2016-05-21
Violenrallyt
Official final
After SS 2
165 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 157 Johan Rudengren Eskilstuna MK 4 WD Skoda 6:29,4
1   Christer Johansson Flens MS Fabia WRC  
2:30,1 3:59,3 
 
2 156 Markus Theorin Skillingaryds MK 4 WD Mitsubishi 6:36,2 6,8 6,8 6,8
2   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK Evo VII  
Entrant: Bergfors snickerifabrik 2:30,6 4:05,6 
 
3 159 Joakim Längberg Linköpings MS 4 WD Mitsubishi 6:39,4 10,0 10,0 3,2
3   Dennis Noren V:a Östergötland MK Evo 7  
2:33,5 4:05,9 
 
4 160 Ronnie Jakobsson Kolsva MS 4 WD Mitsubishi 6:44,7 15,3 15,3 5,3
4   Ola Toven Kolsva MS Evo 6,5  
2:34,0 4:10,7 
 
5 3 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 6:54,4 25,0 9,7
1   Kristoffer Nordlund Gnesta MK Golf  
2:38,4 4:16,0 
 
6 208 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 6:56,1 26,7 1,7 1,7
2   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
2:39,2 4:16,9 
 
7 8 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Opel 6:56,3 26,9 1,9 0,2
3   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK Astra KitCar  
2:41,4 4:14,9 
 
8 1 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 6:58,0 28,6 3,6 1,7
4   Johan Lövgren Degerfors RC DS3 R3T  
2:41,5 4:16,5 
 
9 12 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 wd Volvo 6:58,1 28,7 3,7 0,1
5   Andreas Johansson Östgöta BSF 240  
2:42,8 4:15,3 
 
10 204 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 6:58,8 29,4 4,4 0,7
6   Tommy Lindholm Munkfors MC 940  
Entrant: Kjellbergs AB 2:41,4 4:17,4 
 
11 201 Björn Jacobson Värmdö BK 4 WD Subaru 6:59,5 30,1 30,1 0,7
5   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555  
2:40,6 4:18,9 
 
12 161 Michael Holmgren Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 7:02,7 33,3 33,3 3,2
6   Lukas Åkeson Gnesta MK Evo 9  
2:41,6 4:21,1 
 
13 10 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 7:02,9 33,5 8,5 0,2
7   Peter Hanhela Eskilstuna MK Golf III KitCar  
2:44,3 4:18,6 
 
14 164 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK 4 WD Mitsubishi 7:03,3 33,9 33,9 0,4
7   Jonas Wennberg Vallentuna MK Evo 6  
2:43,4 4:19,9 
 
15 5 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 wd Nissan 7:03,6 34,2 9,2 0,3
8   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:43,7 4:19,9 
 
16 46 Pontus Jakobsson SMK Nyköping B-förare 2 wd VW 7:03,7 34,3 0,1
1   Julia Svensson Gullabo RC Golf  
2:42,2 4:21,5 
 
17 2 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A-förare 2 wd Ford 7:04,8 35,4 10,4 1,1
9   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Fiesta R2 T 1.0  
Entrant: Ford Motor Company AB 2:43,0 4:21,8 
 
18 26 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd Opel 7:07,9 38,5 13,5 3,1
10   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B  
2:44,6 4:23,3 
 
19 15 Mats Eriksson Haninge MK A-förare 2 wd Ford 7:08,8 39,4 14,4 0,9
11   Stefan Trygg Haninge MK Escort  
2:46,5 4:22,3 
 
20 25 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 7:10,2 40,8 15,8 1,4
12   Kristofer Dahlström Vallentuna MK 240  
2:46,5 4:23,7 
 
21 36 Peter Ericsson Östhammars MK B-förare 2 wd VW 7:11,2 41,8 7,5 1,0
2   Ida Fredriksson Östhammars MK Golf 16v  
2:46,1 4:25,1 
 
22 163 Janne Pettersson SMK Nyköping 4 WD Audi 7:11,8 42,4 42,4 0,6
8   Lasse Andersson SMK Nyköping Quattro  
2:44,4 4:27,4 
 
23 78 Tom Thomasson MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:13,1 43,7 1,3
1   Dan Levin MK Ratten 940  
2:45,6 4:27,5 
 
24 166 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 WD Mitsubishi 7:13,3 43,9 43,9 0,2
9   Melina Toven Kolsva MS Evo VII  
2:43,7 4:29,6 
 
25 215 Erik Wigren Gestrike RT C-förare 2 wd Volvo 7:13,9 44,5 0,6
1   Johan Strid Järbo MK 940  
2:45,8 4:28,1 
 
26 18 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 wd VW 7:14,7 45,3 20,3 0,8
13   Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se 2:48,6 4:26,1 
 
27 9 Mattias Hallberg Mälaröarnas MK A-förare 2 wd Volvo 7:15,8 46,4 21,4 1,1
14   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940  
Entrant: Örby Gummi 2:47,8 4:28,0 
 
28 19 Mattias Engvall Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 7:16,4 47,0 22,0 0,6
15   Robin Wallberg Skutskärs MS Civic Type R  
2:47,7 4:28,7 
 
29 40 Andreas Jonsson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 7:17,3 47,9 13,6 0,9
3   Magnus Jonsson SMK Nyköping 242  
2:46,7 4:30,6 
 
30 32 Peter Hålling Norrköpings MK A-förare 2 wd Opel 7:18,9 49,5 24,5 1,6
16   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
2:49,5 4:29,4 
 
31 47 Tobias Pettersson Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 7:20,4 51,0 16,7 1,5
4   Åke Kjellgren 240  
Entrant: Team KåCe Bilservice 2:50,4 4:30,0 
 
32 75 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:20,7 51,3 7,6 0,3
2   Charlie Ekström Eskilstuna MK 940  
2:47,6 4:33,1 
 
33 37 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Ford 7:20,9 51,5 17,2 0,2
5   Jonas Magnér Gotlands MF BK Fiesta  
Entrant: System Edström Bilinredningar AB 2:47,9 4:33,0 
 
34 56 Lars Martin Stensbøl KNA Kongsvinger C-förare 2 wd Ford 7:21,2 51,8 7,3 0,3
2   Mads Ola Stensbøl KNA Kongsvinger Fiesta ST  
2:49,8 4:31,4 
 
35 218 Kent Nordquist Vansbro MK A-förare 2 wd Volvo 7:21,4 52,0 27,0 0,2
17   Per-Erik Hellström 940  
2:50,7 4:30,7 
 
36 96 Emil Andersson MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:22,2 52,8 0,8
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
2:49,4 4:32,8 
 
37 45 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 7:22,3 52,9 18,6 0,1
6   Richard Karlsson SMK Nyköping Golf Mk II  
2:52,7 4:29,6 
 
38 35 Leif Nordh Mälaröarnas MK B-förare 2 wd Volvo 7:22,7 53,3 19,0 0,4
7   Toni Sundqvist Motala MK 940  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB 2:49,2 4:33,5 
 
38 79 André Nygren MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:22,7 53,3 9,6
3   Emil Olsson MK Ratten 940  
2:47,5 4:35,2 
 
40 21 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 wd VW 7:23,0 53,6 28,6 0,3
18   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK Golf  
2:54,2 4:28,8 
 
41 140 Anders Frisk SMK Sala Appendix K Volvo 7:23,1 53,7 0,1
1   Joakim Frisk MK Eskil 244  
2:49,2 4:33,9 
 
42 95 Elias Lundberg SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:24,3 54,9 11,2 1,2
4   Pelle Wilén Strängnäs AMS 940  
2:47,0 4:37,3 
 
43 44 Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2 wd BMW 7:24,4 55,0 20,7 0,1
8   Anton Berglin Skutskärs MS 325  
2:53,0 4:31,4 
 
43 137 Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K Porsche 7:24,4 55,0 1,3
2   Håkan Jacobsson Norbergs MC 911 RS  
2:48,9 4:35,5 
 
45 135 Kjell Sandberg Haninge MK Appendix K Opel 7:24,6 55,2 1,5 0,2
3   Göran Lönnmark Flens MS Ascona 400  
2:47,2 4:37,4 
 
46 23 Björn Oskarsson Huddinge MK A-förare 2 wd Volvo 7:24,9 55,5 30,5 0,3
19   Patrik Johansson Växjö MS 240  
2:51,3 4:33,6 
 
47 52 Stefan Andersson Västerås MS C-förare 2 wd Ford 7:25,1 55,7 11,2 0,2
3   Roger Lindholm Västerås MS Escort  
2:50,7 4:34,4 
 
48 11 Antti Johannesson Eskilstuna MK A-förare 2 wd Volvo 7:26,2 56,8 31,8 1,1
20   Jim Bergström SMK Södermanland 242  
2:51,1 4:35,1 
 
49 77 Kim Nilsson Osby K A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:26,7 57,3 13,6 0,5
5   Peter T Modig Vara MK 940  
2:53,1 4:33,6 
 
50 48 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 7:27,1 57,7 23,4 0,4
9   Kenta Johansson SMK Nyköping 242  
2:52,5 4:34,6 
 
51 27 Patrik Johansson Katrineholms MK A-förare 2 wd Toyota 7:27,3 57,9 32,9 0,2
21   Olle Erixon Katrineholms MK Corolla  
2:52,7 4:34,6 
 
52 83 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:28,0 58,6 14,9 0,7
6   Jesper Hellström SMK Vingåker 940  
2:47,2 4:40,8 
 
53 6 Niklas Karlsson Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 7:28,2 58,8 33,8 0,2
22   Mikael Ståhl Haninge MK 940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB 2:57,6 4:30,6 
 
54 211 Oscar Ljung Simrishamns MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 240 7:28,4 59,0 6,2 0,2
2   Mårten Nilsson Simrishamns MK 240  
2:52,4 4:36,0 
 
55 72 Lars Ohlson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:28,5 59,1 15,4 0,1
7   Göran Widell SMK Vingåker 940  
2:52,5 4:36,0 
 
55 81 Andreas Persson Simrishamns MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:28,5 59,1 15,4
7   Frida Olofsson Hässleholms MK 940  
Entrant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo 2:52,7 4:35,8 
 
57 39 Andreas Dahl Värmdö MK B-förare 2 wd Renault 7:29,0 59,6 25,3 0,5
10   Mikael Ence Haninge MK Clio 2.0 16v  
2:52,4 4:36,6 
 
58 38 Patrik Pettersson Falköpings MK B-förare 2 wd Opel 7:29,2 59,8 25,5 0,2
11   Martin Andersson Götene MK Kadett GSI  
2:53,0 4:36,2 
 
59 53 Patrick Carlsson Eskilstuna MK C-förare 2 wd Volvo 7:29,7 1:00,3 15,8 0,5
4   Ingemar Carlsson Eskilstuna MK 740  
2:50,8 4:38,9 
 
60 74 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:30,8 1:01,4 17,7 1,1
9   Mikael Schuster Hällefors MK 940  
2:55,9 4:34,9 
 
61 98 Ola Wördin MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:31,1 1:01,7 8,9 0,3
3   Caroline Magnusson MK Ratten 940  
2:55,7 4:35,4 
 
62 30 Casper Uddberg Gnesta MK A-förare 2 wd Volvo 7:31,7 1:02,3 37,3 0,6
23   Daniel Suvola SMK Nyköping 242  
2:54,7 4:37,0 
 
63 121 Thobias Svensson SMK Hörby Grupp E VW 7:31,8 1:02,4 0,1
1   Stefan Petersson Grimslövs MS Golf 4  
2:53,4 4:38,4 
 
64 73 Joakim Larsson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:32,4 1:03,0 19,3 0,6
10   Linus Isaksson Laxå MK 940  
2:56,0 4:36,4 
 
65 54 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 7:33,2 1:03,8 19,3 0,8
5   Lars Carlson 242  
2:59,2 4:34,0 
 
66 70 Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:33,4 1:04,0 20,3 0,2
11   Linus Pichler MSK Hammaren 940  
2:54,5 4:38,9 
 
67 136 Lars Davidsson Enköpings MK Appendix K Renault 7:34,1 1:04,7 11,0 0,7
4   Kjell Jansson Enköping MK Alpine  
2:55,0 4:39,1 
 
68 84 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:34,6 1:05,2 21,5 0,5
12   Patrick Larsson Eskilstuna MK 940  
2:51,0 4:43,6 
 
69 24 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2 wd Honda 7:34,7 1:05,3 40,3 0,1
24   Rebecca Engvall Skutskärs MS Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se 2:55,9 4:38,8 
 
69 169 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 WD Mitsubishi 7:34,7 1:05,3 1:05,3
10   Lucas Karlsson Gnesta MK Evo  
2:48,4 4:46,3 
 
71 99 Emelie Axelsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:34,8 1:05,4 12,6 0,1
4   Peter Johansson MK Team Treske 940  
2:53,5 4:41,3 
 
72 41 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 7:34,9 1:05,5 31,2 0,1
12   Mikael Brinck Katrineholms MK 240  
2:57,3 4:37,6 
 
72 168 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 WD Subaru 7:34,9 1:05,5 1:05,5
11   Kristoffer Gustafsson Katrineholms MK Impreza  
2:51,7 4:43,2 
 
74 97 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:35,1 1:05,7 12,9 0,2
5   Martin Axelsson Västra Östergötlands MK 944  
2:57,4 4:37,7 
 
75 16 Peter Rådén Taxinge MK A-förare 2 wd Opel 7:35,3 1:05,9 40,9 0,2
25   Conny Rådén Taxinge MK Ascona B  
2:57,8 4:37,5 
 
76 80 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:35,4 1:06,0 22,3 0,1
13   Patrik Knöös Säffle MC 240  
2:51,8 4:43,6 
 
77 63 Ola Wredh Örsundsbro MK C-förare 2 wd SEAT 7:35,6 1:06,2 21,7 0,2
6   Ida Eklund Örsundsbro MK Ibiza  
2:56,9 4:38,7 
 
78 214 Patrik Jonsson Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:36,4 1:07,0 23,3 0,8
14   Alexander Glavsjö Karlstad MC Bil 940  
2:56,7 4:39,7 
 
79 180 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 7:36,9 1:07,5 0,5
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik 940  
2:52,6 4:44,3 
 
80 115 Andreas Hultström SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:37,1 1:07,7 14,9 0,2
6   Amanda Hultström SMK Nyköping 940  
2:54,4 4:42,7 
 
81 101 Marcus Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:37,2 1:07,8 15,0 0,1
7   Daniel Garsten MK Team Westom 240  
2:54,7 4:42,5 
 
82 203 Johan Carlsson Eskilstuna MK B-förare 2 wd VW 7:37,7 1:08,3 34,0 0,5
13   Stefan Packalén Eskilstuna MK Golf  
2:57,4 4:40,3 
 
83 100 Felix Harling MK Team Westom C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:37,8 1:08,4 15,6 0,1
8   Linus Harling MK Team Westom 940  
2:57,3 4:40,5 
 
84 207 Christian Granfors Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 7:38,8 1:09,4 25,7 1,0
15   Felicia Grundtman Eskilstuna MK Swift  
2:54,1 4:44,7 
 
85 102 Viktor Johansson Vara MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:39,1 1:09,7 16,9 0,3
9   Rickard Johansson Vara MK 940  
2:56,8 4:42,3 
 
86 87 Lukas Andervang Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:39,2 1:09,8 26,1 0,1
16   Robin Norling SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:47,0 
 
87 55 Johan Larsson Fredriksbergs MK C-förare 2 wd Opel 7:39,6 1:10,2 25,7 0,4
7   Lennart Larsson Fredriksbergs MK Corsa  
Entrant: DA Transprort AB Grängesberg 2:58,9 4:40,7 
 
88 170 Fredrik Lundkvist Sigtuna RC 4 WD Subaru 7:40,5 1:11,1 1:11,1 0,9
12   Anders Lundkvist Sigtuna RC Impreza  
2:51,7 4:48,8 
 
89 34 Pär Carlsson Flens MS A-förare 2 wd Citroen 7:40,8 1:11,4 46,4 0,3
26   Ellen Carlsson Flens MS Xsara  
2:55,2 4:45,6 
 
90 64 Robert Olsson SMK Sala A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 7:40,9 1:11,5 27,8 0,1
17   Andreas Brüdigam Västerås MS Swift GTI  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 2:58,6 4:42,3 
 
91 50 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 wd Opel 7:41,4 1:12,0 37,7 0,5
14   Kenneth Stenberg SMK Vingåker Ascona B  
3:00,1 4:41,3 
 
92 120 Andreas Olsson Kalmar MK Grupp E VW 7:41,9 1:12,5 10,1 0,5
2   Martin Olsson Gullabo RC Golf 4  
Entrant: Gullabo Rallydäck 0486-21851 2:59,8 4:42,1 
 
93 202 Erik Corell SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:42,5 1:13,1 29,4 0,6
18   Emil Corell SMK Nyköping 940  
2:52,2 4:50,3 
 
94 212 Daniel Frisk SMK Sala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:42,7 1:13,3 20,5 0,2
10   Björn Andersson SMK Sala 242  
2:59,6 4:43,1 
 
95 104 Magnus Berlin SMK Uppsala C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:42,8 1:13,4 20,6 0,1
11   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark 240  
2:57,7 4:45,1 
 
96 89 Rickard Ekblom Värmdö BK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:44,0 1:14,6 30,9 1,2
19   Håkan Ehrsson Värmdö BK 940  
2:56,8 4:47,2 
 
97 60 Martin Alarik Örsundsbro MK C-förare 2 wd BMW 7:44,9 1:15,5 31,0 0,9
8   Niklas Landqvist SMK Uppsala 325  
2:59,8 4:45,1 
 
98 68 Jan Lingheimer VÖMK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:45,2 1:15,8 32,1 0,3
20   Peter Malmberg Åtvidabergs MK 240  
2:58,4 4:46,8 
 
99 51 Gunnar Arestav Stockholms BK C-förare 2 wd Volvo 7:46,0 1:16,6 32,1 0,8
9   Bengt Springer Stockholms BK 940  
Entrant: Örby Gummi 3:02,2 4:43,8 
 
100 172 Linus Leander Säffle MC Ungdomsrally Volvo 7:46,9 1:17,5 10,0 0,9
2   Peter Leander Säffle MC 940  
Entrant: Spader Äzz Gruppen Bästring/ind.la 2:54,5 4:52,4 
 
101 138 Roger Clefberg Västerås MS Appendix K Ford 7:47,7 1:18,3 24,6 0,8
5   Rune Eriksson Västerås MS Escort RS 2000  
3:05,3 4:42,4 
 
102 94 Pär Johansson Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:48,0 1:18,6 34,9 0,3
21   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
2:53,8 4:54,2 
 
103 93 Simon Pettersson Skepptuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Suzuki 7:48,6 1:19,2 35,5 0,6
22   Millan Kilman Skepptuna MK Swift Mk2  
2:53,6 4:55,0 
 
104 171 Isac Nordström Kullings MS Ungdomsrally Volvo 7:49,2 1:19,8 12,3 0,6
3   Tomas Johansson Kullings MS 940  
2:57,2 4:52,0 
 
105 57 Rasmus Bergström Haninge MK C-förare 2 wd Opel 7:49,3 1:19,9 35,4 0,1
10   Sandra Bergström Haninge MK Ascona B  
3:01,1 4:48,2 
 
106 110 Henri Cedergren SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:49,5 1:20,1 27,3 0,2
12   Sebastian Cedergren SMK Nyköping 940  
3:02,6 4:46,9 
 
107 125 Stefan Gustavsson Ludvika MS Grupp E VW 7:49,6 1:20,2 17,8 0,1
3   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS Golf  
2:55,7 4:53,9 
 
108 22 Göran Huggare Kolsva MS A-förare 2 wd Opel 7:51,5 1:22,1 57,1 1,9
27   Sture Huggare Kolsva MS Kadett GSI  
3:02,3 4:49,2 
 
109 112 Niklas Berglund Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:52,1 1:22,7 29,9 0,6
13   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
3:03,0 4:49,1 
 
110 90 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:52,6 1:23,2 39,5 0,5
23   Tobias Steen Gotlands MFBK 940  
2:56,6 4:56,0 
 
111 213 Robin Granfors Eskilstuna MK Grupp E VW 7:53,4 1:24,0 21,6 0,8
4   Andreas Nilsson Eskilstuna MK Golf III  
2:59,3 4:54,1 
 
112 123 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 7:53,7 1:24,3 21,9 0,3
5   Ludvig Eriksson Gnesta MK Golf 2  
3:05,9 4:47,8 
 
113 69 Anders Wänn Borlänge MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:53,9 1:24,5 40,8 0,2
24   Monica Israelsson Borlänge MK 940  
3:02,8 4:51,1 
 
113 86 Roger Fransson Vännäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:53,9 1:24,5 40,8
24   Charlott Holmqvist Vännäs MK 940  
3:00,5 4:53,4 
 
115 65 Jonas Sjöman Flens MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:54,2 1:24,8 41,1 0,3
26   Thomas Johansson Katrineholms MK 940  
3:03,6 4:50,6 
 
116 67 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:54,5 1:25,1 41,4 0,3
27   Christina Holgersson V:a Östergötlands MK 240  
3:02,9 4:51,6 
 
117 175 David Dannevall Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 7:55,0 1:25,6 18,1 0,5
4   Fredrik Dannevall Värmdö BK 940  
2:57,3 4:57,7 
 
118 31 Karl-Erik Forsman Botkyrka MK A-förare 2 wd Opel 7:55,3 1:25,9 1:00,9 0,3
28   Per-Erik Polsäter Manta B 2.0  
3:05,1 4:50,2 
 
119 114 Magnus Alarik Örsundsbro MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 7:56,4 1:27,0 34,2 1,1
14   Tomas Strömberg Örsundsbro MK 940  
3:04,7 4:51,7 
 
120 88 Niclas Lundgren Åmåls MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:56,7 1:27,3 43,6 0,3
28   Thorbjörn Tholander Toarps MK 940  
2:58,4 4:58,3 
 
121 42 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 7:56,9 1:27,5 53,2 0,2
15   Hasse Lindström Kolsva MS 940  
2:56,4 5:00,5 
 
122 91 Jessica Larsson Rasbo MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 7:59,6 1:30,2 46,5 2,7
29   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
3:01,8 4:57,8 
 
123 127 Alexander Broberg SMK Nyköping Grupp E Opel 8:01,9 1:32,5 30,1 2,3
6   Rickard Broberg Värmdö MK Astra  
3:03,0 4:58,9 
 
124 205 Per Carlsson Nora MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:03,9 1:34,5 41,7 2,0
15   Kathleen Bergström Östernärke RMC 244  
3:06,6 4:57,3 
 
125 173 Victor Hansen SMK Hörby Ungdomsrally Volvo 8:05,3 1:35,9 28,4 1,4
5   Tom Kristensson SMK Hörby 940  
3:05,9 4:59,4 
 
126 131 Peter Rydholm Eskilstuna MK Grupp E Audi 8:05,4 1:36,0 33,6 0,1
7   Urban Risberg Eskilstuna MK 80  
3:05,6 4:59,8 
 
127 58 Göran Boström VÖMK C-förare 2 wd BMW 8:05,9 1:36,5 52,0 0,5
11   Stefan Johansson VÖMK E36  
3:02,8 5:03,1 
 
128 111 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:06,5 1:37,1 44,3 0,6
16   Max Bäcker SMK Vingåker 240  
Entrant: bygg o schakt 3:02,8 5:03,7 
 
129 61 Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2 wd Peugeot 8:06,9 1:37,5 53,0 0,4
12   Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 306  
3:10,3 4:56,6 
 
130 179 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 8:07,9 1:38,5 31,0 1,0
6   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK 940  
3:04,7 5:03,2 
 
131 113 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:09,4 1:40,0 47,2 1,5
17   Peter Fritz Katrineholms MK 240  
3:09,8 4:59,6 
 
132 128 Jonna Olsson Katrineholms MK Grupp E VW 8:10,3 1:40,9 38,5 0,9
8   Patrik Johansson SMK Nyköping Golf 2  
3:14,3 4:56,0 
 
133 109 Henrik Johansson Va:östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:10,8 1:41,4 48,6 0,5
18   Linnéa Flod SMK Nyköping 240  
3:11,1 4:59,7 
 
134 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:12,4 1:43,0 50,2 1,6
19   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro 940  
3:10,7 5:01,7 
 
135 177 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 8:13,1 1:43,7 36,2 0,7
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland 244  
3:04,9 5:08,2 
 
136 133 Johan Karlsson Katrineholms MK Grupp E VW 8:15,9 1:46,5 44,1 2,8
9   Henrik Dahlgren Katrineholms MK Golf  
3:13,3 5:02,6 
 
137 126 Mikael Molin MK Ramunder Grupp E Opel 8:16,2 1:46,8 44,4 0,3
10   Christer Molin MK Ramunder Astra G  
3:08,9 5:07,3 
 
138 141 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appendix K Ford 8:16,8 1:47,4 53,7 0,6
6   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint  
3:05,7 5:11,1 
 
139 49 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 8:17,5 1:48,1 1:13,8 0,7
16   Stefan Jansson Västerås MS 9-3  
3:19,4 4:58,1 
 
140 59 Håkan Flod SMK Nyköping C-förare 2 wd Opel 8:18,7 1:49,3 1:04,8 1,2
13   Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK Manta B  
3:10,1 5:08,6 
 
141 106 Niklas Landin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:24,0 1:54,6 1:01,8 5,3
20   Håkan Lundqvist Katrineholms MK 240  
3:13,1 5:10,9 
 
142 176 Martin Broberg Värmdö BK Ungdomsrally Volvo 8:26,0 1:56,6 49,1 2,0
8   Tobias Lis Värmdö MK 940  
3:13,8 5:12,2 
 
143 206 Håkan Grosch MK Ratten A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 8:28,1 1:58,7 1:15,0 2,1
30   Jimmy Grosch MK Ratten 240  
3:09,7 5:08,4 
 
144 130 Ricard Gelin Gnesta MK Grupp E Saab 8:28,4 1:59,0 56,6 0,3
11   Frans Hamrén-Söderbäck SMK Nyköping 90  
Entrant: Team Glenna Racing 3:11,9 5:16,5 
 
145 129 Nicklas Gustafsson SMK Nyköping Grupp E VW 8:29,7 2:00,3 57,9 1,3
12   Tomas Fredriksson SMK Nyköping Golf GT  
3:12,0 5:17,7 
 
146 107 Marcus Jardler Östmark MFF C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:30,0 2:00,6 1:07,8 0,3
21   Kent-Ola Björklund MK Ratten 940  
3:18,6 5:11,4 
 
147 116 Linda Sjölin Flens MS C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:32,8 2:03,4 1:10,6 2,8
22   Mikael Söderberg Enköpings MK 940  
Entrant: Ledin Motorsport 3:14,8 5:18,0 
 
148 62 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK C-förare 2 wd VW 8:33,2 2:03,8 1:19,3 0,4
14   Cajsa Carlsson Eskilstuna MK Golf I  
2:54,5 5:38,7 
 
149 124 Esbjörn Fälth Katrineholms MK Grupp E Opel 8:43,5 2:14,1 1:11,7 10,3
13   Maths Storm Katrineholms MK Ascona  
3:22,7 5:20,8 
 
150 33 Curt Åkerberg Flens MS A-förare 2 wd Volvo 8:44,0 2:14,6 1:49,6 0,5
29   Tommy Börjesson Flens MS 142  
3:25,5 5:18,5 
 
151 119 Anders Ellner SMK Södermanland Grupp E Opel 8:45,4 2:16,0 1:13,6 1,4
14   Catrine Ellner SMK Södermanland Ascona B  
3:21,1 5:24,3 
 
152 132 Andreas Rosén SMK Vingåker Grupp E BMW 8:47,8 2:18,4 1:16,0 2,4
15   Linn Sjöberg SMK Vingåker 318  
3:20,0 4:57,8 
 
153 92 Robert Bertilsson Vetlanda RRC A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 Volvo 8:53,6 2:24,2 1:40,5 5,8
31   Palle Palmberg Vetlanda RRC 850  
2:54,7 5:58,9 
 
154 143 Kenth Widén Enköpings MK Appendix K Saab 8:54,7 2:25,3 1:31,6 1,1
7   Crister Boman Enköpings MK V4  
3:25,1 5:29,6 
 
155 108 Michael Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 8:57,0 2:27,6 1:34,8 2,3
23   Pär Loden Mälaröarnas MK 244  
3:27,5 5:29,5 
 
156 178 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 9:03,6 2:34,2 1:26,7 6,6
9   Nicklas Jacobsson Eskilstuna MK 940  
Entrant: NJ ELINSTALLATION 4:14,3 4:49,3 
 
157 154 Peter Thume Kolsva MS Appendix K Opel 9:29,5 3:00,1 2:06,4 25,9
8   Karin Danielsson Kolsva MS Kadett GTE  
3:27,6 6:01,9 
 
158 153 Alex Nagy Huddinge MK Appendix K Volvo 10:01,4 3:32,0 2:38,3 31,9
9   Lennart Bohm Huddinge MK 142  
3:05,9 6:55,5 
 
159 182 Josefine Björling Katrineholms MK Ungdomsrally Volvo 10:20,5 3:51,1 2:43,6 19,1
10   Robert Björling Katrineholms MK 740  
4:01,1 6:19,4 
 
160 117 Rolf Karlsson SMK Arboga C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 10:34,8 4:05,4 3:12,6 14,3
24   Åke Carlbom Eskilstuna MK 244  
Entrant: PRO Rally Team 3:56,8 6:38,0 
 
161 151 Lennart Stocker Värmdö BK Appendix K Opel 10:58,3 4:28,9 3:35,2 23,5
10   P O Einerfeldt Värmdö BK Ascona B  
3:05,9 7:52,4 
 
162 149 Jan Andresson Filipststad MC Appendix K BMW 11:53,6 5:24,2 4:30,5 55,3
11   Lennart Karlsson Filipstads MC 2002  
3:22,2 8:31,4 
 
163 146 Gunnar Olsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 12:57,9 6:28,5 5:34,8 1:04,3
12   Gustav Olsson SMK Vingåker 142  
3:11,8 9:46,1 
 
164 147 Anders Jansson Katrineholms MK Appendix K Saab 13:18,6 6:49,2 5:55,5 20,7
13   Åke Andersson Katrineholms MK 96 V4  
3:23,5 9:55,1 
 
165 162 Peter Encrantz Skutskärs MS 4 WD Subaru 19:12,2 12:42,8 12:42,8 5:53,6
13   Sara Encrantz Skutskärs MS Impreza  
2:43,3 16:28,9