Svenska English
Raceconsulting
2013-09-21 Rejmes Svängen Official final
Results
Total list 145 starting
Pos No Dc Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model SS 1/SS 4 SS 2/SS 5 SS 3 Pen/Total Diff C/L
1 208 A Mats Jonsson Forshaga MC 4 WD Ford 51,0 7:50,4 7:48,8
1     Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC 4:12,8 11:53,8 32:36,8
Entrant: BILAM
 
2 49 A Björn Adolfsson KAK 4 WD Skoda 51,7 8:08,9 8:10,7 47,9
2     Mikael Johansson Vansbro MK   Octavia 4:11,4 12:02,0 33:24,7 47,9
 
3 54 A Bengt Thorsell Skara MK 4 WD Ford 54,4 8:12,9 8:08,7 1:19,4
3     Mikael Kjellgren Hjo MK   Focus 4:13,3 12:26,9 33:56,2 1:19,4
 
4 45 A Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 55,6 8:24,6 8:25,1
1     Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla 4:20,7 12:28,9 34:34,9 1:58,1
 
5 52 A Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 51,4 8:37,5 8:23,9 2:03,1
4     Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer 4:19,9 12:27,2 34:39,9 2:03,1
Entrant: Högdalens Bil o Skadecenter
 
6 48 A Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 55,4 8:31,8 8:18,3 5,4
2     Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar 4:24,1 12:30,7 34:40,3 2:03,5
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
7 46 A Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 54,8 8:25,3 8:21,1 15,2
3     Fredrik Rudmalm Laxå MK   940 4:28,9 12:40,0 34:50,1 2:13,3
 
8 32 A Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 56,9 8:32,6 8:32,1 28,8
4     Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa 4:27,3 12:34,8 35:03,7 2:26,9
Entrant: Järbo Alltech
 
9 202 A Mattias Jirvelius SMK Örebro 4 WD Ford 54,1 8:23,5 8:32,4 2:27,7
5     Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta S2000 4:29,9 12:44,6 35:04,5 2:27,7
 
10 47 A Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 57,4 8:25,2 8:27,4 39,4
5     Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf 4:29,5 12:54,8 35:14,3 2:37,5
 
11 29 A Tomas Pettersson Ludvika MS A-förare 2 WD Ford 54,5 8:31,1 8:26,2 40,0
6     Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Escort 4:31,2 12:51,9 35:14,9 2:38,1
 
12 55 B Gabriel Savela Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 54,2 8:31,1 8:36,7 2:47,2
6     Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV 4:29,7 12:52,3 35:24,0 2:47,2
 
13 111 B Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 56,7 8:48,1 8:24,8
1     Dan Rhodin SMK Trollhättan   242 L 4:28,1 12:48,9 35:26,6 2:49,8
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
14 44 A Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD SEAT 54,8 8:39,3 8:34,9 51,8
7     Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Ibiza 4:28,8 12:48,9 35:26,7 2:49,9
 
15 43 A Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 56,3 8:38,4 8:35,1 58,4
8     Emil Eklund Gestrike RT   Golf III 4:30,1 12:53,4 35:33,3 2:56,5
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
16 112 B Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 56,0 8:35,4 8:39,4 9,9
2     Jonas Bergsander Kullings MS   242 4:30,8 12:54,9 35:36,5 2:59,7
 
17 121 B David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2 WD Volvo 56,6 8:41,7 8:36,3 9,9
2     Kim Göransson SMK Motala Bil   940 4:32,5 12:49,4 35:36,5 2:59,7
 
18 57 B Fredrik Åhs Västerås MS 4 WD Mitsubishi 56,4 8:43,3 8:30,5 3:02,3
7     Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII 4:30,1 12:58,8 35:39,1 3:02,3
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
19 58 B Oscar Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 57,1 8:40,9 8:44,5 3:09,0
8     Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo V 4:28,2 12:55,1 35:45,8 3:09,0
 
20 130 B Niklas Blomkvist Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 55,4 8:44,1 8:37,9 20,6
4     Gustav Johansson Fryksdalens MK   242 4:31,0 12:58,8 35:47,2 3:10,4
 
21 211 A David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Skoda 55,9 8:42,1 8:41,2 1:15,6
9     Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia 4:31,8 12:59,5 35:50,5 3:13,7
Entrant: CEJN AB
 
22 34 A Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2 WD Volvo 56,7 8:44,6 8:33,7 1:21,0
10     Tomas Sneen Ludvika MS   940 4:36,4 13:04,5 35:55,9 3:19,1
 
23 23 A Erik Davidsson Almunge MK A-förare 2 WD Opel 56,2 8:44,9 8:42,1 1:24,3
11     Daniel Westlund Almunge MK   Astra 4:35,2 13:00,8 35:59,2 3:22,4
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
24 115 B Emil Karlsson Hällefors MK B-förare 2 WD Volvo 54,8 8:45,5 8:47,7 33,3
5     Magnus Hermansson Hällefors MK   940 4:36,2 12:55,7 35:59,9 3:23,1
Entrant: Kjellbergs AB
 
25 63 A Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 56,9 8:45,1 8:37,4
1     Roger Lindholm Västerås MS   242 4:34,2 13:09,9 36:03,5 3:26,7
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
26 36 A Mats Andersson MK Kinda A-förare 2 WD Peugeot 56,5 8:42,5 8:39,6 1:29,4
12     Mattias Edvardsson Linköpings MS   306 GTI 4:38,0 13:07,7 36:04,3 3:27,5
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
27 123 B Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 55,3 8:51,6 8:40,5 41,3
6     Christian Ohlsson Kils MK Bil   240 4:32,7 13:07,8 36:07,9 3:31,1
 
28 116 B Alan Karlsson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 56,1 8:56,1 8:48,4 41,9
7     Jonas Arvidsson Laxå MK   242 4:29,2 12:58,7 36:08,5 3:31,7
 
29 114 B Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 54,9 8:47,4 8:45,7 46,8
8     Arne Johansson SMK Karlskoga   242 4:36,2 13:09,2 36:13,4 3:36,6
 
30 25 A Tommie Lindberg Hällefors MK A-förare 2 WD VW 57,9 8:48,6 8:47,0 1:49,6
13     Martin Lindberg Hällefors MK   Golf Mk3 16v 4:37,2 13:13,8 36:24,5 3:47,7
 
31 26 A Jimmy Wessbo Kullings MS A-förare 2 WD Volvo 59,2 8:43,4 8:45,2 2:02,3
14     Robert Teiffel Kullings MS   940 4:41,8 13:27,6 36:37,2 4:00,4
 
32 40 A Tore Sandberg Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 59,3 8:50,5 8:49,2 2:03,5
15     Sofia Johansson Vimmerby MS   244 4:41,9 13:17,5 36:38,4 4:01,6
 
33 119 B Christian Gabrielsson SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 54,9 9:05,0 8:58,9 1:15,7
9     Jonas Eriksson SMK Nyköping   242 4:34,3 13:09,2 36:42,3 4:05,5
 
34 62 B Marcus Johnsson Katrineholms MK 4 WD Subaru 56,5 8:51,7 8:38,4 4:06,1
9     Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza 4:47,7 13:28,6 36:42,9 4:06,1
 
35 120 B Michael Larsson Rönne MK B-förare 2 WD Volvo 57,7 9:01,8 8:37,2 1:19,0
10     Lina Jonasson Ydre MK   940 GL 4:33,7 13:35,2 36:45,6 4:08,8
Entrant: HL SERVICE LAXÅ AB
 
36 30 A Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 58,0 9:00,5 8:43,9 2:18,5
16     Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240 4:36,2 13:34,8 36:53,4 4:16,6
 
37 53 A Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 53,3 9:02,7 8:56,1 4:18,0
10     Pia Klemming Teknis MC   Lancer Evo VI 4:36,3 13:26,4 36:54,8 4:18,0
 
38 8 A Stefan Sollenfelt Teknis MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 57,0 8:58,8 8:54,8
1     Per-Erik Svensson Teknis MC   Swift Mk2 4:44,2 13:28,8 37:03,6 4:26,8
Entrant: Centrala Gummi Rallyteam Örebro
 
39 39 A Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 59,5 9:07,0 8:53,0 2:32,9
17     Daniel Norling Hedesunda MK   940 4:38,5 13:29,8 37:07,8 4:31,0
 
40 126 B Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 55,3 8:59,7 8:51,1 1:46,1
11     Kent Johansson BMW Sport Club   242 4:41,7 13:44,9 37:12,7 4:35,9
 
41 117 B Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 56,7 8:59,1 9:16,4 1:46,5
12     Jonas Sandberg Norrköpings MK   Escort Mk II 4:39,6 13:21,3 37:13,1 4:36,3
Entrant: Lejtorp Racing
 
42 113 B Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 59,0 9:04,3 8:53,3 1:49,2
13     Cecilia von Hebel Nora MK   242 4:38,8 13:40,4 37:15,8 4:39,0
 
43 105 A Pär Nordahl MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 57,3 9:03,1 9:02,8
1     Henning Greek MK Ratten   940 4:42,0 13:36,1 37:21,3 4:44,5
 
44 9 A Ola Strömberg Nora MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:03,0 9:04,8 9:02,7 19,5
2     Brittmarie Ålund Nora MK   Swift Mk2 4:45,6 13:27,0 37:23,1 4:46,3
Entrant: Centrala Gummi Rallyteam Örebro
 
45 134 C Oskar Lundmark Kullings MS C-förare 2 WD Volvo 59,3 9:02,2 9:05,6
1     Johan Kempe Kullings MS   940 4:46,3 13:37,0 37:30,4 4:53,6
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB
 
46 124 B Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 1:07,7 8:55,7 8:47,0 2:03,8
14     Christoffer Lund Kullings MS   940 4:35,4 14:04,6 37:30,4 4:53,6
 
47 97 A Andreas Pettersson MSK Hammaren VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,2 9:04,0 9:07,2 13,4
2     Linus Pichler MSK Hammaren   940 4:44,4 13:40,9 37:34,7 4:57,9
 
48 24 A Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 58,0 8:57,0 9:10,2 3:04,1
18     Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport 4:43,2 13:50,6 37:39,0 5:02,2
 
49 108 A Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,5 9:09,4 9:08,2 18,4
3     Anders Östlund Hällefors MK   940 4:44,0 13:39,6 37:39,7 5:02,9
 
50 13 A Jan Erik Eriksson Ludvika MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki Swift 57,0 9:07,0 9:09,9 37,9
3     Magnus Nilsson Katrineholms MK   GTI 4:45,9 13:41,7 37:41,5 5:04,7
 
51 122 B Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 55,1 9:04,9 9:13,5 2:15,4
15     Weine Larsson SMK Karlskoga   940 4:40,8 13:47,7 37:42,0 5:05,2
Entrant: Racepart Sweden
 
52 131 C André Ekström Gotlands MF BK C-förare 2 WD Opel 57,5 9:14,1 9:09,4 15,7
2     Jacob Ekström MK Gutarna   Kadett 4:38,1 13:47,0 37:46,1 5:09,3
 
53 94 B Mattias Andersson V:a Östergötlands MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,9 9:04,9 9:47,5 39,5
4     Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940 4:43,8 13:25,7 38:00,8 5:24,0
 
54 102 B Fredrik Persson Laxå MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,1 9:21,8 9:15,5 48,1
5     Peter Sedig Rönne MK   940 4:47,9 13:45,1 38:09,4 5:32,6
 
55 64 A Lars Pettersson MK Kinda Appendix K Volvo 58,6 9:04,8 9:19,1 2:12,9
2     Ulf Johansson MK Kinda   240 4:49,6 14:04,3 38:16,4 5:39,6
Entrant: HYCKLINGE BENSINoSERVICE AB
 
56 61 B Conny Rolfsson Laxå MK 4 WD Mitsubishi 57,8 9:31,7 9:10,0 5:42,0
11     Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V 4:48,2 13:51,1 38:18,8 5:42,0
 
57 209 C Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 58,8 9:20,6 9:11,9
1     Patrick Larsson Eskilstuna MK   940 4:50,2 14:04,9 38:26,4 5:49,6
Entrant: www.rallyimport.se
 
58 100 B Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,6 9:11,4 9:50,2 1:06,1
6     Joakim Sjöberg Falköpings MK   940 4:48,6 13:38,6 38:27,4 5:50,6
Entrant: LEJTORP RACING
 
59 207 B Dennis Askling Hallsbergs MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,0 9:18,2 9:18,8 1:08,8
7     Johan Elofsson Hallsbergs MK   940 4:57,9 13:56,2 38:30,1 5:53,3
 
60 125 B Johan Östlund Flens MS B-förare 2 WD Wv 57,2 9:22,4 9:15,2 3:04,4
16     Mats Forsberg Flens MS   Golf 4:47,5 14:08,7 38:31,0 5:54,2
 
61 75 B Max Nensén Gnesta MK Grupp E VW 58,1 9:35,7 9:30,2
1     Conny Rådén Taxinge MK   Golf 4:49,8 13:43,9 38:37,7 6:00,9
 
62 1 J Henrik Johansson MK Kinda Ungdomsrally Volvo 59,8 9:20,5 9:15,2
1     John Wärnelius MK Kinda   940 4:57,9 14:04,7 38:38,1 6:01,3
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
63 104 B Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 1:00,0 9:25,2 9:23,0 1:21,0
8     Daniel Westlund Kullings MS   940 4:52,3 14:01,8 38:42,3 6:05,5
 
64 73 A Tobias Isaksson Laxå MK Grupp E VW 58,0 9:16,8 10:02,5 19,1
2     Per Hansson Laxå MK   Golf 2 4:49,5 13:50,0 38:56,8 6:20,0
Entrant: EMS FINNERÖDJA AB
 
65 15 B Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 59,7 9:23,8 9:27,2 1:58,2
4     Fredrik Palm Skara MK   Swift 4:56,3 14:14,8 39:01,8 6:25,0
Entrant: Östmarks Bildemotering
 
66 201 B Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,3 9:13,4 10:22,9 1:42,8
9     Helena Bengtsson Säffle MC   940 4:49,7 13:38,8 39:04,1 6:27,3
 
67 74 A Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 59,2 10:00,0 9:13,4 41,2
3     Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II 4:56,3 14:10,0 39:18,9 6:42,1
 
68 2 J Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 1:01,3 9:32,9 9:23,0 47,5
2     Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940 5:01,0 14:27,4 39:25,6 6:48,8
 
69 137 C Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 58,7 9:36,3 9:39,9 1:00,4
2     Peter Svensson Kullings MS   240 4:56,0 14:15,9 39:26,8 6:50,0
 
70 93 C Johan Gustavson Ludvika MS Grupp E VW 1:00,7 9:42,6 9:36,9 50,4
4     Erik Gesteby Ludvika MS   Golf Mk2 4:55,6 14:12,3 39:28,1 6:51,3
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
71 90 C Mauritz Lindqvist MK Ramunder Grupp E Ford 1:00,4 9:37,4 9:44,1 53,4
5     Tobias Steen Gotlands MF BK   Escort 16v 4:56,5 14:12,7 39:31,1 6:54,3
 
72 142 C Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 59,0 9:49,9 9:43,2 1:07,3
3     Susanne Wiberg Kullings MS   940 4:56,5 14:05,1 39:33,7 6:56,9
 
73 16 C Markus Kujanpää Södertälje KRC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:00,3 9:30,2 9:37,5 2:32,8
5     Vesa Kujanpää Södertälje KRC   Swift 4:58,9 14:29,5 39:36,4 6:59,6
 
74 67 C Håkan Westlund Almunge MK Appendix K Opel 58,4 9:33,5 9:31,9 3:40,6
3     Bo Eriksson Östhammars MK   Ascona 4:46,6 14:53,7 39:44,1 7:07,3
 
75 78 B Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 1:00,3 9:42,0 9:36,7 1:10,0
6     Roger Svensson Anderstorps RC   Golf Mk 3 4:58,7 14:30,0 39:47,7 7:10,9
 
76 77 B Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 58,4 9:47,7 9:44,2 1:15,3
7     Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf 2 5:02,3 14:20,4 39:53,0 7:16,2
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
77 140 C Johan Karlsson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,1 9:52,3 9:45,2 1:41,5
4     Emelie Bodin Kullings MS   940 5:06,6 14:21,7 40:07,9 7:31,1
 
78 138 C Fredrik Fält Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 59,8 9:58,3 9:47,7 2:03,3
5     Thomas Larsson Storfors MK   242 5:09,0 14:34,9 40:29,7 7:52,9
 
79 141 C Fredrik Alin Åmåls MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,5 10:25,1 9:39,7 2:05,3
6     Alexander Alin Åmåls MK   244 5:06,5 14:17,9 40:31,7 7:54,9
 
80 210 C Joel Lindberg MK Kopparberg Grupp E Volvo 1:03,2 9:54,8 9:57,5 2:09,6
8     Viktor Rosenborg MK Kopparberg   944 5:03,4 14:48,4 40:47,3 8:10,5
 
81 144 C Rikard Engström Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,9 10:09,7 10:01,4 2:21,0
7     Börje Engström Storfors MK   244 4:59,9 14:33,5 40:47,4 8:10,6
 
82 85 C David Roos Gnesta MK Grupp E VW 59,3 10:08,1 10:14,9 2:12,0
9     Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 2 4:57,5 14:29,9 40:49,7 8:12,9
 
83 17 C Daniel Budin Skutskärs MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:02,4 9:54,2 9:55,5 3:46,6
6     Andreas Persson Skutskärs MS   Swift 5:09,8 14:48,3 40:50,2 8:13,4
 
84 21 C Emil Carlsson Katrineholms MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:02,0 10:13,3 9:51,2 3:47,7
7     Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift 5:04,7 14:40,1 40:51,3 8:14,5
Entrant: Dekaltrim
 
85 79 B Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E SEAT 1:01,0 10:09,7 9:56,6 2:23,2
10     Sebastian Ottosson Teknis MC   Ibiza 5:10,6 14:43,0 41:00,9 8:24,1
Entrant: meca ottosbilservice
 
86 107 B Erik Karlström Nässjö MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 1:00,3 12:24,6 9:12,7 3:42,9
10     Tom Thörngren SMK Eksjö   940 4:43,4 13:43,2 41:04,2 8:27,4
 
87 68 B Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 58,1 9:49,7 9:54,8 5:06,6
4     Olle Asplund Waxholms MK   Amazon 5:03,4 15:24,1 41:10,1 8:33,3
 
88 76 B Tomas Wärn Norrköpings MK Grupp E VW 59,8 9:49,0 10:07,3 2:36,4
11     Lars Karlsson Norrköpings MK   Golf II 5:11,3 15:06,7 41:14,1 8:37,3
 
89 70 C Ove Fellin Kolsva MS Appendix K Volvo 1:00,0 10:42,4 9:55,0 5:24,7
5     Daniel Lindström Kolsva MS   Amazon 4:59,6 14:51,2 41:28,2 8:51,4
 
90 18 B Rolf Andersson MK Speed Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:03,4 10:05,8 10:05,1 4:25,0
8     Göran Adolfsson Gnesta MK   Swift Mk 1 5:14,9 14:59,4 41:28,6 8:51,8
 
91 91 C Johannes Joons Skutskärs MS Grupp E VW 1:02,2 10:18,0 9:24,9 3:00,5
12     Magnus Eliasson Skutskärs MS   Golf III 5:16,5 15:36,6 41:38,2 9:01,4
 
92 86 C Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Volvo 1:06,8 9:53,4 10:07,1 3:03,8
13     Marika Eng Laxå MK   940 5:16,7 15:17,5 41:41,5 9:04,7
 
93 81 B Erik Brodin Sandvikens MK Grupp E Opel 1:00,9 9:34,0 10:15,8 1:50 3:13,1
14     Rebecca Engvall Sandvikens MK   Kadett 4:55,5 14:14,6 41:50,8 9:14,0
Entrant: Svensson Racing
 
94 3 J Simon Andersson Dals MK Ungdomsrally Volvo 1:05,0 10:06,6 10:16,4 3:36,7
3     Krister Glad Bengtsfors MC   240 5:18,0 15:28,8 42:14,8 9:38,0
 
95 206 J Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 1:03,8 10:05,4 10:24,2 3:43,3
4     Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf 2 5:22,1 15:25,9 42:21,4 9:44,6
 
96 88 C Linda Sjölin Flens MS Grupp E Opel 1:05,6 10:13,1 10:13,4 3:50,1
15     Mikael Söderberg Västerås MS   Astra 1,6 16v 5:15,0 15:40,7 42:27,8 9:51,0
 
97 143 C Ola Törnqvist Nora MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:02,4 10:24,8 10:08,3 20 4:07,4
8     Niclas Albertsson Nora MK   244 5:17,8 15:20,5 42:33,8 9:57,0
 
98 87 C Jennie Hartzell Norrköpings MK Grupp E VW 1:02,5 10:39,2 10:27,0 4:32,5
16     Madelaine Lundin MK Ramunder   Golf 5:28,8 15:32,7 43:10,2 10:33,4
 
99 5 J Tobias Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 1:05,9 10:50,1 10:40,8 5:21,2
5     Göran Hammarström SMK Gävle   Swift 5:37,5 15:45,0 43:59,3 11:22,5
 
100 71 C Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K Volvo 1:04,4 10:42,9 10:41,0 8:01,7
6     Jan Gotting Kullings MS   Amazon 5:28,0 16:08,9 44:05,2 11:28,4
 
101 51 A Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Ford 53,1 8:16,4 18:10,1 12:21,0
12     Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus WRC 4:46,4 12:51,8 44:57,8 12:21,0
 
102 19 C Ulf Örnevik Vallentuna MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:04,4 10:36,1 10:37,8 8:03,5
9     Christer Nilsson MK Rimo   Swift Mk1 GTI 5:35,7 17:13,1 45:07,1 12:30,3
Entrant: Henry Nybergs Åkeri
 
103 56 B Anders Lundkvist Skepptuna MK 4 WD Subaru 54,4 8:54,6 17:46,6 13:12,1
13     Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza 4:33,9 13:39,4 45:48,9 13:12,1
 
104 6 J Emelie Mattsson Sandvikens MK Ungdomsrally VW 1:09,8 11:02,3 11:06,8 7:32,7
6     Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 2 6:20,1 16:31,8 46:10,8 13:34,0
 
105 89 C Andreas Petersson MK Kinda Grupp E Volvo 1:10,6 11:15,4 11:32,2 8:20,4
17     Fredrik Karlsson SMK Valdemarsvik   740 5:51,9 17:08,0 46:58,1 14:21,3
 
128 B Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 56,6 9:07,0 9:01,9
    Sivert Svensson Laxå MK   940 4:43,1 Brutit
 
96 B Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 58,4 9:03,9 9:06,3
    Lars Andersson Dals MK   940 4:44,2 Brutit
Entrant: O'Learys Racing
 
129 B Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 59,2 9:32,0 9:11,9
    Rebecka Stenblom Götene MS   Escort Mk2 4:51,0 Brutit
 
118 B Stefan Carling Toarps MK B-förare 2 WD Volvo 57,8 8:56,8 10:10,7
    Torbjörn Tholander Toarps MK   940 4:33,5 Brutit
 
20 C Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:03,9 9:37,4 9:31,2
    Rickard Forsell Norbergs MC   Swift GTI 4:54,4 Brutit
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering
 
14 A Henry Nyberg Forshaga MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:00,6 9:57,4 9:58,2
    Reine Nyberg Forshaga MC   Mk 2 5:08,0 Brutit
Entrant: HENRY NYBERGS ÅKERI AB
 
99 B Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 59,3 10:54,8 13:48,6
    Andreas Dolfén Kullings MS   940 4:46,0 Brutit
 
27 A Mats Lundholm Tjust MK A-förare 2 WD M-B 55,1 8:41,3 8:28,2
    Christian Larsson Tjust MK   190e Brutit
 
33 A Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 57,1 8:44,7 8:38,6
    Anders Isaksson Laxå MK   940 Brutit
 
136 C Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 1:00,1 9:28,6 9:22,5
    Sebastian Holmgren V:a Östergötlands MK   240 Brutit
 
22 A Fredrik Egeland Katrineholms MK A-förare 2 WD BMW 59,3 9:21,8 9:33,3
    Robert Björling Katrineholms MK   325 Coupé Brutit
 
127 B Magnus Yxsjö Andersson SMK Örebro B-förare 2 WD BMW 56,1 9:51,7 9:33,7
    Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   325i Brutit
Entrant: XL-Bygg Frövi
 
139 C André Eriksson MK Kopparberg VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 58,6 9:52,7 9:47,2
    Ove Persson SMK Linde   940 Brutit
 
37 A Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 56,4 8:43,1 13:55,0
    Fredrik Peterson   940 Brutit
 
204 A Bengt Abrahamsson Kullings MS 4 WD Mitsubishi 52,7 8:01,1 16:46,2
    Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII Brutit
 
132 C Thomas Andersson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 56,6 24:09,7 11:43,4
    Tobias Grammer Storfors MK   242 Brutit
 
31 A Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2 WD Volvo 55,6 8:49,6
    Urban Fröjd Falköpings MK   940 Brutit
 
98 B Tom Thomasson MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 57,9 8:58,3
    Dan Levin MK Ratten   940 Brutit
 
95 A Anton Suontausta Kolsva MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 57,8 8:59,4
    Andreas Peters Kolsva MS   940 Brutit
 
59 B Andreas Arwidson Falköpings MK 4 WD Mitsubishi 55,6 9:07,1
    Kristian Floren Kullings MS   Evo Brutit
 
103 A Henrik Enner Likenäs MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 1:00,5 9:19,7
    Erland Stigsson   940 Brutit
 
82 B Mattias Engvall Skutskärs MS Grupp E VW 1:00,0 9:21,1
    Tim Joons Skutskärs MS   Golf Mk 4 2.0 Brutit
 
28 A Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 58,1 9:29,6
    Mikael Johansson Fagersta MK   Corsa B Brutit
 
80 B Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E VW 1:02,2 9:31,7
    Emelie Mortensen Skillingaryds MK   Golf 2 Brutit
Entrant: Hejdu Hejdu Racing
 
203 B Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 56,6 10:28,1
    Viktor Larsson Laxå MK   242 Brutit
Entrant: HL SERVICE LAXÅ
 
4 J Markus Karlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Volvo 1:02,9 11:01,3
    Sven Karlsson Katrineholms MK   240 Brutit
 
72 B Sven Erick Fröling SMK Motala Bil Appendix K Volvo 1:04,9 11:03,0
    Lars Tendler SMK Motala Bil   142 Brutit
 
84 C Jörgen Joons Skutskärs MS Grupp E VW 59,5 11:32,6
    Peter Encrantz Skutskärs MS   Golf GT Brutit
 
60 B Magnus Johansson Älvbygdens MK 4 WD Mitsubishi 54,5
    Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI Brutit
 
133 C Henrik Carlzon MK Kopparberg C-förare 2 WD Opel 55,5
    Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI Brutit
Entrant: Ledin Motorsport
 
35 A Gustav Holmdahl SMK Linde A-förare 2 WD SEAT 57,0
    Malin Strömberg MK Ran Askersund   Ibiza Brutit
 
10 C Christian Granfors Kolsva MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 57,7
    Caroline Östmark Kolsva MS   Mk1 Brutit
Entrant: Östmarks Bildemo
 
38 A Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 57,7
    Pontus Åhman Almunge MK   Corolla Brutit
 
83 C Mattias Ledin MK Kopparberg Grupp E Saab 58,6
    Jimmy Persson MK Kopparberg   9000 Brutit
Entrant: Ledin Motorsport
 
205 C Lars Werner Kolsva MS Appendix K Opel 1:03,1
    Erik Werner Kolsva MS   Ascona A Brutit
 
12 B Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 1:04,5
    Patrik Sällström Västerås MS   Swift GTI Mk1 Brutit
Entrant: Carfix Rally Team
 
50 A Eric Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi
    Mathias Gårdman Norrköpings MK   Lancer WRC Brutit
 
66 B Frank Mårdh Norrköpings MK Appendix K Opel
    Bertil Lantz Västra Östergötlands MK   Ascona 400 Brutit
Entrant: Opel Rallyteam Sweden
 
106 B Erik Stenberg Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo
    Annie Hellstadius Kullings MS   940 Brutit
 
69 A Rolf Norlin MSK Hammaren Appendix K Volvo 1:01,5 10:19,4 9:45,7
    Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon 5:20,6 Excluded/Time limit
Entrant: basjkir hästar hammarby gård
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!