Svenska English
Raceconsulting
2014-06-07 Laxårallyt Official final
Results
Total list 132 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 205 A Algot Öberg Eskilstuna MK A 4 WD Subaru -- 9:58,0
1     Niklas Johansson Ryds MK   STi WRX 4:12,8 3:45,1 17:55,9
Entrant:Sörmlands Energi AB
 
2 208 A Jimmy Olsson Storfors MK A 2 WD Volvo -- 10:03,8
1     Conny Sundqvist Storfors MK   940 4:20,1 3:53,0 18:16,9 21,0
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
3 91 A Leif Persson Laxå MK A 2 WD Volvo -- 9:59,5 1,9
2     Fredrik Rudmalm Laxå MK   940 4:27,1 3:52,2 18:18,8 22,9
Entrant:ELITEOIL
 
4 86 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik A 2 WD Volvo -- 10:10,1 8,8
3     Terje Plomén SMK Valdemarsvik   240 4:22,4 3:53,2 18:25,7 29,8
 
5 76 A Jennie-Lee Hermansson KAK A 4 WD Mitsubishi -- 10:14,3 31,4
2     Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo IX 4:23,7 3:49,3 18:27,3 31,4
 
6 92 A Andreas Levin Lima MS A 2 WD Nissan -- 10:12,8 13,1
4     Therese Levin Lima MS   Sunny 4:26,1 3:51,1 18:30,0 34,1
 
7 74 A Jan Östlund Munkfors MC A 4 WD Mitsubishi -- 10:23,7 46,0
3     Magnus Eriksson Fryksdalens MK   Lancer Evo IV 4:25,7 3:52,5 18:41,9 46,0
 
8 206 A Håkan Svensson Fägre MK A 4 WD Mitsubishi -- 10:23,3 47,6
4     Tommy Sävik Vara MK   Lancer Evo VII 4:30,8 3:49,4 18:43,5 47,6
 
9 95 A Jan Johansson Fryksdalens MK A 2 WD Toyota -- 10:10,3 27,2
5     Henrik Hamberg Mora MK   Corolla 4:41,3 3:52,5 18:44,1 48,2
 
10 75 A Lars-Ove Olsson Forshaga MC A 4 WD Mazda -- 10:27,9 49,8
5     Anders Moberg Forshaga MC   GTR 4:27,6 3:50,2 18:45,7 49,8
 
11 93 A Daniel Hoffmann SMK Linde A 2 WD Opel -- 10:23,4 30,4
6     Erik Gustavsson SMK Linde   Corsa 4:30,5 3:53,4 18:47,3 51,4
 
12 90 A Kaj Banck Storfors MK A 2 WD Volvo -- 10:24,6 34,0
7     Andreas Fransson Nora MK   940 GL 4:30,0 3:56,3 18:50,9 55,0
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
13 109 B Emil Karlsson Hällefors MK B 2 WD Volvo -- 10:26,6
1     Magnus Hermansson Hällefors MK   940 4:28,7 3:56,5 18:51,8 55,9
Entrant:Kjellbergs AB
 
14 85 A Philip Haag Kullings MS A 2 WD Citroën -- 10:32,7 35,8
8     Jim Hjerpe Säters MK   Ds3 4:27,7 3:52,3 18:52,7 56,8
 
15 127 C Pontus Lönnström Nora MK C 2 WD Volvo -- 10:25,4
1     Emil Arvidsson Teknis MK   242 4:30,2 3:58,2 18:53,8 57,9
 
16 104 B Mikael Wiberg Storfors MK B 2 WD Volvo -- 10:30,4 3,7
2     Weine Larsson SMK Karlskoga   940 4:27,7 3:57,4 18:55,5 59,6
 
17 111 B Daniel Johansson Munkfors MC B 2 WD Volvo -- 10:42,4 24,1
3     Jonas Holm Laxå MK   240 4:34,5 3:59,0 19:15,9 1:20,0
 
18 89 A Tommy Sahlqvist Laxå MK A 2 WD Volvo -- 10:41,2 1:01,3
9     Anders Isaksson Laxå MK   940 4:36,7 4:00,3 19:18,2 1:22,3
 
19 102 B Martin Holmdahl MK Ran Askersund B 2 WD Volvo -- 10:44,1 27,5
4     Ola Persson Ludvika MS   940 4:35,9 3:59,3 19:19,3 1:23,4
 
20 114 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B 2 WD VW -- 10:44,3 28,7
5     Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf II 4:35,4 4:00,8 19:20,5 1:24,6
Entrant:Åhl's Bildelar AB
 
21 107 B Micke Larsson Rönne MK B 2 WD Volvo -- 10:48,6 29,1
6     Alan Karlsson Laxå MK   940 4:35,4 3:56,9 19:20,9 1:25,0
Entrant:Hl Service i Laxå AB
 
22 73 A Emil Tigerberg Götene MK A 4 WD Mitsubishi -- 10:45,4 1:30,3
6     Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo VII 4:36,8 4:04,0 19:26,2 1:30,3
 
23 118 B Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B 2 WD Volvo -- 10:49,4 36,9
7     Arne Johansson SMK Karlskoga   242 4:35,4 4:03,9 19:28,7 1:32,8
Entrant:Bjuhrs Bil AB
 
24 101 B Tommy Häljeskog Kopparberg MK B 2 WD Volvo -- 10:53,2 36,9
7     Sivert Svensson Laxå MK   944 4:35,8 3:59,7 19:28,7 1:32,8
 
25 79 A Thomas Hegge Alingsås MK A 2 WD Volvo -- 10:54,1 1:12,0
10     Stefan Larsson Kullings MS   240 4:37,4 3:57,4 19:28,9 1:33,0
 
26 112 B Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC B 2 WD Volvo -- 10:47,6 43,1
9     Håkan Carlsson Degerfors RC   242 4:43,4 4:03,9 19:34,9 1:39,0
 
27 98 B Janne Andreasson SMK Örebro B/C 4 WD Mitsubishi -- 10:56,4
1     Christer Björnberg SMK Örebro   Evo IV 4:38,6 4:00,6 19:35,6 1:39,7
 
28 88 A Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A 2 WD Volvo -- 10:23,9 40 1:39,7
11     Torbjörn Danielsson MK Team Westom   940 4:30,7 4:22,0 19:56,6 2:00,7
 
29 7 A Bo Warmenius Taxinge MK HRB Klass 3 Ford -- 10:56,7
1     Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600 4:47,4 4:15,2 19:59,3 2:03,4
Entrant:Örby Gummi Racing
 
30 108 B Niclas Åkerland Dals MK B 2 WD Volvo -- 11:03,4 1:07,8
10     Joakim Johannesson Dals MK   242 4:46,2 4:10,0 19:59,6 2:03,7
 
31 100 A Tobias Isaksson Laxå MK A/B Grupp E VW -- 11:12,7
1     Per Hansson Laxå MK   Golf II 4:47,2 4:07,6 20:07,5 2:11,6
Entrant:EMS FINNERÖDJA AB
 
32 25 A Victor Karlsson Vimmerby MS A VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:05,9
1     Ida Bood MK Ratten   940 4:52,6 4:10,4 20:08,9 2:13,0
Entrant:Dekaltrim.nu
 
33 77 A Kjell Friberg KAK A 2 WD Citroen -- 11:11,5 1:53,8
12     Jan Östh KAK   C2 4:49,1 4:10,1 20:10,7 2:14,8
 
34 22 A Lars Ohlson SMK Vingåker A VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:09,1 4,9
2     Göran Widell SMK Vingåker   940 4:52,9 4:11,8 20:13,8 2:17,9
 
35 83 A Gustav Holmdahl SMK Linde A 2 WD SEAT -- 11:20,0 2:01,7
13     Malin Strömberg MK Ran Askersund   Ibiza 4:48,5 4:10,1 20:18,6 2:22,7
 
36 26 B Erik Karlström Nässjö MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:21,2
1     Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   940 4:51,8 4:12,4 20:25,4 2:29,5
 
37 33 B Rickard Gustafsson SMK Södermanland B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:17,3 2,0
2     Patrick Larsson Eskilstuna MK   940 4:56,7 4:13,4 20:27,4 2:31,5
Entrant:www.rallyimport.se
 
38 24 A Ingvar Nilsson Hällefors MK A VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:24,5 19,8
3     Anders Östlund Hällefors MK   940 4:50,9 4:13,3 20:28,7 2:32,8
 
39 10 A Ruben Davidsson V:a Östergötlands MK HRB Klass 3 Volvo -- 11:19,8 31,2
2     Torbjörn Kadebro V:a Östergötland MK   142 4:54,4 4:16,3 20:30,5 2:34,6
 
40 97 C Henning Enqvist KAK MK B/C 4 WD Subaru -- 11:26,3 57,0
2     Joakim Gustafsson Haninge MK   Impreza 4:56,3 4:10,0 20:32,6 2:36,7
 
41 110 B Henrik Carlzon MK Kopparberg B 2 WD Opel -- 11:32,4 1:42,5
11     Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI 4:51,6 4:10,3 20:34,3 2:38,4
Entrant:Ledin Motorsport
 
42 36 B Kent-Ola Björklund MK Ratten B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:26,2 10,3
3     Dan Rhodin SMK Trollhättan   940 4:54,8 4:14,7 20:35,7 2:39,8
Entrant:Fryksdalensbil AB
 
43 105 B Pär Johansson Laxå MK B 2 WD Volvo -- 12:00,7 1:44,1
12     Pär Edrell Laxå MK   940 4:34,6 4:00,6 20:35,9 2:40,0
 
44 38 B Emil Kåberg Laxå MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:32,8 10,6
4     Fredrik Persson Laxå MK   940 4:52,6 4:10,6 20:36,0 2:40,1
 
45 34 B Per Allo Katrineholms MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:29,0 16,0
5     Magnus Nilsson Katrineholms MK   940 4:55,4 4:17,0 20:41,4 2:45,5
 
46 21 A Henrik Enner Likenäs MK A VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:24,7 32,8
4     Erland Stigsson Fryksdalens MK   940 4:57,7 4:19,3 20:41,7 2:45,8
 
47 37 B Dennis Askling Hallsbergs MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:37,1 18,0
6     Jonas Arvidsson Laxå MK   940 4:50,9 4:15,4 20:43,4 2:47,5
 
48 30 B Tommy Larsson Kullings MS B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:26,8 19,9
7     Thomas Larsson Kullings MS   940 5:00,7 4:17,8 20:45,3 2:49,4
Entrant:www.terrazzo.se
 
49 48 C Patrik Westerberg MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:42,3
1     Anna Maria Barth MK Ratten   740 4:49,2 4:14,0 20:45,5 2:49,6
 
50 58 C Sebastian Johansson Götene MK C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:36,5 2,7
2     Herman Höög Götene MK   940 4:53,6 4:18,1 20:48,2 2:52,3
 
51 46 C Per Ström Östmarks Motor o FF C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:30,6 2,9
3     Emma Eriksson MK Ratten   242 4:57,1 4:20,7 20:48,4 2:52,5
 
52 128 C Adrian Weststrand Storfors MK C 2 WD Volvo -- 11:38,5 1:58,1
2     Stefan Örstrand Forshaga MC   242 4:52,9 4:20,5 20:51,9 2:56,0
 
53 121 C Jimmy Lind Östmarks Motor o FF C Grupp E Volvo -- 11:40,1
1     Emil Olsson MK Ratten   940 4:53,3 4:19,9 20:53,3 2:57,4
 
54 68 C Christoffer Olsson Säffle MC C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:42,1 8,7
4     Philip Olsson Säffle MC   240 4:54,7 4:17,4 20:54,2 2:58,3
 
55 27 B Frederik Eckhardt Eskilstuna MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:33,6 30,3
8     Thorbjörn Tholander   940 5:05,5 4:16,6 20:55,7 2:59,8
 
56 40 B Dennis Persson Laxå MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:44,7 33,3
9     Christoffer Standar Laxå MK   940 4:54,6 4:19,4 20:58,7 3:02,8
Entrant:ELITE OIL
 
57 70 C Joakim Jansson Fjugesta MS C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:40,6 13,6
5     Kristoffer Ringström Fjugesta MS   240 5:02,2 4:16,3 20:59,1 3:03,2
Entrant:LEJTORP RACING
 
58 47 C Pontus Jardstedt Kullings MS C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:45,4 15,1
6     Åsa Wigertsson Kullings MS   240 4:56,0 4:19,2 21:00,6 3:04,7
 
59 51 C Robert Teiffel Kullings MS C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:47,8 17,8
7     Susanne Hallengren Kullings MS   940 4:59,6 4:15,9 21:03,3 3:07,4
 
60 31 B Christoffer Gunnarsson Fägre MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:45,0 38,0
10     Marcus Jansson Storfors MK   940 4:59,5 4:18,9 21:03,4 3:07,5
Entrant:Lejtorp Racing
 
61 59 C Linus Flodin Kils MK Bil C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:44,8 18,8
8     Tobias Fredriksson Säffle MC   940 5:03,3 4:16,2 21:04,3 3:08,4
 
62 202 B Roger Fransson Vännäs MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:50,6 40,1
11     Fredrik Andrén MS Umeå   940 4:56,2 4:18,7 21:05,5 3:09,6
 
63 32 B Henrik Nellis Kullings MS B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:47,3 44,1
12     Peter Wester Kullings MS   940 5:05,8 4:16,4 21:09,5 3:13,6
 
64 201 A Thomas Theorin Anderstorp RC KRB Klass 2 Volvo -- 11:42,8
1     Jan Nilsson Kolsva MS   Amazon Sport 5:04,8 4:23,8 21:11,4 3:15,5
 
65 44 B Henrik Johansson Ydre MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:22,7 47,4
13     Lina Jonasson Ydre MK   940 4:41,4 4:08,7 21:12,8 3:16,9
Entrant:Hycklinge Bensin & Service AB
 
66 125 C Anders Elofsson Laxå MK C 2 WD Volvo -- 11:52,3 2:22,5
3     Magnus Lindqvist Laxå MK   240 4:59,3 4:24,7 21:16,3 3:20,4
 
67 13 B Øistein Solberg SMK Eda HRB Klass 3 Ford -- 11:40,5 1:18,2
3     Eira Solberg Team Westom   Escort RS 1600 5:12,2 4:24,8 21:17,5 3:21,6
 
68 50 C Erik Corell SMK Nyköping C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:41,4 20 32,4
9     Emil Corell   242 4:58,0 4:18,5 21:17,9 3:22,0
 
69 39 B Jens Sjöström Malungs MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:38,3 58,6
14     Patrik Hårdén Malungs MK   940 4:28,8 4:16,9 21:24,0 3:28,1
 
70 120 C Kevin Jirvelius SMK Örebro C Grupp E VW -- 11:55,5 32,9
2     Anders Wallbom KAK   Golf II 5:04,9 4:25,8 21:26,2 3:30,3
Entrant:www.jirvelius.com Mode på nätet
 
71 57 C Ola Wördin MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:58,3 43,5
10     Caroline Magnusson MK Ratten   940 5:03,2 4:27,5 21:29,0 3:33,1
 
72 9 A Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK HRB Klass 3 Volvo -- 11:53,5 1:30,5
4     Tommy Andersson V:a Östergötlands MK   142 5:10,7 4:25,6 21:29,8 3:33,9
 
73 35 B Kristian Gustavsson MK Ran Askersund B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:10,0 1:06,5
15     Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940 5:04,4 4:17,5 21:31,9 3:36,0
Entrant:GUSTAVSSON MOTORSPORT
 
74 52 C André Eriksson MK Kopparberg C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:13,2 49,5
11     Ove Persson SMK Linde   940 5:00,3 4:21,5 21:35,0 3:39,1
 
75 66 C Tore Bigsten Götene MK C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:12,0 51,9
12     Torbjörn Fagerlind Götene MK   940 5:02,4 4:23,0 21:37,4 3:41,5
 
76 62 C Johan Eriksson MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:21,6 56,5
13     Sten Yngve Styffe MK Ratten   240 5:00,8 4:19,6 21:42,0 3:46,1
 
77 56 C Rikard Engström Storfors MK C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:05,1 56,7
14     Thomas Larsson Storfors MK   244 5:11,6 4:25,5 21:42,2 3:46,3
 
78 43 B Niclas Lundgren Åmåls MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:00,0 1:17,0
16     Marcus Persson Åmåls MK   940 5:14,9 4:27,5 21:42,4 3:46,5
 
79 203 C Lars Olsson SMK Trollhättan C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:12,3 1:04,9
15     Christine Sager SMK Trollhättan   940 5:13,1 4:25,0 21:50,4 3:54,5
 
80 55 C Henrik Westerberg MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:17,4 1:04,9
15     Pär Johansson Likenäs MK   240 5:05,3 4:27,7 21:50,4 3:54,5
 
81 53 C Dennis Lundh V:a Östergötlands MK C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:17,9 1:08,6
17     Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940 5:11,9 4:24,3 21:54,1 3:58,2
 
82 1 J Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally Volvo -- 12:17,7
1     Örjan Kjellqvist Carlsborg MK   242 5:05,2 4:33,8 21:56,7 4:00,8
 
83 45 B Jani Haiju Storfors MK B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:28,0 1:39,4
17     Jalo Haiju Storfors MK   940 5:10,4 4:26,4 22:04,8 4:08,9
 
84 119 C Håkan Bauer Laxå MK C Grupp E Volvo -- 12:14,2 1:12,4
3     Marika Eng Laxå MK   940 5:16,9 4:34,6 22:05,7 4:09,8
 
85 42 B Lars-Magnus Persson MK Ratten B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:32,7 1:42,4
18     Peter Eriksson MK Ratten   244 5:12,9 4:22,2 22:07,8 4:11,9
 
86 14 B Tom Sundberg Munkfors MC HRB Klass 3 Vovo -- 12:24,6 2:12,9
5     Danile Larsson Munkfors MC   164 5:12,0 4:35,6 22:12,2 4:16,3
 
87 23 A Jan Lingheimer Linköpings MS A VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:17,6 2:04,0
5     Peter Malmberg Åtvidaberg MK   240 5:22,3 4:33,0 22:12,9 4:17,0
 
88 71 C Roland Halvarsson Karlstad MC Bil C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:26,3 1:29,2
18     Johanna Halvarsson Karlstad MC Bil   240 5:13,4 4:35,0 22:14,7 4:18,8
 
89 61 C Henrik Johansson Stenungsunds MS C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:31,4 1:29,7
19     Mikael Johansson Stenungsunds MS   244 5:15,8 4:28,0 22:15,2 4:19,3
 
90 81 A Knut Boberg KNA Oslo A 2 WD VW -- 12:30,3 4:08,4
14     Leif A Nesset NAF Asker og Bærum   Golf 5:22,5 4:32,5 22:25,3 4:29,4
 
91 122 C Erik Johansson Falköpings MK C Grupp E VW -- 12:29,4 1:34,8
4     Joakim Andersson Falköpings MK   Golf 5:20,9 4:37,8 22:28,1 4:32,2
 
92 20 A Jens Thorsell Falköpings MK A VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:32,2 2:20,5
6     Joakim Sjöberg Falköpings MK   940 5:20,8 4:36,4 22:29,4 4:33,5
Entrant:LEJTORP RACING
 
93 17 A Bengt-Göran Jonsson Teknis MC KRB Klass 2 Ford -- 12:31,4 1:37,8
2     Henrik Mellstig Teknis MC   Cortina GT 5:33,5 4:44,3 22:49,2 4:53,3
 
94 6 C Ingvar Svensson Kullings MS KRB Klass 2 Volvo -- 12:33,6 1:40,0
3     Jan Gotting Kullings MS   Amazon 5:31,1 4:46,7 22:51,4 4:55,5
 
95 54 C Henrik Johansson Dals MK C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 13:12,5 2:09,4
20     Daniel Hansson BMK Uddevalla   240 5:09,5 4:32,9 22:54,9 4:59,0
 
96 18 A Staffan Bergdahl Teknis MC HRB Klass 4 Ford -- 11:09,1
1     Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS 4:53,9 7:08,1 23:11,1 5:15,2
 
97 5 A Gunnar Ståhlgren Karlstad MK Bil HRB Klass 4 Triumph -- 13:14,8 46,6
2     Åke Wikström Karlstad MK Bil   2.5 Pi 5:49,0 4:53,9 23:57,7 6:01,8
 
98 11 A Åke Rådström Stockholms BK HRB Klass 3 Volvo -- 12:39,3 40 3:58,8
6     David Högberg Linköpings MS   142 5:43,4 4:55,4 23:58,1 6:02,2
Entrant:Örby Gummi Racing Team
 
99 67 C Linus Thorsson MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:36,1 1:40 3:24,9
21     Fredrik Ericson MK Ratten   240 5:14,6 4:39,7 24:10,4 6:14,5
 
100 123 C Väinö Mustonen Laxå MK C Grupp E VW -- 13:32,1 3:35,7
5     Henrik Mustonen Laxå MK   Golf III 5:52,6 5:04,3 24:29,0 6:33,1
 
101 15 C Martin Miles Götene MK HRB Klass 3 Volvo -- 13:43,7 4:40,9
7     Stellan Karlsson Götene MK   142 5:58,1 4:58,4 24:40,2 6:44,3
 
102 19 C Bengt Andersson Kullings MS HRB Klass 3 Saab -- 13:44,2 4:49,9
8     Thomas Andersson Laxå MK   V4 5:56,1 5:08,9 24:49,2 6:53,3
 
103 204 C Conny Andersson Rönne MK C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 13:51,7 4:22,5
22     Camilla Elmenmo Rönne MK   240 6:04,7 5:11,6 25:08,0 7:12,1
 
104 126 C Thomas Andersson Storfors MK C 2 WD Volvo -- 16:38,4 8:32,8
4     Tobias Grammer Storfors MK   242 4:49,0 5:59,2 27:26,6 9:30,7
 
105 16 C Rolf Karlsson SMK Arboga HRB Klass 3 Volvo -- 16:18,8 20 9:23,2
9     Åke Carlbom MSK Hammaren   140 7:07,6 5:36,1 29:22,5 11:26,6
Entrant:PRO Rally team
 
106 69 C Jack Ernstson MK Ratten C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 20:15,6 8:58,3
23     Jan Adolfsson Finnskoga MK   244 5:00,0 4:28,2 29:43,8 11:47,9
 
3 J Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW -- 12:56,2 1:10
    Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf II 5:28,2 4:54,6 Retired
 
2 J Emelie Axelsson Säffle MC Ungdomsrally Volvo -- 12:06,0
    Niklas Höög Åmåls MK   940 5:25,0 Retired
 
60 C Michael Nilsson Kils MK Bil C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 12:06,5
    Johan Vedin Fryksdalens MK   242 6:27,0 Retired
 
29 B Erik Stenberg Kullings MS B VOC Mekonomen Rally Volvo -- 11:18,1
    Annie Hellstadius Kullings MS   940 17:06,2 Retired
 
87 A Simon Johansson Munkfors MC A 2 WD Volvo -- 10:17,5
    Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940 Retired
 
116 B Rasmus Pettersson SMK Valdemarsvik B 2 WD Volvo -- 10:58,5
    Johan Johansson SMK Valdemarsvik   240 Retired
 
78 A Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A 2 WD Renault -- 11:11,7
    Henrik Hedlund Huddinge MK   R19 Retired
 
96 C Fredrik Lundkvist Skepptuna MK B/C 4 WD Subaru -- 11:19,6
    Jesper Loso Rasbo MK   Impreza Retired
 
115 B Jim Johansson Falköpings MK B 2 WD Volvo -- 11:23,1
    Emil Johansson Falköpings MK   242 Retired
 
99 A Patrik Pettersson Ydre MK A/B Grupp E Opel -- 12:46,1
    Lars Nordh Ydre MK   Astra Retired
 
129 C Inge Olsson Kils MK Bil C 2 WD Opel -- 14:04,2
    Anders Larsson Kils MK Bil   Kadett Retired
 
94 A Mattias Olsson Fryksdalens MK A 2 WD Ford -- 18:49,0
    Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta Retired
 
64 C Daniel Torp Säffle MC C VOC Mekonomen Rally Volvo -- 27:20,1
    Patrik Knöös Åmåls MK   240 Retired
 
4 J Rasmus Holm Hällefors MK Ungdomsrally Volvo --
    Per Kvarnström Hällefors MK   242 Retired
 
28 B Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B VOC Mekonomen Rally Volvo --
    Sebastian Holmgren V:a Östergötlands MK   940 Retired
 
49 C Tobias Andersson Kullings MS C VOC Mekonomen Rally Volvo --
    Andreas Mollstedt Kullings MS   940 Retired
 
63 C Fredrik Hagelin Säffle MC C VOC Mekonomen Rally Volvo --
    Peter Elg MK Team Treske   242 Retired
 
65 C Joakim Johansson Kullings MS C VOC Mekonomen Rally Volvo --
    Oskar Hedén Kullings MS   940 Retired
 
72 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A 4 WD Mitshubishi --
    Björn Wullf Vallentuna MK   Lancer Evo VI Retired
 
207 A Emil Bergkvist ADAC Ostwestfalen Lippe A 2 WD Ford --
    Joel Ardell Norrköpings MK   Fiesta Retired
 
80 A Tommie Lindberg Hällefors MK A 2 WD VW --
    Martin Lindberg Hällefors MK   Golf III Retired
 
82 A Stefan Åhsberg MK Team Westom A 2 WD Opel --
    Sune Elofsson MK Team Westom   Astra Retired
 
84 A Nicklas Karlsson MK Team Westom A 2 WD Opel --
    Krister Gull Kils MK Bil   Kadett GSI Retired
 
113 B Niklas Blomkvist Munkfors MC B 2 WD Volvo --
    Gustav Johansson Fryksdalens MK   242 Retired
 
117 B Peter Lövgren Götene MK B 2 WD Volvo --
    Tapio Palola MSK Hammaren   242 Retired
 
124 C Erik Gustavsson Forshaga MC C Grupp E VW --
    Sonny Engström   Golf II Retired
Entrant:KAREV
 
  ()= ej i slutmål ännu

Valid HTML 4.01! Valid CSS!