Svenska English
Raceconsulting
2016-01-24 Kyrksjöslaget Official final
Results
Total list 50 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 48 A Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 4:00,5
1     Andreas Jonasson Ljusdals MS   Evo 6 4:01,7 8:02,2
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
2 50 A Jan Wikström Skutskärs MS 4WD Toyota 4:08,7 8,6
2     Mattias Kågström Skutskärs MS   Corolla WRC 4:02,1 8:10,8 8,6
 
3 49 A Lennart Olsson SMK Sundsvall 4WD Mitsubishi 4:07,7 13,9
3     Tommy Oläslig   Evo IV 4:08,4 8:16,1 13,9
 
4 47 B Jocke Halvarsson Ljusdals MS 4WD Mitsubishi 4:11,8 19,1
4     Patrik Åkerman Ljusdals MS   Evo 7 4:09,5 8:21,3 19,1
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
5 44 A Stefan Hedström SMK Hälsinge A-förare 2WD Citroën 4:21,3
1     Jesper Jonsson SMK Hälsinge   DS3 R3t 4:19,6 8:40,9 38,7
 
6 46 A Daniel Edman Sandvikens MK A-förare 2WD Volvo 4:26,8 3,9
2     Sofia Nygren   940 4:18,0 8:44,8 42,6
 
7 34 B Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 4:23,8
1     Malte Proos Ljusdals MS   9-3 4:25,5 8:49,3 47,1
Entrant:Mobergs Glas Sveg
 
8 45 A Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2WD Toyota 4:25,5 11,8
3     Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla 4:27,2 8:52,7 50,5
 
9 19 A Mattias Svedberg Bollnäs MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 4:27,2
1     Åsa Svedberg Bollnäs MK   Polo GTI 4:30,0 8:57,2 55,0
 
10 38 B Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 4:25,4 7,9
2     Mats Jönsson SMK Hälsinge   242 4:31,8 8:57,2 55,0
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
11 39 A Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 4:31,0 21,2
4     Johan Thelin   Golf 16v 4:31,1 9:02,1 59,9
 
12 18 A Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 4:30,6 8,6
2     Hans Olof Andersson Sandvikens MK   940 4:35,2 9:05,8 1:03,6
 
13 31 B Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 4:33,6 17,6
3     Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Xsara Coupé 4:33,3 9:06,9 1:04,7
 
14 36 B Jonas Edlund Ilsbo MK B-förare 2WD BMW 4:32,4 19,9
4     Sara Strömberg Ilsbo MK   325 4:36,8 9:09,2 1:07,0
 
15 29 C Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 4:31,9
1     Håkan Eriksson Härjedalens AK   Ascona B 4:38,1 9:10,0 1:07,8
 
16 28 C Janne Zetterman Ljusdals MS C-förare 2WD Ford 4:41,4 3,9
2     Gustav Nygren   Escort RS 2000 4:32,5 9:13,9 1:11,7
Entrant:Team Tok-Åker
 
17 33 B Andreas Grip Järbo MK B-förare 2WD Volvo 4:38,4 34,1
5     Lars Björnmyr   940 4:45,0 9:23,4 1:21,2
 
18 201 A Ulf Söderström Hamrånge MK A-förare 2WD Volvo 4:39,2 44,0
5     Christer Nilsson Sandvikens MK   940 4:45,7 9:24,9 1:22,7
 
19 3 C Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 4:39,7
1     Michael Wandersson Ilsbo   242 4:46,5 9:26,2 1:24,0
 
20 202 C Sven Olov Borg SMK Hälsinge C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 4:42,4 4,9
2     Markus Walter Ljusdals MS   940 4:48,7 9:31,1 1:28,9
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
21 17 B Håkan Henriksson Offerdals MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 4:42,0 35,8
3     Filip Olsson Ljusdals MK   940 4:51,0 9:33,0 1:30,8
 
22 22 A Tommy Sjödin SHRA Sundsvall Appendix K + Grupp H t.o.m. 1974 Volvo 4:44,0
1     Mikael Persson SMK Sundsvall   PV 4:52,4 9:36,4 1:34,2
 
23 25 C Markus Andersson SMK Hälsinge C-förare 2WD VW 4:50,8 28,3
3     Michael Lindh SMK Hälsinge   Golf Mk1 4:47,5 9:38,3 1:36,1
 
24 12 B Göran Olsson Järbo MK AB-förare Grupp E VW 4:47,6
1     Ture Boström Järbo MK   Golf Mk1 4:53,0 9:40,6 1:38,4
 
25 24 C Camilla Walther SMK Hälsinge C-förare 2WD Citroen 4:49,0 33,7
4     Tage Walther SMK Hälsinge   Xsara 4:54,7 9:43,7 1:41,5
 
26 27 C Linus Granlund Järbo MK C-förare 2WD Volvo 4:49,8 35,1
5     Calle Bodell Järbo MK   940 4:55,3 9:45,1 1:42,9
 
27 1 J Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 4:48,0
1     Pär Bryngelsson SMK Hälsinge   940 4:57,7 9:45,7 1:43,5
Entrant:Välsta Bildemontering AB
 
28 11 C Sven-Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 4:46,8
1     Erika Söderman Mora MK   Astra 4:59,6 9:46,4 1:44,2
 
29 30 B Inge Andersson Hofors MS B-förare 2WD Opel 4:55,9 1:00,2
6     Anders Forsström Hofors MS   Manta 4:53,6 9:49,5 1:47,3
 
30 13 C Karl Swing Bollnäs MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 4:56,1 26,2
3     Ola Swing Bollnäs MK   240 4:56,3 9:52,4 1:50,2
 
31 20 A Börje Westman SMK Hälsinge AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 4:55,3 56,9
4     Morgan Olsson Ljusdals MS   242 4:58,8 9:54,1 1:51,9
 
32 9 C Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E Mazda 4:54,3 11,5
2     Annsofi Wikström Ljusdals MS   323 5:03,6 9:57,9 1:55,7
Entrant:HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
33 14 C Andreas Selin SMK Sundsvall C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 5:02,9 38,1
4     Stefan Selin SMK Sundsvall   940 5:01,4 10:04,3 2:02,1
 
34 41 A Christer Nilsson SMK Hälsinge A-förare 2WD Opel 5:01,9 1:26,5
6     Tobias Nilsson Ljusdals MS   Manta 5:05,5 10:07,4 2:05,2
 
35 23 C Per Fagerström SMK Hälsinge Appendix K + Grupp H t.o.m. 1974 Volvo 5:05,5 34,1
2     Hans Abrahamsson SMK Hälsinge   142 GT 5:05,0 10:10,5 2:08,3
 
36 5 B Conny Zetterman Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 5:21,0 1:21,7
7     Tommy Östh Ljusdals MS   Escort RS 2000 4:50,0 10:11,0 2:08,8
 
37 2 J Rasmus Palm Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 5:00,9 26,1
2     Conny Palm Eskilstuna MK   944 5:10,9 10:11,8 2:09,6
Entrant:NJ ELINSTALLATION
 
38 26 C Tomas Alkberg Sandvikens MK C-förare 2WD Opel 4:34,1 1:03,7
6     Stefan Persson Småbacka MK   Kadett GTE 5:39,6 10:13,7 2:11,5
 
39 7 C Mats Vallström Gestrike RT C-förare Grupp E Saab 5:01,4 33,4
3     Ann-Sofie Engberg   99 5:18,4 10:19,8 2:17,6
 
40 6 C Per Eriksson Järbo MK C-förare Grupp E VW 5:12,2 38,2
4     Johan Eriksson Järbo MK   Golf Mk 1 5:12,4 10:24,6 2:22,4
 
41 16 C Ove Lundin Jämtlands MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 5:14,7 1:00,7
5     Linda Dalhgren Ljusdals MS   Scirocco 5:12,2 10:26,9 2:24,7
 
42 10 C Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 5:10,3 41,5
5     Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona B 5:17,6 10:27,9 2:25,7
 
43 21 C Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + Grupp H t.o.m. 1974 Opel 5:26,5 1:12,0
3     Frida Edman Ilsbo MK   Ascona A 5:21,9 10:48,4 2:46,2
 
44 15 C Alf Lundin Jämtlands MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Opel 5:46,6 1:56,5
6     Johan Thorell   Kadett 5:36,1 11:22,7 3:20,5
 
45 35 B Michael Walther SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 9:01,4 4:40,0
8     Mattias Höglund   Xsara 4:27,9 13:29,3 5:27,1
 
4 B Joakim Palm Ilsbo MK B-förare 2WD Opel 4:29,8
    Anders Nilsson Ljusdals MS   Kadett 15:00,0 Retired
 
42 A Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 2WD VW 4:29,4
    Christian Nyström SMK Söderhamn   Golf Retired
 
43 A Jari Liiten SMK Hälsinge A-förare 2WD Ford 4:31,2
    Tommy Andersson SMK Hälsinge   Fiesta ST Retired
 
32 B Mattias Henriksson Järbo MK B-förare 2WD VW 4:33,6
    Madeleine Holm Gestrike RT   Golf 2 Retired
 
37 B Henke Palm Ilsbo MK B-förare 2WD Opel
    Elin Nilsson SMK Hälsinge   Kadett 5:00,6 Retired
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!