carlsson Eskilstuna MK 740  
2:50,8 4:38,9 3:38,7 
 
49 48 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 11:08,8 1:24,9 37,3 0,4
8   Kenta Johansson SMK Nyköping 242  
2:52,5 4:34,6 3:41,7 
 
50 72 Lars Ohlson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:09,3 1:25,4 12,0 0,5
8   Göran Widell SMK Vingåker 940  
2:52,5 4:36,0 3:40,8 
 
51 30 Casper Uddberg Gnesta MK A-förare 2 wd Volvo 11:10,6 1:26,7 53,5 1,3
21   Daniel Suvola SMK Nyköping 242  
2:54,7 4:37,0 3:38,9 
 
52 98 Ola Wördin MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:11,2 1:27,3 14,9 0,6
2   Caroline Magnusson MK Ratten 940  
2:55,7 4:35,4 3:40,1 
 
53 36 Peter Ericsson Östhammars MK B-förare 2 wd VW 11:11,8 1:27,9 40,3 0,6
9   Ida Fredriksson Östhammars MK Golf 16v  
2:46,1 4:25,1 4:00,6 
 
54 39 Andreas Dahl Värmdö MK B-förare 2 wd Renault 11:12,3 1:28,4 40,8 0,5
10   Mikael Ence Haninge MK Clio 2.0 16v  
2:52,4 4:36,6 3:43,3 
 
55 121 Thobias Svensson SMK Hörby Grupp E VW 11:12,4 1:28,5 0,1
1   Stefan Petersson Grimslövs MS Golf 4  
2:53,4 4:38,4 3:40,6 
 
56 38 Patrik Pettersson Falköpings MK B-förare 2 wd Opel 11:12,8 1:28,9 41,3 0,4
11   Martin Andersson Götene MK Kadett GSI  
2:53,0 4:36,2 3:43,6 
 
57 74 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:13,2 1:29,3 15,9 0,4
9   Mikael Schuster Hällefors MK 940  
2:55,9 4:34,9 3:42,4 
 
58 169 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 11:13,4 1:29,5 1:29,5 0,2
9   Lucas Karlsson Gnesta MK Evo  
2:48,4 4:46,3 3:38,7 
 
59 70 Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:16,3 1:32,4 19,0 2,9
10   Linus Pichler MSK Hammaren 940  
2:54,5 4:38,9 3:42,9 
 
60 73 Joakim Larsson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:16,6 1:32,7 19,3 0,3
11   Linus Isaksson Laxå MK 940  
2:56,0 4:36,4 3:44,2 
 
60 80 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:16,6 1:32,7 19,3
11   Patrik Knöös Säffle MC 240  
2:51,8 4:43,6 3:41,2 
 
60 168 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 WD Subaru 11:16,6 1:32,7 1:32,7
10   Kristoffer Gustafsson Katrineholms MK Impreza  
2:51,7 4:43,2 3:41,7 
 
63 41 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 11:17,0 1:33,1 45,5 0,4
12   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
2:57,3 4:37,6 3:42,1 
 
63 97 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:17,0 1:33,1 20,7
3   Martin Axelsson Västra Östergötlands MK 944  
2:57,4 4:37,7 3:41,9 
 
65 203 Johan Carlsson Eskilstuna MK B-förare 2 wd VW 11:18,1 1:34,2 46,6 1,1
13   Stefan Packalén Eskilstuna MK Golf  
2:57,4 4:40,3 3:40,4 
 
66 84 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:18,4 1:34,5 21,1 0,3
13   Patrick Larsson Eskilstuna MK 940  
2:51,0 4:43,6 3:43,8 
 
67 16 Peter Rådén Taxinge MK A-förare 2 wd Opel 11:20,0 1:36,1 1:02,9 1,6
22   Conny Rådén Taxinge MK Ascona B  
2:57,8 4:37,5 3:44,7 
 
67 63 Ola Wredh Örsundsbro MK C-förare 2 wd SEAT 11:20,0 1:36,1 33,0
4   Ida Eklund Örsundsbro MK Ibiza  
2:56,9 4:38,7 3:44,4 
 
69 136 Lars Davidsson Enköpings MK Appendix K Renault 11:20,1 1:36,2 19,9 0,1
3   Kjell Jansson Enköping MK Alpine  
2:55,0 4:39,1 3:46,0 
 
70 100 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:20,5 1:36,6 24,2 0,4
4   Linus Harling MK Team Westom 940  
2:57,3 4:40,5 3:42,7 
 
71 24 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 11:20,9 1:37,0 1:03,8 0,4
23   Rebecca Engvall Skutskärs MS Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se 2:55,9 4:38,8 3:46,2 
 
72 87 Lukas Andervang Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:21,1 1:37,2 23,8 0,2
14   Robin Norling SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:47,0 3:41,9 
 
73 180 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 11:21,3 1:37,4 0,2
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
2:52,6 4:44,3 3:44,4 
 
74 115 Andreas Hultström SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:21,5 1:37,6 25,2 0,2
5   Amanda Hultström SMK Nyköping 940  
2:54,4 4:42,7 3:44,4 
 
75 214 Patrik Jonsson Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:22,1 1:38,2 24,8 0,6
15   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil 940  
2:56,7 4:39,7 3:45,7 
 
76 52 Stefan Andersson Västerås MS C-förare 2 wd Ford 11:22,7 1:38,8 35,7 0,6
5   Roger Lindholm Västerås MS Escort  
2:50,7 4:34,4 3:57,6 
 
76 202 Erik Corell SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:22,7 1:38,8 25,4
16   Emil Corell SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:50,3 3:40,2 
 
76 101 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:22,7 1:38,8 26,4
6   Daniel Garsten MK Team Westom 240  
2:54,7 4:42,5 3:45,5 
 
79 102 Viktor Johansson Vara MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:24,4 1:40,5 28,1 1,7
7   Rickard Johansson Vara MK 940  
2:56,8 4:42,3 3:45,3 
 
80 170 Fredrik Lundkvist Sigtuna RC 4 WD Subaru 11:24,5 1:40,6 1:40,6 0,1
11   Anders Lundkvist Sigtuna RC Impreza  
2:51,7 4:48,8 3:44,0 
 
81 55 Johan Larsson Fredriksbergs MK C-förare 2 wd Opel 11:24,9 1:41,0 37,9 0,4
6   Lennart Larsson Fredriksbergs MK Corsa  
Entrant: DA Transprort AB Grängesberg 2:58,9 4:40,7 3:45,3 
 
82 207 Christian Granfors Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 11:25,3 1:41,4 28,0 0,4
17   Felicia Grundtman Eskilstuna MK Swift  
2:54,1 4:44,7 3:46,5 
 
83 99 Emelie Axelsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:26,6 1:42,7 30,3 1,3
8   Peter Johansson MK Team Treske 940  
2:53,5 4:41,3 3:51,8 
 
84 120 Andreas Olsson Kalmar MK Grupp E VW 11:26,8 1:42,9 14,4 0,2
2   Martin Olsson Gullabo RC Golf 4  
Entrant: Gullabo Rallydäck 0486-21851 2:59,8 4:42,1 3:44,9 
 
85 54 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 11:28,7 1:44,8 41,7 1,9
7   Lars Carlson 242  
2:59,2 4:34,0 3:55,5 
 
86 50 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 wd Opel 11:29,1 1:45,2 57,6 0,4
14   Kenneth Stenberg SMK Vingåker Ascona B  
3:00,1 4:41,3 3:47,7 
 
87 104 Magnus Berlin SMK Uppsala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:29,3 1:45,4 33,0 0,2
9   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark 240  
2:57,7 4:45,1 3:46,5 
 
88 34 Pär Carlsson Flens MS A-förare 2 wd Citroen 11:30,6 1:46,7 1:13,5 1,3
24   Ellen Carlsson Flens MS Xsara  
2:55,2 4:45,6 3:49,8 
 
89 60 Martin Alarik Örsundsbro MK C-förare 2 wd BMW 11:30,7 1:46,8 43,7 0,1
8   Niklas Landqvist SMK Uppsala 325  
2:59,8 4:45,1 3:45,8 
 
90 212 Daniel Frisk SMK Sala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:31,0 1:47,1 34,7 0,3
10   Björn Andersson SMK Sala 242  
2:59,6 4:43,1 3:48,3 
 
91 64 Robert Olsson SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 11:31,4 1:47,5 34,1 0,4
18   Andreas Brüdigam Västerås MS Swift GTI  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 2:58,6 4:42,3 3:50,5 
 
92 89 Rickard Ekblom Värmdö BK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:33,8 1:49,9 36,5 2,4
19   Håkan Ehrsson Värmdö BK 940  
2:56,8 4:47,2 3:49,8 
 
93 171 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 11:34,7 1:50,8 13,4 0,9
2   Tomas Johansson Kullings MS 940  
2:57,2 4:52,0 3:45,5 
 
94 125 Stefan Gustavsson Ludvika MS Grupp E VW 11:35,1 1:51,2 22,7 0,4
3   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS Golf  
2:55,7 4:53,9 3:45,5 
 
95 110 Henri Cedergren SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:35,4 1:51,5 39,1 0,3
11   Sebastian Cedergren SMK Nyköping 940  
3:02,6 4:46,9 3:45,9 
 
96 51 Gunnar Arestav Stockholms BK C-förare 2 wd Volvo 11:35,5 1:51,6 48,5 0,1
9   Bengt Springer Stockholms BK 940  
Entrant: Örby Gummi 3:02,2 4:43,8 3:49,5 
 
97 42 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 11:35,9 1:52,0 1:04,4 0,4
15   Hasse Lindström Kolsva MS 940  
2:56,4 5:00,5 3:39,0 
 
98 94 Pär Johansson Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:36,1 1:52,2 38,8 0,2
20   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
2:53,8 4:54,2 3:48,1 
 
99 172 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 11:36,8 1:52,9 15,5 0,7
3   Peter Leander Säffle MC 940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Bästring/ind.la 2:54,5 4:52,4 3:49,9 
 
100 68 Jan Lingheimer VÖMK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:38,4 1:54,5 41,1 1,6
21   Peter Malmberg Åtvidabergs MK 240  
2:58,4 4:46,8 3:53,2 
 
101 86 Roger Fransson Vännäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:40,8 1:56,9 43,5 2,4
22   Charlott Holmqvist Vännäs MK 940  
3:00,5 4:53,4 3:46,9 
 
102 90 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:41,6 1:57,7 44,3 0,8
23   Tobias Steen Gotlands MFBK 940  
2:56,6 4:56,0 3:49,0 
 
103 93 Simon Pettersson Skepptuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 11:43,4 1:59,5 46,1 1,8
24   Millan Kilman Skepptuna MK Swift Mk2  
2:53,6 4:55,0 3:54,8 
 
104 213 Robin Granfors Eskilstuna MK Grupp E VW 11:43,5 1:59,6 31,1 0,1
4   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Golf III  
2:59,3 4:54,1 3:50,1 
 
105 112 Niklas Berglund Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:44,9 2:01,0 48,6 1,4
12   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
3:03,0 4:49,1 3:52,8 
 
106 65 Jonas Sjöman Flens MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:45,8 2:01,9 48,5 0,9
25   Thomas Johansson Katrineholms MK 940  
3:03,6 4:50,6 3:51,6 
 
107 88 Niclas Lundgren Åmåls MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:47,1 2:03,2 49,8 1,3
26   Thorbjörn Tholander Toarps MK 940  
2:58,4 4:58,3 3:50,4 
 
108 67 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:48,9 2:05,0 51,6 1,8
27   Christina Holgersson V:a Östergötlands MK 240  
3:02,9 4:51,6 3:54,4 
 
109 123 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 11:49,2 2:05,3 36,8 0,3
5   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 2  
3:05,9 4:47,8 3:55,5 
 
110 91 Jessica Larsson Rasbo MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:49,5 2:05,6 52,2 0,3
28   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
3:01,8 4:57,8 3:49,9 
 
111 69 Anders Wänn Borlänge MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 11:50,9 2:07,0 53,6 1,4
29   Monica Israelsson Borlänge MK 940  
3:02,8 4:51,1 3:57,0 
 
112 31 Karl-Erik Forsman Botkyrka MK A-förare 2 wd Opel 11:52,1 2:08,2 1:35,0 1,2
25   Per-Erik Polsäter Manta B 2.0  
3:05,1 4:50,2 3:56,8 
 
113 175 David Dannevall Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 11:53,1 2:09,2 31,8 1,0
4   Fredrik Dannevall Värmdö BK 940  
2:57,3 4:57,7 3:58,1 
 
114 114 Magnus Alarik Örsundsbro MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 11:54,6 2:10,7 58,3 1,5
13   Tomas Strömberg Örsundsbro MK 940  
3:04,7 4:51,7 3:58,2 
 
115 58 Göran Boström VÖMK C-förare 2 wd BMW 11:55,4 2:11,5 1:08,4 0,8
10   Stefan Johansson VÖMK E36  
3:02,8 5:03,1 3:49,5 
 
116 127 Alexander Broberg SMK Nyköping Grupp E Opel 11:56,3 2:12,4 43,9 0,9
6   Rickard Broberg Värmdö MK Astra  
3:03,0 4:58,9 3:54,4 
 
117 205 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:00,9 2:17,0 1:04,6 4,6
14   Kathleen Bergström Östernärke RMC 244  
3:06,6 4:57,3 3:57,0 
 
118 173 Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally Volvo 12:02,9 2:19,0 41,6 2,0
5   Tom Kristensson SMK Hörby 940  
3:05,9 4:59,4 3:57,6 
 
119 61 Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2 wd Peugeot 12:04,1 2:20,2 1:17,1 1,2
11   Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 306  
3:10,3 4:56,6 3:57,2 
 
120 131 Peter Rydholm Eskilstuna MK Grupp E Audi 12:04,9 2:21,0 52,5 0,8
7   Urban Risberg Eskilstuna MK 80  
3:05,6 4:59,8 3:59,5 
 
121 22 Göran Huggare Kolsva MS A-förare 2 wd Opel 12:05,7 2:21,8 1:48,6 0,8
26   Sture Huggare Kolsva MS Kadett GSI  
3:02,3 4:49,2 4:14,2 
 
121 111 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:05,7 2:21,8 1:09,4
15   Max Bäcker SMK Vingåker 240  
Entrant: bygg o schakt 3:02,8 5:03,7 3:59,2 
 
123 179 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 12:05,9 2:22,0 44,6 0,2
6   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
3:04,7 5:03,2 3:58,0 
 
124 128 Jonna Olsson Katrineholms MK Grupp E VW 12:09,1 2:25,2 56,7 3,2
8   Patrik Johansson SMK Nyköping Golf 2  
3:14,3 4:56,0 3:58,8 
 
125 113 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:11,3 2:27,4 1:15,0 2,2
16   Peter Fritz Katrineholms MK 240  
3:09,8 4:59,6 4:01,9 
 
126 177 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 12:15,4 2:31,5 54,1 4,1
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
3:04,9 5:08,2 4:02,3 
 
127 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:15,9 2:32,0 1:19,6 0,5
17   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro 940  
3:10,7 5:01,7 4:03,5 
 
128 126 Mikael Molin MK Ramunder Grupp E Opel 12:16,2 2:32,3 1:03,8 0,3
9   Christer Molin MK Ramunder Astra G  
3:08,9 5:07,3 4:00,0 
 
129 109 Henrik Johansson Va:östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:17,0 2:33,1 1:20,7 0,8
18   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
3:11,1 4:59,7 4:06,2 
 
130 141 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appendix K Ford 12:22,3 2:38,4 1:22,1 5,3
4   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint  
3:05,7 5:11,1 4:05,5 
 
131 49 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 12:22,9 2:39,0 1:51,4 0,6
16   Stefan Jansson Västerås MS 9-3  
3:19,4 4:58,1 4:05,4 
 
132 133 Johan Karlsson Katrineholms MK Grupp E VW 12:23,6 2:39,7 1:11,2 0,7
10   Henrik Dahlgren Katrineholms MK Golf  
3:13,3 5:02,6 4:07,7 
 
133 106 Niklas Landin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:30,6 2:46,7 1:34,3 7,0
19   Håkan Lundqvist Katrineholms MK 240  
3:13,1 5:10,9 4:06,6 
 
134 206 Håkan Grosch MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 12:30,7 2:46,8 1:33,4 0,1
30   Jimmy Grosch MK Ratten 240  
3:09,7 5:08,4 4:02,6 
 
135 176 Martin Broberg Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 12:33,6 2:49,7 1:12,3 2,9
8   Tobias Lis Värmdö MK 940  
3:13,8 5:12,2 4:07,6 
 
136 59 Håkan Flod SMK Nyköping C-förare 2 wd Opel 12:35,7 2:51,8 1:48,7 2,1
12   Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK Manta B  
3:10,1 5:08,6 4:07,0 
 
137 107 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:37,5 2:53,6 1:41,2 1,8
20   Kent-Ola Björklund MK Ratten 940  
3:18,6 5:11,4 4:07,5 
 
138 130 Ricard Gelin Gnesta MK Grupp E Saab 12:38,5 2:54,6 1:26,1 1,0
11   Frans Hamrén-Söderbäck SMK Nyköping 90  
Entrant: Team Glenna Racing 3:11,9 5:16,5 4:10,1 
 
139 129 Nicklas Gustafsson SMK Nyköping Grupp E VW 12:40,5 2:56,6 1:28,1 2,0
12   Tomas Fredriksson SMK Nyköping Golf GT  
3:12,0 5:17,7 4:10,8 
 
140 62 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK C-förare 2 wd VW 12:47,3 3:03,4 2:00,3 6,8
13   Cajsa Carlsson Eskilstuna MK Golf I  
2:54,5 5:38,7 4:14,1 
 
141 132 Andreas Rosén SMK Vingåker Grupp E BMW 12:48,6 3:04,7 1:36,2 1,3
13   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318  
3:20,0 4:57,8 4:00,8 
 
142 116 Linda Sjölin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 12:50,6 3:06,7 1:54,3 2,0
21   Mikael Söderberg Enköpings MK 940  
Entrant: Ledin Motorsport 3:14,8 5:18,0 4:17,8 
 
143 124 Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E Opel 13:00,9 3:17,0 1:48,5 10,3
14   Maths Storm Katrineholms MK Ascona  
3:22,7 5:20,8 4:17,4 
 
144 33 Curt Åkerberg Flens MS A-förare 2 wd Volvo 13:03,2 3:19,3 2:46,1 2,3
27   Tommy Börjesson Flens MS 142  
3:25,5 5:18,5 4:19,2 
 
145 119 Anders Ellner SMK Södermanland Grupp E Opel 13:05,5 3:21,6 1:53,1 2,3
15   Catrine Ellner SMK Södermanland Ascona B  
3:21,1 5:24,3 4:20,1 
 
146 57 Rasmus Bergström Haninge MK C-förare 2 wd Opel 13:07,3 3:23,4 2:20,3 1,8
14   Sandra Bergström Haninge MK Ascona B  
3:01,1 4:48,2 5:18,0 
 
147 108 Michael Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 13:23,4 3:39,5 2:27,1 16,1
22   Pär Loden Mälaröarnas MK 244  
3:27,5 5:29,5 4:26,4 
 
148 154 Peter Thume Kolsva MS Appendix K Opel 13:58,8 4:14,9 2:58,6 35,4
5   Karin Danielsson Kolsva MS Kadett GTE  
3:27,6 6:01,9 4:29,3 
 
149 153 Alex Nagy Huddinge MK Appendix K Volvo 14:01,6 4:17,7 3:01,4 2,8
6   Lennart Bohm Huddinge MK 142  
3:05,9 6:55,5 4:00,2 
 
150 32 Peter Hålling Norrköpings MK A-förare 2 wd Opel 14:17,7 4:33,8 4:00,6 16,1
28   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
2:49,5 4:29,4 6:58,8 
 
151 151 Lennart Stocker Värmdö BK Appendix K Opel 14:56,2 5:12,3 3:56,0 38,5
7   P O Einerfeldt Värmdö BK Ascona B  
3:05,9 7:52,4 3:57,9 
 
152 182 Josefine Björling Katrineholms MK Ungdomsrally Volvo 15:27,5 5:43,6 4:06,2 31,3
9   Robert Björling Katrineholms MK 740  
4:01,1 6:19,4 5:07,0 
 
153 117 Rolf Karlsson SMK Arboga C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 15:45,4 6:01,5 4:49,1 17,9
23   Åke Carlbom Eskilstuna MK 244  
Entrant: PRO Rally Team 3:56,8 6:38,0 5:10,6 
 
154 149 Jan Andresson Filipststad MC Appendix K BMW 16:17,5 6:33,6 5:17,3 32,1
8   Lennart Karlsson Filipstads MC 2002  
3:22,2 8:31,4 4:23,9 
 
155 146 Gunnar Olsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 17:05,2 7:21,3 6:05,0 47,7
9   Gustav Olsson SMK Vingåker 142  
3:11,8 9:46,1 4:07,3 
 
156 147 Anders Jansson Katrineholms MK Appendix K Saab 17:40,7 7:56,8 6:40,5 35,5
10   Åke Andersson Katrineholms MK 96 V4  
3:23,5 9:55,1 4:22,1 
 
157 208 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 37:15,8 27:31,9 26:58,7 19:35,1
29   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
2:39,2 4:16,9 30:19,7