Svenska English
Östersund Winter Rally RM Raceconsulting
2015-02-28 Östersund Winter Rally RM/Ekonomi Official final
Results
Total list 26 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 104 A Niklas Nilsson Jämtlands MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:16,0 8:50,8
1     Alf Jonsson Jämtlands MK   940 8:57,6 14:28,2 35:32,6
 
2 105 A Pär Pålsson Jämtlands MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:17,3 8:58,4 10,2
2     Kristina Blom Jämtlands MK   940 9:01,4 14:25,7 35:42,8 10,2
 
3 106 A Mattias Lönn Offerdals MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:16,2 8:59,3 13,1
3     Andreas Eriksson   940 8:56,3 14:33,9 35:45,7 13,1
 
4 102 B Fredrik Jonasson Krokoms MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:19,4 8:56,4 23,3
4     Jimmy Nesterud Jämtlands MK   940 8:59,2 14:40,9 35:55,9 23,3
 
5 109 B Fredric Magnusson Jämtlands MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:15,6 9:00,2 24,7
5     Joakim Ihren Jämtlands MK   740 9:07,5 14:34,0 35:57,3 24,7
 
6 103 A Ingvar Nilsson Hällefors MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:16,3 9:08,3 56,2
6     Anders Östlund Hällefors MK   940 9:17,6 14:46,6 36:28,8 56,2
 
7 107 A Håkan Süld Östhammars MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:22,7 9:04,7 1:05,5
7     Janne Holmberg Östhammars MK   940 9:07,2 15:03,5 36:38,1 1:05,5
 
8 101 A Mattias Engvall Skutskärs MS Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:20,7 9:28,6 1:17,5
8     Tim Joons Skutskärs MS   940 9:04,8 14:56,0 36:50,1 1:17,5
 
9 117 A Niklas Ledin MK Kopparberg Senior-RM klass 1: Gr.E Volvo 3:18,1 9:07,9
1     Mauno Näätänen Hällefors MK   S60 9:00,3 15:41,6 37:07,9 1:35,3
Entrant:Ledin Motorsport
 
10 118 A Mattias Svedberg Bollnäs MK Senior-RM klass 1: Gr.E VW 3:25,9 9:24,1 50,3
2     Åsa Svedberg Bollnäs MK   Golf II 9:17,8 15:50,4 37:58,2 2:25,6
 
11 119 B Michael Lundin Eskilstuna MK Senior-RM klass 1: Gr.E Saab 3:32,4 9:13,6 1:14,6
3     Jimmy Hellström Strängnäs AMS   9000 9:46,6 15:49,9 38:22,5 2:49,9
Entrant:Ledin Motorsport
 
12 122 C Jessica Larsson Rasbo MK Tjej-RM klass 3: Gr.E/F/VOC/N1 Volvo 3:31,1 9:45,0
1     Sandra Waxin Rasbo MK   940 9:35,2 15:38,9 38:30,2 2:57,6
Entrant:HLL Hyreslandslaget
 
13 110 C Håkan Nilsson Timrå MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:33,9 9:42,3 3:27,7
9     Catarina Gustavson Örsundsbro MK   242 9:50,6 15:53,5 39:00,3 3:27,7
Entrant:GRANLÖF´S BYGG & KAKEL AB
 
14 302 J Jonas Wallin Krokoms MK Ungdoms-RM klass 1: Gr.E VW 3:31,0 9:39,9
1     Mats Wallin Krokoms MK   Golf 9:51,6 15:58,2 39:00,7 3:28,1
Entrant:OK Q8 Krokom
 
15 112 B Robert Bertilsson Vetlanda RRC Senior-RM klass 3: Gr.F FWD Volvo 3:41,9 10:10,8
1     Oscar Almqvist Vetlanda RRC   850 9:45,5 16:13,4 39:51,6 4:19,0
 
16 120 C Alexander Broberg SMK Nyköping Senior-RM klass 1: Gr.E Opel 3:52,1 10:15,1 4:27,1
4     Rickard Broberg Värmdö MK   Astra 10:08,4 17:19,4 41:35,0 6:02,4
 
17 111 C Kristian Andersson MK Nordjämten Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:57,2 11:02,0 7:56,2
10     Ester Berntsson MK Nordjämten   940 10:53,4 17:36,2 43:28,8 7:56,2
 
18 303 J Freddi Jacobsson Eskilstuna MK Ungdoms-RM klass 2: Gr.F/VOC/N1 Volvo 4:17,7 11:21,6
1     Peter Liwell Eskilstuna MK   940 11:28,5 18:57,8 46:05,6 10:33,0
 
19 123 C Mia Emilsson MK Rimo Tjej-RM klass 2: 2WD Opel 3:51,7 10:08,2
1     Björn Svensson MK Rimo   Astra 15:27,5 17:23,3 46:50,7 11:18,1
 
20 113 A Martin Eliasson Skutskärs MS Senior-RM klass 1: Gr.E Volvo 3:20,4 9:09,9 24:18,8
5     Joakim Renberg Skutskärs MS   940 9:06,4 39:50,0 1:01:26,7 25:54,1
 
114 A Thobias Svensson SMK Hörby Senior-RM klass 1: Gr.E VW 3:18,0 8:57,1
    Stefan Peterson Grimslövs MS   Golf IV 9:03,3 Retired
 
116 C Johannes Joons Skutskärs MS Senior-RM klass 1: Gr.E Toyota 3:22,9 9:05,7
    Rebecca Engvall Skutskärs MS   Corolla 9:15,7 Retired
 
115 B Magnus Lövgren Sandvikens MK Senior-RM klass 1: Gr.E Toyota 3:25,0 9:21,3
    Mattias Henriksson Sandvikens MK   Corolla 9:26,7 Retired
 
108 A Erik Brodin Sandvikens MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:17,1 9:17,5
    Staffan Andersson Sandvikens MK   940 Retired
 
121 C Roland Ohlson Föllinge MK Senior-RM klass 1: Gr.E VW 3:54,8 9:45,0
    Pål Jonsson Föllinge MK   Golf II Retired
 
301 B Johnny Thyr Films MK Senior-RM klass 2: Gr.F RWD/VOC Volvo 3:17,6 30:51,4 10
    Tom Törngren Nässjö MK   940 Retired
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!