Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
Results
Total list 88 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 6 SS 2/SS 7 SS 3/SS 8 SS 4/SS 9 SS 5 Pen/Total Diff C/L
1 19 A Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 4:53,0 3:05,3 1:44,6 4:12,8 4:09,9
1     Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC 8:51,9 4:15,0 3:31,0 11:20,6 46:04,1
 
2 26 A Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 4:49,5 3:09,6 1:38,5 4:16,4 4:12,1 1,8
2     Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia 8:56,2 4:12,3 3:28,9 11:22,4 46:05,9 1,8
 
3 27 A Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:57,2 3:10,8 1:43,9 4:17,8 4:16,3
1     Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX 8:48,6 4:14,3 3:31,2 11:14,1 46:14,2 10,1
 
4 30 A Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 4:59,0 3:13,1 1:43,4 4:15,1 4:10,6 7,7
2     Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX 8:51,4 4:16,2 3:31,5 11:21,6 46:21,9 17,8
Entrant: Yokohama Motorsport Sweden
 
5 24 A Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 4:58,7 3:08,5 1:38,2 4:17,4 4:41,2 38,6
3     Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC 8:52,2 4:16,7 3:32,5 11:17,3 46:42,7 38,6
 
6 22 A Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 5:03,4 3:12,7 1:39,1 4:14,2 4:16,2 38,6
3     Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC 8:49,5 4:20,9 3:32,0 11:34,7 46:42,7 38,6
Entrant: Team Tätab Hyrliftar
 
7 28 A Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:02,5 3:15,3 1:46,0 4:17,8 4:18,9 59,1
3     Per Andersson KAK   Lancer Evo X 8:58,4 4:17,3 3:33,2 11:43,9 47:13,3 1:09,2
 
8 35 A Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 5:05,5 3:15,0 1:40,1 4:15,7 4:15,3 1:25,9
5     Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC 9:04,2 4:19,1 3:31,5 12:03,6 47:30,0 1:25,9
 
9 33 A Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:07,1 3:13,5 1:53,7 4:17,7 4:15,0 1:20,3
4     Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX 8:57,6 4:19,7 3:47,2 11:43,0 47:34,5 1:30,4
 
10 41 A Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 5:09,3 3:14,8 1:43,4 4:25,0 4:21,9
1     Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla 9:04,3 4:22,5 3:39,6 11:40,6 47:41,4 1:37,3
 
11 31 A Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:07,3 3:23,0 1:42,6 4:17,4 4:16,0 1:28,5
5     Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX 8:57,1 4:28,7 3:41,0 11:49,6 47:42,7 1:38,6
Entrant: Värmdö Motorteknik
 
12 39 A Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 5:08,5 3:19,4 1:41,9 4:28,0 4:20,9 2,0
2     Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600 9:08,0 4:20,7 3:40,7 11:35,3 47:43,4 1:39,3
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
13 42 A Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 5:07,5 3:13,4 1:41,9 4:27,0 4:20,3 16,2
3     Göran Bergsten Forshaga MC   240 9:05,0 4:28,0 3:40,3 11:54,2 47:57,6 1:53,5
Entrant: Järbo Alltech
 
14 25 A Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 5:04,1 3:16,6 1:36,1 4:17,8 4:48,4 1:56,4
6     Niklas Fransson Uppsala MK   WRC 9:20,4 4:19,8 3:32,7 11:44,6 48:00,5 1:56,4
 
15 60 A Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 5:13,5 3:21,5 1:44,2 4:22,4 4:19,7 1:53,8
6     Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX 9:09,7 4:26,8 3:38,4 11:51,8 48:08,0 2:03,9
 
16 61 A Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 5:12,6 3:18,7 1:52,2 4:24,5 4:24,0 1:54,0
7     Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza 9:10,6 4:25,4 3:38,0 11:42,2 48:08,2 2:04,1
Entrant: Sörmlands Energi AB
 
17 44 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 5:18,8 3:17,8 1:45,1 4:23,5 4:22,1 30,0
4     Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar 9:10,6 4:24,3 3:42,9 11:46,3 48:11,4 2:07,3
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
18 50 A Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 5:12,8 3:17,8 1:39,9 4:30,7 4:23,9
1     Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta 9:15,7 4:24,8 3:42,5 11:45,8 48:13,9 2:09,8
Entrant: LEJTORP RACING
 
19 38 A Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 5:06,6 3:12,2 1:43,5 4:27,6 4:19,4 32,7
5     Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla 8:54,5 4:19,8 3:40,0 12:30,5 48:14,1 2:10,0
Entrant: Tractive AB
 
20 68 A Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 5:20,5 3:16,0 1:45,1 4:35,2 4:20,3 45,1
6     Per Christensen Rasbo MK   Corsa B 9:07,9 4:28,7 3:46,3 11:46,5 48:26,5 2:22,4
Entrant: Bärgning o Transport i uppsala ab
 
21 57 A Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 5:04,3 3:14,7 1:44,9 4:25,2 4:15,9 2:32,5
7     Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII 9:02,0 4:23,3 3:36,4 12:49,9 48:36,6 2:32,5
 
22 51 A David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 5:17,2 3:19,5 1:43,3 4:32,1 4:26,8 28,0
2     Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia 9:10,4 4:25,9 3:49,8 11:56,9 48:41,9 2:37,8
Entrant: Cejn AB
 
23 79 B Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 5:19,5 3:17,8 1:49,4 4:29,2 4:26,7 38,8
3     Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2 9:22,6 4:31,0 3:46,4 11:50,1 48:52,7 2:48,6
 
24 54 A Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 5:13,3 3:23,5 1:47,9 4:33,6 4:28,2 46,9
4     Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST 9:16,6 4:28,2 3:49,5 12:00,0 49:00,8 2:56,7
Entrant: LundinsBil.se
 
25 32 A Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 6:06,0 3:24,0 1:49,5 4:23,3 4:20,6 2:47,9
8     Roger Rydholm Dals MK   Evo X 9:05,5 4:24,1 3:40,9 11:48,2 49:02,1 2:58,0
 
26 75 A Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 5:36,4 3:18,7 1:43,4 4:37,0 4:36,8 1:34,6
7     Andreas Olsson Rasbo MK   Golf 9:13,4 4:31,8 3:42,8 11:55,7 49:16,0 3:11,9
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
 
27 69 A Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 5:30,5 3:13,3 1:47,6 4:35,4 4:29,1 1:36,9
8     Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0 9:15,9 4:32,1 3:47,5 12:06,9 49:18,3 3:14,2
Entrant: J:son Mark o Maskin AB
 
28 21 A Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 4:53,3 3:05,8 1:38,0 4:13,7 4:13,8 3:49,8
8     Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC 8:40,2 4:12,1 3:28,1 15:28,9 49:53,9 3:49,8
 
29 70 A Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 5:30,4 3:26,0 1:51,9 4:33,2 4:35,0 2:21,6
9     Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla 9:22,2 4:36,5 3:54,3 12:13,5 50:03,0 3:58,9
 
30 52 A Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 5:21,0 3:28,6 1:41,9 4:50,3 4:40,0 1:55,7
5     Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2 9:38,1 4:32,8 3:49,0 12:07,9 50:09,6 4:05,5
Entrant: Team TÄTAB Hyrliftar
 
31 90 A Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 5:32,0 3:26,8 1:48,4 4:39,5 4:40,0 2:32,1
10     Emil Eklund Gestrike RT   Golf III 9:28,3 4:36,8 3:52,7 12:09,0 50:13,5 4:09,4
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
32 88 A Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 5:45,8 3:28,1 1:50,5 4:37,7 4:28,3 2:33,5
11     Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940 9:21,8 4:40,6 3:49,5 12:12,6 50:14,9 4:10,8
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
33 64 A Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 5:31,2 3:38,1 1:50,6 4:33,7 4:33,1 4:10,2
9     Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi 9:25,8 4:34,3 3:54,5 12:23,1 50:24,4 4:20,3
 
34 74 A Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 5:46,2 3:30,9 1:51,6 4:40,3 4:32,4 2:52,2
12     Peder Johansson Team MK Treske   E 36 9:31,9 4:38,7 3:52,3 12:09,3 50:33,6 4:29,5
Entrant: PP Slakt AB
 
35 86 A Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 5:27,0 3:31,3 1:47,5 4:37,4 4:36,4 2:58,4
13     Alexander Jansson Rasbo MK   940 9:27,5 4:42,4 3:53,1 12:37,2 50:39,8 4:35,7
 
36 94 B Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 5:35,2 3:33,0 1:49,3 4:39,9 4:37,5 3:22,4
14     Fredrik Persson Laxå MK   940 GL 9:35,1 4:41,7 3:50,2 12:41,9 51:03,8 4:59,7
Entrant: HL SERVICE I LAXÅ AB
 
37 55 A Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 5:47,7 3:50,8 1:53,8 4:41,8 4:34,9 2:58,2
6     Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2 9:40,7 4:36,4 3:54,8 12:11,2 51:12,1 5:08,0
 
38 77 B Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 5:42,7 3:34,6 1:45,5 4:53,0 4:45,7 2:58,3
7     Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST 9:01,3 4:44,8 3:59,7 12:44,9 51:12,2 5:08,1
Entrant: LundinsBil.se
 
39 78 B Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 5:36,2 3:35,4 1:49,2 4:44,3 4:36,9 3:11,9
8     Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST 9:44,6 4:42,6 3:56,6 12:40,0 51:25,8 5:21,7
Entrant: LundinsBil.se
 
40 37 A Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 5:18,3 3:28,7 4:36,1 4:27,1 4:29,7 5:38,6
9     Patrik Karlsson Films MK   Escort 9:17,8 4:27,4 3:34,4 12:03,2 51:42,7 5:38,6
 
41 53 A Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 5:18,3 3:23,0 1:44,7 4:36,3 4:25,7 3:32,1
9     Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2 12:01,3 4:29,6 3:49,6 11:57,5 51:46,0 5:41,9
 
42 83 A Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 5:45,9 3:37,7 1:53,1 4:44,7 4:39,2 4:31,8
15     Roine Andersson SMK Uppsala   944 9:49,0 4:50,5 4:01,3 12:51,8 52:13,2 6:09,1
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
 
43 92 B Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 5:44,3 3:33,2 1:48,7 4:48,0 4:49,2 4:33,6
16     Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf 9:57,2 4:45,8 3:59,9 12:48,7 52:15,0 6:10,9
 
44 87 A Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 5:45,4 3:38,7 1:53,9 4:48,9 4:44,0 4:39,4
17     Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206 9:45,6 4:47,0 4:02,8 12:54,5 52:20,8 6:16,7
 
45 1 B Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 5:48,5 3:45,6 1:52,0 4:53,1 4:47,9
1     Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll 9:44,0 4:53,2 3:54,0 12:47,1 52:25,4 6:21,3
 
46 13 A Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 5:36,9 3:35,4 1:44,7 4:56,6 4:56,0
1     Bengt Lank Fagersta MK   244 10:08,9 4:48,1 4:02,2 13:07,9 52:56,7 6:52,6
Entrant: Team Tractive
 
47 7 A Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 5:45,9 3:40,1 1:51,2 4:48,8 4:54,4
1     Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600 10:06,7 4:57,0 4:04,0 13:10,8 53:18,9 7:14,8
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
48 84 A Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 5:35,8 3:25,3 1:50,3 4:41,4 5:29,3 6:36,8
18     Marcus Wengrud Almunge MK   240 11:54,5 4:48,7 3:50,1 12:42,8 54:18,2 8:14,1
Entrant: järbo alltech
 
49 9 A Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 5:40,0 3:44,9 1:51,3 4:54,0 4:57,2 1:32,6
2     Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B 10:40,8 4:49,3 4:05,4 13:46,4 54:29,3 8:25,2
 
50 80 B Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 5:59,8 3:51,5 1:51,8 5:06,8 5:03,8 6:23,9
10     Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST 10:21,5 5:03,1 4:06,7 13:12,8 54:37,8 8:33,7
 
51 82 A Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 5:35,8 3:25,2 1:53,2 4:52,2 4:34,4 7:04,3
19     Lasse Savander Almunge MK   940 9:28,5 4:34,9 3:44,2 16:37,3 54:45,7 8:41,6
 
52 67 A Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 5:26,7 3:26,5 1:46,9 4:35,4 4:29,0 7:21,3
20     Johnny Björk Rasbo MK   Corsa 9:18,8 4:29,2 3:44,7 17:45,5 55:02,7 8:58,6
 
53 15 B Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 5:46,8 3:42,8 1:52,0 4:59,0 5:04,9 2:12,9
3     Bosse Jansson Films MK   Ascona B 10:31,2 5:03,5 4:17,4 13:52,0 55:09,6 9:05,5
 
54 12 A Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 5:59,6 3:46,1 1:51,5 5:06,5 5:12,7 2:16,2
4     Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo 10:26,6 5:05,0 4:12,7 13:32,2 55:12,9 9:08,8
Entrant: 76 Motor Oil
 
55 93 B Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 6:12,8 3:56,7 1:51,9 5:00,0 5:05,6 7:54,7
21     Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v 10:34,9 5:05,2 4:13,4 13:35,6 55:36,1 9:32,0
 
56 16 C Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 6:02,3 3:52,1 1:58,2 5:05,9 5:06,7 2:59,7
5     Johan Engström Östhammars MK   244 10:30,7 5:11,8 4:20,0 13:48,7 55:56,4 9:52,3
Entrant: Sh bygg, sten och anläggning AB
 
57 10 B Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 5:57,6 3:52,6 2:02,1 5:13,9 5:17,1 3:16,2
6     Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo 10:45,8 5:08,4 4:13,4 13:42,0 56:12,9 10:08,8
 
58 17 C Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 5:59,4 3:54,6 1:57,3 5:19,4 5:20,4 3:42,9
7     Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000 10:42,3 5:05,9 4:15,4 14:04,9 56:39,6 10:35,5
 
59 3 C Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 6:09,7 3:54,6 2:00,8 5:17,3 5:17,0 4:46,6
2     Dick Larsson Rasbo MK   244 10:52,9 5:13,7 4:19,4 14:06,6 57:12,0 11:07,9
Entrant: Peter Jansson Åkeri Ab
 
60 47 A Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 5:18,4 3:19,9 1:42,6 4:30,0 4:24,2 9:46,3
11     Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2 9:11,2 4:27,2 12:59,7 12:07,0 58:00,2 11:56,1
 
61 4 C Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 6:48,7 4:05,3 2:04,5 12:45,2 5:24,8 19:01,6
22     Julia Svensson Gullabo RC   309 11:02,6 5:32,2 4:31,7 14:28,0 1:06:43,0 20:38,9
 
62 11 A Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 8:36,9 6:35,4 4:44,7 7:51,6 7:49,5 17:58,0
8     Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI 13:08,9 5:04,3 4:07,5 12:55,9 1:10:54,7 24:50,6
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
63 89 A Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 5:30,9 3:33,4 1:50,1 4:47,5 4:38,9 27:43,2
23     Tim Hammarström Älmhults MK   242 9:46,6 4:43,8 25:58,4 14:35,0 1:15:24,6 29:20,5
Entrant: www.teammoheda.se
 
40 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 5:07,4 3:13,6 1:42,2 4:24,1 4:22,3
    Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla 8:59,2 4:19,6 3:41,1 Brutit
Entrant: Tractive AB
 
65 A Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 5:23,5 3:25,9 1:43,8 4:34,5 4:32,2
    Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240 9:24,2 4:35,2 3:47,9 Brutit
Entrant: NYBE AB
 
48 B Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 5:25,9 3:31,0 1:44,6 4:37,3 4:31,6
    Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST 9:22,1 4:51,4 Brutit
Entrant: Järbo Alltech
 
49 A Philip Haag Kullings MS Otrimmat 2WD Citroën 5:21,2 3:19,5 1:48,4 4:34,0 4:27,0
    Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max 9:14,2 Brutit
Entrant: www.ranaverken.se
 
56 A Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 5:17,8 3:21,0 1:50,1 4:23,3 4:27,5
    Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer 9:25,4 Brutit
 
62 A Kenneth Andersson Piteå MS Otrimmat 4WD Subaru 5:34,6 3:24,8 1:47,3 4:29,4 4:36,0
    Inger Lundberg Piteå MS   Impreza 9:56,7 Brutit
 
91 A Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Trimmat 2WD Renault 5:40,4 3:32,5 1:58,8 4:43,8 4:38,1
    Henrik Hedlund Huddinge MK   R19 9:59,5 Brutit
 
5 A Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 5:37,5 3:38,1 1:50,7 4:47,5 4:47,3
    Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000 10:04,1 Brutit
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
23 A Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 4:56,0 3:08,5 1:40,2 4:10,4 4:10,8
    Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC 16:04,2 Brutit
Entrant: BILAM
 
34 A Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 5:08,1 3:17,6 1:43,0 4:24,3 4:22,8
    Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi Brutit
Entrant: JH Spårservice AB
 
46 A Mattias Adielssson Götebors MF Otrimmat 2WD Peugeot 5:15,1 3:21,8 1:44,1 4:28,9 4:23,7
    Christoffer Bäck SMK Hedemora   208 R2 Brutit
 
43 A Rickie Borgström Osby MK Trimmat 2WD Volvo 5:18,1 3:22,9 1:44,1 4:33,3 4:23,3
    Mattias Bengtsson Ryd MK   240 Brutit
Entrant: TEAM NYBE
 
85 A Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 5:38,2 3:33,5 2:03,4 4:39,5 4:35,6
    Hans Ädel Hedesunda MK   940 Brutit
 
66 A Magnus Strömberg MK Nordjämten Trimmat 2WD VW 5:22,6 3:21,7 1:45,4 5:52,3 4:32,4
    Malin Strömberg MK Ran Askersund   Golf Brutit
Entrant: HL Service Laxå AB
 
14 A David Forslund Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 5:43,8 3:39,0 1:59,0 4:51,6 4:49,5
    Andreas Peters Kolsva MS   240 Brutit
 
73 A Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2WD M-B 5:46,9 6:12,2 4:41,9 4:31,2 5:07,3
    Christian Larsson Tjust MK   190e Brutit
 
58 A Torbjörn Johansson Vänersborgs MK Trimmat 4WD Ford 5:15,1 3:24,2 1:39,9 4:40,2
    Håkan Skött Vänersborgs MK   Escort Cosworth Brutit
 
6 A Tom Axelsson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 6:07,7 3:55,1 1:59,6
    Annette Åhman Almunge MK   Escort RS 1800 Brutit
Entrant: Bevelko Historic Rally Team Sweden
 
76 A Jan Johansson Frykdalens MK Trimmat 2WD Toyota 5:23,8 3:25,4 4:41,9
    Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corolla Brutit
 
95 B Niklas Karlsson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 5:58,3 3:59,2 4:41,9
    Håkan Jansson MK Rimo   242 Brutit
 
72 A Oskar Sundell Järbo MK Trimmat 2WD Volvo 8:06,6 6:12,2 4:41,9
    Johan Lingvall Järbo MK   940 Brutit
Entrant: Järbo Alltech
 
29 A Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 4:58,1
    Jörgen Lindahl Wäxsjö MS   Impreza N12b Brutit
 
20 A Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 5:01,0
    John Stigh Västra Östergötlands MK   Fiesta RS WRC Brutit
Entrant: Team TÄTAB Hyrliftar
 
36 A Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi
    Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer Evo X Brutit
 
8 A Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 5:53,1 3:45,9 1:49,6 5:05,8 5:10,2
    Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A 10:23,5 4:59,3 4:14,3 Excluded/Time limit
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!