Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
Results
Total list 107 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 6 SS 2/SS 7 SS 3/SS 8 SS 4/SS 9 SS 5 Pen/Total Diff C/L
1 36 A Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 10:44,4 4:11,1 4:53,6 4:06,8 5:31,8
1     Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5 1:40,5 4:00,1 3:06,0 11:00,9 49:15,2
Entrant: JC Raceteknik
 
2 39 A Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 11:11,3 4:10,7 5:04,0 4:11,1 5:30,7 51,1
2     Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC 1:41,7 4:04,6 3:06,9 11:05,3 50:06,3 51,1
 
3 33 A Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 11:06,9 4:18,9 5:02,7 4:08,8 5:29,0 1:05,7
3     Mattias Andersson Säffle MC   Impreza 1:41,0 4:00,7 3:10,0 11:22,9 50:20,9 1:05,7
 
4 34 A Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 11:12,0 4:21,4 5:03,7 4:13,6 5:31,9 1:22,3
4     Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC 1:42,7 4:02,1 3:09,4 11:20,7 50:37,5 1:22,3
Entrant: BILAM
 
5 58 A Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:28,1 4:18,8 5:03,4 4:09,1 5:34,0
1     Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX 1:45,3 4:06,0 3:11,7 11:32,1 51:08,5 1:53,3
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
6 57 A Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:15,9 4:22,4 5:09,1 4:17,3 5:38,3 12,8
2     Per Andersson Hässleholms MK   Evo X 1:45,3 4:11,4 3:19,4 11:22,2 51:21,3 2:06,1
 
7 35 A Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 11:25,7 4:27,7 5:08,7 4:16,1 5:32,5 2:12,3
5     Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC 1:47,8 4:10,5 3:11,4 11:27,1 51:27,5 2:12,3
 
8 56 A Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:25,1 4:24,1 5:09,7 4:15,7 5:40,1 32,8
3     Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX 1:44,3 4:12,3 3:15,5 11:34,5 51:41,3 2:26,1
 
9 40 A Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 11:29,0 4:22,1 5:10,5 4:18,7 5:39,1 2:36,7
6     Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII 1:49,9 4:14,3 3:13,7 11:34,6 51:51,9 2:36,7
 
10 63 A Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:24,3 4:25,1 5:11,8 4:24,2 5:45,3 44,5
4     Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX 1:45,6 4:09,1 3:13,1 11:34,5 51:53,0 2:37,8
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
 
11 74 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 11:22,2 4:24,3 5:12,4 4:21,3 5:54,9
1     Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla 1:48,4 4:16,3 3:17,5 11:39,3 52:16,6 3:01,4
Entrant: Tractive AB
 
12 59 A Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:31,7 4:29,7 5:08,9 4:22,6 5:45,6 1:10,3
5     John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX 1:46,3 4:17,7 3:18,1 11:38,2 52:18,8 3:03,6
 
13 75 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 11:39,8 4:26,6 5:09,9 4:19,6 5:53,9 13,5
2     Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car 1:47,4 4:17,7 3:18,0 11:37,2 52:30,1 3:14,9
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
14 66 A Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 11:32,6 4:29,0 5:13,6 4:23,7 5:55,1 20,6
3     Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t 1:48,8 4:20,3 3:20,9 11:33,2 52:37,2 3:22,0
 
15 64 A Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 11:35,4 4:25,6 5:16,3 4:20,8 5:53,2 22,1
4     Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla 1:47,4 4:18,6 3:20,3 11:41,1 52:38,7 3:23,5
Entrant: Tractive AB
 
16 79 A Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 11:30,1 4:31,2 5:14,7 4:25,7 5:51,4 24,1
5     Conny Sundqvist Storfors MK   940 1:48,3 4:16,5 3:22,3 11:40,5 52:40,7 3:25,5
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
17 77 A Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 11:36,6 4:27,9 5:13,5 4:22,1 5:53,6 26,4
6     Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3 1:48,9 4:19,2 3:18,7 11:42,5 52:43,0 3:27,8
 
18 61 A Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:17,6 4:30,4 5:12,1 4:23,1 5:43,8 1:43,9
6     Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX 1:46,3 4:13,1 3:14,5 11:31,5 52:52,4 3:37,2
 
19 80 A Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 11:33,0 4:26,8 5:20,8 4:26,8 5:56,1 43,2
7     Jesper Johansson Ryds MK   240 1:51,3 4:18,7 3:21,5 11:44,8 52:59,8 3:44,6
Entrant: Team NYBE AB
 
20 27 A Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 11:28,3 4:30,5 5:14,8 4:30,6 5:55,7
1     Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B 1:48,7 4:18,1 3:23,4 11:51,2 53:01,3 3:46,1
 
21 70 A Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 11:48,3 4:32,6 5:14,8 4:22,1 5:54,5
1     Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2 1:45,4 4:17,2 3:22,5 11:48,7 53:06,1 3:50,9
 
22 60 A Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:07,5 4:31,8 5:08,4 4:21,2 5:46,7 1:58,8
7     Roger Rydholm Dals MK   Evo X 1:47,7 4:14,3 3:21,3 11:48,4 53:07,3 3:52,1
 
23 67 A Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 11:56,8 4:30,7 5:14,5 4:23,7 5:58,1 1:01,6
8     Fredrik Livh Laxå MK   Golf 1:50,1 4:16,7 3:20,8 11:46,8 53:18,2 4:03,0
 
24 68 A Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 11:51,0 4:30,3 5:19,7 4:19,2 5:59,9 22,3
2     Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2 1:49,2 4:27,7 3:25,2 11:46,2 53:28,4 4:13,2
Entrant: Öhlins Auto Norden
 
25 32 B Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 11:40,5 4:36,4 5:24,4 4:32,8 5:57,7 40,1
2     Magnus Hermansson Hällefors MK   940 1:53,6 4:20,9 3:23,0 11:52,1 53:41,4 4:26,2
Entrant: Kjellbergs AB
 
26 71 A Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 11:40,3 4:36,3 5:19,0 4:28,4 6:01,5 37,2
3     Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2 1:51,7 4:24,3 3:21,8 12:00,0 53:43,3 4:28,1
Entrant: LundinsBil.se
 
27 81 A David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 11:40,6 4:40,3 5:16,3 4:29,3 6:03,2 1:28,2
9     Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar 1:51,1 4:24,1 3:25,1 11:54,8 53:44,8 4:29,6
 
28 78 A Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 12:06,2 4:38,2 5:20,6 4:27,0 5:52,1 1:33,5
10     Stefan Bergman Fagersta MK   Astra 1:49,2 4:21,2 3:20,1 11:55,5 53:50,1 4:34,9
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
29 51 A Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 12:12,6 4:44,7 5:21,1 4:35,6 5:51,5 4:47,9
7     Peder Johansson MK Team Treske   WRC 1:45,0 4:21,7 3:22,5 11:48,4 54:03,1 4:47,9
 
30 69 A Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 12:04,2 4:33,1 5:21,6 4:26,9 6:06,5 1:02,4
4     Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia 1:51,7 4:24,7 3:25,0 11:54,8 54:08,5 4:53,3
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
31 84 A Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 11:52,2 4:41,7 5:23,9 4:32,1 5:57,5 1:59,6
11     Richard Svensson Storfors MK   940 Evo 1:47,5 4:26,2 3:27,0 12:08,1 54:16,2 5:01,0
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
32 99 A Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 12:03,5 5:03,4 5:19,4 4:29,5 6:01,8 2:16,7
12     Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III 1:51,8 4:23,3 3:25,8 11:54,8 54:33,3 5:18,1
 
33 72 B Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 11:56,9 4:37,0 5:25,4 4:31,3 6:10,5 1:29,3
5     Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2 1:47,7 4:28,9 3:27,0 12:10,7 54:35,4 5:20,2
Entrant: Ledin Motorsport
 
34 85 A Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 12:07,9 4:41,0 5:26,2 4:31,4 5:58,4 2:27,0
13     Lars Gustafsson Hofors MS   940 1:50,4 4:28,8 3:26,9 12:12,6 54:43,6 5:28,4
 
35 82 A Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 12:13,9 4:42,1 5:20,8 4:32,1 5:58,6 2:28,0
14     Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf 1:48,5 4:29,0 3:22,2 12:17,4 54:44,6 5:29,4
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
36 30 A Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:06,8 4:40,9 5:28,1 4:34,2 6:04,8 1:44,9
3     Peter Johannesson Gullabo RC   940 1:51,7 4:22,8 3:25,4 12:11,5 54:46,2 5:31,0
 
37 46 A Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 12:35,9 4:41,4 5:17,5 4:36,1 5:55,2 5:37,1
8     Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 1:46,9 4:24,0 3:22,9 12:12,4 54:52,3 5:37,1
 
38 87 A Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 12:13,6 4:43,5 5:23,7 4:36,1 6:07,6 2:49,1
15     Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car 1:50,8 4:32,4 3:28,8 12:09,2 55:05,7 5:50,5
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
 
39 100 A Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 12:22,6 4:45,5 5:21,8 4:27,6 6:21,4 3:05,0
16     Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé 1:54,8 4:27,8 3:27,9 12:12,2 55:21,6 6:06,4
 
40 21 A Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:29,7 4:45,3 5:29,3 4:37,1 6:05,3 2:32,8
4     Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940 1:54,1 4:25,4 3:31,2 12:16,7 55:34,1 6:18,9
Entrant: Lejtorp Racing
 
41 29 B Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 12:13,0 4:46,0 5:31,0 4:37,5 6:10,0
1     Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST 1:54,6 4:33,3 3:31,2 12:19,1 55:35,7 6:20,5
Entrant: LundinsBil.se
 
42 104 A Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 12:13,0 4:46,1 5:24,5 4:42,1 6:17,6 2:32,4
6     Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti 1:56,7 4:32,2 3:30,7 12:15,6 55:38,5 6:23,3
 
43 97 A Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 13:18,5 4:37,1 5:25,7 4:36,1 6:10,9 3:28,3
17     Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza 1:49,4 4:21,6 3:24,7 12:00,9 55:44,9 6:29,7
 
44 17 B Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 12:35,1 4:53,6 5:33,4 4:35,2 6:01,9 23,6
2     Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R 1:53,6 4:36,2 3:33,1 12:17,2 55:59,3 6:44,1
 
45 90 A Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 12:39,5 4:52,1 5:37,0 4:41,6 6:09,2 3:49,2
18     Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf 1:52,2 4:28,4 3:29,2 12:16,6 56:05,8 6:50,6
 
46 19 B Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 12:24,4 4:55,0 5:32,2 4:39,3 6:10,7 3:07,2
5     Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A 1:53,6 4:35,2 3:30,7 12:27,4 56:08,5 6:53,3
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
47 65 A Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 11:47,8 4:27,5 5:13,6 4:20,0 5:55,9 4:02,9
19     Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600 1:47,5 4:19,2 3:17,7 15:10,3 56:19,5 7:04,3
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
48 16 B Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:30,0 4:53,4 5:35,2 4:45,5 6:19,6 3:27,7
6     Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940 1:54,4 4:34,9 3:28,2 12:27,8 56:29,0 7:13,8
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
 
49 44 A Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 12:46,1 7:10,7 5:18,4 4:27,3 5:47,2 7:21,2
9     Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi 1:49,2 4:16,4 3:17,4 11:43,7 56:36,4 7:21,2
Entrant: JH Spårservice AB
 
50 109 B Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:38,7 4:48,7 5:33,2 4:45,5 6:17,9 3:42,5
7     Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2 1:51,6 4:41,9 3:34,4 12:36,7 56:48,6 7:33,4
Entrant: LundinsBil.se
 
51 95 A Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 12:43,8 4:56,5 5:35,4 4:41,3 6:14,8 4:47,6
20     Hans Ädel Hedesunda MK   940 1:59,9 4:36,3 3:38,5 12:37,7 57:04,2 7:49,0
 
52 108 B Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:59,5 4:48,5 5:32,6 4:43,1 6:28,9 3:59,0
8     Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST 1:52,5 4:38,4 3:35,0 12:26,6 57:05,1 7:49,9
 
53 53 B Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 12:45,6 4:58,6 5:39,6 4:50,6 6:10,9 7:51,2
10     Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII 1:47,4 4:38,9 3:35,7 12:39,1 57:06,4 7:51,2
 
54 9 A Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 12:37,0 4:55,2 5:47,8 4:42,8 6:42,5
1     Anita Jansson MK Kopparberg   240 1:49,0 4:37,4 3:34,4 12:39,5 57:25,6 8:10,4
 
55 54 B Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 12:58,1 5:00,4 5:48,8 4:46,4 6:12,9 8:43,9
11     Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4 1:49,8 4:49,1 3:40,4 12:53,2 57:59,1 8:43,9
 
56 8 A Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 12:42,8 5:04,1 5:50,6 4:54,0 6:26,6 34,4
2     Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI 1:54,3 4:48,7 3:38,0 12:40,9 58:00,0 8:44,8
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
57 24 A Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 12:07,9 7:35,5 5:26,9 4:35,0 6:13,1 2:27,2
3     Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R 1:53,0 4:27,9 3:26,2 12:17,4 58:02,9 8:47,7
 
58 18 B Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 12:34,8 4:54,0 5:39,4 4:44,9 6:13,3 2:34,8
4     Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST 1:52,3 4:39,5 3:35,8 13:56,5 58:10,5 8:55,3
 
59 88 A Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 12:14,7 4:39,9 5:24,0 4:31,2 6:11,3 5:54,8
21     Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3 1:51,4 7:43,6 3:28,0 12:07,3 58:11,4 8:56,2
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
60 13 C Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 13:19,7 4:52,0 5:48,3 4:46,6 6:30,6 5:24,2
7     Jimmy Glad Bengtsfors MC   242 2:04,1 4:42,9 3:35,4 12:45,9 58:25,5 9:10,3
 
61 43 A Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 11:47,6 4:29,1 5:17,6 4:21,3 8:29,0 9:21,4
12     Olle Björk Borlänge MK   Evo VII 4:40,5 4:18,3 3:15,8 11:57,4 58:36,6 9:21,4
 
62 101 A Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 12:08,0 4:45,2 5:23,9 4:32,2 6:10,2 6:24,3
22     Daniel Westlund Almunge MK   Astra 1:50,8 4:31,0 3:27,5 15:52,1 58:40,9 9:25,7
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
63 103 A Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:37,4 4:57,2 5:33,5 4:42,9 6:27,7 5:44,4
9     Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST 1:58,2 4:50,3 3:36,3 13:07,0 58:50,5 9:35,3
 
64 7 A Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 13:03,9 5:00,2 5:52,6 4:53,0 6:22,5 1:42,7
3     Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE 1:58,4 4:46,0 3:46,0 13:25,7 59:08,3 9:53,1
 
65 31 A Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 11:53,3 4:31,7 5:23,9 4:30,2 11:14,0 6:17,4
8     Anders Mattisson Gullabo RC   940 1:53,9 4:18,7 3:26,7 12:06,3 59:18,7 10:03,5
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
66 12 C Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 13:38,0 5:16,8 5:54,8 4:50,7 6:24,0 6:20,8
9     Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI 1:54,8 4:49,8 3:41,1 12:52,1 59:22,1 10:06,9
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
67 6 A Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 13:12,1 5:08,1 5:56,7 5:01,0 6:49,2 2:07,0
4     Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT 1:57,3 4:48,7 3:42,6 12:56,9 59:32,6 10:17,4
 
68 107 B Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:30,1 5:07,5 5:55,3 4:54,7 6:28,7 6:47,5
10     Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta 1:58,1 4:59,4 3:46,6 13:13,2 59:53,6 10:38,4
 
69 86 A Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 12:34,5 7:24,3 6:12,3 4:38,9 7:19,6 7:54,6
23     Lasse Savander Almunge MK   940 2:03,2 4:28,6 3:24,9 12:04,9 1:00:11,2 10:56,0
 
70 38 A Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 12:05,2 4:27,9 5:06,4 4:20,6 5:48,9 10 11:25,9
13     Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC 1:41,6 4:18,9 3:16,3 19:25,3 1:00:41,1 11:25,9
 
71 47 B Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 14:16,3 5:25,1 5:52,4 4:52,8 6:35,1 11:54,2
14     Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza 1:50,3 5:06,4 3:46,2 13:24,8 1:01:09,4 11:54,2
 
72 76 R Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 11:34,9 4:27,3 5:15,3 7:19,6 8:51,4 9:42,7
24     Joakim Sjöberg Falköpings MK   940 4:47,4 4:14,7 3:28,1 12:00,6 1:01:59,3 12:44,1
 
73 11 C Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 13:57,5 5:33,3 6:15,6 5:09,6 6:45,1
1     Dick Larsson Rasbo MK   940 2:01,5 5:12,3 3:56,8 13:53,5 1:02:45,2 13:30,0
 
74 14 C Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 15:00,8 5:46,7 6:16,5 5:18,5 6:50,7 10:52,1
10     Markku Kangas Sandviken MK   309 2:02,9 5:01,8 3:54,1 13:41,4 1:03:53,4 14:38,2
 
75 110 C Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 15:07,3 5:56,7 6:06,2 5:20,0 7:08,6 10 11:57,2
11     Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2 1:59,8 5:16,9 3:52,8 14:05,0 1:05:03,3 15:48,1
 
76 92 A Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 12:58,6 5:09,8 5:28,6 4:45,7 6:20,4 19:34,3
25     Björn Jonasson Wäxjö MS   940 1:52,3 4:40,8 3:34,4 27:00,3 1:11:50,9 22:35,7
 
77 1 A Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 21:38,0 6:09,7 6:43,5 5:42,0 7:41,0 18:03,1
5     Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S 2:09,6 5:43,8 4:27,4 15:13,7 1:15:28,7 26:13,5
 
20 A Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 11:55,3 4:37,8 5:26,6 4:29,9 6:00,8
    Annette Åhman Almunge MK   Corsa A 1:47,4 4:22,4 3:20,7 11:56,4 Brutit
 
83 A Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 11:56,6 4:30,4 5:23,0 4:27,4 5:57,4
    Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940 1:54,1 4:25,3 3:22,9 Brutit
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
42 A Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 12:31,9 4:35,1 5:16,7 4:25,6 5:52,5
    Magnus Olsson 08 MK   Evo VII 1:57,2 4:23,9 3:19,0 Brutit
 
91 A Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 12:05,5 4:38,7 5:25,6 4:37,7 6:08,1
    Björn Jacobsson Vimmerby MS   244 1:57,6 4:22,0 3:24,6 Brutit
 
4 A Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 13:10,7 5:10,0 6:02,7 5:04,8 6:39,8
    Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A 1:58,6 5:04,8 3:51,1 Brutit
 
5 A Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 13:59,8 5:24,6 6:12,8 5:17,7 6:50,1
    Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon 2:00,0 5:01,7 3:45,9 Brutit
 
22 A Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 14:28,3 7:28,9 5:40,9 4:43,2 6:11,7
    Timmy Berntsson Wäxjö MS   940 1:55,0 4:35,4 4:35,8 Brutit
 
98 A Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 12:31,1 4:48,1 5:19,3 5:27,9 8:51,4
    Roine Andersson SMK Uppsala   240 4:47,4 4:28,5 3:26,0 Brutit
Entrant: Lejtorp Racing
 
105 B Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 23:25,7 17:56,2 5:45,0 4:55,3 7:01,5
    Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A 1:54,6 4:58,9 3:49,1 Brutit
 
25 B Daniel Röjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 11:46,8 4:28,9 5:26,0 4:27,2 6:00,6
    Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa 1:47,6 4:21,8 Brutit
Entrant: Tractive
 
89 A Per Göthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 12:43,8 4:59,0 5:37,5 4:37,0 6:04,3
    Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera 1:51,8 4:34,3 Brutit
 
48 A Daniel Johansson Nollåtta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 12:00,4 4:34,9 5:15,3 4:24,9 5:44,8
    Mikael Pettersson Järbo MK   Lancer WRC 1:51,4 Brutit
 
49 A Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 13:15,7 5:02,8 5:37,9 4:44,2 9:09,9
    Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi 1:55,5 Brutit
 
52 B Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 13:44,4 7:10,7 7:53,6 7:06,8 8:29,0
    Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo 4:40,5 Brutit
 
28 A Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 11:39,1 4:38,6 5:22,7 4:38,8 6:20,2
    Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max Brutit
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
45 A Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 11:50,7 4:32,5 5:10,1 4:19,2
    Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth Brutit
 
112 A Robert Scholander SMK Eksjö JSM 2WD Klass 1 Citroën 11:53,3 4:35,5 5:19,6 4:27,1
    Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max Brutit
 
50 A Fredrik Åhs Västerås MS Trimmat 4WD Mitsubishi 12:40,6 4:53,1 5:32,8 4:40,6
    Henrik Oscarson Västerås MS   Evo VIII Brutit
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
10 A Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 12:41,9 4:58,1 5:49,2 4:51,8
    Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800 Brutit
Entrant: Riflex Sport
 
111 C Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:43,9 5:23,0 5:52,0 5:08,6
    Staffan Adengård Skepptuna MK   Fiesta Brutit
Entrant: Avjämningsteknik
 
3 A Per Göransson Almunge MK Appendix K Ford 14:08,2 5:19,1 6:24,3 5:27,2
    Björn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon Brutit
 
2 C Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 13:38,1 5:14,7 6:12,2 9:24,0 1:00
    Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000 Brutit
 
26 A David Pettersson Falköpings MK JSM 2WD Klass 1 Skoda 12:02,5 4:39,9 5:28,7
    Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia R2 Brutit
Entrant: CEJN AB
 
102 A Nicklas Pettersson Fagersta MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 11:55,7 4:31,8
    Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta ST Brutit
 
15 B André Ekström Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 2 Opel 12:24,2 4:52,3
    Jacob Ekström Gotlands MF BK   Kadett Brutit
 
94 A Billy Johansson MK Team Westom Trimmat 2WD Renault 12:46,1 4:47,7
    Kjell Persson Åmåls MK   Clio Ragnotti Brutit
 
55 A Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 16:58,6 4:31,3
    Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX Brutit
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
106 B Jörgen Andersson Kullings MS Trimmat 2WD VW 14:22,2 7:24,3
    Benny Holmstrand Kullings MS   Golf III Brutit
 
96 A Lasse Kjellén Kolsva MS Trimmat 2WD Volvo
    Tom Kjellén Kolsva MS   240 Brutit
 
93 A Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel
    Johnny Björk Rasbo MK   Corsa Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!