Svenska English
Raceconsulting
2013-09-28 Malmjärn Runt Official final
Results
Total list 97 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 3 SS 2/SS 4 Pen/Total Diff C/L
1 12 A Robin Friberg Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 2:42,2 8:33,6
1     Stefan Gustavsson Ludvika MS   Lancer Evo IX 8:12,7 2:35,9 22:04,4
 
2 9 A Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD Toyota 2:47,0 8:40,7 15,2
2     Emil Eklund Gestrike RT   Lancer Evo IX 8:17,0 2:34,9 22:19,6 15,2
Entrant: L.Häggsbildemontering AB
 
3 7 A Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 2:47,9 8:44,8 21,5
3     Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX 8:14,9 2:38,3 22:25,9 21,5
 
4 10 A Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 2:43,1 8:46,5 25,4
4     Torbjörn Henrysson Teknis MC   Delta HF Integrale 16v 8:23,6 2:36,6 22:29,8 25,4
 
5 11 A Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 2:41,5 8:38,2 41,8
5     Caj Nyberg Huddinge MK   Octavia 8:52,8 2:33,7 22:46,2 41,8
 
6 8 A Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 2:48,9 8:57,7 52,5
6     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII 8:25,4 2:44,9 22:56,9 52,5
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB
 
7 5 A Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 2:51,2 8:59,3 52,6
7     Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII 8:28,6 2:37,9 22:57,0 52,6
 
8 27 A Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2 WD Toyota 2:48,8 8:59,3
1     Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla 8:31,0 2:42,0 23:01,1 56,7
Entrant: Tractive AB
 
9 2 A Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 2:52,0 8:55,6 57,6
8     Marie Abrahamsson SMK Dala   Lancer Evo VI 8:32,6 2:41,8 23:02,0 57,6
 
10 40 B Joakim Süld Östhammars MK B-förare 4 WD Mazda 2:50,1 9:05,2
1     Jennie Süld Östhammars MK   323 Turbo 4wd 8:38,2 2:42,6 23:16,1 1:11,7
 
11 101 C Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 2:48,0 9:18,7
1     Petri Savela T UA   Lancer Evo IX 8:33,7 2:45,7 23:26,1 1:21,7
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
12 44 B Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 2:48,8 9:11,1
1     Kristofer Dahlström   240 8:43,4 2:46,3 23:29,6 1:25,2
 
13 26 A Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 2:51,7 9:11,7 30,6
2     Emil Axelsson Ydre MK   240 8:41,9 2:46,4 23:31,7 1:27,3
 
14 1 A Mattias Rönnkvist Vännäs MK A-förare 4 WD Mitsubishi 2:53,0 9:16,2 1:29,0
9     Jonny Olofsson Umeå AK   Lancer Evo IX 8:41,1 2:43,1 23:33,4 1:29,0
 
15 42 B Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 2:56,4 9:06,6 18,1
2     Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV 8:41,1 2:50,1 23:34,2 1:29,8
 
16 4 A Mikael Åhman Films MK A-förare 4 WD Ford 2:55,8 9:11,5 1:38,1
10     Patrik Karlsson Films MK   Escort 8:52,6 2:42,6 23:42,5 1:38,1
 
17 17 A Peo Berglund Sandvikens MK A-förare 2 WD VW 2:55,6 9:15,0 41,7
3     Mattias Sundström AMF Årsunda   Golf III 8:46,2 2:46,0 23:42,8 1:38,4
Entrant: SOLKEM AB
 
18 22 A Oskar Sundell Järbo MK A-förare 2 WD Volvo 2:52,7 9:15,3 42,4
4     Johan Lingvall Järbo MK   940 8:49,5 2:46,0 23:43,5 1:39,1
Entrant: Järbo Alltech
 
19 19 A Erik Davidsson Almunge MK A-förare 2 WD Opel 2:53,8 9:17,4 46,0
5     Daniel Westlund Almunge MK   Astra 8:50,9 2:45,0 23:47,1 1:42,7
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
20 18 A Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 2:53,8 9:16,8 48,9
6     Pontus Åhman Almunge MK   Corsa A 8:53,8 2:45,6 23:50,0 1:45,6
 
21 24 A Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 2:55,8 9:27,0 57,4
7     Johnny Björk Rasbo MK   Corsa 8:51,8 2:43,9 23:58,5 1:54,1
 
22 3 A Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 4 WD Mitsubishi 2:58,1 9:22,5 1:55,5
11     Mikael Pettersson Järbo MK   Evo 8:52,6 2:46,7 23:59,9 1:55,5
 
23 6 A Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 2:54,5 9:40,1 1:56,2
12     Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555 8:42,9 2:43,1 24:00,6 1:56,2
 
24 23 A Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 2:53,7 9:26,5 1:01,7
8     Per Christensen Rasbo MK   Corsa B 8:57,1 2:45,5 24:02,8 1:58,4
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab
 
25 21 A Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2 WD Volvo 3:02,2 9:28,6 1:10,4
9     Tomas Sneen Ludvika MS   940 8:51,7 2:49,0 24:11,5 2:07,1
 
26 25 A Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 3:42,6 9:11,1 1:11,1
10     Andreas Olsson Rasbo MK   Sunny 8:35,3 2:43,2 24:12,2 2:07,8
 
27 66 C Daniel Röjsel SMK Dala Falun C-förare 2 WD Opel 3:02,3 9:27,4
1     Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa 8:58,3 2:50,7 24:18,7 2:14,3
 
28 48 B Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2 WD Opel 2:54,7 9:33,2 50,6
2     Mats Jönsson SMK Hälsinge   Ascona 8:55,8 2:56,5 24:20,2 2:15,8
Entrant: Västabildemontering AB
 
29 15 A Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 2:59,2 9:27,1 1:22,0
11     Jan Ramsell Skepptuna MK   940 9:05,8 2:51,0 24:23,1 2:18,7
 
30 14 A Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 3:00,3 9:26,6 1:22,0
11     Björn Wulff Vallentuna MK   Corsa B 9:05,5 2:50,7 24:23,1 2:18,7
 
31 16 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 2:59,3 9:34,9 1:24,5
13     Hans Ädel Hedesunda MK   940 9:01,8 2:49,6 24:25,6 2:21,2
 
32 45 B Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 2:56,8 9:33,0 1:07,8
3     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Golf II 9:12,2 2:55,4 24:37,4 2:33,0
 
33 31 A Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1400 Volvo 3:00,2 9:42,0
1     Robin Jonsson Järbo MK   240 9:07,9 2:52,8 24:42,9 2:38,5
Entrant: Järbo Alltech
 
34 43 B Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 2:57,1 9:38,8 1:29,6
3     Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer Evo VI 9:13,1 2:56,7 24:45,7 2:41,3
 
35 50 B Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 2:58,8 9:46,2 1:25,4
4     Paulin Bergkvist   Corsa A GSI 9:19,1 2:50,9 24:55,0 2:50,6
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
36 47 B Jan-Åke Hamréus Hofors MS B-förare 2 WD Vauxhall 2:59,7 9:46,1 1:27,5
5     Christian Lindberg Rasbo MK   Astra KitCar 9:19,5 2:51,8 24:57,1 2:52,7
 
37 54 B Manne Hermansson Almunge MK B-förare 2 WD VW 3:04,1 9:43,4 1:32,1
6     Gustav Hermansson Almunge MK   Golf 9:14,7 2:59,5 25:01,7 2:57,3
 
38 57 B Tom Thomasson MK Ratten VOC Elit B / Grupp N -1400 Volvo 2:58,0 9:42,8
1     Dan Levin MK Ratten   940 9:26,0 2:59,7 25:06,5 3:02,1
 
39 30 A Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1400 Volvo 3:05,9 9:38,7 25,4
2     Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240 9:24,1 2:59,6 25:08,3 3:03,9
Entrant: Åhls bildelar AB
 
40 35 A Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 3:05,7 9:51,4
1     Peter Holmgren Hedesunda MK   242 9:17,0 2:55,7 25:09,8 3:05,4
 
41 52 B Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 3:00,2 9:47,3 1:41,3
7     Håkan Ehrsson Värmdö MK   240 9:24,1 2:59,3 25:10,9 3:06,5
Entrant: Lejtorp racing
 
42 46 B Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 3:03,2 9:57,0 1:44,3
8     Alexander Fammé Idkerbergets MK   240 9:16,1 2:57,6 25:13,9 3:09,5
 
43 74 C Jörgen Johansson Fredriksbergs MK C-förare 2 WD Opel 3:04,0 9:48,3 58,5
2     Kent Norquist Vansbro MK   Ascona 9:24,8 3:00,1 25:17,2 3:12,8
 
44 56 B Leif Johansson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 3:03,7 9:44,6 1:52,5
9     Peter Johansson Gestrike RT   Ascona B 9:32,0 3:01,8 25:22,1 3:17,7
 
45 49 B Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 3:05,5 9:55,8 1:54,6
10     Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf 9:26,3 2:56,6 25:24,2 3:19,8
 
46 65 C Michael Johansson Almunge MK C-förare 2 WD Volvo 3:04,4 9:49,1 1:05,7
3     Fredrik Gustavsson Rasbo MK   242 9:32,0 2:58,9 25:24,4 3:20,0
 
47 34 A Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 3:08,7 9:53,0 17,9
2     Åke Nilsson Rasbo MK   240 9:24,6 3:01,4 25:27,7 3:23,3
 
48 37 A Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 3:05,4 9:53,6 24,3
3     Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI 9:39,9 2:55,2 25:34,1 3:29,7
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
49 105 J Alexander Westlund Gestrike RT Ungdomsrally Volvo 3:01,2 9:54,7
1     Anders Westlund AMF Årsunda   940 9:42,8 2:59,4 25:38,1 3:33,7
Entrant: Westlunds Entreprenad AB
 
50 29 A Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1400 Volvo 3:07,5 10:06,3 58,0
3     Jessica Larsson Rasbo MK   244 9:29,2 2:57,9 25:40,9 3:36,5
Entrant: Peter Jansson Åkeri Ab
 
51 68 C Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 3:14,7 10:00,8 1:22,5
4     Göran Nilson Waxholms MK   240 9:25,1 3:00,6 25:41,2 3:36,8
 
52 79 C Robin Hellström Järbo MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 3:06,4 10:01,8
1     Emma Hellström Järbo MK   940 9:34,9 3:03,6 25:46,7 3:42,3
 
53 13 A Anders Nystedt Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 3:07,5 9:59,9 2:46,7
14     Jonas Wennberg Vallentuna MK   Corsa B 9:42,5 2:57,9 25:47,8 3:43,4
 
54 33 A Hans-Åke Persson Ludvika MS A-förare Appendix K Opel 3:04,3 9:59,0 20 45,6
4     Tommy Halvarsson Ludvika MS   Ascona A 9:32,4 2:59,7 25:55,4 3:51,0
 
55 70 C Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 3:09,6 10:03,5 1:36,9
5     Mattias Bodare Grangärde RRC   Corsa 9:43,9 2:58,6 25:55,6 3:51,2
 
56 69 C Tobias Persson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 3:05,9 10:09,6 1:40,4
6     Jenny Hellström Ludvika MS   Ascona B 9:41,3 3:02,3 25:59,1 3:54,7
 
57 59 B Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grupp N -1400 Volvo 3:06,0 10:11,0 58,4
2     Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940 9:45,0 3:02,9 26:04,9 4:00,5
Entrant: Ekerö Bilteknik AB
 
58 64 B Anders Wimark SMK Söderhamn B-förare Grupp E Opel 3:09,0 10:13,9
1     Henrik Hamberg Mora MK   Astra 9:48,6 3:06,7 26:18,2 4:13,8
 
59 94 J Martin Grehn Rasbo MK Ungdomsrally Volvo 3:13,9 10:19,3 52,5
2     Lars-Åke Allard Rasbo MK   240 9:57,4 3:00,0 26:30,6 4:26,2
 
60 72 C Niclas Johansson Hofors MS C-förare 2 WD Opel 3:11,7 10:17,3 2:22,8
7     Bo-Göran Lundquist Hofors MS   Ascona 10:05,6 3:06,9 26:41,5 4:37,1
 
61 84 C Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 3:13,4 10:25,6
1     Linda Nilsson Almunge MK   Kadett 10:04,7 3:02,9 26:46,6 4:42,2
 
62 63 B Jocke Halvarsson Ljusdals MS B-förare Grupp E Opel 3:10,5 10:19,5 31,2
2     Annsofi Wikström Ljusdals MS   Kadett 10:11,1 3:08,3 26:49,4 4:45,0
 
63 53 B Robert Johansson Hofors MS B-förare 2 WD Volvo 3:10,4 10:33,2 3:25,3
11     Bernt-Arne Högberg Borlänge MK   240 10:03,3 3:08,0 26:54,9 4:50,5
 
64 86 C Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 3:15,0 10:32,2 11,2
2     Malin Thydin Sandvikens MK   Golf Mk 2 10:05,0 3:05,6 26:57,8 4:53,4
 
65 95 J Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 3:08,6 10:24,3 1:20,6
3     Patrik Lindberg Hedesunda MK   940 10:17,8 3:08,0 26:58,7 4:54,3
 
66 28 A Ronnie Lönn Mälaröarnas MK VOC Elit A / Grupp N -1400 Volvo 3:17,6 10:23,9 10 2:18,2
4     Mats Höjer Mälaröarnas MK   940 10:00,1 3:09,5 27:01,1 4:56,7
 
67 82 C Roger Eriksson Haninge MK VOC Cup / Grupp N -1400 Suzuki 3:13,5 10:25,2 1:17,4
2     Sandra Bergström Haninge MK   Swift 10:14,0 3:11,4 27:04,1 4:59,7
 
68 80 C Johan Wikström Skutskärs MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 3:17,3 10:33,9 1:23,3
3     Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   244 10:09,7 3:09,1 27:10,0 5:05,6
 
69 51 B Tobias Hillbom Films MK B-förare 2 WD Saab 3:16,2 10:45,6 3:56,3
12     Daniel Bodin Films MK   99 10:13,1 3:11,0 27:25,9 5:21,5
 
70 90 C Staffan Andersson Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 3:23,2 10:41,7 54,5
3       Golf III 10:25,1 3:11,1 27:41,1 5:36,7
 
71 76 C Henrik Lütkeman Rasbo MK C-förare 2 WD Volvo 3:21,6 10:47,3 3:40,6
8     Stigge Hult   142 10:40,7 3:09,7 27:59,3 5:54,9
 
72 60 B Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 3:20,8 10:55,5
1     PO Einerfeldt Värmdö MK   Ascona B 10:28,5 3:15,6 28:00,4 5:56,0
 
73 77 C Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 3:25,5 10:50,1 3:05,3
4     Max Nensén Gnesta MK   244 10:55,1 3:41,3 28:52,0 6:47,6
 
74 71 C Fredrik Andersen Haninge MK C-förare 2 WD Renault 3:28,4 11:12,3 4:42,4
9     Michael Lindfors Haninge MK   Clio 11:00,2 3:20,2 29:01,1 6:56,7
 
75 96 J Linus Granlund Järbo MK Ungdomsrally Volvo 3:13,0 12:26,0 3:24,9
4     Hans Liebenholtz Järbo MK   940 10:14,7 3:09,3 29:03,0 6:58,6
 
76 91 C Thomas Åsberg Gestrike RT C-förare Grupp E Opel 3:14,4 10:50,0 1:00 2:20,5
4     Åsa Eriksson Gestrike RT   Astra 10:38,8 3:23,9 29:07,1 7:02,7
 
77 88 C Pontus Dahlund AMF Årsunda C-förare Grupp E Saab 3:26,9 11:10,1 2:24,4
5     Erik Öberg Hofors MS   900 11:04,9 3:29,1 29:11,0 7:06,6
 
78 73 C Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 3:20,2 12:36,7 5:13,4
10     Mario Fincken Värmdö MK   Favorit 10:24,4 3:10,8 29:32,1 7:27,7
 
79 97 J Emelie Mattsson Sandvikens MK Ungdomsrally VW 3:36,1 11:41,6 4:12,7
5     Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 11:06,2 3:26,9 29:50,8 7:46,4
 
80 61 B Johan Engberg SMK Gävle B-förare Grupp E VW 3:33,6 11:44,0 3:50,5
3     Leif-Göran Engberg SMK Gävle   Golf 11:23,6 3:27,5 30:08,7 8:04,3
 
81 83 C Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 3:36,7 11:55,1
1     Erik Trohlin Films MK   96 11:41,6 3:36,2 30:49,6 8:45,2
 
82 93 C Roger Öberg Hofors MS C-förare Grupp E VW 3:41,6 12:35,8 5:07,9
6     Per Öberg Hofors MS   Golf Mk 1 12:00,1 3:37,0 31:54,5 9:50,1
 
83 104 C Fredrik Lundkvist Skepptuna MK C-förare 4 WD Subaru 3:39,2 15:04,3 8:37,0
2     Anders Lundkvist Skepptuna MK   Impreza 10:09,9 3:09,7 32:03,1 9:58,7
 
84 58 B Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grupp N -1400 Volvo 3:07,9 10:08,4 9:00 9:58,3
3     Mats Fosselius MK Rimo   940 9:44,5 3:04,0 35:04,8 13:00,4
 
85 81 C Markus Kujanpää Södertälje KRC VOC Cup / Grupp N -1400 Suzuki 3:06,3 10:13,0 11:00 11:21,2
5     Viktor Larsson Laxå MK   Swift Mk1 GTI 9:46,4 3:02,2 37:07,9 15:03,5
 
86 38 A Anders Johnsen SMK Dala Falun A-förare Appendix K Porsche 33:03,9 9:41,6 3:10 33:06,3
5     Ingrid Johnsen SMK Dala Falun   911 RSR 9:05,5 3:15,1 58:16,1 36:11,7
 
32 A Kjell Sixten Norgren Hofors MS A-förare Appendix K Opel 3:21,8 10:45,9 20
    S O Eklund Hofors MS   Ascona A 11:08,7 Brutit
 
39 A Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 3:10,4 10:09,0
    Joakim Renberg Skutskärs MS   940 Brutit
 
92 C Martin Åberg Hofors MS C-förare Grupp E VW 3:32,2 22:26,6
    Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf II Brutit
 
41 B Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 2:59,3
    Joakim Johansson MK Orion   GTI-R Brutit
 
89 C Erika Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 3:15,7
    Michelle Söderman Mora MK   Calibra Brutit
 
67 C Markus Holstein MK Rimo C-förare 2 WD Opel
    Gunnar Holstein MK Rimo   Ascona B Brutit
 
85 C Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW
    Filip Rosendahl Rasbo MK   Golf GT Brutit
 
87 C Johan Malmberg Rasbo MK C-förare Grupp E VW
    Niklas Fernqvist Rasbo MK   Golf II Brutit
 
55 B Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD BMW
    Leif-Erik Karlsson MK Rimo   325 Excluded/Time limit
Entrant: Nyströms Cement
 
62 B Erik Brodin Sandvikens MK B-förare Grupp E Opel
    Rebecca Engvall Sandvikens MK   Kadett Excluded/Time limit
Entrant: Svensson Racing
 
75 C Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD Opel
    Li Christensen Rasbo MK   Kadett GTE Excluded/Time limit
Entrant: A.R.C MOTORSPORT
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!