Svenska English
Raceconsulting
2016-01-30 Härjedalsbrickan Official final
Results
Total list 66 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2 Pen/Total Diff C/L
1 61 A Martin Berglund SMK Gävle 4WD Mitsubishi 7:31,6 6:25,3
1     Joakim Gevert Fryksdalens MK   Mirage R5 14:58,6 28:55,5
 
2 63 A Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 7:43,2 6:26,0 41,6
2     Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Evo 6 15:27,9 29:37,1 41,6
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
3 64 B Jocke Halvarsson Ljusdals MS 4WD Mitsubishi 8:03,9 6:45,1 1:53,0
3     Patrik Åkerman Ljusdals MS   Evo 7 15:59,5 30:48,5 1:53,0
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
4 60 A Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 8:10,7 6:52,4
1     Morgan Olsson SMK Hälsinge   Corolla 16v 16:06,0 31:09,1 2:13,6
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
5 47 C Oskar Brorsson Jämtlands MK C-förare 2WD VW 8:12,2 6:57,5 10
1     Anton Brorsson Jämtlands MK   Golf 15:57,5 31:17,2 2:21,7
 
6 54 B Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 8:10,3 7:04,0
1     Mats Jönsson SMK Hälsinge   242 16:22,2 31:36,5 2:41,0
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
7 62 A Lennart Olsson SMK Sundsvall 4WD Mitsubishi 8:29,7 6:51,9 2:43,9
4     Tommy Proos Härjedalens AK   Lancer 16:17,8 31:39,4 2:43,9
Entrant: Mobergs Glas
 
8 53 B Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 8:20,4 7:06,8 12,3
2     Christer Ericsson Härjedalens AK   9-3 16:21,6 31:48,8 2:53,3
Entrant: Mobergs Glas
 
9 57 A Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2WD Volvo 8:29,8 7:12,8 1:02,7
2     Henrik Tagesson Nybro AC   242 16:29,2 32:11,8 3:16,3
 
10 50 B Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2WD Citroen 8:28,5 7:14,9 43,4
3     Björn Norman Grödinge MK   C2 R2 16:36,5 32:19,9 3:24,4
 
11 32 A Niklas Nilsson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 8:07,2 7:58,4
1     David Ahusiander Jämtlands MK   242 16:16,5 32:22,1 3:26,6
 
12 56 A Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 8:22,1 7:10,4 1:22,3
3     Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 16v 16:58,9 32:31,4 3:35,9
 
13 33 A Mikael Wisti Fagersta MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 8:11,2 7:16,2 10 17,4
2     Jan Skoglund MSK Hammaren   240 17:02,1 32:39,5 3:44,0
 
14 27 R Tony Jansson Almunge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 8:23,1 7:12,2
1     Sussi Andersson Rasbo MK   Escort RS 2000 17:05,3 32:40,6 3:45,1
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
15 59 A Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2WD Honda 8:25,9 7:25,0 1:45,8
4     Sara Encrantz Skutskärs MS   Civic Type-R 17:04,0 32:54,9 3:59,4
Entrant: Team RallyShop.se
 
16 43 A Dan Hoff Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 8:39,9 7:25,2
1     Pontus Hoff Jämtlands MK   Golf II GTI 17:13,7 33:18,8 4:23,3
 
17 44 A Pär Pålsson Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 8:35,6 7:25,3 3,5
2     Kristina Blom Jämtlands MK   940 17:21,4 33:22,3 4:26,8
 
18 41 C Jonas Wallin Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 8:45,1 7:27,2
1     Fredrik Tinnsten Krokoms MK   Golf GTI 17:21,1 33:33,4 4:37,9
 
19 26 A Göran Westerman Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 8:42,1 7:23,7 10 1:01,7
2     Niklas Westerman Rasbo MK   Ascona 17:26,5 33:42,3 4:46,8
 
20 24 A Sören Olsson Films MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Toyota 8:47,7 7:28,4 1:07,4
3     Conny Lindvall Films MK   Celica 17:31,9 33:48,0 4:52,5
 
21 48 B Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 8:34,4 7:14,5 2:11,9
4     Mikael Lindh SMK Hälsinge   Xsara Coupé 17:59,5 33:48,4 4:52,9
 
22 29 A Göran Waller Hedesunda MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 VW 8:46,4 7:30,5 1:38,8
3     Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark   Golf 17:44,0 34:00,9 5:05,4
 
23 49 B Andreas Bolin Sandvikens MK B-förare 2WD VW 8:42,7 7:27,2 2:25,0
5     Malin Thydin Sandvikens MK   Golf 2 16v 17:51,6 34:01,5 5:06,0
 
24 21 A Christer Adolfsson Haninge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 8:47,8 7:32,9 1:28,6
4     Håkan Holm Vallentuna MK   Ascona A 17:48,5 34:09,2 5:13,7
Entrant: Hoffsten Motor AB
 
25 45 B Tim Joons Skutskärs MS AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 8:55,8 7:34,5 51,3
3     Anton Berlin Skutskärs MS   940 17:39,8 34:10,1 5:14,6
 
26 22 A Kenneth Kilheim Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Volvo 8:53,2 7:35,6 1:36,2
5     Robert Karlsson Jämtlands MK   142 17:48,0 34:16,8 5:21,3
 
27 51 B Tomas Lindeqvist Haninge MK B-förare 2WD Volvo 8:49,5 7:39,6 2:47,1
6     Staffan Adengård Skepptuna MK   940 17:54,5 34:23,6 5:28,1
Entrant: Avjämningsteknik
 
28 20 A Erik Uppsäll Sigtuna RC Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 9:00,1 7:42,5 1:43,5
6     Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4 17:41,5 34:24,1 5:28,6
 
29 46 C Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 9:10,5 7:33,1 3:11,1
2     Håkan Eriksson Härjedalens AK   Ascona B 17:44,7 34:28,3 5:32,8
 
30 30 A Magnus Lagerstam Kullings MS Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 8:50,3 7:38,6 2:16,0
4     Tim Lagerstam Kullings MS   242 18:09,2 34:38,1 5:42,6
 
31 25 B Christoffer Storäng Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 8:37,5 7:48,0 20 2:29,6
7     Pelle Christensen Rasbo MK   Escort 18:24,7 35:10,2 6:14,7
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
32 39 C Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:25,9 7:56,4 2:16,4
2     Micke Andersson SMK Hälsinge   242 18:27,5 35:49,8 6:54,3
 
33 6 A Leif B. Andersson Rallyklassikerna Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 9:12,8 7:58,3
1     Bengt Lank Fagersta MK   Cortina GT 19:07,5 36:18,6 7:23,1
 
34 42 C Karl Swing Bollnäs MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:38,3 8:04,4 10 2:54,2
3     Ola Swing Bollnäs MK   242 18:34,9 36:27,6 7:32,1
 
35 38 C Karl Erik Jonasson Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:31,3 8:19,5 3:09,7
4     Alf Jonsson Jämtlands MK   940 18:52,3 36:43,1 7:47,6
 
36 37 C Sven-Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 9:21,5 8:24,1
1     Erika Söderman Mora MK   Ascona B 18:58,4 36:44,0 7:48,5
 
37 66 J Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 9:35,5 8:10,5
1     Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940 19:10,6 36:56,6 8:01,1
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
38 19 A Sture Persson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 96 9:29,7 8:05,2 4:29,5
8     Jonas Hasselskog Jämtlands MK   V4 19:35,2 37:10,1 8:14,6
 
39 202 C Robin Granfors Eskilstuna MK C-förare Grupp E VW 9:41,5 8:15,2 28,4
2     Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Golf 3 19:15,7 37:12,4 8:16,9
 
40 16 A Janne Blom Finspångs MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:09,8 7:57,2
1     Marit Kuhmunen Blom Offerdals MK   PV 20:16,5 37:23,5 8:28,0
 
41 5 B Stefan Pettersson Rasbo MK Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 9:40,7 8:02,5 1:11,1
2     Sören Westerman Almunge MK   Cortina GT 19:46,5 37:29,7 8:34,2
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
42 40 C Roland Ohlson Föllinge MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:37,0 8:15,8 3:57,7
5     Pål Jonsson Föllinge MK   240 19:38,3 37:31,1 8:35,6
 
43 3 A Kenneth Waltersson Anderstorp RC Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 9:38,3 8:17,2 1:43,5
3     Torbjörn Strömsnes Anderstorp RC   Lotus Cortina 20:06,6 38:02,1 9:06,6
 
44 15 A Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:28,8 8:13,6 1:22,0
2     Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon 21:03,1 38:45,5 9:50,0
 
45 17 C Per Fagerström SMK Hälsinge Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 9:48,6 8:38,8
1     Tommy Andersson SMK Hälsinge   142 GT 20:25,8 38:53,2 9:57,7
 
46 55 A Tommy Sjödin SHRA Sundsvall A-förare 2WD Volvo 10:06,0 8:32,5 7:52,8
5     Mikael Persson SMK Sundsvall   PV 20:23,4 39:01,9 10:06,4
 
47 31 A Peter Lindblad Sigtuna RC Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Opel 8:57,2 7:46,8 6:40,4
5     Tomas Karlsson SMK Märsta   Ascona B 22:18,5 39:02,5 10:07,0
 
48 35 C Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E Mazda 10:21,3 8:28,0 2:30,1
3     Ann Sofie Wikström Ljusdals MS   323 20:24,8 39:14,1 10:18,6
Entrant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
49 10 C Dennis Lindholm Värmdö BK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:33,9 8:07,3 1:51,8
3     Mario Fincken Värmdö BK   Amazon 122S 21:34,1 39:15,3 10:19,8
 
50 14 A Sven Olof Jägerstedt SMK Södermanland Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:38,1 8:08,2 2:25,7
4     Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon 22:02,9 39:49,2 10:53,7
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
51 13 A Nils Bergquist Västerås MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:48,0 8:26,5 3:49,6
5     Ola Eklund   Amazon 22:58,6 41:13,1 12:17,6
Entrant: Carfix Rallyteam
 
52 2 A Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 BMC 10:53,0 8:57,4
1     Göran Haag Forshaga MC   Cooper S 21:31,7 41:22,1 12:26,6
 
53 12 A Stig Blomqvist SMK Örebro Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 9:35,7 8:29,4 4:06,1
6     Robert Jacobsson Kolsva MS   Falcon 23:24,5 41:29,6 12:34,1
 
54 36 C Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 10:25,2 10:22,6 20 5:21,2
4     Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona B 20:57,4 42:05,2 13:09,7
 
55 65 C Catrin Synstad Haninge MK 4WD Mitsubishi 12:08,6 9:08,8 20 14:04,2
5     Tomas Jansson Haninge MK   Lancer Evo IX 21:22,3 42:59,7 14:04,2
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
56 1 A Sten Säfström Sigtuna RC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 Saab 11:01,1 9:27,6 2:14,8
2     Jan Säfström Sigtuna RC   Monte Carlo 850 23:08,2 43:36,9 14:41,4
 
57 18 C Rolf Karlsson SMK Arboga Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 13:09,8 10:33,7 10:17,6
2     Ingvar Christianson Kolsva MS   142 25:27,3 49:10,8 20:15,3
Entrant: PRO Rally Team
 
58 11 A Per Göransson Almunge MK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 9:26,8 16:49,8 12:57,6
7     Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon 24:04,5 50:21,1 21:25,6
 
59 201 A Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2WD Opel 8:31,1 7:27,5 22:16,4
6     Torbjörn Olofsson Östergyllen RC   Ascona B 37:26,9 53:25,5 24:30,0
 
7 C Bo Rönnbäck Östernärkes RMC Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 10:30,7 8:58,9
    Gert Svensson   Falcon Brutit
 
8 A Alf Öberg Västerås MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:58,5 13:12,3
    Göran Liljeros Västerås MS   Amazon 122S Brutit
Entrant: CAR FIX Rally Team
 
34 A Arne Bäckström Haninge MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Ford 8:14,1
    Björn Wessel Karlstad Motor Club-bil   Escort BDG Brutit
 
23 A Henrik Boivie Almunge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 9:02,9
    Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000 Brutit
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
9 A Rolf Norlin MSK Hammaren Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:39,4
    Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon Brutit
Entrant: Bajskir Hästar Hammarbygård
 
52 B Anton Eriksson SMK Sundsvall B-förare 2WD Peugeot 10:06,1
    Henrik Hedström SMK Sundsvall   208 Brutit
 
58 A Jari Liiten SMK Hälsinge A-förare 2WD Ford
    Henrik Stark Härjedalens AK   Fiesta ST Brutit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!